0
0

چگونه منفی نگر نباشیم؟

649 بازدید
چگونه منفی نگر نباشیم؟

متأسفانه دید منفی نگری و نگاه منفی ما انسان‌ها سبب شده آنگونه که باید زندگی مطلوبی نداشته باشیم. درگیری ذهنی سبب می‌شود سرعت انجام کارها و همچنین سرعت یادگیری بشدت کاهش یابد و با منفی نگری و نگاه منفی ما نسبت به محیط پیرامون، اطرافیان، انسان‌هایی که با آنها در تعامل هستیم، اتفاقات روزمره و … ذهن ما دائما مشغول است و ما نمی‌توانیم کارهای خود را با کیفیت مطلوبی انجام دهیم. این موضوع آنقدر در میان همه اهمیت پیدا کرده و آنقدر زندگی افراد را تحت‌الشعاع قرار داده که جواب به پرسش چگونه منفی نگر نباشیم دغدغه افراد زیادی است‌.

چگونه منفی نگر نباشیم؟

برای اینکه منفی نگری را بهتر متوجه شوید به مثال‌های زیر توجه کنید:

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
  • مثلا فکر کنید که تصمیم می‌گیرید با خانواده برای گردش و تفریح به جنگل بروید؛ شما قبل از حرکت به خود و دیگران می‌گویید: اگه بارون بباره، اگه هوا خراب بشه، اگه بچه‌ گم بشه، اگه اگه اگه… جای آنکه از مسیر و محیط لذت ببرید دائما با نگاه منفی به طبیعت و اتفاقات خال خوب را نه تنها از خود بلکه از همراهیانتان هم دریغ می‌کنید.
  • یا مثلاً فکر کنید کنکوری هستید و مدت زمان زیادی برای کنکور مطالعه می‌کنید و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اید اما دائما با خود می‌گویید: اگه سر جلسه آزمون دیر برسم، اگه خالم بد بشه، اگه گزینه‌های رو جا به جا علامت بزنم، اگه اگه اگه … که این کار باعث ذهن مشغولی شما شده و سبب می‌شود که اگر یک صفحه را در ده دقیقه یاد می گرفتید با ذهن مشغول یک ساعت زمان برای یادگیری آن بگذارید که سرانجام هم یادگیری‌تان ناقص است و فایده‌ای ندارد‌
  • و مثالهایی از این قبیل که نشان‌دهنده نگاه منفی ما نسبت به اطرافیان و پیرامونمان است که نه تنها حال خوب را از ما دریغ کرده بلکه کیفیت زندگی خود و دیگران را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اکر شما هم دید و نگاه منفی به دیده‌ها و پیرامون خود دارید و این موضوع سبب شده حال خوب از شما دریغ شود و کیفیت زندگی‌تان کاهش پیدا کرده است پیشنهاد می‌کنم تا انتهای مقاله چگونه منفی نگر نباشیم با ما همراه شوید.

چگونه منفی نگر نباشیم؟

منفی نگری چیزی است که خواسته یا ناخواسته در بسیاری از افراد به وجود می‌آید و اگر نتوانند آن را مدیریت کنند، نمی‌توانند حال خوبی داشته باشند و در این زندگی چه چیزی بااهمیت‌تر و باارزش‌تر از حال خوب خودمان؟ برای اینکه منفی نگر نباشیم و حالمان را دائما خوب نگه داریم می‌توانیم از راهکارهایی کمک بگیریم. در ادامه چند راهکار برای چگونه منفی نگر نباشیم، ارایه می‌دهیم پس اگر شما منفی نگر هستید با ما همراه شوید و نسبت به راهکارها عملگرا شوید.

اولین راهکار: کنترل اندیشه‌ها

متأسفانه بسیاری از افراد خیال‌پردازی بیش از حد دارند با بیش از اندازه تفکرات واهی و پوچ می‌کنند و ذهن خود را دائما مشغول نگه می‌دارند. این مشغولیت ذهنی آنها را از بودن در لحظه و زیستن در اکنون دور نگه داشته و حال خوب را از آنها دریا می‌دارد. پس اولین راهکار برای اینکه منفی نگر نباشیم این است که اندیشه‌ها و تفکرات خود را کنترل کنیم و افسار آنها را به دست ناخودآگاه متن نسپاریم که آنها را به هر سمت و سویی که می‌خواهد بکشاند. اولین راهکار این است که اندیشه‌ها و تفکرات تان را مدیریت و کنترل کنید.

دومین راهکار: مدیتیشن

باید بگویم هر جا سخن از بهبود فردی است؛ مدیتیشن و مراقبه همچون الماسی میان راهکارهای گوناگون می‌درخشد. مدیتیشن و مراقبه مزایای فوق‌العاده‌ای دارد که یکی از آنها این است که به افراد می‌آموزد تا در لحظه زندگی کنند. زندگی کردن در لحظه یکی از بزرگترین مزایای مدیتیشن است. اصلا اینطور بگویم موفقیت، خوشبختی و شادمانی از آن کسی است که در لحظه زندگی می‌کنند.

چگونه منفی نگر نباشیم؟

برای آگاهی و مطالعه بیشتر در زمینه مدیتیشن و مراقبه و دریافت فایل رایگان مدیتیشن کلیک کنید!

سومین راهکار: تغییر چهارچوب بیان افکار منفی

چند درصد از شما بر این باور است که نوع بیان ما تأثیر بسزایی در ایجاد منفی نگری و دید منفی در زندگی فرد دارد؟ گاهی کلمات آنچنان بار معنایی منفی دارند که ناخودآگاه منفی نگری را در ذهن ایجاد می‌کند مثلا چرا به هنگام تشکر از اشخاص مقابل به آنها می‌گوییم دست شما درد نکند؟ این موضوع فرد مقابل را به این فکر وا می‌دارد که آیا دستش درد می‌کرده یا قرار است درد کند که شخص مقابل چنین حرفی به او زده یا ن که این نوع بیان به شدت اشتباست. پس سعی کنید نوع کلمات کاربردی و بیان‌تان چه با فرد مقابل چه با خودتان را تصحیح کنید.

برای آشنایی بیشتر با این نوع موارد میتوانید به مقاله «خود گویی چیست؟ خودگویی های منفی و تاثیر آن در سال 2022» مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین معایبی که منفی نگری به دنبال خود دارد این است که ما را از در لحظه زندگی کردن و زیستن در اکنون باز می‌دارد که این موضوع بزرگترین مشکل و آسیبی است که می‌تواند به زندگی یک فرد وارد شود. سعی کنید به دنیا، اطراف، افراد و همه چیزهایی که با آنها سر و کار دارید با دید باز و روشن نگاه کنید و اجازه ندهید به حال خوب و خوش شما صدمه‌ای وارد شود.

در دنیای کنونی هیچ چیز جز در لحظه زندگی کردن،شاد زیستن و خوشحال بودن را ندارد پس چرا باید با عذاب وجدان برای گذشته‌ای که گذشته است و با نگرانی برای آینده‌ای که نیامده است خاطر خود را مکدر کنیم؟ برای وجودتان ارزش قائل شوید.

هدف سایت آموزشی بهارمن؛ رشد، توسعه و بهبود فردی شما عزیزان است امیدوارم این مقاله برای شما مفید و موثری بوده باشد که البته برای رسیدن به این مهم راهی جز تلاش و عملگرایی به راهکارها وجود ندارد. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. شاد و پیروز باشید.

 

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=15724
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد چگونه منفی نگر نباشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. کنترل اندیشه ها خیلی مهمه همچنین همش به نیمه پر لیوان نگاه کنیم

    1