کنکوری, مقالات, مهارت‌های مطالعه

راه های موثر تقویت حافظه کوتاه مدت

تقویت حافظه کوتاه مدت
 • دلایل زیادی وجود دارد که باعث ضعیف شدن حافظه کوتاه مدت انسان می شود. بسیاری از انسانها با بالا رفتن سنشان ممکن است حس کنند در به خاطر سپردن وقایع و خاطرات و حتی اتفاقات ناتوانند. به خاطر نیاوردن وقایعی که حتی همین دیروز برایمان اتفاق افتاده اند یک اتفاق ناخوشایند است. در این مقاله راه هایی برای تقویت حافظه کوتاه مدت پیشنهاد می کنیم.

  حافظه بلند مدت و راه های تقویت آن

  خیلی ها بر این باورند که حافظه بلند مدت انسان بسیار زودتر از حافظه کوتاه مدت او ضعیف می شود و از کار می افتد ولی خب اصلا اینطور نیست. تقویت حافظه کوتاه مدت یکی از راه هایی است که اگر آن را جدی بگیریم تا حد زیادی خودمان را از بیماری فراموشی دور می کنیم و دیگر نیازی نیست برای به خاطر به یاد آوردن یک اتفاق تازه کلی به خودمان فشار بیاوریم و در آخر هم تلاشمان نتیجه بخش نباشد.

  آلزایمر و فراموشی

  بسیاری از افراد و کهنسالان حافظه بلند مدت قوی و هوشیاری دارند در صورتی که اگر از به عنوان مثال از آنها بپرسید همین دیروز ناهار چه خورده اند ممکن است به یاد نیاورند. دلایل زیادی از جمله بالا رفتن سن می تواند بر عملکرد حافظه تاثیر بگذارد. یکی از دلایل و عوارض بیماری فراموشی از دست دادن یک بخش یا کل حافظه کوتاه مدت است. بیماری فراموشی می تواند فرد مبتلا را به کلی از زندگی و کارهای روزمره بیاندازد. به عنوان مثال خیلی ها آرزوی داشتن یک زندگی معمولی مثل بقیه را دارند.

  حافظه کوتاه مدت یکی از سه مرحله حافظه انسان است. دو مرحله دیگر حافظه انسان حسی و بلند مدت است. هر کدام از این مراحل به خودی خود برای سر پا نگه داشتن حافظه انسان اهمیت دارند. ذهن ما وقتی چیزی را ثبت می کند ابتدا آن اتفاق یا خاطره وارد حافظه حسی می شود. حافظه حسی بسیار فرار است و نمی توان به آن اطمینان کرد. بعد اگر آن خاطره یا اتفاق فراموش نشود وارد حافظه کوتاه مدت می شود و در مرحله بعد اطلاعات اگر فیلتر شود وارد حافظه بلند مدت می شود.

  تقویت حافظه کوتاه مدت

  چه کار کنیم که حافظه کوتاه مدت مان تقویت شود؟

  حافظه کوتاه مدت انسان در واقع جایی است که اطلاعات و خاطرات به طور موقت در آن ثبت می شوند، پس هر آن ممکن است این اطلاعات به دست فراموشی سپرده شوند. پس از ثبت شدن اولیه اطلاعات در حافظه کوتاه مدت این حافظه اگر صلاح ببیند که اطلاعات را برای همیشه ثبت کند در واقع آن را به حافظه بلند مدت می سپارد. راه های بسیار زیادی برای تقویت حافظه کوتاه مدت وجود دارد، ما هم در ادامه به چند نمونه از بهترین آنها اشاره می کنیم.

  تقویت حافظه بلند مدت با کمک تمرکز

  ما باید بتوانیم در زندگی روزمره مان و برای همه کارهایی که انجام می دهیم، تمرکز داشته باشیم در این صورت حافظه کوتاه مدت مان کمتر دچار اختلال می شود. شاید تمرکز بر روی هر کاری برای شما آسان نباشد ولی تا جایی که می توانید سعی کنید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال وقتی دارید کتابی می خوانید هوش و حواستان را فقط به کتاب بدهید و تلاش کنید از حواس پرتی دوری کنید.

  اطلاعات را بخش بخش کنید

  این راهکار خصوصا در مورد حفظ کردن و یا به خاطر سپردن اعداد یا شماره هایی است که برای شما اهمیت دارد و می خواهید آنها را در حافظه تان داشته باشید. به عنوان مثال وقتی می خواهید یک شماره کارت بانکی را به خاطر بسپارید سعی کنید اعداد آن را به سه یا چهار بخش تقسیم کنید. سه یا چهار بخش سه عددی و هر بار سه عدد از آن را حفظ یا به خاطر بسپارید. همچنین بلند تکرار کردن اعدادی که می خواهید آنها را حفظ کنید نیز می تواند باعث راحت تر سپرده شدن آنها به حافظه تان شود.

  برای مطالعه مقاله 3 راهکار کاربردی افزایش ساعت مطالعه، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت

  یک راه برای تقویت حافظه کوتاه مدت؛ بنویسید

  نوشتن خاطرات، اطلاعات و حتی اعداد می تواند باعث تقویت حافظه کوتاه مدت شود. نوشتن کاری است که با تمرکز امکان پذیر است، بنابراین شما وقتی شماره یا اعداد را می نویسید مجبورید تمرکز کنید و همین تمرکز باعث می شود این اطلاعات بهتر در حافظه کوتاه مدتتان ثبت شوند.

  تقویت حافظه کوتاه مدت با کمک خواب کافی

  اگردرطول شبانه روز خواب کافی و البته سالم نداشته باشید قاعدتا روز بعد عملکرد حافظه تان به طور محسوسی ضعیف می شود. انسان زمانی که در خواب به سر می برد همه اعضای بدنش از جمله سیستم مغزش در حالت استراحت قرار می گیرد. شما اگر به اندازه کافی به مغز و حافظه تان استراحت ندهید نمی توانید به مقدار کافی از آن بهره ببرید.

  دوری از اضطراب، یک راه عالی برای تقویت حافظه کوتاه مدت

  انسان زمانی که استرس و اضطراب را تجربه می کند سلول های مغزش دچار اختلال می شود تا جایی که اگر اضطراب بیش از حد ممکن باشد، زیان جبران ناپذیری به عملکرد مغز و حافظه وارد می شود. پس برای تقویت حافظه کوتاه مدت تا می توانید سعی کنید از استرس و اضطراب دوری کنید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت با ورزش ذهن و حافظه

  واقعیت این است که برای تقویت حافظه کوتاه مدت ما باید از ذهن و حافظه مان کار بکشیم. همانطور که جسم انسان برای اینکه از راکد بودن در بیاید نیاز به فعالیت دارد. یکی از نمونه های امتحان پس داده ورزش ذهن انجام بازی های فکری است. به عنوان مثال کسانی که به طور مداوم شطرنج بازی می کنند عملکرد حافظه شان به مراتب بهتر از عملکرد کسانی است که این کار را انجام نمی دهند.

  روزانه ورزش کنید

  انجام تمرین روزانه اعم از تمرینات هوازی، تنفسی و… می تواند تاثیر فوق العاده ای بر بهبود عملکرد حافظه کوتاه مدت داشته باشد. هورمون هایی که هنگام ورزش کردن در بدن انسان ترشح می شوند علاوه بر اینکه سلامت جسم را برای ما به ارمغان می آورد باعث سلامتی روح انسان نیز می شود. نکته ای که در این بین وجود دارد این است که اگر می خواهید ورزش به تقویت حافظه کوتاه مدت شما بیانجامد حتما آن را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

  برای مطالعه مقاله یادگیری مهارت تندخوانی، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت

  سایت بهارمن و دوره های جذابش

  سایت بهارمن یک رسانه آموزشی مفید است. این رسانه که یکی از اهداف خود را آموزش و تقویت مهارت های کاربردی زندگی تعیین کرده است، دوره های مفیدی برای تقویت این مهارت ها برگزار می کند. دوره تقویت حافظه برای کودکان زیر 13 سال و دوره نخبگان یادگیری دو نمونه از دوره های مفید این سایت است. شرکت در این دوره ها می تواند به طور قابل توجهی باعث یادگیری مهارت هایی شود که کمتر در فضاهای آموزشی مثل مدرسه آن ها را آموخته ایم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *