0
0

تمرکز در زندگی افراد موفق

4326 بازدید
تمرکز در زندگی افراد موفق

در این مقاله کاربردی با راز موفقیت افراد موفق جهان آشنا خواهید شد. این راز بسیار ساده است. تمرکز روی یک هدف در یک زمان مشخص. آیا می‌دانستید مهم‌ترین مهارت قرن 21 تمرکز حواس است؟ قرنی که تقریبا تا 80 سال دیگر ادامه دارد؟ در این مقاله نقش تمرکز در زندگی افراد موفق را متوجه می‌شویم و روی تکنیک های افزایش تمرکز کار خواهیم کرد تا تمرکز ذهن خودمان را افزایش دهیم.

تمرکز یک عامل بسیار مهم در دستیابی افراد موفق به موفقیت است که هیچگونه نخواهیم توانست از وجود آن برای رسیدن به موفقیت چشم‌پوشی کنیم. در این مقاله قرار است تمرکز در زندگی افراد موفق را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

شاید یا بهتر بگوییم بی‌شک یکی از رمز و راز افراد موفق تمرکز بسیار بالایی است که در هر زمینه‌ای از زندگی دارند و البته این تمرکز در کار، مطالعه و … بیشتر استفاده می‌شود و کارآیی دارد.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ داده می‌شود:

 • مهم‌ترین فاکتور افزایش عملکرد در چیست؟
 • چگونه تمرکز حواس ذهن خود را افزایش دهیم؟
 • تمرکز چیست؟
 • افزایش تمرکز در رسیدن به خواسته‌های قلبی‌تان چه تاثیری دارد؟

افزایش تمرکز

آنتونی رابینز در رابطه با تمرکز و توجه چه می­‌گوید:

­”با تمرکز بر روی چند هدف یا چند کار هیچ وقت موفق نخواهیم شد. انسان موفق باید روی یک کار هوشمندانه عمل کند..”

مصداق همان ضرب المثل معروف”با یک دست نمی شود دو هندوانه برداشت”. یا ضرب المثل معروف روسی هست که می‌­گوید:
“اگر دو خرگوش را تعقیب کنید، هیچ کدام از آن ها را نمی­‌گیرید”.

منظور از هدف، همان خواسته‌ها و کارهای شماست که می‌خواهید به آن‌‌ها راحت‌تر دست پیدا کنید. سوال مهم از شما دارم. می‌خواهید روی چه چیزی تمرکز کنید؟

 • تمرکز برای کسب‌وکارتان
 • تمرکز برای ارتباط بهتر
 • تمرکز برای درس خواندن
 • تمرکز روی مسائل مهم زندگی

بهترین کار برای رسیدن به موفقیت و افزایش تمرکز، این است که ما اهداف و ایده‌­های خودمان را مشخص کنیم و در مسیر رسیدن به آن‌ها تمرکز داشته باشیم. سپس در مدت زمان معینی آن هدف را در پیش بگیریم و تا به اتمام رسیدن آن به سمت هدفی دیگر نرویم.

موضوع مهم این است که هنگام وجود مشکل به خود مشکل فکر می‌کنیم نه راه حل آن. بنابراین باید فکر کردن با تمرکز را یاد بگیریم:

از فکر کردن فرار نکن

ذهن؛ از فکر کردن فرار می‌کند! چرا زمان‌هایی که از یک موضوعی ناراحتیم، سریعاً وارد شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های تو گوشی، وبگردی یا مشاهده تلویزیون و… می‌شویم؟

ذهن، دوست ندارد که ناراحت باشیم. بنابراین هنگام ناراحتی دستور می‌دهد که کارهای بیهوده‌ای را انجام دهیم. با توجه به فعالیت‌های گذشته‌مان، ذهن می‌داند که در انجام چه کارهایی دوپامین ترشح می‌شود. دوپامین باعث می‌شود که ناراحتی‌مان را به مدت محدود فراموش کنیم.

