مقالات, بهبود فردی, منتخب

11 راه های تقویت حافظه برای ابر مغز شدن

برای تقویت حافظه چه کنیم
 • ۱۱ روش برای ابر مغز شدن و تقویت حافظه

  شما بهترین و گران قیمت‌ترین پیانو دنیا را هم که داشته باشید، اگر از آن استفاده نکنید پس از مدتی دیگر کیفیت قبل را نخواهد داشت. حافظه انسان همانند یک پیانو است که نیاز است هر روز از آن استفاده شود. متأسفانه امروزه به علت استفاده زیاد از هوش مصنوعی، زیاد از حافظه خود استفاده نمی‌کنیم و این موضوع سبب شده که بیماری آلزایمر به سنین زیر 30 سال برسد. عدم استفاده از حافظه، مشکلات فراوانی برای ما به وجود آورده است. خیلی از ما حتی کتاب هایی که مطالعه می‌کنیم، خیلی زود فراموش می‌کنیم. یا در ارتباط با دیگران خیلی زود حرف‌های خود را فراموش می‌کنیم و بعد از آن دائما فکر می‌کنیم که ای داد بی داد، چرا من حرف‌هایی که قرار بود بگویم، فراموش کردم. تقویت حافظه موضوع مهمی است که در این مطلب می‌خواهیم به 11 روش فوق العاده برای ابرمغز شدن و تقویت حافظه بپردازیم.

  در این مطلب به سوالات زیر پاسخ داده می‌شود:

  • برای تقویت حافظه چه خوراکی هایی بخوریم و چه خوراکی‌هایی نخوریم.
  • چگونه از مغز خود نهایت استفاده را ببریم
  • چگونه حافظه و هوش خود را تقویت کنیم
  • تمرین ها و تکینک های تقویت حافظه چه هستند
  • راهکار های تقویت حافظه برای درس خواندن چیست؟

  تقویت حافظه بهارمن

  اهمیت تقویت حافظه

  اکثر افراد به دنبال خوراکی برای تقویت حافظه هستند. اما راه‌های ساده‌تر و ارزان‌تری وجود دارد. اگر حافظه خوبی نداشته باشیم معمولاً مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیریم و رضایت از زندگی در خودمان به شدت کاهش می‌یابد و همچنین ممکن است در کهن سالی به بیماری‌هایی از جمله آلزایمر مبتلا شویم.

  در عوض اگر حافظه خوبی داشته باشیم مورد تحسین دیگران قرار می‌گیریم و رضایت از زندگی‌مان به شدت بالا می‌رود. همچنین در امتحانات و آزمون‌ها نتیایج شگفت‌انگیزی می‌گیریم.

  ۱. چالش مغزی

  یکی از راهکارهای تقویت حافظه به چالش کشیدن مغز است یعنی کارهایی انجام دهیم که تا به حال انجام نداده‌ایم. یکی از این چالش‌ها و تکینک‌های فوق‌العاده بازی‌های حافظه هست. الان می خواهیم یک بازی برای تقویت حافظه انجام دهیم. طبیعتا در ابتدا نمی‌توانید آن را انجام دهید. اما از شما می‌خواهم قدرتمندانه ادامه دهید و مطمئن باشید بعد از کمی تمرین کردن می‌توانید این بازی را به خوبی انجام دهید. دقت داشته باشید که من هم در روزهای اول این بازی را بلد نبودم و با تمرین توانستم آن را اجرا کنم. از کلمه من نمی‌توانم استفاده نکنید.

   ۲. خواب مناسب برای تقویت حافظه

   شاید باورتان نشود اما یکی از راهکارهای یادگیری، خوابیدن بعد از مطالعه است پس برای تقویت حافظه از خواب غافل نشوید. استراحت باعث می‌شود تا اطلاعاتی که در ذهن داریم به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کند. با این راهکار خوب دوباره شارژ شوید و قدرتمندانه ادامه دهید.

  برای اینکه انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید می توانید از خواب ظهر استفاده کنید. بهتر است مدت زمان خواب ظهر ۲۰ دقیقه یا ۹۰ دقیقه باشد. در غیر اینصورت خواب ما عمیق شده و در طول روز احساس کسالت بیشتری می کنیم.

  برای تقویت حافظه چه کنیم

  ۳. انجام مسائل ساده ریاضی

   شما با انجام مسائل ساده ریاضی، خون رسانی به مغز خود را بیشتر کرده و در نتیجه حافظه پویا تری دارید. انجام مسائل ساده ریاضی بسیار مفیدتر است از مسائل سخت ریاضی مانند انتگرال است. بله درست متوجه شدید. مسائل خیلی ساده ریاضی باعث می‌شود که ما حافظه و تمرکز خیلی بالاتری داشته باشیم. اما نکته مهم این است که انجام محاسبات ساده ریاضی باید در مدت زمان کوتاهی صورت بگیرد. شما حین انجام این کار نباید به عوامل دیگر فکر کنید. پس زمان‌هایی که وقت خالی داشتید می‌توانید با اعداد بازی کنید. اما چگونه این بازی‌ها را انجام دهیم؟

  به عنوان مثال از عدد ۱۰۰ سه تا سه تا کم کنید یا هنگام ترافیک در ماشین، به جمع و تفریق پلاک ماشین های دیگه بپردازید. برای اینکه این تمرین مهم یادتان بماند همین الان روی کاغذ عدد 200 را بنویسید و 4 تا 4 تا از آن کم کنید. می‌توانید بعد از اتمام این متن آن را شروع کنید. بعد از یک هفته نتیجه شگفت انگیز آن را احساس می‌کنید.

  ۴. به سراغ فعالیت‌های هدفمند بروید

  اگر هدف جدی و درستی برای خود داشته باشید بدون شک از حافظه بهتری برخوردار هستید. زیرا تمام تمرکز و انرژی و زمان‌تان را برای رسیدن به هدف می‌گذارید و مغز ما بسیار پویا‌تر از یک فرد معمولی می‌شود. شما هدفی برای زندگی خود دارید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه مسیری را می‌خواهید ادامه دهید؟

  ۵. تغذیه مناسب

  یکی از نکاتی که حتما باید رعایت کنیم تغذیه می‌باشد. حتما صبحانه را جدی بگیرید و از خوردن آن قافل نشوید. در واقع مهم‌ترین وعده غذایی ما صبحانه هست. در صورتی که سازمان آمار ایران بیان کرده است که بیش از 30 درصد دانش آموزان بدون صبحانه کلاس‌های خود را شروع می‌کنند. مغز ما برای یادگیری به گلوکز نیاز دارد. بدون گلوکز امکان یادگیری وجود ندارد. اما بهترین خوراکی های حافظه چه خوراکی هایی هستند.

  بهترین خوراکی های حافظه

  • گردو،کنجد و مغزیجات
  • گوشت قرمز و تخم مرغ
  • آووکادو و بلوبری(زغال اخته آبی)
  • کلم بروکلی
  • کرفس
  • زردچوبه
  • شکلات تلخ
  • توت فرنگی
  • انجیر و انار
  • مویز
  • کندر
  • گوجه فرنگی
  • ماهی
  • انگور قرمز و سیب

  برای تقویت حافظه چه کنیم

  ۶. برای تقویت ذهن و حافظه بخندید

  حتماً شنیدید که خنده بر هر بی‌درمان دواست. علاوه بر این خنده باعث می‌شود قسمت‌های مختلفی از مغز تحریک شوند و بدین ترتیب به شما اجازه می‌دهد که وسیع‌تر و آزادانه‌تر در مورد یک موضوع فکر کنید. همچنین خنده یک ضد استرس طبیعی است و همان‌طور که می‌دانید استرس باعث کاهش قدرت‌های مغزی می‌شود. هورمون آندروفین که از خندیدن ترشح می‌شود دشمن هورمون کورتیزول است. هورمون کورتیزول از استرس ناشی می‌شود که 80 درصد سرطان های دنیا بخاطر این هورمون است. مغز ما تفاوت خنده واقعی و الکی را متوجه نمی‌شود. شما حتی اگر بصورت الکی شروع به خندیدن کنید هورمون آندروفین ترشح می‌شود. چگونه می‌توانید بیشتر بخندید؟

   ۷. برای تقویت حافظه کتاب بخوانید

   کتاب خواندن فعالیتی است که باعث تقویت حافظه و ذهن می‌شود. زمانی که کتاب می‌خوانید در ذهن شما تصویرسازی اتفاق می‌افتد. این تصویر سازی باعث تقویت حافظه می شود.  در صورتی که تماشای تلویزیون خلاف این کار را انجام می‌دهد و هیچ فعالیتی برای مغز ایجاد نمی‌کند. به یاد داشته باشید که یادگیری یک‌چیز تازه، درست مانند تمرینات بدنی است. بنابراین کتاب خواندن باعث قدرتمند شدن مغز می‌شود. اگر روزی نیم ساعت کتاب بخوانید در سال کلی کتاب را مطالعه کردید. وقت آن رسیده است که تغییرات خوبی را در زندگی خود ایجاد کنید. از همین امروز شروع کنید، فردا دیر است.

  برای تقویت حافظه چه کنیم

  ۸. تنفس دیافراگمی

  متاسفانه نحوه صحیح تنفس را فراموش کرده‌ایم. اگر به تنفس کودکان دقت کنید نحوه صحیح تنفس را مشاهده می‌کنید. بصورت کلی تنفس دیافراگمی باعث می‌شود ما

  حافظه بهتری داشته باشیم

  تمرکز بیشتری داشته باشیم

  اعتماد به نفس بیشتر و…

  برای یادگیری تنفس دیافراگمی برای شما فیلم کاملی آماده کردم تا دیگر بصورت درست و صحیح نفس بکشید. برای مشاهده فیلم تنفس دیافراگمی، اینجا کلیک کنید.

  ۹. برای تقویت حافظه ورزش کنید

   جمله‌ای که بارها شنیده ایم که ذهن سالم در بدن سالم وجود دارد.  شما با ورزش کردن عملکرد بهتری در مغز دارید زیرا ذهن و بدن به یکدیگر وابسته اند. جالب است بدانید اولین تاثیر ورزش کردن روی مغز است. با ورزش کردن می‌توانیم ذهنی پویا و فعال داشته باشیم.

   ۱۰. افسانه چند کاره همزمان

  زمانی که چند کار را با هم انجام می‌دهیم حافظه کوتاه مدت پر می‌شود و تقریباً اطاعات جدید وارد مغز نمی‌شود. تمرکز کردن روی کارمان به شدت به ما کمک می‌کند که از حافظه بهتری در زندگی برخوردار باشیم. تا به حال برای تمامی ما پیش آمده که اطرافیان به ما کارهایی سپرده باشند و ما در مدت زمان کم آن را فراموش کرده باشیم. این دقیقا به علت پر بودن حافظه کوتاه مدت است. با نوشتن افکار روی کاغذ می‌توانیم ذهن خودمان را خالی کنیم. چه چیزهایی در ذهن شما وجود دارد و دائما به سراغتان می‌آید. همان‌ها را روی کاغذ یادداشت کنید و در زمان دیگری به آن‌ها فکر کنید.

  تقویت حافظه بهارمن

  ۱۱. خاموش کردن دستگاه های تولید کننده امواج

  همه‌ی وسایل الکترونیکی را حداقل 30 دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید. در غیر این صورت مغز شما بیش‌ از حد تحریک‌ شده و فرآیند خوابیدن برای شما سخت می‌شود. حتی زمانی که به خواب می‌رویم اختلال‌های زیادی در ترشح هورمون های خواب ایجاد می‌شود. دانشمندان می‌گویند تا 4 ساعت نباید به صفحه گوشی و تلویزیون نگاه کنیم. می‌دانم این کار برای شما کمی سخت است و عادت‌های اشتباهی دارید. تا جایی که می‌توانید قبل از خواب به گوشی موبایل نگاه نکنید. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. اگر دوست داشتید آن را برای بهترین دوست که نیاز به این مطلب دارد ارسال کنید.

  منابع:

  1. site www.helpguide.org
  2. Focus Your Attention book
  3. Avoid Cramming book
  4. Structure and Organize book

  نویسنده: امیرحسین حامدی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹ رای

  13 دیدگاه در “11 راه های تقویت حافظه برای ابر مغز شدن

  1. سهیلا گفت:

   عالیه 👌👌

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام سهیلا عزیز
    خوشحالم که مطالعه ی این مطلب رو دوست داشتی

  2. امیرمهدی گفت:

   سلام جناب حامدی عزیز،

   خیلی ممنون از مطالب خوب و مفیدتون،الان فهمیدم که چه اشتباه هایی رو قبلاً انجام میدادم که دیگر نباید انجامشون بدم.
   واقعاً یدونه اید✌️❤️

  3. یاسمن گفت:

   سلام و درود 🌸
   مثل همیشه مقااااااله عااااالی و مفید بود
   خداقوت🌱

  4. Mahya گفت:

   عالی بود
   خداقوت
   لطفا بازم راهکارهایی این چنین بگید✌💃💪

  5. الهه گفت:

   بسیار عالی ..ممنون از مطالب مفید سایتتون

  6. Somayeh گفت:

   مطالب مفید سپاس 💜

  7. zahra گفت:

   استاد شما عالی هستین
   من همیشه ازتون چیزای جدید یاد میگیرم

   1. الهه گفت:

    بسیار عالی ..ممنون از تیم بهار من

  8. مهرنوش از شیراز گفت:

   نکته هاتون خیلی ساده است ولی نمیدونم چرا سخت میشه بهش عمل کرد
   خخخخخخ
   شما پیج اینستا هم دارین؟ لطفا ادرسش رو بدین

  9. mobina mmm گفت:

   سلام استاد
   برای تقویت تمرکز بیشتر چکارایی کنیم؟ من کنکوریم و موقع درس خوندن فکرم همه جا هست الا به درس اینجوری نمیشه برم سر جلسه

   1. یزدان گفت:

    سلام منم قبلا مشکل تمرکز داشتم
    البته استاد توی مقاله‌ای در مورد تمرکز حرف زد و بیشترین چیزی که بهش اشاره کرد فقط و فقط مدیتیشن

  10. سوگندخانوم گفت:

   خخخخخخخ
   من شبا گوشیم زیر بالشتمه
   نباشه خوابم نمیبره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *