0
0

دیافراگم چیست؟ چگونه تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

248 بازدید
تنفس دیاگرامی - بهار من
 • مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟ چگونه می‌توانیم تنفسی دیافراگمی داشته باشیم؟

  احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام آواز خواندن، صحبت کردن، سخنرانی کردن، ورزش کردن و … نفس نفس بزنید و نتوانید به کارتان خاتمه دهید. نوع تنفس اشتباه و سطحی، سبب ایجاد این مشکل در بسیاری از افراد می‌شود. اما شاید دانستن این موضوع برای شما جذاب باشد که تنفس دیافراگمی در میزان یادگیری و درک شما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله می‌خواهیم به موضوع مزایای تنفس دیافراگمی و نحوه استفاده آن بپردازیم، اگر شما هم از مشکلات بالا رنج می‌برید،  تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

  نوع نفس کشیدن ما در کیفیت یادگیری بسیار مهم است. در واقع ما نحوه صحیح نفس کشیدن را فراموش کرده‌ایم. تنفس زمانی عالی است که شکم ما به سمت جلو و عقب حرکت کند و این اتفاق در فرآیند تنفس دیافراگمی رعایت می‌شود. در این مقاله قرار است تنفس دیافراگمی چیست و اینکه چگونه می‌توان تنفس دیافراگمی داشته باشیم را بگوییم.

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  چگونه می‌توانیم تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

  تنفس دیافراگمی چیست و با انجام آن به چه دستاورد‌هایی می‌رسیم؟

  مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟

  تا به حال دقت کردید که چرا خمیازه می‌کشیم؟

  دیافراگم چیست؟

  دیافراگم در کجا قرار دارد؟

  چگونه از دیافراگم نفس بکشیم؟

  فیلم آموزش تنفس دیافراگمی

  در فیلم پایین شما متوجه می‌شوید که تنفس دیافراگمی چیست و چگونه می‌توانیم تنفس دیافراگمی داشته باشیم. این فیلم بخشی از کارگاه استاد امیرحسین حامدی است.

   

  چگونه می‌توانیم تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

  لطفا همین الان یک نفس عمیق بکشید. اکثر ما انسان‌ها اگر آموزش ندیده باشیم به نحوی نفس می‌کشیم که قفسه سینه ما شروع به حرکت می‌کند. یعنی به جای اینکه شکم حرکت کند، قفسه سینه حرکت کرده و در گاهی اوقات شکم به سمت داخل حرکت می‌کند.

  در این بخش از کتاب شما یاد میگیرید از ظرفیت ریه های خود بیشتر استفاده کنید. تنفس‌دیافراگمی، تنفس شکمی، تنفس بطنی از اسم های موضوع مورد نظر ما هستند. برای یادگیری تنفس شکمی نیاز است که مقداری تمرین کنیم.

  تنفس دیافراگمی چیست و با انجام آن به چه دستاورد‌هایی می‌رسیم؟

  معمولا برای افرادی که سن کمی دارند این کار راحت تر صورت می‌گیرد؛ اما اصلا نگران نباشید شما هم به راحتی می‌توانید این نوع نفس کشیدن را یاد بگیرید.

  زمانی که این موضوع را در کلاس و کارگاه‌های آموزشی بیان می‌کنم افراد هنگام شروع جلسه بعد، در رابطه با دستاوردهایی که طی تنفس دیافراگمی در همان بازه اندک میان دو کلاس داشتند، صحبت می‌کنند.

  یکی از شاگردانم که مشکل حواس پرتی زمان مطالعه داشت توانست با این تمرین، تمرکز خود را افزایش دهد و گفت تمرکزم در اکثر کار ها افزایش پیدا کرده است.

  دیگری که ورزشکار فوتبال بود گفت من همیشه در اواخر بازی نفس کم می‌آوردم اما زمانی که تنفس‌ دیافراگمی را یاد گرفتم تا انتهای بازی بدون خستگی می‌توانستم ادامه دهم.

  دوست دیگری گفت: استرسم به شدت کاهش یافته است و خیلی موارد دیگری که همه آن‌ها فقط از مزایای یادگیری تنفس دیافراگمی آغاز می‌شود. این موضوع در عین سادگی باعث می‌شود که شما به نتایج بزرگی دست پیدا کنید.

  مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟

  لطفا از این به بعد به تنفس خود دقت کنید و ببینید در چه حالتی دارید نفس میکشید. آیا شکم شما عقب و جلو حرکت میکند یا قفسه سینه شما در تنفس دیافراگمی شما حجم بیشتری از ریه های خود را درگیر میکنید و شکم شما شروع به حرکت میکند. تنفس‌ دیافراگمی باعث می‌شود شما سلامتی بیشتری داشته باشید.

  زمانی که حجم هوای بیشتری وارد ریه‌های خود می‌کنید اکسیژن بیشتری وارد بدن شما می‌شود در نتیجه اکسیژن بیشتری وارد مغز و اندام‌های بدن می‌شود و بیابراین مغز شما بهتر کار می‌کند و سرزنده‌تر و پویاتر هستید. تنفس دیافراگمی باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید.

  تا به حال دقت کردید که چرا خمیازه می‌کشیم؟

  خمیازه یا مصری است یا به علت کمبود اکسیژن رخ میدهد. زمانی که اکسیژن کمی به مغز برسد، مغز دستور خمیازه را می‌دهد تا بتواند به خودش اکسیژن رسانی کند. بنابراین حافظه قوی‌تری هم خواهید داشت.

  تنفس دیاگرامی - بهار من

  شما اگر اکسیژن بیشتری وارد ریه های خود کنید طبیعتا یادگیری بهتری خواهید داشت. تنفس دیافراگمی باعث می‌شود استرس شما کاهش پیدا کند. زمانی که استرس گرفتید سعی کنید به تنفس خود دقت کنید. تا میزان کورتیزول که ناشی از استرس است را به میزان چشم گیری کاهش دهید.

  همچنین تنفس شکمی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث میشود صدای قدرتمند و رساتری داشته باشید. به تنفس بچه های خرد سال دقت کنید ما دقیقا میخواهیم به همان گونه نفس بکشیم. متاسفانه این نوع نفس کشیدن را ما در طول دراز مدت فراموش کرده‌ایم.

  تنفس دیافراگمی - بهار من

   

  دیافراگم چیست؟

  دیافراگم عضله‌ای است که باعث می‌شود ما بتوانیم نفس بکشیم. عضله‌ای گنبدی شکل است که در پایین ریه‌های ما قرار دارد. ریه به تنهایی کار نمی‌کند و این دیافراگم است که با حرکت خود باعث می‌شود ما عمل دم و بازدم را انجام دهیم. دیافراگم ماهیچه‌ای پرده‌ای شکل است که قفسه سینه را از محوطه شکم جدا می‌کند.

  دیافراگم در کجا قرار دارد؟

  دیافراگم دقیقا پایین ریه قرار دارد. تصویر آن را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

  دیافراگم - بهار من

   

  چگونه از دیافراگم نفس بکشیم؟

  خب بریم سراغ تمرین های که باعث میشود ما به صورت دیافراگمی نفس بکشیم. تمرین اول را در حالت دراز کشیده انجام می‌دهیم تا بتوانیم آگاهی بیشتری از نفس کشیدن خود داشته باشیم.

  1. روی یک سطح صاف دراز بکشید.
  2. بدن خود را در حالت ریلکس قرار دهید. زانو های خود را جمع کنید. می‌توانید از یک بالش برای بالا نگه داشتن زانو استفاده کنید.
  3. بدن خود را از لحاظ سفتی مورد بررسی قرار دهید. (می‌توانید برای آگاهی بیشتر چشمان خود را ببندید)
  4. یک دست را روی قفسه سینه و دست دیگرتان روی شکم قرار دهید.
  5. حال بهتر است سعی کنید که از طریق بینی نفس بکشید.

  در این حالت شما می‌توانید به راحتی تنفس دیافراگمی را تجربه کنید.

  زمانی که عمل دم را انجام می‌دهید، شکم به طرف بالا حرکت می‌کند و زمانی که عمل بازدم را انجام می‌دهید، شکم به طرف پایین حرکت می‌کند. به تنفس و شکم خود دقت کنید تا بتوانید در حالت ایستاده هم این تنفس را انجام دهید. هر زمان که دراز کشیدید سعی کنید پنج دقیقه این تمرین را انجام دهید.

  بعد از اینکه توانستید این تمرین را در حالت خوابیده انجام دهید زمان آن رسیده است که در حالت ایستاده تمرین کنید. خیلی معمولی بایستید و شانه‌های خود را به طرف عقب بکشید. به شکم‌تان توجه کنید سعی کنید به نحوی نفس بکشید که شکم شما به عقب و جلو حرکت کند.

  صبور باشید تا پرده دیافراگم عادت کند

  زمانی که این تمرین را انجام دادید مسیر عصبی تنفس صحیح برای شما شکل میگیرد و دیگر نیازی نیست که به آن فکر کنید. شما میتوانید به صورت اتوماتیک تنفس دیافراگمی را انجام دهید.

  اگر در اوایل انجام این تمرین سردرد داشتید اصلا نگران نباشید. سردرد می‌تواند نشانه خوبی برای شما باشد. مغز شما به میزان اکسیژن طبیعی عادت ندارد و چون اکسیژن بیشتری از قبل وارد مغز شما شده است، باعث می‌شود شما در ابتدا کمی سردرد بگیرید.

  تنفس دیافراگمی یکی از موضوعات مهم در عصر حاضر است که کمک شایانی در کیفیت زندگی ما دارد. در سخنرانی‌ها، ورزش، تدریس و کارهای متعدد دیگر، اگر نحوه صحیح تنفس دیافراگمی را بدانیم، عملکرد بهتری خواهیم داشت. امیدواریم مطالعه مقاله تنفس دیافراگمی و مزایای آن مطلوب و مثمر ثمر واقع شده باشد. سئوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=4043
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  148 نظر در مورد دیافراگم چیست؟ چگونه تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام به تیم پر انرژی بهارمن❤️
   امیدوارم‌‌که حال شما تک تک
   عزیزان عالی باشه.
   مقاله‌ی تنفس دیافراگمی برای منی که یک شخص مضطرب هستم خیلی خیلی عالی و کاربردیِ.
   من بلد نبودم چجوری این حالتی نفس بکشم‌
   خیلی ممنونم ازتون که فیلم آموزشی گذاشتین.
   توی این مقاله ما چگونگی تنفس دیافراگمی و
   خوبی‌ها‌ی تنفس شکمی رو یاد گرفتیم.
   اینکه چرا ما خمیازه می‌کشیم دلیلش خیلی برام جالب بود چون من همیشه دنبال جواب این سوال توی ذهنم می‌گشتم ولی الان توی مقالتون‌ پاسخش‌ رو پیدا کردم.
   سپاسگزارم بابت مطالب و
   نکات فوق العاده کاربردیتون.
   خدا قوت.❤️

   2

   1. زهرا عزیز مچکرم از انرژی و حال خوبت
    خوشحالم که مطالب این مقاله برات کارآمد بوده
    موفق باشی.

    2

  2. سلام مقاله تون عالی بود تنفس چیزی است که همه افراد نحو صحیح ان را باید بیاموزند تا به سلامتی بهتری برسند بهترین راهکار این است که به تنفس کودکان توجه کنیم و از انها بیاموزیم چون که تنفس کوکان تنفس صحیح است

   2

   1. سلام و درود
    مچکرم که مقاله رو با دقت مطالعه کردید
    شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

    2

  3. سلام
   تنفس دیافراگمی باعث افزایش تمرکز کاهش استرس یادگیری بیشتر افزایش اعتماد به نفس سلامتی بیشتر و باعث رسایی صدا میشه
   تنفس عالی اینکه که شکم ما جلو و عقب شود

   2

   1. سلام و درود
    بله کاملا درسته
    پس سعی کنید تنفس دیافراگمی رو انجام بدید
    شاد و موفق باشید.

    2

  4. سلام ممنون بابات اصلاعات عالیتون
   تنفس دیافراگمی باعث میشود اکسیژن بیشتری به بدنمان برسد ، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم ، و با انجام دادن تنفس دیافراگمی
   صدا ی قدرتمند و رسا تر ، کاهش استرس ، افزایش تمرکز و حافظه قوی تر…را در پیش داریم من قبلا این مقاله رو خونده بودم و تا الان نتیجه شو دیدم
   موفق باشید

   2

   1. سلام دوست عزیز
    خوشحالم که نکات براتون کارآمد بوده
    حتما به این نکات عمل کنید و توی زندگیتون پیاده سازی کنید.
    شاد و موفق باشید.

    2

  5. ممنون استاد منم همیشه از نداشتن تمرکز هنگام درس خوندن رنج میبردم🥺همه ی به خاطر این دوران کرونا و استفاده مداوم از ماسک سطح اکسیژن بدنمون اومده پایین!
   امیدوار و مطمعنم که با انجام این تمرین ها این مشکل تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا میکنه

   2

   1. مطمئن باش نتیجه خیلی خوبی میگیری سیمین عزیز
    موفق باشی دختر

    2

  6. سلام وقت بخیر
   مقاله بسیار مفید و پر از نکات عالی و کلیدی بود
   من هیچ وقت در درس خوندن به نحوه ی نفس کشیدنم توجه نمی کردم اما الان با توجه به اینکه نحوه تنفس درست که باعث کاهش استرس و رسا تر شدن صدا و همین که به بیشتر شدن یادگیری کمک میکنه باعث شده تابه نوع تنفسم دقت کنم و سعی کنم تا از تنفس دیافراگمی استفاده کنم.
   ممنون از زحمات شما.

   2

   1. سلام ملیکا عزیز
    حتما بهش عمل کن
    نتیجه خیلی خوبی میتونی بگیری دختر
    موفق باشی

    2

  7. سلام استاد حامدی عزیز
   خدا قوت بهتون
   این مقاله اتون یکی از بی نظیر ترین مقاله هاتون بود
   واقعاً تا الان اشتباه تنفس انجام میدادم
   تنفس دیافراگمی واقعاً خیلی مؤثر و با اینکه تازه انجام
   دادم احساس خیلی خوبی دارم
   و احساس میکنم استرسم خیلی کمتر شده و تمرکزم هم بیشتر شده
   واقعاً با خوندن هر کدوم از مقاله هاتون مطالب بیشتر و مفید یاد میگیرم
   و احساس خیلی بهتری به زندگیم دارم
   و شاد تر و سرحال تر به زندگیم ادامه میدم
   امیدوارم با انجام دادن تنفس دیافراگمی
   نتایج بهتر و بیشتری بگیرم و حالم بهتر از قبل بشه
   ممنون بابت این همه زحمت و انرژی که برای ما میزارید
   و این مقاله های بی نظیر و عالی رو مینویسید.
   و در آخر ممنون شما و تیم خوبتان
   😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍
   💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻

   2

   1. نفیسه عزیز خیلی خیلی مچکرم بابت این حس خوبت
    خداروشکر که انقدر مطالب برات کارآمد بوده
    حتما نکاتی رو که یادگرفتی توی زندگیت پیاده سازی کن
    شاد و سلامت و ثرتمند باشی😇🌹✌🏼

    2

  8. سلام با مطالعه مقاله هم تمرین تنفس دیافراگمی میشه یاد گرفت هم خیلی اطلاعا که چرا خوبه و باعث چه چیز هایی میشه بیشتر شدن اعتماد به نفس کم شدن استرس و تمرکز بیشتر و حال خوب و سر زندگی و شادابی . و برای ساخت عادت باید ممارست داشته باشیم . مقاله مفیدی هست .

   2

  9. سلام
   خسته نباشید
   وقت بخیر
   واقعا از شما ممنونم بابت اطلاعات مفید و کاربردی که در مقاله بود .
   تنفس دیافراگمی باعث میشود اکسیژن بیشتری به بدنمان برسد ، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم ، و با انجام دادن تنفس دیافراگمی
   صدا ی قدرتمند و رسا تر ، کاهش استرس ، افزایش تمرکز و حافظه قوی تر…را در پیش داریم

   2

   1. سلام و درود
    خداروشکر که مطالب براتون مفید بوده
    شاد باشید🌹

    2

  10. سلام
   مطالب خیلی مفید بودن ممنونم بابت راهنمای هاتون در حالت تنفس دیافراگمی نه تنها اکسیژن بیشتر به مغز و بقیه اندام میرسه بلکه باعث خوب شدن حال انسان هم میشه

   2

  11. سلام وقتتون بخیر
   چقدر موضوع مقاله رو دوست داشتم و البته که خیلی سخته انگار برای من
   باید همش حواسم به تنفسم باشه و
   وقتی که حواسم نیست قفسه سینم بالا و پایین میشه
   ولی واقعا در کاهش استرس و همچنین وقتی که خواب آلود هستیم تمرین بسیار عالی هستش
   ممنون از آقای احمدی بابت نوشتن این مقاله مفید
   آقای حامدی این یجور تنفس عمیق هست دیگ درسته؟

   2

   1. سلام روزتون خوش
    خیلی عالی بود ممنون از مقاله ی خوبتون
    واقعا این نوع تنفس مؤثر و کاربردی هست

    2

  12. سلام..من با انجام تنفس دیفراگمی استرسم خیلی کاهش پیدا میکنه وحتی گاهی احساس سبکی میکنم…ممنونم بابت مقاله عالیتون

   2

   1. بهت تبریک میگم بابت عملگراییت
    ادامه بده
    موفق باشی 🌹👌🏼

    2

  13. سلام خسته نباشید
   خیلی ممنونم از مقاله ی خوبتون تنفس خیلی تاثیر داره با اینکه یکم سخته ولی فکر کنم با تمرین بتونیم به صورت صحیح نفس بکشیم

   2

   1. باسلام خدمت استاد گرامی
    مقاله تنفس دیافراگمی تجربه جدیدی از تنفس را به ما آموزش می دهد اینکه زمانی تنفس عالی است که شکم ما به عقب وجلو برود ،این نوع تنفس باعث کاهش استرس وافزایش تمرکز واعتماد به نفس وسلامتی بیشتر می شود وحجم بیشتری اکسیژن وارد بدن ما می شود در هنگام استرس اگر به تنفس خود دقت کنیم میزان کورتیزول ناشی از استرس کاهش می یابد .بسیار ممنون بابت آموزش های خوبتون

    2

   2. مچکرم از انرژی و حس خوبی که بما میدی ساغر عزیز
    موفق باشی دختر🌹

    2

  14. سلام خسته نباشید خدمت همه امیدوارم حالتون خوب باشه خیلی مقاله عالی بود تنفس درسته همینطور که در یادگیری موثر است و سلامت ماهم تاثیر می‌گذارد همه ما برای یادگیری درس می‌خونیم مطالعه میکنیم اما حواسمون نیست که این اطلاعات قراره وارد مغز ما بشه و ذخیره بشه پس اولین چیز اینکه به مغزتون توجه کنید اگر مغز تقویت بشع یادگیری ماهم خیلی بیشتر میشع که یک موردش تنفس دیافراگمی هست
   با آرزو سلامتی و موفقیت برای همه🙂

   2

   1. سلام و درود فاطمه عزیز
    مچکرم از اینکه مقاله رو با دقت مطالعه کردی
    امیدوارم با عملگرایی که داری این نکات رو توی زندگیت پیاده سازی کنی
    شاد باشی 🌹

    2

  15. سلام استادوقتتون بخیر
   باورنکردنی هست که با درست نفس کشیدن میزان استرس کاهش یافته وباعث افزایش تمرکز و یادگیری میشه وموجب داشتن صدایی رساترمیشه

   2