0
0

دیافراگم چیست؟ چگونه تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

3766 بازدید
تنفس دیاگرامی - بهار من

مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام آواز خواندن، صحبت کردن، سخنرانی کردن، ورزش کردن و … نفس نفس بزنید و نتوانید به کارتان خاتمه دهید. نوع تنفس اشتباه و سطحی، سبب ایجاد این مشکل در بسیاری از افراد می‌شود. اما شاید دانستن این موضوع برای شما جذاب باشد که تنفس دیافراگمی در میزان یادگیری و درک شما بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله می‌خواهیم به موضوع مزایای تنفس دیافراگمی و نحوه استفاده آن بپردازیم، اگر شما هم از مشکلات بالا رنج می‌برید،  تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی را نیز مطالعه کنید

نوع نفس کشیدن ما در کیفیت یادگیری بسیار مهم است. در واقع ما نحوه صحیح نفس کشیدن را فراموش کرده‌ایم. تنفس زمانی عالی است که شکم ما به سمت جلو و عقب حرکت کند و این اتفاق در فرآیند تنفس دیافراگمی رعایت می‌شود. در این مقاله قرار است تنفس دیافراگمی چیست و اینکه چگونه می‌توان تنفس دیافراگمی داشته باشیم را بگوییم.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

 • چگونه می‌توانیم تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟
 • تنفس دیافراگمی چیست و با انجام آن به چه دستاورد‌هایی می‌رسیم؟
 • مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟
 • تا به حال دقت کردید که چرا خمیازه می‌کشیم؟
 • دیافراگم چیست؟
 • دیافراگم در کجا قرار دارد؟
 • چگونه از دیافراگم نفس بکشیم؟

چگونه می‌توانیم تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

لطفا همین الان یک نفس عمیق بکشید. اکثر ما انسان‌ها اگر آموزش ندیده باشیم به نحوی نفس می‌کشیم که قفسه سینه ما شروع به حرکت می‌کند. یعنی به جای اینکه شکم حرکت کند، قفسه سینه حرکت کرده و در گاهی اوقات شکم به سمت داخل حرکت می‌کند.

در این بخش از کتاب شما یاد میگیرید از ظرفیت ریه های خود بیشتر استفاده کنید. تنفس‌دیافراگمی، تنفس شکمی، تنفس بطنی از اسم های موضوع مورد نظر ما هستند. برای یادگیری تنفس شکمی نیاز است که مقداری تمرین کنیم.

تنفس دیافراگمی چیست و با انجام آن به چه دستاورد‌هایی می‌رسیم؟

معمولا برای افرادی که سن کمی دارند این کار راحت تر صورت می‌گیرد؛ اما اصلا نگران نباشید شما هم به راحتی می‌توانید این نوع نفس کشیدن را یاد بگیرید.

زمانی که این موضوع را در کلاس و کارگاه‌های آموزشی بیان می‌کنم افراد هنگام شروع جلسه بعد، در رابطه با دستاوردهایی که طی تنفس دیافراگمی در همان بازه اندک میان دو کلاس داشتند، صحبت می‌کنند.

یکی از شاگردانم که مشکل حواس پرتی زمان مطالعه داشت توانست با این تمرین، تمرکز خود را افزایش دهد و گفت تمرکزم در اکثر کار ها افزایش پیدا کرده است.

دیگری که ورزشکار فوتبال بود گفت من همیشه در اواخر بازی نفس کم می‌آوردم اما زمانی که تنفس‌ دیافراگمی را یاد گرفتم تا انتهای بازی بدون خستگی می‌توانستم ادامه دهم.

دوست دیگری گفت: استرسم به شدت کاهش یافته است و خیلی موارد دیگری که همه آن‌ها فقط از مزایای یادگیری تنفس دیافراگمی آغاز می‌شود. این موضوع در عین سادگی باعث می‌شود که شما به نتایج بزرگی دست پیدا کنید.

مزایای تنفس دیافراگمی چیست؟

لطفا از این به بعد به تنفس خود دقت کنید و ببینید در چه حالتی دارید نفس میکشید. آیا شکم شما عقب و جلو حرکت میکند یا قفسه سینه شما در تنفس دیافراگمی شما حجم بیشتری از ریه های خود را درگیر میکنید و شکم شما شروع به حرکت میکند. تنفس‌ دیافراگمی باعث می‌شود شما سلامتی بیشتری داشته باشید.

زمانی که حجم هوای بیشتری وارد ریه‌های خود می‌کنید اکسیژن بیشتری وارد بدن شما می‌شود در نتیجه اکسیژن بیشتری وارد مغز و اندام‌های بدن می‌شود و بیابراین مغز شما بهتر کار می‌کند و سرزنده‌تر و پویاتر هستید. تنفس دیافراگمی باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید.

تا به حال دقت کردید که چرا خمیازه می‌کشیم؟

خمیازه یا مصری است یا به علت کمبود اکسیژن رخ میدهد. زمانی که اکسیژن کمی به مغز برسد، مغز دستور خمیازه را می‌دهد تا بتواند به خودش اکسیژن رسانی کند. بنابراین حافظه قوی‌تری هم خواهید داشت.

تنفس دیاگرامی - بهار من

شما اگر اکسیژن بیشتری وارد ریه های خود کنید طبیعتا یادگیری بهتری خواهید داشت. تنفس دیافراگمی باعث می‌شود استرس شما کاهش پیدا کند. زمانی که استرس گرفتید سعی کنید به تنفس خود دقت کنید. تا میزان کورتیزول که ناشی از استرس است را به میزان چشم گیری کاهش دهید.

همچنین تنفس شکمی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث میشود صدای قدرتمند و رساتری داشته باشید. به تنفس بچه های خرد سال دقت کنید ما دقیقا میخواهیم به همان گونه نفس بکشیم. متاسفانه این نوع نفس کشیدن را ما در طول دراز مدت فراموش کرده‌ایم.

تنفس دیافراگمی - بهار من

 

دیافراگم چیست؟

دیافراگم عضله‌ای است که باعث می‌شود ما بتوانیم نفس بکشیم. عضله‌ای گنبدی شکل است که در پایین ریه‌های ما قرار دارد. ریه به تنهایی کار نمی‌کند و این دیافراگم است که با حرکت خود باعث می‌شود ما عمل دم و بازدم را انجام دهیم. دیافراگم ماهیچه‌ای پرده‌ای شکل است که قفسه سینه را از محوطه شکم جدا می‌کند.

دیافراگم در کجا قرار دارد؟

دیافراگم دقیقا پایین ریه قرار دارد. تصویر آن را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

دیافراگم - بهار من

 

چگونه از دیافراگم نفس بکشیم؟

خب بریم سراغ تمرین های که باعث میشود ما به صورت دیافراگمی نفس بکشیم. تمرین اول را در حالت دراز کشیده انجام می‌دهیم تا بتوانیم آگاهی بیشتری از نفس کشیدن خود داشته باشیم.

 1. روی یک سطح صاف دراز بکشید.
 2. بدن خود را در حالت ریلکس قرار دهید. زانو های خود را جمع کنید. می‌توانید از یک بالش برای بالا نگه داشتن زانو استفاده کنید.
 3. بدن خود را از لحاظ سفتی مورد بررسی قرار دهید. (می‌توانید برای آگاهی بیشتر چشمان خود را ببندید)
 4. یک دست را روی قفسه سینه و دست دیگرتان روی شکم قرار دهید.
 5. حال بهتر است سعی کنید که از طریق بینی نفس بکشید.

در این حالت شما می‌توانید به راحتی تنفس دیافراگمی را تجربه کنید.

زمانی که عمل دم را انجام می‌دهید، شکم به طرف بالا حرکت می‌کند و زمانی که عمل بازدم را انجام می‌دهید، شکم به طرف پایین حرکت می‌کند. به تنفس و شکم خود دقت کنید تا بتوانید در حالت ایستاده هم این تنفس را انجام دهید. هر زمان که دراز کشیدید سعی کنید پنج دقیقه این تمرین را انجام دهید.

بعد از اینکه توانستید این تمرین را در حالت خوابیده انجام دهید زمان آن رسیده است که در حالت ایستاده تمرین کنید. خیلی معمولی بایستید و شانه‌های خود را به طرف عقب بکشید. به شکم‌تان توجه کنید سعی کنید به نحوی نفس بکشید که شکم شما به عقب و جلو حرکت کند.

صبور باشید تا پرده دیافراگم عادت کند

زمانی که این تمرین را انجام دادید مسیر عصبی تنفس صحیح برای شما شکل میگیرد و دیگر نیازی نیست که به آن فکر کنید. شما میتوانید به صورت اتوماتیک تنفس دیافراگمی را انجام دهید.

اگر در اوایل انجام این تمرین سردرد داشتید اصلا نگران نباشید. سردرد می‌تواند نشانه خوبی برای شما باشد. مغز شما به میزان اکسیژن طبیعی عادت ندارد و چون اکسیژن بیشتری از قبل وارد مغز شما شده است، باعث می‌شود شما در ابتدا کمی سردرد بگیرید.

تنفس دیافراگمی یکی از موضوعات مهم در عصر حاضر است که کمک شایانی در کیفیت زندگی ما دارد. در سخنرانی‌ها، ورزش، تدریس و کارهای متعدد دیگر، اگر نحوه صحیح تنفس دیافراگمی را بدانیم، عملکرد بهتری خواهیم داشت. امیدواریم مطالعه مقاله تنفس دیافراگمی و مزایای آن مطلوب و مثمر ثمر واقع شده باشد. سئوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4043
اشتراک گذاری:

نظرات

155 نظر در مورد دیافراگم چیست؟ چگونه تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. همیشه اینطوری نفس بکشیم
  من الان ۸ دقیقه هست که تمرین کردم و انگار دارم پیشرفت میکنم😍

  لایک

  1. سلام فاطمه عزیز
   فعلا آگاهانه در طول روز کمی تمرین کنید
   بعد از مدتی بصورت خودکار تنفس‌تون به گذشته بر می‌گرده و دیافراگمی نفس می‌کشید.
   شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

   لایک

 2. بازتاب: چگونه مطالعه مفید داشته باشیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: آرام کردن ذهن با 4 تمرین طلایی - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. تنفس دیافراگمی کدومه؟اونی که با بینی دم و بازدم میکنیم؟ یا اونی که با بینی دم و با دهان بازدم میکنیم؟

  2

  1. سلام مریم عزیز
   با داشتن تنفس دیافراگمی شکم‌مون میاد جلو
   مورد دوم که نوشتید
   موفق باشید.

   2

 5. بازتاب: چگونه صدای بهتری داشته باشیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
1 6 7 8