0
0

4 روش طلایی تقویت حافظه کودکان دبستانی

242 بازدید
تقویت حافظه کودکان دبستانی
 • قطعا یکی از دغدغه ها و دل نگرانی های پدر و مادرهای دانش آموزان تقویت حافظه کودکان دبستانی است. این موضوع می تواند تا حد زیادی بر سرنوشت کودکان دبستانی تاثیر بسزایی داشته باشد.

  حافظه مهم‌ترین نعمت و موهبت الهی است که همه افراد از آن بهره‌مند هستند، اما کیفیت آن در افراد گوناگون، متفاوت است و این به مقدار بسیار زیادی به خود فرد بستگی دارد، اینکه تا چه اندازه به تقویت حافظه خود اهمیت می‌دهد و در این راستا چه می‌کند. در این مقاله می خواهیم راهکارهایی برای این موضوع داشته باشیم.

  پیشگفتاری درباره تقویت حافظه کودکان دبستانی

  کودکان دبستانی یکی از مهمترین قشرهای یک جامعه هستند که طبیعتا آینده کشور دست آن‌ها قرار گرفته است. به همین دلیل تقویت حافظه کودکان دبستانی یکی از مسائل مهم و قابل توجهی است که هم باید از طرف خانواده ها و هم از طرف مسئولان مورد توجه قرار بگیرد. احتمالا شما که در حال مطالعه این مطلب هستید روی آموزش و تربیت فرزندتان حساس هستید و سعی می کنید وقت زیادی را برای این موضوع صرف کنید.

  تقویت حافظه کودک با رعایت نکات مهم

  از طرفی باید به این موضوع توجه کنیم که آموزش بچه ها باید اصولی و از روی بینش و علم کافی باشد. با یک برنامه ریزی خوب و به موقع می توانیم در تقویت هر چه بهتر حافظه کودکان سهیم باشیم. هر چه قدر که خانواده ها وقت بیشتری برای آموزش و تقویت حافظه کودکان دبستانی بگذارند از آن طرف در آینده ای نه چندان دور همین بچه ها می توانند نقش ها و مسئولیت های مهمی در کشور بپذیرند و به پیشرفت جامعه کمک شایانی بکنند.

  باید بدانیم که با پیشرفت بشر در زمینه های گوناگون راه های متفاوت و مفیدی برای تقویت حافظه کودکان دبستانی وجود دارد. بسیاری از خانواده ها و والدین متاسفانه با این روش ها آشنا نیستند و با استفاده از روش ها و اصل های غیر اصولی می خواهند حافظه بچه هایشان را تقویت کنند و غالبا هم در این کار موفق نمی شوند. اما نکته ای که قابل توجه است این است که خوشبختانه امروزه با توجه به شیوه های گوناگون بستر های بسیار مناسب و مهمی برای تقویت حافظه کودکان دبستانی وجود دارد. بستری که شاید در گذشته به این اندازه در دسترس نبوده است.

  تقویت حافظه کودکان

  راه های تقویت حافظه کودکان دبستانی

  یکی از دغدغه ها و حتی نگرانی های والدین کودکان دبستانی تقویت حافظه آنها است. تقویت حافظه کودکان شاید در نگاه اول امری ساده به نظر برسد اما این موضوع نباید نادیده گرفته شود یا خانواده ها آن را بی ارزش بپندارند. راه های بسیار زیادی برای تقویت حافظه کودکان وجود دارد که بهتر است همه والدین با این راه ها آشنایی کامل داشته باشند و والدینی که به آموزش نیاز دارند تحت آموزش قرار بگیرند. در ادامه به چند نمونه از این راه ها اشاره می کنیم.

  برای مطالعه مقاله بازی های مفید برای تمرکز در کودکان، اینجا کلیک کنید.

  مطالعه

  والدین باید بچه ها را به مطالعه پویا و فعال تشویق کنند. بهتر است آموزش مطالعه از کتاب های درسی شروع شود، چرا که کودکان دبستانی در وهله اول باید درس خواندن را یاد بگیرند. در مراحل بعدی خانواده ها می توانند کودکان را با مطالعه کتاب های غیر درسی آشنا کنند. به عنوان مثال کتاب های داستان ویژه کودکان بهترین گزینه است. مطالعه می تواند ذهن کودک را فعال و بارور کند و حافظه او را بیش از پیش تقویت کند. یکی از راه های موثر برای درس خوان و کتابخوان شدن کودکان الگو برداری از والدین است. والدینی که خود مطالعه را بخشی از برنامه های روزانه شان قرار داده اند، قطعا کودکانشان هم که در آن فضا پرورش پیدا می کنند تحت تاثیر والدین کتابخوان می شوند.

  کتابخوانی یکی از شیوه های موثر برای تقویت حافظه به شمار می رود. مطالعه علاوه بر اینکه می تواند یک راهکار بسیار مفید برای تقویت حافظه کودکان دستانی باشد می تواند کودکان را مسولیت پذیر بار بیاورد. البته که باید به بچه ها از همان اول بیاموزیم که اولویت با مطالعه کتاب های درسی است و بعد در اوقات فراغت از درس و مدرسه با کمک والدین مطالعه غیر درسی داشته باشند.

  نکته مهمی که باید در این رابطه بگوییم این است والدین باید در جهت جذاب شدن هر چه بیشتر فضای مطالعه تلاش کنند. خیلی از بچه ها ممکن است از مطالعه طولانی در یک فضا و با شیوه های تکراری خسته شوند و میزان بازدهی شان بسیار پایین بیاید اما با به کارگیری شیوه های متفاوت و جذاب و آماده سازی مکانی هیجان انگیز برای مطالعه می توان بر انگیزه کودکان برای مطالعه و درس خواندن بیش از پیش افزود.

   

  یک راه بسیار موثر برای تقویت حافظه کودکان

  از کودکتان بخواهید تا مطالبی که آموخته است را برای شما بازگو کند. به عبارت دیگر نقش معلم را بازی کند. این راه باعث شناخت هر چه بیشتر والدین با نقاط قوت و ضعف کودک می شود. این کار همچنین باعث می شود کودک هر چه بیشتر به ذهنش فشار بیاورد تا مطالب را بازگو کند و همین تلاش باعث تقویت ذهن و حافظه او می شود. علاوه بر همه اینها این کار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس کودکان دبستانی می شود. معمولا هم تجربه نشان داده است که کودکان دبستانی از این پیشنهاد استقبال می کنند.

  استفاده از حواس پنج گانه

  والدین باید بدانند که نباید کودک را در هیچ موضوعی محدود کنند. یکی از راه های تقویت حافظه کودکان آشنایی آنها با حواس گوناگون و البته بهره بردن از آنهاست. انسان ها و به خصوص کودکان بخش بسیار زیادی از دانششان را از همین طریق کسب می کنند. به عنوان مثال وقتی در مباحث درسی به موضوعی مثل رادیو بر می خورید بهتر است یک رادیو بیاورید و به وسیله آن یادگیری را ادامه دهید. یا مثلا وقتی که به همراه کودکتان مطلبی در مورد یک گل خوشبو می خوانید، می توانید گلی را بیاورید تا کودک هم آن را ببیند و هم لمس کند و هم اینکه ببوید و به وسیله این کارها حواس او تقویت می گردد و میزان یادگیری اش چند برابر می شود.

  برای مطالعه مقاله 7 مرحله کاربردی تقویت حافظه و راه های تقویت مغز، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه از طریق حواس

  تغذیه سالم و مقوی و خواب کافی را جدی بگیرید

  یک برنامه غذایی سالم و استفاده از مواد غذایی مقوی مثل انواع مغزها و یا استفاده از ماهی و میگو و… می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت جسم و روح کودک داشته باشد و باعث تقویت حافظه او شود. تغذیه مناسب و خوب انرژی لازم و مناسب را در طول روز به کودک می دهد و همین موضوع باعث یادگیری و بازدهی هر چه بهتر او می شود. از طرفی خواب کافی و به موقع نیز می تواند تاثیر مستقیم بر تقویت ذهن و حافظه کودک بگذارد.

  برای مطالعه مقاله 6 رفتار موثر در تقویت حافظه کودکان، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه کودکان دبستانی

  سخن پایانی و یک پیشنهاد جذاب

  همانطور که گفتیم مهارت هایی در زندگی وجود دارند که والدین برای تقویت حافظه کودکشان باید آنها را بیاموزند و یا با آنها آشنایی کامل داشته باشند. سایت آموزش بهارمن یک سایت بسیار مفید است که می تواند والدین را در رابطه با این موضوع راهنمایی کند. هدف این سایت آموزش مهارت هایی است که در مراکز آموزشی مثل مدرسه کمتر به آنها پرداخته شده است. این سایت دارای مقاله های مفید و متنوعی در زمینه مهارت های سحرخیزی، برنامه ریزی، هدف گذاری و… است که می تواند یک کلاس درس برای والدین و خانواده ها باشد.

  شما تا به حال برای بهبود و تقویت حافظه کودکان‌تان چه کرده‌اید؟ اگر این مقاله برای شما مفید، کارآمد و نتیجه بخش واقع شد آن را با عزیزترین افراد زندگی خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11155
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  3 نظر در مورد 4 روش طلایی تقویت حافظه کودکان دبستانی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. خیلی مطالب جالب و مفید ی قرار میدید از لطف تون سپاسگزارم که وقت تون رو صرف حرف های قشنگ و زیبا و فوق العاده قرار میدید .

   ان شاءالله همیشه براتون بهترین ها رقم بخوره استاد عزیز 🌷💐🌸🌹🌺❤❤❤

   2

  3. خیلی ممنون از مطالبتون
   روش های زیادی از این مقاله یاد گرفتبم
   شناخت رسالت وشناخت هدف ها باعث میشه زندگی شادتر و موفق تری داشته باشیم
   ایکاش این اموزش هارو تو مدارس هم داشتیم واموزش میدادن
   خلاصه خیلی ممنون از مطالب خوبتون

   2

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: