0
0

چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

2546 بازدید
راحت خوابیدن - بهار من

چگونه متوجه شویم بدن ما به چند ساعت خواب نیاز دارد؟ چگونه با خستگی زیاد و خواب کم، سرحال باشیم؟ تقریبا یک سوم از عمرمان را در خواب هستیم. بنابراین خیلی مهم است که اطلاعات خوبی در راستای آن داشته باشیم. همه افراد موفق دنیا، خواب خود را جدی می‌گیرند، چون می‌دانند که بدون خواب با کیفیت نمی‌توانند با انرژی زیاد به کارهای روزانه خود برسند. در این مطلب می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه خواب راحت داشته باشیم؟ با یک داستان شروع می‌کنیم.

ترم اول دانشگاه برای امتحان پایان ترم ریاضی خودم را آماده کرده بودم، از آنجایی که در درس‌های محاسباتی نمرات خوبی می‌گرفتم، مطمئن بودم که امتحان ریاضی را به خوبی پشت سر می‌گذارم. تا شب امتحان همه چیز خوب بود، اما زمانی که می‌خواستم بخوابم سه تا از دوستان صمیمی من در خوابگاه اصفهان، من را از خواب بیدار کردند و اصرار کردند که ریاضی به آنها آموزش دهم و می‌دانستم که اگر به دوستانم آموزش ندهم، به احتمال زیاد درس ریاضی را مردود می‌شوند.

شب امتحان جای آن که استراحت کنم و بخوابم، شروع به آموزش دادن کردم و تا زمان امتحان، ریاضی آموزش دادم آنقدر که چشم بسته پاسخ سئوالات را می‌دادم، جالب است بدانید که در امتحان، حتی یک سوال هم نتوانستم جواب بدهم و دوستانم که خودم به آن‌ها آموزش داده بودم نمرات بالای 15 گرفتند. این موضوع اهمیت خواب و استراحت را بیان می‌کند. حال دانستن این موضوع که چگونه خواب راحتی داشته باشیم، بسیار با اهمیت است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله جواب سوالات پایین را پیدا می‌کنید:

 • چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟
 • برای استراحت خود زمان بگذارید!!
 • چگونه ساعت خواب خود را محاسبه کنیم؟
 • سیکل خواب راحت چیست؟
 • راهکارهای خواب سریع چیست؟
 • چگونه نگرش بهتری به خواب داشته باشیم؟
 • دغدغه‌های زندگی چه تاثیری بر خواب دارند؟

برای استراحت خود زمان بگذارید!!

مغز ما به استراحت نیاز دارد. شما اگر در یک درس، نابغه یا در یک مهارت فوق‌العاده کاربلد باشید اما به هنگام مطالعه یا کار، خسته باشید، نمی‌توانید عملکرد خوبی در یادگیری و کارهایتان داشته باشید. تمام بزرگان و افراد موفق جهان، ساعت خواب خود را کاملا جدی می‌گیرند. مثلا انیشتین 13 ساعت از زمان روزانه خود را به خواب و استراحت اختصاص داده بود.

شاید شما در فیلم های خارجی خلاف این مسئله را مشاهده کرده باشید اما من در مورد فیلم‌های سینمایی صحبت نمی‌کنم، من در رابطه با دنیای واقعی صحبت می‌کنم.

شما اگر خواب کافی نداشته باشید؛ ممکن است مهم‌ترین و پر اهمیت‌ترین کار روزتان را نتوانید انجام دهید. یک یادگیرنده حرفه‌ای به خوبی می‌داند که اگر خواب کافی نداشته باشد از کیفیت یادگیری‌اش به شدت کاسته می‌شود. اکثر افراد بدنشان 6 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد.

یعنی در این بازه زمانی می‌توانند انرژی خوبی را به دست آورند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که از کجا می‌توانیم ساعت خواب خود را محاسبه کنیم؟

خواب راحت - بهار من

 

روش محاسبه ساعت خواب شما

چندین روز که کاملا در حالت معمولی هستید یعنی استرس و اضطراب خاصی ندارید که به بی‌خوابی و اختلالات خواب دچار شوید، سعی کنید میزان خواب خود را اندازه‌گیری کنید و ببینید به صورت خودکار چه ساعتی از خواب به صورت طبیعی بیدار می‌شوید. ملاک ساعت خواب همان بار اول بیدار شدن است.

در حالت معمولی یعنی خستگی زیاد نداشته باشید و احساساتی انسانی مثل ناراحتی و غم و شادی فراوان هم نداشته باشید.

سیکل خواب راحت

جالب است بدانید که شما می‌توانید با کمی خواب، سرحال و شاداب از خواب برخیزید. به شرط آنکه به یک سری نکات که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، توجه کنید.

برای همه ما پیش آمده است که زمان‌هایی که بسیار خسته بودیم از خواب بیدار شویم و دیگر نتوانیم به خواب رویم و همینطور بارها اتفاق افتاده است که با خستگی کم خوابمان برده اما زمان بیدار شدن، بسیار کلافه و سردرگم باشیم. لطفا به نمودار زیر دقت کنید.

خواب - بهار من
خواب ما در بازه های 90 دقیقه سبک می‌شود. در نمودار هر جا که خطوط به سمت بالا حرکت می‌کند، یعنی خواب ما در حال سبک شدن است. یعنی در هر سیکل 45 دقیقه‌ای خواب ما سبک و سنگین می‌شود. در تصویر بالا هر خط عمودی نشانگر یک سیکل است.

اگر شما می‌خواهید ساعت 4 صبح سرحال از خواب بیدار شوید و سحرخیز باشید، کافی است بازه‌های 90 دقیقه‌ای را محاسبه کنید. بیایید این مثال را با هم تمرین کنیم:

90 دقیقه قبل از ساعت ۴ صبح، ساعت 2:30 دقیقه می‌شود، 90 دقیقه قبل‌تر ساعت 1 شب می‌شود و همینطور ادامه می‌دهیم.
بهترین ساعت خواب ساعاتی هستند که به آن‌ها می‌رسیم. یعنی شما اگر ساعت 2:30 شب بخوابید می‌توانید ساعت 4 صبح سر حال از خواب بیدار شوید.

شما با خواب ظهر می‌توانید انرژی خود را چندین برابر کنید اما خواب‌تان باید بین 5 تا 20 دقیقه باشد یا اگر قصد دارید بیشتر بخوابید 90 دقیقه بخوابید.‌ در غیر این صورت خواب شما سنگین می‌شود و زمان بیداری احساس خوبی ندارید.

پیشنهاد میکنم در وسط روز یک لیوان قهوه بنوشید و بعد خوابی به مدت 20 دقیقه داشته باشید. دقیقا 20 دقیقه طول میکشد که کافئین موجود در قهوه جذب بدن شود.

زمانی که شما بعد از نوشیدن قهوه می‌خوابید می‌توانید 20 دقیقه بعد با انرژی فوق‌العاده زیادی از خواب بیدار شوید. یک یادگیرنده حرفه‌ای برای اینکه سرحال از خواب بیدار شود، ساعت خواب خود را محاسبه می‌کند.

اگر در زمان کمی باید حجم اطلاعات زیادی را یاد بگیرید کافی است بعد از مطالعه خواب مصنوعی برای خود ایجاد کنید. اکثر افراد شروع به مطالعه در فاصله زمانی های زیاد می‌کنند و از آنجا که مغز نمی‌تواند تمام اطلاعات را به یک باره وارد خود کند، خیلی از مطالب را فراموش می‌کند.

اگر مدت زمان کمی برای مطالعه دارید سعی بعد از هر چند دقیقه مطالعه چند دقیقه ای را به خواب روید. زمانی که ما می‌خوابیم مغز اطلاعات را تجزیه و تحلیل میکند و همین کار باعث میشود اطلاعات به حافظه بلند مدت ما انتقال یابند.

یکی از مشکلات خیلی بزرگ بعضی از آدم‌ها این است که بیان می‌کنند شب‌ها دیر به خواب می‌روند و گاهی اوقات خود را مجبور به تماشای تلویزیون می‌کنند تا به خواب روند.

راه‌کارهای خواب سریع

راهکارهای زیادی برای خواب سریع وجود دارد. یکی از این راهکارها گوش دادن به یک فایل صوتی است. یک راهکار عالی این است که از کتاب‌های صوتی استفاده کنید. فایل صوتی باعث می‌شود شما به مسائل دیگر و دغدغه‌ها کمتر فکر کنید.

اگر شدت افکار مزاحم موقع خواب برای شما زیاد است سعی کنید آن‌ها را روی یک کاغذ بنویسید و در شروع روز بعد به آنها فکر کنید.
افکار را بنویسید و به خود بگویید فردا در اولین فرصت به شما فکر می‌کنم. این کار باعث می‌شود حساسیت مغز کمتر شود و به افکار کمتر فکر کنید و ذهن خود را خالی کنید.

راحت خوابیدن - بهار من

نگرش شما به خواب:

در کتاب صبح جادویی اثر هال‌الرود گفته شده است. نگرش شما به خواب بسیار مهم است. شب‌هایی که ما با ذهنیت و افکار منفی به خواب میرویم، صبح روز بعد داغون و خسته از خواب بلند میشویم. و اگر افکار مثبی موقع خواب داشته باشیم، با انرژی بالا و انگیزه فراوان از خواب بیدار می‌شویم.

مثلا در نظر بگیرید فردا جشن تولد یکی از عزیزان شما یا خودتان است، با چه احساسی روزتان را شروع می‌کنید. یا در قرعه کشی برنده شدید و قرار است فردا آن را تحویل بگیرید، طبیعتا صبح با شور و انگیزه از خواب بیدار می‌شوید. حال اگر احساسات و افکار منفی موقع خواب داشته باشید، نمی‌توانید به خوبی از خواب بیدار شوید.

من به شما حق می‌دهم که کنترل این افکار کار بر خلاف گفته‌های بعضی از مدرسان و سخنران کار سختی است. چون ذهن به شدت درگیر می‌شود و حتی با مدیتیشن که کاری کاملا علمی است، باز هم تفکر به افکار منفی را شروع می‌کنید.

یکی از راه‌هایی که به شما کمک این است که تمرین کنید که به احساسات مثبت فکر کنید و سپاسگزار باشید. همیشه دنیا میتونواند بلای سنگینتر از چیزی که وجود دارد سر ما انسان‌ها بیارورد. بنابراین همیشه شکر‌گذار باشید و زندگی را سخت نگیرید.

راحت خوابیدن - بهار من

 

دغدغه‌های زندگی شما

از شما خواهش میکنم به دغدغه هایی که 5 سال پیش داشتید فکر کنید. لطفا چند ثانیه این کار را انجام دهید. آیا اون دغدغده‌ها و مسائل هنوز برای شما مهم هستند. خیلی از آن‌ها حل شده است و یا دیگر برایتان مهم نیست.

مطمئن باشید دغدغه‌هایی که امروز دارید 5 ساله دیگه برایتان بی‌اهمیت میشود. مهم‌ترین کار این است که با ساز دنیا برقصیم و زندگی کنیم.

داستان زندگی شما

فرض کنید زندگی شما به صورت یک فیلم نمایش داده میشد. اول فیلم شما انسانی ثروتمند، شاداب و با ارتباط خوب و عالی زندگی میکردید.
میانه فیلم و پایان فیلم هم دقیقا شما شاداب و ثروتمند و با ارتباط عالی بودید.
آیا خودتان حاضر بودید این فیلم را مشاهده کنید؟ زمانی که من این سوال را در سخنرانی‌های خود انجام میدهم، اکثرا جواب خیر میدهند. بنابراین قبول کنیم که دنیا سختی‌ها و مسائل زیادی دارد اما با انتخاب های درست و به‌موقع میتوانیم به بهار زندگی خود نزدیک و نزدیکتر بشیم و از زندگی لذت ببریم.

هنگامی که داریم این دنیا را ترک می‌کنیم از خودمان تشکر کنیم و بگوییم دمم گرم که تونستم زندگی فوق‌العاده‌ای داشته باشم. خواب یکی از مسائلی است که در زندگی شما می‌تواند به شدت تاثیر گذار باشد و خواب را جدی بگیرید تا بتوانید یادگیری بهتری داشته باشید.

خواب راحت - بهار من

حرف پایانی مقاله چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

مشکلات کوچک و بزرگ افراد در جامعه امروز سبب شده افراد خواب راحتی نداشته باشند و دچار اختلالات خواب باشند، ولی همیشه راهکار های خوبی برای راحت خوابیدن وجود دارد. متاسفانه هیچ جایی یاد نگرفتیم که چگونه خواب راحت داشته باشیم. اما در این مطلب تکینک‌هایی را برای خواب راحت و سریع به خواب رفتن یاد گرفتیم. اگر خواب خوبی نداشته باشیم، صبح زود که از خواب بیدار می‌شویم، انرژی کافی نداریم. اما اگر با نگرش‌های مثبت به خواب برویم، می‌توانیم هر روز زندگی بهتری را برای خودمان بسازیم.

مشاهده اطلاعات دوره سحرخیزی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4113
اشتراک گذاری:

نظرات

25 نظر در مورد چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه شادتر زندگی کنیم؟ (😍مشاهده فیلم سمینار😍) ـ بهارمن
 2. سلام و درود خدمت مجموعه بهارمن🌹همونطور که در مقاله هم ذکر کرده بودید خواب و استراحت اهمیت بالایی در زندگی داره و باید جدیش گرفت. اما کسایی مثل من که خانواده متاسفانه تا دیر وقت بیدارن و سر و صدا هستن میتونن از گوش گیر برای 6ساعت خواب استفاده کنن؟

  3

 3. ممنون از سایت بهار من برای به اشتراک گذاشتن مقالات بی نظیر

  4

 4. سلام مقاله بسیار عالی و جذابی بود مخصوصا قسمتی که د رمورد احساسات قبل از خواب نوشته بود

  6

 5. مقاله بسیار مفید و کاربردی بود . من شخصا از افکار مزاحم به شدت رنج میبرم , انشالا بتونم این مشکل رو با کمک مقاله تون برطرف کنم .🌹🌹

  4

 6. نکته خیلی خوبی رو اشاره کردین
  خواب
  منم سعی میکنم از این به بعد بیشتر بهش توجه کنم
  هرچند بخاطر شرایط کاریم ساعت خوابم تغییر کرده
  کاش میشد ی راه حل براش پیدا کنم اقای حامدی

  5

  1. سلام حسینی عزیز.
   امیدوارم ساعت خوابتون رو تنظیم کنید و به موفقیت برسید.

   4

 7. زیبا و جالب بود. خواب برام خیلی مهمه و همیشه زود میخابم. وسحرخیزم.🙂

  5

  1. درود بر شما خانم مالکی.
   امیدورام همواره موفق باشید.

   6

 8. زیبا و جالب بود. خواب برام خیلی مهمه و همیشه زود میخابم. وسحرخیزم.🙂

  5

 9. چه مقاله جالبی بود
  نمی دونستم که خواب خوب چقدر می تونه مفید باشه

  5

  1. سلام ازتون ممنونم که برای پیشرفت شخصیتون تلاش می کند.

   4

 10. چه مقاله جالبی بود
  نمی دونستم که خواب خوب چقدر می تونه مفید باشه

  3

 11. سلام به شما و تیم پرتلاشتون ممنون که اطلاعات مفیدی رو درمورد ساعتهای خواب و همچنین سریع خواب رفتن گفتید چون واقعا یکی از چالشهای من بود امیدوارم با عملی کردن توصیه های شما خوابِ بهتری داشته باشم آرزوی موفقیت دارم برا شما وتیمِ خوبتون

  5

  1. سلام .
   ممنونم ازتون که برای پیشرفت خودتون وقت می گزارید.
   اگر به سحر خیزی علاقه دارید دوره ی سحر خیزی رو بهتون پیشنهاد می کنم.

   7

 12. سلام به شما و تیم پرتلاشتون ممنون که اطلاعات مفیدی رو درمورد ساعتهای خواب و همچنین سریع خواب رفتن گفتید چون واقعا یکی از چالشهای من بود امیدوارم با عملی کردن توصیه های شما خوابِ بهتری داشته باشم آرزوی موفقیت دارم برا شما وتیمِ خوبتون

  4

   1. بسیار عالی بود ممنون استاد.
    خواب کافی مقدمه یک حال خوب و رسیدگی به کارهاست.

    4

  1. سلام ممنونم از شما که روی پیشرفت شخصیتون کار می کنید.

   4