وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30 ثبت نام در وبینار
وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30
ثبت نام در وبینار
0
0

شناخت رسالت زندگی

729 بازدید
شناخت رسالت زندگی
 • به شما تبریک می‌گویم که جسارت این را داشتید که به مهم‌ترین سوال زندگی‌تان فکر کنید و برای درک آن گامی بردارید. سوالی که اکثر افراد از آن فرار می‌کنند این است که: می‌خواهی با زندگی خودت چکاری انجام دهی؟ معمولا اکثر افراد برای فهمیدن این سوال وقت نمی‌گذارند و از آن فرار می‌کنند. به شما تبریک می‌گویم که می‌خواهید ماموریت و معنای زندگی‌تان را متوجه شوید. در این مطلب می‌خواهیم پاسخ مهم‌ترین سوال زندگی‌مان را متوجه شویم. اگر هنوز شناخت کافی از رسالت زندگی خودمان نداشته باشیم، دائما سوال‌های پایین در ذهن ما تکرار می‌شوند:

  • من کیستم و قرار است تبدیل به چه کسی شوم؟
  • برای چه چیزی به دنیا آمده‌ام؟ هدفم و ماموریتم در زندگی چیست؟
  • در این دنیا باید چه کاری انجام دهم؟
  • با زندگی خودم می‌خواهم چکار کنم؟
  • چرا باید درس بخوانیم؟
  • هویت من چیست؟
  • آیا زمان پیری از خودم راضی هستم؟
  • آیا دو راهی‌های زندگی خودم را درست انتخاب میکنم
  • به کجا قرار است برسم؟

  آیا جواب سوالات بالا را به صورت واضح می‌دانید؟ اگر دلیل هیچ‌کدام از این کارها را نمی‌دانید، پس چرا انجام‌شان می‌دهید؟ اصلا چرا تا به حال چرایی زندگی‌مان را پیدا نکردیم؟ در تصویر پایین متوجه می‌شوید که چرا اکثر انسان‌ها هنوز معنای زندگی‌شان را متوجه نشدند و چرا از آن فرار می‌کنند:

  رسالت زندگی

  شناخت رسالت زندگی از مباحث روانشناسی تحول است که به ما کمک می‌کند مسیر زندگی خودمان را راحت‌تر پیدا کنیم. آرامش بیشتری داشته باشیم. معنا و مفهوم کافی برای انجام کارهایمان داشته باشیم و بهتر از قبل زندگی کنیم. بنابراین این قول را به خود بدهیم که یا  باید رسالتمون رو پیدا کنیم یا رسالتمون پیدا کردن رسالت زندگی‌مون باشد.

  در این مطلب به سوالات پایین پاسخ داده می‌شود:

  • معنی رسالت زندگی چیست؟
  • چرایی زندگی ؛ چگونه به پیدا کردن رسالت ما در زندگی کمک می‌کند؟
  • رسالت من در این دنیا چیست؟
  • آیا رسالت شغلی تفاوتی با رسالت الهی انسان دارد؟
  • کشف رسالت انسان در زندگی چه کمکی به خوشبختی ما می‌کند؟

  باور اشتباه زنده‌مانی

  خیلی از افراد بر این باور هستند که ما به دنیا آمده‌ایم که چند سالی زندگی کنیم و سپس بمیریم. به نظر شما هدف از آفرینش انسان این است؟ این همه نظم و شگفتی خداوند بدون مفهوم است؟

  طبیعتا با یک مقدار فکر کردن می‌توانیم به جواب‌های درستی دست پیدا کنیم. یک سوال بسیار مهم از شما دارم و می‌خواهم در ابتدای این مطلب از شما پبرسم:

  • بزرگترین کاری که می‌خواهید در این دنیا انجام بدهید، چیست؟
  • می‌خواهید چه انسانی باشید؟
  • چه تغییری را در این دنیا ایجاد کنید؟

  فقط کافیست که خودتان را باور کنید. باور کنید که با شناخت رسالت زندگی می‌توانید مسیر درست را انتخاب کنید و بدون اهمال‌کاری و تنبلی با اراده بیشتر به سمت رسالت زندگی‌تان گام بردارید. شما می‌توانید، شما می‌توانید و شما می‌توانید(باور داشته باشید) هیچ تفاوتی بین انسان‌های بزرگی که رسالت زندگی خودشان را پیدا کرده‌اند با شما نیست. در پادکست پایین از امیرحسین حامدی مهمترین دلیل موفقیت انسان‌های اثر گذار را متوجه می‌شوید.

  رسالت زندگی یا هدف زندگی

  معمولا ما در زندگی هدف‌هایی برای خودمان تعیین می‌کنیم. اگر این اهداف در راستای رسالت زندگی ما نباشد نمی‌تواند رضایت از زندگی را برای ما به ارمغان آورد.

  شناخت رسالت انسان هدف نیست. بلکه به هدف، جهت میدهد. رسالت زندگی بزرگ‌ترین هدف و ماموریت زندگی ماست که تمام هدف های کوچک باید در جهت رسیدن به آن هدف بزرگتر تعریف ‌شود.

  چطور اهدافمان را در راستای رسالت زندگی قرار دهیم؟

  خیلی از ما انسان‌ها در مسیر رسیدن به اهدافمان جا می‌زنیم. اراده کافی برای رسیدن به هدفمان نداریم و بعد از مدتی هدفمان را فراموش می‌کنیم. ما باید بر اساس رسالت زندگی‌مان هدف گذاری کنیم. برای این که این موضوع را بهتر درک کنید، تصویر پایین را مشاهده کنید.

  رسالت زندگی

  رسالت در زندگی یعنی چی؟

  رسالت چیزی فراتر از هدف در زندگی است در واقع رسالت زندگی همان هدف نهایی شما از زندگی است. به دور و اطراف خودتان نگاهی بیندازید. حتما افرادی را دیده‌اید که در رفاه کامل مالی هستند و ثروت فراوانی دارند، اما حال خوبی ندارند. چون زندگی‌شان یکنواخت است و نمی‌دانند که چه چیزی از زندگی می‌خواهند. اصلا برای انجام چه ماموریتی در زندگی آفریده شده‌اند. همه ما بالاخره از دنیا می‌رویم و دنیا تمام می‌شود پس باید دنبال چیزهایی باشیم که باقی خواهند بماند.

  رسالت حلقه گم شده زندگی درصد زیادی از انسان‌هاست. البته منظور از درصد زیاد یعنی بیش از نود درصد! بله بیش از نود درصد از مردم جامعه ما به آن دچار هستند. در فیلم پایین شما پیش نیازی را راجب رسالت انسان در زندگی مشاهده می‌کنید.

  آمار رضایت از زندگی در کشور‌های مختلف

  کشور کیفیت زندگی (از10)
  سوئیس 8
  اسپانیا 7.7
  آمریکا 7.6
  ژاپن 7.3
  ترکیه 6.2
  چین 6
  عربستان صعودی 5.7
  ایران 5.3
  سوریه 5
  روسیه 4.7

   

   

  در کشور سوئیس و کشور‌های پیشرفته آموزش رسالت زندگی و مباحث شناخت هویت در مدرسه آموزش داده می‌شود. همانطور که آمار رضایت از زندگی را در جدول بالا مشاهده کردید، سوئیس بهترین آمار را در کشور های مختلف داشت. متاسفانه این آموزش را در مدرسه به ما یاد ندادند. اما ما مشکلات را تقصیر دیگران نمی‌اندازیم. خودمان می‌توانیم رسالت زندگی خودمان را پیدا کنیم و رضایت بیشتری در زندگی داشته باشیم. آیا می‌دانستید تنها 3 درصد افراد می‌توانند کار مدنظرشان بعد از دانشگاه پیدا کنند. افراد دیگر به مشاغل متفرقه مشغول می‌شوند.

   

  شناخت رسالت زندگی

  شناخت رسالت زندگی، ماموریت و هدفی ویژه است که برای دست‌یابی به حداکثر میزان خوشبختی، لازم است تا آن را شناسایی کنیم و در مسیر آن گام برداریم.

  هویت خود را می‌دانید؟

  رسالت زندگی دقیقا مثل اثر انگشت است. هیچ کسی نمی‌تواند به شما نسخه‌ای دهد و بگوید این بهترین کاری است که شما برای آن به دنیا آمده‌اید. شما خودتان را بهتر از هر فرد دیگری می‌شناسید. بنابراین بهتر از هر شخص دیگری می‌توانید به خود کمک کنید. شما در خانواده خودتان بزرگ شدید.  رسالت زندگی شما منحصر به فرد است زیرا:

  • در یک خانواده‌ای بزرگ شدید که دیگران در آن بزرگ نشدند.
  • علایق و استعداد‌های شما با دیگران متفاوت است.
  • محیط (حتی شهر و کشور) و شرایط شما با دیگران متفاوت بوده است.
  • در مدرسه و دانشگاهی درس خواندید که هر شخصی آن جا نبوده است.
  • دوستان خودتان را داشتید.
  • حتی معلم و استاتید شما با دیگران متفاوت است.

  هویت خود را مشخص کنید

  عوامل بالا باعث شده است که شما با دیگران متفاوت باشید و هویت شخصی خود را داشته باشید. هویت انسان بسیار بسیار مهم است. اگر ندانیم چه کسی هستیم و هویت واقعی خود را ندانیم، نمی‌توانیم رسالت زندگی خودمان را پیدا کنیم. بنابراین برای شما 30 دقیقه ویدیو آماده کرده‌ایم که بتوانید هویت خودتان را پیدا کنید.

   

  چگونه افراد بدون رسالت را بشناسیم؟

  برای پیدا کردن افراد بدون رسالت نیازی نیست کار سختی انجام دهیم. شناخت این افراد بسیار راحت است. برای شناخت افرادی که رسالت ندارند خصوصیات زیر ذکر شده است:

  • دوری بیش از اندازه از چالش
  • تنبلی و اهمال کاری و عدم استقامت
  • عدم تلاش و پشتکار برای بهتر شدن
  • دنبال تعطیلات بودن
  • به زور کار کردن
  • عدم رضایت از زندگی
  • استرس زیاد

  ویژگی افرادی که رسالت زندگی خود را می‌دانند

  • احساس خوشبختی
  • عدم سردرگمی
  • باطن‌ زندگی‌ بهتر
  • استقامت و اراده قوی
  • موثر هستند.
  • مصمم‌ و سحرخیز
  • مسئولیت‌ پذیری
  • تغییر پذیر و پذیرش اتفاقات

   

  شناخت رسالت زندگی موجب رضایت‌مندی و خوشنودی ما می‌شود. در واقع رسالت به زندگی جهت میدهد و قطب نمای زندگی ما در تصمیم‌های مهم زندگی است. بریم سراغ یکی از گام های مهم این مطلب، یعنی شناخت رسالت و معنای زندگی. یادتان باشد که مغز شما از فکر کردن فرار می‌کند و برای درک و شناخت رسالت زندگی به فکر کردن نیاز داریم.

  چرا رسالت زندگی خود را پیدا نمی‌کنیم؟

  استعدادهایمان را نمی‌دانیم

  همه ما استعدادها و توانایی‌هایی داریم. متاسفانه به علت این که روی شناخت آن‌ها وقتی نگذاشته‌ایم، از آن‌ها بی‌خبر هستیم. شاید فکر کنید که استعدادی ندارید. بهتر است به خود بگویید که هنوز استعداد‌های خود را پیدا نکردید. خیلی از ما با کمی فکر کردن می‌توانیم استعداد‌های خود را پیدا کنیم. تمامی انسان‌ها از استعداد‌های خوبی برخوردار هستند. برای شناخت رسالت زندگی‌مان باید استعدادهای خودمان را پیدا کنیم. استعداد شما در چه چیز‌هایی است؟

  شناخت رسالت زندگی

  معنای زندگی خود را نمیدانیم

  در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟ آیا از پایان کار خود لذت می‌برید؟ پایان این کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید، برای شما معنا و مفهومی دارد. خیلی از افراد زمانی که پیر می‌شوند، دائما به خودشان می‌گویند ای کاش…. به نظرتان اگر با همین فرمان جلو بروید از خودتان راضی هستید؟ در آینده حسرت الان خودتان را نمی‌خورید؟ یادتان باشد در مسیری که اشتباه است هر چقدر پایمان را بیشتر روی گاز فشار دهیم از مسیر خود بیشتر دور می‌شویم. معنای زندگی شما چیست؟

  ارزش‌هایمان را نشناخته‌ایم!

  زندگی کردن با ارزش‌ها یکی از جدیدترین نظریه‌های کنونی برای داشتن زندگی شاد و رضایت بخش است. وقتی در جهت ارزش‌های زندگی‌مان حرکت کنیم، حال دلمان خوب است. ارزش‌ها رفتار‌های انسانی خوب هستند. هیچ کسی و در هیچ شرایطی نمی‌تواند ارزش‌هایتان را از شما جدا کند. وقتی ارزش‌های خود را ندانیم، با هر چالشی که در زندگی پدید می‌آید، نگران می‌شویم و استرس می‌گیریم. غر می‌زنیم و نمی‌توانیم از پس چالش‌های دشوار برآییم. اما با شناخت ارزش‌ها، زندگی‌مان معنادار می‌شود و می‌توانیم در جهت شناخت رسالت زندگی‌مان، گام برداریم. ارزش‌های زندگی شما چیست؟

  علاقه سوزان ما چیست؟

  حرکت نکردن در راستای علایق زندگی‌مان باعث می‌شود که از زندگی‌ خود ناراضی باشیم. از چه کاری لذت می‌برید؟  در چه کاری گذر زمان را متوجه نمی‌شوید؟ آیا علاقه سوزان خود را پیدا کرده‌اید؟

  اگر می‌خواهید یک منبع کامل برای شناخت رسالت زندگی خود پیدا کنید، ابتدا باید هویت خود را مشخص کنید. علایق و استعداد‌های خود را بدانید. همچنین چشم‌انداز و ارزش‌های زندگی خود را مشخص کنید. زمانی که این موارد را بدانید خیلی راحت‌تر می‌توانید ماموریت زندگی خود را کشف کنید. در همایش در مسیر خوشبختی خیلی راحت می‌توایند پاسخ سوال‌های مهم زندگی خود را پیدا کنید. گام اول این است که هویت خود را بدانید.

  شناخت هویت با رسالت زندگی

  شناخت رسالت زندگی

  رسالت زندگی چیست؟ مسیر زندگی من چیست؟ برای چه چیزی به دنیا آمدم؟ چرایی زندگی من چیست؟ سوالاتی که بارها و بارها در ذهن ما تکرار می‌شود. برای پیدا کردن شناخت رسالت زندگی، بهتر است کتاب‌های مربوط به “معنای زندگی و رسالت من” را مطالعه کنیم یا آموزش‌های لازم را مشاهده کنیم. اگر سوال‌های زیادی در ذهن شماست و دچار سردرگمی شدید، بهترین کار این است که ماموریت زندگی خود را پیدا کنید. شاید کمی سخت باشد اما ارزشش را دارد که رسالت زندگی‌تان را پیدا کنید. با پیدا کردن هویت و رسالت خود می‌توانید به خواسته‌های خود راحت‌تر دست پیدا کنید به شرطی که واقعا مشتاق باشید. پیشنهاد می‌کنم از آموزش‌های بهارمن استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۳۸ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=3664
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  724 نظر در مورد شناخت رسالت زندگی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: فرضیه خوشبختی - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: استعداد چیست؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
  3. بازتاب: 5 سوال کلیدی دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی - مجموعه آموزشی بهارمن
  4. سلام حاجی جان
   واقعا مقاله جالبی بود به نظر من رسالت زندگی هر فرد متفاوته و برای مثال به نظر من رسالت شما کمک به پیشرفت دیگرانه و واقعا کسانی که رسالت خود را نمی‌دانند حتی اگر پول دارد هم شوند خوش حال نیستند.
   ممنون از شما بابت آموزش های خوبتان

   2

  5. سلاااام خیلی عالی بود مقالتون واقعا کیف کردم واقعا شناخت رسالت زندگی خیلی مهمه و به هدفمون جهت میده و از سردرگمی درمون میاره من با هر ادم با اراده ای ک تو زندگیم اشنا شدم همشون رسالت خودشونو توی زندگی میدونستن و مسیرشون مشخص بود

   4

  6. سلام استاد
   بسیار عالی و آموزنده بود مطالب .
   پیدا کردن رسالت زندگی همون‌طور که گفته شد مقداری سخت هست اما به نظر من ارزشش رو داره که روش وقت گذاشته بشه چراکه زندگی بدون دونستن رسالت، بی معنی خواهد بود

   1

  7. به نظر من پیدا کردن رسالت زندگی تاثیر زیادی در موفقیت دارد و این مطلب واقعا کمک میکنه💙💙💙

   4

  8. سلام اقای حامدی خیلی ممنونم بابت نوشتن این مقاله خوب و مفید.
   دونستن رسالت زندگی خیلی مهمه برای کشف رسالت زندگی اول باید خودمان را بشناسیم و چیزهایی رو که برای خودمون ارزشمنده برای خودمون مهمه از انجایی که ارزش های زندگی ادم ها با هم فرق میکنه صد درصد رسالت ها هم با هم متفاوته .
   اگر نمیدونیم صبح ها چرا از رخت خواب بلند شیم چرا درس بخونیم چرا تلاش کنیم و مهارت های خودمون رو افزایش میدیم و همه این کار هارو برای راضی کردن و دل دیگران انجام میدیم باید بدونیم که در زمان پیری به ای کاش های زیادی میرسیم

   3

  9. سلام استاد، خیلی عالی بود مقاله تون
   اینکه باید رسالت زندگی خودمون رو پیدا کنیم تا بتونیم به استرس و نگرانی هامون غلبه کنیم
   یا ویژگی افرادی که رسالت خودشون رو پیدا کردن مثل احساس خوشبختی، عدم سردرگمی، سحر خیزی ، مسئولیت پذیری و …
   واقعا عالی بود 👌🏻

   3

  10. عالییییی مقاله خیلی عالی بود ممنون.
   البته من خودم چند روز پیش کلی از سوالای مهمم رو جواب دادم و کلی جدید مطرح شد و این مقاله یجورایی داشت بهم میگفت راهت درسته این مدلی ادامه ش بده و اینا. نه اینکه تازه منو به فکر این بندازه که هدف وجود من چیه.. 😌😌😂

   یه سوال برام پیش اومده، توی متن پرسیده بودید استعداد های ما چی هستن؟ و زیرش یه عکس بود که میگفت در خواب های کودکیتون جستجو کنید.
   واقعا ربط داره؟ نمیشه کاملا مکثر دونستش چون ما وقتی بچه بودیم راجب خیلی از مشاغل و حرفه ها اطلاع نداشتیم…

   3

  11. سلام
   بسیار مفید بود
   باید هدف از زندگی خود ،رو بدونیم
   چرا به دنیا آمده ایم و قرار هست که چه کار هایی رو انجام دهیم
   شناخت رسالت زندگی بزرگ ترین هدف و ماموریت زندگی ماست
   مم

   3

  1 20 21 22