1
1

نقشه ذهنی یا مایندمپ چیست؟

12369 بازدید
نقشه ذهنی - بهارمن

برای همه ما پیش آمده است که آموزش‌های مختلف را یاد گرفته باشیم ولی در زمانی که می‌خواهیم از آن‌ها استفاده کنیم، دچار فراموشی آن مطالب مهم شدیم. یکی از دلایلی که باعث می‌شود فراموشی اتفاق‌ بیافتد، بهم ریخته بودن ذهن و نداشتن نظم فکری‌ است. خیلی از ما تسلط کافی روی ذهن خود نداریم. همین موضوع باعث می‌شود که بازدهی کافی در کارهای خود نداشته باشیم. نقشه ذهنی به ما کمک می‌کند اشراف فوق‌العاده بیشتری روی موضوع مورد نظر خود داشته باشیم. در این مطلب متوجه می‌شویم نقشه ذهنی یا مایند مپ چیست و چگونه به ما کمک می‌کند.

در این مطلب به سوال‌های پایین پاسخ داده می‌شود:

 • نقشه ذهنی یا مایندمپ چیست؟
 • بهترین ابزار برای یادگیری خلاصه نویسی چیست؟
 • چرا نقشه ذهنی یادگیری را تا 5 برابر افزایش می‌دهد؟
 • مغز انسان‌ها چگونه کار می‌کند؟
 • مایندمپ یا نقشه ذهنی چه کمکی به ما می‌کند؟

نتیجه رسم نقشه ذهنی

نقشه ذهنی حتی برای خلاصه نویسی‌های کنکور که حجم مباحث زیاد هست، کاربردی است. در گام اول نظر یکی از دوستانی که از نقشه ذهنی استفاده کرده را مشاهده کنید تا متوجه شوید چقدر راحت‌تر می‌توانید نتیجه بگیرید. فیلم ارسالی خانم راحله هادیان از شرکت کنندگان دوره نخبگان که رتبه 4000 رشته تجربی را آوردند.

روزانه چقدر فکر می‌کنیم؟

مغز ما در روز به طور میانگین 40 تا 60 هزار فکر می‌کند. بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه ذهن خودمان را کنترل کنیم. یعنی مهارت تسلط بر ذهن خود را داشته باشیم. به عنوان مثال کلمه میز را در نظر بگیرید و سی ثانیه چشمان تان را ببندید. اکثر انسان‌ها این‌کار را انجام نمی‌دهند ولی به نظرتان در این سی ثانیه چه چیز هایی به ذهن تان ورود می‌کند؟

روزانه چقدر فکر می‌کنیم_بهارمن

مطمئنا فقط کلمه میز در ذهن‌تان نمی‌آید و شما در همین سی‌ثانیه به چیزهایی فکر کردید که به هر نحوی با میز در ارتباط هستند. به احتمال زیاد موارد مختلفی وارد ذهنتان شده‌ است. رنگ میز، جنس میز یا حتی اتاقی که میز در آن قراد دارد و بعد از به همین طریق بقیه اجزا اتاق هم احتمالا در ذهنتان تداعی شده است.
در هر لحظه تعداد بسیار زیادی از افکار و داده‌های بهم‌ریخته وارد مغز ما می‌شود. ما با استفاده از الگوریتمی به نام مایند مپ یا همان نقشه ذهنی می‌توانیم این داده‌ها را سازمان‌دهی کنیم.

نقشه ذهنی یا مایند مپ چیست؟

مایند مپ یا نقشه ذهنی ابزاری است که بتوانیم از بیشترین بهره‌وری را از مغز داشته باشیم. با این ابزار قدرتمند می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم و خلاقیت بیشتری داشته باشیم. با مایند مپ می‌توانید بیشترین بازدهی را از مغز خود انتظار داشته باشید و به نتایج بهتر برسید. همچنین نقشه ذهنی بهترین روش خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی مبتنی بر مغز که خیلی راحت‌تر به خاطر بسپارید.

مزیت نقشه ذهنی

خبر خوب این است که در هنگام رسم نقشه ذهنی می‌توانیم، اتفاقات یا مطالب مرتبط به موضوع اصلی را بصورت کاملا حرفه‌ای و دقیق فایل‌بندی و مرتب کنیم.
فرض کنید وارد اتاقی می‌شوید که داخل آن‌ کتاب‌هایی به صورت بهم‌ریخته و بدون هیچ‌گونه سیستم نظم‌دهی وجود دارد. بدیهی است که شما نمی‌توانید کتاب مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

مزیت نقشه ذهنی_ بهارمن

ولی اگر کتاب‌ها در قفسه خودشان مرتب باشند شما می‌توانید به راحتی و در کم‌ترین زمان کتاب مورد نظر خودتان را پیدا کرده و آن را مطالعه نمایید. نقشه ذهنی حداقل سرعت مرور کردن ما را تا ده برابر افزایش میدهد. بخاطر همین است که نقشه ذهنی جز مهارت های مطالعه هم محسوب می‌شود و یادگیری آن برای کسانی که عاشق مطالعه و پیشرفت هستند توصیه می‌شود.

 

کاربرد نقشه ذهنی چیست؟

کشیدن مایند مپ یا رسم نقشه ذهنی لزوما برای خلاصه نویسی دروس مدرسه یا دانشگاه استفاده نمی‌شود. ما می‌توانیم در نظم‌دهی به امور روزانه یا حتی ریشه‌یابی مشکلاتی همانند استرس،اهمال کاری، حتی ترک عادت های مخرب یا ایجاد عادت های مفید و سازنده و بطور کلی موفقیت از آن استفاده کنیم. به صورت کلی به سمت بهبود فردی گام بزرگی برداریم که در این مطلب به این موضوع ‌می‌پردازیم.
مایندمپ “mind map” به شما کمک می‌کند که از بیرون به افکار خود که هنوز سازماندهی نشدند، نگاه کنید.

افکار سازماندهی نشده، یعنی چی؟

زمانی که ما برمسأله و یا مشکلی شناخت داشته باشیم، مغزمان انرژی کمتری برای حل کردن این موضوع صرف می‌کند. اما برای پردازش اتفاقات غیر منتظره‌ای که رخ داده است باید انرژی بیشتری صرف کند. با نقشه ذهنی خیلی بهتر عمل می‌کنید و به طور کلی هر مسئله‌ای که دارید را خیلی راحت‌تر می‌توانید حل کنید.

طبیعتا اگر شما بهتر فکر کنید، می‌توانید بهتر عمل کنید. شاید بعضی ها با خواندن این مطلب با خودشان بگویند که رسم مایندمپ برای فقط برای یادگرفتن و درس خواندن است و جز این کاری نمی‌کند. ما با ذهن قدرتمندی که داریم می‌توانیم در یادگیری، آموزش و فکر کردن معجزه ایجاد کنیم.

خلاقیت بیشتر با نقشه ذهنی

فقط نوشتن اطلاعات کافی نیست، ما به فکر کردن نیاز داریم. نقشه ذهنی ابزاری است که با آن می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم. نقشه ذهنی نقاطی از مغز ما را فعال می‌کند که ما به صورت معمولی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم یک‌بار هم که شده برای حل شدن مسائل مهم زندگی‌تان از این روش استفاده کنید. چرا که وقتی می‌نویسند ذهنتان به خودش اجازه خلاقیت بیشتری می‌دهد… دقیقا مثل اینکه بار ذهن سبک شده باشد…

افزایش خلاقیت با نقشه ذهنی_بهارمن

وقتی ما بتوانیم به موقع به مشکلات پیش رویمان رسیدگی کنیم، به موفقیت‌ها تحصلی و شغلی و… بیشتری خواهیم رسید و در نتیجه میتوانیم موثرتر باشیم.

گلد‌ن تایم مسائل

بعضی مشکلات اصطلاحا گلد تایم دارند یعنی اگر در بازه زمانی کوتاه (در واقع بلا‌فاصله پس از رویارویی با مسأله) به آن‌ها رسیدگی شود؛ سریع‌تر حل می‌شوند. ولی اگر دیر شود ممکن است دیگر نتوان جبران مافات کرد و یا این‌ که جبران آن به مراتب سخت‌تر خواهد شود.

برای درک بهتر موضوع می‌توانید سوختن یک جسم را در نظر بگیرید هرچه زود تر جلوی سوختن را بگیرید،کمتر آسیب می‌بیند. ولی اگر دیرتر آتش جسم را خاموش کنید دیگر نمی‌توانید جسم اولیه را داشته باشید و آن جسم ماهیت خود را از دست داده است. فرصت‌های ما نیز این‌گونه هستند و نباید به سادگی آن‌ها را از دست بدهیم.

آموزش نقشه ذهنی در بهارمن

استفاده از نقشه ذهنی

کمتر از 10درصد افراد از نقشه ذهنی یا مایند مپ استفاده می‌کنند. امیدوارم که روزی برسد که این آموزش مهم را در مدرسه یاد بگیریم.

آموزش مایندمپ_بهارمن

وقتی که ما با نقشه ذهنی تراوشات ذهنی‌مان را روی کاغذ می‌آوریم، تفکیک شدن مسائل باعث می‌شود که بتوانیم راهکار درست را در زمان مناسب خودش پیدا کنیم و یا به جواب سوالات ذهنمان دست پیدا کنیم.

کوتاه کردن حل مسائل

نقشه ذهنی وسیله‌ای است که کمک می‌کند ما سریع‌تر و بدون امتحان راه‌های فرعی؛ که سودی برایمان ندارند، به خواسته‌ها و هدف‌هایمان برسیم. در همه مراحل زندگی از جمله ریشه یابی مسائل، آموزش و یادگیری و انواع برنامه ریزی طولانی‌مدت و کوتاه‌مدت و… بتوانیم زودتر به هدف‌هایمان برسیم. شما چه مسائلی را دارید؟ بی‌انگیزه هستید، هدف خود را نمی‌دانید، شروع به کار دلخواه خود نمی‌کنید، یا….

شاید اکنون این سوال برای شما به به وجود آمده باشد که نحوه کشیدن نقشه ذهنی یا مایندمپ چگونه است؟!

برای پاسخ به این سوال می‌توانید به مقاله آموزش رسم نقشه ذهنی مراجعه کنید.

منابع:

 1. site www.mindmapping.com
 2. site www.mindmapping.com
 3. The Mind Map Book: How to Use Radiant Thinking to Maximize Your Brain’s Untapped Potential book
 4. Mind Maps For Kids: An Introduction book

از شما می‌خواهم هر مشکل و مسئله‌ای که دارید بعد از مطالعه کامل این مقاله روی کاغذ بصورت نقشه ذهنی بیاورید تا دلیل آن را پیدا کنید. این کار بسیار راحت است ولی انجام ندادنش هم راحت هست. از شما می‌خواهم برای رسیدن به زندگی بهتر همین الان عمل کنید و یک آینده بهتر را برای خود رقم بزنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4949
اشتراک گذاری:

نظرات

629 نظر در مورد نقشه ذهنی یا مایندمپ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه ارزشمند باشیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. بازتاب: 6 راهکار عالی برای ازبین بردن وسواس مطالعاتی - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. فقط10% همیشه چیزهای بارزش رو انسان های متفاوت امتحان میکنن 🙂

  1

 4. سلام وعرض ادب
  خیلی خیلی عالی بود مقاله،برای من بسیار تاثیر گذاربود،ازخلاصه نویسی به شدت متنفربودم واصلا نمیتونستم این کارروانجام بدم ازموقعی که بااین روش واون هم از طریق این مقاله آشناشدم،به معجزه برام رخ داد واون هم مرور سریعم وفراموشیم به شدت کاهش پیداکرد،یک چیز خیلی مهم رو توی زندگیم یادگرفتم وخداروشاکرم🤩🙋‍♀️

  4

 5. سلام خدمت استاد حامدی و تیم بزرگ بهارمن 😎
  همانطور که داخل مقاله گفتید مغز رو روزانه حدود ۴۰تا۶۰ هزار فکر می‌کنه و اگر ما این فکر و اطلاعات رو طبقه بندی نکنیم باعث میشه که دچار حواس پرتی بشیم و نتوانیم یک کار رو درست انجام بدیم ولی ما میتونیم با استفاده نقشه ذهنی یا مایندمپ اطلاع داخل مغزمون رو طبقه بندی کنیم💛

  2

 6. بسم الله الرحمن الرحیم
  میتونیم با استفاده از مایندمپ خلاصه نویسی هارو راحت تر کنیم

  2

 7. سلام خدا قوت خدمت شما
  نقشه ذهنی به ما کمک می‌کند تا مرور آسان تری داشته باشیم و سرعت مرور ما تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کند و وقتی سرعت مرور ما افزایش پیدا کنه و راحت تر بتونیم مطالب را مرور کنیم راحت تر می‌توانیم مطالب را به حافظه ی بلند مدت خود بفرستیم و اینگونه مطالب از یاد ما نمی‌رود ممنون از تیم بهار من

  3

 8. سلام و درود خسته نباشید⚘️
  ممنون از مقالتون واقعا،من از نقشه ذهنی استفاده میکنم و کلی سرعت مرورم رو افزایش داده و میتونم به جای خوندن دوباره مطالب زیاد کتاب نقشه ذهنی اون مبحث رو داشته باشم و در زمان های مروری که گفته شده مرور کنم فردا،۲روز بعد،۴روز بعد،۸روز بعد،۱۶ روز بعد و همینطور ضریب ۲ میشه.
  سربلند و موفق باشید💕

  لایک

 9. خیلی خوبه که ما میتونیم یه کتاب رو تو یه صفحه خلاصه اش بکنیم و مهم تر از آن هم با نقشه ذهنی در کمترین زمان مرورش کنیم و سرعت مرور رو بالا ببریم .

  1

 10. سلام استاد خداقوت
  نقشه ذهنی فکر میکنممم خیلیی خوب باشه چون تا حاالا انجامش ندادم و اینکه مطالبتون رو خوندم چقدر نقشه ذهنی کاربردیه واقعا ممنونم ازتون که این مطالب خوب رو برامون ارسال کردین😍🙏🏻

  3

 11. سلام
  مقالعه خیلی خوبی بود😍🦋
  من یاد گرفتم مایند مپ یا نقشه ذهنی چیه و چقدر می تونه مشکلات زیادی از زندگیمونو حل کنه
  با مایند مپ می توانین بیشترین بهره وری را از مغز داشته باشیم و خیلی بهتر فکر کنیم و خلاقیت بیشتری داشته باشیم.
  و برای مطالعه سرعت مروز کردت ما را تا ۱۰ برابر افزایش میده😍🪄
  و اینکه ما روزانه ۴۰ تا ۶۰ هزار فکر می کنیم
  مرسییییییی😁💕🦋

  2

 12. سلام
  ممنون از مطالب مفید و کاربردی 🙏🏻
  مغز ما در روز به طور میانگین 40 تا 60 هزار فکر می‌کند‌.
  با استفاده از نقشه ذهنی بیشترین بهره‌وری را از مغز میتوانیم داشته باشیم .
  نقشه ذهنی ابزاری است که با آن می‌توانیم خیلی بهتر فکر کنیم.
  کمتر از 10درصد افراد از نقشه ذهنی یا مایند مپ استفاده می‌کنند.
  نقشه ذهنی بهترین روش خلاصه نویسی است.
  هنگام رسم نقشه ذهنی می‌توانیم، اتفاقات یا مطالب مرتبط به موضوع اصلی را بصورت کاملا حرفه‌ای و دقیق فایل‌بندی و مرتب کنیم.
  یکی از دلایلی که باعث می‌شود فراموشی اتفاق‌ بیافتد، بهم ریخته بودن ذهن و نداشتن نظم فکری‌ است.

  3

 13. 🌸سلام و درود🌸
  مقاله عاااااالی بود
  مایندمپ واقعا بهترین روش خلاصه نویسیه
  من اولین بار این روش رو از بهارمن شنیدم و بعدهم از استاد حامدی عزیز یادش گرفتم خیلی عااالیه
  موقع کنکور کتابای عمومی رو با این روش خلاصه میکردم اینجوری خیلی سریعتر میتونستم مرور کنم
  ممنون از مطالب خوبتون 🦋
  خداقوت 🧿

  3

 14. سلام خدمت عزیزان
  استفاده از نقشه ذهنی بسیار خوب و کاربردیه چون که اون ۴۰ تا ۶۰ هزار فکرو طبقه بندی و سازمان دهی میکنه سرعت مارو تو مرور مطالب بالا میبره نقشه ذهنی کمک میکنه از بیرون به افکاری که سازمان دهی نشدن نگاه کنی و یه جورایی تو اون تایم طلایی مشکل به دادش برسیم 😂🥲

  3

 15. سلام خدمت استاد حامدی و تیم بزرگ بهارمن 😎
  همانطور که داخل مقاله گفتید مغز رو روزانه حدود ۴۰تا۶۰ هزار فکر می‌کنه و اگر ما این فکر و اطلاعات رو طبقه بندی نکنیم باعث میشه که دچار حواس پرتی بشیم و نتوانیم یک کار رو درست انجام بدیم ولی ما میتونیم با استفاده نقشه ذهنی یا مایندمپ اطلاع داخل مغزمون رو طبقه بندی کنیم💛

  2

 16. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه 💛😊
  هرچیزی که با نظم پیش بره قطعا بهتر انجام میشه 🙂
  مغز ما پر از اطلاعاتی و اگر اون هارو دسته بندی نکنیم و نظم ندیم بهشون مغز ما دچار حواس پرتی و مشکل میشه
  برای نظم دادن میتونیم از مایند مپ استفاده کنیم چرا که مثل یک قفسه کتاب به اطلاعات ذهنمون نظم میده و اون هارو دسته بندی می‌کنه
  و باعث میشه موقع پیاده سازی اطلاعات بهتر پیاده شدن
  مثلاً تو کنکور و امتحانات خیلی به دردمون میخوره
  البته رسم نقشه ذهنی نکاتی داره که اگر یادشون بگیریم بهتر انجام میشه
  روش نوین و جدید امروز مایند مپ هست وامیدوارم روزی این رو در مدرسه ها آموزش بدن
  مرسی :))

  4

 17. سلام استا حامدی
  نقشه ذهنی کمک خیلی زیادی به ذهن ما میکنه
  همون طور که گفتید ما نباید وقت رو هدر بدیم چون دقیقا مثل این میمونه یه چیزی داره میسوزه و ما هرچی دیرتر بریم برای خاموش کردنش آسیب بیشتری میبینه…
  یکی از قسمت های جالب مقاله این بود که گفتید مغز ما ۴۰ تا ۶۰ هزار فکر در طول روز میکنه😲 نقشه ذهنی یا مایند مپ چیزیه که میشه باهاش همین اندازه فکر کرد ولی با خلاقیت بیشتری
  🧘🏻‍♀️💜

  3

1 24 25 26