وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30 ثبت نام در وبینار
وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30
ثبت نام در وبینار
0
0

چگونه شادتر زندگی کنیم + چک لیست شادی

586 بازدید
چگونه شادتر زندگی کنیم
 • تا به حال به این دقت کرده‌اید که چرا ما ایرانی‌ها بعد از سلام، حال و احوال یکدیگر را می‌پرسیم؟ اجداد ما در سرزمین ایران می‌دانستند که اگر انسان حالش خوب باشد، می‌تواند به هر چیزی که می‌خواهد دست پیدا کند. با حال خوب می‌توان بهتر فکر کرد، بهتر کار کرد، بهتر تصمیم گرفت و بهتر….

  بخاطر همین وقتی ایرانیان باستان همدیگر را می‌دیدند اولین سوال‌شان این بود که حالت چطور است. خوشبختانه کشور‌های دیگر هم از این رفتار خوب ایرانی‌ها الگو گرفتند و الان شاهد این هستیم که خیلی از کشور‌ها موضوع چگونه شادتر زندگی کنیم را در روزمره خود اجرا می‌کنند. بنابراین در این مطلب خیلی مختصر ولی کاربردی، به این می‌پردازیم که چگونه شادتر زندگی کنیم

  انواع راه های رسیدن به شادی

  دو نوع شادی داریم. شادی زود گذر که برای مدت زمان کوتاهی همراه ماست و شادی عمیق و همیشگی. هدف ما این است که هر دو را بررسی کنیم و بتوانیم شادتر زندگی کنیم. در فیلم پایین دو نکته مهم از همایش حال خوب را می‌توانید مشاهده کنید.

  چگونه خیلی سریع حال خودمان را خوب کنیم؟

  وقتی که حالت روحی خوبی نداریم و احساس ناراحتی می‌کنیم مغز می‌خواهد کنترل شرایط را به دست بگیرد و حال ما را خوب کند. اگر بخواهیم علمی‌تر بررسی کنیم مغز می‌خواهد دوپامین ترشح کند. مغز دوست ندارد که ما در حالت ناراحتی باقی بمانیم. هر چند که اکثر ناراحتی‌های ما به خاطر این است که نتوانستیم افکار خودمان را کنترل کنیم.

  مغز برای شادی دست به کار می‌شود

  مغز می‌داند که به چه روش‌هایی دوپامین ترشح می‌شود و به سراغ انجام آن کارها می‌رود. کارهایی که به شما لذت زود گذر دهد. اینجا است که اراده ما معمولا شکست می‌خورد و کارهایی که نباید انجام دهیم را به راحتی انجام می‌دهیم. مثلا به سراغ دوستان اشتباهی می‌رویم. رژیم غذایی خود را رعایت نمی‌کنیم، وارد سایت‌های اشتباه می‌شویم و….

  از این به بعد شما آگاهانه عمل کنید و بدانید که در این زمان مغزتان به اشتباه کمکتان می‌کند. بنابراین باید آگاهانه عمل کنیم و انتخاب درستی داشته باشیم. معمولا زمانی که حال خوبی نداریم مغز ما بخوبی کار نمی‌کند و بر اساس غریزه یعنی مغز قدیم کار می‌کند.

  چگونه شادتر زندگی کنیم

  چک لیست حال خوب

  در زمان ناراحتی‌مان بهتر است که از یک چک لیست برای بهتر شدن حال خودمان استفاده کنیم. هنگام ناراحتی مغز ما بخوبی کار نمی‌کند و اگر چک لیست نداشته باشیم، نمی‌توانیم تصمیمات درستی برای بهتر شدن حالمان بگیریم. در چک‌لیست صفحه بعد، شما متوجه می‌شوید که در کوتاه مدت چگونه می‌توانیم حال خودمان را بهتر کنیم. راهکارهایی که خیلی بهتر از دستورات مغزمان هست. بعد از آن به سراغ یک شادی عمیق می‌رویم که سال‌های زیادی این شادی عمیق را به همراه داشته باشیم.

  چک لیست حال خوب (کوتاه مدت)

  • صحبت کردن با دوست خوب
  • نوشتن مسئله روی کاغذ
  • پیاده روی
  • صحبت کردن با خودمان
  • مشاهده فیلم‌های آموزشی
  • گوش کردن موزیک شاد
  • گوش کردن پادکست آموزشی
  • خوابیدن
  • وقت گذاشتن با عزیزان زندگی
  • فکر کردن به داشته‌ها
  • تکرار جملاتی که به ما انرژی میده
  • مطالعه کتاب‌هایی که دوست داریم
  • دوش آبسرد
  • انجام حرکات کششی و ورزش

  با نارحتی به خواب نروید

  زمانی که ما به خواب می‌رویم مغز ما اطلاعات را به حافظه بلند مدت انتقال می‌دهد. بنابراین نباید با ناراحتی به خواب برویم. قبل از خواب از روش‌های حال خوب کوتاه مدت استفاده می‌کنیم و بعد به خواب می‌رویم. تا زمانی که از خواب بیدار می‌شویم مغز ما به نکات خوب فکر می‌کند. بنابراین خوابیدن را باید با روش های دیگر همزمان استفاده کنید. همیشه بخاطر بسپارید که با آموزش‌های بهبود فردی می‌توانیم از زندگی خود بیشتر لذت ببریم.

  برای خود یک یادآور تنظیم کنید که وقتی حال خوشی نداشتید این چک‌لیست را مشاهده کنید.

  با انجام اقدامات و داشتن طرز فکر درست می‌توانیم به یک شادی همیشگی دست پیدا کنیم. حال می‌خواهیم این میثاق‌ها و طرز فکر‌ها را بررسی و در زندگی خود پیاده سازی کنیم. هر کدام از مواردی که ارائه می‌شود انجام آن برای شما سخت‌تر بود، آن را بیشتر انجام دهید. مطمئن باشید که این‌گونه بهتر نتیجه می‌گیرید.

  1. گام اول زندگی شادتر، بخشیدن

  از هر چیزی که می‌خواهید بیشتر داشته باشید، بیشتر ببخشید. چه چیزی می‌خواهید بیشتر داشته باشید؟

  چند ثانیه‌ای فکر کنید. هر چیزی که به ذهنتان رسید همان را بیشتر ببخشید. مثل علم، پول، لباس، مهربانی، آزادی و..

  یادتان باشد که به هر دستاوردی و داشته‌ای برسید برای مغز شما معمولی می‌شود. کار مغز عادی سازی شرایط هست. مثلا کفشی که در ابتدا برای خود می‌خرید بسیار دوستش دارید. کم کم کفش نو برای شما عادی می‌شود و دیگر از آن مواظبتی نمی‌کنید. خانه، ماشین، دوچرخه، مدرک، دانشگاه و…
  برای شما عادی می‌شود.

  بنابراین تلاش بیشتری برای کیفیت رابطه‌های خود بکنید. اگر روی روابط سرمایه گذاری کنید، در زندگی احساس بهتری دارید.

  خداوند هدیه بزرگی به ما داده و از روح خودش در شما دمیده است. ای اشرف مخلوقات خداوند، مثل خدا زندگی کن. خداوند بخشنده است. پس تو هم ببخش.

  گام اول،زندگی شاد تر

  هستی و زندگی یک سری قوانین دارد. اگر شما بتوایند این قوانین را به خوبی در زندگی خود اجرا کنید طبیعتا احساس شادی و خوشبختی عمیقی را تجربه خواهید کرد. دز زندگی خود هر چه بیشتر ببخشید، قوانین زندگی را بهتر رعایت کردید. فقط یادتان نرود که با احساس خوبی ببخشید.

  • آیا شما فردی هستید که به دل می‌گیرد؟
  • آیا می‌دانید با نبخشیدن دیگران به خودتان آسیب می‌زنید؟
  • آیا می‌دانید دچار آسیب‌های جسمی و روحی می‌شوید؟
  • زمان آن نرسیده است که تغییری را ایجاد کنید؟

   

  2. گام دوم زندگی شادتر، زندگی یک بازی هست

  جمله‌ای که شعار مجموعه بهارمن هست. زندگی مثل یک بازیست. گاهی اوقات ما در این بازی شکست می‌خوریم و گاهی اوقات هم پیروز می‌شویم. در هر دو صورت بازی ارزش جدی گرفتن را ندارد. کسانی که زندگی را جدی می‌گیرند فرصت خوشبختی و شادی را از خود می‌گیرند. چگونه شادتر زندگی کنیم ؟

  خداوند در سوره حدید میفرمایند که زندگی دنیا، بازی بیش نیست. افسوس که خیلی از ما از این نکته مهم آگاه نیستیم. در صفحه قبل متوجه شدیم که زندگی یک سری قوانین دارد. در حقیقت ما باید قوانین بازی کردن را یاد بگیریم. اگر قوانین را یاد بگیریم طبیعتا می‌توانیم به نتیجه‌های بهتری در زندگی برسیم. زندگی بازی هست. اگر شما بازیگر خوبی باشید به آن چیزهایی که می‌خواهید طبیعتا دست پیدا می‌کنید. اما اگر بخواهید قوانین بازی و این دنیا را رعایت نکنید به شادی عمیق دست پیدا نخواهید کرد. در ادامه چند قوانین دیگر دنیا را یاد خواهیم گرفت.

  3. گام سوم زندگی شادتر، شناخت رسالت زندگی

  برای چه چیزی به دنیا آمده‌ایم؟ قرار است چه ماموریت و چه کار مهمی را در این دنیا انجام دهیم؟ شناخت رسالت و معنای زندگی از مباحث روانشناسی تحول هست. تحقیقات بسیاری در چندین سال گذشته روی این موضوع انجام شده است.

  چگونه شادتر زندگی کنیم

  شما ماموریت زندگی خود را می‌دانید؟ این که قرار است در این دنیا چه کاری را به پایان برسانید. بسیار مهم هست که ما رسالت زندگی خود را پیدا کنیم و با رسالت زندگی کنیم. رسالت زندگی موضوع بسیار مهم و طولانی هست بخاطر همین مقاله‌ شناخت رسالت زندگی را می‌توایند مطالعه کنید. در این مطلب سرنخ‌های خوبی برای شناخت رسالت زندگی خود پیدا کنید. باید بدانید که چه نقشی در بازی این دنیا دارید.

  4. گام چهارم زندگی شادتر، معنویت و چرخ‌های زندگی

  یکی از چرخ‌های مهم زندگی معنویت هست. یعنی ارتباط با خداوند. امکان ندارد که شما رابطه عمیقی با خداوند داشته باشید و عاشقانه زندگی نکنید. کسانی که با عشق، زندگی نمی‌کنند دچار بیماری‌های روحی و جسمی مختلفی می‌شوند. در نظر بگیرید که چه کسانی مبتلا به سرطان یا بیماری‌هایی همچون کرونا می‌شوند.

  بعد از یکی از سمینارهای بهارمن شخصی نزد من آمد و گفت: استاد شما چرا از ماسک استفاده نمی‌کنید. تا به حال در هیچ ویدیویی شما را با ماسک ندیدم.

  بله درست است. از ماسک استفاده نمی‌کنم. چون با لذت زندگی میکنم و مغزم را کنترل می‌کنم. در همان ابتدا که بیماری کرونا وارد جامعه ایران شد عموم افراد به شدت ترسیده بودند. در صورتی که من بدون ماسک در جلوی بیمارستانی بودم که اعلام وجود کرونا را کرده بود. در آن زمان خیلی‌ها حتی از جلوی آن بیمارستان هم عبور نمی‌کردند. اما من مطمئن بود که انسان‌های عاشق زندگی، دچار این بیماری نمی‌شوند. سوال مهمی از شما دارم؟

  • آیا از تک تک لحظه‌های زندگی لذت می‌برید؟
  • از طعم غذا‌ها، مسیر رفت‌وآمد خود لذت می‌برید؟
  • از دورهم بودن خانواده‌تان احساس شادی می‌کنید؟
  • از ثروت بزرگی که خداوند به شما داده است یعنی سلامتی لذت می‌برید؟

  اگر از موارد قبل لذت نمی‌برید باید بگویم که باید روی خود کار کنید. قوانین این دنیا بر خلاف باور عموم راحت هست. خوشبختی در تک تک همین ثانیه‌ها هست. دقیقا همین لحظه‌ای که دارید این مطلب را می‌خوانید. شما در حال حاظر هیچ مشکلی ندارید مگر اینکه نتوانید افکار خود را کنترل کنید. بخاطر داشته باشید این که چگونه شادتر زندگی کنیم به خود شما بستگی دارد.

  نگرش من برای سلامتی

  انسان‌ها نگرش‌های و باورهای خودشان را زندگی می‌کنند. به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که شما از ماسک استفاده نکنید. چون نگرش‌های شما با من متفاوت است. من مطمئن هستم که کرونا نمی‌گیرم. چون کاری به کار کرونا ندارم. آمار مرگ و میر و اتفاقات کرونا از وقتی که شیوع پیدا کرده است را من پیگیری نکردم. بنابراین با خیال راحت زندگی می‌کنم و از سلامتی و شادابی خودم اطمینان دارم. شما لطفا از ماسک استفاده کنید.

   

   

  نگرش من برای سلامتی

  حرف پایانی چگونه شادتر زندگی کنیم

  قوانین این دنیا را یاد بگیرید. این که چگونه بهتر زندگی کنید. مهارت‌های زندگی، کسب و کار، طرز فکر، معنویت، مطالعه کردن، آموزش و یادگیری، هدفگذاری تا مدیریت زمان، سحرخیزی، ساخت عادت و…

  با یاد گرفتن این مهارت می‌تواینم خیلی راحت‌تر زندگی کنیم. وقت آن رسیده است که هدایای رایگانی را که قول داده بودم را معرفی کنم. با این هدایا می‌توانید احساس شادی و خوشبختی بیشتری کنید. همچنین چک لیستی که در این مقاله ارائه شد را همیشه دم‌دست داشته باشید. اگر این مطلب برای شما مفید بود با اشتراک گذاری این مقاله برای عزیز‌ترین دوست خود آن را خوشحال کنید. مطمئنا باشید که کمک بزرگی به او کردید و او از کار شما خوشحال خواهد شد.

  چگونه شادتر زندگی کنیم

  هدایا چگونه شادتر زندگی کنیم:

  در مسیر خوشبختی(شناخت هویت)

  دنیای آرامش

  همایش حال خوب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۰۵ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=10443
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  544 نظر در مورد چگونه شادتر زندگی کنیم + چک لیست شادی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: خصوصیات افراد چند پتانسیلی + 3 راهکار برای به موفقیت رسیدن آنها - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. بازتاب: مایندمپ آرزو ها چیست ؟؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
  3. بازتاب: چگونه حال بد خود را خوب کنیم + دانلود فیلم سمینار ـ بهارمن
  4. در این مقاله چگونه شاد زیستن چگونه حال خوب رو بدست آوردن و شاد بودن رو ب کلی یاد گرفتم واقعا استاد ممنون شماییم

   2

   1. خواهش میکنم آتنا عزیز
    ما هم از اینکه شما در کنارمون هستید واقعا خوشحال هستیم

    3

  5. سلام و درود مثل همیشه عالی بود خدا خیرتون بده خیلی مطالب بی نظیری هستن که مشکل بیشتر ما است طبق مقاله دو نوع شادی داریم
   زود گذر وهمیشگی
   که میتونیم در هنگام ناراحتی از چک لیست استفاده کنیم که باعث شادی زود گذر میشود
   این نکته رو باید مدنظر داشته باشیم که نباید با ناراحتی بخوانیم چون مغز در اون زمان اطلاعات رو به حافظه بلند مدت انتقال میده وهمینطور ۴گام برای زندگی شادتر گفته شد:بخشیدن، زندگی یه بازی ست ،شناخته رسالت زندگی، معنویت

   2

   1. سلام فاطیما عزیز ممنون از حس خوبت
    خداروشکر که مقالات بهارمن رو مطالعه میکنید و برای آموزش خودتون وقت میذارید.
    شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

    1

  6. مقاله ی عالی ای بود ولقعا ممنونم از اقای خامدی بابت وقت و زمانی که گذاشتند تا این اطلاعات مفید و کاربردی رو به ما انتقال دهند ، من تا به حال از چک لیست استفاده نمیکردم اما از این به بعد در برنامه ام قرارش میدم و مرسی که منو باهاش اشنا کردید ❤️

   2

   1. سلام نرگس عزیز
    خوشحالم که این انگیزه قوی رو از شما می‌بینم
    موفق باشید.

    2

  7. سلام استاد حامدی عزیز
   خداقوت زنده باشید…
   امیدوارم حالتون عالی باشه.
   نکاتی که من از مقاله بسیار عالیتون مقاله‌ی چگونه شادتر زندگی کنیم به علاوه چک لیست شادی‌ها یاد گرفتم:
   انواع راه‌های رسیدن به شادی که ما دو نوع شادی داریم یکی زود گذر و یکی شادی همیشگی و عمیق!
   اینکه مغز برای رسیدن به شادی چه کار می‌کنیم و چطور سریع حال خودمون رو خوب کنیم.
   چک لیست حال خوب چیه:

   صحبت کردن با دوست خوب
   نوشتن مسئله روی کاغذ
   پیاده روی
   صحبت کردن با خودمان
   مشاهده فیلم‌های آموزشی
   گوش کردن موزیک شاد
   گوش کردن پادکست آموزشی
   خوابیدن
   وقت گذاشتن با عزیزان زندگی
   فکر کردن به داشته‌ها
   تکرار جملاتی که به ما انرژی میده
   مطالعه کتاب‌هایی که دوست داریم
   دوش آبسرد
   انجام حرکات کششی و ورزش.
   چرا نباید با نارحتی بخوابیم و گام های زندگی شاد چیه!
   گام اول: بخشیدن، گام دوم: زندگی ر یه بازی در نظر بگیریم، گام سوم: شناخت رسالت زندگی، گام چهارم: معنویت و چرخ‌های زندگی.
   نگرش من نسبت به سلامتی چیه.
   و خیلی از نکات عالی و آموزنده دیگه…
   خیلی ممنونم بابت مقاله عالی و هدایای‌ ارزشمندتون
   متشکرم بابت تک تک کمک هایی که به ما کردید و چیزایی که یادمون دادید.
   شما مایه‌ی افتخارید استاد.
   خدا قوت.❤️

   لایک

   1. سلام زهرا عزیز
    ممنون از انرژی و حس خوبی که به من و مجموعه بهارمن میدی.
    خوشحالم که این مقاله برات کارآمد بود.
    موفق باشی دختر

    4

  8. سلام استاد خیلی ممنون از مطالب مفیدتون و تلاش بی موقفه گروه بهار من
   من همیشه حال خودمو خوب میکنم با اهنگ گوش دادن پیاده روی و نقاشی و صحبت کزدن با خودم
   دو نوع شادی داریم زود گزر و عمیق
   و حالا چها گام شادی
   بخشیدن
   زندگی یک بازی است
   شناخت رسالت زندگی
   معنویت و چرخه های زندگی
   و شعار بهارمن که میگه زندگی اینقدز ارزش نداره که جدیش بگیری

   3

   1. سلام حدیث عزیز
    خوشحالم که برای حال خوبت زمان میذاری
    شاد باشی.

    2

  9. سلام و خسته نباشید اقای حامدی، مگه میشه انقد حق؟😂 میتونم بگم معنویت بزرگترن عامل بوده برای من واسه شاد بودن، من علاوه بر بخشندگی کلا به خوبی کردن به دیگران هم خیلی اعتقاد دارم که بی نهایت حس خوبی داره و شادمون میکنه راستی این مقاله رو به مامانمم دادم خوند دستتون.درد نکنه هم شما هم کل تیم بهار من

   2

   1. سلام سحر عزیز
    دمتگرم دختر بابت اینهمه انرژی
    همیشه همینقدر پرانرژی و شاد باشی
    من و تیم مجموعه بهارمن درکنارت هستیم.

    3

  10. سلام استاد شبتون بخیر
   این مقاله واقعااا عالی و مفید بود.
   همونطور که شما گفتید زندگی شادتر تاثیرات خیلی خوبی داره و باعث میشه ادما زندگیشون لذت ببرن.
   همایش حال خوب رو هم من تماشا کردم و بسیار لذت بردم..
   ممنونم از شما

   لایک

   1. سلام فاطمه جان
    خداروشکر که حس خوبی بهتون داده
    شاد و موفق باشی دختر

    2

  11. سلام شبتون بخیر
   از یه طرف ناراحتم چون دیگه قرار نیست هر شب باهاتون همراه بشم
   از یه طرف هم خوشحالم چون مطالب خیلی زیادی یاد گرفتم و قراره خیلی تو زندگیم تاثیر داشته باشه
   این مقاله رو هم خیلی دوس داشتم و ممنون که قوانین بازی رو بهمون یاد دادید
   امیدوارم همونطور که برای شاد کردن ما تلاش میکنید خودتون هم همیشه شاد باشید
   ممنونم خسته نباشید ❤️❤️

   1

   1. سلام نگین عزیز
    ما همیشه درکنارتون هستیم
    ممنون ازینهمه حال خوب
    من هم خیلی خوشحالم که شما عضوی از خانواده بزرگ بهارمن هستید.
    شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

    1

  12. خیلییییییی عالی و جذاب بود واقعا خوب کردن حال خودمون خیلی نکته مهمیه چون باعث میشه که از لحظه لحظه ثانیه های زندگیمون لذت ببریم و بتونیم این خوشحالیمون و به دیگران هم منتقل کنیم و حال اطرافیانمون هم خوب کنیم ولی ماسک نزدنتون خیلی برام جالب بود مخصوصا اینکه جلوی بیمارستان هم رفته بودید انشاالله که همیشه تنتون سالم باشه و دلتون شاد و شما لایق بهترین ها هستید و انشاالله که به چیزهایی که به صلاحتون هست برسید

   لایک

   1. سلام بیتا عزیز
    بله کاملا درسته
    و اینکه حال اطرافیانمون روهم خوب کنیم خیلی نکته مهمیه
    امیدوارم همه بهش عمل کنن
    ممنون از حس خوبت
    موفق باشی دختر

    1

  13. سلااااام استاد عزیز😍😍😍😍
   ممنون بخاااطر این مقاله پر انرژی و مفیدی ک در اختیارمون قرار دادید😍🙏
   قطعا هر چیزی توی زندگی برمیگرده ب افکارمون و اگه بتونیم کنترلش کنیم میتونیم خیلی خوب از زندگیمون لذت ببریم…سپاس از شما واین مطالب خیلی مفیدتون شاد باشید😁😍🥰🙏🌷🌷🌷🌷

   2

  1 15 16 17