مقالات, منتخب, مهارت‌های مطالعه

روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز

حفظ کردن سریع
 • در این مطلب به یادگیری روش های نوین حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز، می‌پردازیم. این که چطور خیلی سریع هر چیزی را حفظ کنیم. یادگیری سریع و به ذهن سپردن بسیار راحت است فقط کافیست یک سری تکنیک‌های خیلی سریع را یاد گرفته باشیم. شاید اصلا باورتان نشود ولی یادگیری و حفظ کردن خیلی ساده هست به شرطی که اگر راهش را یاد بگیریم. هدف از این مطلب این است که شما راهکار های سریع حفظ کردن را فرا بگیرید و هوشمندانه عمل کنید. مشتاقانه و با تمام وجود با هم این روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز را شروع کنیم.

  حفظ کردن سریع

  چگونه سریع حفظ کنیم

  حفظ کردن سریع

  فقط کافیست کارهایی ساده ولی هوشمندانه انجام دهید که تا به حال آن‌ها را فرا نگرفته‌اید. برای گام اول باید بدانید، زمانی که از دو نیم‌کره مغز خود استفاده کنید یادگیری شما تا 5 برابر افزایش پیدا می‌کند. با تلاش خیلی کمتر می‌توانیم نتایج خیلی بهتر بگیریم. فرض کنید 5 برابر سریع‌تر حفظ کنید و ماندگاری مطالب را تا چندین برابر افزایش دهید. فیلم پایین را مشاهده کنید تا باور کنید حفظ کردن سریع چقدر راحت اتفاق می‌افتد.

   

  با توجه به فیلم بالا متوجه شدیم که یکی از روش‌های نوین برای حفظ کردن سریع مطالب درگیری دو نیم‌کره مغز است. اما دقیقا از چه تکنیکی استفاده کردیم؟

  تکنیک تصویر سازی برای حفظ کردن سریع مطالب

  در فیلم بالا دو نیم کره مغز خود را درگیر کردیم. به این صورت که لغات و اعداد نیم کره چپ مغر را درگیری می‌کردند و تصویرهای ذهنی و اشکالی که ساختیم نیم‌کره راست مغز ما را درگیری می‌کردند. همین کار ساده باعث شد که یادگیری ما تا 5 برابر افزایش پیدا کند. به شما قول میدهم لغاتی که الان یاد گرفتید را تا چندین روز و بدون این که بخواهید تکرار کنید، به خاطر دارید.

  حفظ کردن سریع

  تکنیک تصویرسازی

  مغز ما تصویر را 60.000 برابر سریع‌تر تصاویر را از متن پردازش می‌کند. این آماری فوق‌العاده هست که فقط با دانستن آن می‌توانیم تغییرات بزرگی در یادگیری خود خلق کنیم. از این به بعد شما هر چیزی که خواستید سریع حفظ کنید یا آن را خلاصه نویسی کنید سعی کنید به صورت تصویر در بیاروید.

  برای مطالعه مقاله چطور رتبه برتر کنکور شویم کلیک کنید

  حفظ کردن سریع

  چرا اکثر انسان‌ها کتاب رمان را بیشتر دوست دارند؟

  چون افراد زمانی که دارند کتاب رمان را مطالعه می‌کنند، داستان کتاب را در ذهن خود به تصویر می‌کشند. رمان‌ها داستان‌هایی را در ذهن ما خلق می‌کنند. ذهن ما عاشق به تصویر کشیدن مطالب است و به همین خاطر خیلی‌ها به مطالعه کتاب‌های رمان علاقه‌مند هستند. حفظ کردن سریعمثلا زمانی که یک نفر به دیگری می‌گوید طرف مثل میمون میمونه شما سریعا تصویر بالا را در ذهن خود مجسم می‌کنید. پس یکی از 3 روش نوین برای حفظ سریع مطالب را یاد گرفتیم و وقت آن رسیده است که شما به صورت کاربردی بتوانید مطالب دیگر را تصویر سازی کنید.

  چگونه کتاب و درس را سریع حفظ کنیم

  دومین روشی که باید به زندگی خودتان اضافه کنید نقشه ذهنی یا mindmap است. این روش خلاصه نویسی و یادگیری هم مبتنی بر مغز است. دقیقا نقشه ذهنی دو نیم‌کره مغز ما را در آموزش درگیری می‌کند. حفظ کردن سریع به صورت خلاصه نقشه ذهنی قسمت‌هایی از مغز را درگیر می‌کند که ما به صورت معمولی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنم مهارت کشیدن نقشه ذهنی را به سبک زندگی خود اضافه کنید. چون نه تنها در یادگیری بلکه در روش تفکر و سخنرانی و بارش فکری به شما کمک می‌کند.

  برای یادگیری مهارت نقشه ذهنی اینجا کلیک کنید.

  حفظ کردن سریع

  یادگیری و حفظ کردن سریع در خواب

  آخرین روش از 3 روش نوین برای حفظ کردن مطالب یادگیری در خواب است. موضوعی که به شما کمک می‌کند خیلی سریع نتیجه بگیرید. جالب است بدانید که شما خیلی راحت می‌توانید در خواب هم یاد بگیرید و یا مطالب را حفظ کنید. یادگیری خیلی ساده هست اما باید روش‌های آن را بدانیم. بهتر است از این تکنیک زمانی استفاده کنید که حجم زیادی از اطلاعات را می‌خواهید در مدت کوتاهی حفظ کنید. برای یادگیری کامل یادگیری در خواب که به حفظ کردن سریع ما به شدت کمک می‌کند، روی متن زیر کلیک کنید.

  برای مطالعه مقاله یادگیری در خواب، کلیک کنید.

  حفظ کردن سریع

  چطور حفظیاتمان را قوی کنیم

  1. آب بنوشید:

  بیشتر حجم مغز ما را آب تشکیل داده است. اگر به میزان کافی آب به مغز نرسد نمی‌تواند خوب عمل کند. پیشنهاد می‌کنم هنگام یادگیری همیشه بطری آبی کنار خود بگذارید. این کار باعث می‌شود دائما به فکر آب‌خوردن باشید و از تنبلی برای نوشیدن آب جلوگیری کنید. مصرف آب شما باید به اندازه‌ای باشد که رنگ ادرار شما به رنگ سفید در بیاید. رنگ زرد ادرار نشان دهنده کم آبی بدن است.

  برای مطالعه مقاله آموزش تندخوانی برای کنکور کلیک کنید

   

  1. برای یادگیری حفظ نکنید

  تا به این قسمت راه‌کارهایی خوب در رابطه با حفظ کردن سریع با هم یاد گرفتیم. اما کدام یک به معنای واقعی حفظ کردن بود؟(مثلا تصویر سازی حفظ کردن نیست) حفظ کردن برای مغز مفید است و باعث پویایی آن می‌شود. اما یادگیری حفظ کردن نیست. حفظ کردن مطالب درسی و کتاب اثرات منفی خود را دارد. این که یک نکته را درک کنیم با اینکه مدرک آن را داشته باشیم، زمین تا آسمان متفاوت است. به عنوان مثال در درس دینی یاد گرفتیم که دروغگو دشمن خداست، اما در امتحان همان درس خیلی‌ها تقلب می‌کردند. حفظ کردن باعث یادگیری نمی‌شود. حفظ کردن سریع

  چه چیز‌هایی را حفظ کنیم

  برای این که حافظه بهتری داشته باشیم و از ظرفیت مغز خودمان به خوبی استفاده کنیم نیاز است که آن را آکبند نگه نداریم و از آن استفاده کنیم. بهترین مطالبی که می‌توانیم حفظ کنیم چیست؟

  برای مطالعه مقاله تمرین های تقویت حافظه، اینجا کلیک کنید.

  • لغات زبان‌های مختلف
  • اسامی دیگران
  • نویسنده کتاب‌ها
  • شماره تلفن نزدیکان زندگی
  • شعر و ضرب‌المثل
  • رمز‌ها و پسورد‌های خود

  حفظ کردن سریع

  برای مطالعه مقاله خروج از روزمرگی کلیک کنید

   

  چگونه شعر حفظ کنیم

  شعر حفظ کردن گام بسیار ساده‌ای است اگر یک سری تکنیک‌های ساده و کاربردی را اجرا کنیم. یکی از این تکنیک‌ها را تا به اینجا در این مطلب یاد گرفتیم که آن هم تصویر سازی بود. قبل از این که بخواهیم شعری را حفظ کنیم بهتر است، کل آن را بخوانیم و سعی کنیم آن را به تصویر بکشیم. زمانی که مرحله به مرحله شعر را به تصویر بکشیم یادگیری آن برای ما ساده می‌شود.  

  راه‌کارهایی تاثیر گذار برای حفظ کردن سریع مطالب

  چند نکته را با هم سریعا مرور کنیم که روی سرعت و کیفیت یادگیری شما به شدت مفید است. حفظ کردن سریع

  1. خواب مناسب

  مغز شما به استراحت و خواب با کیفیت احتیاج دارد. زمانی که آن را از مغز خود بگیرید، خوب عمل نمی‌کند و به مشکل می‌خورید. افراد موفق دنیا به شدت روی خواب خود سخت‌گیر هستند و دائما مواظب هستند خواب خود را به هم نریزند.

  1. ورزش کردن

  اولین تاثیر مثبت ورزش کردن روی مغز است. یعنی بیشتر از این که روی بدن و جسم شما تاثیر بگذارد، روی مغز شما تاثیر می‌گذارد. پس به فرآیند زندگی خود نگاه کنید و ببینید که چه زمان‌هایی می‌توانید ورزش کنید. حفظ کردن سریع

  1. تمرکز برای حفظ کردن

  تمرکز کلیدی مهارت قرن 21 است. تمرکز مهارت است و در دنیای امروزی به آن به شدت نیاز داریم. فرد موفقی را می‌شناسید که بدون تمرکز توانسته باشد، به دستاوردی برسد؟ تمرکز مثل یک ماهیچه می‌ماند و ما تمرین کردن می‌توانیم آن را تقویت کنیم.

  برای مطالعه مقاله تمرکز روی متن زیر کلیک کنید.

  منابع

  1. site zapier.com
  2. site www.shiftelearning.com
  3. Super Memory Tricks, Memorize Cards book

  4. Neuroscience: Exploring the Brain, Fourth Edition by Mark F. Bear, Barry W book

  5. The Little Black Book of Neuropsychology: A Syndrome Based Approach book

  نویسنده: امیرحسین حامدی ممنون می‌شوم اگر 30 ثانیه از زمان اررزشمندتان را به ما اختصاص دهید و نظر خودتان را در مورد این مقاله بنویسید. نظر شما باعث بهبود خدمات ما برای شما عزیزان می‌شود.  

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴۶ رای

  36 دیدگاه در “روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز

  1. شیوا گفت:

   سلام
   در حفظ کردن سریع مطالب ورزش کردن خیلی خوبه
   من اثرشو دیدم حتما انجام بدید

  2. راضیه گفت:

   واقعا عالی بود به خصوص حفظ سریع در خوابش خیلی برام جالب بود😍

  3. علیرضا کشوری گفت:

   درود و خداقوت.به استاد و بهارمنی عزیز
   کلمات و تصویر سازی آن برام در فراگیری درس و شعر و ترانه مسئله بود. حل شد. نان پدر و شیر مادر حلالت

  4. آلا شرفی گفت:

   بسیار ممنونم آقای حامدی قسمت حفظ شعر بهم خیلی کمک کرد.

  5. پویا گفت:

   سلام جناب حامدی
   بسیار مطالب جالب و مفید بودند.
   واقعا خیلی نیاز داشتم این مقاله رو

  6. پویا گفت:

   خیلی ممنونم من این مقاله رو خیلییی نیاز داشتم ممنونم مطالب هم خیلی مفید بودن

  7. پویا گفت:

   عالی ممنونم این مقاله رو خیلی خیلی نیاز داشتم خیلی ممنون مطالب هم خیلی مفید هستند

  8. سارا گفت:

   خیلی خوب بود ممنونم استاد حامدی عزیز👏🌷

  9. آتنا گفت:

   تکنیک تصویر سازی برای حفظ کردن سریع مطالب عااالیه و ارتباط خوبی برای یادگیری مطالب ایجاد میکنه
   یادمان باشد که چیزی را حفظ نکنیم بلکه درک کنیم.
   تمرینات جالبی هم در ویدیو گفته شده حتما توصیه میکنم ببینید.
   ممنون از آقای حامدی و تیم قدرتمندشون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *