0
0

آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی

2556 بازدید
آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی

خودتان را تجسم کنید که در یک جمع 200 نفره در حال سخنرانی هستید. حضار و شنوندگان شیفته و محو حرف‌های شما شدند؛ چون خوب حرف می‌زنید و حرف‌های خوبی برای گفتن دارید. بعد از اتمام سخنرانی شما، همه روی پا می‌ایستند و شما را تشویق می‌کنند. هدف ما در این صفحه این است که به تجسمی که داشتیم دست پیدا کنیم. می‌خواهیم آموزش فن بیان و سخنرانی را یاد بگیریم.

در ادامه به سوالات پایین پاسخ داده می‌شود:

  • فن بیان چیست؟ سخنرانی چیست؟
  • چگونه به فن بیان قوی دست پیدا کنیم؟
  • تکینک های فن بیان و سخنرانی چیست؟

آیا فن بیان با سخنرانی تقاوتی دارد؟

فن بیان چیست؟ مجموعه مهارت‌هایی که به ما کمک می‌کند بتوانیم خوب صحبت کنیم تا شنوندگان ما بیشترین درک و هیجان را داشته باشند.

سخنرانی چیست؟ صحبت کردن با یک یا چند نفر را سخنرانی می‌گویند. حرف‌های خوب داشتن در سخنرانی از هر ملاکی مهم‌تر هست. سخنران قوی به خوبی می‌داند که چه حرفی را در چه زمانی بزند.

اهیمت فن بیان و سخنرانی

برای اینکه شما یک فرد تاثیرگذار باشید باید مهارت فن بیان و سخنرانی را کسب کنید. این مهارت‌ها اکتسابی هستند و می‌توانیم با تمریناتی که در ادامه گفته می‌شود، مهارت سخنرانی و فن بیان خود را تقویت کنیم.

 

تماس چشمی در سخنرانی

مدل سخنرانی خود را پیدا کنید

در ادامه قرار هست به آموزش فن بیان و سخنرانی بپردازیم ولی یک نکته حائز اهمیت است. باید بدانید که اگر می‌خواهید در سخنرانی زبان زد باشید باید سبک شخصی خود را پیدا کنید. معمولا ما شبیه سخنران‌هایی صبحت می‌کنیم که پای حرف‌هایشان نشستیم و به مطالب‌شان گوش کردیم.

در ابتدای آموزش فن بیان و سخنرانی کپی و الگو برداری از سخنران‌های دیگر کار درستی است. اما نیاز هست تا در ادامه سبک خود را پیدا کنید. این موضوع برای درجه یک شدن بسیار مهم است. لطفاً یک برای افزایش یادگیری خود یک نفس عمیق بکشید چون می‌خواهیم به سراغ تکنیک‌های فن بیان و سخنرانی در جمع برویم.

تکنیک‌های فن بیان و سخنرانی در جمع

تا به الان اهمیت فن بیان و سخنرانی را در این مطلب مطالعه کردید و به خوبی می‌دانید که این مهارت چقدر می‌تواند به شما کمک کند. حال می‌خواهیم به سراغ آموزش فن بیان و سخنرانی برویم. اولین تکینک، مهم‌ترین تکینک در فن سخنرانی است. آماده هستید؟ شروع کنیم:)

در لحظه حال، بهترین خود باشید. خیلی از سخنران‌ها نمی‌توانند خوب عمل کنند چون نگران قضاوت‌های مردم هستند. همین عامل باعث می‌شود که استرس بگیرند و حرف‌های خودشان را فراموش کنند و ده‌ها بلای دیگر سرشان بیاید. تمامی این اتفاقات از زمانی شروع می‌شود که در لحظه حال نباشیم.

 

در سخنرانی بهترین خودت باش

قبل از شروع سخنرانی به خودتان آرامش دهید. یک کاری که من قبل از شروع سمینار‌های بهارمن انجام می‌دهم، این است که قبل از وارد شدن به روی جایگاه به خدا می‌گویم:

خدایا کمکم کن، کمک کننده خوبی باشم. تمام بارها و دغدغه‌ها را به تو می‌سپارم و می‌خواهم الان بهترین خودم باشم. خود خود واقعیم. دیگر نگران قضاوت‌ها نیستم و می‌توانم بهترین جملات را بیان کنم، به نحوی که حضار از حضور خود در سالن همایش از خود تشکر کنند. بنابراین شما هم اولین تمرین فن بیان و سخنرانی را انجام دهید و نتیجه‌اش را ببینید.

خود را به چالش بکشید

سعی کنید از هر فرصتی برای تمرین فن بیان و سخنرانی استفاده کنید. یادم می‌آید که سال‌ها پیش، وقتی می‌خواستم شروع به سخنرانی کنم، در پارک‌ها، کلاس‌ها و دانشگاه‌ها شروع به سخنرانی می‌کردم. کمی مسخره می‌شدم، اما این بخشی از مسیر موفقیت ما هست. اگر نخواهید آن را بپذیرید و به این فکر باشید که می‌توانید بدون مسخره شدن راه را ادامه دهید، به شدت ناراحت می‌شوید و جا می‌زنید.

 

تمسخر انسان های موفق

همچنین در آن زمان سعی می‌کردم با هر فردی ارتباط بگیرم. در استخر، صاحبان مغازه‌ها، تاکسی و یا هر جای دیگه…

بهترین تمرین برای آموزش فن بیان و سخنرانی در واقع همین هست که شما بصورت واقعی خود را به چالش بکشید. اینگونه مطمئن باشید که در مدت زمان کمی تبدیل به یک سخنران حرفه‌ای می‌شوید. در ابتدا می‌توایند با سخنرانی‌های کوتاه و تاثیرگذار شروع کنید.

سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار

یک سخنران خوب کسی هست که در سریع‌ترین زمان بیشترین تاثیر و یادگیری را در دیگران ایجاد کند. بنابراین باید از اضافه گویی پرهیز کنید. برای اینکه سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار باشید، یک تکنیک خیلی برای شما دارم. نفس عمیق بکشید و با نشاط بیشتری ادامه دهید.

حرف‌های خود را در زمان سخنرانی در جمع ضبط کنید و بعد از اینکه سخنرانی تمام شد و شما استراحت کردید، فایل صوتی سخنرانی خود را گوش دهید. هنگام گوش دادن به حرف‌های خود موارد زیادی را برای بهبود پیدا می‌کنید.

اما از شما می‌خواهم اضافه گویی های خود را روی کاغذ بنویسید. متوجه می‌شوید که تا چه میزان هنگام سخنرانی اضافه‌گویی می‌کنیم. با این تمرین به خودآگاهی بیشتری دست پیدا می‌کنید و دفعات بعدی می‌توانید کوتاه‌تر و تاثیر گذارتر صحبت کنید.

 

مواجهه با ترس

رنگ آمیزی در کلام

رسیدیم به یکی از بخش‌های خوب آموزش فن بیان و سخنرانی که شما متوجه می‌شوید؛ چگونه خوب صبحت کنید و حرف‌های خوبی را بیان داشته باشید.

طبیعتاً می‌دانید که نیم‌کره چپ مغز جایگاه سخنوری را دارد. حضار خسته می‌شوند اگر ما هنگام سخنوری بخواهیم اطلاعات را وارد نیم‌کره چپ مغز کنیم. بنابراین نیاز هست که هر دو نیم کره مغز مخاطب‌مان را مورد هدف قرار دهیم و هر از گاهی اطلاعات را به آن‌ها وارد کنیم.

چگونه خسته کننده صبحت نکنیم

در ابتدا نیاز هست که شناخت خوبی از مغزمان داشته باشیم. در تصویر پایین شما جایگاه‌های مختلف مغز را متوجه می‌شوید. با دقت نگاه کنید و سعی کنید این موارد را به خاطر بسپارید تا در ادامه به شما نکته مهمی بگویم.

 

شناخت مغز مخاطب برای سخنرانی

اگر در صبحت‌های خود هنگام سخنرانی از داستان‌ها، مثال‌ها و تصویر‌سازی ذهنی استفاده نکنید، مخاطب خسته می‌شود و بعد از مدتی دیگر به حرف‌های شما گوش نمی‌دهد. بنابراین باید با داستان و مثال صبحت‌های خود را رنگ آمیزی کنید.

از کجا داستان پیدا کنیم

جذاب ترین داستان‌ها، داستان‌های زندگی خودتان است. طبیعتا خیلی از آن‌ها را فراموش کردید. اما برای هر موضوعی چند لحظه چشم‌های خود را ببندید و به این فکر کنید که چه داستانی راجب موضوع صحبت‌تان در زندگی شما اتفاق افتاده است. زمانی که این کار را انجام دهید معمولاً داستان خوبی را پیدا می‌کنید.

یادتان باشد که از این به بعد باید داستان‌های قشنگ زندگی‌تان را یادداشت کنید تا از آن‌ها در سخنرانی‌هایتان استفاده کنید. انجام این کار باعث تقویت فن بیان شما هم می‌شود. چون هنگام نوشتن به این فکر می‌کنید که چگونه آن را بهتر ارائه دهید.

اگر داستانی پیدا نکردید سعی کنید داستان‌های دوستان و فامیل و حتی از داستان‌های کتاب‌ها استفاده کنید. نکته مهم این هست که هنگام بیان داستان آن را به داستان خود ربط ندهید. اینگونه مخاطبان شاید متوجه شوند که به آن‌ها دروغ می‌گویید. خیلی راحت بیان کنید که در کتاب فلان این داستان آمده بود که….

بهترین کتاب فن بیان و سخنرانی

آقای دیل کارنگی نویسنده کتاب آیین دوست یابی کتاب دیگری را هم نوشته‌اند که می‌تواند برای شما هم موثر باشد.

اسم این کتاب هنر سخنرانی در جمع است: the art of public speaking

آموزش فن بیان و سخنرانی

تمرینات علمی برای آموزش فن بیان و سخنرانی

خیلی کوتاه و مختصر می‌خواهیم راجب 10 تمرین صحبت کنیم که معجزه‌ای را سخنرانی و فن بیان شما ایجاد کند.

1. مطمئن و محکم صحبت کنید

شما دوست دارید صحبت افرادی را بشنوید که محکم و با اعتماد بنفس صحبت می‌کنند. اگر غیر از این باشد از تاثیرگذاری حرف‌ها کاسته می‌شود. برای اینکه بتوانید به این مهارت دست پیدا کنید، کافیست روزانه به مدت ۵ دقیقه از روی کتاب با صدای بلند بخوانید. اگر صدایتان گرفت دیگر ادامه ندهید.

2. ساختار صحبت داشته باشید

می‌خواهیم به یکی از مهم‌ترین آموزش‌های فن بیان و سخنرانی اشاره کنیم. قبل از سخنرانی باید مشخص کنید که چه چیزی را کجا می‌خواهید بگویید. در واقع ساختار صبحت داشته باشید. مخاطب را می‌خواهید در چه مسیری قرار دهید؟ برای نوشتن ساختار صبحت که فراموش‌تان هم نشود، می‌توایند از نقشه ذهنی استفاده کنید. برای آموزش نقشه ذهنی کلیک کنید.

3. لبخند بزنید

خیلی مهم است که چگونه شروع می‌کنید. یک لبخند ساده تاثیرگذاری حرف‌های شما را تا ۷ برابر بیشتر می‌کند. آمار عجیبی است ولی حقیقت دارد! خیلی از افراد هنگام شروع استرس دارند و بخاطر همین موضوع یادشان می‌رود که لبخند بزنند، لبخند زدن را تمرین کنید. برای اینکه یک سخنران محبوب شوید، خیلی مهم هست که تکینک‌های ارتباطی را مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم مقاله چگونه دوست داشتنی باشیم را در سایت بهارمن مطالعه کنید.

4. بازخورد بگیرید

بازخورد گرفتن از دیگران باعث می‌شود، فن بیان شما در گویندگی، سخنوری، مذاکره و… قوی شود. به این شکل عمل کنید:

از کسانی که پای صحبت‌های شما بودند بپرسید که از صفر تا ده به سخنرانی شما نمره دهند. هر نمره‌ای که دادند، مجددا بپرسید: چکار کنم که نمره ۱۰ را بگیرم؟ با این بازخوردها شما مشکلات اصلی خود را در سخنرانی متوجه می‌شوید و برای هر کدام راه حل خوبی را انتخاب می‌کنید.

5. صدای خود را تقویت کنید

انسان‌ها دوست دارند صدای افرادی که زیبا هست را گوش دهند. لذت شنیدن صداهای خوب در ذات ما انسان‌ها نهفته هست. همچنین صدای خوب تاثیر گذاری حرف‌های شما را بیشتر می‌کند. برای داشتن صدای بهتر می‌توایند مقاله تمرین‌های صدا سازی یا دوره صداسازی را مشاهده و استفاده کنید.

نکات مهم سخنوری

 

6. آرامش داشته باشید

آرامش شما یکی از لذت بخش‌ترین عوامل برای مخاطب‌هایتان است. همانطور که در ابتدا گفته شد، اینکه در لحظه حال باشید بسیار حائز اهمیت است. بهترین خودتون بودن و قرار داشتن در لحظه حال، آرامش شما را فراهم می‌کند. البته شاید در اولین سخنرانی‌های خود نتوانید آرامش واقعی را تجربه کنید. ممکن است بخاطر استرس شدید این موضوع پیش بیاید.

7. تنفس دیافراگمی

خیلی مهم است که حجم هوای کافی در ریه‌های خود داشته باشید. اینگونه شمرده شمرده صبحت می‌کنید و آرامش بیشتری هم در کلام‌تان خواهید داشت. یک نفس عمیق بکشید و به بدن خود توجه کنید. اگر قفسه سینه شما به جلو حرکت کرد، یعنی تنفس دیافراگمی را ندارید. باید یاد بگیریم جوری نفس بکشیم که شکم‌مان به عقب و جلو حرکت کند. برای شما یک آموزش نیم‌ساعته از تنفس دیافراگمی آماده کردم. برای آموزش تنفس دیافراگمی کلیک کنید.

8. کتاب بخوانید

اگر می‌خواهید حاضر جواب باشید و بتوانید به سوال‌های مخاطب‌هایتان پاسخ درست بدهید، باید کتاب‌های زیادی را در حیطه تخصص خود مطالعه کنید. مطالعه باعث تبدیل شدن شما به یک سخنران حرفه‌ای می‌شود. برای اینکه بتوایند در مدت زمان کمی حجم کتاب‌های زیادی را مطالعه کنید، مقاله آموزش تندخوانی را مطالعه کنید.

9. از سخنران‌های دیگر یاد بگیرید

برای حرفه‌ای شدن در سخنرانی نیاز هست تا سخنرانی‌های افراد دیگر را مشاهده کنید. کاغذ و خودکار داشته باشید. نقاط قوت و نقاط ضعف آن‌ها را بنویسید و در اتفاق‌های مختلف خودتان را جای آن‌ها بگذارید. از خودتان بپرسید که اگر جای اون بودم؛ چه کاری را انجام می‌دادم.

10. ارتباط چشمی

اگر کسی به شما توجه نکند، چه احساسی دارید؟ یکی دیگر از مهمترین نکات آموزش فن بیان و سخنرانی نحوه ارتباط چشمی است. نیاز هست چندین بار به چشمان مخاطب‌تان نگاه کنید. به نحوی که انگار آن فرد برای ۲ الی ۳ ثانیه تنها مخاطب شماست. اینگونه مخاطب‌ها، شما را بیشتر دوست دارند.

ادامه نکات مهم سخنوری

 

حرف پایانی آموزش فن بیان و سخنرانی

برای اینکه در جامعه بهتر دیده شویم و تاثیرگذاری کلام خود را بیشتر کنیم، نیاز هست تا تکنیک‌های فن بیان و سخنرانی را یاد بگیریم. یادمان باشد که ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم پس ارزش این را دارد که برای تمریناتی که گفته شد وقت بگذاریم. به زودی در همین صفحه آموزش فن بیان و سخنرانی به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=34760
اشتراک گذاری:

نظرات

146 نظر در مورد آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: برنامه ریزی روزانه موفق ترین افراد دنیا (آپدیت 2022)ـ بهارمن
  2. بازتاب: مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022 - بهارمن
  3. بازتاب: مطالعه چیست؟ فواید مطالعه هدفمند - 7 فایده مطالعه موثر - مجموعه آموزشی بهارمن
1 4 5 6