مقالات, کنکوری

3 راهکار فوق کاربردی برای مهار استرس کنکور 1401

نحوه مهار استرس کنکور
 • مهار استرس کنکور

  اصلا مهم نیست کنکوری هستید یا نه؛ خود کلمه کنکور برای همه، استرس و اضطراب را به دنبال دارد. همین که افراد قرار است زحمت و نتیجه 12 سال مدرسه رفتن و درس خواندن خودشان را فقط در 4 ساعت و 10 دقیقه بگیرند؛ یعنی خود استرس و اضطراب. اینکه آیا به آن کاخ آرزوهایی که سال‌های سال آن را در ذهنشان پرورانده‌اند، خواهند رسید یا نه؛ یعنی استرس و اضطراب.

  اینکه از همراهان و دوستان خود عقب خواهند افتاد؟ اینکه لقب تلخ و ناخوشایند پشت کنکور را باید یدک بکشند یا ن؟ اینکه لحظات خوش کلاس‌های دانشگاه و دوران دانشجویی را احساس می‌کنند یا ن؟ اینکه خانم دکتر یا آقای مهندس می‌شوند یا ن؟ همه و همه استرس و اضطراب را به ارمغان می‌آورد. در این مقاله قصد داریم به دلایل استرس و نحوه مهار استرس کنکور بپردازیم. اگر شما هم از این مشکل رنج می‌برید با ما همراه باشید.

  نحوه مهار استرس کنکور

  انواع استرس:

  قبل از اینکه بگویم استرس چیست، باید به این موضوع اشاره کنم که دو نوع استرس داریم. استرس مثبت یا سازنده و استرس منفی یا مخرب.

  استرس مثبت یا سازنده:

  در واقع این حالت خوب استرس است که اگر شما آن را در زمان کنکور نداشته باشید، هیچ تمایلی به خواندن مطالب کنکور ندارید یا بهتر است اینگونه بگویم، اصلا نتیجه هم برایتان مهم نمی‌شود. ن‌تنها کنکور بلکه لازمه انجام و به فعلیت رساندن هر کاری استرس است، اما به اندازه. استرس اگر از حالت نرمال خود خارج شود، به استرس مخرب تبدیل می‌شود و دقیقا نتیجه عکس را به‌دنبال دارد.

  استرس منفی یا مخرب:

  استرس بیش از حد کنکور، نتیجه عکس می‌دهد؛ یعنی به‌جای آنکه برای‌تان کمک کننده و نوعی نیرومحرکه باشد، شما را از ادامه تلاش برای کنکور باز می‌دارد.

  استرس چیست؟

  استرس، شرایط یا احساسی  است که در آن، فرد  از لحاظ ادراکی  بر این باور است که  مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی  که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست.

  علائم استرس در زمان کنکور

  استرس می تواند انواع مختلفی از علائم جسمی و عاطفی را ایجاد کند. بعضی اوقات ، ممکن است متوجه نشوید که این علائم ناشی از استرس است. در اینجا برخی علائم وجود دارد که استرس ممکن است برای شما ایجاد کند:

  • اسهال یا یبوست
  • درد مزمن
  • سردرد
  • کمبود انرژی
  • اختلال تمرکز
  • سفتی گردن
  • خستگی
  • احتلال خواب
  • مشکلات گوارشی
  • کاهش با افزایش اشتها
  • کاهش یا افزایش وزن

  اگر در دوران کنکور با هر یک از این موارد رو به رو شدید، به معنای استرس موجود در شماست. اینکه با وجود خستگی شدید در طول روز، به هنگام شب نتوانید بخوابید، یا با وجود اینکه 13 یا 14 ساعت از روز را در خواب بودید اما به هنگام مطالعه، احساس خواب‌آلودگی دارید. افزایش یا کاهش شدید وزن پیدا می‌کنید، یا نسبت به غذا بی‌میل می‌شوید، یا با حرص فراوان دائما غذا و تنقلات می‌خورید، یا… این‌ها علائم وجود استرس در شماست که باید زیر نظر دکتر یا مشاور، آن را کنترل کنید وگرن قادر نخواهید بود که نتیجه مطلوبی را کسب کنید.

  نحوه مهار استرس کنکور

  عوامل استرس‌زا

  و اما مهم‌ترین مطلب عوامل استرس‌زاست. تنها راهکار برای شما این است تا جایی که می‌توانید از آنها دوری کنید و به آنها اهمیت ندهید. تمام توجه و تمرکز خود را به درس و مطالعه خود بدهید. تفکر و توجه به هر کدام تمرکز و زمان شما را می‌گیرد. می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

  1.‌ نگاه کردن به دیگر داوطلبان کنکور و مقایسه خود با آنها:

  یکی از مهمترین دلایل استرس شما در زمان کنکور، مقایسه خود با دیگر داوطلبان، همکلاسی‌ها، دوستان صمیمی و … است. البته باید بدانید گاهی مقایسه، نتایج مثبت در بر دارد و سبب ترغیب بیشتر شما به مطالعه و یادگیری و هدر رفت زمانتان می‌شود و البته گاهی اوقات هم نتیجه عکس می‌دهد و باعث استرس و اضطراب شما می‌شود تا جایی که انگیزه برای ادامه را از شما می‌گیرد. سعی کنید تا جایی به دیگران توجه کنید که نتایج مثبت و سازنده برای‌تان دارد، در غیر این‌صورت تمام توجه و تمرکزتان را معطوف به خودتان کنید‌.

  2. عدم مدیریت زمان:

  زمانی‌که شما برنامه منسجمی برای مطالعه‌تان ندارید، نمی‌دانید کدام مبحث را خوانده‌اید یا کدام را نخوانده‌اید و به طور کل، مدیریت زمان صحیحی ندارید؛ استرس کمبود وقت برای مطالب باقی‌مانده هم به شما اضافه می‌شود. در این صورت، هنگام مطالعه تمرکز مطلوبی ندارید. در نتیجه میزان یادگیری شما هم کاهش می‌یابد. پس سعی کنید در وهله اول، یک برنامه مناسب و جامع برای خود داشته باشید.

  برای مشاهده مقاله نحوه مدیریت زمان کنکور1401، اینجا کلیک کنید.

  3. مطالعه و یادگیری ناقص:

  مطالعه و یادگیری ناقص سبب افزایش استرس شما می‌شود؛ زیرا خیال شما از مطالبی که خوانده‌اید راحت نیست. بعلاوه اینکه استرس مطالبی که هنوز به آنها نرسیده‌اید هم، به شما افزوده می‌شود. پس برای مهار استرس‌ کنکورتان سعی کنید مطالبی که می‌خوانید را دقیق مطالعه کنید و آنها را در برنامه مرورتان قرار دهید تا یادگیری‌تان افزایش و میزان فراموشی آنها به صفر برسد.

  4. مقایسه شما با دیگر دوستان و آشنایان‌تان توسط والدین:

  بی‌شک یکی از اشتباهات والدین شما در زمان کنکور، مقایسه شما با اطرافیان‌تان است. البته که والدین شما فکر می‌کنند با این روش انگیزه بیشتری برای مطالعه، یادگیری و ادامه مسیر پیدا می‌کنید و با جدیت روی کنکور و آینده خود، تمرکز می‌کنید. در صورتی که دقیقا نتیجه معکوس به دنبال دارد و ن‌تنها انگیزه و تمرکز شما را از بین می‌برد، بلکه استرس را به جانتان تزریق می‌کند.

  نحوه مهار استرس کنکور

  راهکارهایی برای مهار استرس کنکور:

  1.‌ خواب و تغذیه مناسب:

  یکی از تفکرات اشتباه شما در دوران کنکور این است که باید هر روز و هر ساعت، فقط درس بخوانید. در صورتی که بدن شما به استراحت، تفریح و تغذیه مناسب نیاز دارد. بدون داشتن خواب مناسب نمی‌توانید تمرکز کافی بر روی دروس داشته باشید. همچنین کم خوابی، باعث استرس و احساس خستگی می شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می‌دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید. خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش‌های آرام‌بخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت‌سازتان کمک کند.

  2. تنفس دیافراگمی:

  در این مدل نفس کشیدن با عمل دم، شکم منبسط و پس از چند ثانیه نگهداری نفس، با انجام عمل بازدم حجم هوای داخل شکم تخلیه می شود. یکی از فوق‌العاده‌ترین راهکارهای نحوه مهار استرس کنکور، تنفس دیافراگمی است. سعی کنید آن را انجام دهید.

  برای مشاهده مقاله تنفس دیافراگمی، اینجا کلیک کنید.

  3. مدیتیشن و مراقبه:

  یکی از راهکارهایی که در دوران کنکور برای افزایش هر مهارتی به شما توصیه می‌شود، مدیتیشن است. از چنان قدرتی برخوردار است که تصورش را هم نمی‌توانید بکنید. اگر سایر مقالات بهترین را مشاهده کرده باشید، در زمینه تقویت حافظه، تقویت توجه و تمرکز، افزایش اراده و انگیزه، مهار استرس و …جز یکی از تأثیرگذارترین راهکارها بدان اشاره شده است. از قدرت مدیتیشن، غافل نشوید.

  برای مشاهده مقاله مدیتیشن، اینجا کلیک کنید.

  امیدوارم با همراهی بهارمن، بتوانید دوران کنکور خوبی را تجربه کنید و در نهایت، نتیجه مدنظرتان را کسب کنید.

  شما برای نحوه مهار استرس کنکور تان چه می‌کنید؟؟ راهکارهایتان را با ما در میان بگذارید. نظرات و پیشنهادات شما برای ما قابل احترام است، آن را برای ما کامنت کنید.

  راستی اگر در اطرافتان کسی را می‌شناسید که از استرس کنکور رنج میبرد، با ارسال این مقاله حال خوب را به او هدیه دهید و یادتان باشد، حس خوبی که به دیگران هدیه می‌دهید در وهله اول به خودتان بر می‌گردد.

  نویسنده: الهه اسماعیل زاده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  1 دیدگاه در “3 راهکار فوق کاربردی برای مهار استرس کنکور 1401

  1. نرگس مددیان گفت:

   سلام و درود وسپاس بابت اینهمه مطالب متنوع و ارزنده … اونقدر خوب وساده مطلب رو رسوندید که دلم میخواد یکبار دیگه استرس کنکور رو تجربه کنم😅😅

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *