هدف گذاری و مدیریت زمان, مقالات, منتخب

برنامه ریزی روزانه

برنامه ریزی روزانه
 • زندگی ما زمانی بهتر می‌شود که رفتارهای خوب روزانه خود را تکرار کنیم. چیزی که هرزگاهی انجام میدهیم زندگی ما را نمی‌سازد. با یک روز ورزش کردن، ورزشکار نمی‌شویم. با یک روز کتاب خواندن، خردمند نمی‌شویم. زمانی زندگی بهتر را تجربه می‌کنیم که استمرار و تداوم در هدف گذاری و برنامه ریزی خود داشته باشیم.

  چگونه برنامه ریزی روزانه خوبی داشته باشیم؟

  در این مطلب قرار است خلاصه بهترین کتاب‌های دنیا را در حیطه برنامه ریزی روزانه مطالعه کنید. در گام اول مهم‌ترین نکته کتاب باشگاه پنج صبحی‌ ها را متوجه می‌شوید. بعد به سراغ کتاب طلایی‌ترین نکته کتاب صبح جادویی می‌رویم. زمانی که صبح خود را به خوبی شروع کنیم انگیزه زیادی در ما بوجود می‌آید. افزایش انگیزه باعث می‌شود با اشتیاق زیاد برنامه زندگی خود را به خوبی انجام دهیم. فیلم پایین را مشاهده کنید تا خیلی از باورهای اشتباه خود را راجب مدیریت زمان و برنامه ریزی متوجه شوید.

   

  افراد موفق چگونه روز خود را شروع می‌کنند؟

  افراد موفق جهان یک سری الگو‌های خوب برای برنامه ریزی هفتگی و روزانه خود دارند. تام کرلی شخصی بود که روی افراد موفق جهان تحقیقات زیادی انجام داد. متوجه شد که بیش از 80 درصد این افراد برنامه ریزی روزانه مشابهی دارند. این افراد به خوبی روز خود را شروع و به خوبی روز خود را به پایان می‌رسانند. شما الان متوجه می‌شوید که چگونه مثل افراد موفق جهان، جدول برنامه ریزی خوبی داشته باشید. لطفاً به نکاتی که یاد می‌گیرید عمل کنید تا ۷ برابر بهتر از قبل عمل کنید.

  صبح خود را چگونه آغاز کنیم؟

  روز خوب اتفاقی نیست، بلکه ساختنی است. با تکنیک‌هایی که کمی جلوتر گفته می‌شود از صبح خود را شروع کنید. اولین برنامه ریزی روزانه در یک ساعت اول بیداری شماست!

  این یک ساعت به سه تا 20 دقیقه تقسیم می‌شوند و اگر شما این 20 دقیقه‌ها را به خوبی انجام دهید، از عملکرد خود در روز راضی خواهید بود.

  برنامه ریزی روزانه

  قانون 20/20/20

  استفاده از این قانون در برنامه ریزی روزانه باعث می‌شود که در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید، خلاق‌تر و احساس شادی بیشتری داشته باشید. بنابراین اولین 20 دقیقه را ورزش کنید.

  1. ورزش در صبح جادویی

  زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، کسل هسیتم و می‌خواهیم بیشتر در رخت خواب باقی بمانیم. افراد موفق هم دوست دارند به خواب خود ادامه دهند اما با شروع ورزش کردن، کسلی صبح را از خود دور می‌کنند. مثل عموم افراد نباشید و اول صبح شروع به ورزش کنید. اگر به نحوی ورزش کنید که عرق کنید، هورمون سرتونین و دوپامین در مغز شما ترشح می‌شود. نه تنها خوابتان می‌پرد بلکه باعث می‌شود در طول روز ایده‌های خوبی در ذهن شما ایجاد شود. زمانی که اصطلاحاً ویندوز مغزمان بالا آمد می‌توانیم به سراغ 20 دقیقه دوم برویم.

  2. مدیتیشن در صبح جادویی

  در 20 دقیقه دوم بهتر از سه کار خیلی مهم را انجام دهیم. با کمی تمرین یاد می‌گیریم که چگونه در این 20 دقیقه این سه کار را مدیریت کنیم. حال این سه کار که باعث می‌شود روز بهتری داشته باشیم، چه هستند؟

  • اولویت بندی کار ها
  • مدیتیشن صبحگاهی
  • شکر گزاری

  شما از قبل برنامه ریزی خود را انجام دادید و فقط کافیست اولویت‌ کارهای خود را مشخص کنید. شاید سوالی در ذهن شما ایجاد شده باشد. چه زمانی برنامه ریزی کردیم که الان بخواهیم اولویت بندی کنیم؟

  کمی جلوتر پاسخ سوال خود را متوجه می‌شوید.

  چرا مدیتیشن صبح گاهی در لیست کارهای روزانه ما باشد؟

  مغز ما یاد گرفته است که در گذشته یا آینده زندگی کند. این باعث می‌شود میزان کورتیزول در مغز ما بیشتر شود و استرس بیشتری داشته باشیم. بنابراین بهتر است که با مدیتیشن و ذهن آگاهی کمی در لحظه حال زندگی کنیم. مدیتیشن را جدی بگیرید.

  چرا شکر گزاری در برنامه صبحگاهی ما باشد؟

  معنویت یکی از چرخ‌های مهم زندگی است. این 8 چرخ را اکثر مردم خردمند دنیا رعایت می‌کنند. ربطی ندارد که چه دینی دارید، معنویت حال شما را خوب می‌کند. این موضوع را تحقیقات دانشگاه هاروارد ثابت می‌کند. معنویت باعث می‌شود که حالمان خوب شود. 8 چرخ مهم زندگی را در عکس زیر مشاهده کنید. سعی کنید به نحوی مدیریت زمان و برنامه ریزی خود را تنظیم کنید که بیشتر این 8 چرخ درگیر شود.

  برنامه ریزی روزانه

  3. 20 دقیقه سوم قانون 20/20/20

  در 20 دقیقه سوم روی خود سرمایه گذاری کنید. کتاب بخوانید و یاد بگیرید. هر مهارتی که الان بلد هستیم مدیون یادگیری‌های خود هستیم. در طول عمر ما با آموزش‌های مختلف رشد می‌کنیم و تمام دانسته‌های الان خود را مدیون زمان‌هایی هستیم که وقت برای یادگیری گذاشتیم. سعی کنید در این 20 دقیقه کتاب بخوانید یا از فایل‌های آموزشی خوبی استفاده کنید. اول این مطلب یاد گرفیتم که چیزی که هرزگاهی انجام می‌دهیم زندگی ما را نمی‌سازد. بلکه با انجام مداوم کارهای خوب می‌توانیم به زندگی بهتری برسیم. بنابراین این 20 دقیقه طلایی را روی خود سرمایه گذاری کنید.

  قانون 20/020/20 تمام شد و حال بهتر است به سراغ تکینک دیگری برویم. این تکینک را هم به چشم یک قانون ببینید تا تعهد بیشتری برای انجام آن داشته باشید. البته یادتان باشد خوردن صبحانه و انجام کارهای شخصی به شرایط فیزیکی بدن شما و عادت‌هایی که برای خود ساخته‌اید، بستگی دارد. سعی کنید با صحیح و خطا کردن به بهترین عملکرد دست پیدا کنید.

  برای مطالعه مقاله “چگونه صبح زود بیدار شویم” اینجا کلیک کنید

  قانون 90/90/1 در مدیریت زمان و برنامه ریزی

  می‌خواهید به خواسته و هدف خود دست پیدا کنید؟ زبان انگلیسی یاد بگیرید، کتاب بنویسید، پروژه کاری یا درسی خود را تمام کنید. اگر می‌خواهید به بزرگترین اهداف خود دست پیدا کنید، قانون 90/90/1 را رعایت کنید. دقیقا باید چه کاری را انجام دهیم.

  به مدت 90 دقیقه در 90 روز مهم‌ترین کار خود را انجام دهید. مطمئن باشید که بعد از 90 روز یا به هدف خود رسیدید یا به آن خیلی نزدیک شدید. این قانون را جدی بگیرید تا نتایج آن را ببینید. من امیرحسین حامدی هستم. کتاب خودم را با همین استفاده از همین قانون نوشتم. همین الان که دارم این موضوع را برای شما می‌نویسم. هر روز صبح بعد از قانون 20/20/20 به مدت 90 دقیقه روی یادگیری زبان انگلیسی کار می‌کنم. مطمئن هستم که باز هم از این قانون نتیجه می‌گیرم. وقت آن نرسیده است که برای زندگی خود یک تصمیم جدی بگیرید؟

  برنامه ریزی روزانه

  تنبلی اول صبح

  یکی از دلایل اصلی که صبح‌ها در رخت خواب می‌مانیم این است که دقیقا نمی‌دانیم که باید چه کاری را شروع کنیم. بی‌هدف و سردرگم هستیم. بخاطر همین موضوع ترجیح میدهیم که بیشتر در رخت خواب باشیم و وقت خود را هدر دهیم. یک راهکار خوب وجود دارد تا با انرژی و اراده بیشتری از خواب بیدار شوید. چرا باید قبل از خواب شب برنامه ریزی روز بعد را انجام دهیم؟

  برنامه ریزی شبانه قبل از خواب

  سعی کنید شب هنگام، قبل از خواب لیست برنامه خود را بچینید. این کار باعث می‌شود که فردای خوبی را شروع کنید. اینگونه با خیال راحت و بدون استرس به خواب می‌روید. صبح روز بعد بدون فکر کردن به کارهای خود به ترتیب اولویت کار خود را شروع می‌کنید.

  برنامه ریزی روزانه

  چه زمانی از گوشی موبایل استفاده کنیم؟

  دو قانون را به اتمام رساندیم و در هیچ کدام از این قسمت‌ها جایگاهی برای چک کردن گوشی موبایل نبوده است. در ابتدا رعایت کردن این موضوع کمی سخت است. اما بهای موفقیت خود را بدهید و به سراغ گوشی موبایل خود نروید.

  • چه تعداد کار را در لیست کارهای روزانه خود قرار دهیم؟
  • چگونه زمان خود را مدیریت کنیم تا موفق شویم؟

  شما اگر سه تا هفت کار در برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید، عالی هست. هر کدام از این سه تا هفت کار روزانه باید حداقل 30 دقیقه از شما وقت بگیرد. می‌توانید کارها را روی سررسید، دفترچه مدیریت زمان یا یک کاغذ ساده بنویسید. مهمترین کار این هست عملگرا باشیم.

  برنامه ریزی روزانه

  چه مقدار کار کنیم و چه مقدار استراحت کنیم؟

  ۵2 دقیقه با تمرکز بالا کار کنید و 17 دقیقه با تمرکز بالا استراحت کنید. استراحت بسیار مهم است و حتما باید در برنامه ریزی روزانه خود آن را اجرا و پیاده‌سازی کنید. این زمانی که به شما گفته شد بهترین زمانی هست که تا به الان دانشمندان به آن دست پیدا کرده‌اند.

  هنگام استراحت به سراغ گوشی موبایل خود نروید. شما با نگاه کردن به صفحه مانیتور گوشی موبایل خود خسته می‌شوید. بیشتر این خستگی در ذهن شما اتفاق می‌افتد. شما قصد دارید استراحت کنید نه این که بدتر خود را خسته کنید.

  شکست در مدیریت زمان و برنامه ریزی روزانه

  یادتان باشد که مدیریت زمان و برنامه ریزی دانش نیست و یک مهارت است. با تمرین کردن می‌توانید هر روز این مهارت مهم و ضروری را در زندگی خود بهتر اجرا کنید. ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم بنابراین جوری برنامه ریزی کنیم که از زندگی خود لذت ببریم. بیشتر از 8 تا 12 ساعت در طول روز کار نکنید. به جای ساعت کاری زیاد یاد بگیرید که چگونه عملکرد خود را افزایش دهید. به نحوی که یک ساعت شما به اندازه 8ساعت دیگران ارزش داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم دوره رایگان هدفگذاری تا مدیریت زمان را برای رسیدن به خواسته‌های خود مشاهده کنید.

  برای مشاهده “دوره رایگان هدفگذاری تا مدیریت زمان” اینجا کلیک کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۶۷ رای

  534 دیدگاه در “برنامه ریزی روزانه

  1. آتنا گفت:

   سلام‌ مقاله برنامه ریزی درست میتونه خیلی کمک کننده در پیشروی درسها و زندگی مون باشه هر چقدر یاد بگیریم زندگی مونو با برنامه ریزی جلو ببریم همون قدر احساس خوشبختی و موفقیت ب ما دست خواهد داد

  2. جعفری گفت:

   با عرض سلام
   طبق مقاله فوق قانون ۲۰_۲۰_۲۰بسیار عالی هست و برای افزایش انرژی و ساخت روزی بهتر بسیار تاثیر گذار است، قانون ۹۰_۹۰_۱ هم باعث می شود در ۹۰ روز نتیجه انجام کار رو بگیریم و یا به سمت هدف و مقصد نزدیک تر شدیم.
   برنامه ریزی قبل خواب از اهمیتی خوبی برخوردار است چون ذهن چیدمان رو انجام میده و ما بهتر الویت بندی می کنیم.
   سلامت باشید.

  3. نجوافتحی گفت:

   دروووود.خیلی دوست دارم قانون 1/90/90 رو به طور کامل اجرا کنم. ولی هر بار یه مشکلی پیش میاد ولی می دونم که باید باز هم و باز هم تلاش کنم ممنونم از راهکار ها تون. آسمان بهار من همیشه پر ستاره است……💕💞🌺💞💞😍😍😍🌺💞💕

  4. آرمیتا گفت:

    سلام استاد امیدوارم حالتون عالی و کیفتون کوک باشه

   ما تو این مقاله یاد میگیریم که چطور سبک زندگی خودمون رو بر پایه زندگی افراد موفق بچینیم ، روز خودمون رو چطور برنامه ریزی کنیم بطوری که هر ۸ چرخ مهم زندگی رو درگیر کنه
   ۸ چرخ::
   🃏معنویت
   🃏خانواده
   🃏درآمد
   🃏تفریح
   🃏شغل و تحصیل
   🃏فرزند پروری
   🃏سلامت
   ر🃏ابطه صمیمی
   حال به نظرم اشاره به قوانین مهم در این مقاله کار صحیح است

   ⚠️قانون 20,20,20

   یعنی یک ساعت اول روز رو ما به سه تایم ۲۰ دقیقه ای تقسیم کنیم

   💎۲۰ دقیقه اول ورزش صبگاهی (بهتره نرمش باشه )🏀
   💎۲۰ دقیقه دوم مدیتیشن ، شکرگزاری🛐
   💎۲۰ دقیقه سوم یادگیری یچیز جدید مثل حرفه برنامه نویسی یا زبان حرجی🎎

   🔔قانون 90,90,1 :

   این قانون هم به این معناست که ما با انجام یک کار به مدت 90 دقیقه در طول یه بازه 90 روزه بطور مداوم ، به نتیجه دلخواه و هدف خود میرسیم یا به هدف خود نزدیک می شویم
   و در اخر بهتره است به برنامه ریزی قبل شب اشاره کرد بطوری که
   👑3تا7 کار را در بر بگیرد
   👑کار کردن ما از 8 تا 12 ساعت بیشتر نشود
   👑 همچین باید استراحت را در طول روز استراحت کرد بصورتی که با
   👑52 دقیقه کار با نهایت تمرکز ،
   👑 ما نیاز به 17 دقیقه استراحت نیاز دارم ،
   ⚠️⚠️البته در این تایم استراحت نباید از گوشی استفاده کرد چرا که خود گوشی بازهم باعث خستگی بیشتر میشود ⚠️⚠️
   هر آنچه به نظرم لازم بود عرض کردم ممنون از مقاله و سایت خوبتون

  5. محیا مهدیزاده گفت:

   خسته نباشید در روش۹۰/۹۰/۱ یعنی ما باید ۹۰ دقیقه ی هر روز به کار های هدف خودمون برسیم به مدت ۹۰ روز درست متوجه شدم؟
   و اینکه گفتین از گوشی استفاده نکنید ما ها که مدرسمون داخل همون گوشیه و صبحمون با گوشی آغاز میشه باید چیکار کنیم؟

  6. Imaneh گفت:

   سلام. خسته نباشید
   عالی یود مقاله
   قانون 20/20/20 خیله خوبه
   و اینکه مدیتیشن و شکر گزاری در اول صبح خیلی جواب میده
   و اگر از قانون 90 دفیقه در 90 رو هم استفاده کتیم قطعا به نتایج دلخواهمون می رسیم. مثلا اگر بخواهیم زبان جدیدی یاد بگیریم یا هر هدف دیگری

  7. Maryam گفت:

   سلام استاد . واقعا راهکار ها خیلی جامع و کامل بودند و حقیقتا تا الان در مدرسه بهمون آموزش داده نشده بود و شما اولین شخصی هستید که دارید مطالب رو برای پیشرفت زندگی خودمون و خانوادمون به اشتراک میزارید برامون .از شما و تیم بهار من خیلی ممنون هستیم .

  8. Maryam گفت:

   واقعا خیلی کامل و جامع بود . مطمعنا شروع خیلی ها از همین مقاله هستش . ممنون از مقالات خوب و کامل مجموعه بهار من .

  9. Darya گفت:

   سلام سلامی پر انرژی به شما که برای افزایش آگاهی ما زمان میزارین

   من هفته پیش راس ساعت ۴:۳۰صبح بیدار بودم و کار هام رو دقیق و منظم بدون خستگی انجام میدادم

   اما این هفته هم ساعت۴:۳۰بیدار میشدم اما دو باره میخوابیدم اصلاااااا نمیدونستم دلیلش چیه

   و الان پیدا کردن تو مقاله نوشته بودین که شب قبل اگر برنامه ریزی نکنین ذهن خستگی میکنه

   و من این هفته که میخوابیدم دلیلش این بود که این هفته برنامه ریزی نداشتم اما هفته پیش داشتم

   ۸چرخ زندگی برای من خیلی جالب بود این رو حتما پرینت میگیرم و سعی میکنم حداقل شبی ۱۰دقیقه برای هر کدوم زمان بزارم

   و یه چیز دیگه

   من از یکی از درس هام به شدت بدم میومد و سخت بود برام نتیجه گرفتم که ۹۰دقیقه به مدت۹۰روز روش زمان بزارم نتیجش رو حتما بهتون میگم

   تا الان هر کدوم از روش هاتون رو استفاده کردم جواب داده برام

   خیلیییییی ممنون ازتون

   موفق باشین❤️

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *