0
0

نمودار درختی چیست؟ آموزش رسم نقشه ذهنی همراه با فیلم سال2022

9237 بازدید
رسم نقشه ذهنی چيست؟

به شما تبریک میگویم که می‌خواهید بهترین روش تفکر و خلاصه نویسی را با نقشه ذهنی یا همان Mindmap یاد بگیرید. نقشه ذهنی چیست؟ نقشه ذهنی؛ یک نمودار درختی شکل است که می‌تواند تحولی در یادگیری شما ایجاد کند. فرض کنید میزان یادگیری شما ۵ برابر شود و اطلاعات را بتوانید خیلی سریع به حافظه بلند مدت انتقال دهید و در ذهن خود نهادینه کنید. بنابراین هدف ما از این مطلب این است که شما آموزش رسم نقشه ذهنی را یاد بگیرید.

مطمئنا این موضوع بسیار برای شما پیش آمده که برای مرور سریع یک مطلب آن را از ابتدا خوانده‌اید و چه مقدار از زمان با ارزش شما صرف این موضوع گردیده است ما می‌خواهیم یک روش اصولی و بسیار سریع را به شما آموزش دهیم. پس تا انتهای مقاله نمودار درختی چیست با ما همراه شوید.

در فیلم پایین متوجه شوید رسم نقشه ذهنی چقدر می‌تواند به شما کمک کند، فیلم پایین را از استاد امیرحسین حامدی مشاهده کنید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در ادامه پاسخ سوالات زیر را متوجه می‌شوید:

 1. نقشه ذهنی چیست؟
 2. چرا نقشه ذهنی یادگیری ما را تا ۵ برابر افزایش می‌دهد؟
 3. چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟
 4. کاربرد های نقشه ذهنی چیست؟
 5. چرا نقشه ذهنی تا این حد اهمیت دارد و در دانشگاه‌های برتر دنیا، مثل دانشگاه هاروارد و دانشگاه استنفورد آموزش داده می‌شود؟

نقشه ذهنی چیست؟

آیا می‌دانید خلاصه نویسی‌هایی که عموماً ما استفاده می‌کنیم سال‌هاست که منسوخ‌ شده است. جایگزین آن نقشه ذهنی یا همان مایندمپ (Mind Map) است.

همچنین نقشه ذهنی یکی از بهترین ابزارها برای بررسی کردن همه جانبه یک مسئله خاص هست. در این مطلب از بهارمن قصد دارم آموزش‌های خوبی در این رابطه به شما ارائه کنم. در تصویر پایین شباهت زیاد نورون‌های مغزی را با نقشه ذهنی مقایسه و مشاهده کنید.

سباهت نورون های مغز به مایندمپ

 

در فیلم پایین شما متوجه می‌شوید که رسم نقشه ذهنی برای کنکور و یا درس خواندن چقدر تاثیر گذار است. همان طور که می‌دانیم حجم اطلاعات برای کنکور خیلی زیاد است. خانم راحله هادیان آموزش نقشه ذهنی را در دوره نخبگان یادگیری و حافظه یاد گرفتند و روش نقشه ذهنی برای خلاصه نویسی استفاده کردند و در کنکور رتبه خوبی را به دست آوردند. فیلم پایین تقدیم نگاه شما

می‌خواهم اطلاعات دوره نخبگان یادگیری و حافظه را مشاهده کنم. برای مشاهده کلیک کنید

نقشه ذهنی دقیقاً بر اساس ساختار و عملکرد مغز است. وقتی از این روش استفاده می‌کنیم به خاطر سپاری اطلاعات در ذهن ما فوق‌العاده راحت می‌شود. در تصویر پایین رسم نقشه ذهنی را در کسب و کار می‌توانید مشاهده کنید.

نقشه ذهنی میکاپ آرتیست

 

آموزش کشیدن نقشه ذهنی

نقشه ذهنی، زبان ذهن است و زمانی که شما عملکرد و ساختار مغز خود را بدانید یادگیری برای شما خیلی راحت می‌شود. شما در نقشه ذهنی دو نیمکره مغز خود را درگیر می‌کنید. هم‌چنین در خیلی از مطالب آموزشی سایت بهارمن بیان شده است که یادآوری مهم‌تر از یادگیری است.

بنابراین بهتر است که میزان مرورهای خودمان را به بیش از ۷ بار برسانیم. خبر خوب این است که نقشه ذهنی سرعت مرور شما را تا 10برابر افزایش می‌دهد.

داستان‌ نقشه ذهنی

دانشمندان با تحقیقات فراوان که انجام دادند به این نتیجه رسیده‌اند، زمانی که از نقشه ذهنی استفاده می‌کنید دو نیمکره مغز درگیر شده و یادگیری شما تا ۵ برابر افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه یا خوشبختانه کمتر از 10 درصد افراد از نقشه ذهنی استفاده می‌کنند. شما با یادگیری این مهارت می‌توانید نسبت به دیگران خیلی بهتر عمل کنید.

سهم حواس پنج گانه در یادگیری

ما از طریق حس بینایی 75 درصد یادگیری داریم. از طریق حس شنوایی 13 درصد فقط یادگیری داریم و از طریق حس لامسه، بویایی و چشایی به ترتیب 6، 3 و 3 درصد یادگیری داریم. یک نمودار برای شما ترسیم کردم که با یک نگاه به صورت کامل متوجه شوید.

ردیف حواس پنج گانه درصد یادگیری مباحث مختلف
۱ حس بینایی ۷۵ درصد
۲ حس شنوایی ۱۳ درصد
۳ حس لامسه ۶ درصد
۴ حس چشایی ۳ درصد
۵ حس بویایی ۳ درصد

عواملی که در نقشه ذهنی اهمیت زیادی دارد

عوامل زیادی در این خصوص وجود دارد برای مثال
 • خلاقیت
 • انتخاب کلمات
 • استفاده از نشانه ها، تصاویر و …
 • دسته بندی موضوعات

 

نقشه ذهنی دین و زندگی

نقشه ذهنی هاروارد

دانشگاه هاروارد از جمله دانشگاه‌هایی است که تحقیقات زیادی روی نقشه ذهنی کرده است. متأسفانه اکثر ما ایرانی‌ها نیم‌کره چپ مغزمان از راست قوی‌تر است. علت آن هم سیستم آموزشی ایران است.

در مدرسه اهمیت بیشتری به درس‌هایی چون ریاضی و فیزیک داده می‌شد و اهمیت کمتری به درس‌هایی چون هنر و ورزش داده می‌شد. خبر خوب این است که نقشه ذهنی باعث تقویت دو نیمکره مغز ما می‌شود. حال بهتر است جایگاه نیم‌کره چپ و راست مغز خود را یاد بگیریم.

داستان نقشه ذهنی

جایگاه نیم‌کره چپ

مغز ما انسان‌ها جایگاه‌های مختلفی دارد که هر کدام وظیفه‌ای را انجام می‌دهند. به نظر شما نیم‌کره چپ شما جایگاه چه کارهایی است؟ و رسم نقشه ذهنی چه ارتباطی با نیم کره‌های مغز شما دارد؟

پاسخ این است که نیم‌کره سمت چپ جایگاه منطق، تجزیه و تحلیل، نظم، سخنوری، اعداد و ارقام هست.

جایگاه نیم‌کره راست

طبیعتا تا به حال شندید که می‌گویند طرف راست مغز هست (یا چپ مغز) به نظر شما کدام بهتر هست؟ کدام یک می‌تواند به زندگی بهتر و موفقیت‌های تحصیلی ما بیشتر کمک کند؟ در ادامه متوجه می‌شوید.

نیم‌کره راست جایگاه رنگ ها، احساسات، هنر، رویا سازی، لحن و صدا و درک سه بعدی می‌باشد.

اما یادتان باشد که هر دو نیم‌کره مغز در هر کاری با هم دیگر درگیر می‌شود. به عنوان مثال اکثر افراد بر این باور هستند که موزیک  گوش دادن به نیم‌کره راست مغز می‌گردد.

در صورتی که دو نیم‌کره مغز درگیر می‌شود. ریتم و آهنگ موزیک، نیم‌کره راست مغز را درگیر می‌کند و محتوایی که خواننده می‌خواند، نیم‌کره چپ را درگیر می‌کند.

بنابراین در هر کاری دو نیم‌کره مغز با همدرگیر می‌شود. اما درصد درگیری و عملکرد مغز ها با یکدیگر متفاوت است. مثلا در ریاضی بیشتر نیم‌کره چپ مغز درگیر می‌شود.

نقشه ذهنی تونی بوزان

جالب است بدانید نوت‌برداری‌ هایی که در مدرسه یاد گرفتیم از سال 1960 میلادی منسوخ شده است. آقای تونی بوزان سال‌ها پیش روی خلاصه نویسی مبتنی بر مغز یعنی نقشه ذهنی کار کرده است.

حال که با ساختار دو نیم‌کره مغز آشنا شدید خیلی راحت‌تر می‌توان اجرای نقشه ذهنی را شروع کرد. الآن می‌خواهیم گام‌به‌گام برای ترسیم نقشه ذهنی جلو برویم.

کاریرد های نقشه ذهنی

 

آموزش رسم نقشه ذهنی

به شما تبریک می‌گویم که تا به اینجا مطلب رسیدید. آماده‌اید که نمودار نقشه ذهنی را یاد بگیریم. از اینجا به بعد را با تمرکز بیشتری مطالعه کنید. بزن بریم:) چطور نقشه ذهنی بکشیم؟

از وسط صفحه شروع کنیم

از وسط صفحه شروع به‌رسم نقشه ذهنی می‌کنیم. زیرا ذهن به هر طرف می‌تواند حرکت کند. به این صورت که کلمات اصلی و کلیدی را روی شاخه‌های اصلی نقشه ذهنی و کلمات زیر مجموعه آن را به زیر شاخه‌ها اتصال می‌دهیم. اگر می‌خواهید نقشه ذهنی را در لپ‌تاپ و یا کامپیوتر خود رسم کنید روی متن پایین کلیک کنید.

استفاده از رنگ ها

چون رنگ‌ها نیم‌کره سمت راست مغز را درگیر می‌کند و محتوای نوشته‌شده نیم‌کره چپ مغز را درگیر می‌کند.

استفاده از تک لغت ها

زیرا ما جملات طولانی را فراموش می‌کنیم، شما نیازی به فعل و فاعل در یادگیری ندارید اگر بر اساس تک لغت‌ها جلو برویم می‌توانیم سرعت مرور خودمان را چندین برابر کنیم.

چگونه با نقشه ذهنی فکر کنیم؟

بر خلاف نمودار های ترسیمی و تصویری دیگر، نقشه ذهنی بر اساس یک موضوع خاص پیش می‌رود. همه موضوعات (زیر شاخه‌ها) به موضوع اصلی وابسته هستند. با قرار دادن ایده و مسئله اصلی در مرکز نقشه، درک و تمرکز ما روی آن بیشتر می‌شود.

توسعه راه حل و ایده‌ها از هر جنبه قابل دید هست و به راحتی می‌توان آن‌ها را توسعه داد. هر شاخه، اطلاعات مربوط به موضوعات و مجموعه‌ها را بر اساس دسته بندی‌ها و ارتباط بین آن‌ها نشان می‌دهد. نتیجه چنین نموداری، یک سلسه مراتب منظم است که همه اطلاعات لازم را به ما هدیه می‌دهد.

راه حل های مختلف خیلی سریع در نقشه ذهنی مشخص می‌شود. اگر افراد بعد از ترسیم آن مجددا بخواهند آن را مشاهده کنند، هر چیزی را می‌توانند به راحتی پیدا کنند. همچنین می‌تواند فکر های بهترشان را سریعا جایگزین کنند.

5 ویژگی اصلی و مهم نقشه ذهنی برای تفکر

 1. داشتن فقط و فقط یک موضوع اصلی (مثلا یک کتاب یا مسئله خاص)
 2. ساختار درختی
 3. داشتن نظم خاص در پیاده سازی اطلاعات
 4. تمرکز بر کلمات و عبارات به جای جملات
 5. استفاده از تصاویر و اشکال

 

در پایان یک نمودار بزرگ از نقشه ذهنی را مشاهده کنید:

نمودار یزرگ برای نقشه ذهنی

هدف مجموعه آموزشی بهارمن پیشرفت و رشد شما عزیزان و همراهان همیشگی بهارمن و توسعه فردی در جامعه است. امیدوارم مطالعه مقاله فوق توسط شما، ما را به هدفمان رسانده باشد. اگر شما هم می‌خواهید در این امر یاریگر ما باشید این مقاله را به بهترین دوست خود هدیه کنید.

نقشه ذهنی

چکیده مطلب آموزش نقشه ذهنی یا مایندمپ (Mindmap)

نقشه ذهنی یا همان مایند مپ زبان مغز است. مغز ما به روش نقشه ذهنی تونی بوزان عملکرد خیلی بهتری دارد. نقشه ذهنی کاربرد‌های خیلی زیادی دارد و اگر دانش‌آموز هستید حتما از این روش خلاصه نویسی مبتنی بر مغز استفاده کنید. کشیدن و رسم نقشه ذهنی شاید زمان‌بر باشد اما شما با آن چندین برابر نتیجه بهتری می‌گیرد.چون یادگیری شما را 5 برابر و سرعت مرور شما را تا ده برابر بیشتر می‌‌کند. می‌توانید نمونه دانلود‌های نقشه ذهنی را از سایت ما بردارید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=3303
اشتراک گذاری:

نظرات

577 نظر در مورد نمودار درختی چیست؟ آموزش رسم نقشه ذهنی همراه با فیلم سال2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی ـ بهارمن
 2. بازتاب: 9 راهکار ایجاد عادت درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: بهترین روش مطالعه در دنیا با 6 گام کاربردی ـ بهارمن
 4. خداقوت بهتون و دمتون گرم بابت این مقاله ی عالی و درجه یک👌🔥💯
  نقشه ی ذهنی واقعا میشه گفت بهترین خلاصه نویسی و بهترین کاریه که میشه برای مرور کردن مطالب انجام داد و واقعا سرعت مرورمون رو تا 10 برابر افزایش میده. واقعا برام جالب بود که نقشه ی ذهنی ساختارش دقیقا مثل نورونه و قبلا به اين موضوع جالب دقت نکرده بودم. 👌🤩
  اساس نقشه ی ذهنی هم استفاده از تک لغت ها و عباراته نه استفاده از جمله و همین کار باعث افزایش خیلی زیاد سرعت مرور میشه. استفاده از رنگ های گوناگون هم خیلی مؤثره و باعث میشه موقع مطالعه و دیدن اون نقشه ی ذهنی هر دو نیمکره ی مغزمون فعال بشه و یادگیری چند برابر میشه👌👌💯
  خیلی ممنونم ازتون🌹💯🔥❤️❤️❤️

  3

  1. سلام آرش عزیز و دوست‌داشتنی
   مچکرم از همراهی و بیات نکات فوق‌العاده شما
   شاد باشید

   لایک

 5. سلام ممنون از مقاله عالیتون
  من توی مرور کردن خیلی مشکل داشتم و بیشتر وقتا نمی‌تونستم مرور کنم انشالله با استفاده از نقشه ذهنی این مشکل رو حل کنم

  3

 6. سلام.ولی متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم انجامش بدم مهارتی هست که باید اونقدر انجامش داد تا تبدیل به عادت بشه)چون متاسفانه فقط خلاصه نویسی رو در مدرسه ها آموختن که بیشتر زیاده نویسی یا پاک نویسی هست نه گزیده نویسی)
  🌹🙏🌹🙏🌹🙏

  4

  1. سلام فرزان جان
   حتما این مطلب رو شنیدی که میگن کار نیکو کردن از پر کردن است
   بدون تمرین هیچ چیزی امکان پذیر نیست
   پس تلاش و کوشش داشته باش
   موفق باشی

   لایک

 7. سلام و خسته نباشید
  مطالب خیلی مفیدی بودن مخصوصا برای دانش آموزان به دلیل اینکه اگه مروری برای دروس صورت نگیره اون مطلب فراموش میشه
  سعی میکنم عملگرا باشم و از نقشه ی ذهنی استفاده کنم تا علاوه بر داشتن ۵ برابر یادگیری ، ۱۰ برابر سرعت مرورم رو افزایش بدم
  ممنون از شما

  4

 8. سلام و عرض ادب و احترام ، از مطالعه مقاله لذت بردم ، کامل درمورد نقشه ذهنی و حواس انسان گفتین .

  4

  1. سلام زینب جان
   خوشحالیم که مطالب براتون جذاب و مفید بوده
   شاد و سلامت باشی

   لایک

1 21 22 23