0
0

4 اهمیت مشاور تحصیلی کنکور + 4 ویژگی‌ یک مشاور خوب

944 بازدید
مشاور تحصیلی کنکور

اهمیت مشاوره

شاید شما هم این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند وقت طلاست. اما من میگویم وقت طلا نیست، وقت از طلا هم باارزش‌تر است. شما می‌توانید طلا را با پول بخرید، اما هیچگاه نمی‌توانید برای خود وقت بخرید. در واقع  در عصر حاضر، زمان بسیار بااهمیت است آنچنان که حتی از یک مژه برهم زدن هم نمی‌توان گذشت. به همین دلیل بهتر است در زندگی از افرادی با عنوان راهنما یا مشاور تحصیلی کنکور استفاده کنیم. اینجاست که اهمیت مشاور و مشاوره نمود پیدا می‌کند.

استفاده از تجارب مشاوران کمک می‌کند تا هدررفت وقت کمتری داشته باشیم. مشاوران افرادی هستند که راه‌های زیادی را آزمون و خطا کرده‌اند و به عقوبت بسیاری از آنها آگاهی دارند. از این رو با نشان دادن مسیر درست زندگی، به ما کمک می‌کنند تا وقتمان را صرف آزمون و خطای راه‌هایی که خطا بودن آنها به اثبات رسیده است،نکنیم.

مشاوران همانند کاتالیزگرهای زیستی هستند. مشاور یا راهنما همانند کاتالیزگر یا آنزیم، کمک می‌کند تا سرعت رسیدن به اهدافمان کوتاه‌تر شود و کمترین انرژی و نیرو را صرف رسیدن به آن کنیم.

بسیاری از افراد کمک گرفتن از مشاور یا افراد دیگر را نوعی افت شخصیتی به حساب می‌آورند و از مراجعه به آنها ممانعت می‌ورزند. در صورتی که این بزرگترین اشتباه است.

مشاور تحصیلی کنکور

در این مقاله قرار است نکات زیر را بیان کنیم: 

  • اهمیت مشاور و مشاوره 
  • اهمیت مشاوره تحصیلی در دوران کنکور 
  • ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی خوب 

اهمیت مشاوره تحصیلی در دوران کنکور:

1.آموزش روش‌های صحیح مطالعه:

بسیاری از معلمین و خانواده‌ها فکر می‌کنند که دانش‌آموزان ضعیف درس نمی‌خوانند که پایه ضعیفی دارند؛ اما در واقع آنها روش‌هایی مطالعه دروس مختلف را نمی‌دانند. همانگونه که ادبیات و دین و زندگی را می‌خوانند، فیزیک یا شیمی و ریاضی را هم مطالعه می‌کنند.

این در صورتی است که روش مطالعه دروس مختلف با هم متفاوت است. مشاور با آموزش روش‌های صحیح مطالعه به دانش‌آموز، کمک می‌کند تا یادگیری آنها چند برابر شود و در کمترین زمان ممکن، بهترین بهره‌وری را داشته باشند.

برای مشاهده و آگاهی از دوره نخبگان یادگیری و حافظه، اینجا کلیک کنید.

مشاور تحصیلی کنکور

رتبه زیر 3000

مشاور تحصیلی کنکور

2. توازن در مطالعه دروس:

یکی از دلایل موفقیت رتبه برترها و رتبه‌شدنشان این است که میان مطالعه دروس مختلف، توازن برقرار کرده‌اند. بسیاری از دانش‌آموزان با قوی کردن یک یا چند درس مختلف، یا از این ور بوم می‌افتند یا از اون ور بوم.

یا دروس عمومی را مهم می‌دانند و سعی در این دارند که آن دروس را قویتر کنند یا دروس اختصاصی. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که دلیل موفقیت توازن برقرار کردن میان مطالعه دروس است، که مشاور با برنامه‌ریزی صحیح این امر را ممکن می‌کند.

3. برنامه‌ ریزی اصولی:

بسیاری از افراد، از قلق‌های اصولی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان آگاهی ندارند. مشاور با برنامه‌ریزی اصولی، توازن میان مطالعه تمام دروس و معین کردن ساعاتی برای استراحت و تجدید قوا؛ کمک می‌کنند که فرد در طول زمان تحصیل، خسته نشود و از ادامه راه باز نماند.

جایگذاری زمان‌های صحیح برای مطالعه و استراحت اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا مغز زمانی که خسته باشد، یادگیری کندتر می‌شود و زمان یادگیری را افزایش می‌دهد.

برای مشاهده مقاله نحوه برنامه ریزی کنکور1401، اینجا کلیک کنید.

مشاور تحصیلی کنکور

4. جایگذاری بازه‌های مناسب برای مرور:

مهمتر از خواندن مطالب جدید، مرور مطالبی است که از قبل خوانده شده است. مهمتر از مرور مطالب، زمان مناسب برای مرور است. مشاور با جایگذاری بازه‌های مناسب مرور در برنامه، کمک می‌کند بهره‌وری بهتری داشته باشیم و ماندگاری مطالب بیشتر شوند و از این طریق مطالب از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت منتقل شوند.

با داشتن یک مشاور بسیار خوب، دیگر نیاز به سعی و تلاش‌های بیهوده، دست و پا زدن‌های الکی، محبوس کردن خودمان در اتاق، به در و دیوار کوباندن خود، استراحت نکردن و مطلقا درس خواندن نیست.

می‌توانیم در دوران کنکور، با برنامه‌ریزی اصولی، شیوه‌های صحیح مطالعه،یادگیری، تمرکز و … به تمام کارها و تفریحات خود برسیم با این حال رتبه دلخواه خود را هم کسب کنیم.

ویژگی‌های یک مشاور خوب چیست؟

1.علم کافی داشته باشد:

یک مشاور تحصیلی کنکور خوب کسی است که علم مشاوره داشته باشد. باید به روش‌های گوناگون مطالعه، یادگیری، تمرکزآگاهی داشته باشد.

باید توانایی تشخیص تیپ رفتاری افراد گوناگون را داشته باشد و با توجه به تیپ‌های رفتاری و شخصیتی فرد به او مشاوره بدهد.

باید مدالیتی‌های رفتاری هر فرد را تشخیص دهد. شناخت اینکه مدالیتی شما احساسی،دیداری یا شنیداری است بسیار بااهمیت است.

مدالیتی شخصیتی هر فرد، مشخص می‌کند که یادگیری او بیشتر با دیدن است یا گوش کردن و یا… .

برای مشاهده مقاله تیپ‌های رفتاری DISC، اینجا کلیک کنید.

مشاور تحصیلی کنکور

مشاور تحصیلی کنکور

2. تجربه کافی داشته باشد:

داشتن علم به تنهایی کفایت نمی‌کند. یک مشاور تحصیلی کنکور خوب کسی است که تجربه بالایی در امر مشاوره داشته باشد. آدم‌های گوناگونی را دیده باشد. با تیپ‌های مختلف دانش‌آموز وقت گذرانده باشد و بهتر بگویم به چم و خم کار وارد باشد.

3. شناخت عادت‌های دانش‌آموز:

یکی از بزرگترین غول‌های زندگی هر فرد غول عادت است. عادت می‌تواند کاری سخت را به آسان‌ترین حالت ممکن دربیاورد؛ یا اینکه سبک زندگی یک شخص را بر اساس راحت‌طلبی یا اهداف نادرست، تنظیم کند. یعنی شما به واسطه عادت‌های روزمره خودتان ممکن است بخش عظیمی از زمانتان را از دست بدهید و یا اینکه کاری را در مدت زمان کمتری انجام دهید.

به عنوان مثال شما ممکن است به شبکه اجتماعی اینستاگرام و چک کردن پست‌های دوستان یا اطرافیان‌تان عادت کرده باشید. بنابرین بر اساس عادت و بدون انتخاب، این فعالیت را بیشتر روزها انجام دهید و زمان بسیار طولانی‌ای را تلف کنید.

از طرفی ممکن است به ورزش صبحگاهی عادت داشته باشید به گونه‌ای که ناخودآگاه صبح از خواب برخیزید و به ورزش بپردازید، بدون اینکه این فعالیت برایتان ذره‌ای سختی به همراه داشته باشد. بنابرین سعی کنید کارهای نتیجه‌بخش را عادت خود کنید و عادت‌های نادرست را از لیست کارهای روزمره‌تان خارج کنید. یک مشاور تحصیلی خوب حتما به عادت‌های روزانه ،هفتگی و ماهانه شما می‌پردازد.

مشاور تحصیلی کنکور

 

برای خواندن مقاله آخرین روزهای مانده به کنکور 1401 و اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل از کنکور روی لینک زیر کلیک کنید!!

((آخرین روزهای مانده به کنکور 1401))

 

4. به تفریحات مورد علاقه شما احترام بگذارد:

گاها بسیاری از مشاورها، دانش‌آموزها را در اتاق یا پانسیون‌های مطالعاتی محبوس می‌کنند. ن اجازه گردش و تفریح می‌دهند ن اجازه خواب و خوراک. حتی بعضی مشاورها اجازه برخواستن از پشت میز را هم به دانش‌آموز نمی‌دهند. این روش غیر اصولی را به خانواده هم یاد می‌دهند که مبادا مهمانی برود، بیرون برود، تفریح برود، بخوابد، از جایش برخیزند و …. .

این در صورتی است که اگر مشاور تحصیلی کنکور زمان صحیح و تفریح مورد علاقه فرد را بداند و آن را در برنامه قرار دهد، ن تنها یادگیری فرد افزایش می‌یابد بلکه با ذهن و مغزی باز، سرعت یادگیری فرد هم افزایش می‌یابد. پس مشاور تحصیلی کنکور خوب کسی است که میان درس و تفریح و زندگی دانش‌اموز، توازن برقرار کند.

کنکور فقط یادگیری مهارت‌های مختلف و برنامه‌ریزی اصولی و با اصول صحیح درس خواندن است. این غولی که از کنکور برای خودتان ساخته‌اید را رها کنید و با کمک یک مشاور بسیار خوب با اراده و انگیزه به سوی موفقیت‌تان پیش بروید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10655
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد 4 اهمیت مشاور تحصیلی کنکور + 4 ویژگی‌ یک مشاور خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. باخوندن این مقاله کمی متاثر شدم از اینکه زمان مدرسه و کنکور ما خبری از این مهارتها و اطلاعات نبود وخوشحالم که اونقد مجموعه شما واطلاعاتی که در اختیار ما بخصوص دانش آموزان و دانش جوها قرار میدید مفید هست که سبب بالا بردن مهارتهاشون و پیشرفتشون میشه خدا شکر که امثال شما عزیزان خالصانه در راه رسیدن افراد به اهدافشون تلاش می کنید جای تقدیر داره

    1