0
0

روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی 1401

244 بازدید
روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی
 • روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی 1401

  یک جمله معروف از آبراهام لینکلن هست که می‌گوید:« به من 6 ساعت زمان بده که درختی را قطع کنم و من چهار ساعت اول را صرف تیز کردن تبرم خواهم کرد.» با یک تبر تیز، بسیار سریعتر موفق خواهید شد درخت مورد نظرتان را قطع کنید. اما اگر این کار را با یک تبر کند انجام دهید، وقت بیشتری را به اتلاف خواهید گذراند. یک سوال؟؟!!! برای شرکت در کنکور 1401، تبرتان را تیز کرده‌اید؟ نحوه مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی 1401 را می‌دانید؟ در این مقاله قرار است نحوه مطالعه درس های اختصاصی کنکور تجربی 1401 را بیان کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

  از آنجایی که دروس مختلفی در منابع کنکور مطرح می‌شود و بالتبع سئوالات متنوعی از آنها مطرح می‌شود. پس نحوه مطالعه هر درس با درس دیگر نیز متفاوت است.قرار نیست و البته نباید همه دروس را با یک روش مطالعه کنیم. بهترین شیوه عملکردی این است که از سالهای قبل کنکور، قلق مطالعه و یادگیری خودمان را پیدا کنیم. اما اگر زمان کافی برای این کار برایتان باقی نمانده است، نگران نباشید، ما در اینجا قرار است پس از کلی تحقیق و مشاوره، روش مطالعه رتبه برترهای کنکور را برای شما بیان کنیم. تا انتهای مقاله نحوه مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی 1401، با ما همراه شوید.

  در این مقاله قرار است یه سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  • نحوه مطالعه درس زمین شناسی چگونه است؟
  • نحوه مطالعه درس زیست‌شناسی چگونه است؟
  • نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است؟
  • نحوه مطالعه درس فیزیک چگونه است؟
  • نحوه مطالعه درس شیمی چگونه است؟

  نحوه مطالعه دروس چگونه است؟

  درس زمین شناسی

  زمین شناسی درسی است که در کنکور تجربی برای بعضی زیرشاخه‌ها، ضریب پایینی دارد. این موضوع سبب شده تقریبا بسیاری از افراد آن را ندیده بگیرند و به طور کل آن را کنار بگذارند و زمان‌شان را صرف مطالعه نکنند. اما اگر هدف شما رشته داروسازی است باید روی این درس سرمایه‌ گذاری کنید و برای مطالعه آن زمان بگذارید.

  نحوه مطالعه درس زمین شناسی چگونه اس

  زمین شناسی یکی از درس‌های سخت کنکور تجربی نیز محسوب می‌شود. مسائل حل کردنی، تعدد و تشابه اسامی کانی‌ها و … و البته شاید اسم‌هایی که تا به حال به گوشمان نخورده کمی آن را دشوار به نظر برساند. اما در واقعیت اینگونه نیست. با یک بار مطالعه دقیق کتاب درسی می‌توانیم نتیجه دلخواه‌مان را کسب کنیم. اصلا همان یکباری که برای امتحان‌های پایان ترم می‌خوانیم و یک کتاب تست همراه آن برای کنکور کفایت می‌کند. نحوه مطالعه درس زمین و زیست یکی است.

  درس زیست‌شناسی

  در مطالعه درس زیست، ابتدا باید یکبار روزنامه وار به مطالب مورد نظر نگاه کنید. در این مطالعه هدف این نیست که روی همه نکات مسلط شوید همین که بفهمید مطلب در رابطه با چیست، کفایت می‌کند. دفعه دوم و سوم باید سعی کنید مطالعه دقیق‌تری داشته باشید و به نکات کتاب درسی مسلط شوید.
  دفعه چهارم کتاب کمک درسی که برای مطالعه درس نامه استفاده می‌کنید را باید مطالعه کنید و نکات مهم شکل‌ها و تصاویر و نکاتی که در کتاب درسی به آنها اشاره نشده است را در کتاب درسی یادداشت کنید.

  نکته مهم در مطالعه درس زیست شناسی تمرین، تکرار و مروره. هر تست زیست‌شناسی حاوی یک یا چند نکته جدید است. پس رسیدن به تسلط در درس زیست شناسی از طریق تست زیاد و مرور حاصل می‌شود.

  درس ریاضی

  مطمئنا تا اینجا متوجه شده‌اید که در مطالعه درس ریاضی، کتاب درسی اصل به درد نمی‌خورد. پس نکته اول، انتخاب یک کتاب کار برای مطالعه درسنامه و یک کتاب برای حل تمرین و تست است که بار محتوایی خوب و در سطح شما داشته باشد.

   

  نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است؟

  دو نوع تست داریم:

  خرید دوره جامع تمرکز

  تست آموزشی:

  تست آموزشی به فاصله کمی از مطالعه درسنامه و با هدف تسلط روی نکات و فرمول‌های مهم انجام می‌شود و زمان برای ما اهمیت ندارد. چیزی که مهم است یادگیری مطالب است.

  تست سنجشی:

  تست سنجشی به فاصله بیشتری از مطالعه درسنامه و با هدف تسلط بیشتر روی نکات ریز انجام می‌شود و به شیوه آزمونی و با در نظر گرفتن زمان است.
  در تست‌های آموزشی پس از حل هر تست می‌توانیم به پاسخنامه مراجعه کنیم اما در حل تست به روش سنجشی تا انتهای تست‌های مشخص شده اجازه همچین کاری را نداریم.

  درس فیزیک

  مطالعه درس فیزیک بیشترین شباهت را به درس ریاضی دارد. دقیقا تمام نکاتی که در مطالعه درس ریاضی گفتیم باید رعایت شود با این تفاوت که نکات و مطالب کتاب درسی برای ما حائز اهمیت است و باید روی آن زمان بگذاریم.

   

  روش مطالعه درس فیزیک چگونه است؟

  یک نکته مهم دیگر در مطالعه درس فیزیک این است که فیزیک دو بخش دارد:

  نکات حفظی فیزیک: که بسیاری افراد آنها را نادیده می‌گیرند اما گاهی کلید حل یک مسئله دشوار در دل همین مطالب جزئی و حفظی نهفته است.

  فرمول‌ها و مسائل فیزیک: که کاملا مشابه با مسائل ریاضی است و با حل تمرین و تست فراوان به تسلط کافی دست پیدا می‌کنیم.

  درس شیمی

  درس شیمی از آنجایی که در انتهای دفترچه سئوالات کنکور قرار گرفته و مسائل دشوار و محاسبات بیشتری دارد، سبب شده است بسیاری از افراد به این درس ناامیدانه نگاه کنند.
  به عنوان نکته اول باید بگویم همیشه مطالعه درس شیمی را زمانی در نظر بگیرید که از لحاظ ذهنی و جسمی خسته‌اید. این دقیقا همان حالی است که در ساعات انتهایی کنکور دارید. هم ذهن خسته و هم جسم خسته.

   

  روش مطالعه درس شیمی چگونه است؟

  سئوالات شیمی هم به دو دسته سئوالات حفظی و محاسباتی تقسیم می‌شوند. سئوالات حفظی شیمی هم به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. سئوالاتی که جوابشان عینا در کتاب درسی آمده است.
  2. سئوالاتی که نکته مربوط به آن به طور غیر مستقیم در کتاب آمده است.

  پس باید سعی کنید روی خط به خط کتاب درسی تسلط کافی پیدا کنید. برای حل سئوالات محاسباتی هم باید مسئله و تست فراوان کار کنید و محاسبات را بدون استفاده از ماشین حساب به دست آوردید. پس از گذشت مدت زمانی می‌توانید تسلط کافی روی حل مسائل و تست‌ها را به دست آورید.
  اما نکته مهم مطالعه دروس کنکور فقط و فقط تمرین و تکرار است. تمرین و تکرار در حدی که مسیر عصبی حل مسائل در شما ساخته شود. شما چیزی راجع به نحوه مرور و بازه‌های مروری می‌دانید؟

  برای زمان‌های مرور باید از فرمول دو به توان n کمک بگیرید که جای n باید روز را جایگزین کنید. برای مرور هم بهترین مرور، مرور با حل تست و آزمون است نه مطالعه کامل درسنامه‌ها زیرا به شدت وقت‌گیر است.
  امیدواریم با رعایت نکات بالا در مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی، بهترین عملکرد و نتیجه را در کنکور خود داشته باشید.
  موفق باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=12678
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  7 نظر در مورد روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی 1401

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام،
   سپاس از شما که روش مطالعه درس زیست رو قرار دادید.😍🌷
   ۱. خواندن روزنامه وار جهت فهم کلی موضوع
   ۲ و ۳. مطالعه دقیق تر و تسلط به نکات کتاب درسی
   ۴. کتاب کمک درسی(مطالعه درسنامه و نکات شکل ها)
   ۵. یادداشت نکات در کتاب درسی
   ۶. تست و مرور زیاد جهت ساخت مسیر عصبی

   3

  2. به نظر من برای زیست شناسی باید مطالب کتاب روخط به خط حفظ کنی من اینطوری کردم ونتیجه میگیرم وارسی ازمطالب خوبتون

   3

  3. سلام
   برای مطالعه زیست درسنامه ها واقعا حجم زیادی دارن و ما اگه کتاب درسی رو مسلط بشیم خیلی هنر کردیم
   در این صورت باید چیکار کنیم ؟

   3

   1. برای زیست بهترین روش اینه که نکات رو با استفاده از تست‌ها بخونید، یعنی نکات رو با زدن تست‌های متفاوت یاد بگیرید، تسلط روی کتاب درسی هم خیلی مهمه

    3

  4. واقعا عالی بود ممنونیم😍😙❤
   مرسی که این همه نکات عالی رو رایگان در اختیار ما قرار میدید استاد
   ان شاءالله همیشه سالم،سلامت و شاد باشید❤🌱

   3

   1. برای زیست بهترین روش اینه که نکات رو با استفاده از تست‌ها بخونید، یعنی نکات رو با زدن تست‌های متفاوت یاد بگیرید، تسلط روی کتاب درسی هم خیلی مهمه

    3