0
0

6 تکنیک داشتن اراده قوی برای موفقیت

1728 بازدید
اراده قوی برای موفقیت

بسیاری از شما می‌دانید که اضافه وزن دارید و تنها راه برای به تعادل رسیدن وزنتان، رژیم و ورزش است. می‌دانید که مطالعه غیردرسی‌ کمی دارید و یا اصلا ندارید و باید مطالعه را در برنامه‌تان بگنجانید. می‌دانید که چه خصوصیات و ویژگی‌هایی را باید به خودتان اضافه کنید. بسیاری از شما انجام خیلی از کارها را دوست دارید و از آنها لذت می‌برید. مثلا پیاده‌روی یا کوه‌نوردی دم صبح را دوست دارید. دوست دارید صبحانه، نان داغ تازه با حلیم بخورید و یا به باشگاه ورزشی بروید و ورزش‌های گروهی انجام دهید و یا … .

اما چرا موفق به انجام آن نمی‌شوید؟

مگر ن اینکه انگیزه، علاقه و ادله کافی برای انجام و شروع آن کار را دارید؟ پس چرا هیچ زمان قادر به عملی کردن آن نمی‌شوید؟ مشکل چیست؟

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

آمونیوم دی کرومات، یک ماده شیمیایی و منفجره است. از آمونیوم دی کرومات در آزمایشگاه شیمی برای انجام آزمایش کوه آتشفشان استفاده می‌شود. در واقع آمونیوم دی کرومات، تمام خواص برای انفجار را دارد، اما تا زمانی که شعله کبریت و اکسیژن محصور در حباب نباشد، قادر به انفجار نیست. برای انفجار، به نیرومحرکه یا انرژی فعالسازی نیاز است. برای به حرکت درآمدن و عملی‌شدن کارها و رسیدن به موفقیت هم به انرژی فعالسازی که همان اراده قوی است، نیازمندید. اگر اراده کافی برای انجام امورتان ندارید، با ما تا انتهای مقاله اراده قوی برای موفقیت همراه باشید.

اراده قوی برای موفقیت

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • اراده چیست؟
 • چرا اراده کافی نداریم؟
 • راهکارهای تقویت اراده چیست؟

اراده چیست؟

یافته‌های جدید علوم اعصاب نشان می‌دهد که اراده با سه بخش از مغز در ارتباط است که تمامی این بخش‌ها در قشر جلوی مغز (PFC) واقع شده‌اند.

 1. نیروی «من می‌توانم» که در قسمت بالای سمت چپ قشر جلوی مغز قرار دارد و به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های خسته‌کننده، سخت و استرس‌زا ادامه بدهید.
 2. نیروی «من نمی‌توانم» که در قسمت بالای سمت راست قشر جلوی مغز قرار دارد. این قسمت باعث می‌شود به خواسته‌های بد، جواب منفی بدهید. مثلا به شما کمک می‌کند تا به خوردن غذای بیش از حد یا خواندن پیامک در هنگام رانندگی «نه» بگویید.
 3. نیروی «من می‌خواهم» که در قسمت زیرین و میانی قشر جلوی مغز قرار دارد. این نیرو فرد را به پیگیری اهداف و خواسته‌هایش ترغیب می‌کند. این نیرو به شما یادآوری می‌کند که واقعا چه می‌خواهید. هر چه این نیرو قوی‌تر باشد، با انگیزه‌ی بیشتری اهداف خود را دنبال کرده و در برابر وسوسه‌ها بیشتر مقاومت می‌کنید.

این سه بخش به کمک یکدیگر اراده‌ را می‌سازند و زمانی که این بخش‌ها انرژی یا فعالیت کافی نداشته باشند، نیروی اراده‌ تضعیف می‌شود. به دنبال این اتفاق هیچ کار باارزشی انجام نخواهد شد و فرد بعدها از کرده‌ی خود پشیمان می‌شود.

برای مطالعه مقاله پارادایم شیفت چیست، کلیک کنید.

 

چرا اراده کافی ندارید؟

حساب بانکی‌تان را در نظر بگیرید. شما مقدار معین و محدودی موجودی دارید. برای خرید یک وسیله ضروری که بدان نیاز دارید، به یک مجتمع خرید می‌روید. زمان و مکان را از یاد میبرید و بی توجه به موجودی حساب‌ و وسیله مدنظرتان، هر چیزی که می‌بینید را تهیه می‌کنید. در آخر هنگام خرید وسیله مدنظرتان، فروشنده به شما می‌گوید حسابتان موجودی کافی ندارد و شما بی‌آنکه وسیله‌ای که بدان نیاز داشتید را تهیه کنید، به خانه برمی گردید.

در واقع نیروی اراده هم به همین شکل است و در طول یک روز،مقدار معین و محدودی دارد. اگر شما اراده‌تان را صرف انجام اموری که بدان نیاز ندارید، کنید؛ برای انجام کاری که به اراده بالایی نیاز دارید، دیگر اراده کافی ندارید. مثلا به‌جای اینکه خودتان را کنترل کنید که شکلات‌های روی میز مقابل‌تان را نخورید. آن‌ها را از میدان دیدتان خارج کنید. برای تقویت اراده، راهکارهای زیر را انجام دهید.

برای مطالعه مقاله افزایش انگیزه، کلیک کنید.

راهکارهای تقویت اراده برای رسیدن به موفقیت:

1.‌ تکنیک اول تقویت اراده: استراحت کنید.

اراده همانند عضله است. زمانی‌که در باشگاه، از آن استفاده می‌کنید، عضله شما خسته می‌شود و نیاز به استراحت دارد. در واقع اراده هم همینگونه است. زمانی‌که از اراده‌تان استفاده می‌کنید و چند کار را به‌صورت هم‌زمان انجام می‌دهید، اراده‌تان ضعیف می‌شود. باید مدتی به آن استراحت دهید.

2. تکنیک دوم تقویت اراده: خیلی سریع انجام دهید.

مل رابینز در کتاب قانون پنج ثانیه خود، به این موضوع اشاره دارد که؛ اگر می‌خواهید یک کار را انجام دهید، قبل از گذشت پنج ثانیه، بلند شوید و آن را انجام دهید.

3. تکنیک سوم تقویت اراده: حرکت گام به گام

برای انجام کارها، سعی کنید از کم شروع کنید و هر روز آن را بیشتر کنید. مثلا اگر قصد دارید اراده کتاب خواندن را در خودتان تقویت کنید، باید روز اول ۲صفحه بخوانید. روز دوم سه صفحه و… و جوری که به خودتان سخت نگیرید و خودتان را خسته کنید، همین روند را ادامه دهید.

اراده قوی برای موفقیت

4. تکنیک چهارم تقویت اراده: تصویرسازی کنید(تجسم ذهنی)

برای اینکه اراده لازم برای انجام یک کار را در خود ایجاد کنید، تصویرسازی کنید. مثلا شما می‌خواهید وزن‌تان را کاهش دهید و به تناسب اندام برسید. هر روز خودتان را باید همانگونه که دوست دارید شوید در ذهنتان تجسم کنید، لباس‌هایی که سایزتان نمی‌شود را در ذهنتان تجسم کنید که چه اندازه شما را زیباتر کرده و کارهایی از این قبیل. تجسم ذهنی برای تقویت اراده‌تان بسیار موثر است. تصویرسازی، اراده قوی برای موفقیت در شما ایجاد می‌کند.

5. تکنیک پنجم تقویت اراده: از افرادی که شما را ناامید می‌کنند، دوری کنید.

یکی از عوامل جدی ضعف اراده، ناامیدی است. زمانی که شما امید بهبود یک اوضاع را ندارید، هیچ زمان برای تغییر آن تلاش نمی‌کنید. پس از ناامیدی و افراد ناامید جدا خودداری کنید. ناامیدی، اراده قوی برای موفقیت را در شما غیرفعال می‌کند.

6. تکنیک ششم تقویت اراده: ارزش قائل شدن برای خود

سعی کنید برای خودتان ارزش قائل شوید. هیچ فردی باارزش‌تر از خودتان نیست. اگر این مورد را اصل قرار دهید، اراده‌ی بیشتری برای انجام کارهایتان میابید. زیرا در بسیاری از اوقات، وقت خود را صرف امور دیگران می‌کنید، در حالیکه این زمان، زمانی است که شما برای خودتان قرار داده‌اید و هم اینکه خسته می‌شوید و در انتهای روزه اراده لازم برای انجام کارهای خودتان ندارید.

برای مطالعه مقاله چگونه دوست داشتنی باشیم، کلیک کنید.

نیروی اراده یک اصل مهم و کاربردی در عصر حاضر است. چنانچه شما اراده لازم برای انجام کارها نداشته باشید، حتی اگر راهکارهای انگیزه و تمرکز را هم بدانید و حتی اگر رسالت زندگی را برای خودتان مشخص کرده باشید، امکان ندارد بتوانید کارهایتان را انجام دهید. شما برای تقویت اراده‌تان از چه راهکارهایی استفاده کردید؟؟؟

حرف پایانی مطلب اراده قوی برای موفق شدن

اگر کاری را انجام نمی‌دهیم، چرایی قوی برای انجام آن کار نداریم. برای اینکه چرایی قوی پیدا کنیم، باید یک زندگی هدفمند داشته باشیم. برای این که به اهداف‌مان دست پیدا کنیم، باید برنامه ریزی روزانه را یاد بگیریم. برای این که در برنامه ریزی روزانه موفق شویم، باید تعهد داشته باشیم. برای داشتن تعهد و انضباط شخصی باید اراده خودمان را تقویت کنیم. امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10191
اشتراک گذاری:

نظرات

7 نظر در مورد 6 تکنیک داشتن اراده قوی برای موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه نخوابیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. بازتاب: چگونه کتاب بخوانیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. بازتاب: 10 نشانه اعتیاد به گوشی موبایل - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. بازتاب: شناخت رسالت زندگی -راه های پیدا کردن رسالت زندگی ـ بهارمن
 6. درود بر تیم تخصصی و ویژه کار بهارمن بخصوص خانم‌اسماعیل زاده که مقاله های عالی در اخایار ما میذارن روشهای زیادی برای تقویت اراده هست که به نظر من مهمترین اونها آموزش دیدن وبالا بردن آگاهی هست که فوق العاده موثر هست و روش بعدی تقسیم بندی یا لقمه لقمه کردن هدف هست چون وقتی به جزئیات کوچیکتر تقسیم بشه چون کار در چند مرحله انجام میشه اراده ما رو بیشتر ومارو مصمم تر میکنه راستی یه راه حل دیگه م دارم حذف کلمه”نمیتونم” خیلی تاثیرگذاره هیچوقت این کلمه رو بیان نکنید در عوض بگید من میتونم من باید انجام بدم

  3

  1. درود نرگس عزیز.
   امیدوارم مقالات ما برای شما همواره مفید باشه و ثمره بخش باشد.
   امید وارم بااراده ی قوی برای موفقیت قدم بردارید .

   3