0
0

نقشه ذهنی یا مایندمپ چیست؟

708 بازدید
نقشه ذهنی - بهارمن
 • برای همه ما پیش آمده است که آموزش‌های مختلف را یاد گرفته باشیم ولی در زمانی که می‌خواهیم از آن‌ها استفاده کنیم، دچار فراموشی آن مطالب مهم شدیم. یکی از دلایلی که باعث می‌شود فراموشی اتفاق‌ بیافتد، بهم ریخته بودن ذهن و نداشتن نظم فکری‌ است. خیلی از ما تسلط کافی روی ذهن خود نداریم. همین موضوع باعث می‌شود که بازدهی کافی در کارهای خود نداشته باشیم. نقشه ذهنی به ما کمک می‌کند اشراف فوق‌العاده بیشتری روی موضوع مورد نظر خود داشته باشیم. در این مطلب متوجه می‌شویم نقشه ذهنی یا مایند مپ چیست و چگونه به ما کمک می‌کند.

  روزانه چقدر فکر می‌کنیم؟

  مغز ما در روز به طور میانگین 40 تا 60 هزار فکر می‌کند. بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه ذهن خودمان را کنترل کنیم. یعنی مهارت تسلط بر ذهن خود را داشته باشیم. به عنوان مثال کلمه میز را در نظر بگیرید و سی ثانیه چشمان تان را ببندید. اکثر انسان‌ها این‌کار را انجام نمی‌دهند ولی به نظرتان در این سی ثانیه چه چیز هایی به ذهن تان ورود می‌کند؟

  روزانه چقدر فکر می‌کنیم_بهارمن

  مطمئنا فقط کلمه میز در ذهن‌تان نمی‌آید و شما در همین سی‌ثانیه به چیزهایی فکر کردید که به هر نحوی با میز در ارتباط هستند. به احتمال زیاد موارد مختلفی وارد ذهنتان شده‌ است. رنگ میز، جنس میز یا حتی اتاقی که میز در آن قراد دارد و بعد از به همین طریق بقیه اجزا اتاق هم احتمالا در ذهنتان تداعی شده است.
  در هر لحظه تعداد بسیار زیادی از افکار و داده‌های بهم‌ریخته وارد مغز ما می‌شود. ما با استفاده از الگوریتمی به نام مایند مپ یا همان نقشه ذهنی می‌توانیم این داده‌ها را سازمان‌دهی کنیم.

  مایند مپ چیست؟

  مایند مپ یا نقشه ذهنی ابزاری است که بتوانیم از بیشترین بهره‌وری را از مغز داشته باشیم. با این ابزار قدرتمند می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم و خلاقیت بیشتری داشته باشیم. با مایند مپ می‌توانید بیشترین بازدهی را از مغز خود انتظار داشته باشید و به نتایج بهتر برسید. همچنین نقشه ذهنی بهترین روش خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی مبتنی بر مغز که خیلی راحت‌تر به خاطر بسپارید. برای این که مهارت کشیدن نقشه ذهنی را داشته باشید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

  [vc_btn title=”آموزش رسم نقشه ذهنی” style=”gradient” gradient_color_2=”juicy-pink” size=”lg” align=”center” css_animation=”zoomInDown” link=”url:https%3A%2F%2Fbahareman.com%2F%25d8%25b1%25d8%25b3%25d9%2585-%25d9%2586%25d9%2582%25d8%25b4%25d9%2587-%25d8%25b0%25d9%2587%25d9%2586%25db%258c-mind-map%2F||target:%20_blank|”][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

  مزیت نقشه ذهنی

  خبر خوب این است که در هنگام رسم نقشه ذهنی می‌توانیم، اتفاقات یا مطالب مرتبط به موضوع اصلی را بصورت کاملا حرفه‌ای و دقیق فایل‌بندی و مرتب کنیم.
  فرض کنید وارد اتاقی می‌شوید که داخل آن‌ کتاب‌هایی به صورت بهم‌ریخته و بدون هیچ‌گونه سیستم نظم‌دهی وجود دارد. بدیهی است که شما نمی‌توانید کتاب مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید.

  مزیت نقشه ذهنی_بهارمن

  ولی اگر کتاب‌ها در قفسه خودشان مرتب باشند شما می‌توانید به راحتی و در کم‌ترین زمان کتاب مورد نظر خودتان را پیدا کرده و آن را مطالعه نمایید. نقشه ذهنی حداقل سرعت مرور کردن ما را تا ده برابر افزایش میدهد. بخاطر همین است که نقشه ذهنی جز مهارت های مطالعه هم محسوب می‌شود و یادگیری آن برای کسانی که عاشق مطالعه و پیشرفت هستند توصیه می‌شود.

   

  کاربرد نقشه ذهنی چیست؟

  کشیدن مایند مپ یا رسم نقشه ذهنی لزوما برای خلاصه نویسی دروس مدرسه یا دانشگاه استفاده نمی‌شود. ما می‌توانیم در نظم‌دهی به امور روزانه یا حتی ریشه‌یابی مشکلاتی همانند استرس،اهمال کاری، حتی ترک عادت های مخرب یا ایجاد عادت های مفید و سازنده و بطور کلی موفقیت از آن استفاده کنیم. به صورت کلی به سمت بهبود فردی گام بزرگی برداریم که در این مطلب به این موضوع ‌می‌پردازیم.
  مایندمپ “mind map” به شما کمک می‌کند که از بیرون به افکار خود که هنوز سازماندهی نشدند، نگاه کنید.

  افکار سازماندهی نشده، یعنی چی؟

  زمانی که ما برمسأله و یا مشکلی شناخت داشته باشیم، مغزمان انرژی کمتری برای حل کردن این موضوع صرف می‌کند. اما برای پردازش اتفاقات غیر منتظره‌ای که رخ داده است باید انرژی بیشتری صرف کند. با نقشه ذهنی خیلی بهتر عمل می‌کنید و به طور کلی هر مسئله‌ای که دارید را خیلی راحت‌تر می‌توانید حل کنید.

  طبیعتا اگر شما بهتر فکر کنید، می‌توانید بهتر عمل کنید. شاید بعضی ها با خواندن این مطلب با خودشان بگویند که رسم مایندمپ برای فقط برای یادگرفتن و درس خواندن است و جز این کاری نمی‌کند. ما با ذهن قدرتمندی که داریم می‌توانیم در یادگیری، آموزش و فکر کردن معجزه ایجاد کنیم.

  خلاقیت بیشتر با نقشه ذهنی

  فقط نوشتن اطلاعات کافی نیست، ما به فکر کردن نیاز داریم. نقشه ذهنی ابزاری است که با آن می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم. نقشه ذهنی نقاطی از مغز ما را فعال می‌کند که ما به صورت معمولی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم یک‌بار هم که شده برای حل شدن مسائل مهم زندگی‌تان از این روش استفاده کنید. چرا که وقتی می‌نویسند ذهنتان به خودش اجازه خلاقیت بیشتری می‌دهد… دقیقا مثل اینکه بار ذهن سبک شده باشد…

  افزایش خلاقیت با نقشه ذهنی_بهارمن

  وقتی ما بتوانیم به موقع به مشکلات پیش رویمان رسیدگی کنیم، به موفقیت‌ها تحصلی و شغلی و… بیشتری خواهیم رسید و در نتیجه میتوانیم موثرتر باشیم.

  گلد‌ن تایم مسائل

  بعضی مشکلات اصطلاحا گلد تایم دارند یعنی اگر در بازه زمانی کوتاه (در واقع بلا‌فاصله پس از رویارویی با مسأله) به آن‌ها رسیدگی شود؛ سریع‌تر حل می‌شوند. ولی اگر دیر شود ممکن است دیگر نتوان جبران مافات کرد و یا این‌ که جبران آن به مراتب سخت‌تر خواهد شود.

  برای درک بهتر موضوع می‌توانید سوختن یک جسم را در نظر بگیرید هرچه زود تر جلوی سوختن را بگیرید،کمتر آسیب می‌بیند. ولی اگر دیرتر آتش جسم را خاموش کنید دیگر نمی‌توانید جسم اولیه را داشته باشید و آن جسم ماهیت خود را از دست داده است. فرصت‌های ما نیز این‌گونه هستند و نباید به سادگی آن‌ها را از دست بدهیم.

  آموزش نقشه ذهنی در بهارمن

  استفاده از نقشه ذهنی

  کمتر از 10درصد افراد از نقشه ذهنی یا مایند مپ استفاده می‌کنند. امیدوارم که روزی برسد که این آموزش مهم را در مدرسه یاد بگیریم.

  آموزش مایندمپ_بهارمن

  وقتی که ما با نقشه ذهنی تراوشات ذهنی‌مان را روی کاغذ می‌آوریم، تفکیک شدن مسائل باعث می‌شود که بتوانیم راهکار درست را در زمان مناسب خودش پیدا کنیم و یا به جواب سوالات ذهنمان دست پیدا کنیم.

  کوتاه کردن حل مسائل

  نقشه ذهنی وسیله‌ای است که کمک می‌کند ما سریع‌تر و بدون امتحان راه‌های فرعی؛ که سودی برایمان ندارند، به خواسته‌ها و هدف‌هایمان برسیم. در همه مراحل زندگی از جمله ریشه یابی مسائل، آموزش و یادگیری و انواع برنامه ریزی طولانی‌مدت و کوتاه‌مدت و… بتوانیم زودتر به هدف‌هایمان برسیم. شما چه مسائلی را دارید؟ بی‌انگیزه هستید، هدف خود را نمی‌دانید، شروع به کار دلخواه خود نمی‌کنید، یا….

  اکنون این سوال به وجود می‌آید که نحوه انجام آموزش کشیدن نقشه ذهنی یا مایندمپ چگونه است؟!

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای اطلاع از انواع نقشه های ذهنی و نحوه رسم آنان کلیک کنید!” style=”gradient” gradient_color_2=”pink” link=”url:https%3A%2F%2Fbahareman.com%2F%25d8%25b1%25d8%25b3%25d9%2585-%25d9%2586%25d9%2582%25d8%25b4%25d9%2587-%25d8%25b0%25d9%2587%25d9%2586%25db%258c-mind-map%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

  منابع:

  1. site www.mindmapping.com
  2. site www.mindmapping.com
  3. The Mind Map Book: How to Use Radiant Thinking to Maximize Your Brain’s Untapped Potential book
  4. Mind Maps For Kids: An Introduction book

  از شما می‌خواهم هر مشکل و مسئله‌ای که دارید بعد از مطالعه کامل این مقاله روی کاغذ بصورت نقشه ذهنی بیاورید تا دلیل آن را پیدا کنید. این کار بسیار راحت است ولی انجام ندادنش هم راحت هست. از شما می‌خواهم برای رسیدن به زندگی بهتر همین الان عمل کنید و یک آینده بهتر را برای خود رقم بزنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۸۷ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=4949
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  495 نظر در مورد نقشه ذهنی یا مایندمپ چیست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: مسیری که باید در آن باشم - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: طوفان جدیدی در راه است... - مجموعه آموزشی بهارمن
  3. بازتاب: نحوه مطالعه دروس حفظی - مجموعه آموزشی بهارمن
  4. بازتاب: نحوه برنامه ریزی کنکور 1401 + 5 اصل مهم در برنامه‌ریزی - مجموعه آموزشی بهارمن
  5. باسلام خدمت استاد عزیز
   مقاله نقشه ذهنی خیلی جالب بود ذکر دلایل فراموشی که شامل نداشتن نظم فکری وبهم ریخته بودن ذهن است واقعا خیلی ها را درگیر می کند با مایند مپ می توان به امورروزانه نظم داد ،ریشه یابی مشکلات ،ترک عادات مخرب وایجاد عادات مفید وخلاصه نویسی نمونه هایی از کاربرد مایند مپ می باشد .آموزش این نکات بسیار عالی است ممنون از شما

   6

  6. درود بر استاد حامدی عزیز
   مقاله امروز بسیارعالی بود

   انشاءالله که با بهره گیری از این نقشه ذهنی افکار خودمون رو سر و سامون بدیم و به نتیجه مطلوب برسیم.
   به امید موفقیت تک تک گل های نوشکفته بهارمن

   3

   1. مرضیه عزیز سلام
    مطمئن باشید بعد استفاده از نقشه ذهنی نتیجه های خیلی خوبی میگیرید
    موفق باشید

    4

  7. سلام و خدا قوت به آقای حامدی و مجموعه ی بهار من
   مرسی بابت مجموعه ی بی نظیر و خوبتان
   برای همه ما پیش آمده است که آموزش‌های مختلف را یاد گرفته باشیم ولی در زمانی که می‌خواهیم از آن‌ها استفاده کنیم، دچار فراموشی آن مطالب مهم شدیم. یکی از دلایلی که باعث می‌شود فراموشی اتفاق‌ بیافتد، بهم ریخته بودن ذهن و نداشتن نظم فکری‌ است. خیلی از ما تسلط کافی روی ذهن خود نداریم. همین موضوع باعث می‌شود که بازدهی کافی در کارهای خود نداشته باشیم. نقشه ذهنی به ما کمک می‌کند اشراف فوق‌العاده بیشتری روی موضوع مورد نظر خود داشته باشیم.
   نقشه ی ذهنی یا مایندمپ ابزاری است که با آن می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم. نقشه ذهنی نقاطی از مغز ما را فعال می‌کند که ما به صورت معمولی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.
   فقط نوشتن اطلاعات کافی نیست، ما به فکر کردن نیاز داریم.
   نقشه ذهنی وسیله‌ای است که کمک می‌کند ما سریع‌تر و بدون امتحان راه‌های فرعی؛ که سودی برایمان ندارند، به خواسته‌ها و هدف‌هایمان برسیم. در همه مراحل زندگی از جمله ریشه یابی مسائل، آموزش و یادگیری و انواع برنامه ریزی طولانی‌مدت و کوتاه‌مدت و… بتوانیم زودتر به هدف‌هایمان برسیم.
   مرسی بابت مجموعه ی خوب و بی نظیرتان 😍😍😍💪🏻💪🏻💪🏻

   6

  8. اینجا یاد گرفتم چجوری افکارمو کنترل کنم و مسائل رو چجوری ت ذهنم حل کنم مایند مپ ی نقشه ذهنی عالیه ک هر کسی با استفاده از این روش میتونه درس و زندگی برای خودش اسونتر کنه و توی خلاصه نویسی هم نقش بسزایی داره مایند مپ

   5

   1. بله آتنا عزیز کاملا درسته
    مایندمپ خیلی میتونه کمک کنه بهمون
    حتما ازش استفاده کن دختر
    موفق باشی

    4

  9. سلام اقای حامدی 😍…
   تبریک میگم بازم ترکوندید😎✌️…
   عالییی بود …
   حتما از مایند مپ استفاده میکنم در زندگیم و منتظر تاثیر های چند برابری هستم 😍😎👏…
   بازم مرسی ، همینجور ادامه بدید🤍🤍

   3

   1. سلام نرگس عزیز
    ممنون از اینهمه حس خوب
    درکنارت هستیم
    شاد و سلامت و ثروتمند باشید

    1

  10. با عرض سلام و خداقوت
   نقشه ذهنی یا مایند مپ مرور را کوتاه تر و راحت تر می کند، من از این روش استفاده کرده ام و چون ما به صورت تک لغت و شکل مرور را انجام می دهیم بهتر در ذهنمان باقی می ماند.

   موفق و پیروز باشید.

   3

   1. سلام دوست عزیز
    خوشحالم که از مطالب استفاده کردید
    پوفق باشید

    3

  11. سلام
   نقشه ذهنی رو چند وقت هست که ازتون یادگرفتم واقعا یه راهکار کاربردیه مخصوصا برای درس ها و موقع جمع بندی که خیلی وقت ندارم میتونم از این ها استفاده کنم
   امیدوارم همگی ازش استفاده کنن ممنون🙏🙏

   5

  12. سلام دوستان
   بگذارید اول یک تعریف کتابی از نقشه ذهنی بکنم بعد بهتر با هم پیش بریم
   مایند مپ یا نقشه ذهنی
   💣 بهره‌وری مغز را بالا برده
   💣فکر کنیم
   💣خلاقیت بیشتری داشته باشیم
   با نقشه ذهنی
   خلاصه برداری های قدیمی ❌
   خلاصه برداری حجیم ❌
   خلاصه برداری زمان بر❌
   مایند مپ
   سرعت مرور⬆️⬆️
   یادگیری⬆️⬆️
   ما می‌تونیم ریشه‌یابی مشکلاتی مثل
   ♨️ استرس
   ♨️اهمال کاری
   ♨️ایجاد و ترک عادت
   و . . .
   نقشه ذهنی
   🔷️از بیرون به مسئله نگاه کنیم
   🔷️دور نمای دقیق
   🔷️بهترین برای کنکوری
   با وجود این همه خوبی باز ما از کشیدن نقشه ذهنی دوری می کنیم من خودم زیاد پایبند نبودم و لی از این به بعد به طور جدی به این امر رسیدگی می کنم
   💥💥یک نکته جدید که با آن برخورد کردم گلد تایم بود یا همان تایم طلایی 💥💥به راستی این حرف صدق کامل دارد مثلا زمان طلایی شکوفایی استعدا ژیمناستیک دوران قبل ۶ سال است اگر از این تایم طلایی عبور کنیم شرایط سخت می‌شود و امکان شکوفایی استعداد کم میشود

   5

  13. سلام خسته نباشین واقعا فوق العاده بود خیلی از روش ها رو نمیدونستم ولی الان با کمک شما متوجه شدم نقشه ذهنی چقد میتونه بهم کمک کنه ممنونم ازتون

   2

  1 15 16 17