0
0

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

2464 بازدید
6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن بسیاری از کسب‌ و‌ کارها، انسان به زندگی بهتری دست پیدا کرده است. اما یک عامل بسیار مهم و کلیدی در موفقیت خود را از دست داده است و آن هم تسلط بر ذهن و یا همان تمرکز است. بسیاری از دانشمندان و محققان تمرکز را کلیدی‌ترین مهارت قرن ‌21 می‌دانند و به همین خاطر تمرکز و تسلط بر ذهن به شدت مهم است. تمرکز، کلیدی‌ترین مهارت قرن 21 است. در این مقاله قرار است 6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز را بیان کنیم.

مطمئنا شما که به دنبال مطالعه این مقاله آمده‌اید از مشکلات تمرکز رنج برده و در پی برطرف کردن آن در تلاشید. هدف ما هم چیزی جز این نیست و قرار است با بیان نابودگرهای تمرکز به شما بگوییم چه کاری انجام دهید و چه کاری را نباید انجام دهید. پس با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
  • تمرکز چیست و چه اهمیتی دارد؟
  • نابودگرهای تمرکز کدام هستند؟
  • چگونه تسلط بیشتری بر ذهن خود داشته باشیم؟

 

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

در این مقاله از بهارمن میخواهم به شما نکاتی را ارائه کنم که اگر به آن‌ها عمل کنید میتوانید به ذهن خود تسلط بیشتری داشته باشید و روی هر چیزی که میخواهید تمرکز کنید. یکی از مواردی که باعث می‌شود تمرکز خوبی نداشته باشیم فکر‌های بیخود هستند. در فیلم پایین امیرحسین حامدی توضیح کوتاهی در مورد آن می‌دهد.

خب همانطور که گفته شد تمرکز کردن یک مهارت است یعنی ما باید تمرین کنیم تا به این مهارت بیشتر دست پیدا کنیم. دقیقا همانطور که با تمرین اکثر ما توانستیم مهارت رانندگی را یاد بگیریم. تمرکز را شبیه یک ماهیچه در نظر بگیرید که هر بار شما، تمرینات تمرکزی را انجام می‌دهید این ماهیچه قوی و قدرتمند‌تر می‌شود.

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز
خب بریم سراغ اینکه چگونه تمرکز بیشتری داشته باشیم. در ابتدا باید نابودگر‌های تمرکز ذهن را به شما بگویم. در ابتدا باید بدانیم که باید از چه چیز‌هایی باید دوری کنیم تا بتوانیم بر ذهن خود تسلط بیشتری داشته باشیم.

کنترل ذهن و افکار

با فکر کردن به اتفاقات منفی، خیلی راحت تمام انرژی خودت را از دست می‌دهیم و به زبان خودمانی فاز غم بر‌میداریم.

میزان انرژی که داریم بستگی به افکاری دارد که در سرمان می‌پرورانیم. زوجی را در نظر بگیر که صبح خود را با دعوا شروع می‌‌کنند. طبیعتاً چون افکارشان درگیر حرف‌های همدیگر می‌شود، تا آخر روز بازدهی و عملکرد خوبی نخواهند داشت. با چنین شرایطی دیگر نمی‌توانند به کارهای مهم فکر کنند، احساسات‌شان بد می‌شود و دل و دماغ کار کردن را ندارند. اما همین زوج را در نظر بگیرید که بعد از بیدار شدن از خواب، خبر برنده شدن‌شان را در قرعه کشی بانک متوجه می‌شدند، آیا تا آخر روز شاد و پرانرژی نبودند؟

رخدادهای بیرونی، مسیر حرکت افکار را مشخص می‌کنند. طبیعتاً خیلی از رخدادهای بیرونی به دست ما رقم نمی‌خورند. اما افکارمان را تا حد مطلوب؛ و اقدامات‌مان را می‌توانیم به صورت کامل کنترل کنیم. با فکرهایی که در سر می‌پروانیم میزان انرژی و شادابی خودمان را تعیین می‌کنیم.

مغز ما انسان‌ها به دنبال تایید افکار است. اگر روز آخر زندگی‌ات باشد، واقعا چه چیز‌هایی برایت اهمیت ندارد؟ به چه چیزهایی فکر نمی‌کنیم؟

اولین عامل نابودگر تمرکز، اخبار:

یکی از بدترین عواملی که باعث میشود تسلط بر ذهن خود نداشته باشیم خبر‌هایی است که امروزه به راحتی در دسترس ما قرار گرفته است. جالب است بدانید اکثر این خبر‌ها دروغ است و برای اینکه ذهن شما را درگیر کند، پخش میشود. خواهشا به آرشیو اخبار چند سال گذشته بروید.

زمانی که این کار را انجام دهید طبیعتا متوجه یک الگوی خسته کننده تکراری می‌شوید. همیشه قرار است یک خبر خوب یا بد اتفاق بیافتد، اما هیچ کدام رخ نمی‌دهد. به عنوان مثال در چند سال گذشته قرار بوده چندین بار جنگ رخ دهد، گمرک آزاد شود، کنکور از بین برود یا تاریخ کنکور تغییر کند و هزاران مثال دیگری که هیچ‌کدام اتفاق نمی‌افتد.

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

پیشنهاد میکنیم مقاله “چگونه از حواس پرتی دوری کنیم؟ ذهن حواس جمع” را مشاهده بفرمایید!

هدف رسانه‌ها این است که تمرکز ما را درگیر کنند و جان انسان‌ها برایشان مهم نیست. چرا زمانی که یک هواپیما سقوط می‌کند تمام رسانه‌ها از سقوط هواپیما صحبت می‌کنند در صورتی که از تصادفات رانندگی روزانه آمار مرگ بیشتری داریم؟
دلیلش این است که با تصادفات رانندگی ذهن شما درگیر نمی‌شود و رسانه‌ها دیگر اخباری‌ از آن منتشر نمی‌کنند. بنابراین در اولین قدم برای تسلط بر ذهن و آرامش بیشتر باید از اخبار دوری کنیم.

دومین عامل نابودگر تمرکز، حرف مردم:

دومین عاملی که باعث میشود تمرکز کمتری داشته باشیم و همیشه ذهنمان به عوامل غیر مهم برود، حرف مردم است. تا به حال همه ما از حرف مردم ناراحت شدیم. یک مقدار فکر کنید و بیاندیشید که چه مقدار تا به الان از حرف مردم ناراحت شده‌ایم.

زمانی که برخی از افراد در مورد ما حرفی میزنند، ذهن ما درگیر میشود و همین باعث میشود تسلط کمتری بر ذهن خود داشته باشیم.

این را باید بدانید که مردم همیشه حرف خودشان را میزنند. هیچ انسان مهمی در تاریخ وجود ندارد که از حرف مردم در امان مانده باشد. شما هر چقدر انسان بزرگی باشید بیشتر در مورد شما صحبت می‌کنند. پس اگر در مورد شما صحبت می‌کنند باید خوشحال باشید. چون نشانگر این است که شما دارید پیشرفت می‌کنید. خب چکار کنیم که از حرف مردم در امان باشیم؟

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

هیچ کاری نیازی نیست انجام دهیم فقط کافی است به آن بی‌توجه باشیم. دنیا خیلی به ما مهلت زندگی نمی‌دهد پس با زندگی در زندگی دیگران هدرش ندهیم. دیگران تفکرات خود را دارند پس با تفکرات آن‌ها زندگی نکنیم. شما هیچ وقت نمیتوانید همه انسان‌ها را راضی نگه‌ دارید. حتی اگر بتوانید این کار را انجام دهید باز هم یک نفر ناراضی است و آن هم خود شما هستید. بنابراین قدم دوم برای تسلط بر ذهن و تمرکز بیشتر بی‌اهمیتی به حرف مردم است. در ویدیو پایین به داستانی که در آموزش رسالت زندگی بیان کردم حتما توجه کنید.

سومین عامل نابودگر تمرکز، موسیقی‌های منفی:

 

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

در گوشی و کامپیوتر خود چه تعداد موسیقی‌های منفی دارید؟ موسیقی‌هایی که شاید از آن‌ها لذت ببرید اما حال شما و سطح انرژی شما را نابود میکند. شاید از گوش دادن به این موزیک‌ها خیلی از انسان‌ها لذت ببرند اما چه چیز‌هایی را از دست میدهند؟

خواننده‌ها برای فروش بیشتر این موزیک‌ها را بیشتر می‌سازند چون به‌ خوبی میدانند این سبک موسیقی طرفدار زیادی دارد. هر چیزی که احساس ما را خراب کند به تمرکز و تسلط بر ذهن ما آسیب میزند. شما کافی است در اینترنت سرچ کنید: معایب موزیک‌های منفی و مشاهده می‌کنید که طوماری از لیست‌های مختلف از معایب آن برای شما نمایش داده میشود.

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

از آن‌جایی که میخواهیم آموزش‌های خودمان را کاربردی کنیم. لطفا بعد از مطالعه این مقاله سراغ لیست موزیک‌های خود شوید و آن موزیک‌هایی که احساس شما را خراب میکند را حذف کنید. شاید دلتان نیاید که این کار را انجام دهید اما به خودتان بگویید که موفقیت بهایی دارد و من حاضرم این بها را پرداخت کنم و جمله همیشگی مجموعه بهارمن:
با انتخاب‌های درستمون به بهار زندگیمون در هر شرایطی نزدیک و نزدیک‌تر میشم.

چهارمین عامل نابودگر تمرکز، گوشی‌های موبایل:

یکی از بزرگترین عواملی که تمرکز ما را نابود میکند همین گوشی‌های موبایل است. خودتان را در نظر بگیرید که دارید کار مهمی را انجام میدهید مثلا دارید کتاب میخوانید یا روی کسب‌و‌کارتان متمرکز شدید به محض آن‌که صدای موبایل شما می‌آید ناخودآگاه سرتان را به سمت گوشی حرکت میدهید. حتی اگر شما همان لحظه صدای موبایل را قطع کنید، تمرکز خود را از دست دادید و باید چندین دقیقه دوباره روی موضوع خود کار کنید تا به تمرکز قبلی خود برسید.

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “4 قانون ساختن عادت خوب + راه های ترک عادت بد” را مطالعه کنید!

گوشی همراه یکی از بزرگترین عواملی است که میتواند به تمرکز ما آسیبی جدی بزند. جالب است بدانید این گوشی‌ها نه تنها تمرکز ما را می‌کشد بلکه باعث اختلالات ذهنی میشود و دیگر نمیتوانیم به خوبی یاد بگیریم. همچنین روی فرآیند خواب ما تاثیر میگذارد و باعث میشود کیفت خواب ما به شدت کاهش پیدا کند. همین الان تصمیم بگیرید که با بزرگ‌ترین عامل حواس‌پرتی میخواهید چه اقدامی انجام دهید؟ اگر میخواهید تسلط بیشتری بر ذهن خود داشته باشید، موقع انجام کار‌‌‌های مهم گوشی موبایل رو از خودت دور نگه‌دارید.

پنجمین عامل نابودگر تمرکز، نداشتن برنامه‌ریزی:

 

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

می تواند مقاله “6 تکنیک داشتن اراده قوی برای موفقیت” برایتان مفید باشد!

زمانی که ما برنامه‌ای برای انجام کار‌هایمان نداشته باشیم و خودمان را به آن متعهد نکنیم، به راحتی تمرکز خود را از دست میدهیم. عدم برنامه ریزی باعث میشود که هر موقع که خواستیم کارمان رها کنیم و به استراحت و کار‌‌های دیگر مشغول شویم. برنامه‌ریزی به روش اصولی و درست باعث میشود که ما تمرکز فوق‌العاده‌ای را روی کار‌هایمان داشته باشیم.

ششمین عامل نابودگر تمرکز، رابطه اشتباه:

در آخرین قدم از نابودگر‌های تمرکز میرسیم به رابطه‌هایی اشتباه که هر یک از ما به اندازه دچار آن هستیم. این ارتباطات میتواند رابطه با دوست، همسر، فامیل و… باشد. چیزی که مهم است این است که باید آگاه باشیم که چگونه این افراد میتوانند تمرکز ما را به هم بزنند.

6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکزالبته این را باید بدانید که افرادی که ما دوستشان داریم از همه بیشتر می‌توانند ما را ناراحت کنند و تمرکز ما را نابود کنند. تنها راه‌کار این است که ما باید مهارت‌های ارتباطی را بلد باشیم. اگر فکر میکنید رابطه‌ای اشتباه دارید حتما برای آن فکری کنید تا بهبود و یا حذفش کنید.

تمرکز روی خوشبینی و موفقیت بیشتر

کسانی که خوشبین هستند، آرامش بیشتری دارند و به کارهای‌ خود بهتر می‌رسند. خوشبینی یعنی این که ما نیمه پر لیوان را ببینیم. نه این که به این باور باشیم که همه چیز خوب است. جنبه مثبت دیدن هر چیزی باعث می‌شود که شادتر باشیم، کارهای خود را بهتر انجام دهیم و از زندگی رضایت بیشتری داشته باشیم.

تمرکز، کلیدی‌ترین مهارت قرن ۲۱ است. امیدواریم با خواندن این مقاله، اهمیت آن برای شما نمایان شده باشد و از همین حالا برای اینکه تمرکز بهتری داشته باشید، تلاش کنید. اگر این مقاله برای شما مفید و کارآمد با اشتراک گذاری آن را به عزیزترین فرد زندگی خود هدیه کنید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4465
اشتراک گذاری:

نظرات

33 نظر در مورد 6 عامل کلیدی تسلط بر ذهن خود و تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: تمرکز و مدیتیشن - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: 4 قانون کاربردی برای مدیریت ذهن مجموعه آموزشی بهارمن
  3. بازتاب: همه چیز درباره منفی گرایی و مثبت اندیشی - مجموعه آموزشی بهارمن