وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30 ثبت نام در وبینار
وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30
ثبت نام در وبینار
0
0

مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022

653 بازدید
مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022 - بهارمن
 • سال‌هاست که ما انسان‌ها استرس را دشمن درجه یک خود می‌دانیم. دشمنی که برای ما مشکلات روحی، جسمی و عاطفی به همراه می‌آورد. در این مطلب می‌خواهیم مدیریت و درمان استرس را یاد بگیریم و برنامه‌ای عملی برای رسیدن به آرامش داشته باشیم. با انواع استرس آشنا می‌شویم و با تغییر نگرش‌مان نسبت به استرس و اضطراب، از آن به نفع خودمان استفاده می‌کنیم.

  پیشنهاد می‌کنم اگر آزمون مهمی مثل کنکور دارید یا خود را دارید برای یک سخنرانی بزرگ آماده می‌کنید، خودکار و کاغذ را بردارید و شروع به خلاصه نویسی کنید تا به آرامش و دستاورد‌های بیشتری دست پیدا کنید. آماده نکات علمی هستید؟ در گام اول فیلم پایین را مشاهده کنید.

  در پایان این مطلب پاسخ سوالات پایین را متوجه می‌شوید:

  • استرس چیست و چگونه دچار استرس می‌شویم؟ 
  • برای رفع و درمان استرس چه کنیم؟
  • دلیل استرس بی دلیل چیست و چگونه آن را مدیریت کنیم؟
  • استرس زیاد باعث چه می‌شود؟

  استرس چیست و چگونه دچار استرس می‌شویم؟

  در گام اول باید متوجه شویم که چگونه دچار استرس می‌شویم؟ بنابراین با دقت ویژه‌ای این قسمت را مطالعه کنید. هر گاه ما دچار تردید، تهدید، عدم قطعیت و عدم کنترل شویم، استرس می‌گیریم. به بیان دیگر اگر توانایی هایمان نسبت به یک اتفاق، کمتر باشد دچار استرس می‌شویم. عکس پایین را مشاهده کنید تا درک بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید.

  مدیریت استرس

  استرس زیاد باعث چه می‌شود؟

  مغز ما انسان‌ها تقریبا عملکردی شبیه انسان‌های نخستین دارد. سوالی از شما دارم انسان‌های نخستین یعنی اجداد ما چه زمانی استرس می‌گرفتند؟ زمانی که دچار تهدید یا عدم قطعیت یا…. می‌شدند. در آن زمان بدنشان یک سری واکنش‌ها نسبت به استرس نشان می‌داد.

  داستان مدیریت و درمان استرس

  در نظر بگیرید که یک خرس یا ماموت به یک انسان نخستین حمله می‌کرد و او دچار استرس شدید می‌شد. مغز او تنها دو دستور را صادر می‌کرد؛ فرار کردن یا دعوا کردن

  برای فرار یا گریز از دست این ماموت مغز تصمیم‌هایی را بصورت اتوماتیک می‌گرفت. مثلا حافظه بلندمدت را از کار می‌انداخت. عضلات را منقبض می‌کرد، ضربان قلب را بالا می‌برد و… همه این کار ها را انجام می‌داد تا از جان فرد حفاظت کند.

  همان اتفاق‌هایی که در بدن اجداد ما رخ می‌داد، الان در بدن ما رخ می‌دهد. فقط نوع اتفاق تغییر کرده است. الان بخاطر ازدواج، فرزند دار شدن، کنکور، رفتن به دانشگاه و… استرس می‌گیریم. اگر راهکار‌‌های مدیریت ودرمان استرس و کاهش آن را ندانیم دچار بلاهای زیادی می‌شویم.

  مديريت و درمان استرس

  تکرار فکر های منفی باعث می‌شود معتاد استرس شویم و بی‌دلیل اضطراب همیشگی داشته باشیم. می‌خواهیم به سراغ درمان استرس برویم. تا به اینجای مطلب از محتوا لذت برده‌اید؟

   درمان استرس و اضطراب

  به این موضوع دقت کنید، اگر از استرس به نفع خودتان استفاده کنید، نه تنها دچار بیماری‌های روحی و جسمی نمی‌شوید بلکه به زندگی شادتر و سلامت‌تر دست پیدا خواهید کرد. فقط کافیست که از راهکار های مدیریت و درمان استرس که جلوتر یاد می‌گیرید، استفاده کنید.

  مديريت و درمان استرس

  دلیل استرس مزمن چیست؟

  دانشگاه کورنل یک تحقیق در سال 2014 انجام داد که جالب است بدانید. بزرگترین دلیل استرس، استرس شغلی است. حال شاید شما دانش‌‌آموز باشید. شغل شما همان تحصیل است. یعنی ممکن است استرس کنکور یا آزمون را داشته باشید. حال چگونه شروع کنیم به آرام کردن خودمان؟

  انواع استرس

  زمان آن رسیده است که استرس خودمان را شناسایی کنیم. انواع استرس به سه دسته اصلی تقسیم بندی می‌شود:

  1. استرس لحظه‌ای
  2. استرس مکرر
  3. استرس مزمن

  به نظر خودتان در حال حاضر دارید چه استرسی را تجربه می‌کنید؟ هر کدام را با مثالی کوتاه یاد بگیریم. به عنوان مثال شما کنکور یا آزمون مهمی دارید. شما دچار استرس آزمون شده‌اید که آن استرس، استرس لحظه‌ای می‌باشد.

  شما کیف پول خود را گم کرده‌اید، در واقع با چنین اتفاقی دچار استرس مکرر شده‌اید و تا زمانی که پیدا نشود این استرس همراه شماست.

  اما استرس مزمن، شما دچار استرس بی‌دلیل و بی‌خود شده‌اید. خودتان هم نمی‌دانید که چرا استرس دارید. در واقع این نوع استرس را، استرس مزمن می‌نامند. خیالتان راحت باشد چون دیگر دچار عوارض استرس نمی‌شوید. چگونه؟

  زندگی در لحظه

  خب لطفا به بدن خود یکم توجه کنید. وقت آن رسیده است که یک نفس عمیق بکشیم. مچکرم که عملگرا هستید و گام به گام با من پیش می‌آیید. لطفا توجه کنید به ران‌های پا و عضلات کمر خود. اگر آن‌ها منقبض هستند، آن ها را رها کنید. اجازه دهید که آرام و شل باشند. دندان‌هایتان را که به هم فشار نمی‌دهید؟ اخم هایتان که در هم گره نخورده است؟ می‌خواهیم به سراغ اصلی‌ترین درمان استرس برویم. آماده‌اید؟

  درمان خانگی استرس

  نگرش شما به استرس، مشخص می‌کند که استرس برای شما مفید یا مضر است. استرس می‌تواند بوسه مرگ یا آغوش موفقیت شما باشید. فقط کافیست که بدانیم چگونه از استرس به نفع خودمان استفاده کنیم. امروزه دانشمندان متوجه شدند که اگر نگرش درستی به استرس خود داشته باشید؛ از ورزش کردن، استرس برای شما مفید‌تر است و باعث افزایش طول عمر شما می‌شود. فقط باید یاد بگیریم که چگونه از استرس به نفع خودمان استفاده کنیم.

  مديريت و درمان استرس

  اشتباه مرگبار هنگام استرس پس از سانحه یا قبل از رویداد بیرونی

  منظور از رویداد بیرونی یک اتفاق مثل مراسم خواستگاری یا کنکور و… است. شما هر استرسی که دارید را همین حالا در نظر بگیرید که درک بهتری از این موضوع داشته باشید. مغز ما چون آموزش‌های درستی ندیده است به اتفاقات بد فکر می‌کند. یعنی بدترین اتفاق‌هایی که ممکن است برای شما رخ بدهد را برای شما تصویر سازی می‌کند.

  البته او گناهکار نیست. چون وظیفه آن حفاظت از جان ما است. مشکل ما هستیم که یاد نگرفتیم؛ زمان وقوع مشکل، به مشکل فکر نکنیم. کاری که درست است این است که شما به پیدا کردن راه حل مشکلتان فکر کنید نه خود مشکل

  امیدوارم که جمله بالا را کامل درک باشید و تغییر بزرگی را در سبک تفکرات خود داشته باشید. البته برای این تغییر تفکر به آموزش‌های بیشتری احتیاج دارید. اما بدانید که اگر دائما به افکار منفی فکر کنید و آن‌ها را ادامه دهید، دچار استرس بی‌دلیل می‌شوید. اصطلاحا با ادامه دادن به فکر‌هایی که اشتباه هستند شما دچار اعتیاد به استرس می‌شوید و درمان استرس برای شما سخت می‌شود. برای اینکه همین الان آرامش بیشتری را در زندگی تجربه کنید، به پادکست پایین گوش کنید.

  داستان استرس

  درمان استرس با تغییر شرایط فیزیکی بدن

  حالت فیزیکی بدن شما تاثیر زیادی بر میزان استرس شما دارد. همین الان که نشسته‌اید لطفا سر و سینه خود را کاملا بالا بگیرید و درست روی صندلی تکیه دهید و یک نفس عمیق بکشید. اگر این کار را انجام دادید می‌توانید خط بعدی را مطالعه کنید.

  همین کار ساده باعث شد که انرژی و اعتماد بنفس شما بیشتر شود. بنابراین از این به بعد حالت فیزیکی خود را بهتر کنید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و استرس خود را در لحظه کاهش دهید.

  مديريت و درمان استرس

  برای درمان استرس چه بخوریم؟

  عادات غذایی ما معمولا درست و اصولی نیست. چه مواد غذایی باعث کاهش و درمان استرس ما می‌شود؟

  • کربوهیدرات که در غلات و سیب‌زمینی و… وجود دارد.
  • پروتئین گوشت سفید مثل ماهی
  • مواد غذایی گیاهی شمامل برگ‌های سبز تیره، لوبیا، فلفل و…
  • پتاسیم که در موادی مثل موز، شیر و… است.

  همچنین صبحانه کامل داشته باشید، مواظب باشید که دچار کمبود ویتامین نشوید و مایعات بیشتر نوش جان کنید.

  درمان عوارض استرس

  عوارض استرس در زنان بیشتر است نسبت به مردان. البته این یک آمار کلی است ممکن است شما مرد باشید و استرس شما از میانگین استرس کلی خانم‌ها بیشتر باشد. استرس باعث فشار خون پایین و بالا، فشار عصبی، انزایتی، تپش قلب و حتی در زمان‌های اوج استرس باعث لرزش دست و… می‌شود. چند تا از بهترین راهکارهای مدیریت و درمان استرس به شرح زیر است:

  1. داشتن حالت فیزیکی صحیح
  2. مدیتیشن و زندگی در لحظه
  3. داشتن دوستی‌های عاطفی
  4. غنی کردن روابط
  5. داشتن چک‌لیست از بین بردن استرس
  6. کنترل افکار و نگرش بهتر به استرس

  دوره مدیریت استرس

  حرف پایانی مطلب مدیریت و درمان استرس

  بهترین راهکاری که به ما کمک می‌کند از استرس رها شویم، تغییر افکار و نگرش‌مان است. روی بهبود فردی خود کار کنید چون ما فراموش کردیم که زندگی کنیم. استرس، دلیل اصلی مرگ در جهان است و مشکلات روانشناختی و جسمی فراوانی در پی خود دارد.  اما شما با تغییر نگرشتان می‌توانید از استرس به نفع خودتان استفاده کنید. در این مطلب متوجه شدیم که استرس چیست؟ چگونه دچار استرس می‌شویم و چگونه باید استرس خود را مدیریت و درمان کنیم. تکینک‌ها و راهکارهایی که گفته شد را در زندگی به کار بگیرید. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷۸ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=14054
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  241 نظر در مورد مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام برشما فک کنم من قبلا این‌مقاله رو خوندم اما امروز که مطلب رو میخوندم یادآوری کلی مطلب مفید بود اینکه آقای حامدی میگن استرس گاهی خیلی خوبه و باعث حرکت وتلاش ما میشه به آدم انگیزه و قدرت میده مث همیشه عاااااللللیییییی ممنون

   1

   1. خیلی ممنون خانوم مددیان عزیز
    همون‌طور که گفتید استرس شامل دو نوع مخرب و سازنده است برای همین نباید به دنبال رفع صد در صدی اون باشیم بلکه بهتره تا حدودی استرس رو مهار و کنترل کنیم

    لایک

  2. بازتاب: بهترین روش مطالعه در دنیا با 6 گام کاربردی ـ بهارمن
  3. بازتاب: استرس با بدن ما چه می‌کند - مجموعه آموزشی بهارمن
  4. سلام و خسته نباشید خدمت آقای حامدی
   نکاتی که توی این مقاله ذکر کردید خیلی خوب بودن
   جمله ای که خودم عمیقا حس کردم این بود که استرس داشتن باعث میشه که بعدا بهش اعتیاد پیدا کنیم و همش استرس داشته باشیم
   متاسفانه من همش استرس دارم و الان با طبقه بندی استرس به لحظه ای ، مکرر و مزمن فهمیدم من چقدر استرس دارم و این میتونه یکی از دلایلی باشه که باعث شده توی کارهام اونجوری که باید نتونم عمل کنم
   با نکاتی که ذکر کردید امیدوارم همگی تا جایی که میشه استرس رو دور و از اون به خوبی استفاده کنیم

   1

   1. خیلی ممنون ساغر عزیز
    امیدواریم که هر چه سریعتر شرایط رو به روال عادی برگردونید البته می‌تونید با پشتیبان‌های بهارمن در ارتباط باشید تا در این زمینه همراه شما باشند و بهتون کمک کنند…شاد و پیروز باشید

    1

  1 5 6 7