4
4

راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن

311 بازدید
تقویت حافظه برای درس خواندن
 • تقویت حافظه برای درس خواندن همواره از دغدغه های والدین و خود دانش آموزان و دانشجویان بوده است. دغدغه ای که خیلی اوقات به یک نگرانی بزرگ تبدیل می شود. تقویت حافظه برای درس خواندن یک مهارت است که دارای راه های متعددی است. در این مقاله به اقتضای فرصت برخی از آنها را معرفی می کنیم.

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • تقویت حافظه برای درس خواندن چگونه امکان پذیر است؟
  • راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن چیست؟

  تقویت حافظه برای درس خواندن چگونه امکان پذیر است؟

  بسیاری از دانش آموزان یا دانشجویان درس می خوانند و حتی وقت بسیار زیادی را برای این مقوله صرف می کنند ولی نتیجه لازم را نمی گیرند. با اینکه مواردی مثل وقت گذاشتن و تلاش کردن برای درس خواندن بسیار مهم است اما خیلی اوقات حتی همین موارد نیز نتیجه بخش نیست. اهمیت تقویت حافظه برای درس خواندن در همین مواقع است که مشخص می شود.

  داشتن یک حافظه قوی و شش دانگ می تواند یک برگ برنده و موهبت برای دانش آموز و یا دانشجو باشد. داشتن تحصیلات و درس خواندن برای خیلی از خانواده ها در اولویت است. بسیاری از والدین نگران این هستند که آیا فرزندشان به خوبی مطالب درسی را یاد می گیرند یا خیر. برخی از دانش آموزان یا دانشجویان با صرف کردن وقت کمتر نسبت به بقیه در امتحانات و یا حتی آزمون های مختلف نتیجه بهتری می گیرند.

  پس نکته ای که مشهود است این است کیفیت درس خواندن بسیار مهمتر از کمیت و یا مقدار آن است. یکی از موضوعات مهمی که هر دانشجو یا دانش آموزی باید به آن توجه کند، آشنایی با روش ها و اصول درست درس خواندن است. درست درس خواندن خود یک مهارت محسوب می شود که آشنایی با آن و آموختن آن می تواند در یادگیری دو چندان مطالب درسی به دانش آموزان و دانشجویان کمک کند. عملکرد مغز، ذهن و حافظه می تواند رابطه مستقیمی با یادگیری مطالب درسی و نتیجه گیری بهتر در امتحانات داشته باشد.

  در ادامه به معرفی برخی از بهترین راه های تقویت حافظه برای درس خواندن می پردازیم تا با کمک آن دانش آموزان و دانشجویان بتوانند بازدهی بهتری در رابطه با درسشان داشته باشند و همچنین در امتحانات و آزمون ها هم موفق تر عمل کنند.

  تقویت حافظه برای درس خواند

  راهکارهای موثر تقویت حافظه برای درس خواندن

  پیش از اینکه سراغ راهکارها برویم باید بگوییم ممکن است این راهکارها نتیجه مستقیم و یکسانی بر روی همه دانش آموزان یا دانشجویان نداشته باشند. این نکته زمانی مشهود و عینی می شود که همه ما می دانیم که انسانها با هم متفاوتند و اگر یک روش برای یک نفر و حتی چند نفر موثر واقع شود ممکن است برای شخص دیگری مفید نباشد و یا اصلا جواب ندهد. ولی در این موضوع تردیدی وجود ندارد که همه این راهکارها مزیت های خاص خودشان را دارند که اگر به درستی به آنها عمل شود می توان بهترین نتیجه را از آن گرفت و به تقویت حافظه برای درس خواندن منجر شوند. پیشنهاد مقاله عوامل نابود کننده تمرکز را نیز مطالعه کنید

  ورزش کردن؛ یک راه مطمئن و مفید

  قطعا یکی از مفید ترین راه های تقویت حافظه برای درس خواندن ورزش کردن است. بر کسی پوشیده نیست که ورزش می تواند در جهت تقویت کارکرد مغز و حافظه کاری شبیه به معجزه انجام دهد. در گذشته شاید ورزش را فقط از این جهت که می تواند کمک شایانی به بهبودی سلامت جسم انسان بکند جدی می گرفتند اما مدت طولانی است که ثابت شده که ورزش منظم و روزانه ولو به مقدار کم می تواند تاثیر مستقیم بر سلامت روح و روان انسان داشته باشد.

  یکی از پیشنهادهای جذاب کارشناسان، استادان، معلمان و مشاوران تحصیلی این است که دانش آموزان و دانشجویان حتما پیش از امتحانات و آزمون ها پیاده روی کنند یا به آرامی بدوند. این کار می تواند به بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه منجر شود.

  مطالب درسی را بلند بخوانید یا تندخوانی را یاد بگیرید.

  بلندخوانی باعث افزایش درک مطلب محتوا می‌شود. اما باید بدانید که تندخوانی روشی بهتر برای درک مطلب است. چون با سرعت بیشتری مطالعه می‌کنید و درک بیشتری هم دارید. پیشنهاد می‌کنم مقاله تندخوانی را مطالعه کنید. اما اگر می‌خواهید کندخوانی کنید، بلند خوانی را پیشنهاد می‌کنم.

  بلند خوانی برای درک مطلب

  بلند خوانی شاید در اوایل کمی سخت به نظر برسد. بسیاری از افراد عادت کرده اند که مطالب درسی را به آرامی بخوانند و یا زمزمه کنند. البته باید بپذیریم که هر فرد ممکن است روش خاص خود را برای درس خواندن داشته باشد اما ثابت شده است که بلند خواندن مطالب درسی هم باعث یادگیری بهتر آنها می شود و هم اینکه به تقویت حافظه منجر می شود.  البته پیشنهاد می شود که این کار را در مکان هایی مثل کتابخانه های عمومی امتحان نکنید.

  تقویت حافظه برای درس خواندن

  استراحت و جایزه

  سعی کنید همیشه پیش از شروع کردن به درس خواندن برای خودتان جایزه تعیین کنید. به عنوان مثال یک خوراکی را به عنوان تشویق پس از یک ساعت درس خواندن به خود جایزه بدهید. این کار باعث می شود انگیزه ای دو چندان برای درس خواندن پیدا کنید. همچنین استراحت بین درس خواندن نیز می تواند باعث افزایش تمرکز شود و بازدهی را بالاتر ببرد.

  تجربه نشان داده است که پشت سر هم و مداوم درس خواندن علاوه بر اینکه باعث پیشرفت و یادگیری بهتر نمی شود بازدهی را پایین می آورد و انرژی فرد بیش از حد گرفته می شود. از کارهای مفید دیگری که می توان در بین ساعات درس خواندن انجام داد گوش دادن به موسیقی خوب است. موسیقی خوب می تواند تمرکز را افزایش دهد و باعث تقویت حافظه گردد. اگر این کار را در بین ساعات درس خواندن انجام دهید با انگیزه و شوق بیشتری می توانید به درس خواندن ادامه دهید.

  مکان درس خواندنتان را تغییر دهید

  بسیاری از دانش آموزان یا دانشجویان از اینکه در یک مکان همیشگی و یا تکراری مثل اتاق درس می خوانند گله دارند. تغییر مکان درس خواندن می تواند یک تنوع باشد که باعث یادگیری بهتر مطالب درسی می شود و هم اینکه از عادت کردن بیش از حد به یک مکان خلاص می شوید. پیشنهاد میکنم مقاله 4 روش طلایی تقویت حافظه کودکان دبستانی را مطالعه کنید

  تقویت حافظه برای درس خواندن

  شب قبل از امتحان حتما خوب بخوابید

  متاسفانه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان شب قبل از امتحان یا آزمون را بیدار می مانند و درس می خوانند. این کار در واقع یک اشتباه بزرگ است. چرا که شب قبل از امتحان باید استراحت کافی کرد، این کار باعث ثبت شدن بهتر اطلاعات و مطالب در ذهن فرد می شود و در نتیجه او می تواند با آمادگی بیشتر سر جلسه امتحان حاضر شود. پیشنهاد میکنم مقاله 4 راه تقویت حافظه تصویری را نیز مطالعه کنید

  کلام آخر و یک پیشنهاد

  یکی از دغدغه ها و شاید نگرانی های والدین و خود دانش آموزان یا دانشجویان یادگیری بهتر مطالب درسی است. این کار با تمرین و آموختن یک سری مهارت امکان پذیر می باشد. اگر می خواهید این مهارت ها را بیاموزید می توانید در دوره نخبگان یادگیری سایت آموزشی بهارمن شرکت کنید.

  همچنین اگر فرزندتان زیر 13 سال سن دارد می توانید در دوره مفید تقویت حافظه کودکان که مخصوص بچه های زیر 13 سال است ثبت نام کنید. گذراندن این دوره ها در سایت بهارمن می تواند به طور شگفت انگیزی مهارت های بسیار مفیدی را جهت بالا بردن تمرکز کودک و تقویت حافظه برای درس خواندن به شما ارائه دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۱ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11390
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  0 نظر در مورد راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: