0
0

11 راهکار برای تقویت حافظه و خداحافظی با فراموشی

11665 بازدید
تقویت حافظه

هر چیزی که راجب تقویت حافظه و مغز می‌دانستید را فراموش کنید. چون قصد داریم بهترین و به روزترین تحقیقات دنیا را در این مطلب یاد بگیریم. اینکه چطور راهکار هایی برای حافظه بهتری داشته باشیم، بهترین خوراکی های تقویت حافظه و هوش چیست؟ و چگونه فراموش نکنیم و از آلزایمر به دور باشیم. برای درک بهتر موضوعات، برای شما عزیزان از ویدیو و فایل صوتی هم استفاده کردیم. در گام اول یک نفس عمیق بکشید و فیلم پایین را از امیرحسین حامدی در سمینار قدرت مغز مشهد مشاهده کنید.

فراموشی و آلزایمر بدون تقویت حافظه

عدم استفاده از حافظه، مشکلات فراوانی برای ما به وجود آورده است. خیلی از ما حتی کتاب هایی که مطالعه می‌کنیم، خیلی زود فراموش می‌کنیم. یا در ارتباط با دیگران خیلی زود حرف‌های خود را فراموش می‌کنیم و بعد از آن دائما فکر می‌کنیم که ای داد بی داد، چرا من حرف‌هایی که قرار بود بگویم، فراموش کردم.

امیرحسین حامدی رتبه 2 کنکور؛ پادکستی‌ را برای شما عزیزان آماده کرده است. پادکست پایین به شما کمک می‌کند دو تا از بهترین تمرین‌های تقویت حافظه یاد بگیرید.

مایکل مرزنیچ که در حیطه علوم مغز فعالیت دارد، بازی‌هایی را برای تقویت حافظه پیشنهاد داده است. فیلم پایین بخشی از بازی‌های همایشی است که استاد امیرحسین حامدی در شهر مشهد برگزار کردند. شما هم سعی کنید این بازی‌ها را انجام دهید. (کشیدن نقاشی با دست مخالف)


در این مطلب به سوالات زیر پاسخ داده می‌شود:

 • برای تقویت حافظه؛ چه خوراکی هایی بخوریم و چه خوراکی‌هایی نخوریم؟
 • چگونه از مغز خود نهایت استفاده را ببریم؟
 • چگونه حافظه و هوش خود را تقویت کنیم؟
 • تمرین ها و تکینک های تقویت حافظه چه هستند؟
 • راهکار های تقویت حافظه برای درس خواندن چیست؟

اهمیت تقویت حافظه

اکثر افراد به دنبال خوراکی برای تقویت حافظه هستند اما راه‌های ساده‌تر و ارزان‌تری وجود دارد مثل تمرین های تقویت حافظه و یا چگونه حافظه قویتری داشته باشیم. اگر حافظه خوبی نداشته باشیم معمولاً مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیریم و رضایت از زندگی در خودمان به شدت کاهش می‌یابد و همچنین ممکن است در کهن سالی به بیماری‌هایی از جمله آلزایمر مبتلا شویم.

 

تقویت حافظه
در عوض اگر حافظه خوبی داشته باشیم مورد تحسین دیگران قرار می‌گیریم و رضایت از زندگی‌مان به شدت بالا می‌رود. همچنین در امتحانات و آزمون‌ها نتیایج شگفت‌انگیزی می‌گیریم.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

چالش مغزی

یکی از راهکارهای تقویت حافظه به چالش کشیدن مغز است یعنی کارهایی انجام دهیم که تا به حال انجام نداده‌ایم. یکی از این چالش‌ها و تکینک‌های فوق‌العاده بازی‌های حافظه هست. الان می خواهیم یک بازی برای تقویت حافظه انجام دهیم. طبیعتا در ابتدا نمی‌توانید آن را انجام دهید. اما از شما می‌خواهم قدرتمندانه ادامه دهید و مطمئن باشید بعد از کمی تمرین کردن می‌توانید این بازی را به خوبی انجام دهید. دقت داشته باشید که من هم در روزهای اول این بازی را بلد نبودم و با تمرین توانستم آن را اجرا کنم. از کلمه من نمی‌توانم استفاده نکنید.

خواب مناسب برای تقویت حافظه

شاید باورتان نشود اما یکی از راهکارهای یادگیری، خوابیدن بعد از مطالعه است پس برای تقویت حافظه از خواب غافل نشوید. استراحت باعث می‌شود تا اطلاعاتی که در ذهن داریم به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کند. با این راهکار خوب دوباره شارژ شوید و قدرتمندانه ادامه دهید. خواب و استراحت کافی یکی از راهکارهای فوق‌العاده مهم در افزایش تقویت حافظه است زیرا استراحت مغزی سبب عملکرد و بهره‌وری هر چه بیشتر و بهتر مغز می‌گردد.

 

خواب مناسب برای تقویت حافظه

برای اینکه انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید می توانید از خواب ظهر استفاده کنید. بهتر است مدت زمان خواب ظهر ۲۰ دقیقه یا ۹۰ دقیقه باشد. در غیر اینصورت خواب ما عمیق شده و در طول روز احساس کسالت بیشتری می کنیم.

انجام مسائل ساده ریاضی

شما با انجام مسائل ساده ریاضی، خون رسانی به مغز خود را بیشتر کرده و در نتیجه حافظه پویا تری دارید. انجام مسائل ساده ریاضی بسیار مفیدتر است از مسائل سخت ریاضی مانند انتگرال است. بله درست متوجه شدید. مسائل خیلی ساده ریاضی باعث می‌شود که ما حافظه و تمرکز خیلی بالاتری داشته باشیم.

اما نکته مهم این است که انجام محاسبات ساده ریاضی باید در مدت زمان کوتاهی صورت بگیرد. شما حین انجام این کار نباید به عوامل دیگر فکر کنید. پس زمان‌هایی که وقت خالی داشتید می‌توانید با اعداد بازی کنید. اما چگونه این بازی‌ها را انجام دهیم؟

به عنوان مثال از عدد ۱۰۰ سه تا سه تا کم کنید یا هنگام ترافیک در ماشین، به جمع و تفریق پلاک ماشین های دیگه بپردازید. برای اینکه این تمرین مهم یادتان بماند همین الان روی کاغذ عدد 200 را بنویسید و 4 تا 4 تا از آن کم کنید. می‌توانید بعد از اتمام این متن آن را شروع کنید. بعد از یک هفته نتیجه شگفت انگیز آن را احساس می‌کنید.

به سراغ فعالیت‌های هدفمند بروید

اگر هدف جدی و درستی برای خود داشته باشید بدون شک از حافظه بهتری برخوردار هستید. زیرا تمام تمرکز و انرژی و زمان‌تان را برای رسیدن به هدف می‌گذارید و مغز ما بسیار پویا‌تر از یک فرد معمولی می‌شود. شما هدفی برای زندگی خود دارید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه مسیری را می‌خواهید ادامه دهید؟

تقویت حافظه هدفمند

تغذیه مناسب

یکی از نکاتی که حتما باید رعایت کنیم تغذیه می‌باشد. به هیچ عنوان از قرص تقویت حافظه استفاده نکنید. به جای آن صبحانه را جدی بگیرید و از خوردن آن قافل نشوید. در واقع مهم‌ترین وعده غذایی ما صبحانه هست.

در صورتی که سازمان آمار ایران بیان کرده است که بیش از 30 درصد دانش آموزان بدون صبحانه کلاس‌های خود را شروع می‌کنند. بهترین نوشیدنی برای تقویت حافظه آب می‌باشد. چون اکثر حجم مغز ما را آب تشکیل می‌دهد. همچنین مغز ما برای یادگیری به گلوکز نیاز دارد. بدون گلوکز امکان یادگیری وجود ندارد. اما بهترین خوراکی های حافظه چه خوراکی هایی هستند.

بهترین خوراکی های حافظه

سعی کنید یک سری از خوراکی ها را نخورید زیرا برای حافظه ضرر دارد برای مثال:نوشابه ، فست فود ، غذاهای چرب و…

بهترین خوراکی های حافظه

بهترین خوراکی های حافظه در زیر آمده است:

 • گردو، کنجد و مغزیجات
 • گوشت قرمز و تخم مرغ
 • آووکادو و بلوبری(زغال اخته آبی)
 • کلم بروکلی
 • کرفس
 • زردچوبه
 • شکلات تلخ
 • توت فرنگی
 • انجیر و انار
 • مویز
 • کندر
 • گوجه فرنگی
 • ماهی
 • انگور قرمز و سیب

برای تقویت ذهن و حافظه بخندید

حتماً شنیدید که خنده بر هر بی‌درمان دواست. علاوه بر این خنده باعث می‌شود قسمت‌های مختلفی از مغز تحریک شوند و بدین ترتیب به شما اجازه می‌دهد که وسیع‌تر و آزادانه‌تر در مورد یک موضوع فکر کنید. همچنین خنده یک ضد استرس طبیعی است و همان‌طور که می‌دانید استرس باعث کاهش قدرت‌های مغزی می‌شود. هورمون آندروفین که از خندیدن ترشح می‌شود دشمن هورمون کورتیزول است.

هورمون کورتیزول از استرس ناشی می‌شود که 80 درصد سرطان های دنیا بخاطر این هورمون است. مغز ما تفاوت خنده واقعی و الکی را متوجه نمی‌شود. شما حتی اگر بصورت الکی شروع به خندیدن کنید هورمون آندروفین ترشح می‌شود. چگونه می‌توانید بیشتر بخندید؟

برای تقویت حافظه کتاب بخوانید

کتاب خواندن فعالیتی است که باعث تقویت حافظه و ذهن می‌شود. زمانی که کتاب می‌خوانید در ذهن شما تصویرسازی اتفاق می‌افتد. این تصویر سازی باعث تقویت حافظه می شود.  در صورتی که تماشای تلویزیون خلاف این کار را انجام می‌دهد و هیچ فعالیتی برای مغز ایجاد نمی‌کند.

برای تقویت حافظه کتاب بخوانید

به یاد داشته باشید که یادگیری یک‌چیز تازه، درست مانند تمرینات بدنی است. بنابراین کتاب خواندن باعث قدرتمند شدن مغز می‌شود. اگر روزی نیم ساعت کتاب بخوانید در سال کلی کتاب را مطالعه کردید. وقت آن رسیده است که تغییرات خوبی را در زندگی خود ایجاد کنید. از همین امروز شروع کنید، فردا دیر است.

تنفس دیافراگمی

متاسفانه نحوه صحیح تنفس را فراموش کرده‌ایم. اگر به تنفس کودکان دقت کنید نحوه صحیح تنفس را مشاهده می‌کنید. متاسفانه ما نحوه صحیح نفس کشیدن را فراموش کردیم. بله درست متوجه شدید، یادمان رفته که چگونه نفس بکشیم. به بچه‌های نوزاد نگاه کنید و ببینید که چگونه نفس می‌کشند.! شکم آن‌ها به سمت عقب و جلو حرکت می‌کند. الان یک نفس عمیق بکشید. آیا تنفس شما از دیافراگمی بود. زمانی که این نوع تنفس را داشته باشیم، اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌های خود می‌کنیم. در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز و دیگر اندام‌های بدنمان می‌رسد و به راحتی می‌توانیم از حافظه پویاتری برخوردار باشیم. بصورت کلی تنفس دیافراگمی باعث می‌شود ما

 • حافظه بهتری داشته باشیم
 • تمرکز بیشتری داشته باشیم
 • اعتماد به نفس بیشتر و…

برای یادگیری تنفس دیافراگمی برای شما فیلم کاملی آماده کردم تا دیگر بصورت درست و صحیح نفس بکشید. می‌‌توانید برای مشاهده فیلم تنفس دیافراگمی کلیک کنید.

برای تقویت حافظه ورزش کنید

جمله‌ای که بارها شنیده ایم که ذهن سالم در بدن سالم وجود دارد. شما با ورزش کردن عملکرد بهتری در مغز دارید زیرا ذهن و بدن به یکدیگر وابسته اند. جالب است بدانید اولین تاثیر ورزش کردن روی مغز است. با ورزش کردن می‌توانیم ذهنی پویا و فعال داشته باشیم.

افسانه چند کاره همزمان

زمانی که چند کار را با هم انجام می‌دهیم حافظه کوتاه مدت پر می‌شود و تقریباً اطاعات جدید وارد مغز نمی‌شود. تمرکز کردن روی کارمان به شدت به ما کمک می‌کند که از حافظه بهتری در زندگی برخوردار باشیم. تا به حال برای تمامی ما پیش آمده که اطرافیان به ما کارهایی سپرده باشند و ما در مدت زمان کم آن را فراموش کرده باشیم. این دقیقا به علت پر بودن حافظه کوتاه مدت است. با نوشتن افکار روی کاغذ می‌توانیم ذهن خودمان را خالی کنیم. چه چیزهایی در ذهن شما وجود دارد و دائما به سراغتان می‌آید. همان‌ها را روی کاغذ یادداشت کنید و در زمان دیگری به آن‌ها فکر کنید.

خاموش کردن دستگاه های تولید کننده امواج

همه‌ی وسایل الکترونیکی را حداقل 30 دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید. در غیر این صورت مغز شما بیش‌ از حد تحریک‌ شده و فرآیند خوابیدن برای شما سخت می‌شود. حتی زمانی که به خواب می‌رویم اختلال‌های زیادی در ترشح هورمون های خواب ایجاد می‌شود. دانشمندان می‌گویند تا 4 ساعت نباید به صفحه گوشی و تلویزیون نگاه کنیم. می‌دانم این کار برای شما کمی سخت است و عادت‌های اشتباهی دارید. تا جایی که می‌توانید قبل از خواب به گوشی موبایل نگاه نکنید.

برای تقویت حافظه چه کار کنیم؟

نتیجه گیری از مطلب تقویت حافظه

اکثر افراد برای حافظه بهتر به دنبال خوراکی‌های تقویت حافظه هستند. در صورتی که تمرینات و چالش‌های مغزی بیشتر به ما کمک می‌کند. در پادکستی که برای شما در این مقاله قرار دادیم دو تا از بهترین تمرینات تقویت حافظه را در سال 2022 بیان کردیم. اما برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ از قرص تقویت حافظه استفاده نکنید و به جای آن از بهترین خوراکی‌های تقویت حافظه که انجیر خشک، توت خشک و خرما بودند، استفاده کنید. یاد گرفتیم که بهترین نوشیدنی برای تقویت حافظه؛ آب هست. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. اگر دوست داشتید آن را برای بهترین دوست که نیاز به این مطلب دارد ارسال کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=3645
اشتراک گذاری:

نظرات

517 نظر در مورد 11 راهکار برای تقویت حافظه و خداحافظی با فراموشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022 - بهارمن
 2. بازتاب: حفظ کردن سریع به 3 روش هیجان انگیز + فیلم آموزشی - بهارمن
 3. بازتاب: بهترین روش مطالعه در دنیا با 6 گام کاربردی ـ بهارمن
 4. خودن اب رو از وقتی انجام میدم هم دیرتر خسته میشم هم بازدهی ام در مطالعه رفته بالاتر

  8

 5. سلام من خیلی از حرفارو یادم میره و فقط تصویر حرف زدن در اون لحظه یادم می مونه
  این مقاله باعث شد راه کار های تقویت حافظه رو یاد بگیرم
  تا بتونم حرفارو هم یادم بمونه مثل خندیدن
  تنفس دیافراگمی
  نوشتن کارها
  استفاده نکردن از گوشی قبل خواب
  ورزش
  کتاب خوندن
  و خوردن خوراکی مثل گردو
  خواب و چالش مغزی انجام دادن و هدفمند کردن کارها وحل مسائل ریاضی
  البته توی درس خوندن راحتم و به راحتی یاد میگیرم اما روزمرگی هارو یادم نمی مونه و این گاهی اوقات خیلی خوبه چون دعوا ها و قهر ها یادم نمی مونه و اذیت نمیشم😂😬 ممنونم ازتون

  8

 6. مقاله عالی بود😍
  یادگرفتیم برای تقویت حافظه نیاز داریم که بخندیم حتی الکی…
  آب زیاد بخوریم همچنین کتاب بخونیم مطالعه داشته باشیم و خواب کافی داشته باشیم در ظهر حدود ۲۰ دقیقه و اینکه تنفس دیافراگمی داشته باشیم که از استرسمون هم کم میکنه❤

  6

 7. سلام وقتتون بخیر
  مقاله مثل همیشه عالی و کاربردی بود 🥰😍
  فراموشی برای ماها خیلی وقتا اتفاق میفته… برای همین باید حافظمون رو تقویت کنیم که میتونیم اتفاقات رو با مرور کردن وارد حافظه بلند مدتمون کنیم و تمرین های برای تقویت حافظه مثل به چالش کشیدن مغز با بازی با اعداد بازی با انگشتان دست و نقاشی کشیدن با دست چپ و…
  نوشیدن آب خیلی کمک کنندست و همچنین مغزیجات و میوه هایی مثل توت فرنگی خرما و…
  و نکته دیه اینکه خواب مناسب در ساعات مناسب داشته باشیم ❤

  3

 8. سلام
  منهدم از افرادی هستم که خیلی فکر میکنم و همین باعث میشه به خاطر پر بودن حافظه کوتاه مدت و مشغله هایی که دارن، بعضی از کارهای کوچگیج روزمره رو فراموش کنم.
  اما معمولا دیگه سعی می کنم افکارمون رو کاغذ بیراج و واقعا کمک کنندس.
  هم برای کاهش استرس، هم برای تقویت همین حافظه هم اینکه میتونم بهتر اون فکر رو برسی کنم.
  ممنونم ازتون💫💛

  5

 9. مقاله ی عالی ای بود.
  گاهی چیزهای زیادی رو همون لحظه ای که شنیدیم فراموش می‌کنیم.
  ولی وقتی کارهایمان را روی برگه بندیسیم ذهن ناراحت تر به یاد نگه میداره.
  باید ذهن و حافظه‌مان را تقویت کنیم
  ممنون.

  11

 10. باسلام
  حافظه خوب باعث می شود رضایت مااز زندگی بالا برود و در آزمون ها نتایج بهتری کسب کنیم برای تقویت حافظهدیک سری راهکارهایی وجود دارند .بازی های حافظه،خواب کافی ،مسائل ساده ریاضی ،تغذیه مناسب ،خندیدن،تنفس دیافراگمی ،ورزش وخاموش کردن وسایل الکتریکی حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خواب از جمله این راهکارها هستند .باتقویت حافظه ما می توانیم از بیماری هایی نظیر آلزایمر در کهنسالی جلوگیری کنیم .
  ممنون از استاد عزیز که اطلاعات بسیار خوبی را به ما آموزش دادند

  4

  1. سلام مانا عزیز
   بله درست میفرمایید. امیدوارم با انجام تمرین‌های تقویت حافظه که گفته شد بتونید نتایج بهتری رو خلق کنید.
   موفق باشید.

   4

 11. سلام وقت به خیر
  محتوای این مقاله در رابطه با تقویت حافظه است که بسیار در ارتباطات ، آینده ، پیشرفت و موفقیت ما تاثیر گذار بوده و همچنین تقویت آن باعث می شود تا از بروز مشکلاتی همچون آلزایمر ، فراموشی جلوگیری کنیم.
  راهکارها و تکنیک های بسیاری سبب تقویت حافظه در ما می شوند ؛ ما با بازی های حافظه ای ، بازی ریاضی و انجام مسائل ساده ریاضی میتوانیم ذهن و مغز خود را به چالش کشیده و در تقویت حافظه خود موثر باشیم.
  در زندگی خود باید هدف داشته و برای رسیدن به آن‌ها تمام تلاش خود را کنیم ، همیشه خنده را در چهره حفظ کنیم ورزش کنیم ، تغذیه مناسب داشته باشیم و نگذاریم استرس بر ما غلبه کند. بنابراین تقویت حافظه آن قدر سخت نیست و با کوچکترین راهکارها همچون غفلت از بیداری و تنفسی از انتهای وجود و…میتوان این مهارت را کسب کرد. ممنون

  3

 12. سلام
  حافظه یکی از مهم ترین نعمتان الهیس
  کسی ک بتونه خوب ذهنشو تقویت کنه و یاد بگیره چطوری ب حافظش اطلاعات بسپاره میتونه توی همه زمینه ها موفق باشه

  2

 13. سلام
  همچنان همچی پرقدرت داره جلو میره
  و خداوکیلی همه اینا جمع شده توی دوره‌ی نخبگان ولی با این تهسه کردم ولی انقد جذابن مطالب بازم خسته نمیشم♥️🧿

  3

 14. خسته نباشید جناب حامدی
  مقاله هیجانی بود مخوصا بازی های که معرفی شد خیلی لذت بخش بود خواندن این مقاله هیجان خاصی داشت مرحله ها
  عالی بود
  خسته نباشید🌺

  2

  1. سلامت باشید
   امیدوارم که از تمرین‌ها و تکنیک‌هایی که گفته شد استفاده کنید و به حافظه پویا تری برسید.
   موفق باشید.

   1

 15. سلام و وقت بخیر
  مهم نیست چقدر یک مطلب رو مطالعه کرده باشیم وقتی استرس داشته باشیم انگار اون مطالب رو برای دفعه اول میبینیم پس خندیدن حتی اگه غیر واقعی باشه باعث کاهش استرس میشه در نهایت یکی از راه های تقویت حافظه هست
  در بیشتر مقاله هاتون اشاره به نوشیدن آب کردین هر چقدر که بیشتر درموردش صحبت میکنین و این موضوع رو تکرار میکنین بیشتر به فوایدش پی میبرم

  ممنون از شما

  2

 16. سلام و عرض ادب و احترام مطالعه مقاله لذت بردم و مفید بود خواب و تغذیه و حافظه کامل توضیح دادین ، عالییییی بود .

  4

  1. خواهش میکنم زینب خانم عزیز
   شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

   4

 17. سلام بسیار مفید بود
  متاسفانه چیزهای زیادی رو همون لحظه ای ک شنیدم فراموش میکنم و دقیقا اینطوره ک وقتی کار ها رو روی برگه مینویسی ذهن انگار ک آزاد میشه
  باید ذهن مون رو به چالش دعوت کنیم برای تقویت حافظه بهتر✌🏼

  10

 18. سلام وقتتون بخیرو شادی
  چقدر مقاله های استاد کاربردی و عالی هستن
  واقعا ممنون 😍😍
  همه ی ما در زندگی حداقل یکبار این اتفاق برامون افتاده که دچار فراموشی بشیم مثال حرفایی ک صبح زدیمو به یاد نیاریم
  این تکنیک هایی که در مقاله بهشون اشاره شده فوق العاده کاربردیه
  حرف نداره واقعا

  6

 19. سلا عالی بود
  امیدوارم با انجام این تمرینات من و سایر دوستان حافظه مان تقویت شود.

  6

1 19 20 21