0
0

عادت به سحرخیزی

1342 بازدید
عادت به سحرخیزی

از جمله عادت‌های موثر که هر فرد باید در زندگی خود آن را شکل دهد و به او در بهبود فردی خویش کمک میکند؛ عادت به سحرخیزی است. یکی از رمز و رازهای افراد موفق در زندگی روزمره، زندگی شخصی، کسب و کار و … ایجاد عادات موثر و مفید در نحوه زندگی خود است. به قول جیمز کلیر معروف، نویسنده کتاب عادت‌های اتمی، این ریز عادت‌ها و عادت‌های اتمی هستند که انسان را به موفقیت می‌رسانند. مطمئنا راه رسیدن به موفقیت آسان و یک شبه نبوده است و فراز و فرودهایی هم دارد.  شما برای سحرخیز شدنتان چه کرده‌اید؟

بسیاری از افراد از آمد و شد روز و شب، کمبود وقت، نرسیدن به اهداف و برنامه ریزی های روزانه خود، گله‌مند هستند. حتی به این موضوع که زمین چگونه و چه اندازه قرار است به دور خود بگردد هم گیر می‌دهند. البته ناگفته نماند که زمین و زمان مشکل دارند، اما هیچ کجای زندگی آنها مشکلی وجود ندارد !!! اما یک سئوال چرا خودمان برای بهبود زمان کاری نمی‌کنیم؟ چرا همه را مقصر می‌دانیم الا خودمان؟ چرا بیشتر عمرمان را صرف خواب و استراحت می‌کنیم؟ تا انتهای مقاله عادت به سحرخیزی با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوال‌های زیر پاسخ دهیم:

  • عادت چیست؟
  • چگونه می‌توانیم عادات به سحرخیزی در خود ایجاد کنیم؟
  • چگونه عادت سحرخیزی را فراموش نکنیم؟

عادت های جدید

عادت چیست؟

عادت انجام یک کار خوب یا بد آن هم به دستور ناخوداگاه‌مان است و خودآگاه در انجام آن هیچ دخالتی ندارد. البته می‌توانیم با انجام یک سری کارها در ایجاد یک عادت خوب و سازنده و یا ترک یک عادت مخرب تاثیرگذار باشیم. عادت یعنی یک عمل خوب یا بد ناخودآگاه مکرر روزمره.

هر کاری که ترک آن موجب ناخشنودی انسان شود عادت نام دارد. یک فرد شاید از کتاب نخواندن رنج ببرد، دیگری شاید از سیگار نکشیدم. فردی شاید اگر قهوه یا چای روزانه اش ترک یا کمی دیر و زود شود دچار سردرد شود و یا… . این خود ما هستیم که عادت‌مان را می‌سازیم.

 

 

چگونه می‌توانیم عادات موثر در خود ایجاد کنیم؟

راهکارهای زیادی برای ایجاد عادت‌های موثر وجود دارد اما نکته مهم این است که چگونه عادت‌های موثرمان را حفظ کنیم؟ یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در من و همه افراد وجود دارد این است که ایجاد یک عادت موثر و نگه‌داری آن بسیار سخت است و ترک آن بشدت آسان. این در حالیست که ایجاد یک عادت مخرب بسیار آسان است و ترک آن بسیار سخت.

سحرخیزی جزء عادات موثر و پسندیده برای هر فردی است که البته ایجاد و ساخت عادت آن در افراد کمی دشوار است؛ اما باید بگوییم هیچ کاری نشد ندارد و سحرخیز شدن هم مستثنی نیست.

راهکار اول عادت به سحرخیزی: ایجاد انگیزه و چرایی سحرخیزی

اولین سئوالی که باید از خود بپرسیم چراست. باید از خود بپرسیم که چرا می‌خواهیم سحرخیز شویم و هدف‌مان از سحرخیز شدن چه می‌باشد. با تکیه بر این مطلب و دانستن چرایی سحرخیزی، انگیزه‌ای شگرف و خارق‌العاده در ما ایجاد می‌شود و ما را به سحرخیزی ترغیب می‌کند. پس ابتدا یک برگه یا دفتر بردارید و قسمت بالای برگه یادداشت کنید که چرا می‌خواهم سحرخیز شوم؟ سپس با پاسخ دادن به این سئوال باک انگیزه خود را برای شروع سحرخیز شدن پر کنید. با وجود انگیزه کافی راه سحرخیز شدن کمی برایتان هموارتر می‌شود.

برای مشاهده مقاله چرایی زندگی کلیک کنید.

دومین راهکار عادت به سحرخیزی: عادت تدریجی

باید در ابتدا بدانیم سنگ بزرگ نشانه نزدن است. برایان تریسی در کتاب قورباغه‌ات را قورت بده نیز به همین مطلب اشاره کرده است و گفته برای قورت دادن قورباغه‌های بزرگ باید آنها را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنیم ن اینکه یک دفعه آن را قورت دهیم. پس اگر هدف بزرگی مدنظر ما هست باید آن را به هدف‌ها و اقدامات کوچکتر تقسیم کرده و قدم به قدم به آن برسیم.

داستان سحرخیزی

مثلا اگر هدفمان سحرخیزی است و همیشه ساعت ۱۲ ظهر بیدار می‌شدیم، روز اول سحرخیز شدنمان باید ساعت ۱۱ بیدار شویم ن اینکه یکدفعه ساعت ۴ صبح بیدار شویم و تمام طول روز خسته و کسل باشیم. در این صورت روز بعد بیشتر از دفعه‌ای قبل می‌خوابیم. برای شکل‌گیری یک عادت باید ذره ذره و قدم به قدم آن را در خودمان نهادینه کنیم. این موضوع در عادت به سحرخیزی بسیار مهم است.

سومین راهکار عادت به سحرخیزی: برنامه ریزی روزانه

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردم برای ایجاد و ساخت یک عادت خوب در زندگی نیاز به دانستن چرایی و دلیل داریم، نیاز به مشخص کردن یک مسیر و هدف داریم. بعد از مشخص کردن دلیل، چرایی و هدف زندگی باید سعی کنیم اقدامات روزانه‌ای را در جهت رسیدن به هدف مدنظرمان به صورت مستمر و روزانه انجام دهیم تا قدم به قدم به آن نزدیک شویم.

زمانی که از شب قبل برای روز پیش رویمان برنامه‌ریزی می‌کنیم ذهن و ناخوداگاهمان احساس ارزشمندی پیدا می‌کند و خود را به سحرخیزی و انجام تمام آن کارها ترغیب می‌کند. اینگونه بگویم که حتی اگر جسم و بدن ما نخواهد که سحرخیز شود، ناخودآگاه آن را ملزم به بیدار شدن می‌کند.

برای مشاهده مقاله برنامه ریزی روزانه کلیک کنید.

چهارمین راهکار عادت به سحرخیزی: اجبار بدن به ترشح هورمون دوپامین

هورمون دوپامین یک هورمون مترشحه در مغز است که به هنگام انجام کاری متفاوت و هیجان‌انگیز ترشح می‌شود و سبب ایجاد سرخوشی، حال خوب و شادابی انسان می‌شود. برای اینکه اول صبح خسته و کسل و خواب‌آلوده نباشیم به ترشح هورمون دوپامین در مغز نیاز داریم، پس باید کاری کنیم که این هورمون ترشح شود.

سعی کنید بعد از بیداری کارهای مهیج که به آنها علاقه‌مندید و انجام آنها باعث سرخوشی و شادابی‌تان می‌شود انجام دهید. اینگونه تا حد بسیار زیادی می‌توانیم در ساخت عادت سحرخیزی موثر باشید. در ضمن یادتان باشد اگر حتی یک روز مثلا جمعه سحرخیزی را کنار بگذارید و بگویید روز تعطیل است و می‌خواهم استراحت کنم زمینه ترک عادت برای‌تان فراهم می‌شود. متأسفانه عادت های خوب خیلی زود به دست فراموشی سپرده می‌شوند. پس سعی کنید هر روز سحرخیز باشید.

دوره سحرخیزی بهارمن

بهارمن با همراهی شما، شما را به بهار زندگیتان نزدیک می‌کند. هدف کادر آموزشی بهارمن بهبود و توسعه فردی شماست. امیدواریم با مطالعه این مقاله ما را به هدفمان رسانده باشید. یکی از کارهایی که انگیزه شما را در عادت به سحرخیزی چند برابر می‌کند، همراه کردن دوستتان برای رسیدن به هدف مدنظرتان است . صمیمی‌ترین و عزیزترین دوست خود را با اشتراک این مقاله با خود همراه کنید.

حرف پایانی عادت به سحرخیزی

کارهایی که هرزگاهی انجام می‌دهیم، زندگی ما را نمی‌سازد. بلکه زندگی ما زمانی تغییر می‌کند که بصورت همیشگی و از روی عادت کارهای موثر را انجام می‌دهیم. واقعا مصمم به زندگی بهتر هستید؟ واقعا می‌خواهید که ساعت 5 صبح بیدار شوید؟ واقعا می‌خواهید اراده قوی برای ساخت عادت سحرخیز شدن داشته باشید؟ حاضرید برای رسیدن به این عادت سازنده چه کارهایی انجام دهید؟ پیشنهاد ما این است که در دوره سحرخیزی بهارمن شرکت کنید.

مشاهده اطلاعات دوره سحرخیزی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=13215
اشتراک گذاری:

نظرات

3 نظر در مورد عادت به سحرخیزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: چه عادت هایی درون خود بسازیم؟ مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: خلاصه کتاب اثر مرکب دارن هاردی - مجموعه آموزشی بهارمن