راهنمای آزمون: لطفا بر روی دکمه شروع مطالعه کلیک کنید و بلافاصله شروع به خواندن متن کنید پس از اتمام متن بر روی دکمه مشاهده نتیجه کلیک کنید تا زمان متوقف شود و نتیجه نمایش داده شود.


زمان مطالعه:

0

ثانیه

مقاله ای در رابطه با منظومه شمسی

منظومه شمسی تشکیل شده است از خورشید و ۹ سیاره که به دور آن می گردند. خورشید نیروی جاذبه بسیار قوی به کار می‌برد، تا این سیارات را در مدارشان به دور خود نگه دارد. خورشید در واقع یک ستاره کوچک است، در عین حال ۳۰ هزار بار از کره زمین سنگین تر است. حرارت در مرکز خورشید به ۱۵ میلیون درجه سانتی‌گراد می‌رسد. خورشید آنقدر بزرگ است که سوختی را که تاکنون مصرف کرده است، تنها معادل یک صدم درصد وزنی است که در آغاز پیدایش خود، یعنی ۵ میلیارد سال پیش داشته است.

نه سیاره منظومه شمسی دارای حجم های متفاوتی هستند، از پلوتون کوچک که کوچکتر از ماه است گرفته تا مشتری که قطر آن ۱۱ برابر قطر کره زمین است. عطارد، زهره، زمین و مریخ که سیارات درونی نامیده می‌شوند، کرات کوچک و صخره‌ای می‌باشند.

مشتری، زحل، اورانوس و نپتون کرات بزرگ و متشکل از گاز، مایعات و یخ می باشند.

اطلاعات کمی درباره سیاره سرد و بسیار دور پلوتون، که در حاشیه خارجی منظومه شمسی قرار گرفته است وجود دارد. بعضی از دانشمندان عقیده دارند که سیاره دهمی نیز بعد از سیاره پلوتون وجود دارد که باید کشف شود که به آن سیاره ایکس (مجهول) می‌گویند.

تا قرن ۱۶ میلادی اکثر مردم فکر می‌کردند که خورشید و سیارات آن به دور زمین می چرخند.

بدون کاوشگر فضایی نمی‌توان اطلاعات چندانی در مورد سیارات به دست آورد. این سفینه های بدون سرنشین مانند پایونیر، از نزدیکی تمام سیارات به استثنای پلوتون عبور کرده‌اند. در سال ۱۹۹۷ سفینه رهیاب بر روی کره مریخ فرود آمد. این سفینه دارای یک وسیله مجهز به دستگاه کنترل از راه دور بود که دانشمندان با استفاده از آن می توانستند از روی زمین سطح مریخ را آزمایش کنند. کاوشگر ویجر ۱ در سال ۱۹۹۷ پرتاب شد، از کنار مشتری و زحل عبور کرد، این کاوشگر بعداً منظومه شمسی را ترک کرد و در سال ۱۹۹۸ به فاصله ۱۰.۴ میلیارد کیلومتری زمین رسید. این دورترین فاصله ای است که شیء دستگاه دست ساخته بشر طی کرده است.

امروزه کاوشگرها مهمترین سفینه هایی هستند که ناشناخته های فضایی را کشف می‌کنند و هر ساله حقایق بیشتری را در مورد فضای مرموز برای بشر آشکار می سازند. اطلاعات کمی درباره فضا وجود دارد، دانشمندان بر آن شدند که تا درباره کهکشان ها ستاره ها و و سیاه چاله های فضایی اطلاعات بیشتری به دست آورند و نسبت به جهان کره زمین و آغاز حیات درک بهتری پیدا کنند.

تست درک مطلب

پیدایش خورشید از چه سالی شروع شد؟

بر چه اساسی سیارات به دور خورشید گردش می کنند؟

قطر سیاره مشتری ........ برابر قطر کره زمین است.

کرات بزرگ متشکل از چه چیزی نیستند؟

سیاره ایکس (مجهول) کجا قرار گرفته است؟

قرن ۱۶ میلادی اکثر مردم در این محتوا چه فکری می کردند؟

سفینه رهیاب در چه سالی و روی چه کره ای فرود آمد؟

بدون .............. نمی‌توان اطلاعات چندانی در مورد سیارات به دست آورد؟

نام سیاره ای که کوچکتر از ماه است، چیست؟