مقالات, مهارت‌های مطالعه

آموزش رسم نقشه ذهنی رایگان (Mind Map)

Mind-Map-رسم نقشه ذهنی 001
 • نقشه ذهنی تونی بوزان

  نقشه ذهنی می‌تواند تحولی در یادگیری شما ایجاد کند. فرض کنید میزان یادگیری شما ۵برابر شود و اطلاعات را بتوانید خیلی بهتر در ذهن خود نهادینه کنید. در این مطلب شما آموزش رسم نقشه ذهنی را تا حد زیادی یاد می‌گیرید.

  چرا نقشه ذهنی تا این حد اهمیت دارد و در دانشگاه‌های برتر دنیا، مثل دانشگاه هاروارد و دانشگاه استنفورد آموزش داده می‌شود؟

  در ادامه پاسخ سوالات زیر را متوجه می‌شوید:

  1. نقشه ذهنی چیست؟
  2. چرا نقشه ذهنی یادگیری ما را تا ۵برابر افزایش می‌دهد؟
  3. چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

  نقشه ذهنی چیست؟

  آیا می‌دانید نوت برداری‌هایی که عموماً ما استفاده می‌کنیم سال‌هاست که منسوخ‌ شده است. جایگزین آن نقشه ذهنی یا همان مایندمپ (Mind Map) است. در این مطلب از بهارمن قصد دارم آموزش‌های خوبی در این رابطه به شما ارائه کنم.

  نقشه ذهنی دقیقاً بر اساس ساختار و عملکرد مغز است. وقتی از این روش استفاده می‌کنیم به خاطر سپاری اطلاعات در ذهن ما فوق‌العاده راحت می‌شود.

  آموزش کشیدن نقشه ذهنی

  نقشه ذهنی, زبان ذهن است و زمانی که شما عملکرد و ساختار مغز خود را بدانید یادگیری برای شما خیلی راحت می‌شود. شما در نقشه ذهنی دو نیمکره مغز خود را درگیر می‌کنید. هم‌چنین در خیلی از مطالب آموزشی سایت بهارمن بیان شده است که یادآوری مهم‌تر از یادگیری است. بنابراین بهتر است که میزان مرورهای خودمان را به بیش از ۷بار برسانیم. خبر خوب این است که نقشه ذهنی سرعت مرور شما را تا 10برابر افزایش می‌دهد.

  دانشمندان با تحقیقات فراوان که انجام دادند به این نتیجه رسیده‌اند، زمانی که از نقشه ذهنی استفاده می‌کنید دو نیمکره مغز درگیر شده و یادگیری شما تا ۵ برابر افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه یا خوشبختانه کمتر از 10 درصد افراد از نقشه ذهنی استفاده می‌کنند. شما با یادگیری این مهارت می‌توانید نسبت به دیگران خیلی بهتر عمل کنید.

  عواملی که در نقشه ذهنی اهمیت زیادی دارد

  عوامل زیادی در این خصوص وجود دارد برای مثال
  • خلاقیت
  • انتخاب کلمات
  • استفاده از نشانه ها، تصاویر و …
  • دسته بندی موضوعات

   

  نقشه ذهنی

  نقشه ذهنی هاروارد

  دانشگاه هاروارد از جمله دانشگاه‌هایی است که تحقیقات زیادی روی نقشه ذهنی کرده است. متأسفانه اکثر ما ایرانی‌ها نیم‌کره چپ مغزمان از راست قوی‌تر است. علت آن هم سیستم آموزشی ایران است. در مدرسه اهمیت بیشتری به درس‌هایی چون ریاضی و فیزیک داده می‌شد و اهمیت کمتری به درس‌هایی چون هنر و ورزش داده می‌شد. خبر خوب این است که نقشه ذهنی باعث تقویت دو نیمکره مغز ما می‌شود. حال بهتر است جایگاه نیم‌کره چپ و راست مغز خود را یاد بگیریم.

  جایگاه نیم‌کره چپ

  نیم‌کره سمت چپ جایگاه منطق، تجزیه و تحلیل، نظم، سخنوری، اعداد و ارقام هست.

  جایگاه نیم‌کره راست

  نیم‌کره راست جایگاه رنگ ها، احساسات، هنر، رویا سازی، لحن و صدا و درک سه بعدی می‌باشد.

  اما یادتان باشد که هر دو نیم‌کره مغز در هر کاری با هم دیگر درگیر می‌شود. به عنوان مثال اکثر افراد بر این باور هستند که موزیک  گوش دادن به نیم‌کره راست مغز می‌گردد. در صورتی که دو نیم‌کره مغز درگیر می‌شود. ریتم و آهنگ موزیک، نیم‌کره راست مغز را درگیر می‌کند و محتوایی که خواننده می‌خواند، نیم‌کره چپ را درگیر می‌کند.

  بنابراین در هر کاری دو نیم‌کره مغز با همدرگیر می‌شود. اما درصد درگیری و عملکرد مغز ها با یکدیگر متفاوت است. مثلا در ریاضی بیشتر نیم‌کره چپ مغز درگیر می‌شود.

  سلول های مغزی

  نقشه ذهنی تونی بوزان

  جالب است بدانید نوت‌برداری‌ هایی که در مدرسه یاد گرفتیم از سال 1960 میلادی منسوخ شده است. آقای تونی بوزان سال‌ها پیش روی خلاصه نویسی مبتنی بر مغز یعنی نقشه ذهنی کار کرده است. حال که با ساختار دو نیم‌کره مغز آشنا شدید خیلی راحت‌تر می‌توان اجرای نقشه ذهنی را شروع کرد. الآن می‌خواهیم گام‌به‌گام برای ترسیم نقشه ذهنی جلو برویم.

  آموزش رسم نقشه ذهنی

  استفاده از رنگ ها: چون رنگ‌ها نیم‌کره سمت راست مغز را درگیر می‌کند و محتوای نوشته‌شده نیم‌کره چپ مغز را درگیر می‌کند.

  استفاده از تک لغت ها: زیرا ما جملات طولانی را فراموش می‌کنیم.

  استفاده از تک لغت ها: شما نیازی به فعل و فاعل در یادگیری ندارید اگر بر اساس تک لغت‌ها جلو برویم می‌توانیم سرعت مرور خودمان را چندین برابر کنیم.

  نقشه ذهنی

  از وسط صفحه شروع کنیم: از وسط صفحه شروع به‌رسم نقشه ذهنی می‌کنیم. زیرا ذهن به هر طرف می‌تواند حرکت کند. به این صورت که کلمات اصلی و کلیدی را روی شاخه‌های اصلی نقشه ذهنی و کلمات زیر مجموعه آن را به زیر شاخه‌ها اتصال می‌دهیم. اگر می‌خواهید نقشه ذهنی را در لپ‌تاپ و یا کامپیوتر خود رسم کنید روی متن پایین کلیک کنید.

  راحت‌ترین روش دانلود نرم افزار imindmap/ به همراه فیلم نصب

  در پایان چند نمونه خلاصه نویسی به روش نقشه ذهنی مشاهده کنید:

  دانلود نرم افزار imindmap - بهارمندانلود نرم افزار imindmap - بهارمنممنون می‌شوم اگر 30 ثانیه از زمان اررزشمندتان را به ما اختصاص دهید و نظر خودتان را در مورد این مقاله بنویسید. نظر شما باعث بهبود خدمات ما برای شما عزیزان می‌شود.

  منابع

  1. site www.mindmeister.com
  2. site www.thethinkingbusiness.com
  3. site www.pinterest.co.uk

  نویسنده‌: امیرحسین حامدی

  نمودار شاخه ای برنامه ریزی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۲ رای

  63 دیدگاه در “آموزش رسم نقشه ذهنی رایگان (Mind Map)

  1. محمد گفت:

   عالی

  2. ابوالفضل یوسفی گفت:

   بسیار موثر و فوق‌العاده…👌👌👌

  3. alikolahderazi82 گفت:

   بسیار اموزنده و مفید الان کاملا متوجه شدم که چه طوری یه نقشه ذهنی رسم کنم ممنونم از راهنمایتون

  4. بیتا گفت:

   این مقالتونم مثل قبلی ها عالی بودد،،،🦋
   و خیلی بهمون کمک کرد😍🙏
   مایند مپ قطعا خیلی تو نحوه زندگیمون و برنامه ریزیمون تاثیر گذار خواهد بود
   مرسی از شما آقای حامدی عزیز🌻

  5. الهام گفت:

   شاید تو زندگی براتون پیش اومده باشه که دوست داشتيد یک کاری رو طولانی مدت انجام بدید اما هیچوقت وارد اون کار و اون حرفه نشدید؛ یا یک رویا و یک آرزو در ذهنتون داشتید اما همیشه تو باورتون یک رویا بوده؛ تنها کاری هم که در مسیر تحقق خواستتون انجام دادید ، این بوده که فقط نشستیم و درس خوندیم وهیچ موقع یاد نگرفتیم که چطوری باید مهارت های درس خوندن رو یاد بگیریم تا فراموش نکنیم تا
   سرعت مطالعه مون چند برابربشه
   ممنونم از بابت این مقاله های آموزشی فوق العاده⚘🙏🥰⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘

  6. زهره سمنانی گفت:

   سلام استاد عزیزم
   مقاله بسیار مفید و عالی بود
   ممنونم از شما و تیم خوبتون✨💪🏼

  7. مهدیس گفت:

   با سلام
   من با خوندن این مثاله و پیاده کردن مطالب نقشه ذهنیمو رسم کردم و هنوزم فکر میکنم هنوز خیلی چیزا هست ک باید بهش اضافه
   مرسی استاد بابت تمامی زحماتتون.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *