0
0

عوامل موثر بر یادگیری

2607 بازدید
عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن

خودتان را در حال خواندن یک کتاب در نظر بگیرید، در نظر بگیرید که آن کتاب را بدون هیچ حواس‌پرتی مطالعه می‌کنید، هر صفحه را در کمتر از 30 ثانیه تمام می‌کنید، از خواندن آن لذت می‌برید و احساس خیلی خوبی دارید. در این مطلب قصد داریم تا عوامل موثر بر یادگیری را یاد بگیریم. عواملی که امروزه در روانشناسی نوین حائز اهمیت است تا از لحظه به لحظه مطالعه خودمان لذت ببریم.

در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

 • منظور از قلاب در یادگیری چیست؟
 • سوال ها چه تاثیراتی روی مغز ما میگذارند؟
 • چرا در کتاب های آموزشی از سوالات در شروع و پایان هر فصل استفاده میکنند؟

خودتان را سر جلسه امتحان در نظر بگیرید، جواب یک سوال را به خاطر نمی‌آورید اما می‌دانید که جواب سوال را قبلا حفظ کردید. در این زمان از مراقب می‌خواهید که اول جواب را به شما بگوید و شما مطمئن هستید که یه مقدار آن را بدانید تا انتهای جواب را به درستی می‌توانید پاسخ دهید. اما مراقب گند دماغ است و به کمک نمی‌کند. شما نمی‌توانید جواب آن سوال را بدهید اما توانستید پاسخ تمامی سوالات دیگر را بدهید.

عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن

اولین کاری که بعد سر جلسه امتحان می‌کنید چیست؟

طبیعتا به سراغ جواب سوالی میروید که پاسخ آن را ندادید. زمانی که جواب سوال را بررسی می‌کنید، حسرت می‌خورید که چرا سر جلسه آزمون به یادتان نیامده است.
نکته جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده است بعد از یک سال شما تمامی سوالاتی که به درستی جواب داده‌اید را فراموش می‌کنید و فقط جواب سوالی یادتان است که بعد از امتحان آن را مشاهده کردید.

عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن

سوال ها در یادگیری قدرت بسیار زیادی دارند!

از حالا به بعد که متوجه شدید سوال ها چه قدرتی دارند از شما می‌خواهم که هر آموزشی را که یاد میگیرید از خودتان چندین سوال بپرسید.
این آموزش‌ها می‌تواند مطالعه یک کتاب باشد، کلاس مدرسه، دوره‌های حرفه‌ای یا آموزش‌های آزادی که توسط مدرسان آموزش داده می‌شود.

سوال‌ها در ذهن قلاب می‌شوند

اگر سوالی طرح نمی‌کنید و برای خودتان بهانه میاورید دو حالت دارد:

حالت اول این است که از خود مدرس بیشتر می‌دانید و حالت دوم این است که شما از مبحثی که آموزش داده می‌شود هیچ مطلبی نمی‌دانید یعنی حتی اسم آن هم به گوش شما نخورده است. طرح سوال را جدی بگیرید و از این به بعد قبل از هر آموزشی سوال های خوب از خودتان بپرسید.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

سوال ها باعث قلاب شدن مطالب در ذهن ما شوند و باعث می‌شوند جواب‌ها در مغز ما گیر بیافتند. یکی از عوامل موثر بر یادگیری دقیقا طرح سوالات است.

سوال‌های خوب

هر چقدر سوال‌های بهتری از خودتان بپرسید فضای بهتری برای تثبیت محتوایی که یاد گرفتید در مغز شما ایجاد می‌شود. اگر دقت کرده باشید تمام کتاب‌های آموزشی تحصیلی که در مدارس آموزش داده می‌شوند دارای سوالاتی هستند که در پایان و شروع هر فصلی از دانش آموزان پرسیده می‌شود.

در بسیاری از کشورها که سیستم آموزشی قوی دارند به کتاب‌هایی که در ابتدای آن‌ها سوال نیامده است اجازه چاپ شدن نمی‌دهند.
سوال‌هایی که نویسندگان در کتاب خود می‌نویسند دقیقا مهم ترین نکات کتاب‌ها هستند و آن‌ها قصد دارند با طرح سوال، شما محتوا را بهتر در ذهن خود نگهداری کنید.
بدون شک اگر نویسندگان کتاب از این موضوع آگاه باشند همه آن‌ها در ابتدای هر فصل سوالاتی را طرح میکنند.
اگر دقت کرده باشید در این مقاله هم کاملا این موضوع به چشم می‌خورد.

مطالعه سوال ها

اگر کتابی را مطالعه می‌کنید که سوال دارد حتما در ابتدا سوال‌های آن را مطالعه کنید. حتی اگر کنکوری هستید می‌توانید در ابتدا سوالات کتاب های تست خود را مطالعه کنید. خواندن سوالات یکی از مهم‌ترین گام های روش مطالعه حرفه‌ای است.

خودتان سوال طرح کنید

اگر کتابی که مطالعه می‌کنید سوالی نداشت خودتان چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و از فهرست یا تیترهای اصلی آن سوال‌هایی در بیاورید. انجام این کار کمی زمان می‌برد اما زمانی که شما به پاسخ سوالات می‌رسید مغزتان آن‌ها را به حافظه بلند مدت انتفال می‌دهد.

عوامل موثر بر یادگیری

 عوامل موثر بر یادگیری، ساعت یادگیری

ساعت یادگیری ما فقط 25 دقیقه است. ما برای یادگیری به یک سری هورمون‌ها نیاز داریم. اگر هورمون‌های یادگیری وجود نداشته باشند یادگیری برای ما سخت می‌شود و نمی‌توانیم خوب یاد بگیریم.

هورمون‌های یادگیری

 • دوپامین Dopamine
 • نوراپی نفرین Norepinephrine
 • استیل کولین Acetylcholine

این هورمون‌ها به روش‌های مختلفی ترشح می‌شوند. برای اینکه چگونگی ترشح این هورمون‌ها را بدانید مقاله هورمون های یادگیری را مطالعه کنید.

سبک زندگی و شخصیت شما بر یادگیری شما تاثیر می‌گذارد. این که تا چه میزان می‌توانید تمرکز اصولی داشته باشید. یا اینکه محیط اطراف شما مثل شلوغی‌ها و صدا تا چه میزان می‌تواند کیفیت یادگیری شما را تحت تاثیر قرار دهد. خبر خوب این است که با اقداماتی ساده می‌توانیم عوامل محیطی مناسب یادگیری را فراهم کنیم. برای این منظور پیشنهاد می‌کنم مطلب افزایش تمرکز را در سایت آموزشی بهارمن مطالعه کنید.

عوامل محیطی موثر بر یادگیری

می‌خواهیم مروری بر عوامل موثر بر یادگیری دانش آموزان دوره ابتدایی انجام دهیم. اینکه دقیقا چه بلایی را سر ما آوردند. میانگین سرعت مطالعه ما ایرانی‌ها 100 تا 200 کلمه در دقیقه است. در حالیکه میانگین سرعت مطالعه کشور ژاپن بین 1000 تا 1200 کلمه در دقیقه است. تقریبا می‌توانند در یک دقیقه 4 صفحه از کتاب را مطالعه کنند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات این است که در مدرسه به ما گفتند کلمات را بلند بلند بخوانید و هیچ اصلاحی بعد از آن برای بهبود سرعت مطالعه صورت نگرفت.

همین عامل سبب شد که ما ایرانی‌ها کتاب‌های زیادی مطالعه نکنیم و هزاران مشکل دیگر که امروزه کشورمان را در برگرفته است. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه سرعت و درک مطالعه بهتری داشته باشید، مطلب آموزش تندخوانی را در سایت آموزشی بهارمن مطالعه کنید. تندخوانی، یکی از عوامل موثر بر یادگیری است.

یادگیری عمیق

تغییر را زمانی می‌توانیم در زندگی خود ایجاد کنیم که آموزه‌هایمان را به صورت عمیق درک کرده باشیم. تبدیل دانسته‌ها به توانسته‌ها کار راحتی نیست. زمانی می‌توانیم توانسته‌های خود را زیاد کنیم که در یک موضوع عمیق شویم. برای درک بهتر موضوع عمیق شدن مثالی میزنم:

اگر می‌خواهید فروش بیشتری داشته باشید، باید با تمرکز بالا چندین هفته را روی این موضوع کار کنید و اطلاعات خوبی را به دست آورید و تلاش کنید که بتوانید آن را اجرا کنید.

اگر مثل عموم افراد کتاب‌های مختلف از هر حیطه‌ای را بصورت نامنظم مطالعه کنید و عمیق نشوید، رشد کمی خواهید داشت.

اگر یادگیری عمیق نباشد مغز ما نمی‌تواند اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند. پس از این به بعد در نظر بگیر که در چه جنبه‌ای می‌خواهید بهتر شوید. بعد از تصمیم گیری حداقل سعی کنید 12 تا 20 ساعت آموزش را به آن اختصاص دهید. یادتان باشد که تمرین و تلاش برای اجرایی کردن آموزش‌ها بسیار مهم است.

علاقه در یادگیری

تا به حال دقت کردید که درس‌هایی که به آن‌ها علاقه بیشتری داریم، خیلی سریع‌تر و بهتر یاد می‌گیریم! معمولا در درس‌هایی را هم که دوست‌شان نداریم، یادگیری خوبی نداریم. دلیل میزان یادگیری چیست؟ علاقه ماست…

میزان اشتیاق ما مشخص می‌کند که یک درس را تا چه میزان یاد بگیریم. شما اگر معلم یا مدرس خودتان را دوست نداشته باشید، از او یادگیری خوبی ندارید و بالعکس اگر معلم یا مدرس خود را دوست داشته باشید، میزان یادگیری و تلاش‌تان برای موفقیت چندین برابر است. اگر به کتاب یا درسی علاقه نداریم، چکار کنیم؟

باید علاقه خودمان را به آن درس، کتاب یا معلم بهتر کنیم. روش‌های زیادی برای ایجاد عادت به درس خواندن و علاقه وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم مقالات دیگر سایت بهارمن را مطالعه کنید. پس علاقه هم یکی از عوامل موثر بر یادگیری هست.

در چه حیطه‌هایی آموزش یاد بگیریم؟

تحصیل در مدرسه و دانشگاه برای رسیدن به رویاهایمان کافی نیست. نیاز داریم که در حیطه‌‌های مختلف زندگی آموزش‌های خوبی را یاد بگیریم. هر انسان 5 نیاز اساسی دارد. این نیازها همیشگی هستند، مثل آبخوردن. زمانی که آب می‌خوریم، دوباره تشنگی به سراغ‌مان می‌آید و نیاز داریم که آب بخوریم. اما 5 نیاز اساسی زندگی چیست؟

 1. بقا
 2. آزادی
 3. تعلق(عشق)
 4. پیشرفت
 5. تفریح

همچنین در زندگی 8 چرخ مهم داریم. اگر بخواهیم چرخ زندگی‌مان خوب بچرخد، باید به این 8 چرخ توجه کنیم. زمان یاد گرفتن 8 چرخ است.

 1. معنویت
 2. درآمد
 3. شغل یا تحصیل
 4. تفریح
 5. روابط صمیمی
 6. فرزند پروری
 7. سلامت
 8. خانواده

بهتر است روی کدام نیاز و کدام چرخ زندگی آموزه‌های بیشتری را یاد بگیری؟ از صفر تا ده به هر کدام نمره بده. هر کدام که نمره پایینی داشت، از همان شروع کن تا رضایت از زندگی بیشتری داشته باشی.

حرف پایانی مطلب عوامل موثر بر یادگیری

عومل مختلفی در میزان یادگیری ما تاثیر دارند. سوال‌ها، ساعت یادگیری و تندخوانی بیشترین تاثیر را در عوامل یادگیری دارند. امروزه در روانشناسی نوین یادگیری تحقیقات بسیار گسترده‌ای صورت گرفته است که باعث افزایش عملکرد و عملگرایی ما می‌شود. امیدوارم که از خواندن مقاله عوامل موثر بر یادگیری لذت برده باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4052
اشتراک گذاری:

نظرات

149 نظر در مورد عوامل موثر بر یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. من خودم هیچ وقت سوال های اول فصل رو نمی خوندم… :/ الان دیگه میخونم:)(:

  2

1 7 8 9