0
0

4 راه تقویت حافظه تصویری

98 بازدید
تقویت حافظه تصویری
 • تقویت حافظه تصویری چگونه اتفاق می افتد؟

  حتما برایتان پیش آمده است که گاهی اوقات با تلاش بسیار به ذهنتان فشار می آورید تا یک خاطره یا تصویر صورت شخصی که جایی دیده اید را به یاد بیاورید. تقویت حافظه تصویری باعث می شود تا به راحتی و بدون فشار آوردن به ذهن بتوانیم آنچه را که می خواهیم به یاد بیاوریم. بسیاری از انسانها برای یادآوری اطلاعات مختلف که روزی در ذهنشان ثبت شده است باید بسیار تلاش کنند و خیلی اوقات هم اطلاعات ثبت شده به خاطرشان نمی آید و نمی توانند آنها را یادآوری کنند. بعضی اوقات پیش آمده است که در یک جمع می خواهیم یک خاطره را برای بقیه تعریف کنیم ولی در این کار ناتوان هستیم.

  دلایل بسیار زیادی هستند که باعث کند شدن روند یادآوری اطلاعات به ذهن می شود. از طرفی راهکارهای متعدد و مختلفی نیز هستند که برای تقویت حافظه تصویری کاربرد دارند. با بالا رفتن سن طبیعی است که حافظه انسان (از هر نوعش) رو به زوال می رود و به کندی می گراید، بنابراین مراقبت و پیشگیری از زوال حافظه می تواند کمک بسیار زیادی به سلامت روح و روان فرد بکند.

  در یادآوری اطلاعات ثبت شده گذشته و تقویت حافظه تصویری انسانها با هم متفاوتند. بسیاری از افراد به راحتی و بدون فشار آوردن زیاد به ذهن و مغزشان می توانند اطلاعات و خاطره های ثبت شده گذشته را به خاطر بیاورند و حتی توانایی به یاد آوردن جزییات آن خاطره ها را نیز دارند. در صورتیکه برخی افراد ممکن است حتی با شرایط بهتر مثل تحصیلات بیشتر توانایی به یادآوردن کلیت یک خاطره یا یک تصویر را نیز نداشته باشند.

  در این مقاله قرار است نکات زیر را بیان کنیم: 

  • مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری
  • راه هایی تقویت حافظه تصویری

  مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری

  دریافت

  اولین مرحله عمل کردن حافظه تصویری دریافت اطلاعات است. در این مرحله ذهن فرد ابتدا اطلاعات و تصاویر چیزها را به صورت پازل وار وارد خود می کند و آنها را ثبت می کند. یکی از مهمترین فاکتورها برای به خاطر سپردن تصاویر و اطلاعات در این مرحله رنگ است. اصولا افراد اگر چیزها را با رنگشان به خاطر بسپارند مدت زمان ماندگاری آن تصاویر بیشتر می شود.

  تقویت حافظه تصویری

  علاوه بر اینها برجستگی ها و مفهوم های متمایز و ابعاد اطلاعات و تصاویر نیز در ثبت شدن آنها در ذهن نقش اساسی دارند. اهمیت به خاطر سپردن رنگ ها آنجا معلوم می شود که همه انسانها تصاویر را بهتر و مشخص تر نسبت به یک متن به ذهن می سپارند و در یادآوری تصاویر نسبت به متون زحمت کمتری به خود می دهند.

  پردازش

  مرحله دوم عمل کردن حافظه تصویری پردازش است. مرحله پردازش در واقع بلافاصله پس از دریافت تصاویر و اطلاعات آغاز می شود. در این مرحله تصاویر و اطلاعات مثل تکه های یک پازل در کنار هم قرار می گیرند و از هم گسسته می شوند و در مرحله بازیابی دوباره در کنار هم چیده می شوند.

  در این مرحله تصاویر و اطلاعات ثبت شده در ذهن کد گذاری می شوند تا در زمان بازیابی و یادآوری ذهن با کمک این کدها تصاویر را باز خوانی کند و دوباره به یاد بیاورد. در این مرحله جزئیات یک تصویر مثل رنگ چشم های یک شخص در ذهن ثبت می شود تا در زمان یادآوری با قرار گرفتن در کنار دیگر جزئیات تصویر صورت آن شخص در ذهن یادآوری گردد.

  یادآوری

  در مرحله سوم که از آن به عنوان مرحله یادآوری یاد می شود ذهن سعی می کند اطلاعات و تصاویر ثبت شده را دوباره به خاطر بیاورد و یادآوری کند. در واقع در این مرحله کدها و نشانه هایی که ذهن در مرحله دوم آنها را ثبت کرده است به کمک می آیند و در نهایت باعث یادآوری خاطره، اطلاعات و تصاویر مختلف به ذهن می شود.

  تقویت حافظه تصویری

  هر چه ذهن در مرحله قبل بهتر بتواند کدها و نشانه های تصاویر و اطلاعات را در خود ثبت کند در این مرحله راحت تر می تواند به بازیابی و بازخوانی تصاویر بپردازد.

  برای مطالعه مقاله 6 راهکار عالی برای ازبین بردن وسواس مطالعاتی،اینجا کلیک کنید.

  راه هایی تقویت حافظه تصویری

  تصویر سازی کنید

  یکی از راه های بسیار موثر و مفید برای تقویت حافظه تصویر سازی است. تصویر سازی در واقع یک مهارت است که هر شخص برای تقویت حافظه تصویری اش باید از آن کمک بگیرد. بهتر است انسان برای یادگیری هر چیز پیش از آنکه مراحل یادگیری تمام شود آن را در ذهنش تصویر سازی کند. تصویر سازی کمک می کند که اطلاعات و تصاویر بهتر و برای مدت طولانی تری در ذهن انسان نقش ببندند.

  نقشه های ذهنی

  سعی کنید در ذهنتان نقشه بکشید. یکی از مواردی که نقشه ذهنی می تواند موثر واقع شود هنگام مطالعه است.

  تقویت حافظه تصویری

  به عنوان مثال شروع به خواندن یک رمان جذاب و پرکشش کنید، پس از جندی سعی کنید تا می توانید خودتان را جای شخصیت های مختلف رمان بگذارید و به مکان های گوناگون آن رمان ببرید و برای خودتان نقشه ذهنی از کتاب و فضاها و شخصیت های آن بکشید. این کار باعث می شود حافظه تصویری شما تقویت گردد و تصاویر مختلف را به خوبی به ذهن بسپارید.

  به تغذیه‌تان اهمیت دهید

  بسیاری از انسانها فکر می کنند تغذیه فقط می تواند سلامت جسم و بدن را تامین کند در صورتیکه تغذیه مناسب و خوب می تواند تاثیر مستقیمی بر روی ذهن، حافظه و مغز انسان بگذارد. یک برنامه غذایی خوب می تواند باعث تقویت حافظه تصویری شما شود. به عنوان مثال جای دادن مغزهایی مثل گردو در برنامه غذایی روزانه بسیار مفید است. علاوه بر اینها استفاده از پروتئین و ویتامین کافی و امگا 3 می تواند تاثیر مستقیمی بر تقویت حافظه تصویری داشته باشد.

  برای مطالعه مقاله 11 راه های تقویت حافظه برای ابر مغز شدن،اینجا کلیک کنید.

  دوره نخبگان یادگیری سایت بهارمن

  سایت بهار من یک سایت آموزشی فعال و پیش رو در زمینه آموزش مهارتهای مختلف است. یکی از مهمترین هدف های سایت بهارمن آموزش و تقویت مهارت هایی است که ما در طول مدرسه آنها را نیاموخته ایم اما آموزش آنها می تواند ما را در داشتن یک زندگی بهتر و با نشاط تر کمک کند. یکی از دورهای بسیار مفیدی که سایت بهارمن برگزار می کند دوره نخبگان یادگیری است.

  یکی از مباحث این دوره حافظه و تقویت آن است.  این دوره دارای سرفصل هایی مثل تقویت ذهن و حافظه، تند خوانی، نقشه ذهنی، روش مطالعه، تمرکز و… است. شرکت در این دوره مفید می تواند باعث تقویت مهارت های مختلف از جمله مطالعه، تندخوانی، افزایش تمرکز، از بین بردن استرس و همچنین تقویت حافظه تصویری شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11315
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  23 نظر در مورد 4 راه تقویت حافظه تصویری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام واقعا مقاله شما عالی بود تصویر سازی یه مهارت عالی است
   واقعا عالی بود

   1

  2. ممنون از مطالب عالی تون
   از حالا به بعد راحت تر میتونم یاد بگیرم و بدون فشار آوردن به مغزم راحت مطالب واسم یادآوری بشه

   1

  3. باسلام خدمت استاد گرامی
   مقاله چهار راه تقویت حافظه تصویری نکات آموزنده ای داشت. مراحل عمل کردن حافظه تصویری شامل:دریافت اطلاعات ،پردازش،یادآوری
   همچنین راه های تقویت حافظه تصویری مانند تصویرسازی ومایندمپ وتغذیه خوب ،بسیار جالب بودند .ممنون از شما

   1

  4. میشه گفت بهترین حسی که در کنار شما هستم رو دارم……💗ممنون که همراهمون هستید،:)

   1

  5. سلام ممنون بحث دریافت و پردازش و یادآوری و بخش کد گذاری تصاویر جالب و جدید بود
   دوره نخبگان هم که فوق العاده بود قشنگ متوجه میشم که چقدر حافظه تصویری و قدرت حفظ کردن خاطرات و آموزش ها قوی تر شده ممنون از مجموعه بهارمن 🌹🌹

   1

  6. سلام بی نظیر هستید خیلی خوب توضیح دادید و واقعا تاثیر گذار بود
   مراحل یادگیری با تصویر تو درس ها خیلی کمک کننده هست مثل نقشه های ذهنی که موندگارای بیشتری هم داره💚

   1

  7. سلام وقتتون بخیر
   مثل همیشه عالی و کاربردی
   امیدوارم همینطور شاهد پیشرفت بهارمن باشیم🤩🌹

   1

  8. سلام خیلی ممنون بابت مقاله مفیدتون عالی بود
   مطالب مفیدی برای تقویت حافظه تصویری نوشتید 👍👍

   1

  9. سلام استاد.این مقاله درمورد حافظه تصویری بودکه دریافت وپردازش ویاداوری ازمراحل آن است وراههای تقویت ان نیز تصویرسازی ونقشه سازیوتغذیه مناسب است که میتوانیم بااستفاده ازراهکارهایی که گفتین مطالب رابهتر به یاد بیاوریم .ممنون ازمقاله خوبتون

   1

  10. سلام مثال همیشه عالی بود ……اینکه بتونیم یک تصویر رو ببینیم بعدن بتونیم راحت به یادش بیاریم خیلی میتونه بهمون کمک کنه خصوصا تو درس خوندن…..اگه بتونیم حافظه تصویری مون رو بهتر کنیم قطعا خیلی پیشرفت های دیگه هم میکنیم ممنون از مطالبتون💜

   1

  11. سلام استاد عالی هستین واقعا
   از این مقاله یاد گرفتم که دریافت و پردازش و یاداوری سه مرحله برای عمل کردن اطلاعات تصویری هس…
   و اینکه بریا تقویتش میتونیم تصویرسازی کنیم یا از نقشه ذهنی استفاده کنیم و همینطور هم تغذیه مون رو درست کنیم

   1

  12. سلام. ممنون استاد حامدی بابت آموزش ها و مطالب مفیدی که دراختیار ما قرار میدین 🌹
   مثله همیشه عالی بود، مخصوصا تصویرسازی و نقشه ذهنی که واقعا تو مطالعه درسا بهم کمک زیادی میکنه

   1

  13. خداقوت
   ممنون از زحمات و آموزش های عالی و بی نقصی که در اختیار ما قرار میدین🙏💖

   1

  14. سلام، برای عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری سه مرحله وجود داره: ۱. دریافت، ۲. پردازش، ۳. یادآوری
   در بخش دریافت مطالبی که بُلد و رنگی هستن بهتر در ذهن می‌مونن.
   برای تقویت حافظه تصویری راهکارهای زیر پیشنهاد شدن:
   ۱. تصویر سازی مطلب، ۲. کشیدن نقشه ذهنی، ۳. استفاده از مواد غذایی مفید، ۴. دوره نخبگان.
   سپاس فراوان 💕🍃

   1

  15. سلام و درود 🌸🌸
   مقاله مفید و عااالی بود
   حافظه تصویری خیلی موثره در بخاطر سپردن موضوعات مختلف و درصد فراموشی موضوعات در این روش خیلی کمتره
   من خودم خیلی از موضوعات درسی رو با استفاده تصویر سازی ها یادگرفتم و دقیقا همون موضوعات رو بعد از گذشت سالها بخوبی بخاطر دارم
   ممنون از مطالب عالیتون 🌟
   خداقوت 🧿

   1

  16. سلام بعد از مطالعه مقاله در مورد دریافت و پردازش و یادآوری و تصویر سازی کردن و نقشه ذهنی این قسمت ها یادم هست واقعا خوب بود مطالبی که کمک کنه میتونه باشه از مطالعه اش لذت میبرم .

   1

   1. عالی بود لطفا درمورد تقویت حافظه و ثبت مطالب بیشتری در مغز بیشتر مقاله بنویسید ممنون🌺🌺

    1

  17. بازتاب: راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن