0
0

3 راهکار کاربردی افزایش ساعت مطالعه

1030 بازدید
افزایش ساعت مطالعه

بسیاری از افراد توانایی، کشش، اراده و انگیزه درس خواندن به مدت طولانی ندارند. نمی‌توانند جز مقدار زمان کوتاهی مطالعه کنند. هر چند که همان مدت زمان کوتاه هم آنقدر با ذهن مشوش، درگیر و نامتمرکز مطالعه می‌کنند که هیچ تفاوتی با مطالعه نکردن ندارد، زیرا بازدهی زیادی ندارند. افزایش ساعت مطالعه کار چندان ساده‌ای نیست، اما نشدنی هم نیست. ما قصد داریم به شما کمک کنیم که ساعت مطالعه خود را افزایش داده و از این پس به مقدار بیشتری مطالعه کنید. پس بدون نگرانی و ناراحتی بابت میزان کم مطالعه خود تا انتهای مقاله همراه باشید و با عملگرایی نسبت به نکات سرعت مطالعه خود را به 2 یا 3 برابر حالت قبل افزایش دهید.

هر چند که افزایش ساعت مطالعه به تنهایی چندان مهم نیست. روش مطالعه درست باید به همراه تمرکز باشد. یک ساعت مطالعه با توجه و تمرکز بالا، ارزش بیشتری نسبت به هفت الی هشت ساعت مطالعه بدون تمرکز دارد.

پس قبل از تلاش برای بالابردن ساعت‌های مطالعه، باید سعی کنید مهارت تمرکز خود را بالا ببرید. تمرکز یکی از مهمترین مهارت‌های عصر حاضر است و تمام توجه و تمرکز افراد در جهان برای درآمد بیشتر، گرفتن توجه و تمرکز شماست که از ارزش بالایی برخوردار است.

هر ثانیه و دقیقه‌ای که شما توجه و تمرکز خود را در اختیار رسانه‌ها و برنامه‌های اجتماعی می‌گذارید، در واقع دارید هزینه پرداخت می‌کنید و برای آنها درآمدزایی می‌کنید.

پس تمام توان و تلاش خود را به کار بگیرید تا ابتدا تمرکز و توجه خود را بهبود بخشید و سپس در فکر افزایش ساعت مطالعه خود باشید.

افزایش ساعت مطالعه  در احساس رضایتمندی ما تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد، به ویژه اگر کنکوری باشیم. این احساس رضایت، بهره‌وری ما را نیز افزایش می‌دهد.

در این مقاله قرار است نکات زیر را بیان کنیم: 

 • چگونگی افزایش ساعت مطالعه
 • راهکارهای افزایش ساعات مطالعه
 • گام به گام پیش رفتن
 • استفاده از زمان‌های مرده
 • از بین بردن زمان‌های خاکستری در طول روز
 • قانون کیفیت کار
 • استراحت مفید
 • مقایسه ممنوع

افزایش ساعت مطالعه

راهکارهای افزایش ساعات مطالعه:

1.‌ گام به گام پیش رفتن:

کسی که مدت زمان زیادی مطالعه نکرده است، مطمئنا یکدفعه نمی‌تواند ساعت مطالعه خود را به میزان زیادی افزایش دهد. از طرفی هم افزایش یکدفعه‌ای ساعت مطالعه، پس از گذشت زمان کوتاهی شما را خسته می‌کند و میزان مطالعه، یادگیری و بهره‌وری‌تان را کاهش می‌دهد. پس باید به مرور زمان مطالعه را افزایش دهید یعنی روزانه یک ربع یا نیم ساعت نسبت به روز قبل مطالعه‌تان را افزایش دهید. از همه مهمتر پیوستگی برنامه است. همانطور که دارن هاردی در کتاب اثر مرکب نیز به آن اشاره کرده است، انجام یک کار هر چند کوچکتر ولی پیوسته و طولانی مدت نتیجه بهتری را به ارمغان می‌آورد. پس سعی کنید پیوسته و منسجم ساعت مطالعه خود را افزایش دهید.

برای مطالعه مقاله مدیریت زمان، کلیک کنید.

رتبه زیر 3000
دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

2. استفاده از زمان‌های مرده:

ما زمان‌هایی را در طول روز از دست می‌دهیم که در طی آن زمان‌ها کار مفیدی انجام نمی‌دهیم، به این زمان ‌ها، زمان مرده می‌گوییم.

همانند زمانیکه در ترافیک گیر کرده‌ایم، یا در صف نانوایی معطل شده‌ایم و … . بهتر است با برنامه‌ریزی مناسب در این تایم‌ها و حداکثر استفاده از آنها زمان خود را مدیریت کنیم. خیلی از افراد موفق توانسته‌اند با استفاده از همین تایم‌های مرده به یک زبان زنده دیگر مسلط شوند. پس زمان‌های مرده‌تان را زنده کنید.

افزایش ساعت مطالعه

3. از بین بردن زمان‌های خاکستری در طول روز:

لطفا در زمان‌های خاکستری کار نکنید! سه نوع زمان وجود دارد: زمان‌های سیاه، زمان‌های سفید، زمان‌های خاکستری. زمان‌های سیاه زمان‌هایی هستند که مشغول انجام کار یا فعالیتی هستید و تنها یک کار را انجام می‌دهید. زمان‌های سفید زمان‌هایی هستند که مشغول استراحت هستید. در حالت آرامش به سر می‌برید. زمان‌های خاکستری، زمان‌های آوارگی هستند! زمان‌هایی که نه فعالیت خاصی انجام می‌دهید و نه استراحت می‌کنید.

متاسفانه اکثر افراد در زمان‌های خاکستری به سر می‌برند. مثلا دانش‌آموزی کتاب درسی جلویش باز است، از طرفی میوه هم پوست می‌کند. اصلا معلوم نیست که کار اصلی او چیست. این نوع مطالعه بازدهی زیادی نخواهد داشت. در آخر مطالعه دانش آموز نمی‌تواند بفهمد چرا از زمانش استفاده مفیدی نکرده است. در انتهای روز می‌بیند تنها ۲۰ عدد تست حل کرده است. در صورتی که ۱۲ ساعت مطالعه داشته است!  این مسئله هم به کمیت مطالعه مربوط است هم به کیفیت آن. برای بهبود کمیت مطالعه، افزایش ساعت مطالعه را باید در نظر بگیرید.

قانون کیفیت کار: توجه × زمان

زمان انجام کار مهم نیست، اگر توجه‌تان نسبت به آن صفر باشد، کیفیت کار صفر می‌شود که فایده چندانی برای‌تان ندارد.

برای مطالعه مقاله افزایش تمرکز، کلیک کنید.

افزایش ساعت مطالعه

1.‌ استراحت مفید:

متأسفانه خیلی از افراد فکر می‌کنند با تلاش زیاد موفق‌تر می‌شوند. مطمئنا آنها نمودار تلاش را ندیده‌اند. نمودار تلاش و بهره‌وری انسان، دائما صعودی نیست و از یک جایی به بعد نزولی می‌شود. باید برای خود زمانی برای استراحت در نظر بگیرید. استراحت از نان شب هم واجب‌تر است. بدون استراحت نمودارتان نزولی می‌شود پس حواستان به تایم‌های استراحت‌تان باشد.

2. مقایسه ممنوع!!!

متأسفانه افراد و خانواده‌ها دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و این بزرگترین عامل کاهش اراده و انگیزه افراد است و زمانیکه باک اراده و انگیزه تمام شود، فرد علاقه‌ای به مطالعه نشان نمی‌دهد و ناخودآگاه ساعت مطالعه کم و کمتر می‌شود. پس مقایسه خود با دیگران ممنوع. زیرا مکانیسم بدنی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. شاید مطلبی که شما در یک ساعت یاد میگیرید فرد دیگری در ده ساعت یاد بگیرد. پس فقط در رقابت با خود دیروز و امروزتان باشید. رقابت با دیگران هیچ سودی برایتان ندارد.

برای مطالعه مقاله نابودکننده‌های تمرکز، کلیک کنید.

سعی کنید تمام توان و تلاش خود را روی افزایش و بهبود تمرکزتان بگذارید و پس از بهبود آن ساعت مطالعه خود را افزایش دهید.

هدف مجموعه آموزشی بهارمن، آموزش راهکارهایی جهت آسانتر شدن مسیر موفقیت و هموار شدن هر چه بیشتر آن است. نظرات و پیشنهادات خود را کامنت کنید.

حرف پایانی مقاله افزایش ساعت مطالعه

اگر بخواهید ساعت مطالعه خود را به یکباره افزایش دهید، ذهنتان اطلاعات را پَس می‌زند یا احساسی در شما ایجاد می‌کند که سراغ درس خواندن نروید. بنابراین برای این که افزایش ساعت مطالعه داشته باشید، به نکاتی که در این مطلب ارائه داده شد عمل کنید تا به نتیجه دلخواه‌تان دست پیدا کنید. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10752
اشتراک گذاری:

نظرات

6 نظر در مورد 3 راهکار کاربردی افزایش ساعت مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. نظرتون درباره ی خواب میان روز به عنوان استراحت چیه؟

  1

  1. سلام وقت بخیر
   باعث میشه که خستگی تا حد مطلوبی کاسته بشه.
   موفق باشید.

   2

 2. سلام
  راهکار هایی که برای افزایش ساعت مطالعه در این مقاله بیان کردید خیلی کاربردی و مفید هستند …
  ممنون🌹🌹🌹

  به نظر من تمامی این راهکار هایی که گفته شد که خیلی زیاد هم عالی و هرکدام تاثیر ویژه ای نیز خواهد داشت ….
  با یک راهکار تا حد فوق العاده‌ای حل میشه و اون هم علاقه داشتن به درس خواندن از ته قلب و داشتن انگیزه بسیار زیاد و همین طور داشتن یک برنامه منسجم هست …..

  ممنون⭐⭐⭐

  2

 3. سلام و درود خدمت مجموعه بهارمن🌹توی این مقاله یادگرفتم که برای افزایش ساعت مطالعم اول از همه تمرکزمو ببرم بالا که مطالعم با کیفیت باشه، از تایم های مرده خودم استفاده کنم و تایم های خاکستریمو به حداقل برسونم. برای استراحت خودم وقت بزارم و به هیچ عنوان خودم رو با دیگران مقایسه نکنم، بجاش خودم رقیب خودم بشم و سعی کنم هرروز بهتر از دیروز خودم باشم.

  1

 4. بازتاب: راه های موثر تقویت حافظه کوتاه مدت - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. سلام و درود چه نکات خوبی رو مطرح کردید من گاهی استفاده از زمان مرده رو شما بهش اشاره کردید رو خیلی خوب استفاده میکنم حتی وقتی پشت فرمون هستم حتی وقتی محل کارم یه فرصت کوچولو پیدا میکنم یاحتی زمانی که توی آشپزخونه مشغول ظرف شدن یا پخت غذا هستم یا حتی موقع غذا خوردن یه پادکست آموزشی یا خلاصه کتاب رو گوش میدم و کلی هم لذت میبرم پیشنهاد میدم همه مخاطبان این شیوه رو استفاده کنن و نتیجه شو ببینن عااااالیه بازم از الهه عزیز ممنونم🥰

  3