0
0

حفظ کردن سریع به 3 روش هیجان انگیز + فیلم آموزشی

8057 بازدید
حفظ کردن سریع

در این مطلب به یادگیری روش های نوین حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز، می‌پردازیم. این که چطور خیلی سریع هر چیزی را حفظ کنیم. بلند خوانی کتاب و تکرار جملات برای حفظ کردن دیگر منسوخ شده است. چون از ما زمان زیادی می‌گیرد. اما یادگیری سریع و به ذهن سپردن با تکنیک‌های جدید بسیار راحت است. فقط کافیست یک سری تکنیک‌های خیلی سریع را یاد گرفته باشیم. یه تکنیک قوی را ابتدای مقاله از استاد امیرحسین حامدی رتبه 2 کنکور مشاهده کنید.

 

تمرینی که در بالا به شما ارائه شد یکی از بهترین تمرین‌های تقویت حافظه هست. پیشنهاد می‌کنیم کد‌های که گفته شد را تا 100 یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی حفظیات خود را قوی کنید. این تمرین به فعالیت دونیم کره مغز کمک بزرگی می‌کند.

 

دریافت کدینگ لغت

شاید اصلا باورتان نشود ولی یادگیری و حفظ کردن خیلی ساده هست به شرطی که راهش را یاد بگیریم. اگر می‌خواهید مطالب درسی، شعر، لغت، زبان انگلیسی و قرآن حفظ کنید یا شب امتحان است و کلی مطلب حفظ کردنی دارید، این مطلب مناسب شماست.

در واقع هدف از این مطلب این است که شما راهکار های سریع حفظ کردن را فرا بگیرید و هوشمندانه عمل کنید. مشتاقانه و با تمام وجود با هم خفن ترین روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز را شروع کنیم. برای اینکه متوجه شوید یادگرفتن چقدر ساده هست فیلم پایین را مشاهده کنید. ثنا خانم یکی از شرکت کنندگان دوره نخبگان یادگیری و حافظه هست.

در این مطلب پاسخ سوالات پایین را پیدا می‌کنید:

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه
 • چگونه از تکنیک های حفظ کردن سریع استفاده کنیم؟
 • چگونه ماندگاری اطلاعات حفظ شده را در ذهن خود بیشتر کنیم؟
 • چگونه شعر حفظ کنیم؟
 • برای تقویت حافظه چه کار کنیم که زود حفظ کنیم؟
 • چگونه با یک بار خواندن حفظ شویم؟
 • از چه خوراکی‌هایی برای حفظ سریع مطلب، استفاده کنیم؟

چگونه سریع حفظ کنیم

فقط کافیست کارهایی ساده ولی هوشمندانه انجام دهید که تا به حال آن‌ها را فرا نگرفته‌اید. برای گام اول باید بدانید، زمانی که از دو نیم‌کره مغز خود استفاده کنید یادگیری شما تا 5 برابر افزایش پیدا می‌کند. با تلاش خیلی کمتر می‌توانیم نتایج خیلی بهتر بگیریم. فرض کنید 5 برابر سریع‌تر حفظ کنید و ماندگاری مطالب را تا چندین برابر افزایش دهید. در پادکست پایین از امیرحسین حامدی نکات مهمی راجب تند حفظ کردن یاد می‌گیرد.

با توجه به پادکست و فیلم بالا متوجه شدیم که یکی از روش‌های نوین برای حفظ کردن سریع مطالب درگیری دو نیم‌کره مغز است. اما دقیقا از چه تکنیکی استفاده کردیم؟

تکنیک تصویر سازی برای حفظ کردن سریع مطالب

در فیلم بالا دو نیم کره مغز خود را درگیر کردیم. به این صورت که لغات و اعداد نیم کره چپ مغر را درگیری می‌کردند و تصویرهای ذهنی و اشکالی که ساختیم نیم‌کره راست مغز ما را درگیری می‌کردند. همین کار ساده باعث شد که یادگیری ما تا 5 برابر افزایش پیدا کند. به شما قول میدهم لغاتی که الان یاد گرفتید را تا چندین روز و بدون این که بخواهید تکرار کنید، به خاطر دارید.

قرار هست اصلی‌ترین تکنیک‌های حفظ کردن سریع را در این مطلب یاد بگیریم. فقط یادتان باشد که بدون عمل کردن بدون آموخته‌ها شما نمی‌توانید نتیجه زیادی بگیرید. برویم سراغ دو عامل اصلی دیگر برای حفظ کردن سریع بصورت علمی و عملی

تکنیک تصویرسازی

مغز ما تصویر را 60.000 برابر سریع‌تر تصاویر را از متن پردازش می‌کند. این آماری فوق‌العاده هست که فقط با دانستن آن می‌توانیم تغییرات بزرگی در یادگیری خود خلق کنیم.

پردازش مغز

از این به بعد شما هر چیزی که خواستید سریع حفظ کنید یا آن را خلاصه نویسی کنید سعی کنید به صورت تصویر در بیاروید. هر چقدر هم در تصاویر خود از رنگ‌ها استفاده کنید، به نفعتان هست. نقشه ذهنی یکی از روش هایی هست که خیلی راحت با آن می‌توانید از مطالب عکس برداری کنید. دقیقا همان محتوایی که روی کاغذ می‌کشید را می‌توانید در ذهن خود ثبت و نهادینه کنید و در جلساتی مانند امتحان، آن تصاویر را بخاطر آورید. برای یادگیری و آموزش رسم نقشه ذهنی کلیک کنید.

تند حفظ کردن

بعضی از افراد می‌گویند نمی‌تونم حفظ کنم؛ در صورتی که از روش‌های اشتباهی برای تند حفظ کردن استفاده می‌کنند. یک از بهترین روش‌های تند حفظ کردن همان نقشه ذهنی است که در کنار تمرین‌های تقویت حافظه به ما کمک می‌کند.

 

تفاوت تصاویر و کلمات

برای مطالعه مقاله چطور رتبه برتر کنکور شویم، کلیک کنید.

چرا اکثر انسان‌ها کتاب رمان را بیشتر دوست دارند؟

سوالی از شما دارم؟ ایا تا به حال کتاب‌های رمان را خوانده‌اید؟ چرا در دنیا کتاب‌های داستان و رمان بیشترین طرفدار را دارند؟ چون افراد زمانی که دارند کتاب رمان را مطالعه می‌کنند، داستان کتاب را در ذهن خود به تصویر می‌کشند. رمان‌ها داستان‌هایی را در ذهن ما خلق می‌کنند. ذهن ما عاشق به تصویر کشیدن مطالب است و به همین خاطر خیلی‌ها به مطالعه کتاب‌های رمان علاقه‌مند هستند.

شما الان به یک فیل سبز رنگ فکر نکنید. به یک جاروبرقی قرمز رنگ فکر نکنید. طبیعتا نتوانستید به موارد قبل فکر نکنید. اینکار بصورت اتوماتیک انجام می‌شود.

 

طرف شبیه میمونه

مثلا زمانی که یک نفر به دیگری می‌گوید طرف مثل میمون میمونه شما سریعا تصویر بالا را در ذهن خود مجسم می‌کنید. (این حرف‌ها زشت است، نزنید:) پس یکی از 3 روش نوین برای حفظ سریع مطالب را یاد گرفتیم و وقت آن رسیده است که شما به صورت کاربردی بتوانید مطالب دیگر را تصویر سازی کنید.

چگونه کتاب و درس را سریع حفظ کنیم

دومین روشی که باید به زندگی خودتان اضافه کنید نقشه ذهنی یا mindmap است. این روش خلاصه نویسی و یادگیری هم مبتنی بر مغز است. دقیقا نقشه ذهنی دو نیم‌کره مغز ما را در آموزش درگیری می‌کند. به صورت خلاصه نقشه ذهنی قسمت‌هایی از مغز را درگیر می‌کند که ما به صورت معمولی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنم مهارت کشیدن نقشه ذهنی را به سبک زندگی خود اضافه کنید. چون نه تنها در یادگیری بلکه در روش تفکر و سخنرانی و بارش فکری به شما کمک می‌کند.

یادگیری و حفظ کردن سریع در خواب

آخرین روش از 3 روش نوین برای حفظ کردن مطالب یادگیری در خواب است. موضوعی که به شما کمک می‌کند خیلی سریع نتیجه بگیرید. جالب است بدانید که شما خیلی راحت می‌توانید در خواب هم یاد بگیرید و یا مطالب را حفظ کنید. یادگیری خیلی ساده هست اما باید روش‌های آن را بدانیم. بهتر است از این تکنیک زمانی استفاده کنید که حجم زیادی از اطلاعات را می‌خواهید در مدت کوتاهی حفظ کنید. برای یادگیری کامل یادگیری در خواب که به حفظ کردن سریع ما به شدت کمک می‌کند، روی متن زیر کلیک کنید.

داستان‌ نحوه مطالعه با نقشه ذهنی

 

چطور حفظیاتمان را قوی کنیم

1. آب بنوشید:

بیشتر حجم مغز ما را آب تشکیل داده است. اگر به میزان کافی آب به مغز نرسد نمی‌تواند خوب عمل کند. پیشنهاد می‌کنم هنگام یادگیری همیشه بطری آبی کنار خود بگذارید. این کار باعث می‌شود دائما به فکر آب‌خوردن باشید و از تنبلی برای نوشیدن آب جلوگیری کنید. مصرف آب شما باید به اندازه‌ای باشد که رنگ ادرار شما به رنگ سفید در بیاید. رنگ زرد ادرار نشان دهنده کم آبی بدن است.

برای مطالعه مقاله آموزش تندخوانی ،کلیک کنید

2. برای یادگیری حفظ نکنید

تا به این قسمت راه‌کارهایی خوب در رابطه با حفظ کردن سریع با هم یاد گرفتیم. اما کدام یک به معنای واقعی حفظ کردن بود؟(مثلا تصویر سازی حفظ کردن نیست) حفظ کردن برای مغز مفید است و باعث پویایی آن می‌شود. اما یادگیری حفظ کردن نیست. حفظ کردن مطالب درسی و کتاب اثرات منفی خود را دارد.

3. خوراکی های مناسب برای یادگیری سریع

خیلی از ما به دنبال این هستیم که چه خوراکی‌هایی حافظه ما را قوی تر می‌کند. اما راز مهم‌تری وجود دارد. آن هم این هست که یک سری خوراکی‌ها لطمه بزرگی به حافظه ما میزند که حتی با خوردن خوراکی‌های مفید قابل جبران نیست. بنابراین چه چیز‌هایی نخوریم که حافظه قوی تری داشته باشیم؟ کنسرو‌ها، نوشیدنی‌ها، سوسیس و کالباس و هر تغذیه‌ای که مواد نگه دارنده دارد آسیب جدی به حافظه ما میزند و نمی‌گذارد که در زمان کم مطالب زیادی را حفظ کنیم.

حفظ کردن ـ داستان بهارمن

این که یک نکته را درک کنیم با اینکه مدرک آن را داشته باشیم، زمین تا آسمان متفاوت است. به عنوان مثال در درس دینی یاد گرفتیم که دروغگو دشمن خداست، اما در امتحان همان درس خیلی‌ها تقلب می‌کردند. حفظ کردن باعث یادگیری نمی‌شود.

چه چیز‌هایی را حفظ کنیم

برای این که حافظه بهتری داشته باشیم و از ظرفیت مغز خودمان به خوبی استفاده کنیم نیاز است که آن را آکبند نگه نداریم و از آن استفاده کنیم. بهترین مطالبی که می‌توانیم حفظ کنیم، چیست؟

 

جدول ضرب
برای مطالعه مقاله تقویت حافظه، کلیک کنید.

 • لغات زبان‌های مختلف
 • اسامی دیگران
 • نویسنده کتاب‌ها
 • شماره تلفن نزدیکان زندگی
 • شعر و ضرب‌المثل
 • رمز‌ها و پسورد‌های خود

چگونه شعر حفظ کنیم

شعر حفظ کردن، گام بسیار ساده‌ای است به شرطی که یک سری تکنیک‌های ساده و کاربردی را اجرا کنیم؛ یکی از این تکنیک‌ها را تا به اینجا در این مطلب یاد گرفتیم که آن هم تصویر سازی بود. قبل از این که بخواهیم شعری را حفظ کنیم بهتر است، کل آن را بخوانیم و سعی کنیم آن را به تصویر بکشیم. زمانی که مرحله به مرحله شعر را به تصویر بکشیم یادگیری آن برای ما ساده می‌شود.

حفظ کردن ـ داستان های بهارمن

راه‌کارهایی تاثیر گذار برای حفظ کردن سریع مطالب

چند نکته را با هم سریعا مرور کنیم که روی سرعت و کیفیت یادگیری شما به شدت مفید است:

1. خواب مناسب

مغز شما به استراحت و خواب با کیفیت احتیاج دارد. زمانی که آن را از مغز خود بگیرید، خوب عمل نمی‌کند و به مشکل می‌خورید. افراد موفق دنیا به شدت روی خواب خود سخت‌گیر هستند و دائما مواظب هستند خواب خود را به هم نریزند.

2. ورزش کردن

اولین تاثیر مثبت ورزش کردن روی مغز است. یعنی بیشتر از این که روی بدن و جسم شما تاثیر بگذارد، روی مغز شما تاثیر می‌گذارد. پس به فرآیند زندگی خود نگاه کنید و ببینید که چه زمان‌هایی می‌توانید ورزش کنید.

3. تمرکز برای حفظ کردن

تمرکز کلیدی مهارت قرن 21 است. تمرکز مهارت است و در دنیای امروزی به آن به شدت نیاز داریم. فرد موفقی را می‌شناسید که بدون تمرکز توانسته باشد، به دستاوردی برسد؟ تمرکز مثل یک ماهیچه می‌ماند و ما تمرین کردن می‌توانیم آن را تقویت کنیم.

4. به دیگران یاد دهید

شاید باورتان نشود ولی اگر شما نکاتی که یاد گرفته‌اید را به دیگران یاد دهید، انقلابی در یادگیری شما ایجاد می‌شود. زمانی که یک کتاب را مطالعه می‌کنید درصد یادگیری شما فقط 10 درصد است.

اما زمانی که همان اطلاعات را برای دیگران بازگو می‌کنید، درصد یادگیری شما به 90 درصد می‌رسد. برای اینکه قدرت این تکنیک را متوجه شوید، لطفا همین امروز این کار ساده را انجام دهید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که چقدر راحت می‌توانید در امتحانات و آزمون‌های مختلف، حفظیات خود را روی برگه پاسخ دهی پیاده سازی کنید.

 

حرف پایانی مقاله حفظ کردن سریع

چگونه تند حفظ کنیم که دیگر یادمان نرود؟ حفظ کردن سریع یکی از توانایی‌هایی که در زندگی و تحصیل شما را خیلی جلو می‌اندازد. برای ساختن این توانایی قدرتمند نیاز است که حافظه و تمرکز خود را بیشتر کنید و استرس خودتان را مدیریت کنید. اما چگونه با یک بار خواندن حفظ شویم؟ همانطور که در پادکست و فیلم این مطلب توضیح داده شد می‌توانیم از تکینک یادگیری در خواب و نقشه ذهنی استفاده کنیم. این تکنیک‌های حفظ کردن قدرتمند را به کار بگیرید تا در کوتاه مدت نتیجه بگیرید. اگر سوالی داشتید می‌توانید در بخش کامنت‌های همین مقاله از ما بپرسید. پیشنهاد می‌کنم از مشاوره رایگان بهارمن برای یادگیری مهارت‌های مطالعه استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=6839
اشتراک گذاری:

نظرات

419 نظر در مورد حفظ کردن سریع به 3 روش هیجان انگیز + فیلم آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: 8 تمرین تقویت حافظه برای کنکور (منتخب سال 2021) ـ بهارمن
 2. بازتاب: عوامل موثر بر یادگیری (آپدیت 2021) ـ مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم (آپدیت 2022)
 4. دمتون گرم مقاله ی فوق العاده و درجه یکی بود 👌💯❤️❤️
  واقعا اون ویدئوی اول مقاله خیلی برام جالب بود و واقعا وقتی دیدم به راحتی میتونستم کلمات و شماره ی اون کلمات رو حفظ کنم، مو به تنم سیخ شده بود و برگام ریخته بود 😂😅😅🤯
  خیلی برام جالب بود که مغز ما تصاویر رو 60000 برابر سریعتر از متن پردازش میکنه. واقعا وقتی از هر دو نیمکره ی مغزمون توی مطالعه کردن و یادگیری مطالب استفاده می‌کنیم، اون مطالب خیلی ماندگاری بیشتری در ذهنمون داره و استفاده از نقشه ی ذهنی هم به دلیل اینکه داریم یه نمودار به شکل ساختار نورون میکشیم و در عین حال داریم مطالب رو می نویسیم خیلی مؤثره و قدرت یادگیری و مرور مارو چندین برابر میکنه 👌💯👌اینکه ما توی خواب هم میتونیم مطالب رو یاد بگیریم هم خیلی برام جالب بود و واقعا مؤثره. و دقیقا هیچ وقت نباید مطالب درسی رو حفظ کرد و باید همیشه اون هارو فهمید تا بتونیم توی امتحانات و آزمون ها نتیجه ی موثری بگیریم.
  خیلی ممنونم بابت این مقاله ی عالی ❤️👌💯

  16

 5. خسته نباشید.
  مقاله عالی بود.
  بنظر من اگر بیایم مطالب رو یاد بگیریم خیلی بهتر از این هست که فقط اون مطلب رو حفظ کنیم.
  ممنون.

  8

 6. باسلام خدمت استاد عزیز وتیم خوب بهارمن
  دراین مقاله من نکات بسیار خوبی یاد گرفتم تا بتوانم بایادگیری سریع وبه ذهن سپردن مطالب در راه مطالعه موفق تر باشم.تکنیک هایی مانند تصویر سازی برای حفظ سریع خیلی جالب می باشندمغزما۶۰۰۰۰ برابر سریع تر تصاویر را نسبت به متن پردازش می کندهرچه یاد می گیریم خلاصه نویسی کنیم واز روش مایندمپ که خلاصه نویسی ویادگیری مبتنی برمغز است و هردونیمکره را درگیر می کند استفاده کنیم وحتی درخواب می توانیم یادگیری داشته باشیم .بانوشیدن آبوخوراکی مناسب حفظیات را تقویت کنیم وبرای یادگیری حفظ نکنیم بلکه اسامی، لغات، نویسنده ها،شماره تلفن نزدیکان،شعر وضرب المثل ورمز وپسوردها را حفظ نماییم .خواب مناسب داشته باشیم ورزش کنیم وبه دیگران هم آموزش دهیم چون با این روش یادگیری خودمان هم تا ۹۰ درصد افزایش پیدا می کند .ممنون استاد از مطالب بسیار مفیدی که آموزش می دهید .

  9

 7. سلام وقت به خیر
  ممنون از محتوا و مقاله های بسیار مفید و کاربردی که طی این چالش در اختیار ما قرار دادید و ما را برای یادگیری مهارت های مختلف زندگی همراهی کردید.در این مقاله مهارت حفظ مطالب به روش نوین بررسی شد،این مهارت برای افرادی که شب امتحانی هستند و حفظ کردن مطالب با سرعت زیاد برایشان دشوار است بسیار مناسب و ضروری است .
  ما در حفظ کردن باید از بلند خوانی بپرهیزیم و تنها با مطالعه چشم مطالب را در ذهنمان ذخیره کنیم و برای بازدهی و یادگیری بیشتر
  باید دو نیمکره ذهنمان را به کار بگیریم ، یکی از راهکارهایی که هر دو نیمکره ذهن ما را درگیر می‌کند نقشه ذهنی است که با تصویرسازی با سرعت بیشتری مطالب را یاد بگیریم.
  یادگیری این مهارت بسیار آسان است به صورتی که با خوابیدن ، آب خوردن ، ورزش ، تمرکز و یاددادن مطالب به دیگران میتوان مطالب را به روش نوین در ذهن خود ثبت کنیم و همینطور از وقت خود به بهترین نحو استفاده کنیم .

  4

 8. سلام
  میتونیم برا حفظ کردن اینکارو کنیم واسه خودمون کد گذاری کنیم رمز بزاریم و توی کوتاه ترین فاصله مرور کنیم
  ممنون از بهار من برای این مطلب مفید

  4

 9. سلام ، از مطالب استفاده کردم ، مفید بودن ، سعی میکنم با این روش به تند خوانی سریع برسم

  5

 10. سلام وقت بخیر💚
  تو این مقاله سه روش حفظ کردن یادگرفتیم که تصویر سازی و نقشه ذهنی و یادگیری در خواب بود …
  و اینکه برای تقویت حافظه آب زیاد بنوشیم و برای یادگیری حفظ نکنیم و یک سری خوراکی های کنسروی و سوسیس و کالباس و… نخوریم
  و یک سری راهکار های برا حفظ سریع هم خواب مناسب و کافی و ورزش کردن و تمرکز کردن که مهمترین مهارت قرن است و اینکه چیزی که یاد  میگیریم رو به دیگران یاد بدهیم…
  ممنون از مقاله خوبتون💚🙏🏼

  10

 11. خدا قوت جناب حامدی
  مقاله خیلی عالی و مفیدی بود
  واقعا لذت بخش بود
  ممنون بابت این اطلاعات مفیدی که در اختیار ما میگذارید
  خسته نباشید🌺

  5

 12. سلام و عرض ادب و احترام ، مقاله ی مفیدی بود استاد حامدی ، شگفت انگیز و هیجان انگیز بود،

  4

 13. سلام عصرتون بخیر باشه دوستان.
  نقشه ذهنی برای مرحله آخر مرور خیلی بدرد میخوره مخصوصا که میخوای تمام مطالب رو یکجا داشته باشی و هی دنبالشون نگردی.
  توصیه میکنم تمام مطلب رو نگنجونید توی نقشه و از نماد ها یا اشکال استفاده کنید و کلمات کلیدی رو بنویسید
  ممنون ازتون♾

  2

 14. سلام ممنون از مقاله عالیتون
  به نظر من هیچ چیز سخت نیست فقط باید راهش رو یاد گرفت هر جا احساس میکنیم خیلی داریم اذیت میشیم راهمون اشتباهه مثل همین مطالعه که باید تکنیک هایش رویاد بگیریم فکر میکنیم باید بی خوابی بکشیم در صورتی که یاد گیری مون توی خوابه

  8

 15. سلام وقتتون بخیر و شادی
  واقعا مقاله های استاد حامدی حرف نداره
  و خیلی هم پرکاربرده
  ممنون که این همه زحمت براشون میکشین استاد
  کاش اینارو تو مدرسه بهمون یاد میدادن بجای احتماعی و…
  حیف واقعا
  اگ ب ماها بجای دینی و اجتماعی و محیط زیستو… اینا، این تکنیک هارو یاد میدادن
  الان خیلی خیلی پیشرفت کرده بودیم
  حیف واقعا حیف
  مطالب این مقاله خیلی خیلی عالی بود
  و تکنیک هاشم بسیار جذاب
  موفق و موید باشین

  5

  1. سلام عاطفه عزیز
   ما وقتی برای حسرت خوردن نداریم.
   گذشته گذشته
   به این فکر کن که الان میتونی چکارهایی انجام بدی
   وگرنه در آینده حسرت زمان الانت رو میخوری
   خوشحالم که مسیر خوبی رو داری پیدا میکنی
   شاد و سلامت و ثروتمند باشی

   5

 16. سلام
  نکات بسیار جالبی بود
  من سعی میکنم از نکته زیاد آب خوردن ورزش کردن و به دیگران یاد دادن استفاده بکنم.

  3

1 16 17 18