مقالات, منتخب, مهارت‌های مطالعه

آموزش تندخوانی برای کنکور

تندخوانی
 • روش تند خوانی برای کنکور چیست؟ چگونه می‌توان همه کتاب‌ها را تندخوانی کرد؟

  سلام من امیرحسین حامدی حامدی هستم. تندخوانی یعنی این که هنگام مطالعه سرعت بیشتری داشته باشیم و همچنین درک مطلب ما از محتوایی که مطالعه کردیم، افزایش یابد. سَبک آموزش تندخوانی برای کنکور کاملا متفاوت است و برای مطالعه کتاب‌های سخت باید تمرینات به‌روز و نوینی را انجام داد.

  تجربه‌ای که من از صدها شاگرد خود داشتم این بوده است که اگر تمرینات خاصی را اصولی انجام دهیم می‌توانیم کتاب‌های سخت را هم به روش تندخوانی مطالعه کنیم. روش تندخوانی برای کنکور یکی از مهارت‌هایی است که هر فرد کنکوری برای رتبه شدن به آن نیاز دارد. این را به خاطر بسپارید که برای کتاب‌های خیلی خیلی سخت می‌توانیم از روشی به جز تندخوانی استفاده کنیم. روشی که در همین مقاله اشاره‌ای به آن خواهم کرد.

  نخبگان یادگیری

  کامل‌ترین مقاله تندخوانی

  راز مطالعه مطالب سخت را با شما در میان خواهم گذاشت. اینکه چگونه بتوانیم کتاب‌هایی مثل فیزیک و شیمی را با سرعت بیشتری مطالعه کنیم. خیالتان از محتوای این مطلب آموزشی راحت باشد، چون در سال 1398 توانستم سطح آگاهی و علم بیش از 20 مدرس تندخوانی را به روز کنم تا بتوانند به شاگرد‌های خودشان اطلاعات بهتری منتقل کنند. شما در این مطلب هر سوالی در رابطه با تندخوانی و یادگیری آن داشته باشید، پیدا می‌کنید.

  هدف من این است که شما برای همیشه با سرعت بیشتر مطالعه کنید، بیشتر درک کنید و اطلاعات را در زمان درست و سریع‌تر به خاطر آوردید. هم‌چنین سرعت مطالعه را در کشور خودم چندین برابر بیشتر کنم و برای هم وطن‌های خودم، علاقه بیشتری برای مطالعه کتاب و دروس ایجاد کنم. فقط کافیست به تمریناتی که ارائه می‌کنم عملگرا باشید تا در کنکور نتیجه دلخواهتان را به دست آوردید.

  آموزش تندخوانی برای کنکور بهارمن

  در آموزش تندخوانی برای کنکور شما می‌توانید برای مطالعه کتاب‌های خیلی سخت بهتر عمل کنید و بتوانید با سرعت و درک بیشتری آن‌ها را به پایان برسانید. شاید باورتان نشود ولی همین کار ساده باعث می‌شود از مطالعه خودتان بیشتر لذت ببرید و انگیره بیشتری داشته باشید. کسی که مهارت کاری را بلد نباشد طبیعتا انگیزه کمی برای انجام آن کار دارد.

  به عنوان مثال کسی که مهارت دوچرخه سواری یا کار با کامپیوتر را بَلد است انگیزه خیلی بیشتری نسبت به کسی دارد که این مهارت‌ها را یاد نگرفته است.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  سرعت مطالعه واقعی خود را بسنجید (تست تندخوانی)

  اگر می‌خواهید سرعت مطالعه خود را محاسبه کنید قبل از این که شروع به پاراگراف بعدی کنید، کرنومتر خود را فعال کنید و شروع به مطالعه این متن کنید. این یک آزمون واقعی است و می‌خواهیم صادقانه سرعت مطالعه خود را متوجه شویم. نکته مهم این است که اگر می‌خواهید سرعت واقعی خود را متوجه شوید فیلم‌ها را مشاهده نکنید و روی لینک‌های دیگر کلیک نکنید. یادتان باشد برای این کار باید تمام متن را مطالعه کنید. حالا می‌توانید کرنومتر را فعال کرده و شروع کنید.

  آموزش روش تندخوانی برای کنکور

  با آموزش روش تندخوانی برای کنکورخیلی از مشکلات ما در مطالعه حل می‌شود. اجازه دهید خیلی سریع به شما بگویم با یادگیری مهارت تند خوانی چه مشکلاتی از ما حل می‌شود.

  • حواس پرتی موقع مطالعه
  • عدم تمرکز واقعی هنگام مطالعه
  • خواب آلودگی موقع مطالعه
  • به عقب برگشتن
  • مکث‌های زیاد
  • خستگی در هنگام مطالعه

  آموزش تندخوانی برای کنکور بهارمن

  خیلی از ما علاقه‌ای به مطالعه نداریم چون بلد نیستیم چگونه مطالعه کنیم. شما اگر علاقه به کاری داشته باشید با انجام دادن آن کار احساس خستگی کمتری می‌کنید. زمانی که مشکلات بالا را داشته باشیم، طبیعتاً کتاب نمی‌خوانیم. در ادامه توضیح کوتاهی میدهم که با تندخوانی می‌توانیم در چه حیطه‌هایی از زندگی موفق باشیم. جالب است بدانید که سرعت مطالعه ما ایرانی‌ها به طور میانگین 100 تا 200 کلمه در دقیقه است. در حالی که این سرعت در کشور ژاپن به طور میانگین به 1000 تا 1200 کلمه در دقیقه می‌رسد.

  چگونه با تندخوانی در کنکور و یا آزمون های مهم موفق شویم؟

  آزمون‌های مهمی که ما در طول عمر خود می‌دهیم می‌توانند سرنوشت زندگی ما را تغییر می‌دهند. در نظر بگیرید که در کنکور یا آزمون وکالت بتوانید با مهارت های مطالعه و تندخوانی کتاب‌های بیشتری را نسبت به رقبای خود مطالعه کنید. یعنی بتوانید با سرعت بیش از 5 برابر نسبت به رقیب‌های خود مطالعه کنید و درک چندین برابری نسبت به آن‌ها داشته باشید. زمانی که این مهارت را داشته باشید خواه یا ناخواه در کنکور و یا زندگی موفق خواهید شد.

  آموزش تندخوانی

  آمار سرعت مطالعه در کشور های مختلف

  سرعت مطالعه موضوع مهمی است که در کشورهای پیشرفته جز واحدهای درسی محسوب می‌شود.  حتی خیلی از دانشگاه‌های پیشرفته قبل از ثبت‌نام دانشجوها، مهارت تندخوانی را یاد می‌دهند. در جدول پایین می‌توانید سرعت مطالعه دانشجو‌ها را مشاهده کنید.

  کشورمیانگین سرعت مطالعه
  کلمه در دقیقه (wpm)
  میانگین درک مطلب
  ژاپن1100بالای 80%
  آمریکا 730بالای 80%
  سوئیس600بالای 60%
  آلمان550بالای 60%
  ایران150بالای 50%

  سرعت مطالعه ایرانی‌ها در یکی از دانشگاه‌های برتر ما به اسم دانشگاه شریف گرفته شده است. متاسفانه همانطور که مشاهده کردید سرعت مطالعه و درک مطلب ما بسیار پایین است. مهارت تندخوانی مهارت بسیار مهم و کلیدی است که شما با یادگیری آن می‌توانید از دیگران و رقبای خود متمایز شوید و راحت‌تر مسیر موفقیت را طی کنید.

  هدیه بسیار ارزشمند برای دوستانی که کنکور دارند:

  چک لیست کنکور به شما کمک می‌کند استرس کمتری برای ورود به جلسه آزمون داشته باشید. همین چک‌‌لیست کمک می‌کند از رقبای خود جلوتر باشید. دیگر نگران نیستید که مبادا چیزی را فراموش کرده‌اید. اگر کنکور و یا آزمونی در پیش‌رو دارید حتما روی متن زیر کلیک کنید:

  دانلود چک لیست کنکور، کلیک کنید

  آموزش تند خوانی برای کنکورمن به شما قول می‌دهم در همین مقاله می‌توانید سرعت مطالعه خود را چندین برابر کنید. به شما خبر خوبی خواهم گفت که بتوانید در دو ساعت یک کتاب معمولی 200 صفحه‌ای را دو ساعت مطالعه کنید و آن را فقط در یک صفحه خلاصه کنید.

  خیلی از ما می‌خواهیم کتاب‌های درسی یا مورد علاقه خود را مطالعه کنیم، اما به خاطر این که فکر می‌کنیم از ما زمان زیادی می‌گیرد، آن‌ها را مطالعه نمی‌کنیم و خیلی از کتاب‌‌هایمان را در کتابخانه قرار دادیم تا خاک بخورند. بعد از این مطلب می‌توانید شروع به مطالعه کتاب‌هایی که دوست دارید کنید و از خواندن آن‌ها لذت ببرید. گام به گام در کنار من باشید تا این مهارت فوق‌العاده را یاد بگیریم.

  چگونه تندخوانی کنیم؟

  ما هر مهارتی از جمله تند خوانی را می‌توانیم یاد بگیریم. هر مهارتی که شما فکرش را بکنید، قادر به یادگیری آن هستید. من می‌خواهم به روش علمی به شما بگویم که چگونه می‌توانید مهارت های مختلف را یاد بگیرید. کافیست یک سری اتفاقات در مغز شما رخ دهد. شما اول از همه باید به این باور برسید که نه تنها مهارت تند خوانی بلکه هر مهارتی را می‌توانید یاد بگیرید. لطفا فیلم پایین را با دقت مشاهده کنید.

  فواید تندخوانی

  شما با یادگیری مهارت تندخوانی محال است که پیشرفت نکنید. یک سری مهارت‌ها لازمه موفقیت هستند. مطمئن باشید هر فرد سرشناسی که در دنیا خیلی معروف است، مهارت تندخوانی را آموخته است. درست است که این مطلب تندخوانی برای کنکور است اما شما می‌توانید در کلی مسیر زندگی از فواید آن لذت ببرید.

  تمام افراد موفق دنیا مطالعه زیادی دارند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی کتاب‌ مورد نظرشان را تمام کنند. فرض کنید افرادی که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، اهل مطالعه و یادگیری نبودند، آیا الان در چنین جایگاهی بودند؟ خودتان پاسخ بدهید؟

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  مطالعه چشمی

  اگر بخواهیم واقعا سرعت مطالعه بالایی داشته باشیم باید بتوانیم اطلاعات را فقط از طریق چشم درک کنیم. یعنی با مشاهده کردن نوشته‌ها بتوانیم درک مفهومی بالایی داشته باشیم. زمانی که یک فرد با شما صحبت می‌کند، شما اطلاعات را فقط از طریق گوشتان متوجه می‌شوید. به تفسیری دیگر انتقال اطلاعات فقط از یک کانال حسی وارد می‌شود که آن هم حس شنوایی ما انسان‌ها است.

  اگر بخواهیم هنگام مطالعه زمزمه کنیم یا بلند‌خوانی کنیم طبیعتاً میزان سرعت یادگیری ما کم می‌شود. شما فقط باید چشمتان اطلاعات را ببیند و مغز‌تان درک کند. اگر شما تازه می‌خواهید مهارت تندخوانی را یاد بگیرید فعلا تمرینات ساده آن را انجام دهید. میدانم که دوست دارید با چشم مطالعه کنید و از ذهن خوانی هم خلاص شوید. اما برای حرفه‌ای شدن نیاز هست که ابتدا تمرینات ساده تندخوانی را انجام دهید.

  آموزش تندخوانی رایگان برای کنکور

  در اولین گام تندخوانی برای کنکور باید بدانیم چه عواملی سرعت مطالعه ما را کاهش می‌دهند. من به شما این عوامل را معرفی خواهم کرد و در همان موقع تکنیک‌هایی خواهم گفت که بتوانید سرعت مطالعه خود را در هر بخش بیشتر کنید. مهم‌ترین عواملی که سرعت مطالعه شما را کند می‌کند، برای شما بازگو کنم:

  لب خوانی و ذهن خوانی هنگام مطالعه:

  اگر می‌خواهید سرعت بیشتری را در مطالعه تجربه کنید و از آن این سرعت بالا لذت ببرید، لب خوانی و یا ذهن خوانی را کنار بگذارید چون سرعت ما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. متاسفانه در مدرسه به ما گفتند که مطالب را بلند بخوانید و آن‌ها را زمزمه کنید.

  همین کار باعث شد سرعت ما تا حد زیادی کمتر شود. ما فقط باید از یک کانال ارتباطی اطلاعات را درک کنیم. زمانی که شما دارید صحبت‌های یک فردی را می‌شنوید، اطلاعات فقط از طریق گوش وارد مغز‌تان می‌شود و شما مفهوم آن را متوجه می‌شوید.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  ترک عادت‌های بد مطالعه

  در مطالعه ما باید از طریق چشم ببینیم و مغزمان این اطلاعات را درک کند. برای این که بتوانیم لب خوانی و ذهن خوانی را از بین ببریم باید تمرین انجام دهیم که در ادامه تمرینات تندخوانی برای کنکور را یاد می‌گیریم. از شما می‌خواهم حین مطالعه این مقاله به هیچ عنوان لب‌خوانی نکنید.

  از همین الان این تمرین را شروع کنید و سعی کنید دیگر لب‌خوانی نکنید. فقط با نگاه کردن روی کلمات تلاش کنید محتوا را متوجه شوید. شاید در ابتدا کمی سخت باشد ولی قول میدهم به راحتی بعد از چند دقیقه بتوانید این کار را با سرعت و درک بیشتری انجام دهید.

  به عقب برگشتن حین مطالعه:

  در آموزش تندخوانی برای کنکور باید یک‌سری از عادت‌های بد خود را از بین ببریم. یکی از عادت‌های بدی که در مطالعه داریم این است که زمانی که متوجه نمی‌شویم ناخودآگاه به عقب بر می‌گردیم. در واقع مغز خود را شرطی کرده‌ایم و مغز ما به خوبی میداند که اگر هنگام مطالعه دچار حواس‌پرتی شود، شما به عقب برگشته و دوباره مطالعه را شروع می‌کنید. برای درک این موضوع و برای این که زود‌‌تر این عادت بد را از بین ببرید، فیلم پایین را مشاهده کنید.

   

  خب همان‌طور که مشاهده کردید برای این که بتوانیم به سرعت ‌های بالا‌‌تری در مطالعه دست پیدا کنیم، باید به صورت مداوم و سریع به مطالعه خود ادامه دهیم. با اصلاح تغییر در رفتار خودمان می‌توانیم این عادت را از بین ببریم. شاید کمی در ابتدا سخت باشد ولی کمی مداومت برای به عقب بازنگشتن، به شما کمک می‌کند که به سرعت بیشتری حین مطالعه دست پیدا کنید و سر انجام به درک بیشتری هم خواهید رسید.

  از شما می‌خواهم همین الان از این تمرین استفاده کنید و به هیچ عنوان به عقب بازنگردید. حتی چند کلمه هم به عقب بازنگردید. اگر قسمتی از متن را متوجه نشدید یک علامت یا یک نشانه کنار آن خط برای خود بگذارید. معمولا نشانه گذاری روی کتاب‌ها بسیار ساده‌تر می‌توانیم انجام دهیم. شما با یک علامت ضربدر می‌توانید برای خود مشخص کنید که قسمتی از متن را متوجه نشدید.

  گم‌‌کردن خطوط:

  یکی از عواملی که باعث می‌شود سرعت مطالعه پایینی داشته باشیم، گم کردن خطوط است. مثلا در هنگام مطالعه به جای این که به یک خط پایین بریم، به دو خط پایین‌تر رفته و دچار سردگمی می‌شویم. البته خیلی از دوستان همان خطی که مطالعه کردن را دوباره می‌خوانند. چه اتفاقی می‌افتد؟ در واقع زمانی که این اتفاق می‌افتد داستان کتاب از ذهن شما دور می‌شود و همین باعث می‌شود که شما از چند خط قبل تر شروع کنید تا موضوع را دوباره درک کنید. آموزش تندخوانی برای کنکور را جدی بگیرید چون واقعا موفقیت تحصیلی شما کمک می‌کند.

  آموزش تند خوانی برای کنکورتمرین‌ های تندخوانی برای کنکور:

  در ادامه مشاهده خواهید کرد همان گونه که تندخوانی را آموزش می‌دهم، به شما تمرینات بیشتری ارائه خواهم کرد که بتوانید سریعا سرعت مطالعه خود را بیشتر کنید. نکته مهم تمرکز هنگام تندخوانی است. اگر تمرکز نداشته باشیم، طبیعتا تندخوانی برای ما فایده‌ چندانی ندارد. مخصوصا اگر بخواهیم مهارت تندخوانی برای کنکور را یاد بگیریم باید تمرینات خوبی را انجام دهیم. از این به بعد هنگام مطالعه از یک راهنما برای چشم خود استفاده کنید. راهنمایی که هم باعث شود خطوط را گم نکنید و هم عاملی باشد که سرعت مطالعه خود را بیشتر کنید.

  سومین تکنیکی که در تندخوانی برای کنکور باید بدانید این است که انگشت خود را زیر خطوط به حرکت در آورید و از آن به عنوان یک راهنمای خوب استفاده کنید. چشم ما برای مطالعه به یک راهبر نیاز دارد. همین الان می‌خواهم شما کاری ساده را انجام دهید. لطفا در فضا یک دایره به رنگ آبی در فاصله‌ای  از خود رسم کنید و سعی کنید آن را مشاهده کنید. این کار را انجام دهید سپس به ادامه مطالعه متن بپردازید.

  خب حالا می‌خواهم از نوک انگشت خود کمک بگیرید. یک دایره با انگشت در فضا رسم کنید و سعی کنید نوک انگشت خود را مشاهده کنید. لطفا این کار را انجام دهید.

  تندخوانی

  طبیعتاً متوجه نکته ساده‌ای شدید؛ وقتی که از انگشت خودتان برای ترسیم دایره در فضا استفاده کردید خیلی راحت‌تر توانستید آن دایره را رسم کنید. چشم ما هنگام مطالعه بهتر است یک راهنمای خوب داشته باشد.

  راهکار

  حین مطالعه می‌توانید به جای انگشت از یک مداد یا هر چیز دیگر استفاده کنید. ولی مهم است که این کار را انجام دهید. از شما می‌خواهم که همین الان این تمرین را هم به تمرینات قبلی اضافه کنید. اگر دارید این متن را با موبایل مطالعه می‌کنید از انگشت خود استفاده کنید و آن را زیر خطوط حرکت دهید و اگر دارید با کامپیوتر این متن را می‌خوانید با استفاده از ماوس این کار را انجام دهید.

  یک نکته مهم و کلیدی برای افزایش سرعت مطالعه بیشتر میخواهم با شما به اشتراک بگذارم که همین الان می‌توانید نتیجه آن را احساس کنید. سعی کنید کمی سرعت حرکت انگشت خود یا ماوس را زیر خطوطی که می‌خوانید، بیشتر از قبل کنید.

  عملگرا باشید

  این کار را همین الان انجام دهید و بعد از مدت زمانی خودتان درک خواهید کرد که دارید با سرعت بیشتری مطالعه می‌کنید. همین کار ساده باعث می‌شود که تمرکز بیشتری داشته باشید و بعد از مدتی محتوایی که می‌خوانید را بیشتر از قبل درک کنید.

  یادگیریمکث بیش از حد روی کلمات حین مطالعه:

  یکی از دلایل اصلی برای این که حین مطالعه دچار خواب‌آلودگی می‌شوید این است که مکث می‌کنید. اگر شما چشم‌های فردی را هنگام مطالعه نگاه کنید که به صورت معمولی مطالعه می‌کند، متوجه می‌شوید که چشم آن شخص، یک کلمه را مشاهده کرده و بعد از چند صدم ثانیه حرکت کرده و روی کلمه بعدی دوباره مکث کوتاهی کرده و دوباره شروع به حرکت می‌کند. دقیقا با نگاه کردن به چشم‌های این افراد متوجه می‌شوید که چشم‌های آن‌ها دارد تیک میخورد. یعنی یک کلمه را مشاهده کرده و بعد از خوردن تیک روی کلمه بعدی می‌رود.

  چرا موقع مطالعه خوابمان می‌گیرد؟

  زمانی که چشم‌های ما تیک بخورد، هورمونی به اسم ملاتونین در بدن ترشح می‌شود. ملاتونین قرص طبیعی خواب است. حتی اگر 8 ساعت هم خوابیده باشید پس از ترشح این هورمون در بدن‌‌تان دچار خواب‌آلودگی می‌شوید. بنابراین برای این که حین مطالعه سرحال و پر انرژی باشیم باید در مطالعه چشم‌‌هایمان روی کلمات سُر بخورد.

  یعنی به راحتی و بدون هیچ مکثی از کلمات عبور کنیم و بعد از کمی تمرین درک بیشتری هم داشته باشیم. بنابراین همین الان که دارید انگشت خود را زیر خطوط حرکت می‌دهید سعی کنید سرعت خود را کمی بیشتر از قبل بالا ببرید.

  مطالعه

  تمرین افزایش سرعت مطالعه:

  در تمرین پایین چشم‌های خود را روی حرف‌های x سُر دهید. این کار با سرعت بالا انجام دهید و سعی کنید که هر x را واضح مشاهده کنید. فقط یادتان نرود که از انگشت خود هنگام تمرین به عنوان راهنما استفاده کنید.

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  محدودیت حوزه دید هنگام مطالعه:

  یکی از عوامل اصلی که سرعت مطالعه پایینی داریم این است که چشم‌ها‌یمان را تقویت نکرده‌ایم. همان طور که در باشگاه‌های بدن سازی بدن خود را قوی‌تر و سلامتی خود را بیشتر می‌کنیم باید چشم‌های خودمان را تقویت کنیم. همین الان روی همین بخش از متن چشم‌های خود را نگه دارید. چند کلمه را می‌توانید هم زمان در یک قسمت مشاهده کنید. به حوزه دید خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟

  ما باید بتوانیم زمانی که روی یک کلمه نگاه می‌کنیم، تمامی کلمات آن خط را متوجه شویم. یعنی اگر چشم‌های خود را تقویت کنید می‌توانید بدون این که چشم خود را حرکت دهید، تمام طول یک خط را مشاهده کنید و آن را واضح و شفاف ببینید.

  تمرینات تقویت چشم که در ادامه خواهم گفت سرعت مطالعه شما را می‌تواند تا چندین برابر افزایش دهد. البته مطمئنم که اگر تا به اینجا تمرینات تندخوانی برای کنکور را انجام داده باشید سرعت مطالعه خود را بیشتر کردید. اما می‌خواهم چند تمرین برای افزایش حوزه دید به شما معرفی کنم.

  تمرین های تندخوانی برای کنکور

  اسم تمرین مهمی که الان می‌خواهم توضیح دهم، تمرین ستاره است. این تمرین بسیار ساده است و به شما کمک می‌کند حوزه دید خود را تا حد قابل قبولی تقویت کنید. لطفا تصویر زیر را مشاهده کنید.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  کافیست یک برگه  A3 برای خود آماده کنید و آن را در محل رفت و آمد خود قرار دهید. اگر برگه A3 ندارید از دو عدد برگه A4 استفاده کنید. یک ستاره رسم کنید و چشم‌های خود را در جهت اضلاع آن حرکت دهید. هر چه این فاصله نزدیک‌تر باشد به چشم‌های شما بیشتر فشار می‌آورد و در نتیجه تمرین بهتری انجام می‌دهید. بهترین فاصله از صورت تا برگه ستاره، یک وجب است.

  اگر هنگام تمرین چشم‌درد یا سردرد داشتید یعنی درست پیش می‌روید. زمانی که در باشگاه ورزشی ما وزنه می‌زنیم عظلات ما درد می‌گیرند و در نهایت قوی‌تر می‌شوند. پس اگر هنگام تمرین ستاره، چشم درد داشتید اصلا نگران نشوید و مطمئن باشید که دارید تمرین را به درستی انجام می‌دهید. اما اگر مقدار چشم در شما بیش از حد شد بهتر است تمرین را متوقف کنید و به چشم‌ها خود استراحت دهید.

  تندخوانیتجربه‌ای که من در دوره‌‌های تندخوانی و تقویت حافظه داشتم این بوده است که افرادی که چشم ضعیفی دارند بعد از انجام دادن این تمرین‌ها، توانستند شماره چشم خود را پایین‌تر بیاورند و از قدرت بینایی بهتری برخوردار باشند. پس از شما می‌خواهم گام به گام با من پیش بروید و همین حالا سعی کنید این برگه تمرین را برای خود آماده کنید یا از روی عکس ستاره بالا همین تمرین را به مدت 2 دقیقه انجام دهید.

  تمرین افزایش حوزه دید در آموزش تندخوانی

  لطفا به ساعت دیواری خانه خود نگاه کنید. سعی کنید بدون این که چشم خود را حرکت دهید، اشیا کنار آن را ببینید و حدس بزنید. این کار باعث می‌شود که به مرور زمان بتوانید حوزه دید بیشتری داشته باشید و اشیا بیشتری را در اطراف خود مشاهده کنید. بنابراین به یک شی که فاصله زیادی از شما دارد دقت کنید و سعی کنید تمام اشیا کنار آن را حدس بزنید. به مرور زمان شما می‌توانید روی کتاب با همین تمرین کلمات بیشتری را مشاهده کنید.

  آموزش تند خوانی برای کنکوریک تمرین واقعی برای همین لحظه

  از شما می‌خواهم به دایره وسط عکس زیر نگاه کنید. تمرکز شما فقط روی دایره وسط باشد و چشم‌ها خود را حرکت ندهید. در گام بعدی شما باید اشکال کنار آن را حدس بزنید. این تمرین بسیار ساده است و به افزایش حوزه دید چشم شما برای تند خوانی کمک می‌کند.

  مهارت تندخوانی برای کنکور

  برای این که به مهارت تندخوانی دست پیدا کنید و زندگی خود را متحول کنید باید یک سری تمرینات را برای افزایش سرعت مطالعه انجام دهید. می‌خواهیم به صورت خلاصه تمرین‌های بالا را مرور کنیم:

   باید بدانیم که هنگام مطالعه مکث نکنیم، لب‌خوانی و ذهن خوانی ممنوع است. و هم‌چنین از یک انگشت یا شی برای راهنمایی بهتر چشم استفاده کنیم. باید سعی کنیم که دیگر به عقب برنگردیم حتی زمانی که متوجه نمی‌شویم. و در انتها سعی کنیم، چشم‌های خود را تقویت کنیم.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  تمرین دیگر برای افزایش حوزه دید

  زاویه دید شما به سمت وسط باشد.در عبارت زیر به مربع میانی متمرکز شوید و بدون نگاه به طرفین عبارت ها (سمت راست و چپ) تا انتها بخوانید.

  چشمآموزش اصولی مطالعه مهارت های تندخوانی و دقیق خوانی

  تندخوانی یعنی این که با سرعت بیشتری مطالعه کنیم و درک بیشتری هم داشته باشیم. این که بخواهیم فقط تند بخوانیم و درک نداشته باشیم، هیچ فایده‌ای برای ما ندارد. برای این که بتوانید زودتر به مهارت تندخوانی دست پیدا کنید، سعی کنید از کتاب‌های ساده شروع کنید و یا کتاب‌هایی را که قبلا مطالعه کردید را با سرعت بیشتری مطالعه کنید. یادتان باشد که ما می‌توانیم هر مهارتی را یاد بگیریم.

  چگونه رتبه برتر کنکور شوم؟ کلیک کنید

  تکنیک‌ های تندخوانی برای کنکور

  یکی از تکنیک‌های مهم و کاربردی در تندخوانی برای کنکور در خلاصه‌نویسی است که برای سرعت بیشتر بهتر است از روشی که الان یاد میگیرید، استفاده کنید. ما زمانی که کتاب را به روش تندخوانی می‌کنیم حق نداریم در هیچ صورتی از مطالعه خود دست بکشیم. اگر خواستید نکته مهمی را خلاصه نویسی کنید یک تیک کنار آن بزنید و زمانی که مطالعه خود را به اتمام رساندید، اجازه دارید به عقب برگردید.

  در این هنگام خیلی راحت به سراغ علامت‌های مشخص شده خودتان بروید و نکاتی که می‌خواهید را خلاصه نویسی کنید. پس اگر هنگام مطالعه قسمتی از متن را متوجه نشدید، با علامت ضربدر برای خودتان مشخص کنید و اگر مشاهده کردید که یک قسمت نیاز به خلاصه نویسی دارد، یک علامت تیک کنار آن خط بزنید. زمانی که بخش مورد نظرتان را در کتاب تمام کردید به سراغ خلاصه نویسی خود رفته و شروع به یادداشت نکات مهم کنید.

  کاربرد نقشه ذهنی

  مطالعه مقاله رسم نقشه ذهنی

  بهترین روش خلاصه نویسی هم نقشه ذهنی می‌باشد که یادگیری شما را تا 5 برابر بهتر می‌کند و می‌توانید به راحتی نتایج خود را تا پنج برابر افزایش دهید. هم چنین نقشه ذهنی سرعت مرور شما را تا 10 برابر افزایش می‌دهد و شما به راحتی می‌توانید تحولی بزرگ در یادگیری خود ایجاد کنید. نقشه ذهنی را شما در دوره نخبگان یادگیری می‌توانید یاد بگیرید.

  روش تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

  متاسفانه در کشور ما مهارت تند خوانی در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش داده نمی‌شود. در حالی که تند خوانی و دقیق خوانی، پیش نیاز دانشگاه‌ها برتر دنیا هست. چون اگر دانشجو‌ها نتوانند با سرعت بیشتر و درک بالاتر مطالعه کنند، نمی‌توانند کتاب‌های خود را به اتمام برسانند. بنابراین دانشگاه‌های برتر دنیا از جمله هاروارد مهارت تند خوانی را یاد دانشجوهای خود می‌دهند.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  روش دانشگاه هاروارد برای آموزش تندخوانی چیست؟

  دانشگاه هاروارد در ابتدا سعی می‌کند با نمایش جملات روی صفحه نمایشگر با سرعت‌های مختلف مسیر عصبی تند خوانی را در ذهن افراد بسازند. موضوع را برایتان کمی ساده‌تر کنم. دانشگاه هاروارد در ابتدا از یک نرم افزار برای تغییر سرعت عبور کلمات استفاده می‌کند. گاهی اوقات این سرعت را تا 2500 کلمه در دقیقه افزایش می‌دهد که چشم دانشجو‌ها سرعت مطالعه بالا را درک کنند.

  دومین گام دانشگاه هاروارد تمرینات تندخوانی هست که تعدادی از آن‌ها را در همین مقاله یاد گرفتید. بعد از این که دانشجوها تمرینات را انجام دادند، برای آزمون آماده می‌شوند.

  به آن‌ها یک متن 5000 کلمه‌ای نمایش می‌دهند و مدت زمان مطالعه آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. در انتها باید به 10 سوال از متن پاسخ دهند. اگر سرعت مطالعه آن‌ها بالای 600 کلمه در قیقه باشد و بتوانند به بیش از 8 سوال پاسخ دهند، می‌توانند برای شروع به تحصیل در این دانشگاه‌ها آماده شوند.

  اگر می‌خواهید دقیقا به همین روش یاد بگیرید و در کامپیوتر خود از نرم افزار تغییر دهنده سرعت مطالعه استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنم در دوره نخبگان یادگیری و حافظه بهارمن شرکت کنید.

  روش تندخوانی برای کتاب‌های خیلی سخت

  اگر کنکور یا آزمونی دارید و می‌خواهید رتبه بهتری در کنکور به دست آوردید و از رقبای خودتان یک سر و گردن بالاتر باشید، حتما مهارت تندخوانی و مهارت مطالعه مطالب سخت را به صورت کامل یاد بگیرید.

  این را به خاطر بسپارید که ممکن است درس‌های خیلی خیلی سخت خود را نتوانید به صورت تند خوانی مطالعه کنید. منظور از کتاب‌های سخت کتاب‌هایی مثل شیمی و فیزیک است. تجربه‌ای که من از هزاران فرد کنکوری داشتم این بوده است که تقریبا 30 درصد این عزیزان می‌توانند کتاب‌های سخت خود را به روش تند خوانی، مطالعه کنند. کتاب‌های سخت را باید به روش مطالعه مطالب سخت بخوانیم. یکی از تکنیک‌های بسیار قوی برای مطالب روش سوالی خوانی است.

  یادگیری مطالب سخت

  روش مطالعه به سبک سوالی خوانی:

  به صورت خیلی خلاصه می‌خواهم به شما یک دید از روش خلاصه خوانی یاد دهم. ابتدا چند سوال ساده از شما دارم و می‌خواهم به آن‌ها پاسخ دهید:

  • امروز چند شنبه است؟
  • صبحانه چه چیزی میل کردید؟
  • در چه ماهی از سال قرار داریم؟
  • جمع خاله‌ها و عمو هایتان چه عددی است؟

  زمانی که دارید به سوالات من پاسخ می‌دهید، ذهن شما از تمام افکار دیگر کنار می‌رود و فقط و فقط به سوال من فکر می‌کند. هر شخصی که از شما سوال می‌پرسد، شما خواه یا ناخواه تمام تمرکز خود را برای پیدا کردن جواب می‌گذارید.

  • اسم پدرتان چیست؟
  • مدل مو‌های شما چگونه است؟

  من هر سوالی بپرسم مغز شما به صورت ناخودآگاه فقط به دنبال جواب می‌گردد. در این زمان تمرکز ما در اوج خود قرار دارد.

  زمانی که تمرکز ما در بالاترین حالت خود باشد، ما می‌توانیم سخت‌ترین مطالب را یاد بگیریم. طبیعتاً شاید سرعت مطالعه ما پایین بیاید اما خودتان با شروع این تکنیک متوجه می‌شوید که دارید کتاب را با سرعت بیشتری تمام می‌کنید. چون سریعا محتوا را درک کرده و به سراغ سرفصل های جدید می‌روید. بنابراین برای مطالعه کتاب‌های سخت حین خواندن از خودتان بار‌ها و بارها سوال بپرسید. این تکنیک را به صورت کامل می‌توانید در دوره نخبگان یادگیری و حافظه یاد بگیرید.

  ویژگی‌های یک پکیج تندخوانی خوب چیست؟ اینجا کلیک کنید

  این را به خاطر بسپارید که مهارت تندخوانی هیچ معایبی ندارد و با یادگیری اصولی این مهارت طبیعتاً در جنبه‌های مختلف زندگی موفق خواهیم بود، فقط باید از آموزش‌های درستی استفاده کنیم.

  آموزش تند خوانی برای کنکور

  سرعت مطالعه در کشور‌ها مختلف

  شما که دارید این متن را می‌خوانید احتمالا برایتان جالب است که بدانید سرعت مطالعه عموم افراد در کشور‌های مختلف چند کلمه در دقیقه است. در ابتدا باید بدانید که استاندارد سرعت مطالعه در جهان 600 کلمه در دقیقه است.

  یعنی اگر شخصی پایین‌تر از این سرعت مطالعه کند، کُند خوان محسوب می‌شود. بالاترین سرعت مطالعه در جهان را ژاپنی‌ها دارند. آن‌ها به طور میانگین با سرعت 1000 تا 1200 کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند.

  البته جای تعجب ندارد چون کشور ژاپن از همان سال‌های اول شروع مدرسه این مهارت را یاد دانش‌آموزان خود می‌دهد. کشور‌های اروپایی و امریکا به طور میانگین با سرعت 600 تا 800 کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند. ما ایرانی‌ها هم به طور میانگین با سرعت 100 تا 200 کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنیم.

  حال شما بگویید که مردم کدام کشور حق زندگی بهتر را دارند؟ ژاپنی‌ها به طور میانگین، روزانه 90 دقیقه با سرعتی که دارند، مطالعه می‌کنند. شما خودتان کلاه خود را قاضی کنید که کدام کشور حق پیشرفت بیشتر دارد.

  محاسبه سرعت مطالعه

  رکورد دار تندخوانی جهان

  رکورد دار تند خوانی جهان یک خانم به نام آنا جونز است که با سرعت مطالعه 4251 کلمه در دقیقه رکورد دار تند خوانی در جهان است. باید بدانید که خانم آنا جونز برای این که بتواند این رکورد را بزند سال‌های زیادی تمرینات تندخوانی را به صورت مداوم انجام داده است. یعنی شما هم می‌توانید با تمرین بیشتر حتی این رکورد را به اسم خود در بیاورید.

  اگر کرنومتر خود را برای مطالعه این متن استارت کرده بودید، همین جا آن را متوقف کنید.

  محاسبه سرعت مطالعه

  شما به راحتی می‌توانید سرعت مطالعه خود را حساب کنید. کافیست تعداد کلمات متنی که خواندید را بدانید. متنی که شما مطالعه کردید 4000 کلمه بود. حالا کافیست با یک فرمول ساده ریاضی متوجه شویم، دقیقا سرعت مطالعه ما چقدر بوده است. لطفا به فرمول پایین دقت کنید.

  محاسبه سرعت مطالعهبا یک مثال واقعی یاد بگیریم که چگونه سرعت مطالعه خود را حساب کنیم. خب این متن تا کمی بالاتر 4000 کلمه بود. ما 4000 را ضرب در 60 میکنیم. حاصل آن عدد 240.000 می‌شود. حال مدت زمانی که مطالعه کردید را به ثانیه به دست می‌آورید.

  مثلا اگر این متن را در 10 دقیقه مطالعه کرده باشید باید 10 را ضرب در 60 کنیم که به ثانیه تبدیل شود. حاصل جواب ما 600 می‌شود. تنها کافیست 240.000 را تقسیم بر 600 کنیم. حاصل جواب می‌شود 400 کلمه در دقیقه.

   اگر شما این متن را در ده دقیقه مطالعه کرده باشید یعنی سرعت مطالعه شما 400 کلمه در دقیقه است. به همین راحتی می‌توانیم سرعت مطالعه خود را محاسبه کنیم.

  امیدوارم که همانگونه که من از نوشتن این مقاله لذت بردم شما هم نیز لذت برده باشید. شاد و پیروز و سلامت باشید:)

  پیشنهاد جذاب برای مطالعه بیشتر

  اگر می‌خواهید روی بهبود فردی خود کار کنید و مهارت های مطالعه بیشتری را داشته باشید مقالات دیگر بهارمن را مطالعه کنید. همچنین اگر آزمون‌های مهم مثل کنکور دارید می‌توانید دسته مقالات کنکور را در سایت بهارمن به رایگان مطالعه کنید. برای مطالعه مقالات کنکور بهارمن، اینجا کلیک کنید.

  منابع مقاله آموزش تندخوانی👇

  • site tony buzan
  • speed reading book
  • speed reading made eazy book
  • tony buzan the speed reading book

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹۶ رای

  544 دیدگاه در “آموزش تندخوانی برای کنکور

  1. شکریه احمدی گفت:

   سلام و خسته نباشید
   مقاله هاتون عالی بود من با خوندنشان خیلی چیزها یاد گرفتم و امیدوارم بتونم که این تکنیک ها رو در زندگی خودم اجرا کنم

  2. آتنا گفت:

   سلام استاد بخاطر مطالب مفیدتون خیلی ازتون متشکریم و اینکه این مطالب رو رایگان ب دست بچه ها میرسدنید اجرتون با خداس واقعا این مقاله به من خیلی تو تند خوانی کمک کرد روش هاش محشرن ممنون

  3. شکریه احمدی گفت:

   فرق بین چشم خوانی و ذهن خوانی چیه ؟
   یعنی اصلا کلمات رو تو ذهنمون تکرار نکنیم؟
   میشه راهنمایی کنید

  4. رومینا افتخاری گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و تیم بهارمن
   واقعن تمام کردنه کتابای درسی و کمک درسی که بشدت حجیمه خیلی خیلی خیلی به مهارت نیاز داره تا بتونی همشو درست و دقیق بخونی و بفهمی
   تندخوانی همونطور که گفتین فقد خوندن یه متن نیست که سریع بخونیو ازش رد شی
   باید بتونی به اون مطالب مسلط بشی تا اون تند خوانی ای که انجام دادی مفید واقع بشه
   در غیر این صورت کار درست که انجام ندادی هیچ ذهنتم خسته شده دیگه انرژیتم کمتر میشه چون با خودت فکر میکنی متوجه نمیشی هیچیو

  5. آرمیتا گفت:

    سلام
   تند خوانی یعنی سرعت بالا در مطالعه همراه با درک بالا مطلب.
   ما در این مهارت می توانیم باسرعت بالا و درک بالا مطالب را بخوانیم.
   عوامل ابتدایی در تند خوانی
   👑مکث ❌
   👑لب خوانی ❌
   👑خط بری ✔
   مکث روی کلمات باعث حواس پرتی میشه
   در خواندن ما نباید لب خانی و ذهن خانی کنییم باید با چشم ببینیم و با مغز درک کنییم.
   عقب گرد مغز را شرطی می کنییم
   و برای اینکه خط را گم نکنیم با انگشت یا مداد استفاده کنیم.
   چشم در تند خوانی اصل مهمی است بهتر است با تمریناتی ان را قوی تر کنییم
   🚨ما میتوانییم با نگاه کردن یک کلمه در روی یک خط کلمات دیگر را هم ببینیم
   🚨 تمرین ستاره
   🚨 و یا افزایش حوضه دید با کمک ساعت دیواری و یا تمرین مربع
   از فواید تندخوانی میتوانیم
   🚧افزایش تمرکز
   🚧افزایش یادگیری
   🚧افزایش سرعت
   یکی از معیار های دانشگاه های معروف برای پذیرش مهارت تندخوانی است.
   دانشگاه هاروارد با متن ۵۰۰۰ کلمه ای شروع می شود که در پایان باید به ده سوال پاسخ دهند.
   ژاپنی ها ۹۰ دقیقه مطالعه می کنند که بالا ترین رکورد یعنی ۱۰۰۰تا۱۲۰۰ کلمه در دقیقه را دارند .
   ما ایرانی ها هم ۲ دقیقه در روز و ۱۵۰ کلمه در دقیقه 😂
   🌕رکوردار تندخوانی اناجونز است که ۴۲۵۱ کلمه در دقیقه است🌕.
   🪐ایران رتبه پنجم تند خوانی را دارد
   🪐البته استاندارد ۶۰۰ کلمه در دقیقه است.
   🪐تعداد کلمات متن ×۶۹/ زمان بر حسب ثانیه=سرعت مطالعه
   ممنون از مقاله خوبتون و نویسنده عملگراش
   این هر آنچه بود که من فرا گرفتم

  6. زهرا حسینی گفت:

   سلاااام سلاااام یه تشکر ویژه از استاد حامدی عزیزم خیلی ازتون ممنونم بخاطر مطالب عالیتون مقاله امروزتونم عالی بود
   و میتونم بگم اولین بارکه ک دارم توی این راه قدم میزارم و تمرین ک سر خوندن مقاله بود باعث شد به نتیجه برم کمی خوندن وتند خوانی خیلی عالیه انید وارم ک بتونم ومیتونم

   همیشه توی مدرسه بهمون میگفتند درس رو بلند بخون یا زیر لب بگو و ماهم انجام می‌دادیمروش شرطی کردن ذهن با مشخص کردن مقدار ومطلب و زمان باعث جلو گیری از اتلاف وقت و حواس پرتی میشودکنکوری ها گفتین مثل :
   مطالعه در حدود ۴ کتاب . ایجاد خواب مصنوعی برای یاد گیری بهتر بعد از مطالعه و تند خوانی و…روش هایی که گفتین عالی بود:
   احساس خوب
   مطالعه اجمالی ۵ تا ۷ دقیقه
   سوال سازی از متن
   نقشه ذهنی برای خلاصه برداری
   تند خوانی
   مرور در ۷ باز زمانی
   واقعا مطالبتون عالیه امیدوارم ک همیشه توی زندگیتون توی راه کمک به دیگران موفق باشین❤❤🥰😍😍

  7. علیرضا کشوری گفت:

   سلام.خداقوت.برنامه سازنده و اثربخشی داشتید..به نحوی عاشق درس خواندن شدم. اکثر پاسخ‌گویی هایم ۵ دقیقه آخر میشد.چون حین مراجعه به منزل در ماشینم بخاطر کارم اقدام میکردم. چقدر زیبا این مقاله بهم فهماند.سلامتی بدن و توجه بهش..غوغا می‌کنه برای عالم شدنت.سرعت در جهان برای مطالعه و ایران.فاجعه است.خدایا مددی

  8. فاطمه سادات حسینی گفت:

   سلام خدمت استاد حامدی عزیز
   ممنون بابت این مقاله عالی من مشکل سرعت کم مطالعه داشتم و با تمرین های شما و البته قبل از این مسابقه هم شما پادکست تند خوانی رو برای من که یک پست کنکوری هستم فرستاده بودید که بسیار کمک کننده بود و این مقاله کامل کننده آن
   ای کاش ماهم مثل کشور های دیگر این موضوع رو در مدارس و دانشگاه ها آموزش میدادم حتما تمرین هارا انجام داده و انشاالله آخر سال خبر های خوبی بهتون میدم برای رتبه موفق و پیروز و سلامت باشید❤️

  9. ستایش امیدی گفت:

   سلام آقای حامدی عزیز بی شک من الان یکی ازبهترین مقاله هارو خوندم که بشدت کاربردیه برام با این موضوع تا به حال جایی چیزی رو مطالعه نکرده بودم قرار دادن تمرینات بعداز مطالب و راهکاراتون بود که همی ی ابهامات رو رفع می‌کرد بسیار ممنونم خسته نباشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *