0
0

بهترین زمان یادگیری

2889 بازدید
بهترین زمان یادگیری

در مقاله بهترین زمان یادگیری به نکاتی می‌پردازیم که شما آرزو می‌کردید زودتر با این محتوای این مطلب آشنا می‌شدید و آن را مطالعه می‌کردید. هم‌چنین متوجّه می‌شوید که در زمان کلاس‌های آموزشی چه بلایی سرمان آمده است. برای این که یادگیری خیلی بهتری داشته باشیم واجب است بهترین زمان یادگیری خود را بدانیم. در فیلم پایین بهترین زمان یادگیری خود را متوجه خواهید شد

طلایی‌ترین زمان یادگیری ما


در این بخش از مقاله شما متوجّه می‌شوید در چه ساعت‌هایی می‌توانید خوب یاد بگیرید. هم‌چنین برای یادگیری بهتر در مغز به چه هورمون‌هایی احتیاج دارید و باید چه اقداماتی را انجام دهیم.

در انتهای این مطلب پاسخ سوالات زیر را متوجه می‌شوید:

 • در حالت معمولی ساعت یادگیری ما چند دقیقه است؟
 • برای ترشّح هورمون‌های یادگیری باید چه‌کار‌هایی انجام دهیم؟
 • چرا خنده برای یادگیری ما مفید است؟
 • در چه زمانی از شبانه روز مطالعه کنیم؟

خستگی هنگام مطالعه و یادگیری

طبیعتاً برای شما هم اتّفاق افتاده است که در کلاس‌های آموزشی بعد از گذشت دقایقی، نتوانسته باشید محتوای خاصّی را یاد بگیرید و احساس خستگی، کلافگی کنید و دچار علائم حواس‌پرتی شوید. دلیل این اتّفاقات چیست؟

دلیل این است که تا 25 دقیقه بهترین زمان یادگیری ما اتفاق می‌افتد و بعد از 25 دقیقه  احساس خستگی در ما کم‌کم شروع می‌شود و به‌جایی می‌رسد که بعد از 30 دقیقه یادگیری برای ما سخت و دشوار می‌شود و برای ادامه یادگیری نیاز به ترشح یک‌سری هورمون‌ها در مغز خود داریم.

هورمون‌‌های یادگیری و حافظه

 1. دوپامین
 2. استیل کولین
 3. نوراپی نفرین

این هورمون‌ها چگونه در مغز ما ترشّح می‌شوند؟

زمانی که می‌خندیم، کار جدیدی انجام می‌دهیم و روی یک‌چیز تمرکز می‌کنیم این هورمون‌ها ترشّح می‌شوند. زمانی که این کار را انجام دهیم بهترین زمان یادگیری ما آغاز می‌شود.

برای ترشح دوپامین چه باید کرد

دوپامین مهم‌ترین نقش را در ایجاد لذّت و پاداش دارد، افزایش دوپامین در نقاط خاصّی از مغز که به «مرکز پاداش» معروف‌اند، ترشح می‌شوند. دوپامین هورمونی است که ما به آن برای یادگیری نیاز داریم. ترشح دوپامین به ما انگیزه و انرژی می‌دهد و کاهش سطح آن باعث می‌شود همیشه خسته و بی‌انرژی باشیم.

نقش خنده در یادگیری

یکی از راه‌های ترشّح دوپامین در مغز خندیدن است که به‌راحتی در کلاس‌های آموزشی ترشّح می‌شود. لطفا به جواب این سوال کمی فکر کنید. در کلاس‌های آموزشی که  در آن خنده‌ی بیشتر بود یادگیری بهتری داشتید یا در کلاس‌هایی که هیچ خنده‌ای وجود نداشت؟ زمانی که بخندیم یادگیری خیلی بهتری داریم.

بهترین زمان یادگیری

ترشّح دوپامین به‌راحتی می‌تواند صورت بگیرد. این موضوع بسیار مهم است و ای کاش تمامی مُدرّسان و معلّمان به آن توجه می‌کردند. یادتان باشد برای اینکه همیشه در بهترین زمان یادگیری باقی بمانید، خنده را فراموش نکنید.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

برای مطالعه مقاله “روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز” کلیک کنید

چگونه هورمون‌‌های یادگیری را افزایش دهیم

برای ترشّح هر سه هورمون چه کارهایی باید انجام دهیم؟ کارهای زیادی وجود دارد تا این هورمون‌ها در مغز ما ترشّح شود. مثلاً برای این‌که کاری جدید انجام دهیم و هم نیاز به تمرکز داشته باشیم، نوشتن را با دست مخالف انجام دهیم. یا می‌توانیم کلمات را به دو صورت برعکس بنویسیم. حالت اول این است که جمله‌ای را برعکس بنویسیم به‌عنوان مثال: من امیرحسین حامدی هستم. تبدیل می‌شود به: هستم حامدی امیرحسین من. و حالت دوم این است که هر کلمه را برعکس بنویسیم: در این صورت امیرحسین حامدی تبدیل می‌شود به: یدماح نیسح ریما

عملگرایی در آموزش و یادگیری

لطفاً همین الآن هورمون‌های لازم برای یادگیری را در مغز ترشّح کنید و شروع به انجام چنین تمریناتی کنید. برای اینکه بهترین زمان یادگیری خود را تجربه کنیم نیاز داریم که کارهایی انجام دهیم که افراد معمولی آن‌ها را انجام نمی‌دهند.

بهترین زمان یادگیری

زمان انجام این بازی‌های یادگیری چه مقدار است؟

شاید باورتان نشود امّا شما با انجام 2 الی 3 دقیقه بازی، می‌توانید تمامی هورمون‌های لازم را برای یادگیری فراهم کنید. ترشح این هورمون‌ها باعث می‌شود در بهترین ساعت یادگیری خود قرار بگیرید.

بهترین زمان یادگیری

تا جایی که امکان دارد سعی کنید این بازی‌ها را گروهی انجام دهید و با دیگران به اشتراک بگذارید؛ چون باعث خنده‌ی بیشتر و در نتیجه ترشّح هورمون دوپامین می‌شود.

مایکل مرزنیج از متفکر ترین دانشمندان در بحث نوروسایسنس چه می‌گوید؟

آقای مایکل مرزنیچ بر این باور است که با انجام دادن یک سری کارهای ساده می‌توان بهترین بهره‌وری را از مغز داشت. او در سخنرانی و مقاله‌های خود بیان می‌کند که حتما مغز خود را به چالش بکشید تا از حافظه بهتری برخوردار باشید و بتوانید بهترین یادگیری را تجربه کنید. بازی که در متن بالا مشاهده کردید، یکی از بازی‌های هوش و حافظه است که آقای مرزنیچ روی انجام آن تاکید بسیاری دارد.

بهترین زمان یادگیری

مهم‌ترین نکته در مقاله ” بهترین زمان یادگیری “

زمانی که در کارگاه مهارت‌های مطالعه‌ یش این نکته را آموزش می‌دهم، همه دوستان شرکت‌کننده متوجّه می‌شوند که بعد از 25 دقیقه بهتر است هورمون‌های لازم برای یادگیری را در مغزشان ترشّح کنند؛ امّا زمانی که این بازی‌ها را از قصد اجرا نمی‌کنم و محتوای آموزشی را بعد از 25 دقیقه باز هم ارائه می‌دهم؛ کمتر کسی یادش می‌افتد که به من بگوید زمان انجام ترشّح هورمون‌های یادگیری رسیده است.

بهترین زمان یادگیری

با اینکه این دوره گران‌قیمت است اما با این حال باز هم افراد نمی‌توانند از تمامی اطلاعات استفاده کنند. چون تعداد مهارت‌هایی که یاد میگیرند به شدت بالا است و طبیعتا نمی‌توانند از همه دانشی که به آن‌ها انتقال داده میشود، استفاده کنند. بنابراین میزان یادگیری شما به قیمت نیست، به میزان عملگرایی شما به آموخته‌هایتان است.

چگونه خردمند شویم؟

دقیقاً فرق دانستن و خِرَد اینجاست. اگر شما این هورمون‌ها را در زمان مناسب ترشح کنید؛ یعنی توانسته‌اید از آموخته‌هایتان به‌خوبی استفاده کنید و آن‌ها را در زندگی خود پیاده‌سازی کنید؛ امّا اگر فقط این نکته را بدانید و عمل نکنید؛ هیچ تأثیری در زندگی و یادگیری شما نخواهد گذاشت.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم (5 قانون ابدی برای رتبه شدن در کنکور)

خیلی از افراد فقط به دنبال جمع آوری اطلاعات هستند. این افراد بخاطر اینکه به آموخته‌های خود عمل نمی‌کنند، هر روز عزت نفس‌شان را کاهش می‌دهند. برای اینکه به یک زندگی بهتر برسیم نیاز هست که عملگرا باشیم. فکر کنید که با خواندن این مطلب باید چه اقدام‌هایی را در سبک یادگیری خود ایجاد کنید.

در چه زمانی از طول روز مطالعه کنیم؟

همه ما انسان‌ها زمانی که از خواب بیدار می‌شویم تعدادی منابع داریم که هر چقدر از بیداری‌مان می‌گذرد، سطح آن‌ها کاسته می‌شود. منظور از منابع موارد پایین هستند.

 1. میزان تمرکز
 2. میزان انرژی
 3. میزان اراده
 4. میزان تصمیم گیری درست و علکرد ذهن

بنابراین اگر می‌خواهیم با تمرکز و انرژی بالایی مطالعه کنیم، نیاز هست که صبح زود از خواب بیدار شویم و به مطالعه با روش اصولی بپردازیم. اگر به سحرخیزی عادت کنید، روند مطالعه برای شما خیلی راحت می‌شود.

خلاصه‌ای از بهترین زمان یادگیری

یک یادگیرنده‌ی حرفه‌ای تلاش می‌کند آموزش‌ها را در زندگی خودش پیاده‌سازی کند. او به‌خوبی می‌داند که برای درک بهتر آموخته‌هایش باید هورمون‌هایی در مغز خود ترشّح کند و این کار را در هر محیط یادگیری انجام می‌دهد. در واقع ما در هر فضای آموزشی که قرار داریم باید یک سری رفتار‌ها را برای این که در زمان یادگیری بهتری باشیم، باید انجام دهیم. حالا این آموزش‌ها چه می‌خواهد مطالعه‌ یک کتاب باشد، یا می‌خواهد کلاس‌ها و آموزش‌های غیر حضوری یا حضوری مثل مشاهده‌ ویدیو یا سمینار‌های آنلاین باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=7157
اشتراک گذاری:

نظرات

137 نظر در مورد بهترین زمان یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: 8 تمرین تقویت حافظه برای کنکور (منتخب سال 2021) ـ بهارمن
 2. سلام وقتتون بخیر
  امیدوارم حالتون عالی باشه.🌸🌸
  ما توی این مقاله متوجه می‌شیم که توی چه ساعت‌هایی می‌تونیم خوب یاد بگیریم.
  و همچنین با هورمون‌های یادگیری آشنا شدیم.
  واقعا اینکه خنده باعث یادگیری بهتر میشه کاملا درسته
  چون من به عنوان یه دانش آموز وقتی توی یه کلاس خشک و یک نواخت حضور پیدا میکنم هر چقدر هم که مطالب و نکات مفید و آموزنده باشه بازم نمی‌تونم به خوبی با کلاس ارتباط بگیرم و مطالب برام جا بیوفته.
  ولی وقتی اون شخص استاد و یا دبیر با خنده و نشاط کلاس جلو میبره قطعا با ترشح دوپامین و هورمون‌های یادگیری توی مغز من
  مطالب به صورت یه بازی شیرین توی ذهن من ماندگار میشه.
  و بازی هم به همین صورت…
  با اینکه شاید اکثر افراد فکر کنن که جوونا یا دانش اموزای‌ نزدیک به کنکور به هیچ وجه حق بازی ندارن!
  این اصلا درست نیست‌، خودِ من سال بعد کنکور میدم و اکثر مواقع با خواهر و برادرهای کوچکتر از خودم گروهی بازی میکنیم‌
  و واقعا کاملا حس میشه که تا ساعتها‌ بعد من احساس نشاط و سرحالی میکنم.
  بسیاری از نکات جالب و کاربردی که فرمودید رو من تونستم مطالعه کنم و واقعا هم لذت بردم از خوندن مقالتون.
  تنتون سالم و دلتون شاد.
  خدا قوت.❤️

  2

  1. سلام زهرا عزیز
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده
   همچین مچکرم از دعای قشنگتون
   موفق باشید

   1

 3. سلام مقاله در مورد بهترین زمان یادگیری بود نکات جالبی واقعا تاثیر خنده و بازی های فکری اشنا شدم و چقدر خوب در مورد انسان های خردمند و موفق میگید تا مسیر درستی انتخاب کنیم و عمگرا بودن و چقدر مهمه بهره ببریم ممنون.

  1

 4. سلام وقت بخیر .
  این مقاله هم بسیار عالی و پر از نکات مفید و کلیدی بود.
  و اینکه تاثیر گذاری هورمون ها چقدر نوع و اندازه فهمیدن و یادگیری تاثیر گذار هست.
  اگر ما به کوچکترین چیزها مثل ترشح هورمونها هم دقت کنی میتونیم سطح یادگیری و فهم مون رو از یک مطلب بسیار بالا ببریم.
  ممنون از زحمات شما.

  1

  1. سلام ملیکا عزیز
   نکات کوچک ولی مهمی وجود داره که اگر ما اونارو رعایت کنیم، نتیجه خیلی بهتری می‌گیریم
   موفق باشید

   2

1 6 7 8