مقالات, بهبود فردی

نکات مهم و کاربردی درباره عملگرایی

عملگرایی - بهارمن
 • شما برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده‌ حرفه‌ای باید آموزش‌ها را به‌سرعت در زندگی‌تان پیاده‌سازی کنید. در این بخش عملگرایی بودن شما بیشتر می‌شود.

  سوالاتی که شما باید با خواندن این مقاله جواب دهید.

  تمرین عملگرایی چیست؟
  هدف شما از یادگیری چیست؟
  سواد چیست و چه کسی با سواد است؟
  تفاوت بچّه‌ هشت‌ساله با پدربزرگ خودش چیست؟

  عملگرایی - بهارمن

  عملگرایی و موفقیت

  در این مقاله می‌خواهم نکته‌ای ساده؛ امّا بسیار مهمی را بگویم که اگر این نکته را تا به الآن در زندگی خود پیاده‌سازی کرده بودید؛ مطمئناً زندگی خیلی بهتری داشتید. عملگرایی و موفقیت با هم رابطه مستقیم دارند. از شما یک سؤال مهم دارم ولی می‌خواهم به‌خوبی روی آن فکر کنید. تابه‌حال چند بار از افراد مختلف، آموزش دیده‌اید؟
  طبیعتاً تعداد آن‌ها زیاد است برای مثال می‌توان به مُدرّسان و سخنرانانی که در مدرسه و دانشگاه با ما بودند؛ یا حتّی سخنرانانی که در فیلم‌ها یا در تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و هزاران جا می‌بینیم اشاره کرد.
  عملگرایی - بهارمن

  صحبت اینجاست که در حرف‌های این سخنرانان و مُدرّسین همیشه نکاتی وجود دارد که اگر در زندگی خود پیاده کنیم، می‌توانیم رشد خوبی داشته باشیم؛ امّا معمولاً تعداد نکاتی که گفته می‌شود بسیار زیاد است و ما طبیعتاً نمی‌توانیم همه‌ی نکات را در زندگی خود پیاده کنیم؛ امّا یادگیرنده‌ی حرفه‌ای، همیشه دنبال یک نکته است. فقط دنبال یک نکته که بتواند در زندگی خودش پیاده‌سازی کند.
  این را به خاطر بسپاریم که یک رفتار، هزاران بار در ما تکرار شده است و اگر انتظار تغییر زیاد در آموزش‌هایمان داشته باشیم، طبیعتاً شکست می‌خوریم. اکثر رفتارهایی که ما انجام می‌دهیم به‌صورت یک عادت در زندگی‌مان تبدیل شده است.

  عملگرایی - بهارمن
  شکستن این عادت‌ها و توجّه به رفتار خود، کار بسیار سختی است که باید این عادت را در خودمان ایجاد کنیم؛ بنابراین همیشه دنبال یک مهم‌ترین و طلایی‌ترین نکته هر آموزش باشیم که واقعاً به آن نیاز داریم. آن نکته را یادداشت کنیم و سعی کنیم برنامه‌ی مشخّصی برای پیاده‌سازی آن داشته باشیم.

  یادگیری راحته ولی عمل‌گرایی سخته

  عمل - بهارمن

  در کارگاه مهارت‌های مطالعه به شرکت کنندگان عزیز آموزش می‌دهیم که هنگام مطالعه، دیگر مکث نکنند؛ تا بتوانند سرعت مطالعه‌ی خودشان را چندین برابر کنند.

  بااینکه افراد می‌دانند نباید مکث کنند؛ امّا ناخودآگاه زمانی که بخشی از متن را متوجّه نمی‌شوند، مکث کرده و همین کار باعث می‌شود سرعت مطالعه‌ی خود را کاهش دهند. درواقع همه‌ی آن‌ها می‌دانند که مکث هنگام مطالعه، اشتباه است؛ امّا بر اساس عادت‌هایی که دارند مکث را انجام می‌دهند.
  بعضی‌ها کتاب‌ها را فقط برای موفّقیّت می‌خوانند در صورتی که هیچ اقدامی برای محتوایی که یاد گرفته‌اند نمی‌کنند. بهترین کار این است که وقتی کتاب را تمام می‌کنید، تمامی نکات و توصیه‌های کتاب را در زندگی‌تان پیاده‌سازی کنید و بعد از آن می‌توانید شروع به خواندن کتاب بعدی کنید.
  برای مطالعه مقاله تمرکز و تسلط بر ذهن خود کلیک کنید.

  موفقیت - بهارمن

  عملگرایی به آموزش ها

  اگر فکر کنیم فقط با کتاب خواندن و آموزش دیدن می‌توانیم تغییر بزرگی در زندگی ایجاد کنیم، سخت در اشتباه هستیم. آن چیزی که زندگی شما را تغییر می‌دهد، عملگرایی به آموزش‌هایی است که انجام می‌دهید.

  همیشه سعی می‌کنم این نکته را در اولِ سخنرانی‌های خود به مخاطبینم بگویم. همیشه به آن‌ها می‌گویم در هر آموزش، فقط دنبال یک نکته طلایی باشید که بسیار برای شما مهم است و همان را پیگیری کنید؛ چون حجم اطّلاعات بالاست و شما نمی‌توانید همه‌ی آن‌ها را به‌کارگیرید.

  کتابخوانی - بهارمن

  بعضی‌ها نسبت به این صحبت گارد می‌گیرند و اعتراض می‌کنند مثلاً می‌گویند:
  ما این‌همه پول دادیم که فقط یک نکته یاد بگیریم؟ یا این‌همه زمان می‌گذاریم، چرا فقط باید یک نکته را اجرا کنیم؟
  جواب من به ‌این دوستان عزیز این است که شما در حالت معمولی فقط اطّلاعات را وارد ذهنتان می‌کنید و آن‌ها را به کار نمی‌گیرید. این‌که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید کار سختی است.

  شما یک نکته‌ی آموزشی را یادداشت کنید، زمانی که توانستید آن را اجرا کنید به سراغ اقدام‌های آموزشی بعدی خودتان بروید.
  به‌عنوان مثال زمانی که شما با یک فرد عصبانی و بدقلق مواجه می‌شوید، فکر می‌کنید چه رفتاری را انجام می‌دهید؟ اگر شما آموزش دیده باشید که چگونه باید با یک فرد عصبانی رفتار کرد، حتماً می‌دانید که باید کنترل خود را به دست بگیرید، چند بار نفس عمیق بکشید و سپس یک سؤال مناسب از طرف مقابل بپرسید.
  برای مطالعه مقاله چگونه راحت بخوابیم؟ کلیک کنید.

  موفقیت و عملگرایی - بهارمن
  خُب شاید فکر کنید که این کار راحتی باشد؛ امّا زمانی که فرد مقابل صدایش را بالا می‌برد و یک حرف اشتباه به شما می‌زند، بسیار سخت است که بتوانیم آموزش‌هایمان را اجرا کنیم و در اکثر اوقات خودمان هم عصبانی می‌شویم و ما هم صدای خودمان را بالا برده و نمی‌توانیم از آموزش‌هایمان استفاده کنیم.

  یکی از تعریف‌های سواد از نظر سازمان ملل

  چندین سال گذشته هر کسی خواندن و نوشتن را بلد نبود، بی‌سواد بود. اما امروزه اکثر افراد میتوانند بخوانند و بنویسند.

  با پیشرفت علم هر کسی که نمیتوانست با کامپیوتر و اینترنت کار کند به او بی‌سواد گفته میشد اما الان اکثر افراد میتوانند این کار را انجام دهند، حتی افرادی که سن پایینی دارند. بنابراین سازمان ملل در جدید‌ترین تعریف خود از سواد چنین بیان میکند که:
  توانایی ایجاد تغییر در زندگی بر اساس آموخته‌ها.

  عمل - بهارمن

  حالا بر اساس این تعریف ممکن است یک نفر که مدرک تحصیلی بالایی داشته باشد کاملاً بی‌سواد باشد؛ چون بر اساس اطّلاعاتی که دارد نمی‌تواند تغییری در زندگی خود ایجاد کند و یک نفر که اصلاً مدرک تحصیلی ندارد؛ می‌تواند کاملاً باسواد باشد؛ چون بر اساس اطّلاعاتی که یاد می‌گیرد، می‌تواند تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کند. مهم‌ترین کار در آموزش، عمل‌گرایی به آن است و اگر به چیزهایی که یاد گرفتیم عمل نکنیم آن آموزش به ما کمکی نکرده است و در حقیقت بی‌سواد هستیم.
  برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده حرفه‌ای لطفا صفحه تبلیغ دوره جامع را مشاهده کنید. برای اینکار کافی‌ است روی اینجا کلیک کنید.

  آماری عجیب از عملگرایی

  بر اساس پژوهش‌ها و تحقیقاتی که انجام داده‌اند متوجّه شده‌اند در حال حاضر یک بچّه‌ی هشت‌ساله اطّلاعات بیشتری از پدربزرگ خود دارد.
  ولی کدام‌یک خِرَدِ بیشتری دارند؟ بچّه‌ی هشت‌ساله فقط اطّلاعات را می‌داند و نمی‌تواند آن‌ها را در زندگی خود پیاده‌سازی کند؛ امّا پدربزرگ او می‌داند چگونه از اطّلاعاتی که دارد، در زندگی خود استفاده کند.

  یادگیری - بهارمن

  رفتار ما در یادگیری

  ازاین‌رو شما برای مطلب جدیدی که یاد می‌گیرید؛ تلاش کنید آن را اجرایی کنید و اگر محتوایی برای شما تکراری بود؛ سعی کنید آن مطالب را در زندگی‌تان تقویّت کنید و به این فکر کنید که آیا من از دانشم به‌درستی استفاده می‌کنم؛ یا هنوز موفّق به پیاده‌سازی آن در زندگی‌ام نشده‌ام.

  اکثرِ افراد، زمانی که یک محتوای تکراری را می‌شنوند، ادعای می‌کنند آن را می‌دانند؛ درصورتی‌که این کار کاملاً اشتباه است.
  کار درست این است که ببینیم آن محتوای تکراری را در زندگی اجرا می‌کنیم؛ یا فقط یاد گرفته‌ایم و اگر در زندگی خود پیاده‌سازی می‌کنیم چطور می‌توانیم آن را بهتر و تقویت کنیم.
  یادگیری - بهارمن
  اگر با آموزش‌های یک کتاب یا یک مدرس مخالف هستید؛ سعی کنید چندین بار در زندگی خودتان آن را پیاده‌سازی کنید و تجربه‌ای به دست آورید.

  به‌خاطر داشته باشید؛ احتمال آن‌که شما در این مورد اشتباه می‌کنید بسیار بیشتر از مُدرّس و کتاب است؛ بنابراین سعی کنید مخالفت را کنار بگذارید و مطالب را اجرا کنید.

  پیشنهاد می‌کنم که چندین بار آن را تجربه کنید؛ چون ممکن است دفعات اول، شکست بخوریم. به نمودار زیر دقت کنید تا متوجه شوید با هر دانش و علمی که داریم، چگونه به یک یادگیرنده حرفه‌ای تبدیل شویم.
  برای مطالعه مقاله شناخت رسالت زندگی کلیک کنید.

  عمل گرایی - بهارمن
  آموخته‌هایتان را در زندگی اجرا و تبدیل به مهارت کنید و این کار فقط با تمرین و تکرار اتّفاق می‌افتد. بدون تمرین هیچ اتّفاق خاصّی رخ نمی‌دهد.

  تمرین‌ها رمز موفّقیّت شما هستند و همیشه یادتان باشد، توانا بود هر که تمرین کند.
  در قدیم میگفتند توانا بود هر که دانا بود. اما الان دانایی در اینترنت و کتاب‌ها وجود دارد. کاری که بسیار سخت است، عملگرایی به آموزش است.

  یادگیرنده‌ی حرفه‌ای برای عملگرایی خود چه کار‌هایی انجام میدهد؟

  موفقیت - بهارمن
  یک یادگیرنده‌ی حرفه‌ای به دنبال انباشت اطّلاعات نیست. او به‌خوبی می‌داند، به‌راحتی می‌تواند اطّلاعات بسیار زیادی را در اینترنت پیدا کند. ولی چیزی که مهم است خِرَد اوست. یادگیرنده حرفه‌ای همیشه این سؤال را از خود می‌پرسد: از چند درصد اطّلاعاتی که دارم در زندگی خود استفاده می‌کنم؟
  او در هر سخنرانی و آموزشی سعی می‌کند یک نکته‌ی طلایی و مهم را یاد بگیرد و سریعاً در زندگی خود پیاده کند. او فقط به دنبال آن است که زندگی خود را تغییر دهد.
  می‌توانید با ارسال این مقاله موفقیت را به دوستان،عزیزان و کسانی که بی‌اندازه دوستشان دارید هدیه دهید. چه هدیه‌ای بهتر و با اهمیت‌تر و ارزشمندتر از موفقیت؟

  آیا شما عملگرا هستید؟ برای عملگرایی بیشتر، با کیفیت مطلوب‌تر از چه راهکارهایی استفاده می‌کنید؟ آنها را با ما به اشتراک بگذارید. موفق و موید باشید.

   

  منابع

  1. site iep.utm.edu
  2. site plato.stanford.edu
  3. Philosophical Writings by CS Peirce book

  4.  Pragmatism by William James book

  5. Reconstruction in Philosophy by John Dewey book

  نویسنده: امیرحسین حامدی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  18 دیدگاه در “نکات مهم و کاربردی درباره عملگرایی

  1. سید مرتضی از شیراز گفت:

   سلام
   وای چقدر وبینار امشب خوب بود
   مشتاقم فردا جلسه بعدی رو هم حتما شرکت کنم
   واقعا همه مطالبی که گفتینا ، بدون عملگرایی فقط دانشه نه مهارت

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام ممنونم که روی بهبود خودتان تلاش می کنید.
    دقیقا بدون عمل گرایی همه ی این ها دانش است و نه مهارت.

  2. mohadesehmohaghegh1375 گفت:

   بله کاملا حرفتون درسته؟
   دقیقا همون ضرب المثل عالم بی عمل به چه ماند؟ به زنبور بی عسل
   هرچقدر اطلاعات بالاتر ولی عملگرایی پایین تر نتیجه معکوس تر
   بنظر من اگر قراره اطلاعات بدست بیاد ولی استفاده نشه اصلا بدست نیاد بهتره

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام محدثه .
    سعی کنید از این به بعد بیشتر عملگرا باشید.
    امیدوارم با عمل گرایی به موفقیت برسید.

  3. حسنا بانو گفت:

   سوال کلیدی برای من
   از چند درصد اطّلاعاتی که دارم در زندگی خود استفاده می‌کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  4. نرگس مددیان گفت:

   دقیقا درسته وقتی ما سعی کنیم عملگرا باشیم یعنی دانسته هامون رو به توانسته هامون تبدیل کنیم و عملگرا باشم نتایج شگفت انگیزی می بینبم با تشکر از مجموعه بهارمن که به نکات کلیدی اشاره‌میکنه

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    عمل به علممون باعث ثمره بخشی می شود. ممنونم که روی وقت خودتون سرمایه گذاری می‌کنید و آموزش می‌بینید⚘😊

  5. رحاب مالكي گفت:

   سلام
   تا اقدام وعمل نکنیم به جایی نمیرسیم و فقط داشتن اطلاعات هیچ سودی برایمان ندارد.

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام امید وارم با عمل گرایی به موفقیت برسید.

  6. زهرا رحیمی گفت:

   واقعا عملگرا بودن کار سخت و شیرینی هست و با این جمله بسیار موافقم که توانا بود هر که تمرین کند . ممنونم از مقاله خوبتون

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام ممنوم امید وارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

  7. ربابه خلیل پور گفت:

   به نظر من سخت ترین کار دنیا عملگرا بودنه و چقدر خوب گفتید که راز موفقیت تمرین کردنه

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام امید وارم با عمل گرایی به موفقیت برسید.

  8. الناز نجاتی گفت:

   عالی بود.😊یاد گرفتم از شماآموخته هایم را اجرا و تبدیل به مهارت کنم ☺️ خداروشکر که استاد ارزشمندی مثل شما هست 🙏🌹

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام ممنونم که روی بهبود خودتان تلاش می کنید.

  9. مددیان گفت:

   خیلی ممنونم یادگرفتم که دنبال انباشت اطلاعات نباشم😊

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    ممنونم که روی وقت خودتون سرمایه گذاری می‌کنید و آموزش می‌بینید⚘😊

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *