0
0

تفکرات اشتباه در تمرکز

51 بازدید
تفکرات اشتباه در تمرکز
 • تفکرات اشتباه در تمرکز

  متأسفانه گاهی درک درستی از یک دیدگاه نداریم و این سبب می‌شود که در زندگی و پیشبرد اهداف‌مان دچار مشکل شویم. تفکرات اشتباه زیادی در تمرکز وجود دارد که در این مقاله قصد داریم آنها را بیان کنیم. با خودآگاهی پیرامون تفکرات و اعتقادات اشتباه تمرکز می‌توانیم به برطرف کردن آنها بپردازیم و عملکرد بهتری داشته باشیم.

  بسیاری از انسان‌ها فکر می‌کنند که انسان کاملی هستند و دیدگاه فکری آنها و نوع تصمیمات، سخن‌ها و در واقع همه موارد در آنها نسبت به سایرین کاملتر است که این موضوع نوعی غرور کاذب و خودبرتربینی محسوب می‌شود. تفکرات اشتباه در تمرکز بسیار وجود دارد که بسیاری از افراد نه تنها فکر نمی‌کنند اشتباه است بلکه برای اثبات درست بودنشان خود را به آب و آتش می‌زنند. در این مقاله تفکرات اشتباه در تمرکز را بررسی خواهیم کرد،  تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • تفکرات اشتباه در رابطه با تمرکز چیست؟ 
  • آیا در طول زمان هدف بزرگ ما تغییر می‌کند؟ 
  • چگونه می‌توانیم احساسات خود را کنترل کنیم؟ 

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکر اشتباه 1 در فرآیند تمرکز:

  هدف‌گذاری و پیشبرد چند هدف بزرگ به‌طور هم‌زمان

  علت اشتباه:

  سوال: آیا من می‌توانم چند هدف بزرگ داشته باشم؟ آیا شما هم‌زمان توانایی راندن چند دوچرخه را دارید؟

  هر کدام از شما به‌میزان مشخصی اراده یا کنترل فردی دارید. در نتیجه سرمایه‌گذاری هم‌زمان روی چند هدف بزرگ سبب می‌شود، در هیچ یک از اهداف به‌موفقیت نرسید. با اینکه همیشه می‌توان میزان اراده را تقویت کرد اما مشکل این‌جاست که مقدار آن نامتناهی نیست و وقتی شما این میزان اراده و کنترل فردی را بین 2 یا چند هدف مختلف تقسیم می‌کنید عملا نخواهید توانست هیچ کدام را با موفقیت تمام کنید.

  البته که همیشه استثنا هم وجود دارد و هستند افرادی که از اراده بالایی برخوردارند و قادرند چند هدف  را  به‌صورت هم‌زمان پیش ببرند و نتیجه هم موفقیت‌آمیز باشد.

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  استیو جابز:« مردم فکر می‌کنند که تمرکز به‌ معنی بله گفتن به چیزی است که می‌خواهند روی آن تمرکز کنند، اما تمرکز اصلا به این معنی نیست. تمرکز یعنی نه گفتن به صدها ایده خوب دیگری که وجود دارند. شما باید بادقت انتخاب کنید. من واقعا به کارهایی که انجام نداده‌ایم به اندازه کارهایی که انجام داده‌ایم، افتخار می‌کنم.»

  فرآیند انتخاب هدف در زندگی بسیار پراهمیت است. شما باید اهداف خود را اولویت‌بندی کنید. اهداف شما باید به‌ گونه‌ای باشند که اگر لازم بود برای رسیدن به اولویت اهداف‌تان بقیه اهداف را زیرپا گذارید.

  آیا در طول زمان هدف بزرگ ما تغییر می‌کند؟

  البته موقعیت‌های مختلف ما را مجبور به تغییر هدف می‌کند ولی برای اینکه به پتانسیل بالای آخرین سطح خود برسیم، همیشه داشتن یک هدف بزرگ و یک زمینه مهارتی سبب میشود برتر باشیم.

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکر اشتباه 2 در فرآیند تمرکز:

  تمام شرایط باید فراهم باشد تا بتوانید حواس خود را متمرکز کنید.

  علت اشتباه: شما همیشه قادر به این نخواهید بود که تمام شرایط محیطی را فراهم کنید. باید تکنیک‌های تمرکز را آنقدر تمرین و تکرار کنید تا بتوانید در هر شرایطی تمرکز خود را به کار یا هدف‌تان جمع کنید.

  برای دیدن مقاله راهکارهای افزایش تمرکز اینجا کلیک کنید.

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  یکی از تفکرات اشتباه در تمرکز بسیاری از شما این است که زمان انجام فرآیند تمرکزی شما همه افراد موجود در خانه باید ساکت باشند و کاری که موجب پرت شدن تمرکز حواس شما می‌شود را انجام ندهند.

  درصورتی‌که چنین چیزی امکان ندارد. تمام افراد موجود در خانه حق زندگی دارند شاید شما بخواهید تمام طول روزتان را به تمرکز بپردازید، آیا افراد ساکن خانه شما می‌توانند تمام روز از زندگی و انجام کارهای خود باز بمانند، چون شما به تمرکز در افکارتان نیاز دارید؟

  یا اینکه می‌توان شرایط خانه را دائما پایدار نگاه داشت؟

  یا مثلا در خانه را بست و به مهمان اجازه ورود و خروج نداد؟

  ما انسان‌ها موجوداتی هستیم سرشار از تعاملات اجتماعی و علاقه‌مند به زندگی گروهی، پس در وهله اول باید بتوانیم خودمان را با انسانهای اطرافمان، وفق دهیم.

  که اگر چنین نباشد، شما دیگر به افراد زنده نیاز ندارید. شما به مرده‌های متحرکی نیازمندید که ن حق دارند بخورند، ن حق دارند راه بروند، ن حق دارند نفس بکشند و ن حق دارند اعلام موجودیت کنند. اصلا در چنین شرایطی هر کس قادر به تمرکز است و تمرکز در چنین شرایطی، به مهارت خاصی نیاز ندارد.

  احساسات خود را کنترل کنید.

  قبل از یادگیری مهارت تمرکز باید یاد بگیرید چگونه احساسات خود را کنترل کنید. کنترل احساسات، یکی از مهم‌ترین راهکارها برای برقراری تمرکز است. باید بتوانید احساس خشم، عشق، دوستی، نگرانی و دیگر احساسات‌تان را کنترل کنید. منظور از کنترل این نیست که تمام احساسات‌تان را در درون خود خفه کنید، منظور این است که به‌ موقع آن را بروز دهید که سبب می‌شود در زمان تمرکز و کار دغدغه‌ای نداشته باشید.

  برای مشاهده دوره سحر‌خیزی کلیک کنید.

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکر اشتباه  3 در فرآیند تمرکز:

  بسیاری از شما فکر میکنید، هر چه زمان بیشتری را صرف هدف‌تان کنید، زودتر به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

  علت اشتباه: این زمان نیست که تعیین‌ کننده موفقیت در انجام یک هدف است. توجه و تمرکز در هدف، مهم‌تر از زمانی است که صرف رسیدن به آن می‌کنید. این به این معنی نیست که زمان مهم نیست، بلکه به معنی این است که زمان بدون صرف توجه و دقت، هیچ کیفیت و کارایی ندارد. یک فرمول برای کیفیت انجام کار وجود دارد:

  کیفیت کار= میزان توجه × زمان

  شما به هر میزان که وقت و انرژی صرف رسیدن به اهداف‌تان کنید اما نسبت به آن هدف توجه نداشته باشید کیفیت کار شما صفر است. توجه داشته باشید همان‌طور که در ضرب اعداد داریم، هر عدد ضرب در صفر برابر با صفر است، در اینجا هم همین‌گونه است اگر توجه، صفر باشد فرقی ندارد زمان چه اندازه بوده، یک ساعت یا صد ساعت هیچ تفاوتی با هم ندارد. سعی کنید حتی اگر وقت و زمان زیادی ندارید برای پیشبرد یک هدف، همان وقت اندکی که صرف هدف‌تان می‌کنید، با نهایت توجه‌تان باشد، در این‌صورت شما پیشرفت بیشتری دارید.

  تفکرات اشتباه در تمرکز

  تفکرات اشتباه در تمرکز -شماره 4:

  توجه‌تان به چیست؟ بسیاری از شما به‌جای اینکه در کار یا هدف‌تان بر روی خود تمرکز کنید، تمام تمرکز و توجه‌‌تان را صرف رقبایتان می‌کنید. این بزرگترین تفکر اشتباه، نسبت به تمرکز است. در حالی‌که شما فکر می‌کنید با تمرکز بر روی رقبای خود، پیشرفت می‌کنید، اما رقیب‌هایتان با تمرکز بر شیوه‌ عملکرد خود زودتر از شما مسیر پیشرفت را طی میکنند و به قله موفقیت میرسند.

  علت اشتباه: برای موفقیت باید تمام توجه و تمرکز خود را به هدف یا مخاطبان‌تان بدهید. مثلا به‌جای توجه به رقیب‌های کاری‌تان، باید به مشتری خود توجه کنید. و ببینید در چه صورت رضایت بیشتری نسبت به محصول شما پیدا می‌کند. با برطرف‌کردن نیاز مشتری، زودتر به موفقیت می‌رسید، چون توجه به رقیب شما را از توجه به مشتری وا می‌دارد.

  توجه داشته باشید خواندن مقالات زمانی به شما کمک می‌کند که به آنها عمل کنید و دانستن به تنهایی کفایت نمیکند.

  برای مشاهده دوره جامع تمرکز کلیک کنید.

  اگر مطالب فوق برای شما مفید و کارآمد واقع شد و تا حدودی به بهبود فردی شما در مسئله تمرکز کمک کرد، آن را با افراد مهم زندگی خود که بهبود فردی آنها برایتان بااهمیت است، به اشتراک بگذارید. برای مشاوره و آگاهی بیشتر به شماره‏‪0992 240 5394‬‏ در پیام رسان واتساپ پیام دهید. موفق باشید.

  (نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.)

  (نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=9389
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  4 نظر در مورد تفکرات اشتباه در تمرکز

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: ریتالین برای کنکور ـ مرگ ناگهانی دانش‌آموز در جلسه کنکور....
  2. بازتاب: جملات انگیزشی برای موفقیت - مجموعه آموزشی بهارمن
  3. خدا قوت خدمت الهه عزیز وتشکر بابت مطلب جامع وجدیدی وه فراهم کردید خوشحالم که کیفیت ونوآوری مطالب شما انگیزه بیشتری به خواننده میده و مارو برای رسیدن به بهار زندگیمون مصمم میکنه دعا میکنم هر روز درخشانتر از روز قبل باشید

   1

   1. ممنون خانوم مددیان عزیز که نظراتتون امید و انگیزه بیشتری برای ادامه القا می‌کنه از توجهتون مچکرم

    1