مقالات, بهبود فردی

چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

راحت خوابیدن - بهار من
 • در این مقاله از بهار من شما جواب سوالات زیر را  در مورد خواب راحت پیدا می‌کنید.

  چگونه متوجه شویم بدن ما به چند ساعت خواب نیاز دارد؟
  چگونه با خستگی زیاد و خواب کم، سرحال باشیم؟

  ترم اول دانشگاه برای امتحان پایان ترم ریاضی خودم را آماده کرده بودم، از آنجایی که در درس‌های محاسباتی نمرات خوبی می‌گرفتم، مطمئن بودم که امتحان ریاضی را به خوبی پشت سر می‌گذارم. تا شب امتحان همه چیز خوب بود، اما زمانی که می‌خواستم بخوابم سه تا از دوستان صمیمی من در خوابگاه اصفهان، من را از خواب بیدار کردند و اصرار کردند که ریاضی به آنها آموزش دهم و می‌دانستم که اگر به دوستانم آموزش ندهم، به احتمال زیاد درس ریاضی را مردود میشوند.
  شب امتحان جای آنکه استراحت کنم و بخوابم، شروع به آموزش دادن کردم و تا زمان امتحان، ریاضی آموزش دادم آنقدر که چشم بسته پاسخ سئوالات را می‌دادم، جالب است بدانید که در امتحان، حتی یک سوال هم نتوانستم جواب بدهم و دوستانم که خودم به آنها آموزش داده بودم نمرات بالای 15 گرفتند. این موضوع اهمیت خواب و استراحت را بیان می‌کند. حال دانستن این موضوع که چگونه خواب راحتی داشته باشیم، بسیار بااهمیت است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

  با خواب خود شوخی نکنید

  مغز ما به استراحت نیاز دارد. شما اگر نابغه یک موضوع باشید اما خسته باشید نمیتوانید عملکرد خوبی در یادگیری و کارهایتان داشته باشید. تمام بزرگان و موفقین دنیا ساعت خواب خود را کاملا جدی میگیرند.

  شاید شما در فیلم های خارجی خلاف این را دیده باشید اما من در مورد فیلم های سینمایی صحبت نمیکنم. من در مورد دنیای واقعی صحبت میکنم.
  شما اگر خواب کافی نداشته باشید ممکن است مهم ترین و پر اهمیت ترین کار روزتان را نتوانید انجام دهید. یک یادگیرنده حرفه ای به خوبی میداند که اگر خواب کافی نداشته باشد از کیفیت یادگیری اش به شدت کاسته میشود.
  اکثر افراد بدنشان 6 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد.
  یعنی در این بازه زمانی میتوانند انرژی خوبی را به دست آورند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که از کجا میتوانیم ساعت خواب خود را محاسبه کنیم.

  خواب راحت - بهار من

   

  روش محاسبه ساعت خواب شما

  چندین روز که کاملا در حالت معمولی هستید به رخت خواب خود روید و ببینید به صورت خودکار چه ساعتی از خواب به صورت طبیعی بیدار میشوید. ملاک ساعت خواب همان بار اول بیدار شدن است.
  در حالت معمولی یعنی خستگی زیاد نداشته باشید و احساساتی انسانی مثل ناراحتی و غم و شادی فراوان هم نداشته باشید.

  سیکل خواب راحت

  جالب است بدانید که شما میتوانید با کمی خواب سرحال از خواب بیدار شوید. به شرطی که یک سری نکات را که در ادامه خواهم گفت را رعایت کنید.
  برای همه ما پیش آمده است که زمان هایی که بسیار خسته بودیم از خواب بیدار شویم و دیگر خوابمان نگیرد و همین طور بار ها اتفاق افتاده با خستگی کم خوابمان برده اما زمان بیدار شدن بسیار کلافه و سردرگم باشیم. لطفا به نمودار زیر دقت کنید.

  خواب راحت
  خواب - بهار من
  خواب ما در بازه های 90 دقیقه سبک میشود. در نمودار هر جا که خطوط به سمت بالا حرکت می‌کند، یعنی خواب ما در حال سبک شدن است. یعنی در هر سیکل 45 دقیقه ای خواب ما سبک و سنیگین میشود. در تصویر بالا هر خط عمودی نشانگر یک سیکل است.
  اگر شما میخواهید ساعت 4 صبح سرحال از خواب بیدار شوید کافی است بازه های 90 دقیقه ای را محاسبه کنید. بیایید این مثال را با هم تمرین کنیم
  90 دقیقه قبل از ساعت ۴ صبح، ساعت 2:30 دقیقه میشود، 90 دقیقه قبل تر ساعت 1 شب میشود و همینطور ارامه میدهیم.
  بهترین ساعت خواب ساعاتی هستند که به آن ها میرسیم.
  یعنی شما اگر ساعت 2:30 شب بخوابید میتوانید ساعت 4 صبح سر حال از خواب بیدار شوید.

  شما با خواب ظهر میتوانید انرژی خود را چندین برابر کنید اما خوابتان باید بین 5 تا 20 دقیقه باشد یا اگر قصد دارید بیشتر بخوابید 90 دقیقه بخوابید.
  در غیر این صورت خواب شما سنگین میشود و زمان بیداری احساس خوبی ندارید.
  پیشنهاد میکنم در وسط روز یک لیوان قهوه بنوشید و بعد خوابی به مدت 20 دقیقه داشته باشید.
  دقیقا 20 دقیقه طول میکشد که کافئین موجود در قهوه جذب بدن شود.
  زمانی که شما بعد از نوشیدن قهوه میخوابید میتوانید 20 دقیقه بعد با انرژی فوق العاده زیادی از خواب بیدار شوید.
  یک یادگیرنده حرفه ای برای اینکه سرحال از خواب بیدار شود، ساعت خواب خود را محاسبه میکند.
  اگر در زمان کمی باید حجم اطلاعات زیادی را یاد بگیرید کافی است بعد از مطالعه خواب مصنوعی برای خود ایجاد کنید. اکثر افراد شروع به مطالعه در فاصله زمانی های زیاد میکنند و از آنجا که مغز نمیتواند تمام اطلاعات رو به یک باره وارد خود کند، خیلی از مطالب را فراموش میکند.
  اگر مدت زمان کمی برای مطالعه دارید سعی بعد از هر چند دقیقه مطالعه چند دقیقه ای را به خواب روید.
  زمانی که ما میخوابیم مغز اطلاعات را تجزیه و تحلیل میکند و همین کار باعث میشود اطلاعات به حافظه بلند مدت ما انتقال یابند.
  یکی از مشکلات خیلی بزرگ بعضی از آدم ها این است که بیان میکنند شب ها دیر به خواب میروند و گاهی اوقات خود را مجبور به تماشای تلویزیون میکنند تا به خواب روند.

  راه‌کارهای خواب سریع

  راه کار های زیادی برای خواب سریع وجود دارد. یکی از این راه کارها گوش دادن به یک فایل صوتی است. یک راه کار عالی این است که از کتاب های صوتی استفاده کنید. فایل صوتی باعث میشود شما به مسائل دیگر و دغدغه ها کمتر فکر کنید.

  اگر شدت افکار مزاحم موقع خواب برای شما زیاد است سعی کنید آن ها را روی یک کاغذ بنویسید و در شروع روز بعد به آنها فکر کنید.
  افکار را بنویسید و به خود بگویید فردا در اولین فرصت به شما فکر میکنم. این کار باعث میشود حساسیت مغز کم تر شود و به افکار کمتر فکر کنید و ذهن خود را خالی کنید.

  راحت خوابیدن - بهار من
  نگرش شما به خواب:

  خواب راحت

  در کتاب صبح جادویی اثر هال‌الرود گفته شده است. نگرش شما به خواب بسیار مهم است. شب‌هایی که ما با ذهنیت و افکار منفی به خواب میرویم، صبح روز بعد داغون و خسته از خواب بلند میشویم. و اگر افکار مثبی موقع خواب داشته باشیم، با انرژی بالا و انگیزه فراوان از خواب بیدار میشویم.

  مثلا در نظر بگیرید فردا جشن تولد یکی از عزیزان شما یا خودتان است، با چه احساسی روزتان را شروع می‌کنید. یا در قرعه کشی برنده شدید و قرار است فردا آن را تحویل بگیرید، طبیعتا صبح با شور و انگیزه از خواب بیدار می‌شوید. حال اگر احساسات و افکار منفی موقع خواب داشته باشید، نمیتوانید به خوبی از خواب بیدار شوید.
  من به شما حق میدهم که کنترل این افکار کار بر خلاف گفته‌های بعضی از مدرسان و سخنران کار سختی است. چون ذهن به شدت درگیر میشود و حتی با مدیتیشن که کاری کاملا علمی است، باز هم تفکر به افکار منفی را شروع می‌کنید.

  یکی از راه‌هایی که به شما کمک این است که تمرین کنید که به احساسات مثبت فکر کنید و سپاسگزار باشید. همیشه دنیا میتونه بلای سنگین تر از چیزی که وجود داره سر ما انسان‌ها بیارورد. بنابراین همیشه شکر‌گذار باشید و زندگی را سخت نگیرید.

  خواب راحت

  راحت خوابیدن - بهار منخواب راحت

  دغدغه‌های زندگی شما

  از شما خواهش میکنم به دغدغه هایی که 5 سال پیش داشتید فکر کنید. لطفا چند ثانیه این کار را انجام دهید. آیا اون دغدغده‌ها و مسائل هنوز برای شما مهم هستند. خیلی از آن‌ها حل شده است و یا دیگر برایتان مهم نیست.

  مطمئن باشید دغدغه‌هایی که امروز دارید 5 ساله دیگه برایتان بی‌اهمیت میشود. مهم‌ترین کار این است که با ساز دنیا برقصیم و زندگی کنیم.

  داستان زندگی شما

  فرض کنید زندگی شما به صورت یک فیلم نمایش داده میشد. اول فیلم شما انسانی ثروتمند، شاداب و با ارتباط خوب و عالی زندگی میکردید.
  میانه فیلم و پایان فیلم هم دقیقا شما شاداب و ثروتمند و با ارتباط عالی بودید.
  آیا خودتان حاضر بودید این فیلم را مشاهده کنید؟ زمانی که من این سوال را در سخنرانی‌های خود انجام میدهم، اکثرا جواب خیر میدهند. بنابراین قبول کنیم که دنیا سختی‌ها و مسائل زیادی دارد اما با انتخاب های درست و به‌موقع میتوانیم به بهار زندگی خود نزدیک و نزدیکتر بشیم و از زندگی لذت ببریم.

  هنگامی که داریم این دنیا را ترک میکنیم از خودمان تشکر کنیم و بگوییم دمم گرم که تونستم زندگی فوق‌العاده‌ای داشته باشم. خواب یکی از مسائلی است که در زندگی شما میتواند به شدت تاثیر گذار باشد و خواب را جدی بگیرید تا بتوانید یادگیری بهتری داشته باشید.

  خواب راحت - بهار من

  خواب راحت

  منابع

  1. site www.onhealth.com
  2. site www.webmd.com
  3. WHY WE SLEEP: UNLOCKING THE POWER OF SLEEP AND DREAMS BY MATTHEW WALKER book
  4. CHANGE YOUR SCHEDULE, CHANGE YOUR LIFE BY DR. SUHAS KSHIRSAGA book
  5. SLEEPYHEAD: THE NEUROSCIENCE OF A GOOD NIGHT’S REST BY HENRY NICHOLLS book

   

  نویسنده: امیرحسین حامدی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  16 دیدگاه در “چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

  1. دانشجوی خوابالو گفت:

   مثل همیشه پرتلاش و مفید هستین
   خیلی ممنون

  2. حسینی گفت:

   نکته خیلی خوبی رو اشاره کردین
   خواب
   منم سعی میکنم از این به بعد بیشتر بهش توجه کنم
   هرچند بخاطر شرایط کاریم ساعت خوابم تغییر کرده
   کاش میشد ی راه حل براش پیدا کنم اقای حامدی

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام حسینی عزیز.
    امیدوارم ساعت خوابتون رو تنظیم کنید و به موفقیت برسید.

  3. رحاب مالكي گفت:

   زیبا و جالب بود. خواب برام خیلی مهمه و همیشه زود میخابم. وسحرخیزم.🙂

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    درود بر شما خانم مالکی.
    امیدورام همواره موفق باشید.

  4. ربابه خلیل پور گفت:

   چه مقاله جالبی بود
   نمی دونستم که خواب خوب چقدر می تونه مفید باشه

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام ازتون ممنونم که برای پیشرفت شخصیتون تلاش می کند.

  5. مددیان گفت:

   سلام به شما و تیم پرتلاشتون ممنون که اطلاعات مفیدی رو درمورد ساعتهای خواب و همچنین سریع خواب رفتن گفتید چون واقعا یکی از چالشهای من بود امیدوارم با عملی کردن توصیه های شما خوابِ بهتری داشته باشم آرزوی موفقیت دارم برا شما وتیمِ خوبتون

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    مچکرم، خیلی خوشحالم که همراهمون هستید⚘

   2. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام .
    ممنونم ازتون که برای پیشرفت خودتون وقت می گزارید.
    اگر به سحر خیزی علاقه دارید دوره ی سحر خیزی رو بهتون پیشنهاد می کنم.

  6. trnmpwrmhmd گفت:

   مقاله بسیار مفیدی بود👌👌
   خیلی ممنون از زحمات شما✨🌺

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    خواهش میکنم✌
    خوشحالم که براتون مفید بوده⚘

    1. عبدالمالک دامنی گفت:

     بسیار عالی بود ممنون استاد.
     خواب کافی مقدمه یک حال خوب و رسیدگی به کارهاست.

   2. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام ممنونم از شما که روی پیشرفت شخصیتون کار می کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *