0
0

مهمترین اصول برنامه ریزی + 3 گام اصولی برنامه ریزی مناسب

655 بازدید
مهمترین اصول برنامه ریزی

چرا برنامه ریزی ؟ اصول برنامه ریزی موفق

شاید تا به حال برای شما هم سوال شده باشد که چگونه خانوم‌هایی که شاغل هستند و در طول روز، مشغله فراوان دارند، به تمام کارهای خانه و محل کار خود می‌رسند. آن هم در صورتی که خانوم‌های خانه‌دار همیشه از کمبود وقت و گذران سریع وقت گله‌مند هستند. یکی از دلایل این امر، مدیریت زمان اصولی است که جز با برنامه‌ریزی اصولی میسر نمی‌شود.

یا اینکه حتما برایتان سئوال شده است که چرا بسیاری از ما با اینکه کار مهم و مشخصی نداریم و عملا نام یک بیکار بر پیشانی‌مان مهر شده است، چرا از پس کارهای معمولی و به ظاهر ساده و روتین روزمره هم نمی‌توانیم بر بیاییم؟ علت چیست؟

سخن برایان تریسی در رابطه با برنامه ریزی

برایان تریسی در کتاب قورباغه‌ات را قورت بده دقیقا به همین موضوع اشاره کرده است. از نظر برایان تریسی مهم‌ترین دلیلی که چرا برخی از افراد کار زیادی را در مدت زمان کمتر و سریعتر انجام می‌دهند، این است که آنها اهداف و برنامه‌های خود را دقیقا مشخص کرده‌اند و از این اهداف منحرف نمی‌شوند.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

برایان تریسی گفته هر چقدر راجع به آنچه که می‌خواهید و آنچه که باید برای رسیدن به آن انجام دهید اهداف و برنامه‌های مشخص و واضح‌تری داشته باشید، آسانتر می‌توانید بر تنبلی غلبه کرده، قورباغه‌ی خود را قورت دهید و با موفقیت کار خود را به اتمام برسانید.

در مقاله مهمترین اصول برنامه ریزی قرار است روش‌هایی اصولی برنامه‌ریزی و روند صحیح برنامه‌ریزی را بیان کنیم، اگر شما هم به تمام کارهای روزانه خود نمی‌رسید. یا اینکه در راه اهداف زندگیتان، از شما دویدن است و نرسیدن، تا انتهای مقاله مهمترین اصول برنامه ریزی با ما همراه شوید.

مهمترین اصول برنامه ریزی

قدم اول برنامه‌ریزی: مشخص کردن هدف و مقصد

در واقع علت بسیاری از این دویدن‌ها و نرسیدن‌ها و یا گذران سریع وقت و به اتمام نرسیدن کارهایمان‌، این است که تکلیفمان با خودمان روشن نیست. حتی خودمان هم نمی‌دانیم که مقصد و غایت کجاست و فقط به سمت جایی که نمی‌دانیم کجاست در حال دویدنیم.

زمانی که مقصد و هدف مشخص باشد، راه رسیدن به آن را بهتر خواهیم دانست. فرض کنید شما قصد سفر به یک کشور دیگر دارید، سریعترین راه رسیدن به آن، استفاده از هواپیماست. اما فرض کنید قصد سفر به یک روستای اطراف خودتان را داشته باشید، آن وقت ماشین گزینه بهتری برای پیمودن مسیر است.

وقتی هدف شما مشخص باشد، سعی می‌کنید از انجام کارهایی که در خلاف جهت آن است و شما را از رسیدن به آن دورتر می‌کند، خودداری کنید. در دوره هدف‌گذاری و مدیریت زمان کاملتر به این موضوع پرداخته شده است.

برای مشاهده این دوره، اینجا کلیک کنید.

مهمترین اصول برنامه ریزی

قدم دوم برنامه‌ریزی: جمع‌کردن بار و بندیل مورد نیاز برای رسیدن به مقصد

برای رسیدن به مقصد مورد نظر، باید اسباب و وسایل مورد نیاز برای رسیدن به آن مقصد را به همراه داشته باشیم. باید دوره‌های لازم، مطالب مورد نیاز و تمام چیزهایی که در طول مسیر به آن احتیاج پیدا می‌کنیم را یاد بگیریم.

از دیدگاه بسیاری از افراد مطالعه و یادگیری کار دشواری است. خواندن یک کتاب کوچک زمان بسیار زیادی از آنها را می‌گیرد و بعد از مدت بسیار کوتاهی تمام آنچه را که به زحمت یاد گرفته‌اند را از یاد میبرند.

مهمترین اصول برنامه ریزی

علت چیست و چه می‌توان کرد؟

اینکه بسیاری از افراد با تکنیک‌های صحیح مطالعه، تمرکز، تندخوانی، مدیریت زمان، بازه‌های مرور، ذهن، حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت و… آشنایی ندارند. همین باعث شده که روند یادگیری کار دشواری به نظر برسد. اما راه حل: مجموعه آموزشی بهارمن با برگزاری دوره پرمحتوای نخبگان یادگیری تلاش کرده تا میزان بسیار زیادی این مشکلات را برطرف کند.

برای مشاهده دوره نخبگان یادگیری، اینجا کلیک کنید.

مهمترین اصول برنامه ریزی

 

قدم سوم برنامه‌ریزی: مشخص کردن برنامه در حد توان و به شیوه صحیح

یکی از مهمترین اصول برنامه ریزی برنامه‌ای است که در حد توان فرد باشد اما مستمر. دارن هاردی در کتاب اثر مرکب به بیان این موضوع پرداخته است و گفته انجام کارهایی هر چند کوچک ولی مستمر و در زمان طولانی اثری بسیار شگفت‌تر نسبت به انجام کارهای بزرگ در مدت زمان کم دارد.

پس برنامه درست آن برنامه‌ای است که شما را قدم به قدم به هدف‌تان نزدیک کند. مستمر بودن یک برنامه از میزان آن بااهمیت‌تر است.

در برنامه‌ی اصولی، قرار دادن تایم‌هایی برای استراحت از هر چیزی مهم‌تر است. زیرا اگر استراحت نداشته باشی پس از مدتی بهره‌وری‌تان بشدت کاهش می‌یابد.

با سختگیری یا تلاش فراوان نیست که انسان به موفقیت می‌رسد. تنها با داشتن یک برنامه منسجم، پیوسته و اصولی است که می‌توان به موفقیت رسید. پس سعی کنید برنامه‌ریزی را جدی بگیرید.

برای آنکه برنامه ریزی جزء اقدامات روزانه شما شود و آن را هر روز به طور خودکار انجام دهید، چه کرده‌اید یا چه می‌خواهید بکنید؟

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10576
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد مهمترین اصول برنامه ریزی + 3 گام اصولی برنامه ریزی مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *