0
0

عوامل موثر بر یادگیری

206 بازدید
عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن
 • خودتان را در حال خواندن یک کتاب در نظر بگیرید، در نظر بگیرید که آن کتاب را بدون هیچ حواس‌پرتی مطالعه می‌کنید، هر صفحه را در کمتر از 30 ثانیه تمام می‌کنید، از خواندن آن لذت می‌برید و احساس خیلی خوبی دارید. در این مطلب قصد داریم تا عوامل موثر بر یادگیری را یاد بگیریم. عواملی که امروزه در روانشناسی نوین حائز اهمیت است تا از لحظه به لحظه مطالعه خودمان لذت ببریم.

  در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:
  • منظور از قلاب در یادگیری چیست؟
  • سوال ها چه تاثیراتی روی مغز ما میگذارند؟
  • چرا در کتاب های آموزشی از سوالات در شروع و پایان هر فصل استفاده میکنند؟

  خودتان را سر جلسه امتحان در نظر بگیرید، جواب یک سوال را به خاطر نمی‌آورید اما می‌دانید که جواب سوال را قبلا مطالعه کردید در این زمان از مراقب می‌خواهید که اول جواب را به شما بگوید و شما مطمئن هستید که یه مقدار آن را بدانید تا انتهای جواب را به درستی می‌توانید پاسخ دهید. اما مراقب گند دماغ است و به کمک نمی‌کند. شما نمی‌توانید جواب آن سوال را بدهید اما توانستید پاسخ تمامی سوالات دیگر را بدهید.

  عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن

   

  اولین کاری که بعد سر جلسه امتحان می‌کنید چیست؟

  طبیعتا به سراغ جواب سوالی میروید که پاسخ آن را ندادید. زمانی که جواب سوال را بررسی می‌کنید، حسرت می‌خورید که چرا سر جلسه آزمون به یادتان نیامده است.
  نکته جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده است بعد از یک سال شما تمامی سوالاتی که به درستی جواب داده‌اید را فراموش می‌کنید و فقط جواب سوالی یادتان است که بعد از امتحان آن را مشاهده کردید.

  سوال ها در یادگیری قدرت بسیار زیادی دارند!

   

  عوامل موثر بر یادگیری ـ بهارمن
  از حالا به بعد که متوجه شدید سوال ها چه قدرتی دارند از شما می‌خواهم که هر آموزشی را که یاد میگیرید از خودتان چندین سوال بپرسید.
  این آموزش‌ها می‌تواند مطالعه یک کتاب باشد، کلاس مدرسه، دوره های تخصصی یا آموزش‌های آزادی که توسط مدرسان آموزش داده می‌شود.

  سوال‌ها در ذهن قلاب می‌شوند

  اگر سوالی طرح نمی‌کنید و برای خودتان بهانه میاورید دو حالت دارد:

  حالت اول این است که از خود مدرس بیشتر می‌دانید و حالت دوم این است که شما از مبحثی که آموزش داده می‌شود هیچ مطلبی نمی‌دانید یعنی حتی اسم آن هم به گوش شما نخورده است. طرح سوال را جدی بگیرید و از این به بعد قبل از هر آموزشی سوال های خوب از خودتان بپرسید.

  سوال ها باعث قلاب شدن مطالب در ذهن ما شوند و باعث می‌شوند جواب‌ها در مغز ما گیر بیافتند. یکی از عوامل موثر بر یادگیری دقیقا طرح سوالات است.

  سوال‌های خوب

  هر چقدر سوال‌های بهتری از خودتان بپرسید فضای بهتری برای تثبیت محتوایی که یاد گرفتید در مغز شما ایجاد می‌شود. اگر دقت کرده باشید تمام کتاب‌های آموزشی تحصیلی که در مدارس آموزش داده می‌شوند دارای سوالاتی هستند که در پایان و شروع هر فصلی از دانش آموزان پرسیده می‌شود.

  در بسیاری از کشورها که سیستم آموزشی قوی دارند به کتاب‌هایی که در ابتدای آن‌ها سوال نیامده است اجازه چاپ شدن نمی‌دهند.
  سوال‌هایی که نویسندگان در کتاب خود می‌نویسند دقیقا مهم ترین نکات کتاب‌ها هستند و آن‌ها قصد دارند با طرح سوال، شما محتوا را بهتر در ذهن خود نگهداری کنید.
  بدون شک اگر نویسندگان کتاب از این موضوع آگاه باشند همه آن‌ها در ابتدای هر فصل سوالاتی را طرح میکنند.
  اگر دقت کرده باشید در این مقاله هم کاملا این موضوع به چشم می‌خورد.

