مقالات, مهارت‌های مطالعه

4 راه تقویت حافظه تصویری

تقویت حافظه تصویری
 • تقویت حافظه تصویری چگونه اتفاق می افتد؟

  حتما برایتان پیش آمده است که گاهی اوقات با تلاش بسیار به ذهنتان فشار می آورید تا یک خاطره یا تصویر صورت شخصی که جایی دیده اید را به یاد بیاورید. تقویت حافظه تصویری باعث می شود تا به راحتی و بدون فشار آوردن به ذهن بتوانیم آنچه را که می خواهیم به یاد بیاوریم. بسیاری از انسانها برای یادآوری اطلاعات مختلف که روزی در ذهنشان ثبت شده است باید بسیار تلاش کنند و خیلی اوقات هم اطلاعات ثبت شده به خاطرشان نمی آید و نمی توانند آنها را یادآوری کنند. بعضی اوقات پیش آمده است که در یک جمع می خواهیم یک خاطره را برای بقیه تعریف کنیم ولی در این کار ناتوان هستیم.

  دلایل بسیار زیادی هستند که باعث کند شدن روند یادآوری اطلاعات به ذهن می شود. از طرفی راهکارهای متعدد و مختلفی نیز هستند که برای تقویت حافظه تصویری کاربرد دارند. با بالا رفتن سن طبیعی است که حافظه انسان (از هر نوعش) رو به زوال می رود و به کندی می گراید، بنابراین مراقبت و پیشگیری از زوال حافظه می تواند کمک بسیار زیادی به سلامت روح و روان فرد بکند.

  در یادآوری اطلاعات ثبت شده گذشته و تقویت حافظه تصویری انسانها با هم متفاوتند. بسیاری از افراد به راحتی و بدون فشار آوردن زیاد به ذهن و مغزشان می توانند اطلاعات و خاطره های ثبت شده گذشته را به خاطر بیاورند و حتی توانایی به یاد آوردن جزییات آن خاطره ها را نیز دارند. در صورتیکه برخی افراد ممکن است حتی با شرایط بهتر مثل تحصیلات بیشتر توانایی به یادآوردن کلیت یک خاطره یا یک تصویر را نیز نداشته باشند.

  تقویت حافظه

  مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری

  دریافت

  اولین مرحله عمل کردن حافظه تصویری دریافت اطلاعات است. در این مرحله ذهن فرد ابتدا اطلاعات و تصاویر چیزها را به صورت پازل وار وارد خود می کند و آنها را ثبت می کند. یکی از مهمترین فاکتورها برای به خاطر سپردن تصاویر و اطلاعات در این مرحله رنگ است. اصولا افراد اگر چیزها را با رنگشان به خاطر بسپارند مدت زمان ماندگاری آن تصاویر بیشتر می شود.

  علاوه بر اینها برجستگی ها و مفهوم های متمایز و ابعاد اطلاعات و تصاویر نیز در ثبت شدن آنها در ذهن نقش اساسی دارند. اهمیت به خاطر سپردن رنگ ها آنجا معلوم می شود که همه انسانها تصاویر را بهتر و مشخص تر نسبت به یک متن به ذهن می سپارند و در یادآوری تصاویر نسبت به متون زحمت کمتری به خود می دهند.

  پردازش

  مرحله دوم عمل کردن حافظه تصویری پردازش است. مرحله پردازش در واقع بلافاصله پس از دریافت تصاویر و اطلاعات آغاز می شود. در این مرحله تصاویر و اطلاعات مثل تکه های یک پازل در کنار هم قرار می گیرند و از هم گسسته می شوند و در مرحله بازیابی دوباره در کنار هم چیده می شوند.

  در این مرحله تصاویر و اطلاعات ثبت شده در ذهن کد گذاری می شوند تا در زمان بازیابی و یادآوری ذهن با کمک این کدها تصاویر را باز خوانی کند و دوباره به یاد بیاورد. در این مرحله جزئیات یک تصویر مثل رنگ چشم های یک شخص در ذهن ثبت می شود تا در زمان یادآوری با قرار گرفتن در کنار دیگر جزئیات تصویر صورت آن شخص در ذهن یادآوری گردد.

  یادآوری

  در مرحله سوم که از آن به عنوان مرحله یادآوری یاد می شود ذهن سعی می کند اطلاعات و تصاویر ثبت شده را دوباره به خاطر بیاورد و یادآوری کند. در واقع در این مرحله کدها و نشانه هایی که ذهن در مرحله دوم آنها را ثبت کرده است به کمک می آیند و در نهایت باعث یادآوری خاطره، اطلاعات و تصاویر مختلف به ذهن می شود. هر چه ذهن در مرحله قبل بهتر بتواند کدها و نشانه های تصاویر و اطلاعات را در خود ثبت کند در این مرحله راحت تر می تواند به بازیابی و بازخوانی تصاویر بپردازد.

  برای مطالعه مقاله 6 راهکار عالی برای ازبین بردن وسواس مطالعاتی، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه

  راه هایی تقویت حافظه تصویری

  تصویر سازی کنید

  یکی از راه های بسیار موثر و مفید برای تقویت حافظه تصویر سازی است. تصویر سازی در واقع یک مهارت است که هر شخص برای تقویت حافظه تصویری اش باید از آن کمک بگیرد. بهتر است انسان برای یادگیری هر چیز پیش از آنکه مراحل یادگیری تمام شود آن را در ذهنش تصویر سازی کند. تصویر سازی کمک می کند که اطلاعات و تصاویر بهتر و برای مدت طولانی تری در ذهن انسان نقش ببندند.

  نقشه های ذهنی

  سعی کنید در ذهنتان نقشه بکشید. یکی از مواردی که نقشه ذهنی می تواند موثر واقع شود هنگام مطالعه است. به عنوان مثال شروع به خواندن یک رمان جذاب و پرکشش کنید، پس از جندی سعی کنید تا می توانید خودتان را جای شخصیت های مختلف رمان بگذارید و به مکان های گوناگون آن رمان ببرید و برای خودتان نقشه ذهنی از کتاب و فضاها و شخصیت های آن بکشید. این کار باعث می شود حافظه تصویری شما تقویت گردد و تصاویر مختلف را به خوبی به ذهن بسپارید.

  تقویت حافظه

  به تغذیه تان اهمیت دهید

  بسیاری از انسانها فکر می کنند تغذیه فقط می تواند سلامت جسم و بدن را تامین کند در صورتیکه تغذیه مناسب و خوب می تواند تاثیر مستقیمی بر روی ذهن، حافظه و مغز انسان بگذارد. یک برنامه غذایی خوب می تواند باعث تقویت حافظه تصویری شما شود. به عنوان مثال جای دادن مغزهایی مثل گردو در برنامه غذایی روزانه بسیار مفید است. علاوه بر اینها استفاده از پروتئین و ویتامین کافی و امگا 3 می تواند تاثیر مستقیمی بر تقویت حافظه تصویری داشته باشد.

  برای مطالعه مقاله 11 راه های تقویت حافظه برای ابر مغز شدن، اینجا کلیک کنید.

  دوره نخبگان یادگیری سایت بهارمن

  سایت بهار من یک سایت آموزشی فعال و پیش رو در زمینه آموزش مهارتهای مختلف است. یکی از مهمترین هدف های سایت بهارمن آموزش و تقویت مهارت هایی است که ما در طول مدرسه آنها را نیاموخته ایم اما آموزش آنها می تواند ما را در داشتن یک زندگی بهتر و با نشاط تر کمک کند. یکی از دورهای بسیار مفیدی که سایت بهارمن برگزار می کند دوره نخبگان یادگیری است.

  یکی از مباحث این دوره حافظه و تقویت آن است.  این دوره دارای سرفصل هایی مثل تقویت ذهن و حافظه، تند خوانی، نقشه ذهنی، روش مطالعه، تمرکز و… است. شرکت در این دوره مفید می تواند باعث تقویت مهارت های مختلف از جمله مطالعه، تندخوانی، افزایش تمرکز، از بین بردن استرس و همچنین تقویت حافظه تصویری شود.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 دیدگاه در “4 راه تقویت حافظه تصویری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *