0
0

4 راه تقویت حافظه تصویری

2696 بازدید
تقویت حافظه تصویری

تقویت حافظه تصویری چگونه اتفاق می افتد؟

حتما برایتان پیش آمده است که گاهی اوقات با تلاش بسیار به ذهنتان فشار می آورید تا یک خاطره یا تصویر صورت شخصی که جایی دیده اید را به یاد بیاورید. تقویت حافظه تصویری باعث می شود تا به راحتی و بدون فشار آوردن به ذهن بتوانیم آنچه را که می خواهیم به یاد بیاوریم. بسیاری از انسانها برای یادآوری اطلاعات مختلف که روزی در ذهنشان ثبت شده است باید بسیار تلاش کنند و خیلی اوقات هم اطلاعات ثبت شده به خاطرشان نمی آید و نمی توانند آنها را یادآوری کنند. بعضی اوقات پیش آمده است که در یک جمع می خواهیم یک خاطره را برای بقیه تعریف کنیم ولی در این کار ناتوان هستیم.

دلایل بسیار زیادی هستند که باعث کند شدن روند یادآوری اطلاعات به ذهن می شود. از طرفی راهکارهای متعدد و مختلفی نیز هستند که برای تقویت حافظه تصویری کاربرد دارند. با بالا رفتن سن طبیعی است که حافظه انسان (از هر نوعش) رو به زوال می رود و به کندی می گراید، بنابراین مراقبت و پیشگیری از زوال حافظه می تواند کمک بسیار زیادی به سلامت روح و روان فرد بکند.

در یادآوری اطلاعات ثبت شده گذشته و تقویت حافظه تصویری انسانها با هم متفاوتند. بسیاری از افراد به راحتی و بدون فشار آوردن زیاد به ذهن و مغزشان می توانند اطلاعات و خاطره های ثبت شده گذشته را به خاطر بیاورند و حتی توانایی به یاد آوردن جزییات آن خاطره ها را نیز دارند. در صورتیکه برخی افراد ممکن است حتی با شرایط بهتر مثل تحصیلات بیشتر توانایی به یادآوردن کلیت یک خاطره یا یک تصویر را نیز نداشته باشند.

در این مقاله قرار است نکات زیر را بیان کنیم: 

 • مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری
 • راه های تقویت حافظه تصویری
 • چرا بالا بردن و تقویت حافظه تصویری اهمیت دارد؟

مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری

دریافت

اولین مرحله عمل کردن حافظه تصویری دریافت اطلاعات است. در این مرحله ذهن فرد ابتدا اطلاعات و تصاویر چیزها را به صورت پازل وار وارد خود می کند و آنها را ثبت می کند. یکی از مهمترین فاکتورها برای به خاطر سپردن تصاویر و اطلاعات در این مرحله رنگ است. اصولا افراد اگر چیزها را با رنگشان به خاطر بسپارند مدت زمان ماندگاری آن تصاویر بیشتر می شود.

تقویت حافظه تصویری

علاوه بر اینها برجستگی ها و مفهوم های متمایز و ابعاد اطلاعات و تصاویر نیز در ثبت شدن آنها در ذهن نقش اساسی دارند. اهمیت به خاطر سپردن رنگ ها آنجا معلوم می شود که همه انسانها تصاویر را بهتر و مشخص تر نسبت به یک متن به ذهن می سپارند و در یادآوری تصاویر نسبت به متون زحمت کمتری به خود می دهند.

پردازش

مرحله دوم عمل کردن حافظه تصویری پردازش است. مرحله پردازش در واقع بلافاصله پس از دریافت تصاویر و اطلاعات آغاز می شود. در این مرحله تصاویر و اطلاعات مثل تکه های یک پازل در کنار هم قرار می گیرند و از هم گسسته می شوند و در مرحله بازیابی دوباره در کنار هم چیده می شوند.

در این مرحله تصاویر و اطلاعات ثبت شده در ذهن کد گذاری می شوند تا در زمان بازیابی و یادآوری ذهن با کمک این کدها تصاویر را باز خوانی کند و دوباره به یاد بیاورد. در این مرحله جزئیات یک تصویر مثل رنگ چشم های یک شخص در ذهن ثبت می شود تا در زمان یادآوری با قرار گرفتن در کنار دیگر جزئیات تصویر صورت آن شخص در ذهن یادآوری گردد.

یادآوری

در مرحله سوم که از آن به عنوان مرحله یادآوری یاد می شود ذهن سعی می کند اطلاعات و تصاویر ثبت شده را دوباره به خاطر بیاورد و یادآوری کند. در واقع در این مرحله کدها و نشانه هایی که ذهن در مرحله دوم آنها را ثبت کرده است به کمک می آیند و در نهایت باعث یادآوری خاطره، اطلاعات و تصاویر مختلف به ذهن می شود.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

تقویت حافظه تصویری

هر چه ذهن در مرحله قبل بهتر بتواند کدها و نشانه های تصاویر و اطلاعات را در خود ثبت کند در این مرحله راحت تر می تواند به بازیابی و بازخوانی تصاویر بپردازد.

برای مطالعه مقاله 6 راهکار عالی برای از بین بردن وسواس مطالعاتی، کلیک کنید.

راه هایی تقویت حافظه تصویری

تصویر سازی کنید

یکی از راه های بسیار موثر و مفید برای تقویت حافظه تصویر سازی است. تصویر سازی در واقع یک مهارت است که هر شخص برای تقویت حافظه تصویری اش باید از آن کمک بگیرد. بهتر است انسان برای یادگیری هر چیز پیش از آنکه مراحل یادگیری تمام شود آن را در ذهنش تصویر سازی کند. تصویر سازی کمک می کند که اطلاعات و تصاویر بهتر و برای مدت طولانی تری در ذهن انسان نقش ببندند.

نقشه های ذهنی

سعی کنید در ذهنتان نقشه بکشید. یکی از مواردی که نقشه ذهنی می تواند موثر واقع شود هنگام مطالعه است.

تقویت حافظه تصویری

به عنوان مثال شروع به خواندن یک رمان جذاب و پرکشش کنید، پس از جندی سعی کنید تا می توانید خودتان را جای شخصیت های مختلف رمان بگذارید و به مکان های گوناگون آن رمان ببرید و برای خودتان نقشه ذهنی از کتاب و فضاها و شخصیت های آن بکشید. این کار باعث می شود حافظه تصویری شما تقویت گردد و تصاویر مختلف را به خوبی به ذهن بسپارید.

به تغذیه‌تان اهمیت دهید

بسیاری از انسانها فکر می کنند تغذیه فقط می تواند سلامت جسم و بدن را تامین کند در صورتیکه تغذیه مناسب و خوب می تواند تاثیر مستقیمی بر روی ذهن، حافظه و مغز انسان بگذارد. یک برنامه غذایی خوب می تواند باعث تقویت حافظه تصویری شما شود. به عنوان مثال جای دادن مغزهایی مثل گردو در برنامه غذایی روزانه بسیار مفید است. علاوه بر اینها استفاده از پروتئین و ویتامین کافی و امگا 3 می تواند تاثیر مستقیمی بر تقویت حافظه تصویری داشته باشد.

برای مطالعه مقاله 11 راه های تقویت حافظه، کلیک کنید.

چرا بالا بردن و تقویت حافظه تصویری اهمیت دارد؟

شده فردی را ببینید و فکر کنید که جایی آن را دیده‌اید و به چشم‌تان آشناست اما آن را به جا نیاورید، درسی را بخوانید، کتابی را مطالعه کنید اما مطالب و کلمات آن را به یاد نیاورید؟ می‌دانید که ماندگاری حافظه تصویری بسیار بیشتر از سایر حافظه‌هاست؟ یادگیری که شما از طریق چشم و با دیدن دارید بسیار بیشتر از سایر یادگیری‌هاست؟

حافظه تصویری به شما کمک می‌کند مطالب، چهره‌ها، آدرس‌ها و … زمان بیشتری در حافظه شما باقی مانده و هر گاه که به آن احتیاج پیدا کردید راحت به آن دسترسی داشته و از آن استفاده نمایید.

دوره نخبگان یادگیری سایت بهارمن

سایت بهار من یک سایت آموزشی فعال و پیش رو در زمینه آموزش مهارتهای مختلف است. یکی از مهمترین هدف های سایت بهارمن آموزش و تقویت مهارت هایی است که ما در طول مدرسه آنها را نیاموخته ایم اما آموزش آنها می تواند ما را در داشتن یک زندگی بهتر و با نشاط تر کمک کند. یکی از دورهای بسیار مفیدی که سایت بهارمن برگزار می کند دوره نخبگان یادگیری است.

یکی از مباحث این دوره حافظه و تقویت آن است.  این دوره دارای سرفصل هایی مثل تقویت ذهن و حافظه، تند خوانی، نقشه ذهنی، روش مطالعه، تمرکز و… است. شرکت در این دوره مفید می تواند باعث تقویت مهارت های مختلف از جمله مطالعه، تندخوانی، افزایش تمرکز، از بین بردن استرس و همچنین تقویت حافظه تصویری شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=11315
اشتراک گذاری:

نظرات

214 نظر در مورد 4 راه تقویت حافظه تصویری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. دریافت پردازش
  و یادآوری
  سه مرحله
  حافظه تصویری
  که خیلی مهمه
  تغذیه تاثیر بسزایی داره
  و فکر کردن و اندیشه
  مسیر درستی رو در راه صحیح می‌سازد
  امیدوارم استاد حامدی در مسیر موفقیت مستدام حرکت کنه
  فوق العاده هستن ایشون

  لایک

 2. سلام خدمت استاد حامدی عزیز
  این مقاله یک مقاله فوق العاده بود و مقاله ای بسیار کمک کننده
  مطالبی که راجب مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری گفتید باعث شد که ما بهتر باهاش اشنا بشیم و روش کارش رو یاد بگیریم و ازش استفاده کنیم
  راه هایی که برای تقویت حافظه تصویری گفتید
  مثل نقشه ذهنی تصویر سازی و تغذیه همشون عالی بودن به خصوص نقشه ذهنی که بسیار کمک کننده و کار امد هست
  خدا قوت و خسته نباشید به تیم پرقدرت بهارمن

  لایک

 3. سلام
  ممنون از این همممممممممه مقاله های عالی وخوب خوب ……
  حافظه تصویوی عالی و به تصویر کشیدن هر مسئله ای خیلی به انسان کمک می کند که فراموشی رو تا حد خیلی زیادی از خودش دور کنه و با مرور خیلی کمتری اون رو به حافظه بلند مدت انتقال بده

  همین طور به تصویر کشیدن مسائل باعث خلاقیت فوق العاده در انسان خواهد گردید و ایده های انسان رو نیز به طور چشمگیری افزایش خواهد داد
  پس از این مهارت تا می تونید بهره گیری کنید …

  ممنون از این مقاله های عالی تون واقعا و از صمیم قلب سپاسگذاری خواهم کرد 💮🌸🌺🌻💐🏵🌹🌱⚡🌿💫🌷⭐⚘🌟🌴🌴🌴🌴🌴🌴👑👑👑

  1

 4. سلام ممنون بابت مقاله ی مفیدتون
  و بنظر بنده استفاده ی این روش ها در مطالعه خیلی بهمون کمک میکنه

  لایک

 5. با این 4 راه برای تقویت حافظه تصویری می‌تونیم تغییر مهمی در یادگیری خودمون ایجاد کنیم.
  اگر دنبال بهونه برای تغییر هستیم، بهارمن بهونه‌های خوبی داره…

  1

 6. سلام
  مطالبتون بسیار مفید بود و در مورد راهکار هایی که فرمودید واقعا عالی هستش و مطمئنم که از این به بعد خیلی بیشتر از کتاب خوندن لذت میبریم ممنون از مقالهٔ عالی و پرکاربردتون
  با آرزوی بهترین ها برای تیم بهارمن⚘⚘

  1

 7. مراحل عمل کردن اطلاعات = دریافت ، پردازش و یادآوری
  و راه های تقویت= تصویر سازی ، نقشه ذهنی و تغذیه
  مقاله بسیار عالی بود از این به بعد بیشتر سعی میکنم رمان بخونم تا حافظه تصویریم تقویت بشه خیلی ممنون بابت این مقاله 😍😍😍

  1

 8. به لطف بی مانند شما راه های تقویت حافظه تصویری رو آموختم که عبارت است از =
  1تصویر سازی کنم

  2نقشه های ذهنی

  3 تقویت حافظه تصویری

  4به تغذیه‌ ام اهمیت بدهم

  1

 9. سلام، وقتتون به خیر باشه ان شاء الله
  خداقوت عالی بود.
  ذهن یکی از بهترین و بزرگترین نعمت های خدادادی است.
  در این مقاله با ۳ مرحله کارکرد حافظه تصویری آشنا شدیم (دریافت _ پردازش و یادآوری).
  همچین عوامل افزایش و ارتقا حافظه تصویری از جمله تصویر سازی، نقشه ذهنی، تغذیه مناسب و… رو یاد گرفتیم.
  ان شاء الله بتونیم درست و در جهت خداوند استفاده کنیم.
  السلام علی الحسین و عَلی علی ابن الحسین و عَلی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین علیه السلام و علی زوار الحسین علیه السلام و علی عشاق الحسین علیه السلام.
  التماس دعا برای ظهور امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف، شفای مریض ها و… بیزحمت برای ما هم دعا کنید.

  لایک

 10. سلام وقتتون بخیر 😃
  من یکی از شرکت کنندگان دوره نخبگان یادگیری و حافظه هستم و خیلی خوشحالم که توی این دوره شرکت کردم و روی خودم سرمایه گذاری کردم و تونستم پیشرفت کنم پیشنهاد میکنم شمام اگر به فکر آینده و هدف و پیشرفت خودتون هستید حتما این دوره رو شرکت کنید مطمئن باشید پشیمون نمیشید و کلی هم پیشرفت میکنید

  1

 11. سلام وقت بخیر عالی بود خسته نباشید ❤️ ❤️ حافظه تصویری که توضیح دادین عالی بود دقیقا برای یاد آوری مطالب عالیه و باعث میشه سرعت یادآوری روبالا میبره

  1

 12. سلام وقتتون بخیر امیدوارم حالتون عالی باشه.❤️
  خدا قوت میگم به استاد حامدی عزیز،
  پشتیبان صبورم و تیم فوق العاده‌ی بهارمن.
  مقالتون مثل همیشه عالی بود و واقعا از خوندنش لذت بردم.
  توی این مقاله‌ نکات خیلی زیادی رو یاد گرفتیم:
  اینکه تقویت حافظه تصویری به چه شکل اتفاق میوفته، تقویت حافظه تصویری باعث میشه تا به راحتی و بدون فشار آوردن به ذهن بتونیم آنچه که میخواییم رو به یاد بیاریم.
  مراحل عمل کردن اطلاعات در حافظه تصویری به این ترتیب:
  ۱.دریافت ۲.پردازش ۳.یادآوری
  توی مرحله‌ی دریافت یکی از مهمترین فاکتورها برای به خاطر سپردن تصاویر و اطلاعات؛ رنگ هست.
  راه‌های تقویت حافظه تصویری:
  ۱.تصویر سازی کردن ۲.نقشه‌های ذهنی ۳‌.اهمیت دادن به تغذیه ۳.دوره‌ی نخبگان یادگیری
  مقالتون سرشار از نکات فوق العاده بود.
  که بنده سعی می‌کنم تمامی صحبت‌هاتونو‌ اجرا کنم.
  خدا حفظتون کنه استاد.

  لایک

 13. سلام خسته نباشید
  یکی از تمرین هایی که کمک به تقویت تصویرسازی در ذهن میشه، خواندن کتاب ها و رمان ها هستش که انسان همزمان با خوندن رمان ها، در ذهنش تصویرسازی میکنه
  و اینکه برای به یاد آوردن بهتر و سریع دروس هم بسیار خوب و تاثیر گذاره
  باتشکر

  لایک

  1. سلام فاطمه عزیز
   وقت بخیر
   امیدوارم با این مطلب بتونید نیم کره راست خودتونو در مطالعه فعال کنید و بخاطر سپاری اطلاعاتتون بهتر بشه…
   موفق باشید.

   لایک

 14. سلام و خداقوت خدمت استاد حامدی و تیم بهارمن.
  ممنون از مقاله ی عالیه شما.
  تقویت حافظه ی تصویری واقعا مهم هست و مرحله ی اول که دریافت هست خیلی مهمه.
  نقشه ی ذهنی و تغذیه هم واقعا مهمه.
  تشکر از استاد حامدی و تیم بهارمن🙏🌹

  1

 15. یک مرور عالی در مقاله ای مفید و مختصر.
  تقویت حافظه تصویری خیلی به ادم کمک میکنه، مخصوصا در بیاد موندن خاطرات و مطالب تصویری و تمارین زیادی هم داره که به چند تاش اشاره شد.
  یکی دیگه از تمارین تقویت حافظه تصویری، عکس برداری با چشم از پلاک ماشین هاست یک نگاه سریع بندازین به پلاک ماشین ها و چشماتون رو ببندین سعی کنین تصویر پلاک رو بیاد بیارین با جزئیات خیلی عالیه .
  ممنون از مجموعه بهار من 🌹🌹

  لایک

  1. سلام خوبید بله با تصویر سازی میشه نقشه ذهنی خوب ب یاد بیاوریم

   1

 16. سلام وقت بخیر
  مقاله بسیار تاثیرگذاری بود، کارکرد مغز درمورد تصاویر و به خاطرسپاری آنها بسیار جالب هست چه بسا که در شرایط مختلف تصور کردن و سپس توضیح دادن درمورد هرمطلبی برای ما آسان تر هست. خیلی ممنون بابت مقاله خوبتان🙏💐💐

  لایک

 17. سلام خسته نباشید
  یکی از تمرین هایی که کمک به تقویت تصویرسازی در ذهن میشه، خواندن کتاب ها و رمان ها هستش که انسان همزمان با خوندن رمان ها، در ذهنش تصویرسازی میکنه
  و اینکه برای به یاد آوردن بهتر و سریع دروس هم بسیار خوب و تاثیر گذاره
  باتشکر

  لایک

1 7 8 9