مقالات, بهبود فردی, منتخب

شناخت رسالت زندگی

شناخت رسالت زندگی
 • اگر هنوز شناخت کافی از رسالت زندگی خودمان نداشته باشیم، دائما سوال‌های پایین در ذهن ما تکرار می‌شوند:

  • من کیستم و قرار است تبدیل به چه کسی شوم؟
  • برای چه چیزی به دنیا آمده‌ام؟ هدفم و ماموریتم در زندگی چیست؟
  • در این دنیا باید چه کاری انجام دهم؟
  • با زندگی خودم می‌خواهم چکار کنم؟
  • چرا باید درس بخوانیم؟
  • هویت من چیست؟
  • آیا زمان پیری از خودم راضی هستم؟
  • آیا دو راهی‌های زندگی خودم را درست انتخاب میکنم؟
  • به کجا قرار است برسم؟

  آیا جواب سوالات بالا را به صورت واضح می‌دانید؟ اگر دلیل هیچ‌کدام از این کارها را نمی‌دانید، پس چرا انجام‌شان می‌دهید؟

  شناخت رسالت زندگی از مباحث روانشناسی تحول است که به ما کمک می‌کند مسیر زندگی خودمان را راحت‌تر پیدا کنیم. آرامش بیشتری داشته باشیم. معنا و مفهوم کافی برای انجام کارهایمان داشته باشیم و بهتر از قبل زندگی کنیم. بنابراین این قول را به خود بدهیم که یا  باید رسالتمون رو پیدا کنیم یا رسالتمون پیدا کردن رسالت زندگی‌مون باشد. در فیلم پایین شما پیش نیازی را راجب رسالت انسان در زندگی مشاهده می‌کنید.

  باور اشتباه زنده‌مانی

  خیلی از افراد بر این باور هستند که ما به دنیا آمده‌ایم که چند سالی زندگی کنیم و سپس بمیریم. به نظر شما هدف از آفرینش انسان این است؟ این همه نظم و شگفتی خداوند بدون مفهوم است؟

  طبیعتا با یک مقدار فکر کردن می‌توانیم به جواب‌های درستی دست پیدا کنیم. یک سوال بسیار مهم از شما دارم و می‌خواهم در ابتدای این مطلب از شما پبرسم:

  • بزرگترین کاری که می‌خواهید در این دنیا انجام بدهید، چیست؟
  • می‌خواهید چه انسانی باشید؟
  • چه تغییری را در این دنیا ایجاد کنید؟

  فقط کافیست که خودتان را باور کنید. باور کنید که با شناخت رسالت زندگی می‌توانید مسیر درست را انتخاب کنید و بدون اهمال‌کاری و تنبلی با اراده بیشتر به سمت رسالت زندگی‌تان گام بردارید. شما می‌توانید، شما می‌توانید و شما می‌توانید(باور داشته باشید) هیچ تفاوتی بین انسان‌های بزرگی که رسالت زندگی خودشان را پیدا کرده‌اند با شما نیست.

   

  رسالت زندگی یا هدف زندگی

  معمولا ما در زندگی هدف‌هایی برای خودمان تعیین می‌کنیم. اگر این اهداف در راستای رسالت زندگی ما نباشد نمی‌تواند رضایت از زندگی را برای ما به ارمغان آورد.

  شناخت رسالت انسان هدف نیست. بلکه به هدف، جهت میدهد. رسالت زندگی بزرگ‌ترین هدف و ماموریت زندگی ماست که تمام هدف های کوچک باید در جهت رسیدن به آن هدف بزرگتر تعریف ‌شود.

  چطور اهدافمان را در راستای رسالت زندگی قرار دهیم؟

  خیلی از ما انسان‌ها در مسیر رسیدن به اهدافمان جا می‌زنیم. اراده کافی برای رسیدن به هدفمان نداریم و بعد از مدتی هدفمان را فراموش می‌کنیم. ما باید بر اساس رسالت زندگی‌مان هدف گذاری کنیم. برای این که این موضوع را بهتر درک کنید، تصویر پایین را مشاهده کنید.

  رسالت زندگی

  رسالت در زندگی یعنی چی؟

  رسالت چیزی فراتر از هدف در زندگی است در واقع رسالت زندگی همان هدف نهایی شما از زندگی است. به دور و اطراف خودتان نگاهی بیندازید. حتما افرادی را دیده‌اید که در رفاه کامل مالی هستند و ثروت فراوانی دارند، اما حال خوبی ندارند. چون زندگی‌شان یکنواخت است و نمی‌دانند که چه چیزی از زندگی می‌خواهند. اصلا برای انجام چه ماموریتی در زندگی آفریده شده‌اند. همه ما بالاخره از دنیا می‌رویم و دنیا تمام می‌شود پس باید دنبال چیزهایی باشیم که باقی خواهند بماند.

  رسالت حلقه گم شده زندگی درصد زیادی از انسان‌هاست. البته منظور از درصد زیاد یعنی بیش از نود درصد! بله بیش از نود درصد از مردم جامعه ما به آن دچار هستند.

  آمار رضایت از زندگی در کشور‌های مختلف

  کشورکیفیت زندگی(از 10)
  سوئیس8
  اسپانیا7.7
  آمریکا7.6
  ژاپن7.3
  ترکیه6.2
  چین6
  عربستان سعودی5.7
  ایران5.3
  سوریه5
  روسیه4.7

  در کشور سوئیس و کشور‌های پیشرفته آموزش رسالت زندگی و مباحث شناخت هویت در مدرسه آموزش داده می‌شود. همانطور که آمار رضایت از زندگی را در جدول بالا مشاهده کردید، سوئیس بهترین آمار را در کشور های مختلف داشت. متاسفانه این آموزش را در مدرسه به ما یاد ندادند. اما ما مشکلات را تقصیر دیگران نمی‌اندازیم. خودمان می‌توانیم رسالت زندگی خودمان را پیدا کنیم و رضایت بیشتری در زندگی داشته باشیم. آیا می‌دانستید تنها 3 درصد افراد می‌توانند کار مدنظرشان بعد از دانشگاه پیدا کنند. افراد دیگر به مشاغل متفرقه مشغول می‌شوند.

  شناخت رسالت زندگی، ماموریت و هدفی ویژه است که برای دست‌یابی به حداکثر میزان خوشبختی، لازم است تا آن را شناسایی کنیم و در مسیر آن گام برداریم.

  شناخت رسالت زندگی

  هویت خود را می‌دانید؟

  رسالت زندگی دقیقا مثل اثر انگشت است. هیچ کسی نمی‌تواند به شما نسخه‌ای دهد و بگوید این بهترین کاری است که شما برای آن به دنیا آمده‌اید. شما خودتان را بهتر از هر فرد دیگری می‌شناسید. بنابراین بهتر از هر شخص دیگری می‌توانید به خود کمک کنید. شما در خانواده خودتان بزرگ شدید.  رسالت زندگی شما منحصر به فرد است زیرا:

  • در یک خانواده‌ای بزرگ شدید که دیگران در آن بزرگ نشدند.
  • علایق و استعداد‌های شما با دیگران متفاوت است.
  • محیط (حتی شهر و کشور) و شرایط شما با دیگران متفاوت بوده است.
  • در مدرسه و دانشگاهی درس خواندید که هر شخصی آن جا نبوده است.
  • دوستان خودتان را داشتید.
  • حتی معلم و استاتید شما با دیگران متفاوت است.

  هویت خود را مشخص کنید

  عوامل بالا باعث شده است که شما با دیگران متفاوت باشید و هویت شخصی خود را داشته باشید. هویت انسان بسیار بسیار مهم است. اگر ندانیم چه کسی هستیم و هویت واقعی خود را ندانیم، نمی‌توانیم رسالت زندگی خودمان را پیدا کنیم. بنابراین برای شما 30 دقیقه ویدیو آماده کرده‌ایم که بتوانید هویت خودتان را پیدا کنید. برای مشاهده فیلم روی دکمه زیر کلیک کنید.

  [/vc_column_text]

  چگونه افراد بدون رسالت را بشناسیم؟

  برای پیدا کردن افراد بدون رسالت نیازی نیست کار سختی انجام دهیم. شناخت این افراد بسیار راحت است. برای شناخت افرادی که رسالت ندارند خصوصیات زیر ذکر شده است:

  شناخت رسالت زندگی

  ویژگی افرادی که رسالت زندگی خود را می‌دانند

  شناخت رسالت زندگی موجب رضایت‌مندی و خوشنودی ما می‌شود. در واقع رسالت به زندگی جهت میدهد و قطب نمای زندگی ما در تصمیم‌های مهم زندگی است.

  شناخت رسالت زندگی

  چرا رسالت زندگی خود را پیدا نمی‌کنیم؟

  1. استعدادهایمان را نمی‌دانیم

  همه ما استعدادها و توانایی‌هایی داریم. متاسفانه به علت این که روی شناخت آن‌ها وقتی نگذاشته‌ایم، از آن‌ها بی‌خبر هستیم. شاید فکر کنید که استعدادی ندارید. بهتر است به خود بگویید که هنوز استعداد‌های خود را پیدا نکردید. خیلی از ما با کمی فکر کردن می‌توانیم استعداد‌های خود را پیدا کنیم. تمامی انسان‌ها از استعداد‌های خوبی برخوردار هستند. برای شناخت رسالت زندگی‌مان باید استعدادهای خودمان را پیدا کنیم. استعداد شما در چه چیز‌هایی است؟

  2. معنای زندگی خود را نمیدانیم

  در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟ آیا از پایان کار خود لذت می‌برید؟ پایان این کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید، برای شما معنا و مفهومی دارد. خیلی از افراد زمانی که پیر می‌شوند، دائما به خودشان می‌گویند ای کاش….

  به نظرتان اگر با همین فرمان جلو بروید از خودتان راضی هستید؟ در آینده حسرت الان خودتان را نمی‌خورید؟

  یادتان باشد در مسیری که اشتباه است هر چقدر پایمان را بیشتر روی گاز فشار دهیم از مسیر خود بیشتر دور می‌شویم. معنای زندگی شما چیست؟

  3. ارزش‌هایمان را نشناخته‌ایم!

  زندگی کردن با ارزش‌ها یکی از جدیدترین نظریه‌های کنونی برای داشتن زندگی شاد و رضایت بخش است. وقتی در جهت ارزش‌های زندگی‌مان حرکت کنیم، حال دلمان خوب است.

  ارزش‌ها رفتار‌های انسانی خوب هستند. هیچ کسی و در هیچ شرایطی نمی‌تواند ارزش‌هایتان را از شما جدا کند. وقتی ارزش‌های خود را ندانیم، با هر چالشی که در زندگی پدید می‌آید، نگران می‌شویم و استرس می‌گیریم. غر می‌زنیم و نمی‌توانیم از پس چالش‌های دشوار برآییم. اما با شناخت ارزش‌ها، زندگی‌مان معنادار می‌شود و می‌توانیم در جهت شناخت رسالت زندگی‌مان، گام برداریم. ارزش‌های زندگی شما چیست؟

  4. علاقه سوزان ما چیست؟

  حرکت نکردن در راستای علایق زندگی‌مان باعث می‌شود که از زندگی‌ خود ناراضی باشیم. از چه کاری لذت می‌برید؟  در چه کاری گذر زمان را متوجه نمی‌شوید؟ آیا علاقه سوزان خود را پیدا کرده‌اید؟

  اگر می‌خواهید یک منبع کامل برای شناخت رسالت زندگی خود پیدا کنید، ابتدا باید هویت خود را مشخص کنید. علایق و استعداد‌های خود را بدانید. همچنین چشم‌انداز و ارزش‌های زندگی خود را مشخص کنید. زمانی که این موارد را بدانید خیلی راحت‌تر می‌توانید ماموریت زندگی خود را کشف کنید. در همایش در مسیر خوشبختی خیلی راحت می‌توایند پاسخ سوال‌های مهم زندگی خود را پیدا کنید. گام اول این است که هویت خود را بدانید. بنابراین روی دکمه زیر کلیک کنید.

  شناخت رسالت زندگی

  شناخت رسالت زندگی

  برای پیدا کردن شناخت رسالت زندگی‌مان باید کتاب‌های رسالت زندگی را مطالعه کنیم یا آموزش‌های لازم را مشاهده کنیم. اگر سوال‌های زیادی در ذهن شماست و دچار سردرگمی شدید کارهای مختلفی را انجام دهید. برای پیدا کردن شغلی که برای آن به دنیا آمده‌اید شاید نیاز باشد که چند ماهی بصورت کارآموزی کارهای مختلف را امتحان کنید. شاید کمی سخت باشد اما ارزشش را دارد که رسالت زندگی‌تان را پیدا کنید. با پیدا کردن هویت و رسالت خود می‌توانید به آن چیزهایی که می‌خواهید به راحتی دست پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنم از آموزش‌های بهارمن استفاده کنید.

  منابع:
  1. site www.andyandrews.com
  2. Life on Mission: Joining the Everyday Mission of God book
  3. Live Your Mission: 21 Powerful Principles to Discover Your Life book

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۶۷ رای

  467 دیدگاه در “شناخت رسالت زندگی

  1. آتنا گفت:

   در این مقاله یاد گرفتم ک هویت من چیست و چگونه میتونم ب اون پی ببرم
   ولی چیز جالبی ک ت این مقاله نظر منو جلب کرد این بود ک آیا زمان پیری از خودم راضی خواهم بود یا ن
   پس باید ب گونه ای زیست ک زمان پیری حسرت و ای کاش با ما نماند

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام آتنا عزیز
    خیلی خوشحالم که در این سن به این موضوع رسیدی
    امیدوارم تاثیر مثبتش رو توی زندگیت ببینی

  2. نرگس سالاری نیا گفت:

   مقالی ی خیلی خوبی بود …
   چیز های زیادی یاد گرفتم …
   من از قسمت اولویت بندی کار ها بیشتر خوشم اومد اما در کل مقاله ی خوبی بود و امیدوارم همه بتونیم با اموزش درست رسالت زندگی خودمون رو پیدا کنیم❤️

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *