مقالات, مهارت‌های مطالعه

هورمون های یادگیری + چگونگی ترشح هورمون ها

هورمون های یادگیری
 • هورمون های یادگیری، چگونه بهتر یاد بگیریم؟

  در این مقاله از سایت بهارمن می‌خواهیم به اصلی ترین هورمون های یادگیری بپردازیم تا بتوانیم یادگیری بهتری داشته باشیم. هورمون های زیادی به یادگیری ما کمک می‌کند، اما اصلی ترین هورمون های یادگیری، سه هورمون مهم است. شما در این مطلب یاد می‌گیرید که این هورمون ها چه هستند و چگونه می‌توانید آن‌ها را در بدن خود ترشح کنید. در این مطلب سعی می‌کنیم به صورت ساده ولی علمی این موضوع را با شما به اشتراک بگذاریم.

  در اولین گام به شما تبریک می‌گویم که قصد دارید یادگیری خود را به صورت علمی بیشتر کنید. همه جا شنیدیم که اول تبر خودمان را تیز کنیم و بعد به سراغ قطع درخت برویم. در صورتی که خیلی از انسان ها فراموش می‌کنند که تبرشان را تیز کنند. الان می‌خواهیم برای یادگیری ذهن خود را آماده تر کنیم تا بتوانیم تجربه بهتری را در هنگام یادگیری و آموزش داشته باشیم.

  هورمون های یادگیری

  هورمون های اصلی یادگیری

  استیل کولین Acetylcholine

  استیل کولین یک انتقال دهنده عصبی هست که با کمک گلوکز ترشح می‌شود. این هورمون انتقال دهنده عصبی است و باعث می‌شود سیگنال های یادگیری در مغز راحت تر انتقال پیدا کنند. کمبود بیش از حد هورمون استیل کولین باعث آلزایمر و فراموشی می‌شود بنابراین با ترشح این هورمون می‌توانیم حافظه بهتری داشته باشیم. این هورمون باعث جذب راحت تر اطلاعات جدید می‌شود. و یادگیری متمرکز را برای ما ایجاد می‌کند. همچنین این هورمون باعث:

  این همه خوبی را می‌توانیم با ترشح این هورمون در مغز خود داشته باشیم. ترشح این هورمون کار راحتی هست فقط باید کمی هوشمندانه عمل کنیم. بعد از معرفی کامل دو هورمون دیگر به سراغ چگونگی ترشح آن‌ها می‌پردازیم.

  دوپامین Dopamine

  این هورمون عامل اصلی حرکت و انگیزه هست. همچنین خیلی از اعتیاد های ما مربوط به این هورمون می‌شود. در واقع این هورمون باعث لذت و شادی ما می‌شود. دوپامین و یادگیری رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. بخشی از یادگیری همراه پاداش اتفاق می‌افتد بنابراین به این هورمون هنگام یادگیری نیاز داریم. از دست دادن نورون‌های دوپامین باعث نبود انگیزه می‌شود. اگر این هورمون نباشد لذتی هم وجود ندارد. ما برای یادگیری و افزایش درک مطلب به لذت یادگیری نیاز داریم. راه های زیادی هستند که ما می‌توانیم هورمون دوپامین را ترشح کنیم که در ادامه توضیح خواهیم داد.

  نوراپی نفرین Norepinephrine

  احتمالا هورمون هایی به اسم ها دوپامین و آدرنالین را شنیده اید ولی از هورمون نوراپی نفرین بی خبر هستید. این هورمون در سیستم سمپاتیک و عصبی مغز ترشح می‌شود. می‌توان گفت که این هورمون سیگنال‌های عصبی را در سلول های ما جا به جا می‌کند و اگر میزان آن در مغز مناسب باشد، باعث یادگیری بهتر ما می‌شود.

  نوراپی نفرین باعث افزایش فشار خون و افزایش سطح هشیاری می‌شود. همچنین افسردگی را از بین می‌برد و باعث بهبود خواب می‌شود.

  هورمون های یادگیری

  اما چگونه این سه هورمون یادچگیری را ترشح کنیم؟

  چگونگی ترشح هورمون های یادگیری

  تا به الان متوجه شده‌ایم برای اینکه یادگیری بهتری داشته باشیم بهتر است هورمون‌های استیل کولین، دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز خود افزایش دهیم. ترشح این هورمون ها زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. فقط کافیست کاری انجام دهیم که:

  • جدید باشد
  • نیاز به تمرکز داشته باشد.
  • خنده آور و شاد باشد، یا در آن دستاوردی وجود داشته باشد.

  یک سری بازی ها وجود دارد که ما با انجام آن‌ها می‌توانیم هر سه این هورمون های یادگیری را ترشح کنیم. با یک تیر می‌توانیم سه نشان را بزنیم. کافیست بازی که انجام می‌دهیم سه ویژگی بالا را با همدیگر داشته باشد. مثلا در فیلم پایین متوجه می‌شوید افراد با دست مخالف خود ( انجام کار جدید ) در حال کشیدن نقاشی ( داشتن تمرکز ) سخنران ( خنده‌دار ) هستند. با همین کار ساده شما می‌توانید این هورمون های یادگیری را در مغز خود ترشح کنید.

  مطالعه.jpg" >

  مدت زمان یادگیری

  ما تا چند دقیقه می‌توانیم خوب یاد بگیریم؟

  آیا روند یادگیری ما در طول زمان تغییری نمی‌کند؟

  یادگیری ما تا 25 الی 30 دقیقه خوب است. هر چقدر که زمان بگذر یادگیری ما کم و کمتر می‌شود. تقریبا بعد از 30 دقیقه هورمونی در مغز ما وجود ندارد که بخواهیم یادگیری خوبی داشته باشیم. انتظار یادگیری بالایی از خود نداشته باشید اگر این هورمون ها در مغز شما ترشح نمی‌شوند.

  بازی که در فیلم بالا مشاهده کردید هر نیم ساعت یک‌بار به روش های مختلفی در سالن همایش اجرا می‌شد. بازی‌ها و کارهای بسیار مختلفی وجود دارد که بتوانید با انجام آن‌ها هورمون‌های یادگیری را ترشح کنید. این بازی ها سطح هشیاری افراد را بالا می‌برد و باعث ترشح هورمون های یادگیری می‌شد. کاری که هم خنده‌دار بود، هم نیاز به تمرکز داشت و هم انجام کاری جدید بود.

  اگر دوست دارید در دوره‌ آموزشی شرکت کنید که تعداد بیشتری از این بازی‌ها را یاد بگیرید

  اینجا کلیک کنید.

  هورمون های یادگیری

  هورمون های دیگر یادگیری

  هورمون هایی که اینجا نام برده می‌شود تاثیر کوچکی در یادگیری ما دارد ولی مانند سه هورمون بالا تاثیر فوق‌العاده‌ای روی یادگیری ما ندارند.

  • سروتنین Serotonin
  • اکسی‌توسین Oxytocin
  • آدرنالین Adrenaline
  • استروژن Estrogen

  نتیجه گیری

  برای اینکه کیفیت یادگیری خود را بیشتر از قبل کنیم نیاز هست که هر 25 دقیقه هورمون های یادگیری را در مغز خود ترشح کنیم. تبر خود را تیز کنیم تا با بیشترین میزان درک مطالب را یاد بگیریم. اگر شاغل یا محصل هستید، هنگام یادگیری خودتان این هورمون‌ها را ترشح کنید. اگر هم مدرس هستید وظیفه دارید که این بازی‌ها را در کلاس‌های خود اجرا کنید تا میزان یادگیری مخاطب‌های خودتان را بیشتر کنید. امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  1 دیدگاه در “هورمون های یادگیری + چگونگی ترشح هورمون ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *