0
0

زندگی هدفمند

10911 بازدید
زندگی هدفمند داشتن

همه ما داستان آلیس در سرزمین عجایب را شنیدیم. اما به راستی هدف از این داستان چه بود؟ همه اتفاقات از جایی شروع شد که یک خرگوش با ساعتی به داخل گودال پرید و آلیس هم به دنبال او رفت. در واقع آلیس وارد سرزمین عجایب شد. به یک دو راهی رسید و نمی‌دانست که از کدام طرف حرکت کند، گربه‌ای نزدیک آن دوراهی بود و آلیس از او پرسید: کدوم مسیر رو برم؟

گربه به او گفت: کجا میخوای بری؟ آلیس گفت نمی‌دونم گربه یک جمله خیلی تامل برانگیز به او گفت: اگه نمی‌دونی کجا میخوای بری پس فرقی هم نداره کدوم مسیر رو بری. در پادکست پایین تحلیلی از کتاب “آنقدر خوب که نتوان نادیده‌ات گرفت” را با صدای امیرحسین حامدی گوش کنید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

چرا هدف مهم است!

برای داشتن یک زندگی هدفمند باید هوشمندانه تلاش کرد. اگر می‌خواهید بیشتر از خودتان راضی باشید و به دستاورد‌های بیشتری برسید، هدف اصلی خود را پیدا کنید. بعد از مطالعه این مقاله شما سبک زندگی جدیدی را شروع خواهید کرد. تحقیقات دانشگاه هاروارد در سال 1998 ثابت کرد که انسان‌های هدفمند شاداب‌تر هستند و کنترل بیشتری روی زندگی خود دارند.

چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم؟

خیلی از ما انسان‌ها واقعا نمی‌دانیم که چه کاری را می‌خواهیم انجام دهیم. هر جایی که جامعه و تبلیغات بخواهد، ما را به سمت آن ببرند، حرکت می‌کنیم. مثلا خیلی از افراد به خاطر تبلیغات یا حرف دیگران می‌خواهند وارد رشته پزشکی شوند. در صورتی که اگر یک مقدار فکر کنند، متوجه می‌شوند به کارهای دیگری علاقه دارند.

زندگی هدفمند

شما در نظر بگیرید پزشکی که کارش را دوست ندارد. آیا می‌تواند به خوبی بیماران خود را معالجه کند؟ یک عمر باید با حال بد زندگی کند و به سرکار برود. و هزاران مثال دیگر که من فقط مثال پزشک شدن را زدم.

زندگی هدفمند یا بی‌هدف

آیا می‌دانید به طور میانگین در ایران هر چه مدرک تحصیلی افراد بالاتر باشد، رضایت‌شان از زندگی‌ کمتر است؟ به راستی چرا این اتفاق می‌افتد؟ خیلی از ما سال‌هاست هدف واقعی خود را نمی‌دانیم و داریم عمر خود را تلف می‌کنیم. اگر می‌خواهید واقعا زندگی هدفمند را انتخاب کنید، این مطلب را تا انتها بخوانید. نهایتا از شما 15 دقیقه وقت می‌گیرد.

من امیرحسین حامدی هستم. تا چند سال پیش مثل سایر افراد هدف‌گذاری اشتباه می‌کردم و به آن نمی‌رسیدم. کم‌کم هدف خود را فراموش می‌کردم و این باعث می‌شد که با خودم بد شوم و در نهایت آن هدف را فراموش کنم. چندین بار هدف گذاشتم که به فلان ماشین دل‌خواهم دست پیدا کنم یا رتبه اول کنکور شوم، درآمد خودم را چندین برابر کنم و کلی اهداف دیگر که در آن زمان هیچ کدام تحقق نمی‌یافت. الان که دارم این مطلب را می‌نویسم با هدف گذاری اصولی توانستم به دستاورد‌‌های بزرگی برسم که در ادامه خواهم گفت.

هدفی ندارم چکار کنم!

متاسفانه اگر زودتر برای اهداف خود اقدامی نکنیم، زمانی از خواب بیدار می‌شویم که خیلی دیر شده است. همه ما عمر محدودی در زندگی داریم که باید در این فرصت باقی مانده به بهترین نحو از آن استفاده کنیم. یادتان باشد هیچ فرصت دوباره‌ای در اختیار شما قرار نمی‌گیرد.

دوره رایگان هدف گذاری و مدیریت زمان

قوی باش

زندگی هدفمند

به همین دلیل نباید وقت را تلف کنیم و زودتر هدف‌ زندگی خود را مشخص کنیم. تمام افراد موفق و سرشناس دنیا هدف دارند و دقیقا می‌دانند که می‌خواهند چه کاری را انجام دهند. هدفی که آن‌ها را به حرکت در می‌آورد و باعث می‌شود معنای کافی برای رنج‌های زندگی داشته باشند. اگر می‌خواهید طعم شیرین رسیدن به خواسته‌های خود را بچشید، به نحوی که از خوشحالی گریه کنید، مصمم باشید و برای رسیدن به نکاتی که یاد می‌گیرید، عمل کنید.

شما با هدف گذاری اصولی می‌توانید به خواسته‌های قشنگ خودتان دست پیدا کنید. می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه با هدف گذاری و مدیریت زمان می‌توانیم از استرس آینده رها شویم و با آرامش بیشتری زندگی کنیم. موضوعاتی مطرح می‌کنم که حتی به گوشتان هم نخورده است و مطمئنم که از مطالعه این مطلب لذت خواهید برد.

شما در این مطلب پاسخ سوالات زیر را پیدا می‌کنید:

 • چگونه می‌توانیم هدف واقعی خود را پیدا کنیم؟
 • چرا باید هدف اصلی خود را فراموش کنیم؟
 • بهترین روش هدف گذاری چیست؟
 • انواع هدف گذاری و بهترین روش هدف گذاری چیست؟
 • چکار کنیم که به هدفمان برسیم؟

مغز ما انسان‌ها چگونه به هدف واقعی واکنش نشان می‌دهد؟

مغز ما انسان‌ها تقریبا همانند مغز انسان‌های نخستین، یعنی اجداد ماست. سال‌ها گذشته است اما سیستم عملکرد مغز ما دقیقا شبیه انسان‌های نخستین است.حال این موضوع به هدف گذاری چه ربطی دارد؟ انسان‌های نخستین زمانی که به دنبال یک شکار می‌رفتند، انرژی زیادی مصرف می‌کردند و ممکن بود ساعت‌ها برای از پا انداختن یک حیوان تلاش کنند.

زندگی هدفمند

چرا آن‌ها خسته نمی‌شدند؟ هدف آن‌ها شکار آن حیوان بود و اگر می‌توانستند آن حیوان را شکار کنند، دو تا خوبی برای آن‌ها داشت. اولاً گرسنگی آن‌ها برطرف می‌شد و دوماً جایگاه بهتری در قبیله خود به دست می‌آوردند. همین عامل سبب میشد زمانی که یک شکار را تعقیب می‌کردند، هورمونی به نام اندروفین در مغز آن‌ها ترشح شود.

ترشح اندروفین در هدف گذاری

این هورمون باعث می‌شد که اجداد ما خستگی را متوجه نشوند. همچنین انگیزه و اراده بیشتری برای شکار کردن داشته باشند. ما هم می‌توانیم به گونه‌ای هدف گذاری کنیم که خستگی کمتری احساس کنیم و انگیزه و شوق بیشتری برای رسیدن به هدفمان داشته باشیم.

مهارت هدف گذاری

فقط کافیست به نحوی هدف‌گذاری کنیم که هورمون اندروفین در مغز ما ترشح شود. موضوع اصلی این است یاد نگرفتیم چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم. به نحوی که از تلاش برای رسیدن به هدف خسته نشویم. دقیقا مثل اجداد ما که هدفشان را در پیش‌رو می‌دیدند. هدف انسان‌های نخستین شکار کردن یک حیوان بود و الان هدف تبدیل شده است به سفر به دور دنیا، رتبه شدن در کنکور، زندگی بهتر، ارتباطات بهتر و…

 

زندگی هدفمند

اما در زندگی امروز باید هدف خود را فراموش کنیم! حق میدهم که تعجب کرده باشید. بله درست است کمی قبل‌تر مطالعه کردید که باید به نحوی هدف گذاری کنیم که هدف روبه‌روی چشم ما باشد، اما چرا باید هدف اصلی را فراموش کنیم؟

فراموشی هدف

دلیل این است که مغز ما برای راحتی و حفاظت از ما طراحی شده است نه برای تلاش و پشتکار. شاید برایتان جالب باشد که 101 مکانیزم در مغز ما وجود دارد که می‌خواهند جلوی ما را برای اقدام کردن بگیرند. همین جا هست که موضوع اهمال‌‌کاری و تنبلی مطرح می‌شود.

هدف انسان‌های نخستین

انسان‌های نخستین به دو دلیل می‌توانستند به هدف خود دست پیدا کنند. دلیل اول این بود که چاره‌ای جز سیر کردن خود نداشتند و مجبور بودند برای شکار اقدام کنند. دلیل دوم این بود که شکار کردن فرآیند طولانی مدت برای آن‌ها نبود. یعنی نهایتاً بعد از چند ساعت می‌توانستند به هدف خود دست پیدا کنند. اما امروزه اهداف به راحتی شکار کردن نیستند و مدت زمان بیشتری طول میکشد تا به هدفمان برسیم. هم‌چنین ما خیلی مجبور نیستیم که برای هدف خود دست و پا بزنیم. چون شکممان سیر است و احساس گرسنگی نمی‌کنیم. اما هدفمان برای ما مهم هست و دوست داریم به آن هدف دست پیدا کنیم. شما هر هدفی که داشته باشید برای مغز کار سختی به حساب می‌آید و نمی‌خواهد در راستای آن حرکت کند.

زندگی هدفمند

حال چگونه می‌توانیم هم هدف خود را فراموش کنیم و هم کاری کنیم که اندروفین در مغز ما ترشح شود و هدف را پیش‌روی خود ببینیم؟ اصلا نیازی نیست کار سختی انجام دهید، فقط کافیست دو کار انجام دهید که در ادامه آن را توضیح میدهم.

 1. اولین کار رسیدن به بهترین هدف زندگی

برای رسیدن به اهدافتان برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. مثلا اگر هدف 6 ماهه برای خود در نظر می‌گیرید باید به خوبی بدانید که 3 ماه دیگر کجا هستید. اقدام‌‌های هفتگی یا ماهانه خود را مشخص کنید و اهدافتان را فراموش کنید. چرخه هدف‌گذاری دقیقا همانند تصویر زیر است. زندگی هدفمند   به اتمام رساندن اقدامات روزانه باعث می‌شود شما انگیزه بیشتری بگیرید، این انگیزه بیشتر به شما کمک می‌کند به نتایج بهتری برسید و بیشتر اقدام کنید. این چرخه دائم تکرار می‌شود و یک دفعه می‌بینید که به هدف خود دست پیدا کردید.

2. دومین کار برای رسیدن به هدف چیه؟

یک لیست برای خود یادداشت کنید که اگر به هدف خود برسید چه اتفاقات خوبی برای شما رخ می‌دهد. شما برای رسیدن به هدفتان آن لیست را مشاهده می‌کنید و هدف اصلی خود را فراموش می‌کنید. دقیقا شبیه لیست زیر برگه‌ای کاغذی برای خود درست کنید و آن را در مسیر رفت و آمد خود در خانه یا محل کار قرار دهید. به لیست پایین اصلاحاً نمودار T می‌گویند. کشیدن نمودار T برای تعهد داشتن به برنامه ریزی که برای هدف خود داریم تکنیکی بسیار عالی است.

چگونه برای هدف‌تان اشتیاق سوزان داشته باشید؟

اگر به هدفم نرسم اگر به هدفم برسم
حالم خوب نیست لذت از زندگی
جایگاه اجتماعی انسان معمولی
حسرت پیری رضایت‌از‌ زندگی

این لیست چندین خوبی دارد. به شما کمک می‌کند انگیزه و اراده بیشتری داشته باشید. هم‌چنین باعث می‌شود اندروفین در مغز شما ترشح شود. شما را به حرکت درآورد و اهمال کاری را از شما دور کند. حالا که متوجه شدیم دقیقا باید چه کاری را انجام دهیم، می‌توانیم هدف‌گذاری خود را شروع کنیم.

هدف واقعی داشتن

طبیعتا قصد شما از مطالعه این مطلب این است که زندگی هدفمند داشته باشید. بنابراین حتما نمودار بالا را رسم کنید. تجربه‌ای که من در سمینارهایم از انسان‌های مختلف داشتم این بوده است که تنها افرادی به نتیجه می‌رسند که عمل می‌کنند. در ادامه هدیه‌ای به شما می‌دهم که مسیر هدفگذاری خود را به خیلی خیلی راحت کنید.

برای مطالعه مقاله “چگونه صبح زود بیدار شویم” کلیک کنید

چرا هدف گذاری به روش اسمارت غلط است؟

هدف گذاری به روش اسمارت کاملا منطقی است و ما انسان‌ها احساسی هستیم. طبیعتا اگر هدف خود را احساسی نکنیم در آن شکست خواهیم خورد. در واقع هدفگذاری اسمارت پنج گام دارد که در تمام این مراحل فقط منطق ما انسان‌ها درگیر می‌شود و از احساسی کردن انسان‌ها خبری نیست. اگر فکر می‌کنید که انسانی منطقی هستید لطفا به سوالات من پاسخ دهید:

 • چرا نوشابه می‌خورید؟
 • چرا غذا‌های ناسالم می‌خورید؟
 • چرا یک رابطه غلط را پیش می‌برید؟
 • چرا به سمت خوشی‌های زود گذر که ضرر دارند حرکت می‌کنید؟
 • چرا اهمال‌کاری می‌کنید؟

خوبی زندگی هدفمند در چیست؟

بدون شک زمانی که زندگی هدفمندی داشته باشید، دستاورد‌های زندگی شما بیشتر می‌شود، آرامش بیشتری دارید و از زمان‌تان که مهم‌ترین سرمایه شماست به خوبی استفاده می‌کنید.

چطور هدف گذاری کنیم؟

اولین گام هدف‌گذاری:

اولین گام هدف‌گذاری پیدا کردن هدف واقعی است. خیلی از افراد از من سوال می‌پرسند و می‌گویند: آقای حامدی هدف زندگی من چیست؟ من یک پاسخ به آن‌ها میدهم و آن هم این است که: هدفت این هست که هدف خودت را پیدا کنی. الان می‌خواهیم در کنار هم مهم‌ترین هدف زندگی خود را پیدا کنیم و ببینیم اولین نیاز ما در زندگی چیست! لطفا لیست پایین را با دقت مشاهده کنید و روبه‌روی آن اولویت‌بندی کنید که کدام نیاز برای شما مهم‌تر است.

در چه حیطه‌هایی می‌توانیم هدف گذاری کنیم؟

 • مربوط به خانواده
 • مربوط به کسب‌و کار
 • مربوط به ورزش و سلامتی
 • مربوط به رشد فردی و اخلاق خود
 • مربوط به رشد معنوی
 • مربوط به لذت و تفریح
 • مربوط به یادگیری مهارت
 • کنکور یا موفقیت تحصیلی
 • انجام دادن کار به خصوصی

خیلی ممنون که اولویت اهداف خود را مشخص کردید. چند سوال مهم از شما دارم؟

چگونه هدف بزرگ داشته باشیم؟

آیا هدف‌تان برای خودتان است یا برای مردم؟ مثلا اگر هدف خونه یا ماشین گذاشتید، برای چشم مردم گذاشتید یا برای این‌ که فکر می‌کنید لیاقت و ارزش زندگی خوب را دارید؟ هدفی که برای مردم باشد هیچ فایده‌ای ندارد. اگر در یک جزیره بودید، آیا آن ماشین برای شما معنی داشت؟ یا اگر کنکوری هستید به این فکر کنید که رتبه شدن در کنکور را برای چه چیزی می‌خواهید؟ برای پُز دادن؟ یا برای این که می‌خواهید در یک رشته و دانشگاه خوب درس بخوانید؟

حقیقت این است که خیلی از ما تلاش می‌کنیم ولی در مسیر درستی قرار نداریم. این را به خاطر بسپارید که در مسیر اشتباه هر چقدر بیشتر تلاش کنید و پای خودتان روی پدال گاز قرار دهید، از مسیر اصلی خود بیشتر دور می‌شوید.

 

اگه با همین فرمون پیش بری؟

چگونه هدف درست پیدا کنیم؟

استفان‌کاوی یک جمله خیلی زیبایی دارد و آن هم این هست که می‌گوید: خیلی از افراد تلاش می‌کنند تا به بالای نردبان برسند. غافل از این که نردبان را روی دیوار اشتباهی تکیه دادند. بنابراین خیلی مهم است که هدف واقعی خود را پیدا کنیم. برای پیدا کردن آن هدف اصلا نگران نباشید. من به شما کمک می‌کنم که هدف واقعی خود را پیدا کنید و در ادامه به شما هدیه فوق‌العاده‌ای میدهم که بتوانید با تکینک‌های کاربردی مدیریت زمان به هدف‌تان دست پیدا کنید.

چگونه می‌توانیم هدف واقعی خود را پیدا کنیم؟

لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید:

 1. دغدغه زندگی شما در حال حاضر چیست؟
  چه کار‌هایی را باید انجام دهید تا این مسائل حل شود. انجام آن کارها می‌شود هدف شما:)
 2. چه مهارتی زندگی شما را بهتر می‌کند؟
  مهارت‌هایی چون ارتباط موثر، مدیریت زمان، سخنرانی، کار با نرم‌افزار، مهارت‌های مطالعه مثل تندخوانی و…
 3. چه کاری را انجام دهید خیلی خوشحال می‌شوید و از زندگی لذت بیشتری میبرید؟
  کارهایی چون خرید ماشین برای والدین، سفر به دور دنیا، رتبه شدن در کنکور، راه‌اندازی کسب‌و کار جدید برای خود و…
 4. اگر ترس از انجام دادن هیچ کاری نداشتید و هیچ باختی در کار نبود چه کاری را انجام میدادید؟
  ازدواج، داشتن فرزند، گرفتن مدرک بالاتر، خروج از کار کارمندی، مهاجرت و…
 5. زمانی که پیر شدید و به اخر عمر رسیدید، حسرت چه چیز‌هایی را میخورید؟
  تفریح، وقت بیشتر با خانواده، خرید فلان چیز، انجام فلان کار، یادگیری زبان و….

برای رسیدن به هدف، مطفاوط باشیم

از شما می‌خواهم برای سوالات بالا وقت کافی بگذارید. خیلی از ما ساعت‌ها وقت برای پیدا کردن یک لباس، یا پیدا کردن خانه میگذاریم، اما به این سوال مهم زندگی که می‌خواهم در زندگی خود چه کاری را انجام دهم، وقتی نمی‌گذاریم و به آن فکر نمی‌کنیم. اجازه دهید به شما بگویم فکر کردن یعنی چی؟

همه ما در طول شبانه روز داریم فکر می‌کنیم. به طور میانگین در مغز ما 40 تا 60 هزار فکر در شبانه روز پدیدار می‌شود. مسئله اینجاست که اغلب این فکر ها ما را به جایی نمی‌رساند و برای ما مفید نیست. اغلب این فکر‌ها برای اتفاقات گذشته و آینده هست. چیزی نمانده است که شما اهداف خود را تحقق بخشید و از حس شادی آن لذت ببرید.

یک دلیل برای بالا رفتن پیدا کن

فکر کردن یعنی چی؟

فکر کردن یعنی پرسیدن سوال درست از خودمان و پیدا کردن جواب درست برای آن سوال و در ادامه برنامه‌ریزی کردن برای خلق زندگی بهتر. بنابراین برای این‌ که هوشمندانه‌تر عمل کنید و زندگی هدفمندی داشته باشید از شما می‌خواهم از خودتان سوال‌های خوبی بپرسید. متاسفانه زندگی در حال حاضر  قدرت فکر کردن را از ما گرفته است. امروزه ما از طرف رسانه‌های مختلف و حتی انسان‌های دیگر داریم بمباران اطلاعاتی می‌شویم و وقتی برای فکر کردن وجود ندارد.

هدیه فوق‌العاده

در این قسمت می‌خواهم به شما فیلم رایگان بی‌نظیری را هدیه کنم. برای این که بهتر فکر کنید و از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و هم‌چنین بتوانید هدف‌های بهتری در زندگی برای خودتان مشخص کنید، فیلم رایگان هدف‌گذاری تا مدیریت زمان را مشاهده کنید. این یکی از کارهای هوشمندانه‌ای است که می‌توانید زندگی خود را برای همیشه هدفمند کنید. برای مشاهده روی متن زیر کلیک کنید:

برای مشاهده دوره رایگان هدفگذاری تا مدیریت زمان ، کلیک کنید

در فیلم بالا یاد گرفتیم که چه اشتباهات بزرگی در هدف‌گذاری خود انجام می‌دادیم. همچنین کلید رسیدن به زندگی هدفمند فقط برنامه‌ریزی است. بدون برنامه‌ریزی درست امکان ندارد به هدف خود دست پیدا کنیم. انجام کارها بدون استرس از سرفصل‌های دیگر این هدیه رایگان بود که متوجه شدیم باید سیستم خودکاری را برای یادآوری کار‌ها برای خودمان مشخص کنیم.

چگونه می‌توانیم تعهد بیشتری برای برنامه‌ریزی خود داشته باشیم؟

تا به اینجا شما باید یک نمودار T برای خود رسم کرده باشید و همین تعهد شما را برای انجام کارها بیشتر می‌کند. اما کارهای زیاد دیگری را می‌توانیم انجام دهیم که به برنامه‌ای که برای رسیدن هدف‌مان مشخص کردیم عملگرا باشیم، به عنوان مثال: برنامه‌ریزی روزانه خود را برای عزیزترین اشخاص زندگی بازگو کنیم. دقت کنید و سعی کنید که هدف‌تان را به افراد زیادی توضیح ندهید. اگر دقت کرده باشید، گفته شد برنامه‌ریزی روزانه خود را به دیگران بگویید. این گونه تعهد بیشتری برای انجام آن کار ها دارید. مثلا دوست صمیمی خود را می‌بینید، به او بگویید که دیروز چه کارهایی را انجام دادید و قرار است امروز و فردا چه کارهایی را انجام دهید و این کار هوشمندانه را تکرار کنید.

نوشتن نامه برای خودمان

خیلی ها بیان می‌کنند که آقای حامدی ما دوست صمیمی نداریم که بخواهیم به او تعهد دهیم. حال چه راهکارهایی وجود دارد؟ خود شما یا یکی از اعضای خانود‌تان برای چند ماه آینده نامه‌ای بنویسید. در نامه از خود تشکر کنید و حسابی به خود افتخار کنید. همچنین از پاداش و جملات مثبت استفاده کنید. نامه را داخل پاکت نامه قرار دهید و تا زمانی که به هدف‌تان نرسیدید به هیچ عنوان نامه را باز نکنید. حتی می‌توانید نامه را جلوی چشمان خود قرار دهید.

ویژگی‌های یک پکیج هدفگذاری تا مدیریت زمان خوب چیست؟ اکلیک کنید

انگیزه بیشتر برای زندگی هدفمند

دو تیم فوتبال را در زمین چمن در نظر بگیرید که هیچ کدام از بازیکن‌های دو تیم نتیجه بازی را نمی‌دانند. به نظر شما زمانی که نتیجه بازی را نمی‌دانند می‌توانند به خوبی بازی کنند؟ انگیزه‌ای برای بازی کردن دارند؟ طبیعتا جواب خیر است و نتیجه به آن ها نشان می‌دهد که اگر عقب هستند بیشتر تلاش کنند و اگر از تیم مقابل جلو هستند، تلاش کنند که نتیجه بازی را حفظ کنند. دقیقا ما باید بدانیم که کجای مسیر هدف خود قرار گرفتیم و باید آن را بازنگری کنیم. بازنگری به شدت مهم است و به ما نشان می‌دهد که آیا تخمین‌هایی که زدیم درست بوده است یا خیر…

چگونه به هدف های زندگی راحت‌تر دست پیدا کنیم؟

مطابق شکل یک نمودار برای خود رسم کنید و جلوی چشم خود قرار بدید. زندگی هدفمند هر روز رشد خود را روی این نمودار که اسم آن را نمودار انگیزه گذاشتم، ترسیم کنید. رشدی هر چند کوچک باید ثبت شود و به خاطر داشته باشید که کارهایی که انجام دادنش ساده هست انجام ندادنش هم ساده است. موفقیت تکرار کارهای هوشمندانه ساده هست. با نمودار انگیزه رشد روز‌های گذشته خود را می‌بینید و برای ادامه دادن مصمم‌تر می‌شوید.

مدیریت زمان برای رسیدن به زندگی هدفمند

حقیقت این است که اگر در طول روز کار های بیهوده انجام دهید به هدف خود دست پیدا نمی‌کنید. ما باید از وقت‌مان به خوبی استفاده کنیم و بهترین خودمان باشیم. یکی از قوانینی که باعث می‌شود شما به هدف خود دست پیدا کنید، استفاده از قانون 1/90/90 است. در این قانون ما اولین 90 دقیقه روزمان را به مدت 90 روز روی یک هدف تمرکز میکنیم. من به شما قول میدهم که امکان ندارد از این قانون استفاده کنید و نتیجه‌ای نگیرید.

 

برای رویای خودت اقدام کن

نقش عملگرایی برای رسیدن به هدف

تا به حال این قانون را به افراد زیادی توضیح دادم و نتایج مثبت از این تکنیک بسیار بالاست. تجربه‌ای که من از انسان‌های مختلف داشتم این بوده است که عملگرایی به آموزش یکی از شروط اصلی زندگی هدفمند و موفقیت است. اگر خودتان کمی با من آشنا باشید به خوبی می‌دانید که سریعا نکاتی که یاد گرفتم را سعی می‌کنم در زندگی خود پیاده سازی کنم. بنابراین از شما می‌خواهم که قانون 1/90/90 را برای رسیدن به هدف‌های خود استفاده کنید.

دفترچه مدیریت زمان:

حتما برای خود دفترچه‌ای تهیه و یا طراحی کنید و کارهای روزانه خود را در آن بنویسید. نرم‌افزار ماکروسافت تودو (Microsoft todo)  به شما کمک می‌کند کارهای خود را یادداشت کنید. اما برای برنامه‌ریزی روزانه از یک کاغذ استفاده کنید. دلیل آن هم این است که گوشی‌های موبایل از بزرگترین عوامل حواس‌پرت کننده هست و باید در زمان انجام کارهای مهم آن را از خود دور نگه داریم.

رسیدن به اهداف شیرین زندگی

چیزی لذت بخش‌تر از این وجود ندارد که از شوق و خوشحالی رسیدن به هدف‌تان گریه کنید. برای خود در طول زندگی هدف‌گذاری کنید در مسیر این هدف‌ها شما هر روز به انسانی بهتر از قبل خود تبدیل می‌شوید. از زندگی خود لذت می‌برید و طبیعتا به درآمد بیشتر و رضایت بیشتر از زندگی می‌رسید.

امیرحسین حامدی نکاتی مهم و کاربردی را در هدفگذاری را در ویدیو پایین توضیح می‌دهد:

چطور هدفمند زندگی کنیم

لطفا عمل کنید، تجربه‌ای که داشتم نشانگر این بوده است که اکثر افراد حتی همین مطالب را فراموش می‌کنند و آن‌ها را بعد از مدتی اجرا نمی‌کنند. به شما قول می‌دهم که اگر آن‌ها را اجرا به اهداف و خواسته‌های خود نزدیک‌تر می‌شوید و در نهایت می‌توانید به افراد بیشتری در حوزه تخصصی‌تان کمک کنید. امیدوارم که با انتخاب درستمون به بهار زندگیمون نزدیک‌ و نزدیک‌تر شویم. برای مطالعه بیشتر و راحت‌تر کردن مسیر اهداف خود می‌توانید از مطالب رایگان سایت بهارمن استفاده کنید. bahareman.com
منابع مقاله زندگی هدفمند

 1. site www.psychologytoday.com
 2. Get Out of Your Own Way: Overcoming Self-Defeating Behavior book

 3. The Science of Everyday Life book

 4. he Composition of Everyday Life, Concise with APA 7e Updates book

حرف پایانی

امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. لطفا کاری انجام دهید که چند سال دیگر از خود الان‌تان تشکر کنید. لطفا پیدا کردن هدف خود را به روزهای آینده موکول نکنید. همین الان بهترین زمان پیدا کردن هدف‌تان هست. کاغذ و خودکار را بردارید و گامی بزرگ برای زندگی هرفمند داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هیچ وقت روزهای خوب نمی‌آیند بلکه روزهای خوب به دست خود ما ساخته می‌شوند. امیدوارم که هرچقدر از نوشتن این مطلب لذت بردم شما هم از خواندن آن لذت برده باشید. پیشنهاد می‌کنم لینک این مطلب را برای بهترین دوستان خود که از صمیم قلب دوستشان دارید ارسال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=6500
اشتراک گذاری:

نظرات

781 نظر در مورد زندگی هدفمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه صبح زود بیدار شویم؟ عادت به سحرخیز شدن با تحقیقات 2022
 2. بازتاب: در 3 ماه چگونه رتبه برتر کنکور شویم ـ 5 راهکار مخفی ـ بهارمن
 3. بازتاب: 7 راز ساختن زندگی بهتر - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. بازتاب: انواع سبک یادگیری - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. بازتاب: 3 تکنیک کاربردی تمرکز روی هدف های زندگی مجموعه آموزشی بهارمن
 6. بازتاب: بهترین روش مطالعه در دنیا با 6 گام کاربردی ـ بهارمن
 7. بازتاب: چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم. - مجموعه آموزشی بهارمن
 8. بازتاب: تفکرات اشتباه در تمرکز - 4 تفکر اشتاهی که در فرایند تمرکز انجام میشود - مجموعه آموزشی بهارمن
 9. چقدر قشنگ یاد دادین زندگی هدفمند رو..خیلی نکته ازش یاد گرفتم

  2

1 28 29 30