0
0

یادگیری در خواب

217 بازدید
یادگیری در خواب چگونه است؟
 • یادگیری در خواب، چطور و چگونه در خواب دروس را یادبگیریم + یادگیری زبان در خواب

  در این مقاله از بهارمن یاد می‌گیرید حتّی زمانی که خواب هستید بتوانید اطّلاعاتی را وارد مغزتان کنید. یادگیری در خواب غیر ممکن نیست و شما می‌توانید در زمان‌های کوتاه نتایج بزرگ خلق کنید. روش یادگیری در خواب بسیار راحت است و اصلا قرار نیست شما کار سختی انجام دهید. فقط کافیست تکنیک یادگیری در خواب را اجرا کنید و به راحتی هر چیزی را یاد بگیرید. در پایان این مقاله می‌توانید جواب سوالات زیر را پیدا کنید:

  • یادگیری در خواب چیست؟
  • آیا یادگیری در خواب واقعیت دارد؟
  • چگونه می‌توانم در خواب یاد بگیرم؟
  • یادگیری انگلیسی در خواب چگونه اتفاق می‌افتد؟
  • شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟

  در فیلم پایین دو نکته خیلی مهم را برای شما بیان می‌کنم. مورد اول در مورد زمانی که نمی‌توانیم خوب یاد بگیریم صحبت می‌کنم و در نکته دوم در مورد یادگیری در خواب صحبت می‌کنم.

  آیا یادگیری در خواب اتفاق می‌افتد؟

  یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ما انسان‌ها زمان است و همه بزرگان دنیا از اهمیت زمان در زندگی خود بار‌ها و بار‌ها صحبت کردند. تمام ما انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها 24 ساعت زمان داریم. طبیعتاً کسی که از این 24 ساعت به‌خوبی استفاده کند، می‌تواند نتایج بسیار خوبی را به دست آورد.

  داستان یادگیری در خواب

  داستان یادگیری در خواب

  در یکی از همایش‌های مهارت‌های زندگی، یکی از مخاطبین که اسمش آرمان بود از من سؤال خوبی پرسید. او می‌گفت برای کنکور سراسری فرصت دارد و تابه‌حال هیچ مطالعه‌ای نداشته است و گفت چگونه می‌توانم در کنکور نتیجه‌‌ای خوب بگیرم. در حرف‌های آرمان متوجّه شدم که انگیزه‌ زیادی برای کنکور ندارد بنابراین به او کمی انگیزه دادم و گفتم اگر خودت را باور داشته باشی می‌توانی نتیجه‌ی خوبی بگیری.

  به آرمان گفتم هر زمانی که از مطالعه خسته شدی برای خودت خواب مصنوعی ایجاد کن و این خواب را تا 20 دقیقه می‌توانی ادامه دهی.

  آموزش و یادگیری در خواب - بهارمن

  جالب است بدانید آرمان چند ماه بعد در یکی از کارگاه‌‌‌‌های دیگر من شرکت کرد. زمانی که او را دیدم با خوشحالی و دسته‌گلی به سمت من آمد و از من خیلی تشکر کرد.

  او توانسته بود رتبه‌ای خوب در کنکور بگیرد و راز موفّقیّتش را خواب‌های مصنوعی که برای خود ایجاد کرده بود می‌دانست. پس یادگیری در خواب اتفاق می‌افتد. فقط کافیست تکنیک‌های یادگیری در خواب را به درستی پیاده سازی کنیم.

  یادگیری در خواب - بهارمن

  چند ساعت بخوابیم؟

  همه‌ی انسان‌ها به خواب احتیاج دارند و تقریباً هر انسانی بین 6 تا 8 ساعت در شبانه‌روز احتیاج به خواب دارد. هدف این مقاله این است که حتّی از زمانی هم که خوابیم استفاده بهتری کنیم و بتوانیم در خواب هم یاد بگیریم.

  ترفند‌های شب امتحان

  از داستان آرمان متوجّه شدیم که می‌توانیم در خواب هم یاد بگیریم امّا یک سری نکات را حتماً باید رعایت کنیم. ابتدا باید بدانید که از این تکنیک بهتر است زمانی استفاده کنید که فرصت محدودی برای مطالعه دارید. نکته‌ی بسیار مهم بعدی این است که زمانی که برای خواب مصنوعی اقدام می‌کنید و سرِ خود را روی بالش می‌گذارید؛ فقط و فقط باید روی محتوایی که یاد گرفته‌اید تمرکز کنید تا به خواب بروید.

  هشدار مهم این است که اگر به افکار دیگر بروید؛ نتیجه‌ی این تکنیک کم می‌شود. افکار مزاحم باعث ترشح کورتیزول و در نهایت استرس می‌شود. استرس دشمن یادگیری است. اگر در طول روز استرس زیادی را تجربه می‌کنید، مقاله مدیریت و درمان استرس بهارمن را مطالعه کنید.

  ترفند یادگیری در خواب

  یادگیری مطالب جدید در خواب چگونه است؟

  تا به الان خواب مصنوعی را متوجه شدید. اما چگونه می‌توانیم مطالب جدید را در خواب یاد بگیریم؟ امکان دارد شما هم بتوانید در خواب، نکات جدید را یاد بگیرید. مطمئنم از مطالعه این بخش از مقاله یادگیری در خواب هیجان زده خواهید شد. دانشگاه استنفورد طبق تحقیفاتی که در سال 2009 داشت متوجه شد که 40درصد افراد می‌توانند در خواب نکات جدید هم به خاطر بسپارند. خب دقیقا باید چکار کنید. زمانی که روز خود را تمام کردید و خواستید بخوابید چند کار ساده را باید انجام دهید.

  1. قبل از خواب محتوای آموزشی خود را در حالت پخش قرار دهید و بخوابید.
  2. صوت یا پادکست آموزشی خود را روی تکرار بگذارید که تا صبح چندین بار تکرار شود.
  3. صبح که از خواب بیدار شدید به سراغ محتوایی که در خواب پخش کردید بروید.
  4. آن را مطالعه کنید یا دوباره گوش دهید.

  اگر مطالب را میدانستید یعنی جز 40درصد افرادی هستید که می‌توانند در خواب هم یاد بگیرند. بهتر است فایل آموزشی که شب پخش می‌کنید، بیشتر از هفت دقیقه نباشد. بسیاری از دانش‌پژوه‌های دوره نخبگان یادگیری و حافظه از تکنیک استفاده می‌کنند.

  تاثیر خواب بر حافظه

  دانشمندان تحقیقات جالبی روی انسان‌ها انجام داده‌اند.تحقیق به این شکل بود که شخصی را در حالت آسوده و رها روی تختی قرار می‌دادند و مغز او را با دستگاه‌هایFMAR کنترل می‌کردند.

  دانشمندان از فرد مورد‌نظر تعدادی سؤال می‌پرسیدند؛ مثلاً سؤال‌های ریاضی، خانوادگی و حتّی کسب‌و‌کار. فرد هم به آن‌ها جواب می‌داد. زمانی که آن شخص داشت به سؤالات دانشمندان جواب می‌داد دارویی به او تزریق می‌شد که فرد را به حالت خواب فرو می‌برد.

  جالب است بدانید که مغز او همواره به اطّلاعات فکر می‌کرد و آن اطّلاعات را دسته‌بندی می‌کرد. مثلاً اگر سؤال ریاضی از او می‌پرسیدند خون‌رسانی به نیم‌کره‌ی چپ فرد بیشتر می‌شد.

  داستان یادگیری در خواب

  نگرش شما به خواب

  در مقاله‌ای دیگر از سایت بهارمن گفته شد که نگرش ما قبل از خواب بسیار مهم است. اگر با افکار منفی به خواب برویم صبح روز بعد کسل و داغون هستیم و اگر با شور ‌و شوق به خواب برویم صبح با انگیزه و سرحال از خواب بیدار می‌شویم. دلیل آن این است که ذهن ما تا صبح به اطّلاعاتی که مرورشان کردیم فکر می‌کند. ما می‌خواهیم از این عملکرد مغز به‌خوبی برای یادگیری استفاده کنیم. زمانی که ما می‌خوابیم مغز بیدار است و کار خود را انجام می‌دهد. درواقع اطّلاعات را دسته‌بندی می‌کند و در ذهن و حافظه‌ی بلند‌مدّت می‌چیند.

  برای مطالعه مقاله روش مطالعه، کلیک کنید

  یادگیری در خواب - بهارمن

  یادگیری مغز در خواب

  شاید این سوال به ذهن شما آمده است که چگونه در خواب درس یاد بگیرم؟ یعنی نکاتی که اصلا از آن آگاهی ندارم را در زمان خواب وارد مغزم کنم. زمانی که ما میخوابیم طول امواج مغزی ما تغییر می‌کند و در زمان‌هایی در طول خواب به خواب رِم میرسیم.

  REM یعنی (Rapid Eye Movement) بهتر بگویم حرکت سریع چشم‌ها در خواب که گاهی اوقات خودمان زمانی که یک فرد به خواب فرو رفته است آن را مشاهده می‌کنیم. معمولا مادرانی که فرزند خردسال دارند این اتفاق را مشاهده کردند.

  در این مرحله از خواب فعالیت و کار سلول‌های مغزی ما بیشتر میشود. در حالت رم مغز می‌تواند صدا‌های اطراف را متوجه شود. بنابراین برخی از دانشمندان معتقدند که میتوان مجموعه‌ای از کلمات را که به صورت صوتی باشد، وارد مغز کرد و به خوبی آن را تثبیت کرد.

  می‌خواهم مقاله “چگونه صبح زود سرحال بیدار شویم” را مطالعه کنم، کلیک کنید

  یادگیری انگلیسی در خواب - بهارمن

  یادگیری زبان در خواب

  تا اینجا متوجه شدیم یادگیری درس در خواب امکان پذیر است. اما برای این که تاثیر خواب بر حافظه بیشتر شود، این دو اقدام را بهتر است انجام دهید:

  1. فرض کنید آزمون دارید: زمانی که مغزتان متوجه شود نکاتی که یاد گرفتید بسیار مهم است و قرار است در آزمون از آن‌ها استفاده کنید، آن‌ها را در خواب بیشتر یادآوری می‌کند.

  2. بو در یادگیری: در حین مطالعه سعی کنید یک بو مثل بوی یک گل را استشمام کنید. اگر در زمان خواب همین بو در فضا باشد. مغز اطلاعات و خاطراتی که با آن بو دارد را یادآوری می‌کند.

  یادگیری در خواب با بو

  برای مطالعه مقاله چگونه رتبه برتر کنکور شویم، کلیک کنید

  خلاصه مطلب یادگیری در خواب

  یک یادگیرنده حرفه‌ای می‌داند که اگر مدّت‌ زمان کمی برای یادگیری داشته باشد، نباید اطّلاعات زیادی را وارد مغز کند. به‌ اصطلاح خودمون خرخوانی در مدّت‌زمان کم، بازده‌ زیادی ندارد.

  یادگیرنده‌ حرفه‌ای، زمانی که میخواهد به خواب مصنوعی رود، فقط به اطّلاعاتی که یاد گرفته است فکر می‌کند تا نتیجه‌ای فوق‌العاده بگیرد.

  نکات مهمی که باید هنگام یادگیری در خواب رعایت کنید را در فیلم زیر مشاهد کنید:

  برای اطلاعات بیشتر برای دوره نخبگان یادگیری و حافظه، کلیک کنید

  یادگیری زبان در خواب چگونه است؟ چگونه یادگیری درس‌ها و کتاب‌هایمان را در خواب داشته باشیم؟ ما می‌توانیم از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنیم، مگر وقت و زمان از هر چیزی حتی طلا هم باارزش‌تر است؟ پس باید هر کاری انجام دهیم تا از زمان‌مان به خوبی استفاده کنیم. شما بهتر است از یادگیری در خواب، استفاده از زمان‌های پرت یا مرده، زمانی که در ترافیک مانده‌ایم، بهترین استفاده را ببرید. مطمئن هستم با انجام تمریناتی که در مقاله گفته شد می‌توانید به راحتی در خواب یاد بگیرید.

  هدف سایت آموزشی بهارمن؛ پیشرفت، توسعه و بهبود فردی شما عزیزان و همراهان همیشگی بهارمن است. امیدواریم مقاله فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=5333
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  35 نظر در مورد یادگیری در خواب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: تند خوانی (روش، تکنیک و تمرین) - استخدام آینده
  2. بازتاب: تند خوانی (روش ها، تکنیک ها و تمرین ها) - استخدام آینده
  3. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفید شما سوالی از خدمتتون داشتم اگر راهنمایی بفرمائید سپاسگذار میشم من پسرم درس هاش تقریبا خوبه ریاضی مشکل نداره دروس دیگر هم عادت کرده حتما باید کسی برایش بخونه تا تکرار کنه و یاد بگیره تقریبا جواب میده و سریع یاد میگیره ولی متاسفانه اصلا املای خوبی نداره با اینکه کلاس چهارم هست تقریبا کلمات رو صحیح نمی نویسه میخواستم بدانم میشود از این طریق کمکش کرد؟ چگونه؟ سپاس

   2

  4. بازتاب: طوفان جدیدی در راه است... - مجموعه آموزشی بهارمن
  5. بازتاب: ۹ راهکار منحصر به‌فرد برای تقویت حافظه کودکان - مجموعه آموزشی بهارمن
  6. بازتاب: رازهایی که سیکل خواب از شما فاش میکند - مجموعه آموزشی بهارمن
  7. سلام آقای امیرحسین حامدی من کلاس شیشمم و بابام میگه باید درس علوم را اول تا آخر حفظ کنم من چنبار خوندمش اثلا نمیتونم حفظش کنم اگه میتونی توی واتساپ بهم پیام بدی و یه راه حل به من بدید 09935980871 خاهش میکنم خیلی ممنونم میشم

   2

   1. پشتیبانی ما همراه شماست دوست عزیزم
    در کنارتون هستیم.

    2

  8. بازتاب: 7 مرحله کاربردی تقویت حافظه و راه های تقویت مغز - مغزی جوان داشته باشید - مجموعه آموزشی بهارمن
  9. به قول خودم:بازم مثل همیشه حامدی برنده میشه واقعا لطف کردید ممنون

   2

  10. سلام استادوقتتون بخیر
   استادواقعا عالییی بود
   اینکه بتونی حتی توخوابم مطالعه داشته باشی واززمانت بخوبی
   استفاده کنی ونگران ازدست دادن فرصت نباشی خیلی عالییییه
   خیلی ممنون ازمقاله های خوبتون استاداین مقاله هم
   مثل همه مقاله هاتون عالییی بودممنون اززحماتتون
   سپاس فراوان

   2

   1. سلام معصومه عزیز
    خیلی خوبه که از زمانت بهترین بهره رو ببری
    خوشحالم که مقاله برات مفید بوده
    موفق باشی

    2

  11. ممنون خیلی عالی بود حتمن از مطالب استفاده میکنم و امیدوارم نتیجه خوبی بگیرم که حتمن همین طوره.

   من واقعن تو کنترل زمانم مشکل دارم روش های درست مطالعه کردن رو یاد ندارم اما این مقاله خیلی مفید بود .

   میخام این نکاتی که برای قبل از خاب گفتین رو انجام بدم تا ببینم منم جزو اون ۴۰ درصدی که میتونن نکات جدید رو تو خاب به خاطر بسپارن‌ هستم یا نه.

   خیلی با قسمت نگرش ما هنگام خاب موافق بودم چون خودم به شخصه متوجه این شدم که افکار منفی و مثبت قبل از خاب چه تاثیری میتونن روی زمان بعد از بیداریمون بذارن

   من خودم خیلی وقتا به خابِ رم میرم اما تا قبل از خوندن این مقاله نمی‌دونستم که اصلن اسم این حالت چیه و چه کاری انجام میشه تو این حالت

   خلاصه ک خیلی عالی بود. ممنون🧡

   2

   1. خیلی عالیه شما کمک بزرگی به پیشرفت جامعه می‌کنی امید وارم توی تمام مراحل موفق باشی

    2

  12. سلام خسته نباشید استاد
   قبل از هر چیز واقعا خیلی تشکر میکنم از اینکه این همه پادکست و مقاله های خوبی که بهمون هدیه میدید و دمتون گرم واقعا که این همه هوایه کنکوری هارو دارید و کاملا درکشون میکنید
   و اینکه این مقاله تون هم مثل همه مقاله ها خیلی عا اااااالی و مفید بود راستش من اصلا تا حالا این روش رو جایی نشنیده بودم و اکثرا قبله خواب به موزیک گوش میدم تا فایل صوتیه درسی…
   واقعا من مقاله یا پادکستی نشده که از شما بخونم و ازش استفاده ای نکنم یعنی اگه با شما آشنا نمی شدم کلا زندگیم تباه بود با این روشه مطالعه ای که داشتم😁
   بازم ممنون از مقاله فوق العادتون 💛

   2

   1. خیلی عالیه شما کمک بزرگی به پیشرفت جامعه می‌کنی امید وارم توی تمام مراحل موفق باشی

    2

  13. سلام
   چه قدر جالب که آدم میتونه توی خواب هم یاد بگیره.
   من ازین مقاله علاوه بر اینکه فهمیدم چطور میشه تو خواب یاد گرفت و این مقاله تکمیل مطالبی بود که در دوره ی نخبگان یاد گرفتم ولی یه چیز دیگم یاد گرفتم ؛ اونم اهمیت مدیتیشنه!
   اینکه مغزما حتی توی خواب هم استراحت نمیکنه ، پس کی واقعا این مغز ما آروم میگیره؟ اگه همینطور کار کنه و کار کنه که رو به زوال میره ، پس من فهمیدم ذهن ما واقعا به مدیتیشن احتیاج داره چون تنها در زمان مدیتیشن و توجه به نفس هامونه که این ذهن خاموش میشه و کمتر فعالیت میکنه.
   ممنون بابت این مقاله ی پر از نکته

   2

   1. سلام یادگیری در خواب واقعا مقاله فوق العاده ای هست ممنون کامل بود واقعا و چقدر هیجان انگیز که خواب این تاثیر ها رو میتونه در یادگیری داشته باشه 😊

    2

  14. من واقعا به همچین روشی نیاز داشتم چون خودم هم کنکور تجربی هستم و حتما از این روش استفاده میکنم و مطمئنم که این روش تاثیر خیلی خوبی روی نتیجه کنکورم داره
   مرسی از مطالب خوب و بسیار مفید آقای حامدی عزیز ❤️🌷☺️💝

   2

   1. سلام سیما عزیز
    به امید اینکه بهترین رتبه رو بدست بیاری
    موفق باشی

    2

  15. خیلی جالب بود برام
   به خصوص اون بخش که’ بو در یادگیری’ بود
   یادگیری در خواب خیلی خوبی بود.

   2

  16. خیلی جالب بود برام
   به خصوص اون بخش که’ بو در یادگیری’ بود
   یادگیری در خواب خیلی خوبی بود.

   2

  17. ممنون از شما واطلاعات خوبی که بما منتقل می کنید کاش زمان مدرسه رفتنمون اینهارو آموزش بدن وکاش اینها جزو دروس مدرسه باشه واقعا لذت بردم

   2

   1. سلام نرگس عزیز
    حالا که این مطلب رویاد گرفتی از همین الآن اون رو به کار ببر

    2

  18. واقعا این اقای ارمان انقدر نتیجه گرفته؟یا قراره بگیره؟
   جالبه برام این تکنیک

   2

  19. از این به بعد قبل خواب به چیزاهای خوب و عالی فکر میکنم
   پول. خانواده. سلامتیو موفقیت
   بذار تا صب حالم با اینا خوب باشه داداش

   2

  20. سلام
   واقعا اینایی که گفتین جواب میده؟؟؟ حتی برای زبان خارجی؟

   2

  21. من اموزش های اینستاگرام رو دنبال میکنم. تصمیم گرفتم از این تکنیک برای تثبیت اموزش هام استفاده کنم.متشکرم برای وقت و ارزی که برای اموزش این مطالب میذارید……

   2

  22. سلام اقای حامدی
   من تازه با شما و سایتتون اشنا شدم از طریق پست اینستاگرام
   برام خیلی جالب بود بخاطر همین اومدم مقاله رو هم بخونم
   چیزای جالبی داشت
   مرسی واقعا که به ما کنکوری ها کمک میکنید
   کاش ی صحبت با پدرها و مادرها داشتین انقدر استرس ندن ب ما بچه ها

   2

  23. یادگیری تو خواب؟ مگ داریم؟ مگ میشه؟
   اصن فکرش نمیکردم همچین چیزی شدنی باشه
   فکرش بکن برای کنکور چ عالی میشه اگ بشه

   2

  24. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بزرگوار گرامی
   مفید بود و اموزنده
   سپاسگزارم

   2

  25. سلام خسته نباشید
   دقیقا همینطوره…
   دوستی داشتم که از این روش استفاده میکردن…الان دانشجوی پزشکی هستن و تونستن خیلی خوب نتیجه بگیرن از کنکورشون…

   2

   1. ممنونم زهرا عزیز، امیدوارم تمام دوستان استفاده کنن:)

    2