متاسفانه ذهن ما فقط شادی‌های کوتاه مدت را یاد گرفته است. با یک مثال بهتر این موضوع را درک می‌کنیم:

از یک موضوعی ناراحت هستید، ذهن شما می‌خواهد به آن ناراحتی فکر نکند. از آن جایی که می‌داند در انجام چه کارهایی دوپامین ترشح می‌شود، شما را هدایت می‌کند که به سراغ یک شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام بروید. به خودتان که می‌آیید متوجه می‌شوید، ساعت‌ها در شبکه اجتماعی بوده‌اید و وقت خودتان را هدر دادید…

نه تنها ناراحتی‌ات رفع نشده است بلکه ناراحتی بیشتری داری. چون وقت‌تان را هم هدر دادید. تا به این جا متوجه شدیم که درد و ناراحتی خوب است اما اگر بخواهیم از آن فرار کنیم، به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید.

بشینید و فکر کن که ساعتی تفکر، بهتر از هفتاد سال عبادت است. تمامی افراد موفق روی فکر کردن خود تمرکز می‌کنند.

افراد موفق چگونه با تمرکز فکر می‌کنند؟

شاید برایتان جالب باشد که ما فکر کردن را یاد نگرفتیم، در طول روز، هزاران فکر و خیال در سر ما می‌آید و ما فکر می‌کنیم که داریم فکر می‌کنیم. فکر کردن، افکاری نیست که در ذهن‌مان می‌آید. فکر کردن یعنی:

 • پرسیدن سوال درست از خود بر روی کاغذ
 • پاسخ دادن ایده‌هایی که به ذهن می‌رسد، روی کاغذ
 • انجام برنامه ریزی برای ایده‌هایی که در ذهن خلق شده است
 • اجرای برنامه ریزی

زمانی که فکر کردن را روی کاغذ انجام دهید، سیستم عملکردی مغزتان تغییر می‌کند. ایده‌های بهتری به ذهنتان می‌رسد و می‌توانید از نگاه بیرونی به مشکلات نگاه کنید.

کسی که در جنگل گم شده است، اگر بخواهد سریع‌ترین راه خروج را پیدا کند، باید نقشه داشته باشد. یا از آسمان بالای جنگل، به جایی که هست، نگاه کند. نوشتن مسائل روی کاغذ به ما کمک می‌کند که جنبه‌های مختلف دیگری را هم در نظر بگیریم.

زمان فکر کردن تمام عوامل حواس پرتی‌ها را کنار بگذارید. فقط یک سوال روی کاغذ بنویسید و اجازه دهید که ذهنتان، پاسخ سوال‌های مهمی را که نوشتید پیدا کند.

افزایش تمرکز

روش آقای دیوید آلن به افزایش تمرکز ما کمک می‌کند. طبق این روش شما باید هدف‌تان را به صورت پروژه در جایی یادداشت کنید و تا اتمام پروژه­ فعلی و تکمیل شدن صد­درصدی آن، پروژه جدیدی را باز نکنید. این گونه می‌توانید تمرکز حواس بیشتری داشته باشید.

استیو جابز در مورد تمرکز حواس چه می‌گوید

“اکثر انسان‌ها فکر می­‌کنند که تمرکز به معنی بله گفتن به هر چیزی و فکرکردن در مورد آن است، اما تمرکز واقعا این مفهوم را ندارد. تمرکز یعنی انجام یک کار و نه گفتن به صدها کار خوب دیگری که وجود دارد.”

نکته مهم: هدف گذاری بدون برنامه‌­ریزی و برنامه‌­ریزی بدون هدف گذاری ارزش و اعتبار چندانی ندارد. پس سعی کنید برای رسیدن به تمام اهدافتان، برنامه ریزی کنید و اگر هدف خاصی برای خودتان مطرح نکرده­‌اید، در زندگی نیازی به برنامه ریزی ندارید.

جاش بیلینگز در مورد تقویت تمرکز می‌گوید:

“تمرکز مثل یک تمبر که به پاکت نامه می­‌چسبد تا زمانی که به یک هدف نرسیدید به آن بچسبید.”

تمرکز در زندگی افراد موفق

طی مصاحبه با افراد موفق جهان از جمله آقای بیل گیتس، وارن بافت، زاکربرگ و ….در رابطه با راز موفقیت‌شان همه­ آن‌ها به این جمله تأکید کردند که ایده­‌ها به ما الهام می­‌شوند. زمانی ایده­‌ها و افکار قوی به ذهن شما الهام می‌شود که تمرکز داشته باشید. اگر تمرکز داشته باشید فرکانس‌های ذهن شما تغییر پیدا می­‌کند و این تغییر فرکانس­‌ها باعث می­‌شود ایده­‌های بهتر و بیشتری به ذهن شما الهام شود.

تمرکز حواس

حواس پرتی(distraction) چیست؟

ناتوانی در تمرکز و توجه را حواس پرتی می‌گویند. حواس پرتی نوعی بیماری روانی است که در طی آن فرد مبتلا تکالیف محول به خودش را انجام نمی­دهد. به پدیده­‌های غیرمرتبط در محیط توجه نشان می­دهد. حواس پرتی علل گوناگونی دارد اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی از جمله: گوشی موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و … می­‌باشد.

گوشی موبایل به همراه برنامه‌­ها و امکانات جذاب از جمله برنامه­‌ای ارتباط جمعی و چت، واتس آپ، اینستاگرام و …. و انواع بازی­‌هایی که توسط تعداد کثیری از روانشناسان برای جذب و اعتیاد هر چه بیشتر افراد طراحی شده سبب شده که افراد بیشتری روزانه وقت و توجه خود را صرف استفاده از این برنامه­‌ها کنند.

جذابیت فراوان این برنامه­‌ها سبب شده حتی زمانی که افراد از این برنامه­‌ها استفاده نمی‌­کنند، ذهن­شان دچار تشویش و اضطراب باشد. این باعث می‌شود که نتوانند روی اهداف خود تسلط داشته باشند و متمرکز شوند.

 • آیا می دانید طبق تحقیقات انجام شده در هر ساعت 52 صفحه در مرورگر باز می شود.
 • در طی روز، هر انسان به طور میانگین 88 بار برنامه­‌های چت خود را چک می­کند.
 • کارمندها 37 بار در هر ساعت، کار دیگری انجام می‌دهند و اکثرا به بازدهی مطلوب نمی­‌رسند.

آیا میدانستید که 26 دقیقه طول می­‌کشد که تمرکز شما به حالت اولیه خود بازگردد. 23 دقیقه زمان می­‌برد تا به اوج تمرکز خود برسید. با این وجود هیچ فردی در طول یک روز هیچ زمان نخواهد توانست به اوج تمرکز خود برسد. برای این که ذهن آرامی داشته باشید لطفاً به این موضوعات توجه بیشتری کنید.

اگر تمرکز شما هم‌­زمان چند جا باشد، یعنی زمانی که در حال خواندن این مطلب هستید و با دوستتان هم صحبت می کنید و … حافظه هیپوکامپ شما خوب کار نمی­‌کند و اطلاعات به حافظه بلندمدت شما منتقل نخواهند شد. تمرکز بر روی چند هدف هم­زمان، فرصت انجام یک هدف مهم را از شما می­‌گیرد.

تمرکز در زندگی گری­کلر نویسنده­ کتاب (آن یک چیز):

“شما می‌­توانید دو کار را هم‌­زمان انجام دهید، اما شما نمی­‌توانید هم زمان بر روی دو کار تمرکز کنید.”

ظرفیت مغز شما زمانی که به چیزهای مختلف فکر می‌کنید، بیش از 10 درصد کاهش می­یابد. بدون تمرکز زمان انجام کارها 25 تا 100 درصد افزایش می­یابد.

تمرکز در زندگی گراهام بل:

“تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می­دهید متمرکز کنید، پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی‌سوزانند.”

برای رسیدن به اهدافی که دارید به یک ذره بین نیاز دارید که تمام اشعه‌های ذهنی­‌تان را فقط بر هدف اصلی زندگی­‌تان متمرکز کند و آنگاه خواهید دید که در کسری از زمان و با بهترین کیفیت ممکن کارتان را به انتها خواهید رساند. زمانی که بر یک کار متمرکز می‌شوید انرژی ذهنی و جسمی شما بر روی یک مسئله است. بی آن که احساس خستگی کنید یا متوجه گذر زمان شوید.

تمرکز چیست؟

تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگه­داری توجه و تمرکز حواس، روی موضوعی معین. ما می‌توانیم با کاهش عوامل حواس‌پرت کننده تمرکز خود را افزایش دهیم. بدون تمرکز حواس یادگیری مثمر ثمر نخواهد بود. بسیاری از افراد فکر می­‌کنند که تمرکز یک امر ذاتی و بدون تغییر است. در حالی که تمرکز یک امر اکتسابی و تغییرپذیر است. حتی افراد با هوش عادی هم می­توانند به آن دست یابند.

تمرکز اجداد ما

شاید برای شما هم این مطلب راجع به انسان های نخستین جذاب باشد. انسان های نخستین در ابتدا دو دسته بودند.

1. دسته اول که بر روی کا­رهای خود کاملا مسلط و متمرکز بودند. دسته دوم که روی کارهای خود تسلطی نداشتند و حواس پرت بودند.

دسته اول در گذر زمان منقرض شدند و نتوانستند خودشان را با محیط اطراف شان وفق دهند و به سازگاری برسند. زیرا هنگام انجام کارهایشان از تمرکز بالایی برخوردار بودند و در لحظه تمام توجه­‌شان را به کاری می­دادند که در حال انجام آن بودند. مثلا اگر زمانی که در حال خوردن غذا بودند ماری به آن­ها نزدیک میشد آن ها متوجه آن مار نمی­شدند و چه بسا با زهر همان مار از بین می­رفتند.

2. گروه دوم که هم­زمان با خوردن غذا به اطراف هم توجه می­کردند متوجه حضور مار می­شدند و این­‌گونه سبب شد که با محیط سازگاری پیدا کنند و نسل‌­شان ادامه یافت. ما نیز از نسل انسان‌­های نخستین دسته دوم هستیم، کسانی که تسلط بر ذهن نداشتند.

تمرکز در زندگی دارن هاردی:

” موفق ترین­‌ها در طول روز 90 دقیقه تمرکز می­‌کنند.” اما آقای وارن بافت طی تحقیقاتی که انجام داد به این نتیجه رسید که موفق‌­ترین انسان­‌ها در طول روز فقط 24 دقیقه تمرکز می­‌کنند.

افزایش تمرکز

چه چیزهایی تمرکز شما را از بین میبرد و حواس تان را پرت می­کند؟

گوشی موبایل، دوستان، درگیری­‌های ذهنی، سر و صدا، خواب کم، خستگی، وسوسه انجام بازی­‌ها، عوامل محیطی، نگرانی و فکرهای بی خود، مشکلات روحی و عاطفی، ترس از شکست، حرف دیگران، استرس، بی علاقگی، عدم برنامه­ریزی، کارهای نیمه‌کاره و پروژه­‌های باز در مغز و …..

فواید تمرکز در کارها:

مهم‌­ترین مهارت کلیدی در عصر حاضر تمرکز است. اگر تمرکزتان را بهبود دهید بهتر می‌­توانید رشد کنید. زمانی که در افکارتان تمرکز می­‌کنید خلاقیت ذهنی شما افزایش میابد. تمرکز در کارها و افکار از استرس‌­تان می­‌کاهد و زمانی که استرس­‌تان کاهش یابد بهتر فکر می‌­کنید و بهتر عمل می­‌کنید. رهبری و مدیریت در امورتان بهبود می­یابد و……

توجه آگاهی

باتری گوشی موبایل خود را در نظر بگیرید. اگر در طول روز از آن استفاده کنید زود خالی می­‌شود و باید مجدد آن را شارژ کنید. حالا فرقی ندارد که از آن در چه راستایی استفاده می‌­کنید. چه در فضای مجازی از آن استفاده کنید چه با آن بازی کنید و چه مطالب و مقالات بهارمن را بخوانید. در هر راستایی که از آن استفاده کنید چه مفید چه مضر شارژ آن تمام خواهد شد.

اما اگر از آن استفاده نکنید شارژ آن تمام نخواهد شد. میزان توجه و تمرکز ما هم مصرف­ شدنی است. یعنی فرقی ندارد که در طول روز توجه­تان را در چه راستایی استفاده می­کنید. به حرف‌های بی­خود دیگران توجه می­‌کنید یا تمام دقت و تمرکزتان را روی دوره­‌های آموزشی بهارمن مصرف می­کنید.

مهم این است که توجه شما در حال اتمام است. بسیاری از افراد فکر می­‌کنند که در طول روز توجه و تمرکز زیادی دارند حال اینکه اشتباه فکر می­کنند و توجه‌­شان محدود است. پس سعی کنید ابتدای روز توجه­تان را صرف کارهای مهم‌­تان کنید.

قانون 20/20/20

یکی از تکنیک­های مهم و طلایی تکنیک بیست، بیست، بیست است. با توجه به این تکنیک زمانی که صبح زود بیدار می­شوید باید  بیست دقیقه ابتدای صبح­تان را به ورزش اختصاص دهید. بیست دقیقه دوم را باید صرف مدیتیشن، برنامه­ریزی و اولویت­بندی کارهای روزانه و شکرگزاری اختصاص دهید. بیست دقیقه سوم­تان را باید صرف یادگیری آموزشی و تفکر کردن کنید.

قانون 90/90/1

تکنیک فوق العاده دوم نود، نود، یک می­باشد. این تکنیک می­گوید طی نود روز، هر روز نود دقیقه زمان را فقط به یک کار یا پروژه­تان اختصاص دهید. کتاب یادگیری 7 برابری نتیجه 7 برابری امیرحسین حامدی با تکیه بر همین تکنیک به چاپ رسیده است.

تمرکز در زندگی افراد موفق با فرمول کیفیت کار:

زمان × توجه = کیفیت کار

کیفیت کاری که در حال انجام آن هستید علاوه بر زمان به میزان توجه شما نیز بستگی دارد. با تمرین‌­های مداوم می‌­توانید توجه و تمرکز خودتان را تا حدودی بهبود بخشید.

قوی ترین تکنیک تمرکز:

توجه به توجه است. یعنی این که هر لحظه از خودتان بپرسید که توجه­‌تان به چه چیزی است. اگر حواس­تان جای دیگری بود حواس خودتان را دوباره به کاری که در حال انجام آن هستید، متمرکز کنید. آگاه باشید کجا هستید و در لحظه باشید یعنی هر جایی هستید برگردید به همان جایی که باید باشید. به هر چیزی که در زندگی­تان توجه کنید همان بیشتر می‌­شود.

فکر به موفقیت، موفقیت بیشتر می­آورد.

فکر به بدبختی، بدبختی بیشتر می­آورد.

پس حواس­تان به طرز تفکرتان باشد. روی عواملی تمرکز کنید که توانایی تغییر آن­ها وجود داشته­باشد.

فرمول جادویی تمرکز:

بعضی اوقات باید کارهایی را انجام داد که حوصله‌­تان را سر می‌برند. مانند نگاه کردن به حرکات عقربه ساعت، حرکت شاخه‌­های یک درخت، حرکت ماشین لباس شویی، دقت به صداهای اطراف و ….

استراحت کردن به شیوه صحیح:

بسیاری از افراد شیوه صحیح استراحت کردن را بلد نیستند. بعد از هر 52 دقیقه کار مفید باید 17 دقیقه به خودتان استراحت دهید. استراحت باید جایی خارج از مکان کار یا مکان مطالعه‌­تان باشد.

برای مطالعه مقاله تمرکز هنگام مطالعه، کلیک کنید.

در استراحت تحرک داشتن بهتر از بی­‌تحرکی است. در زمان استراحت نباید از تکنولوژی استفاده کرد فقط باید کارهایی را انجام داد که حال­تان را بهتر می­‌کند و خستگی جسمی و روحی­تان را برطرف می­کند.

تکنیک افزایش تمرکز حواس

یکی از راهکار‌هایی که می‌‌توانید تمرکز خود را افزایش دهید این است که مطالب مفید و مهم خوبی را حفظ کنید. اطلاعاتی مانند:

 • حفظ شماره تلفن
 • حفظ اشعار زیبا و دلنشین
 • حفظ فرمول­های محاسباتی
 • حفظ اسامی افراد موفق
 • حفظ اسامی افراد
 • حفظ قرآن
 • و …

تکنیک افزایش تمرکز ذهن با انجام آهسته کارها

انجام آهسته کارها سبب می ­شود خودآگاهی شما نسبت به فعالیتی که در حال انجام آن هستید نسبت به قبل بیشتر شود. انجام آهسته کارهایی چون: مسواک زدن، تایپ کردن، غذاخوردن، شانه کردن، صحبت کردن، رانندگی کردن و راه رفتن، نفس کشیدن، ظرف شستن، نماز خواندن، آشپزی و ….

این نیازمند این است که شما به کار و فعالیتی که در حال انجام آن هستید توجه کنید و توجه کنید به توجه‌تون به توجه‌تون باشد.

توجه به وسوسه­‌ها و انجام ندادن آن­ها:

مثلا زمانی که یک رژیم غذایی خاص را باید رعایت کنید و یک‌سری غذاها و تنقلات را با اینکه دوست دارید، نباید بخورید. به آن غذا یا خوراکی توجه کنید. ولی رژیم خود را به یاد آوردید و از خوردن آن ممانعت ورزید.

طرح سوال

شاید تا به حال به سخنرانی یا اجرای سخنوران و مجریان معروف جهان دقت کرده باشید. تعداد زیادی از آن­‌ها سخنرانی یا اجرای خود را با طرح یک سوال شروع می­کنند.

بسیاری از آن‌­ها اعتقاد دارند که با طرح سوال ذهن تمام افراد درگیر پاسخ‌گویی به آن سوال شده و سبب جلب توجه به سخنرانی یا اجرا می­‌شود.

تمرکز خوب با خواب خوب

خواب خوب و کافی نداشته باشید تمرکز هم نخواهید داشت. در دنیای واقعی نه در فیلم های تلویزیون افراد به خواب خود دقت می‌کنند. میزان خواب در هر فرد متغیر است و هر فرد باید با توجه به سیستم بدنی خود خوابش را تنظیم کند. مثلا انیشتین 13 ساعت در روز می­‌خوابید.

تمرکز در محیط خاص

باید برای فکر کردن و تمرکز کردن­تان یک جای مخصوص، دنج و خلوت فراهم کنید. فضایی خارج از جایی که دائم در آن زندگی می‌­کنید.

استفاده از گوش گیر: صداهای بیرونی را متوجه نخواهید شد. بهتر از همه جو کاری است که شما را در بر خواهد گرفت.

انجام کار عمیق

کارعمیق یعنی کار با بالاترین بازدهی. آگاهانه به اطرافیان خود بگویید که می­خواهید کار عمیق انجام دهید. به دیگران بگویید که در این مدت زمان مزاحم شما نشوند زیرا شما در حال انجام کار عمیق هستید.

تکنیک تعویض کار:

وقتی یک کار را انجام می­دهید یک دقیقه به تنفس خود فکر کنید. در دم و بازدم خود تفکر کنید. سپس به سراغ کار بعدی­تان بروید.

این کار سبب می­شود که کمتر کارهای خود را تعویض کنید و بر کاری که در حال انجام آن هستید پافشاری و تداوم ورزید.

تمرکز برای چند پتانسیلی ها

آگاه شدن نسبت به این مسئله که تک پتانسیلی هستنید یا چند پتانسیلی:

به افرادی که نمی‌توانند روی یک کار متمرکز شوند چند پتانسیلی گویند. عموما افرادی که سریعا از یک کار خسته می‌شوند و به سراغ کارهای دیگر می‌روند، چند پتانسیلی می‌گویند. افراد چند پتانسیلی از انجام کارهای تکراری فرار می‌کنند و نمی‌توانند روی کارها به مدت طولانی تمرکز کنند. راهکار چیست؟

اول باید آگاه شوید که چند پتانسیلی هستید و نسبت به این موضوع خودآگاهی پیدا کنید. اگر چند پتانسیلی بودید باید با هر دست‌تان فقط یک هندوانه بردارید. یعنی کارهایتان را پروژه بندی کنید و تا اتمام پروژه درحال انجام، سراغ پروژه بعدی خود نروید.

انجام روزانه تمرین مدیتیشن

چشم­‌های خود را ببندید. یک جایی در حالت آرام دراز بکشید. به دم و بازدم خود و تمام اعضای بدن خود توجه کنید. برای دانلود و گوش کردن به فایل صوتی مدیتیشن اینجا کلیک کنید.

استفاده از نقشه ذهنی:

برای هر کار یا  هر مقاله یا هر پروژه ای که در حال انجام آن هستید یک نقشه ذهنی طراحی کنید. برای مطالعه نحوه­‌ طراحی نقشه ذهنی اینجا کلیک کنید.

توجه به اندیشه­‌های مثبت ذهنی:

مارگریت کوربت: “انسان در بحر اندیشه­‌های خوشایند حافظه بهتری پیدا می­‌کند و ذهن در حالت آرامی قرار می‌گیرد و میل به یادگیری را در خود به ­وجود می­اورد.”

در نتیجه خود پنداری مثبت مهم‌­ترین کمک برای تمرکز و یادگیری است.

جو بایدن:”بزرگترین موهبت توانایی فراموش کردن است. فراموش کردن چیزهای بد و تمرکز بر روی چیزهای خوب.”

نگاه­تان را بر روی هدف متمرکز سازید نه روی چیزهایی که موجب هراس­تان می­شوند.

داستان تمرکز

روزی فردی یکی از گلدان­‌های خود را برای اینکه رشد خوبی نداشت پیش یک گل­‌فروش برد تا  علتش را بداند. گل­‌فروش زمانی که گلدان را مشاهده کرد حجم زیادی از علف‌­های هرز را دید که گل را در برگرفته‌­اند و به گل اجازه نمی‌­دهند که به خوبی رشد کند. به صاحب گلدان گفت چرا این علف‌­ها را هرس نمی­‌کنی؟

افزایش تمرکز

او در جواب گفت که این علف­ها گلدانم را زیباتر کرده­‌اند. در واقع در زندگی معمولی هم این­‌چنین است.

گاهی علف‌­های هرزی که جذابیت فراوانی هم دارند جلوی رشد شما را می­‌گیرند اما شما باید این علف­‌های هرز را شناسایی کنید و آن‌ها را به موقع هرس کنید تا سبب متوقف شدن رشد هر چه بهتره شما نگردند.

متأسفانه باید بگویم علف‌های هرز از چنان جذابیتی در زندگی برخوردار هستند که در مواجه با آنها ما کاملا خلع سلاح می‌شویم. اما نکته حائز اهمیت این است که اگر بخواهیم به بهبود فردی خود کمک کنیم باید هر آنگونه که برای‌مان ممکن است آنها را ریشه‌کن کنیم.

کاری که علف‌­های هرز در زندگی شما انجام می‌دهند:

در مغز شما دوپامین ترشح می‌شود و مغز به بدن دستور می­‌دهد که کاری که انجام دادی و سبب ترشح دوپامین شد را دوباره انجام بدهد.

عملگرایی به آموزش

در نظر داشته باشید که دانستن این تکنیک ها به­ تنهایی کفایت نمی­‌کند. زمانی تمرکز شما بهبود خواهد یافت که شما تکنیک‌های افزایش تمرکز را به طور مداوم و روزانه انجام دهید تا اثرات آن در زندگی­تان قابل مشاهده شود.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=8491
اشتراک گذاری:

نظرات

128 نظر در مورد تمرکز در زندگی افراد موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. چه جالب مامان بابای اولیه مون هم از این اصل استفاده میکردن … 🙂

  1

  1. سلام مریم جان
   چه خوب که مقاله تمرکز در زندگی افراد موفق براتون مفید بوده
   شاد و سلامت باشی

   لایک

 2. بازتاب: چگونگی تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. خیلی خوب بود 😍
  واقعا برام مفید بود چون من برای کنکور به راهکار ها و پیشنهاد هایی برای افزایش تمرکز در زندگی و مطالعه نیاز داشتم و این مقاله کمک شایانی به من کرد ❤️

  2

  1. سلام نرگس عزیز
   دانستن به تنهایی کافی نیست
   امیدوارم با عملگرایی به مطالب مقاله تمرکز، تمرکز بهتری داشته باشی

   لایک

 4. سلام استاد حامدی عزیز خداقوت وخسته نباشید بابت این مقاله ی زیبا و کاربردی .طبق روال گذشته از خوندن این مقاله زیبا لذت بردم من قبلا برای اینکه تمرکزم بالا بره بعضی از این کار ها رو انجام می‌دادم، اوایل خیلی موفق نبودم اما با تکرار و تمرین زیاد کم کم و به مرور زمان تونستم موفق بشم به قول شما که با تمرین و تکرار زیاد میشه هر کاری رو میتونیم انحام بدیم و هیچ کاری نیست که ما نتونیم انجام بدیم و کافیه فقط مسیر عصبی ساخته بشه که ممکنه مدتی طول بکشه .اولا موقع درس خوندن خیلی حواسم پرت میشد اما حالا با تکنیک هایی که شما گفتید تمرکزم بیشتره مثل آب خوردن و تند خوانی و چیز های دیگر ،هیج وقت فکر نمیکردم بتونم تو زندگیم اینقد موفق بشم .از شما بی نهایت ممنونم که چنین اطلاعات زیبا و کاربردی را در اختیار ما قرار میدهید هر بار که مقاله های شما رو میخونم روز به روز انگیزه من برای زندگی کردن بیشتر میشه و بسیار لذت میبرم از خوندن مقاله های بسیار زیبای شما .نمیدونم واقعا چه جوری ازتون تشکر کنم ،تشکری که میخوام از شما و مجموعه بهار من ،کنم قابل توصیف نیست و هر چی فکر میکنم میبینم اصلا نمیشه محبت ها و مهربانی ها و دلسوزی های شما رو جبران کنم . همیشه دعا میکنم و امید وارم در همه زمینه ها همیشه بهترین و موفق ترین باشید ❤🤗🙂😍

  3

  1. سلام زهرا جان
   با عملگرایی به تکنیک های تمرکز مطمئنا موفق میشی
   شاد و سلامت باشی

   لایک

 5. سلام آقای حامدی وقت و شبتون بخیر
  خدا قوت و خسته نباشید
  واقعا مقاله جالب و کاملی بود و بسیار به قول معروف به درد بخور
  نکته جالبی که نظر من رو به خودش جلب کرد استفاده از ۱۰۰درصد ظرفیت مغز بود که اشتباهی تو ذهنمون یک درصد جا افتاده بود
  واقعا تمرکز کردن در کنار این همه سونامی اطلاعات خیلی سخته. از هر طرف و زاویه ای تحت تاثیر اطلاعات هستیم.
  اما نشد نداریم زیرا:”خواستن توانستن است”
  متشکرم بابت این مقاله کامل تون

  2

  1. سلام محمدرضایی عزیز
   زنده باشی
   درسته که تمرکز توی این شرایط سخته اما هیچ کاری نشد نداره

   لایک

 6. خیلی. ممنون استاد عالی بودین این مدت ک با شما بودم خیلی لذت بردم از خوندن مقاله ها مثل همیشه عالی و پر انرژی هستین تاثیر زیادی روم داشت و سعی میکنم همه اینایی ک یاد گرفتم عمل کنم خیلی ممنونم ایشالله همیشه سالم و پیروز باشید❤️😍😍❤️

  3

  1. سلام مریم جان
   عملگرایی مهمترین نکته در یادگیری هر مهارتیه
   امیدوارم با عملگرایی عملکرد خوبی در زمینه تمرکز داشته باشی

   لایک

1 5 6 7