0
0

7 راهکار ترک اعتیاد به گوشی موبایل

332 بازدید
اعتیاد به گوشی
 • 7 راهکار ترک اعتیاد به گوشی موبایل

  همه ما انسان‌ها 24 ساعت زمان داریم. شرایط زندگی الان ما بخاطر انتخاب‌های گذشته‌مان است. زندگی آینده ما هم به انتخاب‌های الان ما بستگی دارد. بنابراین خیلی مهم است که ما اعتیاد به گوشی موبایل و برنامه های داخل آن را نداشته باشیم. چگونه اعتیاد به گوشی را از بین ببریم؟ اصلا از کجا بفهمیم که اعتیاد به گوشی داریم یا ن؟ یکی از علائم اعتیاد به گوشی این است که شما تا وقت خالی پیدا می‌کنید به سراغ گوشی موبایل می‌روید و صفحه آن را روشن می‌کنید. یادتان باشد که این کار بصورت اتوماتیک و از روی عادت انجام می‌شود؟

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • چرا به گوشی اعتیاد پیدا می‌کنیم؟
  • اعتیاد چیست؟
  • چگونه اعتیاد به گوشی موبایل را از بین ببریم؟

  چرا به گوشی اعتیاد پیدا می‌کنیم؟

  دوپامین یک هورمون است که در مغز ترشح می‌شود. هر زمان کاری انجام دهیم که احساس لذت، شادی و هیجان خاصی داشته باشد، به دنبال آن هورمون دوپامین در مغز ترشح می‌شود. بعد از ترشح هورمون دوپامین و ایجاد حس هیجان و لذت در بدن ما، مغز یک ری‌اکشن یا پیام به بدن ارسال می‌کند. تحت این عنوان که چیکار کردی که هورمون دوپامین ترشح شد و حس لذت و شادی ایجاد شد؟دوباره همان کار را انجام بده.

  این چنین بدن ترغیب می‌شود به تکرار آن کار یا فرآیند. این عمل سبب نیاز مجدد بدن نسبت به آن کار است. در این مقاله قرار است به چگونگی اعتیاد به گوشی و راه‌های ترک آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

  اعتیاد چیست؟

  نوعی وابستگی به انجام یک کار، تکرار یک فرآیند، مصرف یک ماده خاص و… است که اگر آن را انجام دهیم یا آن ماده را مصرف نکنیم، بدن دچار ضعف، بیقراری، تشویش، استرس و … می‌شود و تا زمانی که آن کار صورت نگیرد یا آن ماده مخلص مصرف نشود، بدن قرار و آرام نمی‌یابد.

  چگونه اعتیاد به گوشی موبایل را از بین ببریم؟

  اولین قدم برای ترک اعتیاد به گوشی: رسیدن به باور اینکه ما دچار اعتیاد شده‌ایم.

  تا زمانی که ما متوجه نشده‌ایم که مشکلی داریم، هیچ زمان برطرف کردن آن پیش قدم نخواهیم شد. اولین قدم برای ترک گوشی این است که خودمان به باور اعتیادمان برسیم. وقتی ما نسبت به این موضوع باور پیدا می‌کنیم به دنبال راهی برای ترک می‌گردیم و مصمم می‌شویم. گاهی انسان‌ها اصلا این موضوع را نمی‌دانند.

  جالب است بدانید خیلی‌ها اعتیاد را فقط اعتیاد به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی می‌دانند و این عادات و وابستگی‌های بیش از حد را اعتیاد محسوب نمی‌کنند. پس اول به باور برسید و نسبت به این موضوع خودآگاهی پیدا کنید.

  برای مشاهده مقاله نشانه‌های اعتیاد به گوشی موبایل، اینجا کلیک کنید.

  دومین قدم برای ترک اعتیاد به گوشی: خواستن

  یک جمله هست که می‌گوید اگر انسان بخواهد کاری را انجام دهد یا راهی برای آن پیدا می‌کند و یا راهی برای آن می‌سازد. این جمله به این معناست که هیچ کاری نشد ندارد، شاید سختی راه کمی بیشتر باشد، فراز و نشیب بیشتری داشته باشد، پر پیچ و خم‌تر باشد ولی شدنی است.

  ترک اعتیاد به گوشی

  اگر انسان بخواهد کاری را انجام دهد، راهشو پیدا می‌کند و اگر نخواهد کاری انجام دهد، بهانه آن را. پس دومین قدم و راهکار برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل، این است که خود ما بخواهیم.

  سومین قدم برای ترک اعتیاد به گوشی: خودآگاهی

  پس از آنکه به باور اعتیاد و استفاده بیش از حد خود از تکنولوژی و گوشی هوشمند رسیدیم، بهترین راه خودآگاهی و یادگیری چگونگی ترک اعتیاد است. در واقع باید گفت نمی‌توان بی‌گدار به آب زد. باید چگونگی ترک و از بین بردن وابستگی را فرا بگیریم. حالا یا با مطالعه کتاب‌ها و مقالات معتبر یا پرسش از افرادی که صلاحیت دارند و در این زمینه علم و تخصص کافی دارند و یا … . پس نباید یک‌دفعه و بدون آگاهی نسبت به ترک اقدام کرد زیرا ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به خود بزنیم.

  چهارمین قدم برای ترک اعتیاد به گوشی: استفاده از خود تکنولوژی برای ترک خودش

  راه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارد و به همین منظور طراحی شده است. بریم سراغ برنامه هایی برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل. با نصب این اپلیکیشن‌ها روی گوشی خود می‌توانیم میزان استفاده خود را به مرور زمان کاهش دهیم. مثلا یک برنامه‌ای نصب کنیم که پس از یک زمان مشخص و محدودی، مثلا یک ساعت وبگردی در روز، دیگر اجازه ورود به وب را به ما ندهد.

  راه های ترک اعتیاد به گوشی

  برای مشاهده مقاله اپلیکیشن‌های کنکوری، اینجا کلیک کنید.

  پنجمین قدم برای ترک اعتیاد به گوشی: دور از دسترس کردن گوشی و عدم دسترسی آسان

  یک ویژگی در تمام انسان‌ها وجود دارد، تنبلی و اهمال کاری است که هیچ کدام‌مان نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم. هر چند که همیشه به تنبلی به دید منفی نگاه می‌کنیم و آن را درست نمی‌دانیم و بعنوان یک خصلت فردی بد می‌شناسیم، اما در این یک مورد خاص تنبلی خیلی هم خوب و کارآمد عمل می‌کند.

  می‌توانیم با قرار دادن گوشی موبایل در جایی دور از خود، یا گذاشتن یک رمز سخت برای گوشی و برای برنامه‌های گوشی تا حدودی از تنبلی کمک بگیریم. وقتی گوشی دور از ما قرار داشته باشد تنبلی به کمک ما می‍اید و می‌گوید حال بلند شدن و برداشتن گوشی را ندارد.

  برای مشاهده مقاله تنبلی و اهمالکاری در انجام کارها،اینجا کلیک کنید.

  ششمین گام ترک اعتیاد گوشی: گوشی را روی سایلنت بگذارید.

  یکی دیگر از ویژگی‌های ما انسان‌ها، کنجکاوی است. کنجکاوی از آن حس‌هایی است که تا کار دلخواه خود را انجام ندهد، از بین نمی‌رود و تمام مدت بر مغزتان رژه می‌رود.

  وابستگی به گوشی

  با بلند شدن صدای نوتیفیکیشن‌های پیام‌رسان ذهن کنجکاو و جستجوگر ما، الزام می‌کند که تحت هر شرایطی به دنبال گوشی خود برویم و حس کنجکاوی‌مان را ارضا کنیم. با سایلنت کردن گوشی می‌توانیم تا حدودی از برانگیخته شدن حس کنجکاوی جلوگیری کنیم.

  هفتمین گام برای ترک اعتیاد به گوشی: پیدا کردن یک جانشین قدرتمند و جذاب

  یکی از دلایل اعتیاد به گوشی همراه،‌بیکاری است. در واقع اگر ما سرگرم انجام دادن کارهای روزمره باشیم هیچگاه زمانی برای وابستگی و اعتیاد به گوشی پیدا نمی‌کنیم و به هنگام شب از خستگی کارهای روزمره بیهوش می‌شویم.

  برای اینکه بتوانیم اعتیاد به گوشی را ترک کنیم باید شرایطی برای خود ایجاد کنیم که فرصتی برای استفاده از گوشی پیدا نکنیم. حالا یا کلاس‌های ورزشی، موسیقی و هنر و … ثبت‌نام کنیم، یا به گردش و تفریح بزویم، یا با آدم‌های دوست‌داشتنی‌مان وقت بگذرانیم تا گذشت زمان را احساس نکنیم‌.

  و باید تأکید کنم که مهمتر از همه این گام‌ها عملگرایی، تلاش، کوشش و پشتکار است و در سطر همه این موارد خواستن است. این خواستم است که به توانستن منجر می‌شود. امیدوارم در گذران این مسیر موفق باشید.

  اگر از بین دوستان و عزیزان خود کسی را می‌شناسید که به گوشی موبایل اعتیاد دارد و راهکار ترک و عدم وابستگی را نمی‌داند، با ارسال این مقاله در این امر زیبا یاریگر او شوید.

  حرف پایانی چگونه اعتیاد به گوشی موبایل را از بین ببریم

  در این مطلب به علائم اعتیاد به گوشی موبایل را بررسی کردیم و بصورت علمی یاد گرفتیم که چرا به گوشی، اعتیاد پیدا می‌کنیم. دلایل زیادی وجود دارد که ما اعتیاد به گوشی داشته باشیم و راهکارهای زیادی را برای ترک این عادت مزخرف بیان کردیم. یادمان باشد که همه ما 24 ساعت زمان داریم. انسان‌های موفق متولد نمی‌شوند، بلکه ساخته می‌شوند. شما چه سبک زندگی را انتخاب کردید. اگر اعتیاد به گوشی دارید حتما برنامه هایی که برای ترک اعتیاد به گوشی را معرفی کردیم، نصب کنید. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=12213
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  29 نظر در مورد 7 راهکار ترک اعتیاد به گوشی موبایل

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بهتر بود این رو بصورت یک پادکست ضبط کنید
   اینطوری بازخورد خیلی بیشتر میشد
   لطفا سعی کنید مقالات رو پادکست بسازید با تشکر🌹🌹

   3

   1. سلام ابوالفضل عزیز
    ممنون از پیشنهادتون
    سعی می‌کنیم اینکارو انجام بدیم
    ممنون از بازخوردتون

    3

  2. مطالبتون عالیه
   واسه کسایی مثل من که کنکور دارن ولی وابستگی به گوشی دارند خیلی به درد بخور هست

   3

  3. من از قدم چهارم استفاده کردم خوب بود تونستم تایم استفاده از گوشی کنترل کنم

   3

  4. های مرسی دوبارع مقاله های مفید میدید بخونیم🎈من خودم هم مقاله و خوندم هم آپ ها رو نصب کردم خیلی مفید و ارزش مند بودن برام🙃✌🏻امیدوارم از آپ ها بتونم نهایت استفاده بکنم👣

   3

  5. سلام وقتتون بخیر
   گام پنجم یعنی دور از دسترس قرار دادن گوشی روی من خیلی جواب میده.مقاله مفید بود.چندتا از راهکارهارو هنوز امتحان نکردم ولی حتما به کار میگیرمشون.ممنون⚘

   3

  6. متاسفانه این روز ها اعتیاد به تلفن همراه خیلی زیاد شده است و خیلی از این اعتیاد رنج میبرن
   چون وقتی ما به گوشی اعتیاد داشته باشیم به راحتی نمی‌تونیم به کارهای مهم و دیگر خودمون برسیم و دائم حواسمون پرت گوشی میشه و به هر بهانه ای که شده دوباره سراغش میریم
   اما اگه هممون روش های ترک اعتیاد به گوشی رو یاد بگیریم و بهشون عمل کنیم میتونیم این اعتیاد رو از بین ببریم
   راهکار های گفته شده مفید و کارآمد بودن اما لازمه اون خاستن و عمل به اون ها است
   تا بتونیم نتیجه مطلوبی بگیریم

   3

   1. سلام بازم خیلی ممنون از مقاله خوبتون ،راهکارای خوبی روگفتین
    من یکم به گوشی اعتیادد دارم سعی می کنم از امروز این راهکاراروعمل کنم وبه خواهربرادرم که خیلی اعتیاد دارن به گوشی ،میگم که ازین راهکارها استفاده کنم اما باید ارادمون خیلی قوی باشه

    3

  7. باسلام وعرض ادب خدمت استاد گرامی
   مقاله راهکارهایی برای ترک اعتیاد به موبایل بسیار کاربردی بود. ۱) در اولین قدم باید باور کنیم که به موبایل اعتیاد پیدا کرده ایم وبه دنبال راهی برای ترک آن باشیم ۲)خواستن ۳)خودآگاهی ۴)استفاده از خودتکنولوژی برای ترک خودش ۵)دور کردن گوشی از دسترس ۶)سایلنت کردن گوشی ۷)پیدا کردن یک جانشین قدرتمند بسیار سپاسگزارم که چنین آموزش های مفیدی را در دسترس همگان قرار داده اید .

   3

  8. سلام مقاله مطالعه شد بسیار کاربردی بود بنظرم اینکه شما به ما کمک میکنین در ترک اعتیاد به گوشی و عرصه های دیگه در رشد فردی خودمون یک نکته مثبت از تیم عالی بهار من است💚
   بشدت به این مقاله نیاز داشتم ممنونم استاد

   3

  9. ممنون از وقتی که می‌گذارید و این مقاله های مفید و کاربردی را در اختیار ما قرار میدهید از شما و تیم فوق العاده تون ممنونم 🌹

   3

  10. واقعا مقاله تون عالی است ترک یا به حداقل رساندن استفاده از گوشی خیلی مهم است چون که اعتیاد به گوشی وقت زیادی از ما می‌گیرد
   وقت درس خواندن
   وقت کارهای مهم
   و…
   ممنونم بایت مقاله عالی و بی نظیر تون

   3

  11. سلام عالی بود مقاله💎
   من میدونم که به گوشی همراه اعتیاد دارم و سعی میکنم کم کم اعتیاد رو کنار بگذارم چون هیچ کاری نشد نداره 🙂🔥

   3

  12. سلام،
   اعتیاد یه نوع وابستگی هست به انجام کاری، تکرار فرایند، مصرف ماده خاص و …. .
   گام های ترک اعتیاد به گوشی:
   ۱. باور به داشتن اعتیاد
   ۲. خواستن
   ۳. خودآگاهی
   ۴. استفاده از خود تکنولوژی برای ترک
   ۵. دور از دسترس کردن گوشی
   ۶. سایلنت کردن گوشی
   ۷. پیدا کردن جانشین قدرتمند و جذاب
   خداقوت❤🌸🍃

   3

   1. سلام خیلی ممنون بابت مقالها
    من در این مقاله با هفت گام اشناشدم برای ترک اعتیاد گوشی
    ۱.باور داشتن به اینکه به گوشی اعتیاد داریم
    ۲.خواستن
    ۳.خود اگاهی
    ۴.استفاده از خود تکنولوژی برای ترک
    ۵.دور از دسترس کردن گوشی
    ۶.سایلنت کردن
    ۷.پیدا کردن جانشین و قدرتمند و جذاب

    3

  13. با سلام عالی بود خواستن توانستن است اگر راهی پیدا نکنیم یه راهی بسازیم خیلی ممنون بابت نوشتن مقاله مفید و آموزنده کاش یه مقاله ای هم راجب ترک اعتیاد به تلویزیون مینوشتید خسته نباشید خدانگهدار

   3

   1. مقاله خیلی خوب بود. من تقریبا تمام اینکار ها رو کردم لما باز موفق نبودم. علت آن هم همان گام هفتم این مقاله ست. متاسفانه در اوقات آزاد خود به سراغ گوشی می روم که این پدیده اصلا خوب نیست.
    امیدوارم بتوانم با راهکار های پیشنهادی شما این اعتیاد را درمان کنم

    3

  14. سلام آقای حامدی خسته نباشید
   به نظر من خواستن از مهم‌ترین عوامل ترک اعتیاد به گوشی هست چون تا وقتی چیزی رو نخوایم اتفاقی صورت نمیگیرد

   3

  15. سلام، راهکارهایی که واسه ترک اعتیاد گوشی دادین عالی بودن
   خداقوت به شما استاد حامدی عزیز 🌹

   3

  16. سلام و درود 🌸🌸
   مقاله عاالی بود
   متاسفانه خیلی از افراد اعتیاد به تلفن همراه دارن و اگه این این اعتیاد رفع بشه قطعا خود اون فرد و جامعه پیشرفت چشمگیری میتونه داشته باشه
   ممنون از مطااب خوبتون 🦋
   خداقوت 🧿

   3

  17. سلام خیلی عالی بود ممنون از شما که با نوشتن این مقاله سعی دارید در بهتر شدن حال و زندگی ما و ترک اعتیاد به گوشی موبایل به ما کمک کنید خیلی ممنون خسته نباشید خدانگهدار

   3

  18. خیلی ممنون از آگاهی رسانی و مطالب خوبتون.دانستن حتی چند تا از نکات مقاله تون تاثیر زیادی داشت افزون بر تاثیر کلی و مفهوم مقاله. مرسی

   3

  19. سلام الهه جان بازم گل کاشتی … بازم‌یه مقاله کاربردی ومفید وممنون که نیازهای نا رو شناسایی وبراش راه حل پیدا می کنید … این کار خلاقانه جای تقدیر داره ممنونم ازت بابت اینهمه مطالب خوب و ارزشمند امیدوارم بتونیم تو زندگی واقعی پیادشون کنیم

   3

  افراد کمی هستند که ارزش زمان رو متوجه میشن
  ما بهت تبریک میگیم
  که برای مدیریت زمان و انتخاب هدفت آموزش میبینی

  هدیه بهارمن به تو
  یک آموزش حرفه ای از استاد حامدی
  مشاهده آموزش
  روی دکمه بالا کلیک کنید
  close-link