0
0

رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره

24 بازدید
رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره
 • شما با شنیدن کلمه مذاکره چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره برای بسیاری حقوق، دستمزد یا معاملات تجاری است. اما مذاکره بسیار گسترده‌تر از این است. شما می‌توانید در مورد هزینه ماشین یا خانه، هزینه بیمه، کالاها و خدمات مذاکره کنید و این لیست ادامه دارد. پای میز مذاکره می‌توان بهترین فرصت‌ها را به دست آورد. در حالی که دانستن اینکه در یک مذاکره چه کاری باید انجام دهید برای موفقیت ضروری است، به همان اندازه مهم است که بدانید چه کاری را نباید انجام دهید. برای اینکه به شما کمک کنیم در معاملات تجاری خود موفق شوید، در اینجا 12 رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره آورده‌ایم؛ دفعه بعد که پای میز مذاکره قرار می‌گیرید آن‌ها را به خاطر بسپارید.

  عدم دقت به آداب معاشرت

  در حالی که دست دادن ممکن است یک حرکت ساده به نظر برسد، اما می‌تواند تاثیر زیادی بر نتیجه یک مذاکره داشته باشد. با شروع یک مذاکره با دست دادن، می‌توانید یک سیگنال غیرکلامی قدرتمند ارسال کنید که نشان می‌دهد برای رسیدن به یک توافق منصفانه آماده و مایل هستید. البته به تفاوت‌های‌ فرهنگی و مذهبی نیز توجه داشته باشید زیرا عدم دقت به آداب معاشرت و تفاوت‌های فرهنگی بخشی از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره است. پیشنهاد میکنم مقاله چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم را نیز مطالعه کنید

  بی‌توجهی به دیدگاه طرف مقابل

  مذاکره یک خیابان دو طرفه است. از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره بی‌توجهی به دیدگاه طرف مقابل است. علاوه بر نمایندگی از منافع خود، باید برای شنیدن دیدگاه طرف مقابل نیز شنوا باشید. به جای اینکه به سادگی بپرسید طرف مقابل چه چیزی را امیدوار است به دست آورد، به دنبال درک دلیل پشت انگیزه‌های او باشید. نشان دادن تمایل خود برای گوش دادن فعالانه در مذاکره ضروری است.

  مذاکره علیه خود

  مذاکره علیه خود

  گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل در طول فرآیند مذاکره می‌تواند جزئیات کلیدی را در مورد اهدافی که آن‌ها می‌خواهند به آن برسند آشکار کند. اما اگر شما را وادار به انجام اقدامات قاطع زودهنگام کند، می‌تواند یک دام باشد. اگر تصویر کاملی از خواسته‌های طرف مقابل ندارید، از ارائه پیش از موعد اعداد و راه حل‌هایی که می‌تواند علیه شما کارساز باشد، خودداری کنید. در عوض، موضع اولیه خود را محکم نگه دارید و اجازه دهید جریان گفتگو بیشتر در مورد آنچه واقعاً در خطر است در مذاکره آشکار کند.

  استفاده از زبان تهاجمی و اتهامی

  فراتر از استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها، نحوه برقراری ارتباط در طول مذاکره می‌تواند چیزهای زیادی را در مورد تمایل شما به همکاری فاش کند. به جای ضمیر «من»، با استفاده از جملات «ما» و عبارات همدلانه که احساس طرف مقابل را تأیید می‌کند، بر تمایل خود برای همکاری با یکدیگر تأکید کنید. درخواست پاسخ با عبارات برجسته، مانند “چرا این انتخاب را کردید؟” می‌تواند طرف مقابل را تحت مراقبت قرار دهد و تنش‌ها را در طول مذاکره تشدید کند. سؤالات بازتر را انتخاب کنید، مانند “چه چیزی شما را به این انتخاب سوق داد؟” بنابراین می‌توانید از طرف مقابل دعوت کنید تا استدلال خود را توضیح دهد، نه اینکه فقط از اعمال خود دفاع کند. پیشنهاد میکنم مقاله چگونه در جمع دوستان محبوب و جذاب باشیم را نیز مطالعه کنید

  عجله در روند

  رسیدن به توافقی که همه طرف‌های مذاکره را راضی کند به زمان و صبر نیاز دارد. ممکن است چیزهای زیادی در خطر باشد، و اگر امیدوارید به بهترین نتایج ممکن برای سازمان خود برسید، نباید در این فرآیند عجله کنید. در حالی که پذیرش زودهنگام خواسته‌ها برای جلوگیری از درگیری می‌تواند وسوسه انگیز باشد، باید به استراتژی چانه زنی خود متعهد باشید و آن را تا انتها ببینید. عواقب یک معامله می‌تواند گسترده باشد و مبادلات شما با طرف مقابل ممکن است فرصت‌های جدید و هیجان انگیزی را ایجاد کند که قبل از مذاکره پیش بینی نمی‌کردید.

  عدم درک BATNA

  همه مذاکرات به یک معامله تجاری موفق ختم نمی‌شود. در مواردی که توافق احتمالی با شکست مواجه می‌شود و یک راه‌حل مورد توافق دوجانبه ممکن نیست، یکی از رفتارهای اشتباه  و منفی در مذاکره رایج عدم درک BATNA شما است.  BATNA یا بهترین جایگزین برای یک توافق مذاکره شده، اقدامی است که یک طرف در صورت عدم دستیابی به توافق انجام خواهد داد. به عبارت دیگر، این طرح پشتوانه‌ای است که در صورت شکست مذاکره، دنبال خواهند کرد. عدم درک BATNA قبل از شروع مذاکره می‌تواند شما را به تصمیم گیری عجولانه تحت فشار سوق دهد. برای جلوگیری از مرتکب شدن این اشتباه، گزینه‌های موجود را قبل از مذاکره در نظر بگیرید.

  برنامه ریزی ضعیف

  برنامه ریزی ضعیف

  اگر نمی‌دانید چه چیزی قابل مذاکره است یا از مذاکره چه می‌خواهید، احتمالاً به یک معامله بد منجر می‌شود. با برنامه ریزی برای مذاکره قبل از انجام مذاکره، در زمان، پول و اضطراب عاطفی خود صرفه جویی کنید. در مورد هر چیزی که می‌خواهید و توافق رویایی خود فکر کنید. در حالی که ممکن است نتوانید در مورد همه چیز مذاکره کنید، مهم است که گزینه‌هایی داشته باشید.

  رفتار غیراخلاقی

  رفتار غیراخلاقی در مذاکره را می‌توان در قالب وعده‌های دروغین، جمع آوری اطلاعات ناعادلانه (جمع آوری اطلاعات به شیوه‌ای غیرحرفه‌ای به نفع شما) و چانه زنی رقابتی یا برد-باخت مشاهده کرد که از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره است. نه تنها اغلب منجر به یک معامله بد می‌شود، بلکه می‌تواند شهرت شخصی یا اعتبار شرکت شما را به خطر بیندازد و طرف‌هایی را که مایل به مذاکره با شما هستند کاهش دهد. بنابراین در حالی که ممکن است پیروزی کوتاه مدت در مذاکرات را جشن بگیرید، احتمالاً منجر به شکست در مذاکرات طولانی مدت خواهد شد. با پایبندی به شیوه‌های تجاری اخلاقی و صادقانه، اعتبار خود را حفظ کنید.

  نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی

  نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی یکی دیگر از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره است. اگر در حال مذاکره بین فرهنگی هستید، درک دیدگاه فرهنگی طرف مقابل ضروری است. چه محدودیت‌های فرهنگی را باید در نظر بگیرید؟ نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند منجر به معاملات ناموفق شود زیرا از نگاه کردن به چیزها از دیدگاه آن‌ها غفلت می‌کنید. تحقیقات خود را انجام دهید، فرض نکنید که همه فرهنگ‌ها یکسان مذاکره می‌کنند یا چیزهای مشابهی می‌خواهند.

  زیاد حرف زدن

  حرف زدن زیاد از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره است. سکوت یک تاکتیک عالی است. عموماً مردم از سکوت ناراحت هستند، احساس می‌کنند باید آن را با حرف زدن خود پر کنند و معمولاً این کار موقعیت آن‌ها را تضعیف می‌کند. از این دانش برای پیشرفت خود در مذاکرات استفاده کنید. سکوت همچنین به شما امکان می‌دهد زمانی را فکر کنید، موقعیت را بسنجید و به طرف مقابل فشار وارد کنید.

  مذاکره با افراد فرعی

  اگر افراد دور میز صلاحیت تصمیم گیری یا موافقت با یک معامله را نداشته باشند، انجام یک مذاکره فایده‌ای ندارد. اگر احساس می‌کنید طرف مذاکره شما هیچ اختیاری برای بستن معامله ندارد: مستقیماً مذاکره را متوقف کنید. ادامه دادن این مذاکرات از رفتارهای اشتباه و منفی مذاکره است.

  عقد قرارداد بدون قرائت

  یکی از رایج‌ترین رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره عقد قرارداد بدون قرائت است. قبل از اینکه روی خط نقطه چین امضا کنید، ضروری است آنچه را که امضا می‌کنید، بخوانید. مطمئن شوید که هر قرارداد را به طور کامل خوانده‌اید زیرا بعد از آن پشیمانی و لغد آن ممکن نیست. پیشنهاد میکنم مقاله از چه نوع ارتباط هایی باید فرار کرد را نیز مطالعه کنید

  اولتیماتوم دادن

  اگر از کلمات “این بهترین و آخرین پیشنهاد ما است” در مذاکره اولیه خود استفاده کنید، جای دیگری برای بحث وجود ندارد و این کار یکی از رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره است. وقتی چنین اولتیماتومی صادر می‌کنید، شانس یافتن مصالحه بسیار کمتر است. همچنین می‌تواند تهاجمی و سلطه‌جویانه به نظر برسد؛ اما از تفاوت بین اولتیماتوم دادن و تعیین مهلت آگاه باشید. مذاکره کنندگان باتجربه اغلب از ضرب الاجل‌های مصنوعی برای تشویق طرف مقابل برای رسیدن به یک تصمیم یا شکستن بن بست استفاده می‌کنند.

  سخن پایانی در مقاله رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره

  یک مذاکره خوب می‌تواند شرایط خوبی را برای شما فراهم کند. آگاهی از تمام اشتباهات ذکر شده در بالا نیمی از راه‌حل است و به شما در تمام مذاکرات شخصی و کاری کمک می‌کند. اگر از 13 نکته‌ که به رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره اشاره دارد اطلاهع نداشتید. هرگز دیر نیست، می‌توانید از مذاکرات بعدی به آن توجه کنید تا تغییرات را در نتیجه کار ببینید. امیدواریم که در کسب و کارتان موفق باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=33982
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  0 نظر در مورد رفتارهای اشتباه و منفی در مذاکره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: