0
0

افزایش تمرکز با 5 تمرین کاربردی در سال 2022

5154 بازدید
افزایش تمرکز
 • اگر دائما دچار حواس پرتی می‌شوید، نمی‌توانید روی یک کار متمرکز شوید، نمی‌توانید کتاب‌هایتان را با دقت مطالعه کنید، به برنامه ریزی خود نمی‌رسید و کارهایتان طول می‌کشد به شما تبریک می‌گویم. چون این مطلب مخصوص شما نوشته شده است تا به افزایش تمرکز در زندگی دست پیدا کنید.

  تقریبا 80 سال از قرن 21 باقی مانده است. جالب است بدانید که مهم ترین مهارت قرن 21، تمرکز شناخته شده است. شما تا چه میزان روی این مهارت مهم زندگی کار کرده‌اید؟ فیلم پایین به شما کمک می‌کند تمرکز بهتری داشته باشید.

  اهمیت تمرکز

  زمانی که تمرکز، مهم‌ترین مهارت شناخته می‌شود یعنی می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد. تمام افراد موفق دنیا راجب اهمیت تمرکز در زندگی خود صحبت‌های زیادی داشته‌اند. اکثر کتاب‌های روانشناسی موفقیت به بحث تمرکز اشاره کردند. بنابراین می‌خواهیم تمرکز را در کار و زندگی خود بیشتر کنیم.

  در این مطلب به سوالات زیر پاسخ داده می‌شود:

  • چرا تمرکز ما کم شده است و نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
  • بهترین تکنیک های افزایش تمرکز چیست؟
  • چگونه تمرکز خود را بالا ببریم؟
  • چطور افزایش عملکرد را در کارهای روزانه خود داشته باشیم؟
  • چطور با تمرکز مطالعه کنیم و دچار حواس پرتی نشویم؟

  پادکست پایین به شما کمک می‌کند تمرکز خود را افزایش دهید و بتوانید با حواس پرتی کمتری کارهای خود را انجام دهید.👇

  چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟

  در دنیای امروز حجم اطلاعات زیاد شده است و خبرهای گوناگون به راحتی از طریق تکنولوژی به دست ما می‌رسد. زمانی که ما ورودی‌های زیادی به مغز داشته باشیم تمرکز ما کاسته می‌شود. حجم اطلاعات بالا باعث می‌شود مغز ما دائما به سراغ فکر‌های مهم و غیر مهم برود و نتوانیم روی کاری که انجام می‌دهیم تمرکز کنیم. چرا در گذشته تمرکز کردن کار راحت‌تری بوده است؟

  در گذشته انسان‌ها کمتر همدیگر را می‌دیدند، بخاطر همین فکر کردن به حرف‌های دیگران کمتر بوده است. اینترنت و دستگاه‌های هوشمند نبوده است. بنابراین اخبار کمتری را پیگیری می‌کردند و ذهن آرام‌تری داشتند. متاسفانه امروزه ما در بمباران اطلاعات قرار گرفته‌ایم. دائما اطلاعاتی به ذهنمان ورود پیدا می‌کند که باعث تولید فکر‌های جدید می‌شود. برای افزایش تمرکز در گام اول باید ورودی‌های ذهن خود را کنترل کنیم.

  افزایش تمرکز

  چند سوال مهم برای تقویت تمرکز:

  • چه میزان از سوشال مدیا مثل تلگرام و اینستاگرام استفاده می‌کنید؟
  • چه میزان پیگیر اخبار هستید؟
  • چه میزان تلویزیون مشاهده می‌کنید و پیگیر فیلم و سریال هستید؟
  • چه میزان برای آرامش ذهنی خود وقت اختصاص می‌دهید؟
  • چگونه در محیط های شلوغ تمرکز کنیم؟

  شما باید یک تغییر در قبل و بعد از این مقاله در زندگی خود ایجاد کنید. اگر بخواهید هیچ کاری را انجام ندهید پس خواندن مقاله بهبود تمرکز برای شما چندان موثر نیست. پس همین الان تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه کاری را متفاوت از قبل انجام دهید.

  رسیدن به آرامش فکری با تمرکز بیشتر

  آیا در طول روز وقتی را برای آرامش فکری خود اختصاص می‌دهید؟ ما از چند درصد مغز خود استفاده می‌کنیم؟

  شما که دارید این مقاله را مطالعه می‌کنید از 100 درصد ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنید. قسمت‌های زیادی از مغز ما با انجام هر کار مختلف درگیر می‌شوند. اینکه ما کمتر از یک‌درصد از مغز خود استفاده می‌کنیم، دروغ است. تحقیقات علمی مختلف نشان داده است که ما تماما از ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنیم. مسئله اصلی این است که بخاطر رفتار‌های غلط خودمان تمرکز حواس را از دست داده‌ایم. جالب است بدانید که مغز ما حتی شب‌ها هم فعالیت بالایی دارد و کارهای پایین را انجام می‌دهد:

  • خاطرات را مرور می‌کند
  • اطلاعات گذشته را بازنگری می‌کند.
  • اطلاعات را دسته بندی می‌کند.
  • اطلاعات را وارد حافظه بلند مدت می‌کند و…

  کار کردن مغز

  تا الان متوجه شده‌ایم که از تمام ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنیم و حتی شب‌ها مغز ما فعالیت می‌کند. حال نیاز داریم که به مغز خودمان استراحت دهیم. مغز ما نیاز دارد که در طول شبانه روز باید چند دقیقه‌ای را بی‌کار باشد. به هیچ چیزی فکر نکند و در سکوت و خاموشی قرار بگیرد. تکنیک مهمی را می‌خواهم بازگو کنم که به شما خیلی خیلی کمک می‌کند.

  افزایش تمرکز ذهن با زندگی در لحظه

  شاید فیلم‌هایی را دیده باشید که بعضی از افراد چهار زانو نشسته اند و در حالی که چشم‌هایشان را بسته اند به تنفس خود دقت می‌کنند. اسم این کار هوشمندانه مدیتیشن یا ذهن آگاهی است. تمام توجه و تمرکز ما فقط و فقط به دم و بازدم هست. هر بار که حواسمان پرت می‌شود و به سمت افکار مزاحم می‌رویم خودآگاه می‌شویم و دوبار به تنفس خود دقت می‌کنیم. مدیتیشن یکی از بهترین راهکار های افزایش تمرکز در زندگی است. فایل مدیتیشن تقدیم شما، الان در جایی آرام و ساکت بروید و آن را گوش دهید.

  تکنیک های تقویت تمرکز

  تا به اینجا دو تکنیک افزایش تمرکز را یاد گرفتیم. اینکه ورودی‌های ذهن خود را کم کنیم و مورد دوم مدیتیشن کنیم. امیدوارم که تا به اینجا از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

  آهسته انجام دادن بعضی از کارها در طول روز

  تکنیک های تقویت تمرکز

  یکی از بهترین تمرین های افزایش تمرکز، آهسته انجام دادن کارها است. عموما کارهایی که در طول شبانه روز انجام می‌دهیم برای ما کار ندارد. خیلی راحت و بدون فکر و دقت راه می‌رویم. صحبت می‌کنیم، غذا می‌خوریم، ظرف می‌شوریم و…

  تمرین های افزایش تمرکز

  انجام چنین کارهایی برای ما معمولی شده است. هیچ دقتی به آن نمی‌کنیم و بصورت خودکار و بدون فکر آن‌ها را انجام می‌دهیم. حال می‌توانیم با آهسته تر انجام دادن این کارها دقت و تمرکز خودمان را روی انجام آن کار بیشتر کنیم. در واقع شما روی هر کاری که تمرکز خود را بالا ببرید روی کارهای دیگر هم تمرکز شما بالا می‌رود. در واقع ما می‌خواهیم با دقت و خودآگاهی بیشتر کارهای خود را آهسته‌تر انجام دهیم. از شما می‌خواهم تمرینات زیر را به مدت چند روز انجام دهید و نتیجه فوق‌العاده آن را ببینید:

  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر گام بردارید.
  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر غذا بخورید
  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر آب بنوشید.
  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر به طبیعت نگاه کنید.
  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر صحبت کنید.
  • چند دقیقه‌ای را آهسته تر با گوشی خود کار کنید.

  انجام کار عمیق

  آقای کال‌ نیوپورت نویسنده کتاب کار عمیق می‌گوید: اگر با تمرکز بالا کارهای خود را انجام دهید دو اتفاق بسیار خوشایند در کار شما صورت می‌گیرد.

  انجام کار عمیق

  مورد اول اینکه سریع‌تر تمام می‌شود و مورد دوم اینکه با کیفیت بهتری به اتمام می‌رسد. حال چگونه می‌توانیم کار عمیق انجام دهیم؟

  کار عمیق چند ویژگی خیلی مهم دارد که شامل:

  • حداکثر توان ذهنی
  • کار ارزشمند
  • بعد از اتمام میریم کار بعدی
  • بدون حواس‌پرتی
  • نوشتن کارها و افکار روی کاغذ
  • محلی مناسب برای انجام کار
  • آب خوردن کنارمون

  در کار عمیق ما فقط یک کار را انجام می‌دهیم. گوشی موبایل و هر چیزی که حواسمان را پرت می‌کند از خود دور می‌کنیم. کاغذ و خودکار را کنار خود قرار می‌دهیم تا هر فکری که وارد ذهنمان شد را روی آن بنویسیم و با تمرکز بالا به کار ارزشمند خود ادامه دهیم. آب خوردن را کنار خودمان می‌گذاریم که حتی اگر تشنه شدیم آب در دسترس باشد. بهترین مکان را برای کار عمیق در نظر می‌گیریم که بهترین تمرکز حواس را داشته باشیم. انجام کار عمیق با تمرین کردن بهبود پیدا می‌کند. مطمئن باشید با هر بار انجام دادن بهتر روز قبل خواهید شد.

  برنامه ریزی برای تمرکز بالاتر

  در نظر بگیرید صبح که از خواب بیدار می‌شوید بدون برنامه ریزی روز خود را آغاز کنید. با این شرایط تنبلی بیشتری می‌کنید،‌بیشتر به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روید، کارها و پیشنهادهای دوستانتان را که وقت زیادی از شما می‌گیرد را قبول می‌کنید و هزارن حواس پرتی دیگر برای شما می‌تواند پیش آید. بنابراین به یک برنامه ریزی خوب و دقیق احتیاج داریم که پیشنهاد می‌کنم مقاله برنامه ریزی و مدیریت زمان را در سایت بهارمن مطالعه کنید.

  افزایش تمرکز در مطالعه

  یکی از مشکلات بزرگی که اکثریت انسان‌ها هنگام مطالعه دارند حواس پرتی است. چشم‌ ما روی کلمات حرکت می‌کند اما ذهن ما به چیزهایی به جز کتاب فکر می‌کند. در این صورت باید دائما به عقب برگردیم و از مطالعه خود لذت نمی‌بریم. بسیار مهم است که ما بتوانیم تمرکز خوبی در مطالعه داشته باشیم.

  یکی از مهم ترین کارهایی برای بالا بردن تمرکز در مطالعه می‌توانیم انجام دهیم کار عمیق است. سعی کنید در هر کاری روی افزایش عملکرد خود کار کنید. همین الان که دارم این مقاله را می‌نویسم به جز لپ‌تاپ، کاغذ و خودکار و یک لیوان چیز دیگری در کنارم نیست. از شما می‌خواهم هنگام مطالعه این نکات را اجرا کنید و به هیچ عنوان گوشی موبایل و عوامل حواس پرت کننده را کنار خود نگذارید.

  50درصد تمرکز شما با تمریناتی که ارائه شد می‌تواند بهبود یابد. اما برای افزایش تمرکز 100درصدی در مطالعه پیشنهاد می‌کنم مقاله تندخوانی را مطالعه کنید. پنجاه درصد تمرکز ما در مطالعه فقط با تندخوانی صورت می‌گیرد. برای یادگیری مهارت تندخوانی به فکر باشید. یادتان باشد بدون انجام دادن تمرینات تندخوانی به نتیجه زیادی نمی‌رسید. همانطور که بدون تمرین رانندگی، راننده نمی‌شویم. مهارت تمرکز و تندخوانی نیاز به تمرین کردن دارد.

  افزایش تمرکز در مطالعه

  برای مطالعه مقاله تندخوانی، کلیک کنید.

  یادگیری مهارت های مختلف

  شما با یادگیری مهارت‌های مهم می‌توانید تمرکز بیشتری داشته باشید. خیلی‌ها بیان می‌کنند آقای حامدی من تمرکز می‌کنم اما کارهایم دیر تمام می‌شود. اینجا است که باید به فکر یادگیری مهارت‌های مختلفی باشیم. مثلا من همین الان دارم تایپ 10 انگشتی می‌کنم. این مهارت باعث شده است که من با سرعت و تمرکز زیادی کار خودم را انجام دهم. مثلا در کتاب خواندن می‌توانید مهارت‌های مطالعه را یاد بگیرید. سوال مهمی از شما دارم. چه مهارت‌هایی را باید یاد بگیرید که با سرعت بیشتری کارهای خود را انجام دهید؟

  چگونه در محیط های شلوغ تمرکز کنیم؟

  تمرین‌ها و پیشنهاداتی که به شما شد را انجام دهید و اگر نتوانستید در محیط آرامی قرار بگیرید از صداگیر های طبی استفاده کنید. صداگیر ها کمک می‌کنند تقریبا 40 تا 70 درصد صدا کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید از هدفون‌های صداگیر استفاده کنید.

  ابزار های تمرکز در جاهای شلوغ

  این وسیله‌ها تجهیزاتی هستند که صدای محیط را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. همچنین شما را در جوی قرار می‌دهند که کار عمیق انجام دهید. نمونه این صداگیر‌ها را در عکس پایین می‌توانید مشاهده کنید.

  تمرین قوی تمرکز

  یکی از تکنیک‌هایی که باعث می‌شود تمرکز قوی‌تری در کارهای روزمره و حتی کتاب خواندن داشته باشیم، گوش کردن به موزیک است. اما موزیکی که شرایط مورد تایید را دارا باشد. می‌خواهیم این تمرین را در کنار همدیگر انجام دهیم و از آن لذت ببریم. لطفا در تمرین پایین تمام توجه و تمرکز خود را روی موزیک بگذارید. هر زمان که دچار حواس پرتی شدید، آگاهانه به شرایط حال و اکنون برگردید و مجددا به موزیک گوش کنید. موزیک پایین ۶ دقیقه است و امیدوارم که بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید. لطفا در فایل پایین تمام توجه‌تان به موزیک باشد.

  حرف پایانی

  بدون تمرکز از زندگی خود لذت نمی‌بریم. همچنین به دستاوردهای زیادی نمی‌رسیم و معمولا در انجام کارها خوب نیستیم. تمرین‌ و تکنیک‌های تمرکز که ارائه شد بهترین تمرین‌های افزایش تمرکز در سال 2021 هستند که دانشمندان آن‌ها را توصیه کردند. به دنبال قرص برای افزایش تمرکز روی خود نباشید، برای افزایش تمرکز، بهترین راه کار کردن روی مغز خودتان است. همچنین فراموش نکنید که انجام بازی‌ها و ورزش برای افزایش تمرکز مناسب هستند. بخاطر داشته باشید یادگیری مهارت تندخوانی به افزایش تمرکز در مطالعه، کمک بزرگی می‌کند. امیدوارم هر چقدر از نوشتن این مقاله لذت بردم شما هم از خواندن آن لذت برده باشید و خوشحال می‌شوم نظر خود را در پایین این صفحه برای ما کامنت کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۱۵ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11106
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  711 نظر در مورد افزایش تمرکز با 5 تمرین کاربردی در سال 2022

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. خیلی ممنون مطالب مفید واموزنده بود 👌 👌 👌 تشکر از زحمات شما شما 🥰❤️❤️

   17

  2. ممنون از این همه اطلاعات کاربردی ومفید که با همه جزئیات در اختیار ما گذاشتید راستش من نه اخبار گوش میدم که یلوزیون می بینم نه درگیر فضای محازی هستم اما بعضی کارام‌به تعویق میفته و یا حوصله تموم کردنشونو ندارم به نظرتون تمرکز ندارم یا اهمال کارم؟

   15

  3. مطالب عالی بودن ، دستتون درد نکنه خداقوت 💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤❤❤💖❤❤❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤❤❤💖❤💖❤💖❤💖😍😍😍😍😍😍😍😍❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤🌺🌺🌺🌺🌺🌺

   27

  4. مطالب عالی بودن ، دستتون درد نکنه خداقوت 💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤❤❤💖❤❤❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤❤❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤💖❤🌺🌺🌺🌺🌺🌺

   19

  5. سلام استاد
   ازتون ممنونم من تازه با شما آشنا شدم و حسرت تازم اینه که کاش زودتر شمارو میشناختم تا زودتر بتونم کارامو پیش ببرم از وقتی توصیه هاتون رو دنبال میکنم خیلی حالم بهتره و کارهام رو بهتر انجام میدم.. ممنونم از مطالب زیبا و پرکاربردتون

   37

   1. سلام مائده عزیز
    ما هم خوشحالیم که دوست عزیزی چون شما رو همراه خودمون داریم.
    به بهار زندگی‌تون نزدیک و نزدیک‌تر بشید.

    31

  6. بازتاب: 7 راهکار برای رفع خستگی ذهنی - مجموعه آموزشی بهارمن
  7. سلام تکنیک های افزایش تمرکزتان عالی بود و اینکه ما می‌توانیم با تمرینات زیاد تمرکزنون و افزایش بدیم مثل تایپ ۱۰ انگشتی

   31

  8. بسیار مطلب کاربردی بود مخصوصا راهکار هایی که برای تمرکز گفتید💙💙💙

   33

  9. مثل همیشه عالی بود

   امیدوارم هممون بتونیم باهاش پیشرفت داشته باشیم و تنبلی رو مخصوصا گوشی رو بزاریم کنار چون من ب شخصه با گوشی حواسم پرت میشه💓

   29

  1 17 18 19
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: