0
0

چرخ های زندگی

89 بازدید
چرخ های زندگی

اگر زندگی را به یک ماشین تشبیه کنیم، همانند ماشین که چهار چرخ دارد و برای حرکت و ادامه مسیر به هر چهار چرخ آن احتیاج است و اگر هر کدام از آنها مشکلی داشته باشد؛ پنچر باشد، کم باد یا پر باد باشد ماشین قادر به ادامه حرکت نخواهد بود زندگی انسان هم همین است و برای ادامه روند آن و مطلوبیت و کیفیت هر چه بهتر آن نیازمند پنج چرخ هستیم که ازین چرخ های زندگی اگر هر کدام نباشد، زندگی خوبی نخواهیم داشت و آنگونه که باید نخواهیم توانست به زندگیمان ادامه دهیم.

یا اصلا شما یک مبل، صندلی، میز و یا هر چیز دیگری را تصور کنید؛ فرض کنید یکی از پایه‌های مبلتان شکسته است آیا می‌توانید بی‌دردسر و بی‌دغدغه و با خیال راحت روی آن بنشینید؟ یا آیا اصلا قادر خواهید بود که از آن استفاده کنید؟

اگر هر کدام از پایه‌های زندگی ما درست نباشد، اگر به هر کدام از پایه‌های زندگی‌مان بها ندهیم یک جای کار خواهد لنگید و آنگونه که باید قادر نخواهیم بود به زندگی‌مان ادامه دهیم. در این مقاله قرار است یک به یک به هر کدام از چرخ‌ها و پایه‌های زندگی بپردازیم و وجود یا عدم وجود آنها و نیازمندی‌مان به هر یک را بیان کنیم. پس تا انتهای مقاله چرخ های زندگی با ما همراه شوید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  • زندگی چند چرخ دارد؟
  • چرخ های زندگی چه هستند و برای چه به آنها نیازمندیم؟
  • چگونه یک زندگی متعادل و مطلوب داشته باشیم؟
  • تمرین چرخ زندگی؟ چه تمرین‌هایی برای تعادل چرخ های زندگی می‌توانیم داشته باشیم؟

زندگی چند چرخ دارد؟

زندگی چند چرخ دارد؟

زندگی را به ماشینی تشبیه کردیم که برای حرکت پنج چرخ دارد و اگر هر کدام آنها نباشد ادامه زندگی میسر نخواهد بود. پنج چرخ زندگی انسان یا بهتر بگوییم نیازهای اصلی و اساسی انسان که شامل میل به بقا، قدرت طلبی، عشق و تعلق خاطر داشتن، میل به آزادی و آزادی چه در تفکر چه در تصمیمات و زندگی و در آخر و یا همان آخرین چرخ زندگی که تفریح و لذت است، می‌باشد.

چرخ‌های زندگی یا نیازهای اصلی و اساسی زندگی را اولین بار ویلیام گلسر در کتاب معروف و پرفروش خود، کتاب تئوری انتخاب، عنوان کرد.کتاب تئوری انتخاب یک کتاب بسیار معروف و پر فروش است که مطالعه آن را به تمام افراد در هر جایگاهی و با هر سنی پیشنهاد می‌کنیم و البته در مقاله 5 نیاز اصلی انسان تا حدودی به معرفی و توضیح در این کتاب پرداخته این. می‌توانید این مقاله را در سایت بهارمن مطالعه کنید.

چرخ های زندگی چه هستند و برای چه به آنها نیازمندیم؟

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم چرخ های زندگی انسان شامل پنج چرخ بقا، قدرت طلبی، عشق و تعلق خاطر داشتن، آزادی و در نهایت تفریح و لذت است که هر کدام از ما در هر جایگاه و سنی که هستیم برای ادامه زندگی خود و برای داشتن یک زندگی خوب و مطلوب به همه آنها نیازمندیم.

ما انسان‌ها میل به بقا داریم، اما چرا بقا و میل به بقا برای انسان ضروری است؟ فرض کنید که بدانید و آگاهی داشته باشید که زمان مرگ و نیستی شما یک ساعت دیگر است و یک ساعت دیگر از تمام زندگی ساقط شده و هر آنچه دارید از دست می‌دهید. اصلا یک ساعت هم نه و یک ماه دیگر. آیا به زندگی امیدوار خواهید بود؟ آیا برای زندگی خود تلاش می‌کنید؟ آیا از زندگی خود لذت می‌برید؟ آیا می‌توانید زندگی کنید؟ اصلا آیا خواب به چشم‌های شما خواهد آمد؟

متقاعدتا جواب تمام سئوالات خیر است. شما بعد از دانستن زمان مرگ و نیستی خود حتی دقیقه‌ای قرار و آرام نخواهید داشت و نخواهید توانست یک زندگی عادی و معمولی را همانند سایر افراد تجربه کنید و بی‌انگیزه و ناامید و از هستی ساقط خواهید شد که البته نمونه این مسائل را در افرادی که سرطان یا بیماری لاعلاج دارند خواهیم دید.

فرض کنید قدرت هر کاری را از شما بگیرند و اجازه انجام هیچ کاری را نداشته باشید آیا احساس خوبی دارید؟ فرض کنید همیشه به یک نفر وابسته هستید و از خود قدرت انجام هیچ کاری را ندارید چه احساسی دارید؟ قدرت به اندازه یعنی نه خیلی زیاد و نه خیلی کم برای همه افراد ضروری است.

فکر کنید هیچ کس به شما علاقه ندارد، کسی شما را دوست ندارد و نه شما به کسی تعلق خاطر دارید و نه کسی به شما تعلق خاطر دارد. خوب و بدتان، گریه و خوشحالی‌تان برای هیچ کس ارزشی ندارد، چه احساسی دارید؟ آیا زندگی برایتان جذاب است؟ آیا از زندگی خود لذت می‌برید؟ شما در این صورت یک آدم منزوی، تنها، گوشه‌گیر و افسرده خواهید بود که هیچ چیزی در این دنیا شما را خوشحال نخواهد کرد و نیاز پیدا خواهید کرد که حال بد خود را خوب کنید. پس عشق و تعلق خاطر برای حیات انسان ضروری است.

برای خواندن مقاله چگونه حال بد خود را خوب کنیم، کلیک کنید.

فکر کنید نه در اراده نه در تفکر و نه در هیچ یک از حرف‌ها، صحبت‌ها و کارهایی که انجام می‌دهید از خود هیچ آزادی نداشته باشید و دائما به یک فرد یا افرادی وابسته باشید حس و حالتان چیست؟ آزادی برای زندگی هر انسانی ضروری است.

و در آخر باید گفت فکر کنید که شما هیچ تفریح و گردشی ندارید، هیچ جای مورد علاقه‌ای که در آن حال خوب داشته باشید و در آن آرامش یابید و حس خوب داشته باشید را ندارید و هیچ لذتی در زندگیتان ندارید. آیا زندگیتان خوب است؟ پس برای یک زندگی خوب و مطلوب به تفریح و گردش هم نیازمند هستیم.

مطمئنا که هر فردی تفریح مخصوص به خود را دارد و از یک چیز بخصوص لذت می‌برد برای یک فرد مکان‌های تاریخی جذابیت دارد، برای یک نفر مطالعه کتاب چون تفریح است، برای یک نفر کلاس‌های درسی و برای فرد دیگری بودن با دوستان و رفتن به سطح شهر حال فرد را خوب می‌کند. پس روش تفریحاتی هر فرد با دیگری متفاوت است. پس تفریح برای هر کس ضروری است.

تمرین چرخ زندگی؟ چه تمرین‌هایی برای تعادل چرخ های زندگی می‌توانیم داشته باشیم؟

هر فرد که با چرخ های زندگی آشنایی پیدا می‌کند و از اهمیت هر کدام از آنها در زندگی خود آگاه می‌شود به دنبال این است که چرخ های زندگی را در زندگی خود بهبود دهد. اما چگونه و به چه شکل را نخواهد دانست. بی‌گمان خودآگاهی اولین تمرین و بهترین تمرین برای چرخ های زندگی است.

مطمئنا اگر ما بدانیم و آگاه شویم که چه مدت زمانی برای تفریح و گردش خود قرار داده‌ایم؟ آیا برای خود و بهبود فردیمان اهمیت قائلیم؟ برای بقا خود چه کرده‌ایم؟ برای احساس قدرت در خود چه کرده‌ایم؟ آیا در زندگی عشقی داریم و برای تعلق خاطرمان چه کردیم؟ دیگر همانند قبل به زندگی ادامه نخواهیم داد. گاه‌گداری از فشار کار خود را رهانیده و به تفریح و گردش می‌رویم، گاه‌گداری برای عشق زندگی خود زمان می‌گذاریم، برای بقا یافتن به سلامتی و وجود خود اهمیت قائل می‌شویم و مواردی نظیر این. پس سعی کنید که خودآگاهی را در خود تقویت کنید.

زندگی چند چرخ دارد؟ چرخ های زندگی چه هستند و برای چه به آنها نیازمندیم؟ چگونه یک زندگی متعادل و مطلوب داشته باشیم؟ تمرین چرخ زندگی؟ چه تمرین‌هایی برای تعادل چرخ های زندگی می‌توانیم داشته باشیم؟ امیدواریم که به هر آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید. موفقیت شما آرزو و هدف ماست. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

 

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=44018
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد چرخ های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.