  مطالعه سوال ها

  اگر کتابی را مطالعه می‌کنید که سوال دارد حتما در ابتدا سوال‌های آن را مطالعه کنید. حتی اگر کنکوری هستید می‌توانید در ابتدا سوالات کتاب های تست خود را مطالعه کنید.

  خودتان سوال طرح کنید

  اگر کتابی که مطالعه می‌کنید سوالی نداشت خودتان چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و از فهرست یا تیترهای اصلی آن سوال‌هایی در بیاورید. انجام این کار کمی زمان می‌برد اما زمانی که شما به پاسخ سوالات می‌رسید مغزتان آن‌ها را به حافظه بلند مدت انتفال می‌دهد.

  عوامل موثر بر یادگیری

   

  2. عوامل موثر بر یادگیری ، ساعت یادگیری

  ساعت یادگیری ما فقط 25 دقیقه است. ما برای یادگیری به یک سری هورمون‌ها نیاز داریم. اگر هورمون‌های یادگیری وجود نداشته باشند یادگیری برای ما سخت می‌شود و نمی‌توانیم خوب یاد بگیریم.

  هورمون‌های یادگیری

  • دوپامین Dopamine
  • نوراپی نفرین Norepinephrine
  • استیل کولین Acetylcholine

  این هورمون‌ها به روش‌های مختلفی ترشح می‌شوند. برای اینکه چگونگی ترشح این هورمون‌ها را بدانید مقاله هورمون های یادگیری را مطالعه کنید.

  عوامل محیطی موثر بر یادگیری

  سبک زندگی و شخصیت شما بر یادگیری شما تاثیر می‌گذارد. این که تا چه میزان می‌توانید تمرکز اصولی داشته باشید. یا اینکه محیط اطراف شما مثل شلوغی‌ها و صدا تا چه میزان می‌تواند کیفیت یادگیری شما را تحت تاثیر قرار دهد. خبر خوب این است که با اقداماتی ساده می‌توانیم عوامل محیطی مناسب یادگیری را فراهم کنیم. برای این منظور پیشنهاد می‌کنم مطلب افزایش تمرکز را در سایت آموزشی بهارمن مطالعه کنید.

  عوامل محیطی موثر بر یادگیری

  می‌خواهیم مروری بر عوامل موثر بر یادگیری دانش آموزان دوره ابتدایی انجام دهیم. اینکه دقیقا چه بلایی را سر ما آوردند. میانگین سرعت مطالعه ما ایرانی‌ها 100 تا 200 کلمه در دقیقه است. در حالیکه میانگین سرعت مطالعه کشور ژاپن بین 1000 تا 1200 کلمه در دقیقه است. تقریبا می‌توانند در یک دقیقه 4 صفحه از کتاب را مطالعه کنند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات این است که در مدرسه به ما گفتند کلمات را بلند بلند بخوانید و هیچ اصلاحی بعد از آن برای بهبود سرعت مطالعه صورت نگرفت.

  همین عامل سبب شد که ما ایرانی‌ها کتاب‌های زیادی مطالعه نکنیم و هزاران مشکل دیگر که امروزه کشورمان را در برگرفته است. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه سرعت و درک مطالعه بهتری داشته باشید، مطلب آموزش تندخوانی را در سایت آموزشی بهارمن مطالعه کنید. تندخوانی، یکی از عوامل موثر بر یادگیری است.

  حرف پایانی مطلب عوامل موثر بر یادگیری

  عومل مختلفی در میزان یادگیری ما تاثیر دارند. سوال‌ها، ساعت یادگیری و تندخوانی بیشترین تاثیر را در عوامل یادگیری دارند. امروزه در روانشناسی نوین یادگیری تحقیقات بسیار گسترده‌ای صورت گرفته است که باعث افزایش عملکرد و بازدهی ما می‌شود. سعی می‌کنیم با آپدیت این مقاله اطلاعات به روز دنیا را در اختیار شما قرار دهیم.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴۸ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=4052
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  147 نظر در مورد عوامل موثر بر یادگیری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام واقعا نکات ارزنده ای رو فرمودید
   من متوجه شدم که ۲۵ دقیقه اول بهترین زمان برای یادگیریه و بعدش باید هورمون های خاصی ترشح بشه تا یادگیریمون بهتر بشه و اینکه برای یادکیری بهتر لازمه که حتنما سوالات خوبی رو طرح کنیم و از اونها به عنوان قلابی برای پیدا کردن جواب استفاده کنیم

   1

  2. خیلی عالی بود من اولین بار بود طرح سوال رو خوندم و قبلا فقط مبحث درسنامه رو میخوندم مرسی خیلی نکته های خوبی بودن

   1

  3. سلام حاجی جان عالی یعنی عالی
   مقاله های شما مصداق بارز خلاصه و مفید بودنه
   در ضمن در مورد این روشی که گفتید سوالات قلاب یادگیری ذهن هستند نباید غافل شد من خودم زمانی. که با سوال چیزی را یاد میگیرم دیرتر فراموش میکنم اما امان از زمانی که بدون حل مسئله باشد و مغز درگیر نشود این باعث میشود تا انسان هرچیزی را فراموش کند و استاد ما چطور میتوانیم سطح این هورمون ها رو در بدن بالا ببریم؟

   1

  4. سلام به دکتر حامدی و همه پشتیبان های زحمت کش مجموعه بهارمن 🤝🙌🙌🙌
   باید برای اینکه محتوای کتاب به خوبی در ذهن مان بماند سوال های خوب طرح کنیم و سوالاتی که در ابتدای کتاب پرسیده شده بخوانیم و سعی کنیم به آنها پاسخ دهیم سوالات خوب و کاربردی بپرسیم من وقت مطالعه 25دقیقه ای رو خیلی مراعات میکنم و واقعا این روش خیلی کاربردیع
   این مطلب که وقتی سوالات رو جواب میدیم و سوالات خوب می‌پرسیم واقعا علمی و ثابت شده و کارآمد هست 👌👌

   بازهم ازتون به خاطر زحمات زیادتون تشکر و قدردانی میکنم خسته نباشید ⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩🙂😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉💥😉😻😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩🌺💥😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉🙂😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩💥⁦❤️⁩💥🌺💥🌺💥🌺🙂🌺🙂😉🙂🌺🙂😉⁦❤️⁩😉💥⁦❤️⁩

   1

  5. سلام ممنون خسته نباشید مطلب کوتاه و مختصر و مفید بود
   واقعا شما تمامی حرف هاتون رو چندین بار توی تمامی پادکست هاتون تکرار میکنید .
   مثلا همین ساعت یادگیریمون.
   واقعا روی تک تک حرف هاتون اصرار دارید و برای همین هاست که ما برای خواندن تمامی پادکست هاتون مشتاق هستیم⚘

   1

  6. سلام خسته نباشید
   اوو بله من از زکانی که با بهار من آشنا شدم روش مطالعه ام درست شده از خودم سوال میپرسم راجب کتابا یا سثالای کتاب رو جواب میدم و همین باعث میشه مطالب راحت تر به ذهن من راه پیدا کنند واینکه یادگیری ما 25دقیقه اوله پس بقول استاد حامدی ادم عاقل بجای سه ساعت مطالعه سه تا یکساعت مطالعه میکنه چون در یک ساعت دوتا25دقیقه هست در سه ساعت هم دو تا25دقیقه هست😍🔥

   1

  7. واقعا لرای من کاربردی من جزو اون دسته از افرادی هستم که همیشه سر جلسه امتحان دچار این نشکل میشدم!
   با رهایت کردن نکات گفته شده مطمعنم که میتونم این ضعف رو جبران کنم چون بهتون اطمینان دارم استاد!🌸

   1

  8. سلام مقاله تون عالی بود مهم ترین مبحث این مقاله تون طرح سوال و سوال پرسیدن از خودمان است اگر خودمان سوال طرح کنیم این باعث میشود که این سوالات وارد حافظه بلند مدت شود که فراموشی این سوالات خیلی کم میشود
   اگر میخواهیم در آینده موفق شویم باید عملگرا باشیم

   2

  9. سلام وقت بخیر
   این مقاله به من یاد داد که وقتی از خودمان راجع به موضوعاتی که یاد می گیریم سوال بپرسیم باعث می شود مه وارد حافظه بلند مدت ما بشود و دیگر آن را فراموش نکنیم. مثلا وقتی سر امتحان سوال برای ما پیش می آید که جواب آن را نمی دانیم، وقتی بعد از امتحان جواب آن سوال را بررسی کنیم، بعد از مدتی از کل مطالبی که خوانده بودیم فقط همان مطلب که درباره اش از خودمان سوال پرسیده بودیم را در ذهن داریم.
   پس قدرت سوال پرسیدن را نباید دست کم بگیریم و باید ارزش زیادی را برای آن قائل باشیم

   1

  10. سلام وقت بخیر
   مقاله بسیار عالی و کارآمد بود.من همیشه برای هر مطلبی که می‌خوندم سوالاتی رو طرح میکردم اما بعضی وقت ها به اون ها پاسخ نمی‌دادم و باعث میشد یادگیری کاملی نداشته اما با خوندن مقاله بسیاری از اشتباهات رو متوجه شدم
   ممنون از زحمات شما 🙏🍁

   1

  11. سلام استاد حامدی عزیز

   شما توی مقاله اتون گفتید که

   ما فقط ۲۵ دقیقه ی اول مطالب رو کامل میفهمیم و یاد میگیریم

   اگه مثلاً توی برنامه ریزی برای خودمون ۲۵ دقیقه بخونیم پنج دقیقه استراحت کنیم دوباره اون مدلی بخونیم تاثیری داره توی یادگیری و حافظه امون؟؟

   روش برنامه ریزی خوبیه به نظرتون؟؟

   واقعاً ممنونم بابت همه ی مقاله هاتون من واقعاً دارن
   ازشون استفاده میکنم و خیلی بهتر شدم 😍😍💪🏻

   خوشحالم از اینکه با شما و تیم خوبتون آشنا
   شدم 😊😍😍😍😍😍😍💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻

   1

  12. سلام استاد حامدی
   ممنون از این مقاله ی زیبایتان 🌹🌟🌹🌟🌹🌟

   1

  13. سلام
   وقت بخیر
   مقاله عوامل موثر بر یادگیری خیلی مفید و کاربردی بود .

   سوالات قدرتمند هستند و هر چه سوالات بهتری از خودمان درباره مطلبی که آموخته ایم بپرسیم ، مطالبی که یاد گرفتیم بهتر در مغزمان تثبیت می‌شوند و باعث میشود آن سوال در مغزمان قلاب شود .

   1

  14. با عرض سلام
   از نظر من مطالبی خونده میشه تنها در یک حالت واقعا یادگیری انجام شده و اون حالت هم اینه مه بعد از مبحثی سوالی از همون مبحث پیدا کنی که دنبال جوابش بگردی اون رو پیدا کنی در غیر این صورت اصلا از مطلب چیز مفیدی رو یاد نگرفتی

   1

  15. سلام به تیم خوب یهارمن
   این مقاله به من یاد داد که وقتی از خودمان راجع به موضوعاتی که یاد می گیریم سوال بپرسیم باعث می شود مه وارد حافظه بلند مدت ما بشود و دیگر آن را فراموش نکنیم. مثلا وقتی سر امتحان سوال برای ما پیش می آید که جواب آن را نمی دانیم، وقتی بعد از امتحان جواب آن سوال را بررسی کنیم، بعد از مدتی از کل مطالبی که خوانده بودیم فقط همان مطلب که درباره اش از خودمان سوال پرسیده بودیم را در ذهن داریم.
   پس قدرت سوال پرسیدن را نباید دست کم بگیریم و باید ارزش زیادی را برای آن قائل باشیم.

   1

  16. سلام عوامل موثر یادگیری اینکه سوال ها چقدر موثر میتونن باشن و اون ۲ حالت کامل درسته وقتی که اطلاعات ما بیشتر باشه سمت کتاب نمیریم اما این فقط یه حس و اینکه حالت دوم هیچی نمیدونیم سمتش نمیریم سوال ها کاملا از اهمیتی که دارن آگاه شدیم . حتما از این به بعد بیشتر توجه میکنم به سوال ها و کار می کنم .

   1

   1. سلام آنچه ک من ازین مقاله فهمیدم ساعت یادگیری ۲۵ دقیقس و ما باید هورمون های یادگیری رو ترشح کنیم تازه‌تر یاد بگیریم و اصل این مقاله اهمیت سوالات رو ب ما یاد آور میشه سوالات مهمترین بخش های کتاب هستن و همانند قلاب جواب هارو ب دام می اندازند و باعث تثبیت اطلاعات و انتقال اونها ب حافظه بلند مدت میشن بله همونطور ک گفتین برام پیش اومده ک سر جلسه امتحان پایه نهم تمام سوالات رو جواب دادم و فقط ی سوال نیم نمره ای رو جواب ندادم و بعد چهار پنج سال یادمه

    1

  17. سلام
   مطالب خیلی کاربردی بودن ما برای مطالعه بهتر باید قبل از مطالعه یه دید کلی نسبت به اون کتاب یا مقاله داشته باشیم پس اول باید مقدمه و فهرست درس ها رو مطالعه کرد بعد بخش های مهم هر فصل رو تا یه دید کلی از اون کتاب بدست بیاریم . ایده طرح سئوال یکی از کاربرد ترین روش های مهم مطالعاتی هست که تو این مقاله به طور کاملا مفید وجامع بهش اشاره کردین ممنونم از مطالبی که در اختیار ما قرار دادید

   1

   1. سلام..خیلی جالب بود من همیشه باخودم فکرمیکردم که چرا بعداز امتحانات سوالاتی که جوابشون رو نمیدونستم وبعد چک میکردم خیلی خوب توی ذهنم میموند…ممنونم بابت مقاله مفیدتون

    1

    1. باسلام خدمت استاد گرامی
     من دراین مقاله آموختم سوال کردن برای تثبیت یادگیری بهترین کار است وسوالات مانند قلاب ذهنی هستند تا جواب ها در مغز ما گیر بیفتد واینکه سوالاتی که نویسندگان در کتاب های خود می نویسند مهم ترین نکات را شامل می شوند .واگر درکتابی سوال مبود خودمان باطرح سوالات درست به تثبیت بیشتر مطالب در ذهنمان کمک کنیم .ممنون ازشما

     1

  18. سلام خسته نباشید
   من این نکاتو هیچوقت رعایت نکردم حتی معمولا به فرست کتاب نگاه نمی‌کنم تا سوالی برآن به وجود بیاد ممنونم از نکاتی که بهش اشاره کردید

   1

  19. سلام خسته نباشید
   مقاله خیلی مفید و مختصر و کاربردی بود و دارای نکات مهمی
   ما باید قبل از هر آموزشی که قرارع یاد بگیریم، سوالات خوبی از خودمون بپرسیم چون سوال ها باعث قلاب شدن مطالب در ذهن ما میشن و همچنین باعث میشه که جواب ها در ذهن ما گیر بیفته
   هرچقدر سوال های بهتری از خودمون بپرسیم فضای بهتری برای تثبیت محتوایی که یا گرفتیم تو مغز ما ایجاد میشه
   در واقع وقتی ما قبل از خوندن مطلبی اول سوال های اون‌ رو نگاه می‌کنیم و می‌خونیم وقتی به جواب اون سوال ها می رسیم مغز اون اطلاعات و مطالب رو به حافظه بلند مدت انتقال میده

   1

   1. سلام به دکتر حامدی و همه پشتیبان های زحمت کش مجموعه بهارمن 🤝🙌🙌🙌
    باید برای اینکه محتوای کتاب به خوبی در ذهن مان بماند سوال های خوب طرح کنیم و سوالاتی که در ابتدای کتاب پرسیده شده بخوانیم و سعی کنیم به آنها پاسخ دهیم سوالات خوب و کاربردی بپرسیم من وقت مطالعه 25دقیقه ای رو خیلی مراعات میکنم و واقعا این روش خیلی کاربردیع
    این مطلب که وقتی سوالات رو جواب میدیم و سوالات خوب می‌پرسیم واقعا علمی و ثابت شده و کارآمد هست 👌👌

    بازهم ازتون به خاطر زحمات زیادتون تشکر و قدردانی میکنم خسته نباشید ⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩🙂😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉💥😉😻😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩🌺💥😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉⁦❤️⁩😉🙂😉⁦❤️⁩😉😻😉⁦❤️⁩💥⁦❤️⁩💥🌺💥🌺💥🌺🙂🌺🙂😉🙂🌺🙂😉⁦❤️⁩😉💥⁦❤️⁩

    1

  20. سلام استادوقتتون بخیر
   من هیچ وقت قلاب گیری نمی‌کردم و مطالب خیلی زودازذهنم پاک میشدن
   تازه ساعت یادگیری که ۲۵دقیقه هم رعایت نمیکردم

   1

  21. من کلا سوالات فصل ها رو خیلی نگاه نمیکردم و توجه خاصی نشون نمیدادم خب ک چی ؟ ولی الان متوجه اشتباهم شدم مرسی بهارمن😍💕

   1

   1. سلام استادوقتتون بخیر
    من هیچ وقت قلاب گیری نمی‌کردم و مطالب خیلی زودازذهنم پاک میشدن
    تازه ساعت یادگیری که ۲۵دقیقه هم رعایت نمیکردم

    1

    1. سلام
     باید برای اینکه محتوا کتاب در ذهن ما تثبیت شود باید سوال طرح کنبم و بهترین زمان برای خواندن ۲۵دقیقه است

     خیلی ممنون ازتون

     1