0
0

اصول برنامه ریزی مطالعه در دوران طلایی نوروز

1008 بازدید
دوران طلایی نوروز

با نزدیک شدن به دوران طلایی نوروز، همه دانش‌آموزان و بالاخص کنکوری‌ها در این فکرند که چگونه می‌توانند از زمان خود و تعطیلات طلایی نوروزی خود نهایت استفاده را ببرند که البته این موضوع برای آنها نوعی دغدغه محسوب می‌شود. بسیاری از آنها خودشان را در خانه یا پانسیون‌های مطالعاتی حبس کرده و حتی از حضور بر سر سفره هفت سین امتناع می‌ورزند.

حالا آداب و رسوم عید باستانی نوروز و دید و بازدید و سیزده به در و گره زدن سبزه‌ها برای برآورده شدن آرزوی قبولی در کنکور که دیگر بماند. اما آیا این گونه به نتیجه درستی دست پیدا می‌کنند؟ آیا می‌توانند با خیالی راحت، تمرکزی بالا و حواسی جمع، به مطالعه بپردازند؟ آیا می‌توانند همانند روزهای دیگر سال تحصیلی، 15 الی 16 ساعت مطالعه مفید داشته باشند؟

در واقع دوران طلایی نوروز، فرصتی است برای جبران بودجه آزمون‌هایی که از آنها عقب مانده‌ایم و نتوانستیم آنها را کامل مطالعه کنیم یا تست کافی برایشان حل کنیم و البته مطالعه دروسی که در آنها به تسلط صد در صدی دست پیدا نکرده‌ایم. دوران طلایی نوروز با جبران این موارد، انگیزه بیشتری برای ادامه مطالعه در فرصت‌های پایانی مانده به کنکور می‌دهد. اگر نمی‌دانید که چگونه زمانتان را در دوران طلایی نوروز مدیریت کنید، تا انتهای مقاله دوران طلایی نوروز با ما همراه شوید.

 

در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

 • چگونه می‌توانیم در دوران نوروز، زمان‌مان را مدیریت کنیم؟
 • چگونه برای تعطیلات نوروز برنامه ریزی کنیم؟
 • چگونه می‌توانیم تمرکز بیشتری برای مطالعه داشته باشیم؟

 

چگونه می‌توانیم در دوران نوروز، زمان‌مان را مدیریت کنیم؟

همانطور که گفتم عید نوروز زمان بسیار مناسبی برای دروسی است که در زمان مدرسه یا سالهای منتهی به کنکور فرصت نکرده‌ایم آنها را درست بخوانیم و به هنگام حل تست کمی در آنها می‌لنگیم و تعطیلات فرصت مناسبی برای جبران و مطالعه چندین و چند باره آنها و دستیابی به تسلط بالا در آنهاست.

اما مشکلی که در این میان وجود دارد این است که عید باستانی نوروز از حال و هوای خاصی برخوردار است که آدم را وادار به انجام هر کاری می‌کند الا درس خواندن. مثلا فرض کنید یک هوای مطبوع بهاری وجود دارد که از صدای پرندگان گرفته تا سرسبزی درختان و عطر گل و شکوفه‌ها و حال و هوای مردم و شور و نشاط آنها را ببینیم و باز بتوانیم درون اتاق خودمان را کنترل کرده و درس بخوانیم. اصلا در چنین فضایی از دیدمان بیهوده‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم همین درس خواندن است.

یا مثلاً فرض کنید تمام اهل فامیل منزل شما جمع شده‌اند و فرزندان آنها و خواهر و برادرهای شما وسط حیاط به بازی‌های مختلفی چون والیبال و … مشغولند آن وقت شما می‌توانید درس بخوانید؟ بالفرض که کتاب‌ها را کنارتان پهن کردید و از اتاق هم بیرون نرفتید، اما آیا تمرکز کافی برای مطالعه دارید؟

مهمترین نکته‌ای که باید بدانیم این است که کنکور و مطالعه نباید میان زندگی و علایق ما جدایی بیاندازد و باید به کدام از نیازهای‌مان  به اندازه و سر جای خود اهمیت قائل شویم. مثلا آیا شما با شکم گرسنه هیچ مطلبی می‌فهمید. مطمئنم در این صورت حتی فراموش می‌کنید دو بعلاوه دو چند می‌شود.

رتبه زیر 3000

پس در دوران طلایی نوروز باید هم زمانی را به مطالعه کنکور اختصاص دهیم، هم زمانی برای خرید، هم زمانی برای گردش و تفریح و هم زمانی برای سنت دید و بازدید که مورد علاقه همگان است. در این صورت فارغ از خستگی، کسلی، بی‌انگیزگی و با انرژی چند برابری می‌توانیم به مطالعه بپردازیم. پس مدیریت زمان صحیح از آن فردی است که برای تک تک کارهای خود، استراحت و تفریح و …. یک زمانی را اختصاص دهد.

چگونه می‌توانیم در دوران نوروز، زم

 

چگونه برای تعطیلات نوروز برنامه ریزی کنیم؟

افراد کنکوری سه دسته می‌شوند یا آنها که زیر نظر مشاور و کوچینگ تحصیلی مشغول به تحصیل و مطالعه برای کنکور هستند و یا آن دسته که خودشان برای خودشان برنامه ریزی دقیق و منحصر به فرد خود دارند و یا آن دسته که هدف و مقصد معینی ندارند و خود را به جریان آب سپرده‌اند که البته باید بگویم متأسفانه تعداد افرادی که در دسته سوم جای می‌گیرند بسیار بیشتر از سایر افراد کنکوری است. هدف ما ارائه نحوه برنامه ریزی برای افرادی است که خودشان راهنما و مشاور خودشان هستند و این موضوع را برای‌شان کمی دشوار کرده است.

 

چگونه برای تعطیلات نوروز برنامه ری

برای اطلاع بیشتر در رابطه با موضوع برنامه ریزی برای کنکور، مقاله نحوه برنامه ریزی کنکور 1401 را مطالعه کنید.

 

برای یک برنامه ریزی اصولی باید چند نکته مهم را رعایت کنیم که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

اولین نکته: ما ربات نیستیم!!!

اولین و مهم‌ترین نکته این است که ما انسانیم و ربات نیستیم. حتی اگر ربات هم که بودیم نیاز داشتیم که ساعتی را در شارژ بمانیم یا باتری خود را تعویض کنیم و یا هر چیز دیگر. یکی از نیازهای اصلی و اساسی هر انسانی نیاز به استراحت است.

پس باید در برنامه ریزی روزانه، هفتگی یا ماهیانه خود ساعت یا روزهایی را برای تفریح در نظر بگیرید. مثلا شما در هر ماه دو جمعه را برای آزمون آزمایشی سپری می‌کنید، دو جمعه دیگر را صرفا در طبیعت و برای تفریح و استراحت خود بگذارید و این نکته مهم را مدنظر خود قرار دهید که استراحت نکردن و مدام درس خواندن نه تنها خوب نیست بلکه بازدهی شما را به مرور زمان کاهش می‌دهد.

دومین نکته: استفاده صحیح از زمان

شاید با خود می‌گویید مگر چگونه باید از زمان خود به خوبی استفاده کرد؟ باید در جواب بگویم مثلا خیلی از ما میان دو تایم درسی که باید استراحت کنیم سراغ گوشی موبایل مان می‌رویم یا کارهایی از این قبیل. ما استراحت کردن صحیح را فرا نگرفته‌ایم و این موضوعی است که بیشترین ضربه را از آن می‌خوریم.

می‌توانیم در دوران عید جای آنکه اینگونه استراحت کنیم در جمع خانواده حضور پیدا کنیم و روحیه‌مان را در جمع کمی تقویت کنیم تا اینکه در اتاق بمانیم و روز به روز به خمودگی و احساس افسردگی دوران کنکور مبتلا شویم. پس از ذره ذره زمانتان نهایت استفاده را ببرید.

برای آگاهی بیشتر راجع به نحوه کنترل استرس در زمان کنکور، این مقاله را مطالعه کنید.

سومین نکته: فقط مرور

یادتان باشد از دوران تعطیلات نوروز به بعد و بالاخص دوران طلایی نوروز، اصلا زمان مناسبی برای یادگیری مطالب جدید و خود را با آنها درگیر کردن نیست. دوران طلایی نوروز صرفا برای مرور مطالبی است که قبلاً آنها را فرا گرفته‌ایم اما یادگیری ناقصی داشتیم و تسلط کامل روی مباحث است. پس هیچ نکته یا مطلب جدیدی را در این زمان در برنامه تان نگنجانید و تمام زمانتان را صرف مطالبی کنید که در آنها به تسلط صد در صدی نرسیده‌اید.

دوران طلایی نوروز

با نزدیک شدن به دوران طلایی نوروز، همه دانش‌آموزان و بالاخص کنکوری‌ها در این فکرند که چگونه می‌توانند از زمان خود و تعطیلات طلایی نوروزی خود نهایت استفاده را ببرند که البته این موضوع برای آنها نوعی دغدغه محسوب می‌شود. بسیاری از آنها خودشان را در خانه یا پانسیون‌های مطالعاتی حبس کرده و حتی از حضور بر سر سفره هفت سین امتناع می‌ورزند.

چگونه می‌توانیم تمرکز بیشتری برای مطالعه داشته باشیم؟

تمرکز طلایی‌ترین و کلیدی‌ترین مهارت عصر حاضر است که برای موفقیت در آزمون کنکور به درصد بسیار بالایی از آن نیازمندیم. برای آنکه به تمرکز دست پیدا کنیم و بتوانیم کیفیت مطالعه‌مان را از این طریق بالا ببریم تا به زمان کمتری برای مطالعه نیاز داشته باشیم باید ساعت‌ها و روزها تکرار و تمرین کنیم تا این مهارت را در خود قوی کنیم. اگر از اهمیت این موضوع در دوران تحصیل، کنکور و بالاخص دوران طلایی نوروز واقف هستید پیشنهاد می‌کنم مقاله تمرکز را از دست ندهید و تکنیک‌ها و راهکارهای آن را با جدیت، تلاش و پشتکار دنبال کنید.

 

دوران طلایی نوروز، تعطیلات نوروزی، بودجه جمع‌بندی دوران طلایی نوروز همه و همه از اهمیت و جایگاه بسیار بالایی در کنکور برخوردار هستند زیرا در این زمان کوتاه تمام سعی ما بر این است که مطالب مرتبط با هم را در ذهن مان طبقه‌بندی و یکجا کنیم یا بهتر بگویم ساخت ترمینال‌های ذهنی از مباحث مورد نظر کنکور. امیدواریم که مطلب فوق در جهت استفاده بهتر و با کیفیت‌تر از دوران طلایی نوروزی و تعطیلات نوروزی به شما کمک کرده باشد. هدف ما دستیابی و فتح قله‌های موفقیت توسط شماست. موفق و موید باشید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=25316
اشتراک گذاری:

نظرات

7 نظر در مورد اصول برنامه ریزی مطالعه در دوران طلایی نوروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. من ادرس رو سیو میکنم که برای دوران نوروز ازش استفاده کنم

  2

 2. سلام استاد حامدی عزیز مرسی بابت مقاله ی بی نظیر و عالیتون.
  واقعاً هر کدوم از مقاله هاتون رو که مطالعه میکنم
  به بهبود فردیم کمک می‌کنه و باعث پیشرفته شده
  واقعاً بهترین دوران دری خوندن دوران طلایی نوروز که با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی می‌تونه به آرزوت نزدیک تر کنه.
  در آخر ممنون از شما و تیم خوبتان 😍😍😍😍😍😍😍

  3

 3. وقتی مقاله های شما رو میخونم و می بینم دسترسی به اطلاعات مفید و کاربردی دراین دوره زمونه چقدر راحت و آسون شده واقعا حسودیم میشه کاش زمان ما هم طوری بود که کمک آموزشی و اطلاعات مورد نیاز ما اینقد ساده وراحت بود ممنون که درهرشرایطی بهترین راهکار رو بما ارائه میدید

  2

 4. خیلی عالی بود،از دست ندادن این دوران خیلی مهمه،من که دوروز کامل استراحت کردم وانشاالله از فردا استارت دوباره رومیزنم🔥🔥

  2

 5. سلام
  ممنونم از راهنمایی تون
  واقعا نمیدونستم بتید چکار کنم
  نمیدونستم چطوری تعادل در تفریح و درس برقرار کنم
  ممنونم از مقاله خوبتون
  اول اینکه ما ربات نیستیم
  دوم اینکه از زمان بطور صحیح استفاده کنیم
  سوم فقط مرور
  نکته سوم خیلی به درد من خورد

  2

 6. سلام
  ممنونم از راهنمایی تون
  واقعا نمیدونستم بتید چکار کنم
  نمیدونستم چطوری تعادل در تفریح و درس برقرار کنم
  ممنونم از مقاله خوبتون
  اول اینکه ما ربات نیستیم
  دوم اینکه از زمان بطور صحیح استفاده کنیم
  سوم فقط مرکر
  نکته سوم خیلی به درد من خورد

  3