0
0

پارادایم شیفت چیست؟ + آشنایی با مفهوم پارادایم

2335 بازدید
آشنایی با مفهوم پارادایم

منظور از پارادایم، اصولی است که محدوده‌ای را برای افراد یک جامعه مشخص می‌کنند که به نوعی نشانگر موفقیت فرد در حوزه مربوطه در صورت تبعیت از پارادایم حاکم است. پارادایم‌ها بسیار در زندگی مهم هستند. پارادایم چیست؟ پارادایم شیفت به چه معناست؟

به عبارت دیگر، وقتی پارادایمی در جامعه شکل می‌گیرد، عدم تبعیت از آن پارادایم ،که در بیشتر مواقع هم نادرست است، می‌تواند منجر به طرد شدن‌تان از جامعه شود و یا در بهترین حالت، برچسب‌هایی همچون ساختار شکن بر شما خواهند زد. زمانی که شما مخالف آن پارادایم باشید، سعی در ایجاد تغییر در آن دارید که این موضوع را پارادایم شیفت گوییم.

در تمام زندگی، انسان‌ها یا در حال ایجاد پارادایم جدید بوده‌اند یا در حال تغییر پارادایم‌های موجود. به طور مثال: یک دانشمند را در نظر بگیرید، که تمام عمرش را صرف اثبات نظریه یا ایده خود می‌کند، بعد یک نفر دیگر بعد از او می‌آید و تمام عمرش را صرف اثبات نادرستی نظریه دانشمند قبل و اثبات نظریه جدید خود می‌کند.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

شاید دموکریت، تالس یا جان دالتون را بشناسید، که به ترتیب نادرستی نظریات دانشمند قبل را اثبات و نظریه خود را به ثبت رساندند. صرفا هر چه که از قبل بوده، نباید که درست باشد، امکان خطا هم وجود دارد پس اگر در درستی یا نادرستی یک مسئله شک دارید، سعی کنید آن را تغییر دهید. هر چه که گفتند را نباید پذیرفت.

سعی کنید قبل از پذیرفتن هر مسئله، دیدگاه و یا هر نظری ابتدا به آن موضوع تفکر کنید، اگر برایتان قابل هضم بود، آن را بپذیرید. اگر تا کنون کلمه پارتیم یا پارادایم شیفت به گوشتان نخورده و با آن ناآشنا هستید، برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پارادایم و پارادایم شیفت، تا انتهای مقاله پارادایم چیست، پارادایم شیفت به چه معناست با ما همراه شوید.

آداب‌ و‌ رسوم و پارادایم‌ها چگونه به‌وجود آمدند؟

مسئله مهمی که وجود دارد عادت‌ها، آداب و رسوم قدیمی و به‌جامانده از نسل‌های قبل، امثال و حکم، اعتقادات بی‌پایه و بنیاد و… . بگذارید برای شفاف‌تر شدن مطلب، برایتان یک داستان بگویم:

زمانی‌که همسر آلیس در حال آشپزی و درست کردن سوسیس سرخ شده معروف بود، آلیس مشاهده کرد که همسرش ابتدا و انتهای سوسیس‌ها را برش میزند و دور می‌اندازد، سپس آنها را در روغن سرخ می‌کند، آلیس دلیل آن را از همسرش جویا شد. همسرش گفت نمی‌دانم آنچه به یاد دارم این است که مادرم همیشه این کار را انجام می‌داد.

آلیس که قضیه برایش جذاب شده بود، همان لحظه با مادر همسرش تماس گرفت و علت را جویا شد، مادر هم گفت نمی‌دانم فقط دیده بودم که مادرم این کار را انجام می‌دهد، من هم آموختم. آلیس رفت و دلیل را از مادربزرگ پرسید، مادربزرگ پس از مدت طولانی که خندید، جواب داد: در حقیقت آن زمان، ماهی‌تابه‌ای که داشتم کوچک بود، برای اینکه سوسیس‌ها در آن جا بگیرد، سروته آن‌ها را جدا می‌کردم.

پارادایم از زبان باب پراکنور

 

در واقع بسیاری از عقاید، آداب و رسوم یا عادت‌هایی که در ما نهادینه شده دلیل خاصی نداشته و ما بدون دانستن دلیل، سعی در به کاربردن آنها داریم، هر چند به اشتباه. باید رفتار، عادات، آداب و رسوم به‌جامانده را ریشه‌یابی کنید، سپس اگر درست بود آن را بپذیرید وگرن سعی در تغییر آن دهید.از جمله مهم‌ترین پارادایم‌هایی که حتی عقل و خرد انسانی هم نمی‌تواند آن را بپذیرد خرافاتی است که به اشتباه از دوران قدیم و از افراد قدیمی به جای مانده که متأسفانه بسیاری از آنها هنوز که هنوز است میان انسان‌ها رواج دارند.

پارادایم شیفت

تغییر پارادایم معمولا با مقاومت افراد روبه‌رو می‌شود، چراکه به نوعی ساختار قالب ذهن آن‌هاست و تغییر آن تا حدودی غیر منطقی به نظر می‌رسد. همیشه تغییر سخت است، همانند اولین هفته‌ای که سعی می‌کنید سحرخیز شوید یا عادت ورزش را در خود نهادینه کنید. تغییر عادت همانند حرکت در دریا بر خلاف حرکت امواج آب است ن که نشدنی باشد، شدنی است اما سخت و زمانبر است نیاز به صبر و اراده دارد.

عادت بد نهادینه شده در شما چیست؟

همین الان تصمیم بگیرید یک عادت بد را از خود دور کنید. شما برای پارادایم شیفت یا همان تغییر عادت بد به خوب‌تان فقط به ۲۱روز زمان احتیاج دارید. فقط ۲۱ روز، پس با تلاش و پشتکار و صبر و اراده عادت‌های بد خود را ترک کنید. اصلا از دور بیدار شدن و سحرخیزی شروع کنید.

آشنایی با مفهوم پارادایم

برای مشاهده مقاله چگونه سحرخیز شویم، اینجا کلیک کنید.

برای تغییر عادت یا پارادایم شیفت چه باید کرد؟

برای اینکه انگیزه و شور‌وشوق‌ تغییر عادت‌ها را در خود به‌وجود آورید ۳ پیشنهاد برای شما داریم:

1.‌ برای خودتان چالش بذارید

سعی کنید برای خودتان چالش‌های جذاب مدت‌دار بگذارید، مثلا یکی از روش‌هایی که در دوره سحرخیزی موسسه بهارمن، پس از حضور شرکت‌کنندگان در دوره صورت گرفت، یک چالش بسیار جذاب سحرخیزی به مدت چهل روز بود، که عادت سحرخیزی را در همه افراد دوره نهادینه کرد.

2. انتخاب همراه

داشتن یک همراه که همان عادت بد را دارد و قصد به تغییر آن عادت را دارد، به شما انگیزه لازم را برای ادامه مسیر و حرکت می‌دهد. مثلا اگر قرار است سحرخیز شوید باید یک فرد همسو با خودتان که با آن رقابت دارید انتخاب کنید. البته منظور از رقابت، رقابتی است که نتیجه مثبت و مطلوب به همراه دارد.

3. خودتان را جریمه کنید

هر زمان که به هر دلیلی عادت قبل خود را تکرار کردید، خودتان را جریمه کنید. البته باید یک جریمه سنگین برای خودتان در نظر بگیرید تا در زمان انجام عادت بد قبلیتان، مانع از انجام آن توسط شما گردد. جریمه سنگین انتخاب کنید.

4. افزایش خودآگاهی

علت بسیاری از عادت‌های اشتباهی که در ما رخنه کرده است ناآگاهی ما نسبت به آن‌هاست. چند وقت پیش یک مراجع داشتیم که ناخودآگاه پاهای خود را تکان می‌داد و این یک کار اشتباه و نشان دهنده استرس ایشان بود. یکبار به او گفتیم که این کار را انجام ندهد از دفعات بعد به سان تکان دادن پاهایش حرف ما در ذهنش تداعی می‌شد و حرکت پایش را متوقف می‌کرد تا اینکه به کلی این عادت را کنار گذاشت. پس سعی کنید نقاط ضعف و عادت‌های اشتباه خود را بشناسید.

تغییر پارادایم ذهنی

ویژگی پارادایم چیست؟

پارادایم یعنی مجموعه‌‌‌ای از مفروضات،‌ باورها و نگرش‌ها که در نهایت خود را به شکل قوانین، نظریه‌ها،‌ ابزارها و کاربردها نشان می‌دهند.

ویژگی پارادایم این است که تقریباً همه‌ی متخصصان و کارشناسان یک حوزه، آن را پذیرفته‌اند. به همین علت، اگر تحقیق انجام می‌دهند، در تأیید و تکمیل همان پارادایم است. و اگر سوالی مطرح می‌کنند، می‌خواهند جنبه‌های بیشتری از همان پارادایم برایشان شفاف شود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت: زمانی که یک پارادایم حاکم است، کسی در مفروضات و زیربنای آن پارادایم تردید نمی‌کند.

مطلب پایانی

در این مقاله با پارادایم و پارادایم شیفت آشنا شدید اما پیشنهاد ما به شما چیست؟

همین الان که این مطلب را مطالعه کردید در ذهنتان یک عادت بد خودتان را جستجو کنید و درست در همین لحظه برای تغییر آن به یک عادت خوب در زندگیتان راه‌حل بیابید و اقدام کنید. تا زمانی‌که عملگرا نباشید هیچ بهبودی در زندگیتان نخواهید یافت و از این مطلب تقریبا تا ۲۴ساعت آینده، ۳۳درصد را به‌یاد خواهید آورد و بعد از گذشت چند روز، انگار این مطلب را نخوانده‌اید، پس درست در همین لحظه تصمیم بگیرید. هدف ما رشد و بهبود زندگی شماست.

آیا با پارادایم‌های زندگی‌تان آشنایی پیدا کرده‌اید و آنها را می‌شناسید؟ در جهت تغییر پارادایم‌ها یا پارادایم شیفت چه کرده‌اید؟ برای تغییر پارادایم‌های موجود در جامعه و خود از چه راهکارهایی استفاده کرده‌اید؟ آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر مطالب این مقاله موثر و کارآمد بود، نظرات و پیشنهادات خود را برایمان کامنت کنید. اگر فردی را می‌شناسید که توانایی تغییر پارادایم‌ها را ندارد و در گیر و دار انهاست، این مقاله را با او به اشتراک بگذارید. نظرات و پیشنهادات خود را برای ما کامنت کنید. موفق باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=9798
اشتراک گذاری:

نظرات

49 نظر در مورد پارادایم شیفت چیست؟ + آشنایی با مفهوم پارادایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. واقعا مطلب قشنگی بود در سوئد تدریس می کنم به دلایلی به دنبال پارادایم شیفت به زبان ساده برای تدریس می گشتم که به نوشته زیبای شما برخوردم و بسیار کمک گرفتم واقعا دستتان درد نکنه

  1

  1. سلامت باشید اقا رضا عزیز
   همراهی شما باعث افتخار ماست.

   1

 2. سلام و درود خدمت مجموعه بهارمن🌹این مقاله به من که حتی نمیدونستم پارادیم چی هست خیلی کمک کرد. از این به بعد سعی میکنم چیزاییو که روی درستیشون شک دارم ریشه یابی کنم و روی تغییرعادت های بد و پارادیم های اشتباه کار کنم

  2

  1. سلام شادی جان
   درود به شما
   امیدوارم که خوب باشی
   ممنون که با ما همراهی
   موفق باشی

   3

 3. سلام ممنون از راهنماییتون
  استاد قبل از چالش ۲۱ روز مطالعه تو وبینار گفته بودید
  که این تغییرات برای هرکسی متفاوته، مثلا بعضی ها ۲۱ روز، بعضی ها ۴۴ روز،۶۴ یا ۶۶ روز و… طول میکشه، آیا این تغییراتی که گفتین با اون یکی که تو متن فقط روز هست فرق میکنه؟

  3

  1. سلام امیرحسین عزیز
   عادت در 21 روز ساخته میشه و تا 66 روز تکمیل میشه…
   خیلی از کارها رو باید بیشتر از یکسال انجام بدیم تا تبدیل به هویت ما بشه…
   بنابراین منظور از 21 روز ساخت عادت هست.
   شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

   3

 4. سلام ممنون از مقاله خوبتون…. توی یکی از مقاله های قبلی مگه نگفتین که یک عادت حتی ممکنه تا 90 روز هم شکل بگیره؟! چطور اینجا روی 21 روز تاکید شده.؟!

  4

  1. سلام حدیث عزیز
   در کامنت‌های دیگه مقاله پاسخ دادم
   به بهار زندگی نزدیک و نزدیک‌تر بشیم:)

   3