0
0

نحوه برنامه ریزی بلند مدت با 8 گام آسان

190 بازدید
نحوه برنامه ریزی بلند مدت
 • آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که زندگی شما در 5 یا 10 سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا همان کا‌رهایی را که امروز انجام می‌دهید، انجام خواهید داد؟ آیا برای تصور آینده از طریق اهداف بلند مدت وقت گذاشته‌اید؟ وقتی صحبت از آینده می‌شود، فقط سه احتمال وجود دارد. یا همان خواهد بود، بدتر یا بهتر از حال. اگر می‌خواهید بهتر باشد، پس آگاهی و عمل به نحوه برنامه ریزی بلند مدت، بهترین راه برای اطمینان از رسیدن به جایی است که می‌خواهید.

  سوالاتی که در این مطلب به آن پاسخ میدهیم:

  1. نحوه برنامه ریزی بلند مدت چیست؟
  2. تفاوت برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت
  3. 3.زمان برنامه ریزی بلند مدت
  4. اصول برنامه ریزی

  اهداف بلند مدت چیست؟

  اهداف بلند مدت چیست؟

  چشمات رو ببند و تصور کن 5 سال گذشته! دوستداری کجا باشی؟ زندگیت چه شکلی باشه؟ روابط‌‌‌‌ ات با خانواده، دوستان و اجتماع در چه حد باش؟ شما همین الان یک بخشی از اهداف 5 سال آینده خودتون رو تجسم کردید. خاصیت اهداف بلند مدت این است که شما را از سرگردانی نجات می‌دهد. پس ادامه تجسم اهداف و آینده‌ات را بعد از مطالعه این مقاله انجام بده.

  پیشنهاد میکنم مقاله مدیریت زمان و برنامه ریزی را نیز مطالعه کنید

  تفاوت برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت

  بارزترین تفاوت، مدت زمانی است که برای هر کدام از آنها صرف می شود. در حالی که برنامه ریزی کوتاه مدت شامل فرآیندهایی است که 12 ماه یا کمتر طول می‌کشد، برنامه ریزی بلند مدت همانطور که از نام آن پیداست طولانی تر و چند ساله است. تفاوت دیگر پیچیدگی آنهاست، برنامه ریزی بلندمدت پیچیده تر و شامل مراحل بیشتری است. برخلاف آن، برنامه ریزی کوتاه مدت اغلب کاملاً ساده است. اهداف کوتاه مدت معمولاً به عنوان نقاط عطفی عمل می کنند که شما را به هدف بلند مدت خود می رساند.

  پیشنهاد می کنم مقاله برنامه ریزی چیست ؟ 7 گام برنامه ریزی موفق را نیز مطالعه کنید

  چگونه اهداف بلند مدت خود را تعیین کنید

  نحوه برنامه ریزی بلند مدت بسیار اهمیت دارد. زیرا در این برنامه ما برای سرنوشت و مدت زمان زیادی از زندگی خود تصمیم می‌گیریم و خطا یا کم کاری می‌تواند زندگی و آینده ما را دست خوش تغییرات اساسی کند. با دنبال کردن این 8 مرحله آسان، نحوه برنامه ریزی بلند مدت را خواهید آموخت و می توانید تقریباً هر هدف بلندمدتی را، مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک باشد، تعیین کنید و به آن برسید.

  چشم انداز خود را تعریف کنید

  از خود بپرسید: چشم انداز شما و یا کسب و کار شما چیست؟ چه اهدافی دارید؟ ارزش‌های اصلی شما چیست؟ اگر یک شرکت هستید: چه مشکلی را می خواهید حل کنید و جهان بدون آن مشکل چگونه به نظر می‌رسد؟ در حالت ایده آل، می خواهید 3، 5 و 10 سال آینده کجا باشید؟ در حال حاضر چه چیزی شما را از دستیابی به آن باز می‌دارد؟ چه تغییراتی باید ایجاد کنید؟ زمانی  که بتوانید به اهداف خود برسید، چقدر چیزها متفاوت خواهند بود و به چه صورت؟

  هدف هوشمند( SMART) خود را تعیین کنید

  اگر در مسیری که می‌خواهید در پیش بگیرید مطمئن هستید، زمان تعیین اهداف فرا رسیده است. هدف باید چالش برانگیز، در عین حال دست یافتنی باشند، و مهمتر از همه، باید هوشمند باشند .مثال‌هایی که برای توضیح هر حرف از این مخفف ارائه خواهم کرد، عمدتاً اهداف کوتاه‌ مدت هستند، زیرا درک آن آسان‌تر است، اما این معیارها را می‌توان و باید برای هر نوع هدفی، از جمله اهداف بلندمدت، اعمال کرد.

   Sخاص  باشد

  یک بار شنیدم که شخصی می‌گوید “اهداف باید نام و نام خانوادگی خود را داشته باشند”، به این معنی که باید تا حد امکان خاص و به خوبی تعریف شوند. “من می خواهم شغلی پیدا کنم” هدف خاصی نیست، در حالی که “من می خواهم یک موقعیت _____ در زمینه ____، ترجیحاً در نوع ____ شرکت در منطقه ____ داشته باشم” درست است.

   Mقابل اندازه‌ گیری

  برای اینکه بدانید در حال پیشرفت هستید یا خیر، باید بتوانید آن را اندازه‌ گیری کنید. به همین دلیل است که تعیین اهدافی مانند «افزایش آگاهی درباره موفقيت» خیلی خوب نیست؛چگونه می‌دانید که آیا آن را انجام داده‌اید یا خیر؟ در عوض، چیزی مانند «خواندن 10 کتاب با موضوع موفقيت» قابل اندازه گيري و مشخص است.

   Aقابل دستیابی

  اهدافی که تعیین می کنید باید دستیابی به آنها ممکن باشد. “کسب يک ميليارد در هفته” قابل اندازه گیری و محدود به زمان است، اما براي شروع واقع بینانه نیست. هدف بسازید نه آرزو، چه کسی برنده شدن یک جایزه چند میلیاردی را دوست ندارد؟ در حالی که خیال پردازی درباره این چیزها اشکالی ندارد، اما آن‌ها هدف نیستند. هدف باید چیزی باشد که بتوانید در یک دوره زمانی برای رسیدن به آن تلاش کنید، نه چیزی که از طریق شانس اتفاق بیفتد.

  Rمرتبط 

  هدف مربوطه هدفی است که با دیدگاه شما مطابقت و برای شما اهمیت داشته باشد. اگر می‌خواهید وکیل شوید، تعیین هدف برای فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی برای مسیر شغلی شما چندان منطقی نیست.

  Tمحدود به زمان

  به خود یک چارچوب زمانی مشخص برای تکمیل هدف بدهید. اگر چندین مرحله دارد، برای هر نقطه عطف یک ضرب الاجل تعیین کنید.

  اهداف خود را بنویسید

  اهداف خود را بنویسید

  هدفی که نوشته نشده فقط یک آرزوست. به عنوان انسان، ما مستعد رویا پردازی و خیال پردازی هستیم. برای دستيابي اهداف‌مان باید گام‌های مشخصی برداریم. وقتی اهداف بلند مدت تعیین می‌کنید، باید آن‌ها را یادداشت کنید. این عمل تنها هدف شما را از قلمرو ذهن خارج کرده و به دنیای فیزیکی (واقعی) می‌برد.

  پیشنهاد میکنم مقاله برنامه ریزی روزانه موفق ترین افراد دنیا را نیز مطالعه کنید

  اولویت بندی کنيد

  فهرست اهداف خود را مرور و آنها را به ترتیب اولویت خود قرار دهید. این امر به ایجاد اهداف کوتاه مدت و سازماندهی زمان، انرژی و پول خود به روش صحیح کمک می‌کند. ابتدا روی هدف(هایی) تمرکز کنید که سطح بالاتري دارند و با ارزش های شما هماهنگ‌تر است.

  هدف بلند مدت خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

  گفتن “در 8 سال آینده، میخواهم در ورزش کاراته برنده مسابقات شوم” کافی نیست. گام چهارم نحوه برنامه ریزی بلند مدت این است که وقتي در مورد اهداف بلند مدت خود تصمیم گرفتید، باید آنها را به یک سری اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید. هدف سال اول شما ممکن است خیلی جزئی و کوچک باشد اما به مرور توانمندی شما بالا رفته و در پایان مدت مقرر به آرزو خود خواهید رسید.

  اهداف بلند مدت خود را به خاطر بسپارید

  ما باید به طور مداوم یادآوری کنیم که چرا این کار را انجام می‌دهیم. اهداف بلند مدت شما باید در جایی برجسته (برای شما) قرار بگیرند که بتوانید هر روز آن‌ها را ببینید. در کارچیزهایی اشتباه می‌شود و مسائل و مشکلاتی پیش می آید که تحمل آن بسیار سخت است. در این مواقع است که به خاطر سپردن اهداف بلندمدت‌تان مهم است.

  پیشنهاد میکنم مقاله 6 اشتباه رایج در برنامه ریزی را نیز مطالعه کنید

  دوباره ارزیابی و تنظیم کنید

  ما نحوه برنامه ریزی بلند مدت را به شما آموزش می‌دهیم اما به یاد داشته باشید که شما همیشه باید به دنبال راه‌هایی برای بهبود برنامه‌ها و کار خود باشید، به ویژه در این عصر جدید اینترنت بسیار مهم است. تا اگر خطا یا اشتباهی رخ داده بود بتوانید مسیر خود را تغییر دهید.

  تسلیم نشوید

  بدانید و درک کنید که راه موفقیت هرگز مستقیم نیست. شما به ناچار با موانعی در راه اهداف خود روبرو خواهید شد. حالا زمان ترک موقعیت نیست. در واقع کنار آمدن با مانع یا یافتن راهی برای دور زدن مانع منجر به موفقیت بیشتر از حد انتظار می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید، تنها راه مطمئن برای شکست، نا امید شدن از تلاش و رها کردن است.

  ما سعی کردیم با 8 گام آسان نحوه برنامه ریزی بلند مدت را آموزش دهیم. حالا نوبت شماست که قلم و کاغذ بردارید و دست به کار شوید. دانستن نحوه برنامه ریزی بلند مدت مرحله اول است؛ حالا در مرحله دوم دل را به ساحل آرزوهایتان ببرید و تصور کنید دوست دارید 5 سال دیگر چگونه باشید؟ و همواره اميدتان به خدا باشد که براي شما خيرخواه‌ترين است. ما زمان محدود و مشخصی داریم حیف است که در سرگردانی بگذرد و بدون دستاوردي تمام شود. بي شک ما آرزوی رشد و موفقیت شما را داریم.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=32553
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  0 نظر در مورد نحوه برنامه ریزی بلند مدت با 8 گام آسان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  افراد کمی هستند که ارزش زمان رو متوجه میشن
  ما بهت تبریک میگیم
  که برای مدیریت زمان و انتخاب هدفت آموزش میبینی

  هدیه بهارمن به تو
  یک آموزش حرفه ای از استاد حامدی
  مشاهده آموزش
  روی دکمه بالا کلیک کنید
  close-link
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: