0
0

چگونه یک فرد خلاق باشیم

153 بازدید
چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم
 • چگونه یک فرد خلاق باشیم؟

  در این مقاله می‌توانید جواب پرسش‌های زیر را بیابید:

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم؟

  خلاقیت چیست؟

  چگونه می‌توان خلاق بود؟

  راهکار افزایش خلاقیت چیست؟

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم ؟

  خلاقیت چیست؟ 

  خلاقیت به معنی خلق ایده‌ها و راهکارهای جدید و جذاب برای خارج شدن از روزمرگی و عادت‌ها است. خلاقیت به این معنی است که همیشه نباید وسایل مورد احتیاج‌تان را بخرید، کافیست کمی خلاقیت وارد زندگی خود کنید و وسیله مورد احتیاج‌تان را خودتان بسازید. خلاقیت یعنی نیست رو هست کردن. خلاقیت یعنی نوآوری.

  خلاقیت به این معنی است که افراد بتوانند در هر جایگاه و موقعیتی با تمام امکانات یا بدون امکانات مورد نیاز به مقصد نهایی خود برسند.

  تام فرستون:”خلاقیت قرار دادن دو چیز در کنار یکدیگر به روشی جدید است.”

  استیون جفس:”خلاقیت انگیزه برای شکستن وضع موجود. و ایجاد توسعه جدید درجایی است که افراد کمی جسارت کرده‌اند.” در این مقاله قصد داریم راهکارهای افزایش خلاقیت رو براتون بیان کنیم.

  در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ داده شود: 

  خلاقیت چیست؟

  چگونه می‌توان خلاق بود؟ 

  راهکارهای افزایش خلاقیت چیست؟

  چگونه یک فرد خلاق باشیم؟

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم؟

  افراد خلاق:

  بعضی از افراد به شکل ذاتی خلاق هستند. این افراد به شکل استعداد و ویژگی شاخصی نوآوری را در امور و کارهای خود، به جریان می‌اندازند. افراد دیگر که این ویژگی را به صورت ذاتی ندارند می‌توانند با انجام راهکارهای زیر، میزان خلاقیت را در خود افزایش دهند.

  ویژگی افراد خلاق:

  افراد خلاق همان مردم عادی هستند، اما از لحاظ فکری با مردم عادی تفاوت دارند. هر چند که از لحاظ ظاهری خیلی به دیگران شباهت دارند؛ اما صفات شخصی ممتازی دارند که هیچ یک از آنها با نژاد، موقعیت اجتماعی، وضع اقتصادی و یا جنسیت آنها ارتباط ندارد.

  از لحاظ شغل، موقعیت جغرافیایی، سطح تحصیلی و یا وضعیت مالی در هیچ طبقه‌بندی نمی‌گنجند. افراد خلاق، ممکن است ثروتمند یا فقیر، مرد یا زن، سیاه یا سفید باشند. در هر جایی زندگی کنند و هر کاری انجام دهند. آنها وابسته به گروه‌ها و دسته‌های متفاوتی هستند، اما صفت خاص مشترک دارند و آن تفکر و تصور و رفتار خلاق است.

  از ویژگی‌های افراد خلاق می‌توان به:

  دوست داشتن زندگی، کنجکاوی، دوست داشتن خود، انرژی فراوان، نترسیدن از شکست، آشفته نبودن فکر، زندگی در حال، بی‌نیاز به تأیید دیگران، استقلال، خنده و شادی فراوان، ارج نهادن به طبیعت، تسلیم نشدن در برابر بیماری‌ها، مثبت و سازنده بودن، برخورد صحیح مشکلات و… اشاره کرد.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  راهکارهای افزایش خلاقیت:

  *بدون ترس و دلهره بنویسید:

  نوشتن دلهره‌ها، استرس‌ها  و تمام افکار ذهنی، علاوه بر کاهش میزان استرس، باعث تخلیه تمام تراوشات ذهنی شما می‌گردد. زمانی که ذهن شما خالی می‌شود ایده‌های بیشتری به فکرتان میرسد.

  تخلیه کردن ذهن بر روی کاغذ بدون دلهره و فکر قبلی، نوشتن نجواهای درونی یا دلنوشته بهترین راهکار برای افزایش خلاقیت است. یکی از روش‌های درمانی فروید برای درمان بیماری‌هایی که منشأ روانی دارند، روش تداعی آزاد  است.

  روش درمانی تداعی آزاد سبب می‌شود تمام دوره‌ها و افکاری را که فرد در آن تثبیت شده است، را بیان کند که پس از تخلیه کامل ذهنی او تمام استرس‌ها و دلهره‌هایش از بین می‌رود و بیماری فرد که منشأ روانی دارد، از بین خواهد رفت. نوشتن نجواهای درونی و دلنوشته نیز، در واقع نوعی تداعی آزاد محسوب می شود. البته با این تفاوت که فرد به‌جای بیان خاطرات و هر آنچه که در ذهنش وجود دارد، به نوشتن آنها می‌پردازد.

  *شرکت در کلاس هایی که جذابیت دارند:

  یکی از راهکارهای فوق العاده برای افزایش خلاقیت معاشرت با افراد مختلف است. از آنجایی که هر فرد ذهن متفاوتی دارد در نتیجه تراوشات ذهنی هر فرد با فرد دیگر، متفاوت است. معاشرت شما باید به‌گونهای باشد، که سبب رشد شما گردد.

  اگر در طول زندگی فقط با اشخاص مشخصی مراوده داشته باشید، هیچگاه نمی‌توانید از ایده‌های ناب دیگران استفاده کنید. زیرا به مرور زمان به دلیل اینکه فقط با همان افراد معاشرت و مراوده داشته‌اید از لحاظ دیدگاه‌های ذهنی نیز به یکدیگر شبیه می‌شوید. نمی توانید از ایده‌های یکدیگر استفاده کنید. سعی کنید با افراد خلاق مشورت کنید.

  معاشرت با افراد خلاق سبب می‌شود که عادت های جدیدی در شما صورت بگیرد. مثلا یاد می‌گیرید به ابعاد تازه‌ای از موضوعات دقت‌نظر نشان بدهید. در جمع افراد خلاق از نظرات و نقدهایی بهره‌مند می‌شوید که منجر به افزایش بهره‌وری میشوند. ضمن اینکه اندکی رقابت نیز چاشنی فعالیت‌هایتان خواهد شد.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  *ذهنتان را با ورزش تقویت کنید:

  هیچگاه تمام فعالیت‌های ما نباید مداوم و فشرده باشد. همیشه و در طول روز یا هفته باید یک تایمی را برای ورزش و استراحت خود و ذهنتان در نظر بگیرید. زمانی که فعالیت‌های شما پشت سر یکدیگر است مغزتان فرصت بازیابی و کنکاش اطلاعات را پیدا نمی‌کند.

  این سبب می‌شود، ذهن فرصت ایجاد خلق ایده‌های نو را نداشته باشد. فعالیت‌هایی چون مدیتیشن، یوگا، پیاده روی و یا حتی بازی‌های فکری چون شطرنج، سبب افزایش خلاقیت و خلق ایده‌های جدید در شما می‌شود. حین ورزش کردن، سعی کنید به ایده‌های جدید، دست پیدا کنید. این کار نوعی استراحت ذهنی است که شما را در مسیر خلاقیت قرار میدهد.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  *کودک درون‌تان را پیدا کنید:

  کودکان هیچ مرزی برای خلاقیت قائل نیستند.

  آنها بی‌ ملاحظه و بدون هیچ فشاری ایده‌های جدید خلق می‌کنند. برای افزایش خلاقیت باید مشابه کودکان عمل کنید. کودک درون‌تان را بیدار کنید و به آن پر و بال بدهید. بگذارید ذهنتان به هر کجا که می‌خواهد برود.

  ذهنتان را محدود نکنید و اجازه بدهید به پرواز دربیاید. کودکان همه چیز را به چشم بازی نگاه می‌کنند.  باید تلاش کنید تا جنبه مفرح هر کاری را در نظر بگیرید. باید در هر کار به نقاطی تمرکز کنید که برایتان جذابیت دارد.

  *سفر کنید:

  هر چه قدر بیشتر ببینید، تجربه کنید و به سفر بروید مغزتان گنجینه قوی‌تری برای خلاقیت در اختیار خواهد داشت. با این کار انعطاف شناختی‌تان را نیز بالا خواهید برد. با شناخت نقطه نظرات جدید و متفاوت افزایش خلاقیت را برای مغزتان، به ارمغان خواهید آورد. حتی از نظر علمی هم اثبات شده که بهتر است، تمام پول خود را خرج سفر کنید. زیرا تجاربی که هر فرد در مدت زمان کوتاه سفر به‌دست می‌آورد با هیچ کاری قابل قیاس نیست.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  *با دیگران همکاری کنید:

  همکاری و برقراری ارتباط با دیگران باعث تقویت ذهن و افزایش خلاقیت می‌گردد. زیرا فضاهای تعامل با دیگران انعطاف پذیری و استدلال درونی افراد را بیشتر می‌کند.

  *طرح‌ها و نقشه‌های ذهنی‌تان را بکشید:

  یکی از کارهایی که مکررا ما در مقالاتمان بدان تأکید داریم استفاده از طرح‌ها و نقشه‌های ذهنی یا MIND MAP است. کشیدن طرح‌های ذهنی در هر زمینه‌ای برای‌تان مفید است چه در مقوله افزایش تمرکز، چه در زمینه مطالعه بهتر و افزایش یادگیری، چه در زمینه افزایش خلاقیت یا حتی در برنامه‌ریزی به روش جی تی دی دیوید آلن و یا برای سرعت هر چه بیشتر مرورهای‌تان.

  برای آشنایی بیشتر با نحوه ترسیم نقشه‌های ذهنی پیشنهاد می‌کنم از آموزش های موجود در سایت بهارمن با تدریس خوب امیرحسین حامدی استفاده کنید.

  *طنز و خنده را چاشنی کارهای‌تان کنید:

  خندیدن و شادی و استفاده از طنز باعث میشود منبع الهام قویتری در ابراز خلاقیت داشته باشید. طنز سبب میشود ذهنتان در آرامش و فضایی شادتر قرار بگیرد. این آرامش موجب آزادی بیشتر اندیشه و در نتیجه افزایش خلاقیت میشود.

  *از ضمیر ناخودآگاه‌تان غافل نشوید:

  بیشتر افکار خلاقانه و جذاب زمانهایی به ذهنتان می‌رسد که متمرکز بر اندیشه‌تان نیستید. مثلا هنگام رانندگی یا دوش‌ گرفتن ایده‌های جذابی به ذهنتان می‌رسد که با نشستن و تفکر جدی، امکان رسیدن به آنها وجود ندارد. از دیدگاه فروید ذهن هر انسان از 3 بخش تشکیل شده است:

  • ذهن خودآگاه
  • ذهن نیمه‌‌ آگاه
  • ذهن ناخودآگاه

  جذاب‌ترین بخش ذهنی هر فرد، بخش ناخودآگاه آن است. ذهن ناخودآگاه شما حتی زمانی‌که شما در خواب هستید در حال فعالیت است.

  مرکز تمام خوابها و رویاهایی که شما می‌بینید ذهن ناخودآگاه شما است. بهترین روش برای استفاده بهتر از ذهن ناخودآگاه‌تان این است که، هر زمان در شرایط تمرکز و تفکر جدی نبودید اما ایده‌های جذاب به ذهن‌تان رسید، بدانید که مربوط به قسمت ناخودآگاه ذهن‌تان می‌شود و سریعا در همان لحظه ایده دریافتی به مغزتان را یادداشت کنید. سپس در فرصت مناسب آن ایده را پیاده‌سازی نمایید.

  چگونه یک فرد خلاق باشیم؟

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  *هنگام کار به موسیقی گوش دهید:

  بسیاری از افراد بر سر این مسئله که آیا گوش کردن به موسیقی سبب افزایش خلاقیت می‌شود یا نه به توافق نظر نریسیده‌اند. زیرا عقیده دارند که گوش کردن به موسیقی، یکی از عوامل حواس‌پرتی است. مغز هر انسان از دو نیمکره تشکیل شده است:

  نیمکره راست

  نیمکره چپ

  هر یک از این نیمکره‌ها مخصوص یک کار است. افرادی که نیمکره چپ مغزشان فعال‌تر است علاقه بیشتری به انجام محاسبات عددی و در کل درسی مثل ریاضی دارند. این افراد بیشتر از اینکه احساسشان را گروی کارهای‌شان کنند بیشتر با منطق خود تصمیم‌گیری می‌کنند.  افرادی که نیمکره راست مغزشان فعال‌تر است، خلاقتر هستند و علاقه وافری به هنر و موسیقی دارند. افراد احساسی هستند و ذهن قوی‌تری برای خیال‌پردازی دارند. پیشنهاد میکنم مقاله 11 راهکار فوق‌العاده افزایش خلاقیت را نیز مطالعه کنید

  خلاقیت با دو نیم کره مغز

  در واقع زمانی‌ که شما بتوانید به طور همزمان از هر دو نیمکره مغزتان استفاده کنید مغزتان خلاق‌تر خواهدشد. گوش دادن به موسیقی از فشار کار می‌کاهد. در کاهش استرس و افزایش تمرکز موثر است. و باعث می‌شود حس و حال بهتری در خلال انجام کار به‌دست آورید. انواع مختلف موسیقی، تأثیرات گوناگونی بر فعالیت ذهن دارد.

  موسیقی‌هایی که تغییرات ریتم و سرعت زیادی دارند، نسبت به موسیقی‌های آرام‌تر اثرگذاری کمتری دارند. البته سلیقه افراد در انتخاب موسیقی نیز در افزایش خلاقیت بسیار دخیل است. ولی در کل موسیقی‌های کلاسیک هنگام کار چشمه خلاقیت را بیشتر به جوش‌ و خروش وا میدارند.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  *چه موانعی در سر راه بالا بردن خلاقیت ما وجود دارند؟

  • ترس از عدم موفقیت
  • عادتها
  • عدم انعطاف‌پذیری
  • عدم اعتماد به نفس
  • دوری از موقعیت‌های مبهم

  موفق شدن در هر کاری مستلزم این است که در آن استمرار ورزید. بدون تلاش، تمرین و تکرار در هیچ کاری موفق نخواهید بود. برای افزایش خلاقیت، افزایش تمرکز و خلاصه هر کاری که دارید فقط می‌توانید از دیگران راهکار بگیرید، اما دانستن این راهکارها به‌ تنهایی اهمیتی ندارد و موجب موفقیت شما نخواهد شد.

  چه‌گونه یک فرد خلاق باشیم

  شما باید بعد از مطالعه هر مقاله سایت بهارمن با جدیت فراوان به تکرار و تمرین تکنیک‌ها بپردازید تا در آن زمینه به رشد دست یابید.

  باید برای رسیدن به اهداف متعالی‌تان صبر پیشه کنید، هیچ اتفاق بزرگی در زمان اندک، برایتان پیش نخواهد آمد. پس در رسیدن به جایگاه مدنظرتان هرگز ناامید نشوید و باقدرت برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.

  خلاقیت هر چند به ژنتیک افراد وابسته است اما با تمرین و تکرار می‌تواند اکتسابی هم باشد و آن را کسب کنیم. اگر محتوای مقاله فوق برایتان مفید واقع شد آن را با عزیزترین فرد زندگی‌تان به اشتراک بگذارید. برای آگاهی و مشاوره به شماره ‏‪0992 240 5394‬‏ در پیام‌رسان واتساپ پیام دهید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

  (نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=9430
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  3 نظر در مورد چگونه یک فرد خلاق باشیم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام الهه عزیز با خوندنِ مقاله خلاقیت بخوبی مشخص میشه که خودِ شما فردی خلاق و خوش ذوق هستی این مقاله برای‌من فوق العاده جذاب و جالب بود و واقعا از خوندنش حظ بردم امید به اینکه بتونم راهکاری ساده و فوق العاده شما رو عملی کنم مث همیشه عاااااااالی بود

   2

   1. مچکرم نرگس عزیز خداروشکر ک مطالب براتون کارایی داره و از همه مهمتر اینکه شما عملگرا هستید …امیدوارم موفق باشید

    2

   2. درود نرگس عزیز.
    خوش حالم که با این مطالب دارید برای پیشرفت خودتون زمان می گزارید.

    2

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: