0
0

چگونه ترس مان را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم؟

807 بازدید
رهایی از ترس سخنرانی در جمع

معمولا بیشتر اوقات تنها مسئله‌ای که سبب می‌شود کار آنگونه که باید پیش نرود استرس و اضطراب بیش از اندازه است. گاهی اوقات استرس افراد در حدی است که موقع بیان موضوعات نام خود را هم از یاد می‌برند در این شرایط چه توقعی می‌توان داشت که سایر موضوعات را به خوبی بیان کنند؟ برای آنکه هیچ گونه ترس، استرس و اضطرابی به هنگام سخنرانی در جمع به دل خود راه ندهیم تکنیک‌ها و روش‌های زیادی است. اگر شما هم به هنگام سخنرانی‌هایتان ترس بی مورد را تجربه کرده‌اید تا انتهای مقاله چگونه ترس مان را از سخنرانی کاهش دهیم، با ما همراه شوید.

در این مقاله به سئوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

  • استرس و اضطراب چیست؟
  • چرا دچار ترس، استرس و اضطراب می‌شویم؟
  • چگونه ترس مان را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم؟

استرس و اضطراب چیست؟

استرس و اضطراب نوعی مکانیسم دفاعی یا بهتر بگویم نوعی واکنش بدن در برابر مسئله یا موضوعی است که بدن توانایی مقابله یا اجرای آن را ندارد. به عنوان مثال فرض کنید شما قرار است سخنرانی کنید اما چون توانایی کامل و صد در صدی ارایه را در خود نمی یابید دچار ضعف، ترس، استرس و اضطراب می‌شوید.

استرس چیست

برای خواندن مقاله مدیریت و درمان استرس و اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

استرس خود دو نوع است: استرس مثبت یا سازنده و استرس منفی یا مخرب. این موضوع را باید مد نظر قرار دهید که شما قادر به رفع صد در صدی استرس و اضطراب نخواهید بود بلکه فقط موفق خواهید شد که آن را تا حدودی مهار یا کنترل کنید.

چرا دچار ترس، استرس و اضطراب می‌شویم؟

اصولاً ترس، استرس و اضطراب منشأ معین و خاصی ندارد اما موارد بسیاری روی این موضوع اثرگذار است که راهی برای رفع کامل تمامی موارد وجود ندارد بلکه فقط می‌توان تا حدودی آن را کنترل، مدیریت و یا مهار کرد. البته مقدار اندک استرس برای گذران زندگی‌مان نیز اهمیت دارد و سبب انجام دادن کارهای مان دارد.

یکی از مواردی که ترس را به دلمان راه می‌دهد این است که آن موضوعی که قرار است در رابطه با آن سخنرانی کنیم را به طور کامل و صد در صدی نمی‌دانیم و مطالب گسترده‌ای راجع به آن جمع آوری نکرده‌ایم. در واقع از خودمان اطمینان کامل ندارم و این ترس به دلمان راه پیدا می‌کند که اگر کسی سوالی فراتر یا خارج از حوزه درسی‌مان بپرسد چگونه باید به آن پاسخ دهیم. پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی را نیز مطالعه کنید

دلیل دیگر ترس به هنگام سخنرانی در جمع، تفکر دیگران است. اینکه چگونه قضاوتمان می‌کنند و با اینکه با چند درصد از گفته‌های ما تطابق نظر دارند اما اگر بدانیم که هر کس اعتقاد و باوری دارد و دنیا و مسائل را از زاویه دید خود می‌بیند شاید بتوانیم کمی بر این ترسمان غلبه کنیم.

مورد دیگری که وجود دارد و سبب ترس، اضطراب و واهمه می‌شود عزت نفس و اعتماد به نفس پایین است. ما خودمان، خودمان را باور نداریم و برای خودمان ارزش و احترام قائل نمی‌شویم پس چگونه می‌توانیم این انتظار را از سایرین داشته باشیم که برای ما احترام قائل شوند و به سخنرانی ما با دقت گوش فرا دهند؟ همچین چیزی امکان‌پذیر نیست. البته دلایل زیادی برای ترس از سخنرانی وجود دارد اما این چند مورد از اصلی‌ترین موارد ترس از سخنرانی است.

برای خواندن مقاله افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید!

چگونه ترس مان را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم؟

حال که با دلایل ترس و اضطراب از سخنرانی در جمع آشنا شدیم و فهمیدیم استرس و اضطراب به چه معناست بهتر است به دنبال راه‌حل‌هایی جهت برطرف کردن ترس ناشی از سخنرانی در جمع باشیم؟ به نظر شما چه راهکاری بهتر است؟ در ابتدا بهتر است آنچه که ترس را به وجود می‌آورد از بین ببریم. تا انتهای مقاله چگونه ترس متن را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم،با ما همراه شوید.

اولین راهکار : مطالعه کامل

گاهی اوقات که به سفر می‌رویم می‌دانیم که در طول سفر امکان ندارد که به چادر مسافرتی احتیاج پیدا کنیم اما برای اطمینان و آمادگی هر چه بیشتر آن را همراه خود می‌بریم چه بسا که حتی با احتمال یک درصد اما به آن احتیاج پیدا کنیم. باید اطلاعات عمومی و تخصصی کافی در حیطه سخنرانی خود پیدا کرده سپس سخنرانی خود را ارائه کنیم.

دومین راهکار : اهمیت دادن به خود و سخنرانی در جمع

باید این موضوع را درک کنیم که دیدگاه، تفکر و اعتقاد دیگران با تفکر،باور و عقیده ما متفاوت است پس همانطور که مشوقاتی داریم باید انتظار مخالفت عده‌ای را نیز داشته باشیم.

سومین راهکار : افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

یکی از موارد بسیار مهم به هنگام سخنرانی حفظ اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی وجودی است. اگر ما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم دیگران نیز احساس خوبی به ما پیدا می‌کنند و برای وجود ما و سخنان ما ارزش و احترام قائل می‌شوند.

رهایی از ترس سخنرانی در جمع

برای اطلاعات بیشتر و خواندن مقاله تمرین های سخنرانی و فن بیان کلیک کنید!

استرس و اضطراب چیست؟ چرا دچار ترس، استرس و اضطراب می‌شویم؟ چگونه ترس مان را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم؟ راهکارهای کاهش ترس از سخنرانی چیست؟ هدف مجموعه آموزشی بهارمن پیشرفت، توسعه و بهبود فردی شما عزیزان و همراهان است. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=29990
اشتراک گذاری:

نظرات

2 نظر در مورد چگونه ترس مان را از سخنرانی در جمع کاهش دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: تکنیک های فن بیان با همه - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: چگونه سخنرانی را به پایان برسانیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن