مقالات, مهارت‌های مطالعه

بهترین زمان یادگیری

 • بهترین زمان یادگیری

  در مقاله بهترین زمان یادگیری به نکاتی می‌پردازیم که شما آرزو می‌کردید زودتر با این محتوای این مطلب آشنا می‌شدید و آن را مطالعه می‌کردید. هم‌چنین متوجّه می‌شوید که در زمان کلاس‌های آموزشی چه بلایی سرمان آمده است. برای این که یادگیری خیلی بهتری داشته باشیم واجب است بهترین زمان یادگیری خود را بدانیم. در فیلم پایین بهترین زمان یادگیری خود را متوجه خواهید شد

   

  طلایی‌ترین زمان یادگیری ما

  در این بخش از کتاب شما متوجّه می‌شوید در چه ساعت‌هایی می‌توانید خوب یاد بگیرید. هم‌چنین برای یادگیری بهتر در مغز به چه هورمون‌هایی احتیاج دارید و باید چه اقداماتی را انجام دهیم.

  در انتهای این مطلب پاسخ سوالات زیر را متوجه می‌شوید:

  • در حالت معمولی ساعت یادگیری ما چند دقیقه است؟
  • برای ترشّح هورمون‌های یادگیری باید چه‌کار‌هایی انجام دهیم؟
  • چرا خنده برای یادگیری ما مفید است؟

  خستگی هنگام مطالعه و یادگیری

  طبیعتاً برای شما هم اتّفاق افتاده است که در کلاس‌های آموزشی بعد از گذشت دقایقی، نتوانسته باشید محتوای خاصّی را یاد بگیرید و احساس خستگی، کلافگی کنید و دچار علائم حواس‌پرتی شوید. دلیل این اتّفاقات چیست؟ دلیل این است که تا 25 دقیقه بهترین زمان یادگیری ما اتفاق می‌افتد و بعد از 25 دقیقه  احساس خستگی در ما کم‌کم شروع می‌شود و به‌جایی می‌رسد که بعد از 30 دقیقه یادگیری برای ما سخت و دشوار می‌شود و برای ادامه یادگیری نیاز به ترشح یک‌سری هورمون‌ها در مغز خود داریم.

  هورمون‌‌های یادگیری و حافظه

  1. دوپامین
  2. استیل کولین
  3. نوراپی نفرین

  هورمون‌ های یادگیری

  بهترین زمان یادگیری

  این هورمون‌ها چگونه در مغز ما ترشّح می‌شوند؟

  زمانی که می‌خندیم، کار جدیدی انجام می‌دهیم و روی یک‌چیز تمرکز می‌کنیم این هورمون‌ها ترشّح می‌شوند. زمانی که این کار را انجام دهیم بهترین ساعت یادگیری ما آغاز می‌شود.

  برای دوپامین چه باید کرد

  بهترین زمان یادگیری دوپامین مهم‌ترین نقش را در ایجاد لذّت و پاداش دارد، افزایش دوپامین در نقاط خاصّی از مغز که به «مرکز پاداش» معروف‌اند، ترشح می‌شوند. دوپامین هورمونی است که ما به آن برای یادگیری نیاز داریم. ترشح دوپامین به ما انگیزه و انرژی می‌دهد و کاهش سطح آن باعث می‌شود همیشه خسته و بی‌انرژی باشیم.

  نقش خنده در یادگیری

  بهترین زمان یادگیری

  بهترین زمان یادگیری

  یکی از راه‌های ترشّح دوپامین در مغز خندیدن است که به‌راحتی در کلاس‌های آموزشی ترشّح می‌شود. لطفا به جواب این سوال کمی فکر کنید. در کلاس‌های آموزشی که  در آن خنده‌ی بیشتر بود یادگیری بهتری داشتید یا در کلاس‌هایی که هیچ خنده‌ای وجود نداشت؟ زمانی که بخندیم یادگیری خیلی بهتری داریم. ترشّح دوپامین به‌راحتی می‌تواند صورت بگیرد. این موضوع بسیار مهم است و ای کاش تمامی مُدرّسان و معلّمان به آن توجه می‌کردند.

  برای مطالعه مقاله “روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز” کلیک کنید

  چگونه هورمون‌‌های یادگیری را افزایش دهیم

  برای ترشّح هر سه هورمون چه کارهایی باید انجام دهیم؟ کارهای زیادی وجود دارد تا این هورمون‌ها در مغز ما ترشّح شود. مثلاً برای این‌که کاری جدید انجام دهیم و هم نیاز به تمرکز داشته باشیم، نوشتن را با دست مخالف انجام دهیم.   یا می‌توانیم کلمات را به دو صورت برعکس بنویسیم. حالت اول این است که جمله‌ای را برعکس بنویسیم به‌عنوان مثال: من امیرحسین حامدی هستم. تبدیل می‌شود به: هستم حامدی امیرحسین من. و حالت دوم این است که هر کلمه را برعکس بنویسیم: در این صورت امیرحسین حامدی تبدیل می‌شود به: یدماح نیسح ریما

  عملگرایی در آموزش و یادگیری

  بهترین ساعت یادگیری

  بهترین زمان یادگیری

  لطفاً همین الآن هورمون‌های لازم برای یادگیری را در مغز ترشّح کنید و شروع به انجام چنین تمریناتی کنید. برای اینکه بهترین زمان یادگیری خود را تجربه کنیم نیاز داریم که کارهایی انجام دهیم که افراد معمولی آن‌ها را انجام نمی‌دهند.

  برای مطالعه مقاله “تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!” کلیک کنید

  زمان انجام این بازی‌های یادگیری چه مقدار است؟

  شاید باورتان نشود امّا شما با انجام 2 الی 3 دقیقه بازی، می‌توانید تمامی هورمون‌های لازم را برای یادگیری فراهم کنید. ترشح این هورمون‌ها باعث می‌شود در بهترین ساعت یادگیری خود قرار بگیرید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید این بازی‌ها را گروهی انجام دهید و با دیگران به اشتراک بگذارید؛ چون باعث خنده‌ی بیشتر و در نتیجه ترشّح هورمون دوپامین می‌شود.

  مایکل مرزنیج از متفکر ترین دانشمندان در بحث نوروسایسنس چه می‌گوید؟

  مایکل مرزنیچ آقای مایکل مرزنیچ بر این باور است که با انجام دادن یک سری کارهای ساده می‌توان بهترین بهره‌وری را از مغز داشت. او در سخنرانی و مقاله‌های خود بیان می‌کند که حتما مغز خود را به چالش بکشید تا از حافظه بهتری برخوردار باشید و بتوانید بهترین یادگیری را تجربه کنید. بازی که در متن بالا مشاهده کردید، یکی از بازی‌های هوش و حافظه است که آقای مرزنیچ روی انجام آن تاکید بسیاری دارد.

  مهم‌ترین نکته در مقاله “بهترین زمان یادگیری “

  زمانی که در کارگاه مهارت‌های مطالعه‌ی این نکته را آموزش می‌دهم، همه دوستان شرکت‌کننده متوجّه می‌شوند که بعد از 25 دقیقه بهتر است هورمون‌های لازم برای یادگیری را در مغزشان ترشّح کنند؛ امّا زمانی که این بازی‌ها را از قصد اجرا نمی‌کنم و محتوای آموزشی را بعد از 25 دقیقه باز هم ارائه می‌دهم؛ کمتر کسی یادش می‌افتد که به من بگوید زمان انجام ترشّح هورمون‌های یادگیری رسیده است.

  با اینکه این دوره گران‌قیمت است اما با این حال باز هم افراد نمی‌توانند از تمامی اطلاعات استفاده کنند. چون تعداد مهارت‌هایی که یاد میگیرند به شدت بالا است و طبیعتا نمی‌توانند از همه دانشی که به آن‌ها انتقال داده میشود، استفاده کنند. بنابراین میزان یادگیری شما به قیمت نیست، به میزان عملگرایی شما به آموخته‌هایتان است.

  می‌خواهم جلسه اول دوره نخبگان یادگیری و حافظه را رایگان مشاهده کنم، اینجا کلیک کنید

  چگونه خردمند شویم؟

  دقیقاً فرق دانستن و خِرَد اینجاست. اگر شما این هورمون‌ها را در زمان مناسب ترشح کنید؛ یعنی توانسته‌اید از آموخته‌هایتان به‌خوبی استفاده کنید و آن‌ها را در زندگی خود پیاده‌سازی کنید؛ امّا اگر فقط این نکته را بدانید و عمل نکنید؛ هیچ تأثیری در زندگی و یادگیری شما نخواهد گذاشت. چگونه رتبه برتر کنکور شویم (5 قانون ابدی برای رتبه شدن در کنکور)

  خلاصه‌ای از بهترین زمان یادگیری

  یک یادگیرنده‌ی حرفه‌ای تلاش می‌کند آموزش‌ها را در زندگی خودش پیاده‌سازی کند. او به‌خوبی می‌داند که برای درک بهتر آموخته‌هایش باید هورمون‌هایی در مغز خود ترشّح کند و این کار را در هر محیط یادگیری انجام می‌دهد. درواقع ما در هر فضای آموزشی که قرار داریم باید یک سری رفتار‌ها را برای این که در زمان یادگیری بهتری باشیم، باید انجام دهیم. حالا این آموزش‌ها چه می‌خواهد مطالعه‌ی یک کتاب باشد، یا می‌خواهد کلاس‌ها و آموزش‌های حضوری یا غیر‌حضوری مثل مشاهده‌ی ویدیو یا سمینار‌های آنلاین باشد. نویسنده: امیرحسین حامدی منابع: site: Dr. Michael Merzenich کتاب یادگیری هفت برابری نتیجه هفت برابری

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  8 دیدگاه در “بهترین زمان یادگیری

  1. راضیه گفت:

   سلام استادعزیز‌‌..خداقوت.خیلی ممنون بابت مطالب مفیدی که دراختیار ما قراردادین.من در برنامه ریزی درسی که مینوشتم ازش استفاده کردم و واقعا جواب گرفتم و عاااالییی بود..
   خیلییییی ممنونم🌹

  2. سارا فیاض گفت:

   سلام بسیار عالی و کاربردی بود💚ممنون استاد عزیز به من خیلی کمک کردید َ

  3. نرگس مددیان گفت:

   ممنون از استاد گرانقدر که مطالب مفید و کاربردی در اختیار ما قرار میدن بنظرم‌ اگه بخواهیم مطالب این قسمت رو الویت بندی کنیم مهمترینش “عملگرا”بودن هست تا بتونیم مطالب رو که خودندیم بکار ببریم و ازش بهره ببریم واین جز با تکرار وتمرین بدست نمیاد ازتون ممنونم

  4. Mohadese گفت:

   اطلاعات خیلی خوبی بود
   ممنون ازتون استاد حامدی عزیز😍👌

  5. رضا حسینی گفت:

   سلام خیلی ممنون استاد حامدی
   فیلمی که قرار دادید باعث شد که خیلی بهتر یاد بگیرم💕

   1. نرجس گفت:

    خلاصه ای که آخر مقاله گفتید عالی بود
    ممنون👌🏼

    1. Mino گفت:

     سلام و خدا قوت شبتون بخیر.
     خیلی عالیییی و تاثیر گذار هست من انجام دادم 😍😍👌👌👌👌👌👌👌👌
     تشکر میکنم از مجموعه بهارمن❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

     1. امیرحسین حامدی گفت:

      خواهش میکنم مینو عزیز
      خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده:)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *