0
0

سیکل خواب

194 بازدید
سیکل خواب چیست؟
 • سیکل خواب 

  زمانی که شارژ باتری گوشی‌مان تمام می‌شود، آن را به شارژر متصل می‌کنیم تا دوباره شارژ شود و انرژی اولیه خود را به دست آورد. همانطور زمانی که خسته می‌شویم و انرژی و شارژ بدنمان تحلیل می‌یابد، باید استراحت کنیم تا دوباره انرژی مورد نیاز خود را کسب کنیم. این استراحت و تجدید قوا، جز با سیکل خواب ایجاد نخواهد شد.

  اگر هنگامی که گوشی موبایل شما به شارژر متصل است، از آن استفاده کنید، جدا از این موضوع که گوشی زمان بیشتری باید در شارژ بماند تا شارژ شود، باتری گوشی شما به مرور خراب می‌شود و حتی اگر دائما به شارژ باشد، اما زمانیکه آن را از شارژر جدا می‌کنید، پس از گذشت چند دقیقه خاموش می‌شود.

  اگر زمانی که به خواب و استراحت خود اختصاص داده‌ایم مدام ذهن مشغولی داشته باشیم و فکر و ذهن‌مان درگیر باشد، حتی اگر ساعت‌ها بخوابیم و استراحت کنیم، در طول روز مدام از بی‌حالی و کسلی و خستگی رنج می‌بریم. همه این‌ها به کیفیت خواب ما بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم مراحل خواب را بیان کنیم پس با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

  در این مقاله قرار است ما به  پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

  • خواب چیست؟
  • یک خواب معمولی چند مرحله دارد؟
  • خواب‌ها و رویاها در کدام مرحله از مراحل خواب دیده می‌شوند؟
  • تفاوت افرادی که سلامت روان دارند با افرادی که به اختلال افسردگی دچارند، در چیست؟
  • علت بیداری افراد در روزهایی که خودشان نمی‌خواهند، چیست؟
  • شب ادراری و راه روی در خواب در کدام مرحله از مراحل خواب اتفاق می‌افتد؟

  خواب چیست؟

  خواب عبارت است از کاهش فقدان سطح هوشیاری، غیرفعال شدن تقریبا تمامی عضلات ارادی. به هنگام خواب، میزان هوشیاری افراد، قوه عقل و تفکر، قوه اراده و اختیار و عضلات و سیستم‌های ارادی بدن تقریبا از کار می‌افتند و رویاها جایگزین اجسام و تصاویر واقعی می‌شوند. همانند عبور با ماشین زمان گاهی اتفاقات آینده و گذشته برای‌مان قابل رویت می‌شوند که به آن رویای صادقه گفته می‌شود.

  یک خواب معمولی چند مرحله دارد؟

  با اختراع دستگاهی که نوار مغزی انسان‌ها را ثبت می‌کرد، دانشمندان قادر شدند تحقیقات بسیاری روی مراحل خواب یک فرد داشته باشند. اولین بار در دهه 1950 فردی به نام اوژن آسرینسکی از این دستگاه بعنوان ثبت نوار مغزی و مراحل خواب که امروزه خواب REM خوانده می‌شود، استفاده کرد.

  اولین مرحله سیکل خواب : خواب سبک

  اولین مرحله از چرخه خواب، خواب سبک است. در این مرحله از خواب، بیدار شدن فرد بسیار آسان است. گاهی حرکات غیرارادی عضلات بدن، سبب بیداری فرد می‌شود. یکی از ویژگی‌های فرد در این مرحله، هوشیاری و آگاهی کامل است. بیدار شدن و از خواب پریدن در این مرحله از خواب، عامل سردردهای شبانه بسیاری از افراد است.

  خواب سبک

  شاید برای شما پیش آمده که وقتی یکی از افراد در منزل خواب است و شما کارهایتان را بی سر و صدا انجام داده‌اید، آن فرد پس از بیداری به تمام کارهای شما آگاه است و جواب این پرسش شما که می‌گویید مگر تو خواب نبودی؟ این است که در واقع خواب فرد در مرحله خواب سبک بوده که متوجه شما و اعمالتان شده است.

  دومین مرحله سیکل خواب : حرکت چشم‌ها

  در دومین مرحله از سیکل خواب، حرکت چشم‌ها قابل مشاهده است. در این مرحله کاهش امواج مغزی نیز توسط دستگاه نوار مغز کاملا قابل مشاهده است.

  مرحله دوم خواب، نیمی از خواب ما را تشکیل می‌دهد. در این مرحله دما به حالت تعادل می‌رسد و به دلیل وجود این مرحله از خواب است که با تغییر مکان و تغییر دما مدام از خواب می‌پرید و خواب مطلوبی ندارید. دمای اتاق برای خواب نباید بیش از اندازه سرد یا گرم باشد، دمای متعادل 24 الی 25 درجه سانتی گراد است.

  سومین مرحله سیکل خواب : ظهور امواج دلتا

  در سومین مرحله از خواب، شاهد ظهور امواج دلتا روی نوار مغزی فرد هستیم. در واقع این مرحله از خواب، پیش مقدمه خواب عمیق است. در این مرحله، سیگنال دلتا از مغز به تمام بدن منتشر می‌شود و فرد به آسانی از خواب بیدار نخواهد شد. افرادی که در خواب راه می‌روند یا افرادی که شب ادراری دارند، در این مرحله از خواب دچار این مشکلات می‌شوند.

  چهارمین مرحله سیکل خواب : خواب عمیق

  در  چهارمین مرحله از سیکل خواب، بیدار شدن بشدت سخت‌تر از مراحل دیگر است. در این مرحله حرکات سریع چشم به حدی است که اگر فردی در مرحله خواب عمیق قرار داشته باشد و شما نظاره‌گر او باشید، حرکت چشم‌هایش برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

  رویا دیدن

  دیدن خواب و رویاها در این مرحله از خواب صورت می‌گیرد. دیدن خواب‌ها به هنگام سحر این است که فعالیت مغزی در سحر، بیشتر می‌شود. افرادی که دارای اختلال افسردگی هستند، REM طولانی‌تری نسبت به افرادی که دارای سلامت روان هستند، دارند.

  پنجمین مرحله سیکل خواب : مرحله REM

  در مرحله پنجم سیکل خواب، تنفس سریعتر و نامنظم تر است. این مرحله آخرین و البته کوتاهترین مرحله از مراحل خواب است که بستگی به ساعت فیزیولوژیک بدن دارد. مغز برای بیداری در این زمان آماده می‌شود. دلیل از خواب پریدن در روزهایی که نمی‌خواهید زود بیدار شوید، عادت بدن و ساعت فیزیولوژیک بدن می‌باشد. مثلا می‌گویید امروز روز تعطیلم بود دوست داشتم بیشتر بخوابم، نمی‌دونم چرا دوباره ساعت شش صبح بیدار شدم، در واقع چون شما روزهای دیگر مجبورید ساعت شش بیدار شوید، بدن به این امر عادت پیدا کرده است.

  سیکل خواب چیست؟ خواب انسان چند مرحله دارد؟ امواج دلتا در کدام مرحله از مراحل خواب ایجاد می‌شود؟ خواب عمیق چگونه است؟ چرا باید سیکل خواب خود را پیدا کنیم؟ چه زمانی برای به خواب رفتن مناسبتر است؟ خوابیدن در چه ساعتی از شبانه روز سبب می‌شود صبح هنگام با نشاط بیشتری برخیزیم؟ همه این سئوالات و مسائل، مواردی هستند که هر فرد برای اینکه خواب مطلوبتر و با کیفیت بیشتری داشته باشد باید بداند. امیدوارم مقاله بالا در این زمینه موثر واقع شد باشد. موفق و موید باشید.

  نویسنده: الهه اسماعیل زاده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=12492
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  5 نظر در مورد سیکل خواب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام بسایر عالی بود و اطلاعاتی که داخل مقاله بود برام جالب بود ممنون از سرکار خانم الهه اسماعیل زاده

   لایک

  2. باعرض سلام
   مقاله بسیار جالبی بود اینکه یک خواب معمولی پنج مرحله دارد ودر هر مرحله چه اتفاقاتی می افتد برای من جذاب بود از خانم اسماعیل زاده عزیز هم بسیار سپاسگزارم که اطلاعات مفیدی را دراختیار ما قرار می دهند

   3

  3. مقاله خیلی کاربردی بود . من به اهمیت بالای خواب پی بردم . هیچوقت نباید به خاطر درس , امتحان یا هر چی از مقدار خوابمون کم کنیم .
   ممنون از مقاله خوب تون 🌹.

   4

  4. درود بر استاد حامدی عزیز
   من از مقاله امروز فهمیدم که خواب خیلی مهم است و نباید وقتی که باید بخوابم را برای چیز های دیگر مثل درسخواندن یا گوشی یا …. البته به غیر از ورزش چون خودم هر شب میرم چمن بازی میکنم این رو میگم که کارم اشتباه است 😂
   خلاصه خواب رو با چیز دیگه عوض نکنید
   خیلی ممنون استاد حامدی

   4

  5. ماشالله الهه عزیز با مقاله های جذاب و آپدیتشون … من واقعا ممنونم چون با خوندن مقاله های شما به وجد میام واز خوندنشون لذت میبرم این مقاله هم فوق العاده بود واقعا ممنونم

   3