0
0

یادگیری در خواب

3040 بازدید
یادگیری در خواب چگونه است؟

یادگیری در خواب، چطور و چگونه در خواب دروس را یادبگیریم + یادگیری زبان در خواب

در این مقاله از بهارمن یاد می‌گیرید حتّی زمانی که خواب هستید بتوانید اطّلاعاتی را وارد مغزتان کنید. یادگیری در خواب غیر ممکن نیست و شما می‌توانید در زمان‌های کوتاه نتایج بزرگ خلق کنید. روش یادگیری در خواب بسیار راحت است و اصلا قرار نیست شما کار سختی انجام دهید. فقط کافیست تکنیک یادگیری در خواب را اجرا کنید و به راحتی هر چیزی را یاد بگیرید. می‌خواهیم خفن ترین روش یادگیری در خواب را یاد بگیریم؟ در پایان این مقاله می‌توانید جواب سوالات زیر را پیدا کنید:

 • یادگیری در خواب چیست؟
 • آیا یادگیری در خواب واقعیت دارد؟
 • چگونه می‌توانم در خواب یاد بگیرم؟
 • یادگیری انگلیسی در خواب چگونه اتفاق می‌افتد؟
 • شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟

در فیلم پایین دو نکته خیلی مهم را برای شما بیان می‌کنم. مورد اول در مورد زمانی که نمی‌توانیم خوب یاد بگیریم صحبت می‌کنم و در نکته دوم در مورد یادگیری در خواب صحبت می‌کنم.

آیا یادگیری در خواب اتفاق می‌افتد؟

یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ما انسان‌ها زمان است و همه بزرگان دنیا از اهمیت زمان در زندگی خود بار‌ها و بار‌ها صحبت کردند. تمام ما انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها 24 ساعت زمان داریم. طبیعتاً کسی که از این 24 ساعت به‌خوبی استفاده کند، می‌تواند نتایج بسیار خوبی را به دست آورد.

داستان یادگیری در خواب

داستان یادگیری در خواب

در یکی از همایش‌های مهارت‌های زندگی، یکی از مخاطبین که اسمش آرمان بود از من سؤال خوبی پرسید. او می‌گفت برای کنکور سراسری فرصت دارد و تابه‌حال هیچ مطالعه‌ای نداشته است و گفت چگونه می‌توانم در کنکور نتیجه‌‌ای خوب بگیرم. در حرف‌های آرمان متوجّه شدم که انگیزه‌ زیادی برای کنکور ندارد بنابراین به او کمی انگیزه دادم و گفتم اگر خودت را باور داشته باشی می‌توانی نتیجه‌ی خوبی بگیری.

به آرمان گفتم هر زمانی که از مطالعه خسته شدی برای خودت خواب مصنوعی ایجاد کن و این خواب را تا 20 دقیقه می‌توانی ادامه دهی.

آموزش و یادگیری در خواب - بهارمن

جالب است بدانید آرمان چند ماه بعد در یکی از کارگاه‌‌‌‌های دیگر من شرکت کرد. زمانی که او را دیدم با خوشحالی و دسته‌گلی به سمت من آمد و از من خیلی تشکر کرد.

او توانسته بود رتبه‌ای خوب در کنکور بگیرد و راز موفّقیّتش را خواب‌های مصنوعی که برای خود ایجاد کرده بود می‌دانست. پس یادگیری در خواب اتفاق می‌افتد. فقط کافیست تکنیک‌های یادگیری در خواب را به درستی پیاده سازی کنیم.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

یادگیری در خواب - بهارمن

چند ساعت بخوابیم؟

همه‌ی انسان‌ها به خواب احتیاج دارند و تقریباً هر انسانی بین 6 تا 8 ساعت در شبانه‌روز احتیاج به خواب دارد. هدف این مقاله این است که حتّی از زمانی هم که خوابیم استفاده بهتری کنیم و بتوانیم در خواب هم یاد بگیریم.

ترفند‌های شب امتحان

از داستان آرمان متوجّه شدیم که می‌توانیم در خواب هم یاد بگیریم امّا یک سری نکات را حتماً باید رعایت کنیم. ابتدا باید بدانید که از این تکنیک بهتر است زمانی استفاده کنید که فرصت محدودی برای مطالعه دارید. نکته‌ی بسیار مهم بعدی این است که زمانی که برای خواب مصنوعی اقدام می‌کنید و سرِ خود را روی بالش می‌گذارید؛ فقط و فقط باید روی محتوایی که یاد گرفته‌اید تمرکز کنید تا به خواب بروید.

هشدار مهم این است که اگر به افکار دیگر بروید؛ نتیجه‌ی این تکنیک کم می‌شود. افکار مزاحم باعث ترشح کورتیزول و در نهایت استرس می‌شود. استرس دشمن یادگیری است. اگر در طول روز استرس زیادی را تجربه می‌کنید، مقاله مدیریت و درمان استرس بهارمن را مطالعه کنید.

ترفند یادگیری در خواب

یادگیری مطالب جدید در خواب چگونه است؟

تا به الان خواب مصنوعی را متوجه شدید. اما چگونه می‌توانیم مطالب جدید را در خواب یاد بگیریم؟ امکان دارد شما هم بتوانید در خواب، نکات جدید را یاد بگیرید. مطمئنم از مطالعه این بخش از مقاله یادگیری در خواب هیجان زده خواهید شد. دانشگاه استنفورد طبق تحقیفاتی که در سال 2009 داشت متوجه شد که 40درصد افراد می‌توانند در خواب نکات جدید هم به خاطر بسپارند. خب دقیقا باید چکار کنید. زمانی که روز خود را تمام کردید و خواستید بخوابید چند کار ساده را باید انجام دهید.

 1. قبل از خواب محتوای آموزشی خود را در حالت پخش قرار دهید و بخوابید.
 2. صوت یا پادکست آموزشی خود را روی تکرار بگذارید که تا صبح چندین بار تکرار شود.
 3. صبح که از خواب بیدار شدید به سراغ محتوایی که در خواب پخش کردید بروید.
 4. آن را مطالعه کنید یا دوباره گوش دهید.

اگر مطالب را میدانستید یعنی جز 40درصد افرادی هستید که می‌توانند در خواب هم یاد بگیرند. بهتر است فایل آموزشی که شب پخش می‌کنید، بیشتر از هفت دقیقه نباشد. بسیاری از دانش‌پژوه‌های دوره نخبگان یادگیری و حافظه از تکنیک استفاده می‌کنند.

تاثیر خواب بر حافظه

دانشمندان تحقیقات جالبی روی انسان‌ها انجام داده‌اند.تحقیق به این شکل بود که شخصی را در حالت آسوده و رها روی تختی قرار می‌دادند و مغز او را با دستگاه‌هایFMAR کنترل می‌کردند.

دانشمندان از فرد مورد‌نظر تعدادی سؤال می‌پرسیدند؛ مثلاً سؤال‌های ریاضی، خانوادگی و حتّی کسب‌و‌کار. فرد هم به آن‌ها جواب می‌داد. زمانی که آن شخص داشت به سؤالات دانشمندان جواب می‌داد دارویی به او تزریق می‌شد که فرد را به حالت خواب فرو می‌برد.

جالب است بدانید که مغز او همواره به اطّلاعات فکر می‌کرد و آن اطّلاعات را دسته‌بندی می‌کرد. مثلاً اگر سؤال ریاضی از او می‌پرسیدند خون‌رسانی به نیم‌کره‌ی چپ فرد بیشتر می‌شد.

داستان یادگیری در خواب

نگرش شما به خواب

در مقاله‌ای دیگر از سایت بهارمن گفته شد که نگرش ما قبل از خواب بسیار مهم است. اگر با افکار منفی به خواب برویم صبح روز بعد کسل و داغون هستیم و اگر با شور ‌و شوق به خواب برویم صبح با انگیزه و سرحال از خواب بیدار می‌شویم. دلیل آن این است که ذهن ما تا صبح به اطّلاعاتی که مرورشان کردیم فکر می‌کند. ما می‌خواهیم از این عملکرد مغز به‌خوبی برای یادگیری استفاده کنیم. زمانی که ما می‌خوابیم مغز بیدار است و کار خود را انجام می‌دهد. درواقع اطّلاعات را دسته‌بندی می‌کند و در ذهن و حافظه‌ی بلند‌مدّت می‌چیند.

برای مطالعه مقاله روش مطالعه، کلیک کنید

یادگیری در خواب - بهارمن

یادگیری مغز در خواب

شاید این سوال به ذهن شما آمده است که چگونه در خواب درس یاد بگیرم؟ یعنی نکاتی که اصلا از آن آگاهی ندارم را در زمان خواب وارد مغزم کنم. زمانی که ما میخوابیم طول امواج مغزی ما تغییر می‌کند و در زمان‌هایی در طول خواب به خواب رِم میرسیم.

REM یعنی (Rapid Eye Movement) بهتر بگویم حرکت سریع چشم‌ها در خواب که گاهی اوقات خودمان زمانی که یک فرد به خواب فرو رفته است آن را مشاهده می‌کنیم. معمولا مادرانی که فرزند خردسال دارند این اتفاق را مشاهده کردند.

در این مرحله از خواب فعالیت و کار سلول‌های مغزی ما بیشتر میشود. در حالت رم مغز می‌تواند صدا‌های اطراف را متوجه شود. بنابراین برخی از دانشمندان معتقدند که میتوان مجموعه‌ای از کلمات را که به صورت صوتی باشد، وارد مغز کرد و به خوبی آن را تثبیت کرد.

می‌خواهم مقاله “چگونه صبح زود سرحال بیدار شویم” را مطالعه کنم، کلیک کنید

یادگیری انگلیسی در خواب - بهارمن

یادگیری زبان در خواب

تا اینجا متوجه شدیم یادگیری درس در خواب امکان پذیر است. اما برای این که تاثیر خواب بر حافظه بیشتر شود، این دو اقدام را بهتر است انجام دهید:

1. فرض کنید آزمون دارید: زمانی که مغزتان متوجه شود نکاتی که یاد گرفتید بسیار مهم است و قرار است در آزمون از آن‌ها استفاده کنید، آن‌ها را در خواب بیشتر یادآوری می‌کند.

2. بو در یادگیری: در حین مطالعه سعی کنید یک بو مثل بوی یک گل را استشمام کنید. اگر در زمان خواب همین بو در فضا باشد. مغز اطلاعات و خاطراتی که با آن بو دارد را یادآوری می‌کند.

یادگیری در خواب با بو

برای مطالعه مقاله چگونه رتبه برتر کنکور شویم، کلیک کنید

خلاصه مطلب یادگیری در خواب

یک یادگیرنده حرفه‌ای می‌داند که اگر مدّت‌ زمان کمی برای یادگیری داشته باشد، نباید اطّلاعات زیادی را وارد مغز کند. به‌ اصطلاح خودمون خرخوانی در مدّت‌زمان کم، بازده‌ زیادی ندارد.

یادگیرنده‌ حرفه‌ای، زمانی که میخواهد به خواب مصنوعی رود، فقط به اطّلاعاتی که یاد گرفته است فکر می‌کند تا نتیجه‌ای فوق‌العاده بگیرد.

نکات مهمی که باید هنگام یادگیری در خواب رعایت کنید را در فیلم زیر مشاهد کنید:

هدف سایت آموزشی بهارمن؛ پیشرفت، توسعه و بهبود فردی شما عزیزان و همراهان همیشگی بهارمن است. امیدواریم مقاله فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

حرف پایانی مطلب یادگیری در خواب

یادگیری زبان در خواب چگونه است؟ چگونه یادگیری درس‌ها و کتاب‌هایمان را در خواب داشته باشیم؟ ما می‌توانیم از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنیم، مگر وقت و زمان از هر چیزی حتی طلا هم باارزش‌تر است؟ پس باید هر کاری انجام دهیم تا از زمان‌مان به خوبی استفاده کنیم. شما بهتر است از یادگیری در خواب، استفاده از زمان‌های پرت یا مرده، زمانی که در ترافیک مانده‌ایم، بهترین استفاده را ببرید. مطمئن هستم با انجام تمریناتی که در مقاله گفته شد می‌توانید به راحتی در خواب یاد بگیرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=5333
اشتراک گذاری:

نظرات

50 نظر در مورد یادگیری در خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه صبح زود بیدار شویم؟ عادت به سحرخیز شدن با تحقیقات 2022
 2. بازتاب: 4 قانون کاربردی برای مدیریت ذهن مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: رسیدن به زندگی هدفمند و خروج از روزمرگی + فیلم ـ بهارمن
 4. بازتاب: استراحت بعد از درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. با دوره یادگیری حافظه و نخبگان میشه روی کتاب قرآن استفاده کرد و آیه های قرآن رو حفظ کرد؟

  1

  1. سلام امیرحسین عزیز
   وقت بخیر
   شما در دوره نخبگان یادگیری و حفظیاتتون با تمرینات حافظه‌ای که انجام می‌دید قوی میشه…
   و در خاطر داشته باشید که تکنیک‌های قوی یادگیری هم وجود دارند که تو مدرسه به ما یاد ندادند…
   موفق باشید.

   2

  1. هر محتوایی که ما قبل از خواب بهش فکر کنیم، در ذهن مرور می‌شود.
   پیشنهاد محقق‌ها، مطالب سخت‌تر هست
   موفق باشید.

   3

 6. بازتاب: آموزش سازمانی - مجموعه آموزشی بهارمن
 7. بازتاب: تند خوانی (روش، تکنیک و تمرین) - استخدام آینده
 8. بازتاب: تند خوانی (روش ها، تکنیک ها و تمرین ها) - استخدام آینده
 9. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفید شما سوالی از خدمتتون داشتم اگر راهنمایی بفرمائید سپاسگذار میشم من پسرم درس هاش تقریبا خوبه ریاضی مشکل نداره دروس دیگر هم عادت کرده حتما باید کسی برایش بخونه تا تکرار کنه و یاد بگیره تقریبا جواب میده و سریع یاد میگیره ولی متاسفانه اصلا املای خوبی نداره با اینکه کلاس چهارم هست تقریبا کلمات رو صحیح نمی نویسه میخواستم بدانم میشود از این طریق کمکش کرد؟ چگونه؟ سپاس

  1

  1. سلام محمد عزیز
   در گام اول باید دید که فرزندتون در چه سطحی از مشکل هستند. اگر احیانا اختلال دیکته نویسی داشته باشند باید راهکارهای منحصر به فرد خودشون رو انجام بدند. اختلال دیکته نویسی 12 درصد بچه ها دارند و راهکارهای مختلفی برای حل آن هست. پیشنهاد می‌کنم تحسین بیشتری برای دیکته نویسی فرزندتون داشته باشید تا بیشتر تمرین کنند.

   1

  1. سلام نگین عزیز
   09922405394
   این شماره پشتیبانی واتساپ ما هست.
   شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

   1

 10. بازتاب: طوفان جدیدی در راه است... - مجموعه آموزشی بهارمن
 11. بازتاب: ۹ راهکار منحصر به‌فرد برای تقویت حافظه کودکان - مجموعه آموزشی بهارمن
 12. بازتاب: رازهایی که سیکل خواب از شما فاش میکند - مجموعه آموزشی بهارمن
 13. سلام آقای امیرحسین حامدی من کلاس شیشمم و بابام میگه باید درس علوم را اول تا آخر حفظ کنم من چنبار خوندمش اثلا نمیتونم حفظش کنم اگه میتونی توی واتساپ بهم پیام بدی و یه راه حل به من بدید 09935980871 خاهش میکنم خیلی ممنونم میشم

  1

  1. پشتیبانی ما همراه شماست دوست عزیزم
   در کنارتون هستیم.

   1

   1. سلام من هرچی مطالب رو میخونم مطالب توضیحات مثل ثوال های امتحان سریع همون لحظه از ذهنم خارج میشه ودیر حفظ میکنه

    1

    1. سلام وقت بخیر
     با تمرینات تقویت حافظه، ذهن خودتونو فعال‌تر و پویاتر کنید.
     موفق باشید.

     1