وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30 ثبت نام در وبینار
وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30
ثبت نام در وبینار
0
0

نقشه ذهنی چیست؟ آموزش رسم آن (Mind Map)

594 بازدید
رسم نقشه ذهنی چيست؟
 • به شما تبریک میگویم که می‌خواهید بهترین روش خلاصه نویسی و بهترین روش تفکر را با نقشه ذهنی یا همان Mindmap یاد بگیرید. نقشه ذهنی چیست؟ نقشه ذهنی؛ می‌تواند تحولی در یادگیری شما ایجاد کند. فرض کنید میزان یادگیری شما ۵برابر شود و اطلاعات را بتوانید خیلی بهتر در ذهن خود نهادینه کنید. اما کاربرد‌های نقشه ذهنی تمام نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده از آن خلاقیت و نوآوری را در زندگی خودتان بیشتر کنید.  بنابراین هدف ما این است که شما آموزش رسم نقشه ذهنی را یاد بگیرید.

  لطفا برای اینکه متوجه شوید نقشه ذهنی چقدر می‌تواند به کمکتان بیاید، فیلم پایین را از استاد امیرحسین حامدی مشاهده کنید.

  در ادامه پاسخ سوالات زیر را متوجه می‌شوید:

  1. نقشه ذهنی چیست؟
  2. چرا نقشه ذهنی یادگیری ما را تا ۵ برابر افزایش می‌دهد؟
  3. چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟
  4. کاربرد های نقشه ذهنی چیست؟
  5. چرا نقشه ذهنی تا این حد اهمیت دارد و در دانشگاه‌های برتر دنیا، مثل دانشگاه هاروارد و دانشگاه استنفورد آموزش داده می‌شود؟

  نقشه ذهنی چیست؟

  آیا می‌دانید نوت برداری‌هایی که عموماً ما استفاده می‌کنیم سال‌هاست که منسوخ‌ شده است. جایگزین آن نقشه ذهنی یا همان مایندمپ (Mind Map) است. در این مطلب از بهارمن قصد دارم آموزش‌های خوبی در این رابطه به شما ارائه کنم.

  نقشه ذهنی دقیقاً بر اساس ساختار و عملکرد مغز است. وقتی از این روش استفاده می‌کنیم به خاطر سپاری اطلاعات در ذهن ما فوق‌العاده راحت می‌شود.

  آموزش کشیدن نقشه ذهنی

  نقشه ذهنی، زبان ذهن است و زمانی که شما عملکرد و ساختار مغز خود را بدانید یادگیری برای شما خیلی راحت می‌شود. شما در نقشه ذهنی دو نیمکره مغز خود را درگیر می‌کنید. هم‌چنین در خیلی از مطالب آموزشی سایت بهارمن بیان شده است که یادآوری مهم‌تر از یادگیری است. بنابراین بهتر است که میزان مرورهای خودمان را به بیش از ۷ بار برسانیم. خبر خوب این است که نقشه ذهنی سرعت مرور شما را تا 10برابر افزایش می‌دهد.

  دانشمندان با تحقیقات فراوان که انجام دادند به این نتیجه رسیده‌اند، زمانی که از نقشه ذهنی استفاده می‌کنید دو نیمکره مغز درگیر شده و یادگیری شما تا ۵ برابر افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه یا خوشبختانه کمتر از 10 درصد افراد از نقشه ذهنی استفاده می‌کنند. شما با یادگیری این مهارت می‌توانید نسبت به دیگران خیلی بهتر عمل کنید.

  داستان‌ نقشه ذهنی

  عواملی که در نقشه ذهنی اهمیت زیادی دارد

  عوامل زیادی در این خصوص وجود دارد برای مثال
  • خلاقیت
  • انتخاب کلمات
  • استفاده از نشانه ها، تصاویر و …
  • دسته بندی موضوعات

  نقشه ذهنی هاروارد

  دانشگاه هاروارد از جمله دانشگاه‌هایی است که تحقیقات زیادی روی نقشه ذهنی کرده است. متأسفانه اکثر ما ایرانی‌ها نیم‌کره چپ مغزمان از راست قوی‌تر است. علت آن هم سیستم آموزشی ایران است. در مدرسه اهمیت بیشتری به درس‌هایی چون ریاضی و فیزیک داده می‌شد و اهمیت کمتری به درس‌هایی چون هنر و ورزش داده می‌شد. خبر خوب این است که نقشه ذهنی باعث تقویت دو نیمکره مغز ما می‌شود. حال بهتر است جایگاه نیم‌کره چپ و راست مغز خود را یاد بگیریم.

  داستان نقشه ذهنی

  جایگاه نیم‌کره چپ

  نیم‌کره سمت چپ جایگاه منطق، تجزیه و تحلیل، نظم، سخنوری، اعداد و ارقام هست.

  جایگاه نیم‌کره راست

  نیم‌کره راست جایگاه رنگ ها، احساسات، هنر، رویا سازی، لحن و صدا و درک سه بعدی می‌باشد.

  اما یادتان باشد که هر دو نیم‌کره مغز در هر کاری با هم دیگر درگیر می‌شود. به عنوان مثال اکثر افراد بر این باور هستند که موزیک  گوش دادن به نیم‌کره راست مغز می‌گردد. در صورتی که دو نیم‌کره مغز درگیر می‌شود. ریتم و آهنگ موزیک، نیم‌کره راست مغز را درگیر می‌کند و محتوایی که خواننده می‌خواند، نیم‌کره چپ را درگیر می‌کند.

  بنابراین در هر کاری دو نیم‌کره مغز با همدرگیر می‌شود. اما درصد درگیری و عملکرد مغز ها با یکدیگر متفاوت است. مثلا در ریاضی بیشتر نیم‌کره چپ مغز درگیر می‌شود.

  نقشه ذهنی تونی بوزان

  جالب است بدانید نوت‌برداری‌ هایی که در مدرسه یاد گرفتیم از سال 1960 میلادی منسوخ شده است. آقای تونی بوزان سال‌ها پیش روی خلاصه نویسی مبتنی بر مغز یعنی نقشه ذهنی کار کرده است. حال که با ساختار دو نیم‌کره مغز آشنا شدید خیلی راحت‌تر می‌توان اجرای نقشه ذهنی را شروع کرد. الآن می‌خواهیم گام‌به‌گام برای ترسیم نقشه ذهنی جلو برویم.

  آموزش نقشه ذهنی

  آموزش رسم نقشه ذهنی

  به شما تبریک می‌گویم که تا به اینجا مطلب رسیدید. آماده‌اید که نمودار نقشه ذهنی را یاد بگیریم. از اینجا به بعد را با تمرکز بیشتری مطالعه کنید. بزن بریم:) چطور نقشه ذهنی بکشیم؟

  از وسط صفحه شروع کنیم

  از وسط صفحه شروع به‌رسم نقشه ذهنی می‌کنیم. زیرا ذهن به هر طرف می‌تواند حرکت کند. به این صورت که کلمات اصلی و کلیدی را روی شاخه‌های اصلی نقشه ذهنی و کلمات زیر مجموعه آن را به زیر شاخه‌ها اتصال می‌دهیم. اگر می‌خواهید نقشه ذهنی را در لپ‌تاپ و یا کامپیوتر خود رسم کنید روی متن پایین کلیک کنید.

  استفاده از رنگ ها

  چون رنگ‌ها نیم‌کره سمت راست مغز را درگیر می‌کند و محتوای نوشته‌شده نیم‌کره چپ مغز را درگیر می‌کند.

  استفاده از تک لغت ها

  زیرا ما جملات طولانی را فراموش می‌کنیم، شما نیازی به فعل و فاعل در یادگیری ندارید اگر بر اساس تک لغت‌ها جلو برویم می‌توانیم سرعت مرور خودمان را چندین برابر کنیم.

   

  در پایان چند نمودار و عکس نقشه ذهنی را مشاهده کنید:
  آموزش نقشه ذهنیآموزش نقشه ذهنی

  هدف مجموعه آموزشی بهارمن پیشرفت و رشد شما عزیزان و همراهان همیشگی بهارمن و توسعه فردی در جامعه است. امیدوارم مطالعه مقاله فوق توسط شما، ما را به هدفمان رسانده باشد. اگر شما هم می‌خواهید در این امر یاریگر ما باشید این مقاله را به بهترین دوست خود هدیه کنید.

  نقشه ذهنی

  چکیده مطلب آموزش نقشه ذهنی یا مایندمپ (Mindmap)

  نقشه ذهنی یا همان مایند مپ زبان مغز است. مغز ما به روش نقشه ذهنی تونی بوزان عملکرد خیلی بهتری دارد. نقشه ذهنی کاربرد‌های خیلی زیادی دارد و اگر دانش‌آموز هستید حتما از این روش خلاصه نویسی مبتنی بر مغز استفاده کنید. کشیدن و رسم نقشه ذهنی شاید زمان‌بر باشد اما شما با آن چندین برابر نتیجه بهتری می‌گیرد.چون یادگیری شما را 5 برابر و سرعت مرور شما را تا ده برابر بیشتر می‌‌کند. می‌توانید نمونه دانلود‌های نقشه ذهنی را از سایت ما بردارید. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹۳ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=3303
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  365 نظر در مورد نقشه ذهنی چیست؟ آموزش رسم آن (Mind Map)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام و خداقوت به شما و سایر همکاران ارجمند تان بهار من.چه هویت خوبی را بهم از طریق ساخت نقشه ذهنی بهم دادید.خداوند برکت و تندرستی و موفقیت برای شما رقم بزند🤲

   2

  2. سلام مثل همیشه عالی بود و به مد یاد داد چگونه نقشه ذهنی بکشیم و نمیره های راست و چپ چه فعالیت هایی دارند و چگونه آنها را فعال کنیم

   3

  3. سلام .خیلیی ممنونم ازتون بابت مقاله ی خوبی که نوشتید
   علاوه بر راهکارهایی که برای درس خواندن و به خاطر سپردن دادید کارایی هر قسمت از مغز رو هم توضیح دادید اینکه سمت چپ مسئول تجزیه تحلیل و درس هایی مثل ریاضی و فیزیک بیشتر مختص این بخش و احساسات و رنگ و کارای هنری مربوط به سمت راست مغز است .

   4

  4. سلام
   نقشه ذهنی یادگیری رو پنج برابر افزایش میده و مابا رنگ هام تک لغت ها یادگیری مون زیاد میشه تک لغت ها سرعت مرور رو چند برابر افزایش میدن نقشه ذهنی زبان ذهن و برای ما کنکوری ها خیلی مواجب و لازم که بتونیم در زمان کم همه مطالب رو مرور کنیم
   نقشه ذهنی باعث میشه هر دو نیمکره باهم کار کنند نیم کره راست جای رویاسازی و احساسات و لحن وصدا و درک سه‌بعدی و نیم کره چپ جای اعداد و ارقام و سخنوری و منطق و.. است

   1

   1. سلام مثل همیشه عالی بود و به ما یاد داد چگونه نقشه ذهنی بکشیم و نیمکره های راست و چپ چه فعالیت هایی دارند و چگونه آنها را فعال کنیم

    2

  5. سلام
   نقشه ذهنی یادگیری رو پنج برابر افزایش میده و مابا رنگ هام تک لغت ها یادگیری مون زیاد میشه تک لغت ها سرعت مرور رو چند برابر افزایش میدن نقشه ذهنی زبان ذهن و برای ما کنکوری ها خیلی مواجب و لازم که بتونیم در زمان کم همه مطالب رو مرور کنیم
   نقشه ذهنی باعث میشه هر دو نیمکره باهم کار کنند نیم کره راست جای رویاسازی و احساسات و لحن وصدا و درک سه‌بعدی و نیم کره چپ جای اعداد و ارقام و سخنوری و منطق و.. است

   4

  6. سلام ممنون بابت یه مقاله عالی دیگه. تو مدرسه ما بهمون روش های مطالعه رو آموزش دادن تا حدی که شامل رسم همین نقشه ذهنی هم میشد.
   من از اون موقع تا حالا شاید پنج شیش تا فقط کشیدم، ولی در حین چالش بیشتر مطالب همراه با اون جمله “عملگرا باشید” تو یکی از مقالات ترکیب شد و تو این چند روز کم حدود سه تا نقشه عالی کشیدم و یه حدود شیش تا هم چپل چلاغ…
   و نکته ای که فهمیدم این بود که قلق داره! و نقشه به نقشه ادم بهتر میکشه!
   خب ما فهمیدیم که تو نقشه ذهنی مون باید خلقیات داشته باشیم، تک واژه و یجورایی کلید واژه استفاده کنیم با علامت و اینا تا جای ممکن فعل رو نشون بدیم و اطلاعات رو درست دسته بندی کنیم. همچنین خود من تو نقشه هام شاخه ها رو به همدیگه ارتباط میدم. مثلا توی نقشه ذهنی لوله گوارش هورمون ها رو ارتباط دادم بین شاخه ها.

   3

  7. سلام جناب حامدی عزیز ممنونم از مقاله های عالیتون مایند مپ روش خلاصه نویسی هستش که خیلی صحبتش رو شنیده بودم و دوست داشتم یادش بگیرم اینکه سرعت مرور رو تا ۱۰برابر افزایش میده خیلی فوق العادس و حتما بزودی امتحانش میکنم

   3

  8. سلام استاد حامدی عزیز
   مرسی بابت تلاش های بی وقفه اتون و مقاله های بی نظیرتون که برای ما میفرستید .
   نقشه ی ذهنی یکی از بی نظیرترین و بهترین روش های که تا الان باهاش آشنا شدم با اینکه کامل یادش نیستم و بهش وارد نیستم ولی با همین توضیحات شما دست و پا شکسته یاد گرفتم و بهم خیلی کمک کرده.
   من حتی برای فعال شدن نیم کره ی راست وقت های آزاد یا استراحتم نقاشی میکشم.
   ذهن انسان هم مثل بدن نیاز به غذا و تقویت داره غذای ذهنم یعنی رسیدگی بهش و تقویت دو نیم کره ی مغز
   نقشه ی ذهنی یکی از راهکارهای تقویت دو نیم کره ی مغز.
   راهکار های دیگه هم بازی هایی هستن که مغز ما رو به چالش میکشن و باعث میشن هر دو نیم کره فعال بشه.
   از این به بعد با نقشه ی ذهنی راحت مرور میکنم و مطالب از یادم نمیره.
   مرسی از شما وتیم خوبتان😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

   لایک

  9. تشکر فراوان از استاد حامدی بهترین مدرس 💚💚💚دوره هاشون عالیه بخصوص نقشه ذهنی که خیلی تو مرور تاثیر گذاره واقعا به درط علاقه پیدا میکنه

   3

  1 9 10 11