0
0

چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم

2695 بازدید
چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی

طبیعتا تمامی ما انسان‌ها از تنهایی فرار می‌کنیم. ارتباط موثر تاثیر مستقیم روی شادی و موفقیت ما دارند. بنابراین خیلی مهم است که یاد بگیریم چگونه دوست پیدا کنیم. برای اینکه دوستی های عمیق داشته باشیم لذا باید دوست داشتنی و جذاب باشیم. چه دختر باشیم و چه پسر باید مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیریم. بنابراین با یک نفس عمیق سراغ اصل مطلب برویم.

چگونه دوست پیدا کنیم؟

در نظر بگیرید که همین الان چه رفیق هایی دارید؟ یا اینکه افراد با چه کسانی رفیق می‌شوند. لطفا کمی فکر کنید و ادامه مطلب را بخوانید. اینگونه بهتر در ذهن شما باقی می‌ماند.

چگونه دوست پیدا کنیم

 

ما انسان‌ها معمولا با افراد شبیه خودمان رفیق می‌شویم. مثلا کسانی که اهل ورزش هستند، با همدیگر رفیق می‌شوند. بیایید برای درک بهتر مثال‌های بهتر بزنیم.

افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، رفیق هایی شبیه خود دارند.

کسانی که اهل کتاب خواندن هستند….

کسانی که اهل تفریح به کوه هستند ….

بنابراین برای ساخت دوستی با کسی باید نقطه اشتراک خود را با فرد مقابل پیدا کنید. اجازه بدهید او صحبت کند. از طرف مقابلتان سوال‌های مختلف بپرسید تا به نقاط اشتراک خود پی ببرید. زمانی که نقطه اشتراک خود را پیدا کردید، می‌توانید دست پر صحبت کنید.

مثلا طرف مقابل می‌گوید که من نقاشی کردن را دوست دارم و چند سال گذشته به کلاس‌ یادگیری زبان انگلیسی رفتم.

شما نیاز هست که الان دست بکار شوید و خاطرات و تجربیات خود را در جهت مثبت با او به اشتراک بگذارید. ما انسان‌ها دوست داریم که افرادی شبیه خودمان را پیدا کنیم. اما حواسمان باشد که موضوع بعدی را فراموش نکنیم….

چگونه دوست داشتنی باشیم؟

در ارتباط‌های اول همیشه سعی کنید، کمتر صحبت کنید. اگر می‌خواهید رفاقت پایداری بسازید از  قانون 20/80 استفاده کنید. 80 درصد صحبت‌ها باید از طرف مقابلتان باشد. اما چکار کنیم که او با اشتیاق با ما صحبت کند.

چند تکنیک ارتباطاتی برای ساختن دوستی پایدار

همه ما انسان‌ها از اینکه مورد توجه قرار بگیریم، خوشنود می‌شویم. بنابراین برای اینکه رفیق خوبی باشیم باید به طرف مقابلمان توجه کنیم. چگونه؟

با اشتیاق به حرف‌های او گوش کنید. سر تکان دهید. حالت‌های صورت‌ شما باید با حرف‌های او تغییر کند. برای اینکه اشتیاق واقعی شما را متوجه شود می‌توانید کمی لَم ندهید. بلکه کمی به سمت دوستتان خم شوید. اینگونه او متوجه می‌شود که شما توجه زیادی به آن دارید. با همین تکنیک توپ را به زمین آن انداخته‌اید و او با شما بیشتر صحبت می‌کند.

برای اشتیاق بیشتر هر بار می‌توانید سوالات خوبی از طرف مقابلتان بپرسید. مثلا دوست شما در حال بازگویی یه خاطره از بازی والیبال است. شما بگویید:

درست فهیمدم، تونستی از گوشه زمین….؟ چجوری اینکارو کردی….مشاهده جلسه دوم مهارت های زندگی

مهارت‌های ارتباطی

اگر می‌خواهید دوستی‌های خوبی با بهترین افراد بسازید و آن ارتباط را حفظ کنید نیاز هست در چند حیطه آموزش ببینید و تخصص پیدا کنید. اما چه مهارت‌هایی نیاز هست:

 • مهارت‌های کلامی مثل فن بیان و متقاعد سازی
 • مهارت‌های غیرکلامی
 • صدای خوب و لحن مناسب
 • واژگان درست

اما چگونه می‌توان این مهارت ها را کسب کرد؟

مطالعه کتاب ها و خواندن مقالات در زمینه روابط می‌تواند مفید باشد اما بهترین و سریع ترین گزینه، آموزش دیدن توسط اساتیدی ست که هم کتاب های این زمینه را مطالعه کردند و هم مقالاتی در این زمینه نوشته اند و هم تکنیک هایی که آموخته اند را تجربه کردند.

یکی از این آموزش های فشرده و کاربردی که به رایگان در وب‌سایت بهارمن قرار دادیم؛ مینی دوره شخصیت جذاب در ارتباطات است. برای اطلاعات بیشتر دوره، روی دکمه پایین کلیک کنید:

دوره فشرده شخصیت جذاب

کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز


مشاهده اطلاعات دوره

 

 

چگونه دوستان زیادی داشته باشیم؟

شما با هر کسی که دوستی عمیق  و واقعی را ایجاد می‌کنید، در واقع به شبکه دوستی او وارد می‌شوید. او می‌تواند شما را با رفیق های خودش آشنا کند. فقط کافیست که شما خوب عمل کنید و در رفاقت واقعا نگرش‌های درستی داشته باشید. در ادامه به این موضوع مهم می‌پردازیم.

برای مطالعه مقاله اصول زندگی مشترک، کلیک کنید.

چگونه دوستان زیادی داشته باشیم

 

دوستی هدفمند

در مسیر زندگی افرادی سر راه ما قرار می‌گیرند که با آن‌ها ارتباط می‌گیریم. این افراد دوستان الان ما هستند. موضوع مهم این است که ما هدفمند به دنبال ایجاد دوستی نمی‌گردیم. اما به چه دوستانی نیاز داریم؟

 1. دوستی که بتواند در شرایط مالی کمکت کند.
 2. دوستی که بتواند در ارتباط‌هایت کمکت کند.
 3. دوستی که بتواند به سلامتی‌ات کمک کند.
 4. دوستی که به فکر رشد و پیشرفت تو باشد.
 5. دوستی که بتواند در کار یا تحصیل کنارت باشد.

چگونه این دوستی‌ها را بسازیم؟ به این فکر کنید که فرد مورد نظر شما چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد و معمولاً به کجا سر می‌زند. مثلا اگر به دنبال دوست کتاب‌خوان هستید، می‌توانید آن را در کافه‌های کتاب، کتاب‌فروشی‌ها، کتاب‌خانه‌ها و… پیدا کنید. به نظرتان دوست ورزشکار را کجا می‌توانید پیدا کنید؟

چگونه دوست واقعی را بشناسیم

یکی از اشتباهات بزرگ افراد آموزش ندیده این است که به دیگران نگاه ابزاری دارند. یعنی اینکه با دیگران رفیق شویم بخاطر اینکه ما به منفعت برسیم. به قولی خودمان بعضی‌ها فقط به فکر کَندن از دیگران هستند. اگر چنین نگرشی داشته باشیم، مطمئنا دیگران هم از ما سو استفاده می‌کنند. ما باید کمک کنیم دیگران رشد کنند. این‌گونه دیگران هم به ما کمک‌های بزرگی می‌کنند. بنابراین نگرش بُرد بُرد را در ذهن داشته باشید. رفاقت های شما چگونه است؟

همچنین سعی کنید، اسامی کسانی که با آن‌ها آشنا می‌شوید را به خاطر بسپارید. به طوری که اگر بعد از یک ماه آن فرد را دیدید، اسم آن را صدا بزنید. این گونه به آن‌ها احساس خوبی می‌دهید. برای این که قدرت حفظ کردن بالایی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم مقاله حفظ کردن سریع را مطالعه کنید.

چگونه دوست دختر یا دوست پسر پیدا کنیم؟!

متاسفانه فضای مجازی و اجتماع ما باور‌های اشتباهی در ما ایجاد کرده است. ترفند‌های زیادی وجود دارد تا ما محبوب و جذاب باشیم. اما با چه هدفی…؟ چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم؟

یک بار برای همیشه تصمیم بگیریم که برای رسیدن به زندگی بهتر باید با چه کسی دوستی کنیم. شما در حال مطالعه این مطلب هستید تا رشد کنید و به انسان بهتری تبدیل شوید.

کسانی که به سمت رفاقت های اشتباه کشیده می‌شوند، علاوه بر آسیب های روحی و روانی ای که می‌بینند، مهمترین سرمایه زندگی خود را نیز از دست می‌دهند؛ آن‌ هم زمان است. در نظر بگیرید که چقدر از انسان‌ها برای رفاقت های اشتباه‌شان آسیب می‌بینند و زمان‌شان را از دست می‌دهند.

اگر قصد ایجاد رابطه با جنس مخالف را دارید، ابتدا هدف خود را از این نوع دوستی بسنجید. سنجیده گام بردارید، اصول و حریم این روابط را رعایت کنید و حتما از مسیر درست، اقدام به آشنایی و ایجاد ارتباط هدفمند کنید. در غیر این صورت، بهتر است برای ایجاد رابطه با جنس مخالف بیشتر آموزش ببینید تا آمادگی لازم، برای این نوع رابطه در شما ایجاد شود.

حرف پایانی مطلب چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم.

عصر اطلاعات تمام شد و وارد عصر ارتباطات شدیم. افرادی که می‌توانند ارتباطات خوبی بسازند، آینده خود را تضمین می‌کنند. خیلی از افراد معمولی تلاش زیادی می‌کنند اما چون ارتباطات خوبی ندارند، مجبور هستند با شرایط معمولی زندگی کنند. اما افراد هوشمند سعی می‌کنند مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهند و هر روز رفاقت های زیادتری را بسازند.

مشاهده دوره شخصیت جذاب بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=30366
اشتراک گذاری:

نظرات

88 نظر در مورد چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی ـ بهارمن
 2. سلام
  مقاله کوتاه زیبا و موثر 😍😍

  ما اول عادتها رو بوجود میاریم و عادتها باعت تغییر ما میشن بهترین جمله 🥰🥰

  1

 3. نکته ی خوبی که از این مقاله یاد گرفتم این بودکه اگر میخواهیددوستی های خوبی بابهترین افرادبسازیدو آن ارتباط را حفظ کنید نیاز هست در چند حیطه آموزش ببینیدو تخصص پیداکنید.اما چه مهارتهایی نیاز هست:
  مهارتهای کلامی،مهارتهای غیرکلامی،صداو لحن،واژگان درست

  لایک

 4. سلام
  من در این مقالعه یاد گرفتم
  برای ساخت دوستی با کسب باید نقطه اشتراک خود را با فرد مقابل پیدا کنیم.
  برای اینکه دوست داشتنی باشیم
  باید در ارتباط اول کمتر صحبت کنیم و از قانون بیست در هشتاد استفاده کنیم .
  برای اینکه دوستمان متوجه شود که به صحبت های او گوش می دهیم باید با اشتیاق به حرف های او گوش کنیم ،سر خود را تکان دهیم ،حالت های صورت ما باید با حرف های او تغییر کند
  خیلی مچکرم 😊💕🌹🌹🌹

  3

 5. سلام
  من در این مقالعه یاد گرفتم
  برای ساخت دوستی با کسی باید نقطه اشتراک خود رل با فرد مقابل پیدا کنیم.
  برای اینکه دوست داشتنی باشین باید در ارتباط اول کمتر صحبت کنین و از قانون بیست در هشتاد استفاده کنیم.
  برای اینکه دوستمان متوجه شود که به صحبت های او گوش میدهیم باسد با اشتیاق بع حرف های او گوش کنیم ،سر تکان دهیم،حالت های صورت ما باید با حرف های او تغییر کند
  خیلی مچکرم 😊💓🦋⚜🌹

  2

 6. سلام استاد خسته نباشید واقعا این مطالبی که گذاشتید خیلی خوب بود
  چون بعضی از ماها نمیدونم چجوری دوست واقعی انتخاب کنیم و سردرگمیم
  و اینکه خودم وقتی با یکی دوست میشم بعدها یه شک میاد تو ذهنم 😞😐

  باید از این به بعد توی انتخاب دوست دقت کنم

  1

 7. با سلام و درود دانیال محمودزاده هستم یکی از شرکت کنندگان سومین چالش مطالعه. این مقاله زیبا را مطالعه کردم.
  یادگرفتم که برای دوستی با بقیه باید نقاط اشتراکمون رو با طرف مقابل پیدا کنیم و سعی کنیم بیشتر به حرفش گوش کنیم.
  یعنی کمتر صحبت کنیم و کاری کنیم تا احساس مهم بودن بکنه.
  همچنین باید روابط ارتباطی رو به خوبی یاد بگیریم:
  1. ارتباط کلامی 2. ارتباط غیرکلامی 3. واژگان درست 4. لحن و صدا
  همچنین برای دوستی با افراد نباید نگاه ابزاری به اون ها داشته باشیم. این طوری برد برد میشه.

  1

 8. سلام خسته نباشید
  این مقاله مثل مقاله های قبلی تو واقعاً مفید عالی بود من از استاد عزیز و همه پشتیبانان محترم تشکر می کنم بابت تمامی زحمات شون
  داشتن یک ارتباط خوب و دوستی پایدار به خیلی از عوامل بستگی داره
  اما شروع دوستی از همه چی مهمتره چون همیشه به خاطره آدم میمونه و فراموش نمیشه
  اینکه بتونی با بقیه افراد ارتباط موثری برقرار کنید به مهارت های خاصی نیاز داره
  مهارت های کلامی مهارت های غیرکلامی صدا و لحن واژگان درست منظور از هر کدوم از این مهارت ها مثلاً صدا و لحن یعنی صدا لحن ما موقعی صحبت با فرد خسته ، بی حوصله ، بی حال نباشه با اشتیاق با انرژی باشه مهارت های غیر کلامی مثلاً از از میمیک صورتمون از حرکات دستمون استفاده کنیم واژگان درست یعنی کلمه هایی رو به کار ببریم که فرد مقابل ناراحت نشه یا اون کلمه ها بخشی از ما رو نشون بده
  به نظر من دوستی که انسان برای خودش انتخاب میکنه قسمتی از آینده شو مشخص میکنه اینکه با چه آدمی قرار دوست بشه خیلی مهمه اینکه
  آیا جلوی هدف هایی که دارد نمیگیره ؟
  ایا ممکنه از هدفش دورش کنه؟
  ممکنه فرد رو به راه های بد بکشونه؟
  خیلی از افراد رو دیدیم با دوستی های نابجا و دوستی های غلط فصل زندگیشون عوض شده و به آدم تبدیل شدن که نبودم
  به نظر من آدما زمانی که حتی به شک افتادن در مورد دوستیشون که این دوستی برای من مناسبه یا نه اینکه دارم به چه سمتی میرم ایا درسته یا غلظ باید با آن فرد از دوستی بیان بیرون و تمومش کنن
  تصمیم هایی که ما الان می گیریم آینده مون رو شکل میدن که ما الان با هر فردی انجام میدیم یه بخشی از آینده مون رو پر میکنه پس بهتره آینده خوب و پر هدف برای خودمان انتخاب کنیم
  موفق و پیروز باشید
  حق نگهدارتون

  لایک

 9. بخاطر اینکه ما به منفعت برسیم. به قولی خودمان بعضی‌ها فقط به فکر کَندن از دیگران هستند. اگر چنین نگرشی داشته باشیم، مطمئنا دیگران هم از ما سو استفاده خواهند کرد
  چقدر جالب واقعا درست هست که هر نگرشی داشته باشیم دیگران هم اونطور رفتار میکنند👌

  1

 10. سلام وقت بخیر مطالب جالبی بود اما واقعا نمیدونم آیا درمورد همه افراد این صحبت ها صادقه؟ یه زمانی هست که از خوبی کردن و کمک کردن به دوستت سوء برداشت میشه و آسیب روحی بزرگتری میبینی

  1

  1. سلام نگار عزیز
   هیچ آموزشی در همه شرایط کاربردی نیست. خدا قدرت اختیار و تفکر به ما داده که بتونیم تصمیم‌های بهتری بگیریم.
   موفق باشید.

   1

 11. دمتون گرم واقعا مقاله ی فوق العاده ای بود👌🌹❤️دقیقا، هر کسی فرد شبیه به خودش رو جذب میکنه چون ارتعاشش با اون فرد تقربیا یکیه و این افراد جذب همدیگه میشن. به نظرم یکی از مهمترین مهارت های ارتباطات خوب گوش کردنه و اینکه بتونیم فرد رو موقعی که داره حرف میزنه همراهی کنیم👌👌پیدا کردن نقاط مشترک بین خودمون و اون طرف هم خیلی واقعا عامل موثریه برای ایجاد دوستی. و اینکه پیدا کردن دوست واقعا باید با دقت فراوانی همراه باشه چون یه دوست میتونه یا مارو به عرش ببره و به ما خیلی کمک کنه یا میتونه از هر ماری سمی تر باشه و علاوه بر اینکه وقت مارو تلف میکنه مارو از اهداف و خواسته هامون هم دور میکنه و مارو توی زندگی عقب میندازه 👌🔥 خیلی ممنونم بابت این مقاله ی خوب🌹❤️💯💯

  1

 12. سلام ممنون استاد از مطلب خوبتون خوشحالم که در عصر ارتباطات با استاد ارتباط جذاب آشنا شدم

  1

 13. سلام وقت بخیر🌸💐
  ما انسان‌ها خواستار ارتباط با دیگران هستیم و ارتباط مثبت ما تاثیر مستقیم روی شادی و موفقیت ما در کار و زندگی داره.
  و برای اینکه بتونیم با دیگران ارتباطات خوب و پایداری رو داشته باشیم باید مهارت های ارتباط موثر رو یاد بگیریم.

  1

 14. ممنون ازتون خسته نباشید
  ارتباطات نقش خیلی مهمی توی زندگی ما دارن و یاد اون جمله افتادم که میگه اگه ۴ از دوستای تو ورزشکار باشن پنجمیش تویی اگه ۴ تاشون موفق باشن پنجمیش تویی و…

  1