0
0

استعداد چیست؟

937 بازدید
استعداد چیست؟

کلمه استعداد چیزی است که روزانه و از زبان اشخاص متعدد، زیاد به گوشمان می‌خورد. مثلا جملاتی از قبیل اینکه من استعداد یادگیری این مهارت را ندارم، یا اینکه استعداد بی‌نظیری در یارگیری داری، یا عجب استعدادی و … . اما سئوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که استعداد چیست و به چه معناست؟

استعداد یک ویژگی ذاتی است یا اکتسابی؟ اصلا دارا بودن و حمل کلمه استعداد برای افراد یک ویژگی مطلوب و خوشایند است یا نامطلوب و منفی؟ اگر برای شما هم این سئوال پیش آمده که استعداد چیست، تا انتهای مقاله استعداد چیست با ما همراه شوید.

 

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ داده شود:

  • استعداد چیست و به چه معناست؟
  • استعداد یک ویژگی ذاتی است یا اکتسابی؟
  • چرا باید استعدادهای بالقوه خود را بشناسیم؟
  • به چه افرادی با استعداد می‌گویند؟
  • چگونه می‌توانیم استعدادهای وجودیمان را کشف کنیم؟

 

استعداد چیست و به چه معناست؟

استعداد از نظر کارایی به معنای رشد، پیشرفت و یادگیری یک مهارت در مدت زمان کمتر و با صرف انرژی کمتر. روانشناسان نیز تعبیر دیگری از استعداد دارند و از نظر آنها استعداد به مجموعه توانایی‌هایی گفته می‌شود که از نظر عامه مردم ارزشمند محسوب می‌شوند. همانند استعداد در ورزش، استعداد در خلق آثار هنری، استعداد در فراگیری مطالب علمی، استعداد در آشپزی و کارهایی از این قبیل.

 

استعداد یک ویژگی ذاتی است یا اکتسابی؟

سئوالی که بسیار ذهن همه را درگیر کرده و توجه همه را به خود اختصاص داده است این است که استعداد چیست آیا یک ویژگی ذاتی است یا کاملا اکتسابی؟ نظر شما در این باره چیست؟ جواب این پرسش از دیدگاه افراد مختلف، متفاوت است. عده‌ای استعداد را یک ویژگی ذاتی می‌دانند و می‌گویند یا استعداد در وجود و ذات افراد وجود دارد و یا اینکه امکان به وجود آمدن آن در اثر تلاش و کوشش و به مرور زمان ممکن نیست و این چیزی است که باید در وراثت و ژنتیک افراد وجود داشته باشد.

استعداد یک ویژگی ذاتی است یا اکتساب

اما دیدگاه سایرین کاملا متفاوت با این عقیده است و تفکرشان این است که می‌توانند با تلاش و کوشش استعداد انجام هر کاری را در خود به وجود آورند که البته این دیدگاه مورد تایید افراد بیشتری واقع شده است.

 

چرا باید استعدادهای بالقوه خود را بشناسیم؟

اصلا علت اصلی نگارش این مقاله پرداختن به مهم‌ترین موضوع یعنی چرا باید استعدادهای خودمان را بشناسیم و آنها را کشف کنیم، است. فردی که استعداد خود را شناخته و در جهت شکوفایی آن تلاش و اقدام می‌کند نسبت به کسی که در کاری که استعداد ندارد تلاش می‌کند چندین پله جلوتر است دقیقا مثل این می‌ماند که فرد در یک سراشیبی تند ماشین خود را خلاص کرده و بی‌آنکه تلاش و زحمت فراوانی بکشد ماشین خودش به حرکت در می‌آید.

حالا فکر کنید که فرد بخواهد همان ماشین را در همان سراشیبی تند به سمت بالا با هول دادن به حرکت درآورد. آیا میزان انرژی که فرد متحمل می‌شود در هر دو شرایط یکسان است؟ مسلما نه. یا مثلاً هدایت کردن یک قایق پارویی در جهت حرکت جریان آب کار آسانتری است یا خلاف جهت حرکت جریان آب؟

چرا باید استعدادهای بالقوه خود را ب

شناخت و کشف استعدادهای آدم به این موضوع کمک می‌کند که زمان، انرژی، تلاش و کوشش کمتری در جهت رسیدن به اهداف والایی که داریم هزینه کنیم و زودتر به مقصد مورد نظرمان برسیم. پس یادتان باشد در ابتدای شروع هر مهارتی ابتدا ببینید استعداد انجام آن کار را دارید یا خیر. اگر استعداد کافی برای شروع مهارت نداشتید اما علاقه شدیدی نسبت به آن داشتید نگران نباشید کافیست با کمی تلاش، پشتکار و عملگرایی در جهت کسب آن پیش روید.

به چه افرادی با استعداد می‌گویند؟

یک مدرسه را در نظر بگیرید؛ حال دانش‌آموزان همان کلاس را مد نظرتان قرار دهید. شرایط برای تمامی دانش‌آموزان کلاس کاملا یکسان است. معلم‌های یکسان، محیط یکسان، کتاب‌های آموزشی یکسان و … . معلم یکبار درس را تکرار می‌کند و از دانش آموزان سئوال‌هایی می‌پرسد.

عده‌ای کاملا مسلط نسبت به مطالبی که معلم به آن‌ها آموخته است پاسخ پرسش‌های معلم را می‌دهند و عده‌ای هنوز نمی‌دانند استاد چه مبحثی را درس داده است و هنوز دارند جمع و ضرب و تفریق می‌کنند تا جواب پرسش را پیدا کنند. به نظر شما تفاوت این افراد در چیست؟ این استعداد و توانایی ذاتی افراد  است که با هم متفاوت است و دانش‌آموزان کلاس را از همدیگر متمایز کرده است و گرنه که تمام شرایط برای آنها کاملا یکسان بوده است.

به فردی که در مدت زمان کمتر و با صرف انرژی کمتری نسبت به سایر افراد یک مهارت را می‌اموزد، یا یک مطلب را فرا می‌گیرد، با استعداد می‌گویند.

 

چگونه می‌توانیم استعدادهای وجودیمان را کشف کنیم؟

همانطور که گفتیم شناخت و کشف استعدادهای وجودیمان از اهمیت فراوانی برخوردار است اما سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توانیم استعدادهای وجودی‌مان را کشف کنیم؟

8 راه کشف استعداد و توانایی، که کسی نمیخواهد بفهمید!!! منتشر شد برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

چگونه می‌توانیم استعدادهای وجودیم

اولین راهکار: جستجو

اولین راهکار کشف استعداد چیست ؟ کودکی انسان‌ها مهم‌ترین دورانی است که می‌توان برای کشف استعدادهای‌مان بدان رجوع کنیم. اینکه در دوران کودکی به چه کارهایی علاقه داشتیم، چه کارهایی را با کیفیت بیشتر و بهتری انجام می‌دادیم، در انجام کدام کارمان سرعت بیشتر یا کمتری داشتیم و … همه و همه این‌ها کمک می‌کند که استعدادهایمان را بهتر بشناسیم.

مثلا بعضی افراد در کودکی با تکرار یکبار شعر آن را حفظ می‌کردند. یا مثلاً با یکبار نگاه کردن به دست یک نفر که در حال ترسیم یک نقاشی است آن را تقلید کرده و به آسانی آن را رسم می‌کنند. این‌ها همه نشان از وجود یک استعداد در فرد است که با تکیه بر آن می‌تواند راه دستیابی به موفقیت را برای خود هموارتر سازد.

دومین راهکار: رفتن به موسسات استعدادیابی

همانطور که گفتیم شناخت استعدادها اهمیت فراوان دارد از این رو موسسات فراوانی تحت عنوان موسسات استعدادیابی وجود آمده که می‌توانیم با مراجعه و درخواست کمک از آنها سریعتر به مقصد خود برسیم و استعدادمان را کشف کنیم. البته اگر از دوران کودکی فرزندان خود را به این موسسات ببرید و استعدادشان را بشناسید و در جهت رشد و شکوفایی آن تلاش کنید می‌توانید شاهد پیشرفت روزافزون فرزند خود باشید.

سومین راهکار: شناخت علایق و حرکت در جهت آن

سومین راهکار کشف استعداد چیست ؟ فرمول اکسیر موفقیت را اگر بخواهم به شما بگویم می‌شود:  استعداد + علاقه + تلاش و پشتکار + عملگرایی. ما زمانی در انجام یک کار یا یادگیری یک مهارت به موفقیت می‌رسیم که در جهت علایق شخصیمان هم باشد. اگر علاقه نباشد نمی‌توانیم در آن موفق شویم. پس سعی کنید پس از کشف استعدادهایتان، علایق شخصی خود را نیز بشناسید.

برای خواندن مقاله کشف رسالت زندگی کلیک کنید!

 

هدف مجموعه آموزشی بهارمن موفقیت شما در تمام مراحل زندگی‌تان و دستیابی و فتح قله موفقیت توسط شماست که پیش لازمه آن این است که در ابتدا بدانید استعداد چیست و چه معنایی دارد، چرا باید استعدادهایمان را کشف کنیم و در جهت استعدادهای مان حرکت کنیم، پس از کشف استعدادهای درونی و آگاهی از آن‌ها باید چه کنیم و از چه راهکارهایی در جهت کشف استعدادها کمک بگیریم. زمانی که پرسش این پاسخ‌ها را پیدا کردیم با تلاش و پشتکار و عملگرایی در راستای استعدادهایمان تلاش کنیم تا شیرینی و لذت موفقیت را بچشیم. امیدوارم این مقاله توانسته باشد تا حدودی به رشد بهبود فردی شما در این زمینه کمک کرده باشد. موفق و موید باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=14920
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد استعداد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *