0
0

چرایی زندگی ؟

1398 بازدید
چرایی زندگی؟

انسان تا دلیل محکمی برای زندگیش، اهدافش، رویاهایش، ایده‌هایش و اصلا برای هر چه که فکرش را بکنید پیدا نکند، تا جواب محکمی برای چرایی زندگی نداشته باشد، امکان ندارد از تمام انرژیش، توانش، ظرفیت‌هایش و… استفاده کند.

خودتان را در نظر بگیرید، چه زمانی آب می‌نوشید؟ تا زمانی که نیروی عطش‌تان بر شما چیره نشود، آب نمی‌خورید. تا زمانی که گرسنه نشوید، غذا نمی‌خورید. تا زمانی که ندانید هدف زندگی چیست؟ چرایی زندگی چیست؟ چرا زندگی؟ چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم؟ عمرتان به بطالت می‌گذرد.

ذات انسانی است دیگر، جواب چرایی بودن برایش مهم‌تر از چگونه بودن است. اصلا تا جواب چرا را نداند، دنبال اینکه چگونه زندگی کند و یا هدف زندگیش را چه‌ چیزی قرار دهد، نمی‌رود. اول باید جواب چرایی بودن را پیدا کند.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

باید بداند چرا زندگی؟ چرا خلقت؟ چرا آفرینش؟ درست و غلط را نمی‌دانم اما شاید جواب همین چرایی زندگی، یک نوع نیرو محرکه باشد برای حرکت رو به جلو … در این مقاله قصد داریم درباره چرایی زندگی، چرا زندگی و هدف زندگی، صحبت کنیم.

چرایی زندگی تا رسیدن به خدا

خداوند در روح ما دمیده است. جمله‌ای که طبیعتاً بارها شنیده‌ایم. اما به آن فکر نکرده‌ایم. انسان‌ها تمامی صفت‌های خدا را درون خود دارند. بخشندگی، قدرت خلق کردن، سخاوت و…

بنابراین ذات وجودی هر انسانی خداوند است. وقت آن رسیده است که عینک جدیدی به چشم بزنیم. آیا خدا را درون خودت دیده‌ای؟ آیا خدا را درون خانواده‌ات دیده‌ای؟ آیا خدا را درون کسانی که به تو بد کرده‌اند، دیده‌ای؟ آیا خدا را…

مطمئن باش که اگر خداوند ماموریتی را برای فردی در زندگی نداشت، آن را خلق نمی‌کرد.

در یکی از سخنرانی‌های گاندی یاد گرفتم که:

عشق در افراد است اما انسان‌ها آن را در چیز‌ها جست‌وجو می‌کنند. عشق در وجود خودت و افراد دیگر است.

بر این باورم که همه انسان‌ها بخشی از وجودم هستند. اگر می‌خواهی عزت نفس بیشتری داشته باشی، دیگران را مثل پدر و مادر، خواهر و برادر یا همسر و فرزند خودت ببین. با چنین نگرشی، بیشتر شبیه خداوند هستیم.

یاد گرفتیم که صفت‌های خداوند را دارا هستیم. همیشه از خودت بپرس که آیا کلامــم، کلام خدا هست؟ دستم، دست خدا هست؟ رفتارم، رفتار خدا هست؟

برای مطالعه مقاله شناخت رسالت زندگی، کلیک کنید.

چرایی زندگی؟

شاید شما هم مکررا شنیده‌اید فرزند یک خانواده فقیر که اوضاع و شرایط زندگی مطلوبی نداشته، امکانات و توان مالی قابل توجه‌ای نداشته و هر زمان هر چه که اراده کرده را به‌خاطر همین اوضاع بد مالی نتوانسته فراهم کند. اما در کنکور، زندگی، کار و …توانسته رتبه و موقعیت بالایی کسب کند که باعث حیرت همگان شود. اما فرزند یک خانواده پولدار و با شرایط زندگی بسیار مطلوب و امکانات ویژه شغلی و تحصیلی، استراحت و تفریحات مطلوب، حتی نتوانسته حداقل رتبه مجاز کنکور را کسب کند یا یک شغل معمولی داشته باشد.

به نظر شما علت چیست؟ نیرو محرکه فرد اول چیست؟

چه‌ چیزی به فرد اول اراده و قدرت تزریق می‌کرده که فرد دوم از آن بی‌بهره بوده است؟

انگیزه تغییر شرایط، فرزند خانواده فقیر برای رتبه کنکور شدن، برای شغل با درآمد بالا داشتن، برای خود را بالا بردن، برای تغییر شرایط کنونی‌اش، یک دلیل محکم دارد. می‌توان گفت جواب چرایی و چرا و هدف خودش را پیدا کرده است. اما فرزند خانواده پولدار، به علت مهیا بودن و مطلوب‌ بودن زندگی دلیلی برای تغییر نمی‌یابد و عمر خود را به بطالت می‌گذراند. جواب چرایی به فرد اول کمک کرد که با تلاش و پشتکار و با یاری خدا شرایط را تغییر دهد اما فرد دوم شاید شرایط بدتری نسبت به قبل پیدا کند.

چرایی از دیدگاه دارن هاردی چیست؟

دارن هاردی می‌گوید تصور اینکه نیروی اراده تنها ابزار لازم برای دستیابی به اهداف است، مانند این است که تلاش کنید برای دور نگه‌داشتن خرس گریزلی گرسنه از سبد پیک‌ نیک‌تان، روی آن را با دستمال کاغذی بپوشانید. برای دستیابی به اهداف مهم در زندگی‌تان به وسیله‌ای بسیار قوی‌تر نیاز دارید و آن قدرت چرایی است.

چرایی زندگی؟

 

کسی که چرایی زندگی را یافته، با هر چگونگی چطور میسازد؟

اگر شما چرایی زندگی را یافته باشید، با هر چگونه می‌سازید. اگر شما یک فرد کنکوری هستید که برای کنکور تلاش می‌کند تا موفق شود. و برای موفق‌ شدن خود، چرا یا چراها دارد، دیگر دنبال بهانه از زیر درس در رفتن نیست، مهم نیست شب برق برود و آن را بهانه کند، زیر نور شمع هم که شده درسش را می‌خواند.

کسی‌که چرایی برای کارکردن داشته باشد، دنبال مرخصی و غیبت نیست. بی‌وقفه و با پشتکار فراوان کار می‌کند. کسی‌که چرایی نماز را درک کرده، نمی‌گوید خدا که به نماز من نیاز ندارد. چرا بخوانم؟ کسی که چرای زندگی را درک کرده و دانسته، محال است حتی یک ثانیه از آن را به بطالت بگذراند.

یک حکایت خیلی معروف داریم که یک فردی داشت برای انجام کاری به یک شهر می‌رفت، رسید به روستایی و کشاورزی را دید، از او پرسید تا فلان جا چند ساعت راه است؟ کشاورز گفت برو … مرد گفت چرا؟جوابی که نیافت بار دیگر پرسید. کشاورز دوباره همان را گفت، بار سوم هم همینطور…مرد بیخیال شد از جواب کشاورز و به راهش ادامه داد، راه زیادی طی نکرده بود که کشاورز گفت: تا اونجا انقد ساعت طول می‌کشد. مرد گفت چرا بار اول نگفتی؟ گفت: چون راه رفتنت را ندیده بودم. مرد حاضر شد بیخیال جواب کشاورز بشود اما کارش را بی دلیل، انجام ندهد و در جواب هر برو کشاورز چندین بار گفت چرا؟

برای مشاهده مقاله چگونه صبح زود بیدار شویم، کلیک کنید.

چرایی زندگی هر فرد، مختص خود اوست

نمی‌توانم چرای مشخصی را برای‌تان بگویم. چرایی زندگی هر فرد، یک مسئله کاملا شخصی است و کسی نمی‌تواند چرایی زندگی را برای فرد دیگر مشخص کند. چرای زندگی افراد مختلف، متفاوت است. رسالت زندگی هر شخص هم متفاوت است. شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که چرایی زندگی با رسالت زندگی، چه تفاوتی با هم دارند؟

باید بگویم چرایی زندگی، یعنی دلیل آن، یعنی یک نیرو محرکه برای انجام کار، اما رسالت زندگی یعنی هدف از زندگی، یعنی شما در زندگی قرار است، چه هدفی را دنبال کنید و به چه هدفی دست پیدا کنید.

چرای زندگی یک نفر، خانواده‌اش است. برای یک دقیقه یا حتی یک ثانیه بیشتر در کنارشان بودن، حاضرست هر کاری انجام دهد. مثلا پایش را روی پدال گاز آنقدر که دیوانگی محض و حماقت باشد، فشار دهد تا فاصله محل کار به خانه‌اش را در مدت زمان کمتری بپیماید. حتی شده به قیمت جانش.

چرایی زندگی؟

چرای زندگی یک مادر، می‌تواند فرزندش باشد، برای او حاضر است هر سختی، ناملایمتی و جان‌ کندنی را تحمل کند تا او در آسایش کامل به سر ببرد. چرای زندگی فردی دیگر هم می‌تواند همسرش باشد، برای دیدن ثانیه‌ای لبخند بر لبانش، حاضر است زمین را به آسمان بدوزد.

 

چرایی زندگی شما چیست؟

چرایی شما می‌تواند موفقیت و پیشرفت‌تان باشد، می‌تواند آزمون کنکورتان باشد، می‌تواند رشته تحصیل‌تان یا هر چیز دیگری باشد.

انسان‌هایی هم هستند که چرایی برای‌شان یک مفهوم تعریف‌نشده است. اصلا نمی‌دانند چرایی یعنی چه؟ هدف به چه معناست؟ معنای زندگی چیست؟ هدف زندگی و خلقت چیست؟ و اصلا چرا زندگی؟ این افراد دقیقا همان‌هایی هستند که زمان برای‌شان معنا ندارد. می‌توانند ساعت‌ها بدون هدف به تلویزیون زل بزنند یا ساعت‌ها بخوابند یا ساعت‌ها با افراد بی‌ارزش، درباره موضوعی بی‌ارزش در فضای مجازی چت کنند یا تمام روزشان را در رسانه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام بگذرانند. این افراد آنقدر کسل، خموده، بی‌انگیزه هستند که گویی زنده نیست و چون مرده‌ای متحرک، مردگی می‌کنند. یا می‌توان زندگی آنها را به زندگی حیوانات نسبت داد که جز خوردن و خوابیدن انگیزه‌ای دیگر ندارند.

چرایی زندگی؟

برای مطالعه مقاله مدیریت زمان، کلیک کنید.

 

علت آمار بالای خودکشی و افسردگی چیست؟

نداشتن هدف و ناآگاهی از موضوع چرایی زندگی بعد از گذشت زمان، آن‌چنان فرد را بی‌انگیزه و بی‌هدف جلوه میدهد که فرد افسرده می‌شود و البته در موارد حاد، دست به خودکشی میزند.

چگونه جهان را زیبا تر کنیم؟

جهان زیباتر می‌شود وقتی‌که….

چرایی و معنای زندگی را که بیابید زندگی برای‌تان زیباتر جلوه میکند، اصلا این‌گونه بگویم دیدتان وسیع می‌شود. صدای جیرجیرک‌ها را می‌شنوید، عطر گل را استشمام می‌کنید، کرمهای خاکی را هم می‌توانید ببینید، از بوی خاک نم‌خورده سرشار از لذت شوید ، چیزهایی را که قبلا به چشم‌تان نیامده را می‌توانید ببینید، حس کنید و لذت ببرید و پوچی برای‌تان بی‌معنی میشود.

برای مشاهده ویدیو پیدا کردن هویت زندگی خود، کلیک کنید.

مطلب پایانی

لیست تمام کارهای‌تان را بنویسید. سعی کنید برای هر کدام حداقل یک چرای باارزش پیدا کنید. حتی برای مسواک‌ زدن‌تان هم چرا بنویسید. آن‌وقت می‌بینید خیلی از کارها را فقط برای لذت در لحظه انجام می‌دادید بدون دلیل و چرا؟ تمام آنها که جوابی برای چرایی‌شان پیدا نکردید، از لیست‌تان خط بزنید. لیست آماده شده را بگذارید جایی دقیقا مقابل‌تان، سعی کنید هر روز یکی از کارهایی که چرایش جواب نداشت را از لیست کارهای روزانه‌تان حذف کنید و آن‌قدر این رویه را تکرار کنید که تمام کارهای باارزش برای‌تان باقی بماند. برای زندگی‌تان یک دلیل و چرای کلی بیابید که در راس همه چراهاست.

شاید برایتان دانستن این مطلب جالب باشد که از ابتدای خلقت تا کنون مهم‌ترین سئوالی که که زندگی انسان‌ها را به خود درگیر کرده است، همین چرایی زندگی است. پس شما هم برای اینکه کیفیت زندگی بهتری داشته باشید سعی کنید جواب چراهایتان را بیابید. امیدوارم که پرانرژی و موفق این روند را ادامه دهید.

یک سوال بسیار مهم، چرایی زندگی شما چیست؟ دلیل زندگی و امید به آینده شما چیست؟ آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید؟ چرایی زندگی‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر چرایی زندگی خود را پیدا کرده‌اید برای اثرگذاری مثبت در جامعه و دوستان و عزیزان خود، مقاله فوق را با عزیزترین فرد زندگی خود به اشتراک بگذارید. برای رسیدن و دستیابی به موفقیت در هر زمینه‌ای بالاخص آنچه که برایتان اهمیت دارد اول چرایی آن هدف را بیابید. ابتدا رسالت زندگی‌تان را کشف کنید. شاد و پیروز باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=9514
اشتراک گذاری:

نظرات

3 نظر در مورد چرایی زندگی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بسیار عالی این مطلب میتونه در رسیدن به رسالت زندگی کمک کنه

    2

  2. بازتاب: عادت به سحرخیزی - مجموعه آموزشی بهارمن