0
0

5 گام اصولی رسیدن به انضباط شخصی

5178 بازدید
انضباط شخصی

می‌دانید چه زمانی قرص، شربت و داروها اثرگذار می‌شود و حال شما را بهتر می‌کند؟ داروها و به خصوص آنتی بیوتیک‌ها را باید طبق برنامه پزشک مصرف کرد تا اثر بیشتر و بهتری بگذارد و هر چه سریعتر سبب بهبودی ما شود. موفقیت در اهداف هم چون بهبودی بیماری است. زمانی اثرگذار است که طبق مسئله‌ای که آن را انضباط شخصی می‌نامیم، پیش رویم.

هیچ انسان موفقی را پیدا نخواهید کرد که از اهمیت این موضوع بی‌اطلاع باشد و آن را جزء رموز موفقیت خود بحساب نیاورد. دارن هاردی، برایان تریسی، جان مکسول و تمام انسان‌های موفق، انظباط شخصی را یکی از مهم‌ترین اصول رسیدن به آرزوها و موفقیت بیان می‌کنند.
برایان تریسی هم آنچنان به این موضوع اهمیت داده که یکی از بهترین کتاب‌هایش را به این عنوان نوشته است. معجزه انضباط فردی اثر برایان تریسی است که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های اصول موفقیت شناخته شده است.

وقتی به موفقیت دست پیدا می‌کنید که بتوانید بر هیجانات، تمایلات شخصی و اشتیاق‌های خود تسلط داشته باشید. انظباط شخصی نوعی نبرد بین تمایلات و خواسته‌های نفسانی با کارهایی است که هر چند علاقه‌ای به انجام آنها نداریم و انجام آن‌ها سخت است. اما در راه رسیدن به موفقیت باید آن را انجام داد. اگر به اهمیت این موضوع واقف نیستید و اطلاع چندانی در این باره ندارید، تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در این مقاله قرار است نکات زیر را فرا بگیریم: 

 • انضباط شخصی از دیدگاه جان مکسول
 • جان مکسول انضباط شخصی را چگونه توصیف می‌کند؟
 • اما مشکل و مانع بزرگ در راه گذر از این سربالایی چیست؟
 • انضباط شخصی چیست؟
 • از چه راهکارهایی می‌توان برای بهبود انضباط شخصی استفاده کرد؟

 

انضباط شخصی از دیدگاه جان مکسول:

جان مکسول نویسنده، سخنران و کشیش آمریکایی است که کتب بسیار زیادی در رابطه با رهبری نوشته است. جان مکسول بیان می‌کند زمانی که از او در جلسات پرسش و پاسخ، سئوال می‌شود که جان بزرگترین چالش رهبری تو چیست؟ جان یک پاسخ یکسان می‌دهد، که بزرگترین چالش رهبری من، رهبری کردن خودم است.
جان می‌گوید:« رهبری کردن خود از رهبری کردن دیگران سخت‌تر است و در کل آموزش مهارت‌های و دانسته‌ها به دیگران، بسیار آسانتر از به‌کارگیری آنهاست.»

از دیدگاه جان آموزش بسیار آسانتر از عملگرایی به دانسته‌هاست و این دقیقا همان چیزی است که به آن انضباط شخصی گفته می‌شود. از این رو مدیریت و رهبری خود دشوارتر از رهبری دیگران است.

انضباط شخصی

توصیف جان مکسول از انضباط شخصی:

هر چیز ارزشمندی همانند یک سربالایی است. هیچ هدف و آرزوی ارزشمندی در جهان وجود ندارد که سریع و آسان به دست آید. همانطوری که بالارفتن از یک سربالایی کار دشواری است و به انرژی و اراده‌ بسیاری جهت بالارفتن نیاز است، تمرکز روی هدف و آن چیزی که در تصورمان از آن به موفقیت یاد می‌کنیم بسیار دشوار است. برای رسیدن به آن باید کفش آهنی به پا کنید و هر روز تلاش کنید.
موفقیت همانند قرص و شربت و آنتی‌بیوتیک است که باید آن را ذره ذره و در زمان مقرر نوشید تا بتوان به بهبودی کامل رسید. به عملگرایی بالا نیاز دارد.

 

اما مشکل و مانع بزرگ در راه گذر از این سربالایی چیست؟

در راه گذر از سربالایی رسیدن به آرزوها، غایت‌ها و چیزی که در دیدگاه ما موفقیت نام نهاده شده است، عادت‌های سرازیری وجود دارد که راه رسیدن را دور، ناهموار و سخت‌تر از قبل می‌کند. اگر آرزوها و اهداف سربالایی دارید، اما عادت‌های تان سرازیری با شیب بالاست باید بگویم کارتان، چند برابر سخت‌تر است. تنها راه ایجاد انضباط شخصی و رهبری کردن خود است.

شاید از دیدگاه شما یک عادت کوچک تاثیر چندانی در راه رسیدن به موفقیت نداشته باشد اما با توجه به توصیف جان مکسول باید بگویم قدرت سرازیری چندین برابر بیشتر از سربالایی است و هیچ نیازی به مصرف انرژی، تلاش، پشتکار یا اراده بالا ندارد. عادت‌ها یا به تعبیری سرازیری‌ها در عرض چند دقیقه تمام تلاش و پشتکار چندین ماه یا چندین ساله شما را از بین می‌برند.
در واقع چیزی که به ما کمک می‌کند عبور از پلی است که نیت‌های خوب را به اعمال خوب متصل می‌کند و این پل چیزی نیست جز انضباط شخصی.

انضباط شخصی چیست؟

یک روند و برنامه معین و مشخص فردی در راه رسیدن به اهداف شخصی در طول زندگی. انضباط شخصی به این موضوع اشاره دارد که باید هر روز تلاش و پشتکار و عملگرایی نسبت به اهدافمان داشته باشیم.

گام اول انضباط شخصی: تفکر کردن

ارسطو بیان کرده که تصمیم درست نتیجه تجربه و تفکر است. باید زمان‌هایی جهت تفکر کردن در روز قرار دهیم.
حضرت علی(ع) می‌فرمایند: یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت برتر است. که این حدیث اهمیت بالای تفکر را بیان می‌کند.

 

گام دوم انضباط شخصی: هدف‌گذاری

یکی از بزرگترین معایب و موانع این است که هدف ما در مسیر زندگی مشخص نیست و نمی‌دانیم مقصد کجاست. مشخص نبودن مقصد هم سبب می‌شود یک جاده بیراهه را در پیش بگیریم و هیچ زمان به چیزی که نمی‌دانیم چیست نرسیم. پس دومین گام، مشخص کردن هدف است.

گام سوم انضباط شخصی: برنامه ریزی روزانه

پس از تفکر و هدف‌گذاری و مشخص کردن مسیر، باید نحوه طی کردن مسیر را هم مشخص کنیم. یعنی باید بگوییم در طول هر روز چه مقدار از آن را باید بپیماییم که هم ما را به مقصد نزدیک کند و هم بیش از حد خسته‌مان نکند. پس داشتن یک برنامه مناسب از واجبات است.
ذهن ناخودآگاه ما بسیار قدرتمند است. پس باید سعی کنیم از آن استفاده کنیم و دائما این سوال را از خودمان بپرسیم که اگر می‌توانستم هر کاری انجام دهم، الان چه کاری انجام می‌دادم؟

مقاله پیشنهادی : مدیریت زمان و برنامه ریزی

انضباط شخصی

گام چهارم انضباط شخصی: نترسیدن از شکست

یکی از مهم‌ترین گام‌ها، نترسیدن است. گاهی ترس از شکست اجازه شروع کار و هدف مورد نظرمان را نمی‌دهد. باید این مطلب را به خود بقبولانیم که شکست خوردن خود خود موفقیت است. زیرا شکست در یک هدف، یکی از راه‌های اشتباهی را که پیموده‌ایم مشخص می‌کند و سبب می‌شود برای دفعات بعد،
آن مسیر را انتخاب کنیم و برای پیدا کردن مسیر درست بیشتر تلاش کنیم.

مقاله پیشنهاذی : جی تی دی (Gtd)

گام پنجم انضباط شخصی: تلاش، پشتکار، عملگرایی

حتما شما ضرب‌المثل باد آورده، باد هم میبرد را شنیده‌اید. در واقع این ضرب‌المثل به خواسته و هدفی اشاره دارد که به آسانی و به دور ازهر گونه سختی و تلاشی به دست آمده است و اینکه چیزی که برای رسیدن به آن سختی و پشتکار نداشته باشیم، راحت از دست خواهیم داد.
به کارگیری اصول و شیوه زندگی افراد موفق به ما کمک می‌کند تا مسیرهای اشتباهی که آنها پیموده‌اند را بشناسیم و جاده موفقیت خود را زودتر پیدا کنیم. در واقع به‌کارگیری این اصول نوعی جاده میانبر مطمئن برای دستیابی به خواسته‌هایمان است.

پس باید با جدیت آنها را در زندگی دنبال کنیم و این را بدانیم که تعبیر هر انسان از موفقیت متفاوت است. آیا شما با انضباط شخصی و تعهد در انجام رساندن کارها آشنایی داشتید؟ شما از چه راهکارهایی جهت ایجاد تعهد در رسیدن به اهدافتان استفاده می‌کنید؟

حرف پایانی 5 گام اصولی رسیدن به انضباط شخصی

اگر کاری را شروع کردید و از مسیرتان مطمئن بودید تا انتها به آن متعهد باشید و اگر وسط راه متوجه شدید که مسیر زندگی‌‌تان اشتباه است، به خودتان فرصت فکر کردن دهید. در مسیر اشتباه هر چقدر بیشتر گاز بدید، از مسیر اصلی‌تان بیشتر دور می‌شوید.

آقای تی‌.هارو.اکر در کتاب اسرار ذهن ثروتمند می‌گوید:

نحوه انجام هر کاری از شما نشان می‌دهد که بقیه کارها را چگونه انجام می‌دهید.

در خاطرتان نگه دارید که به نتیجه کارهای خود فکر نکنید. تمرکز اگر روی نتیجه باشد، دائما دلسرد می‌شوید. این گونه به نتیجه دلخواهتان هم نمی‌رسید.

اما اگر فکرتان روی کار و تلاش امروز باشد، هر روز از مسیر بیشتر لذت می‌برید و به بهترین شکل، کار آن روز را به پایان می‌رسانید. این گونه است که می‌توانید نتیجه بگیرید. به این سوال مهم فکر کنید. اگر به رفتار‌های امروزتان ادامه دهید، ده سال آینده زندگی‌ات چگونه است؟ چگونه می‌توانید انضباط شخصی خود را بیشتر کنید؟

زندگی مانند دوچرخه سواری است. اگر به رکاب زدن ادامه ندهید، تعادل‌تان به هم می‌خورد و زمین می‌خورید. پس همیشه در حال حرکت باشید. از کتاب‌ها یاد گرفتم که همه انسان‌ها دوست دارند موفق شوند، تا این که متوجه می‌شوند بهای موفقیت چیست. امیدوام با انضباط شخصی که در این مطلب یاد گرفتیم بتوانیم عملگرایی بیشتری نسبت به انجام کارهایمان داشته باشیم.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=11247
اشتراک گذاری:

نظرات

20 نظر در مورد 5 گام اصولی رسیدن به انضباط شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام و درود خدمت مجموعه بهارمن🌹همونطور که در مقاله هم ذکر شد رهبری خود و اجرای دانسته ها در زندگی کار سختیه و احتیاج به تلاش و پشتکار و عمل گرایی داره. سعی میکنم حتما تفکر لازم، هدف گزاری و برنامه ریزی درست رو در زندگیم داشته باشم
  باتشکر از مقاله خوبتون

  1

 2. بازتاب: ivermectin buy
 3. بازتاب: push health ivermectin