مقالات, کنکوری

نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401
 • نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401 + 5 تکنیک طلایی مدیریت زمان

  کنکور یکی از سرنوشت‌سازترین دوران زندگی هر فرد است. کنکور، نتیجه 12 سال از دوران زندگی افراد است. بدیهی است که استرس و اضطراب خاصی داشته باشد. گاها استرس، اضطراب، ترس از نتیجه نامطلوب و شاید هم عدم آمادگی افراد باعث می‌شود، افراد نتوانند زمان خود را به‌درستی مدیریت کنند. اغلب پس از اتمام کنکور، کنکوری‌ها به این موضوع که وقت کم آورده‌اند و نتوانستند تمام سوالاتشان را جواب دهند یا مثلا در پاسخگویی به سوالات عمومی به درس انتهایی که غالبا زبان است نرسیده‌اند یا استرس کمبود وقت، سبب شده تا نتوانند تمرکز بیشتری روی سوالات داشته باشند و مدیریت زمان مطلوبی ارائه کنند، اشاره می‌کنند. در مقاله نحوه مدیریت زمان در کنکور قصد داریم تا راهکارهایی را برای بهبود مدیریت زمان در کنکور بیان کنیم.

  نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  مدیریت زمان کنکور

  نحوه مدیریت زمان در کنکور

  آیا شما تجربه زندگی کارمندی را داشته‌اید؟

  اغلب کارمندان پس از دریافت حقوق ماهیانه‌شان برای اینکه تمام کارهای مالیاتی خود را کنترل کنند، مجبورند شیوه خاصی برای حساب و کتاب‌های خود به کار ببرند. آنها ابتدا هزینه قبض‌های آب، برق، گاز و تلفن را پرداخت می‌کنند، سپس پول‌توجیبی فرزندانشان را می‌دهند، خرج خانه را کنار می‌گذراند و مقدار پولی را که باقی می‌ماند را پس‌انداز می‌کنند، تا هر وقت بدان احتیاج پیدا کردند، از آن استفاده کنند.

  اما زندگی یک دکتر، غالبا متفاوت با زندگی کارمندی است. از آنجایی که مبلغ دریافتی یک پزشک بسیار بیشتر از حقوق یک کارمند است، نحوه اداره زندگی‌شان هم متفاوت است. بالطبع شرایط زندگی قشر کارگر هم، که حقوق روزانه دریافت می‌کند، متفاوت است. هیچ کدام از افراد بالا شرایط یکسانی ندارند، پس استراتژی آنها برای مدیریت مالیشان، با همدیگر متفاوت است.

  دقیقا نحوه مدیریت زمان در کنکور هم چنین حالتی را داراست. یعنی یک نفر نمی‌تواند یک تکنیک ارائه دهد و همگان از آن استفاده کنند، بلکه هر فرد باید بارها جلسه کنکور را برای خودش، شبیه‌سازی کند، تا بتواند یک تکنیک مخصوص به خودش بیابد. بارها آزمون و خطا کند. اما راهی که سریعتر می‌تواند شما را به مقصودتان نزدیکتر کند، استفاده از تکنیک‌هایی است که به گونه‌ای امتحان خود را پس داده‌اند و نتیجه مطلوب را کسب کرده‌اند. در مقاله نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401 چند تکنیک جامع و موثر نحوه مدیریت زمان در کنکور را بیان خواهیم کرد.

  برای مشاهده مقاله نحوه برنامه‌ریزی کنکور 1401، اینجا کلیک کنید.

  نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  5 تکنیک فوق طلایی نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401:

  تکنیک طلایی اول: پاسخ به سوالات آسانتر

  باید بدانید که تمام سوالات مربوط به یک درس، از اهمیت یکسانی برخوردارند. پس ابتدا باید به سراغ سوالات ساده بروید و بعد از اتمام آن، وقت خود را روی سوالات سخت بگذراید. شاید بگویید از کجا تشخیص دهیم که کدام سوال را پاسخ داده‌ایم که برای بار دوم، وقت خود را روی آن هدر ندهیم؟

  شما باید چند علامت مخصوص‌به‌خود داشته باشید تا سئوالاتی که جواب را می‌دانید اما کمی روی آن شک دارید، با سوالی که جواب را می‌دانید اما نیاز به وقت بیشتری برای پاسخگویی دارید، با سوالی که جواب را اصلا نمی‌دانید را با همدیگر تفکیک کند. با این روش سوالاتی که جواب آنها را داده‌اید هم مشخص می‌شوند.

  تکنیک طلایی دوم: پاسخگویی هدفمند

  هر کدام از شما، هدف خاصی را دنبال می‌کنید. مطمئنا رویای خاصی را در سر خود میپرورانید. اما بهتر است آن رویا را تبدیل به هدف کنید تا به‌وقوع پیوستن آن حتمی شود. رویاها تا زمانی‌که در ذهن شما وجود دارند، در واقع هیچ نیرومحرکه‌ای هم ندارند و زمانی فعال می‌شوند که شما زمان و نحوه چگونگی رسیدن به آن را مشخص کنید. پس در ابتدا آنها را از ذهن خود خارج و در دفتر اهداف خود ثبت کنید. و در وهله بعد، با در نظر گرفتن زمان و چگونگی دست یافتن به آنها، فعالشان کنید.

  نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  منظور از بیان این نکته چیست؟

  شما تقریبا میدانید که با زدن چند تست هر درس، می‌توانید رتبه و رشته دلخواه خود را به دست آورید. پس بعد از اطمینان از تعداد تست‌هایی که از پاسخ آنها اطمینان صد در صد دارید، برای مدیریت هر چه بهتر زمانتان به سراغ دوروس بعد بروید و پس از اتمام آزمون و اطمینان از کسب درصد دلخواهتان ، مجددا برگردید و سوالات بیشتری را پاسخ دهید تا رتبه بهتری را کسب کنید.

  تکنیک طلایی سوم: تکنیک زمانهای نقصانی

  برای شما هم این اتفاق افتاده است زمانیکه فرصت کمتری برای انجام کارهای خود دارید، بهره‌وری بالاتری داشته باشید؟

  تکنیک زمانهای نقصانی یکی از طلایی‌ترین تکنیک‌های نحوه مدیریت‌زمان در کنکور سراسری است. طبق این تکنیک برای مدیریت‌زمان هر چه بهتر، باید در آزمونهای آزمایشی وقت کمتری را برای پاسخگویی هر درس در نظر بگیرید. مثلا درس دین‌وزندگی در کنکور 17 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارد. شما باید برای پاسخگویی به این درس یک زمان 10 دقیقه‌ای را استفاده کنید و ناخودآگاه‌تان را با این قضیه سازگار کنید و آنقدر در آزمونهای آزمایشی تکرار و تمرین کنید که ناخودآگاه این وقت را کم در نظر نگیرد، که به‌جای کمک و بهبود، حس اضطراب را در شما القا کند.

  با این کار، شما برای خود 7 دقیقه زمان خریدید که در انتهای کنکور و جمع همه زمانهای نقصانی، یک زمان خیلی زیاد برای پاسخگویی به سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری برای پاسخگویی داشتند، دارید. این تکنیک فوق‌العاده مدیریت زمان، بشدت از استرس و اضطراب شما می‌کاهد البته در صورتی‌که جلسه کنکور، اولین استفاده شما از زمانهای نقصانی نباشد.

  برای مطالعه مقاله مدیریت زمان و برنامه ریزی، اینجا کلیک کنید.

  نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  تکنیک طلایی چهارم: استراتژی بازگشت

  مهمترین تکنیک پس از اجرای سه تکنیک قبل در نحوه مدیریت زمان در کنکور، استراتژی بازگشت است. دانش‌آموز باید ضریب دوروس را بداند، میزان تسلط خود را نسبت به هر درس بداند، سپس با در نظر گرفتن این دو نکته، در زمان نقصانی انتهای کنکور، به سراغ سوالات و درسی برود که توانایی پاسخگویی بیشتری دارد.

  تکنیک طلایی پنجم: در مواجه با سوالات، روحیه خود را نبازید

  در نظر داشته باشید که تنها مطالعه زیاد و تبحر شما در هر درس برای کنکور، کفایت نمی‌کند. برنامه‌ریزان و طراحان کنکور که از روانشناسی بالایی هم برخوردارند، برای از دست دادن روحیه شما در همان ابتدایی‌ترین لحظات کنکور، هر کاری انجام می‌دهند.

  امکان دارد سخت‌ترین سوالات را در ابتدای دفترچه قرار دهند تا شما و ناخودآگاه‌تان، با دیدن سوالات به این موضوع که سطح تمام سوالات بالاست و من از جواب دادن به آنها عاجزم پی ببرد و انرژیش برای ادامه تحلیل پیدا کند. پس با دیدن سوالات سخت، روحیه خود را نبازید و طراحان کنکور را به هدفشان نرسانید. حفظ روحیه در مدت زمان کنکور، نوعی مهارت محسوب می‌شود.

  برای مطالعه مقاله چگونه رتبه برتر کنکور شویم، اینجا کلیک کنید.

  نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  نحوه مدیریت زمان در کنکور

  طلایی‌ترین نکته کنکور:

  کنکورهای عزیز باید بدانید؛ کنکور فقط میزان یادگیری شما در هر درس نیست. کنکور سراسر مهارت و تکنیک است. دانسته‌های شما و آموخته‌های شما به‌تنهایی کفایت نمی‌کنند. شما باید مهارت‌های تندخوانی، تمرکز، مدیریت زمان، حذف سوال و نحوه مدیریت زمان در کنکور را با هم فرا بگیرید.

  باید در نظر داشته باشید گاهی حذف یک یا چند سوال در زمان کنکور، ارزش بیشتری نسبت به حل آن و پاسخ به آن دارد. پس سعی کنید قبل از کنکور، برای رسیدن به تمام این مهارت‌ها تلاش کنید. راه موفقیت یک شب نیست، برای دستیابی به موفقیت باید ماه‌ها و سال‌ها تلاش کنید تا بتوانید نتیجه مطلوب‌تری را کسب کنید. با امید موفقیت شما.

  برای مطالعه مقاله تندخوانی برای کنکور، اینجا کلیک کنید.

  (نظرات و پیشنهادات شما برای ما ارزشمند هستند. لطفا نظرات خود را برای ما کامنت کنید.)

  (نویسنده: الهه اسماعیل‌زاده)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  4 دیدگاه در “نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401

  1. حنا سلیمانی گفت:

   عالیییی بود ممنونم ،خیلی مفید بود

  2. www.hadiskhadem گفت:

   Modirit Zmn Kheli Mohme✌️

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *