مقالات, بهبود فردی

تمرکز حواس در 5 گام اصولی

تمرکز حواس
 • تمرکز حواس

  چگونه می‌توان در عصر انحرافات ذهنی، تمرکز حواس داشت؟ اگر می‌خواهید 5 گامی که در مقاله زیر به توضیح شان پرداختیم برای شما کارآمد واقع شود، باید ابتدا هدف‌تان را  درست و دقیق مشخص کنید. افرادی که تمرکزحواس ندارند و انحراف‌ ذهنی آن‌ها زیاد است؛ هدف مشخصی در زندگی ندارند، یا هدفی که انتخاب کردند  انتخاب خودشان نبوده و دیگران مسیر زندگی را برای‌شان  مشخص کردند و آن‌ها بدان علاقه‌مند نیستند. یا در زندگی به‌طور هم‌زمان چند هدف را انتخاب و دنبال می‌کنند، در نتیجه روی هیچ کدام از آن‌ها تمرکز ندارند و دچار حواس پرتی می‌شوند. نمی‌توانند کارهای خود را مطابق با میل و خواسته خویش پیش ببرند.

  هدف اصلی زندگی

  اما اگر شما هدف مشخصی دارید و خود با میل و خواسته قلبی، آن هدف را انتخاب کردید و آگاهانه برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید و تنها مشکل‌تان در این راه، نبود تمرکز حواس است و نمی توانید زمانی‌که برای هدف‌تان وقت می‌گذارید بهترین بهره‌وری را داشته باشید، این 5 گام می‌تواند به شما کمک کند.

  گام اول، آماده سازی محیط اطراف برای تمرکز حواس

  حتما قبل از شروع هر کاری، محیط اطراف‌تان را مناسب با شرایط دلخواه خود آماده کنید. شما چگونه می‌توانید از زمان‌ خود استفاده کنید و تمرکز و توجه بیشتری داشته باشید؟

  بخش بسیار زیادی از دقت و توجه شما به محیط اطراف‌تان بستگی دارد، اینکه هوا سرد است یا گرم؟ نور محیط زیاد است یا کم؟ اتاق‌تان تمیز است یا بهم‌ ریخته؟ خلاصه انرژی مطلوبی در اطراف شما برای تمرکز بر مطالعه یا انجام پروژه‌های کاری‌تان وجود نداشته باشد. شما باید قبل از مطالعه یا شروع کاری که به تمرکز ویژه نیاز دارد، در ابتدا تمام مسائلی که امکان دارد مرکز توجه شما را سیبل هدف، نشانه بگیرد برطرف کنید، سپس به شروع مطالعه یا انجام کار خود بپردازید.

  گام دوم تمرکز حواس ، نیت و آماده‌سازی ذهن برای انجام فعالیت

  قبل از اینکه کاری را شروع کنید، ابتدا نیت کرده و ذهن‌تان را برای انجام آن کار آماده کنید.مثلا شما میخواهید مطالعه یک درس را شروع کنید یا اگر شاغل هستید، روی یک پروژه بسیار مهم کار کنید. قبل از شروع مطالعه یا کار نباید باعجله به آن اقدام کنید، ابتدا ذهن خود را آرام کنید.

  چگونه می توانید ذهن‌تان را آرام کنید؟

  با دعا، نماز، مراقبه و مدیتیشن، با چند نفس عمیق و …

  (برای دریافت پادکست رایگان مدیتیشن امیرحسین حامدی این‌جا کلیک کنید.)

  پس از آرام کردن ذهن‌تان نیت کنید و از نیروی برتر خود بخواهید در مدت زمانی که نیاز به تمرکز دارید، کمک کند تا هیچ افکار سوئی به ذهن شما وارد نشود. نکته مهم این است که؛ در ابتدا مشخص کنید در آن مدت‌زمان که به تمرکز نیاز دارید، چه هدفی دارید و روی چه چیزی قرار است، تمرکز کنید و دنبال چه خروجی هستید و با یک ذهنیت مشخص، راجع به فرآیند و نتیجه انتهایی آن، کار خود را شروع کنید.

  داشتن یک نیت مشخص، سبب می‌شود که در واقع شما فعالانه کار خود را شروع کنید، به‌جای آنکه منفعل و در حال واکنش به اتفاقات باشید.

  گام سوم: تهیه‌ی باکس‌بندی زمانی

  باکس‌بندی زمانی داشته باشید. در برنامه‌ریزی روزانه خود سعی کنید کارهای خود را به باکسهای زمانی مشخص، تقسیم کنید. بهترین بهره‌وری زمانی در بزرگسالان 50 الی 60 دقیقه است. به عنوان مثال اگر محصل هستید، بین50 الی60 دقیقه یک باکس مطالعاتی داشته باشید و 10 الی 15 دقیقه تا باکس بعدی مطالعاتی‌تان، به خود استراحت دهید.

  بعضی وقت‌ها امکان دارد کار شما بیش از یک ساعت طول بکشد که در چنین شرایطی، پس از گذشت یک ساعت به خود استراحت دهید، یک تجدید قوا کنید و سپس به ادامه کارتان برسید.

  دکتر استیون کاوی:« اره خود را تیز کن.»

  استراحت شما در زمان‌هایی می‌تواند بیشتر باشد، مثلا هنگام صرف ناهار یا بعدازظهر، که امکان دارد قوایتان تحلیل رفته باشد.

  برای مطالعه مقاله تمرکز و مدیتیشن، اینجا کلیک کنید

  تمرکز حواس

  گام چهارم:داشتن روتین مخصوص به‌خود

  برای مطالعه یا انجام پروژه‌های کار خود، روتین مخصوص داشته باشید. یعنی به‌طور حدودی برای خود مشخص کرده باشید که در ساعت ابتدایی روز چه‌کاری انجام دهید و در ساعت پایانی آن، چه کاری را باید انجام دهید. اینکه چه‌زمانی به خواب بروید و کی از خواب برخیزید، چه‌زمانی را به صرف ناهار بپردازید و …

  داشتن روتین مخصوص سبب می‌شود تا بدن شما، یک ریتم خاص پیدا کند، که به آن گوییم. بیوریتم سبب می‌شود، میزان بهره‌وری کاری و مطالعاتی شما افزایش یابد.

  افرادی که یک روز طرف صبح کار میکنند و یک روز طرف شب، یا این‌که بعضی روزها اصلا کار نمی‌کنند، معمولا از بهره‌وری پایین‌تری نسبت به افرادی که در زندگی برای خود روتین دارند، برخوردار هستند.

  گام پنجم:دور کردن عوامل انحراف ذهنی از خود

  در آخرین گام، باید عوامل انحراف ذهنی را از خودتان دور کنید. شما بعد از گذشت مدتی به این تشخیص خواهید رسید که چه چیزهایی تمرکزحواس را حین انجام کار یا مطالعه از شما می‌گیرد، مثلا موبایل یا شبکه‌های اجتماعی یا یک وسیله‌ای که روی میز مطالعه یا کارتان قرار دارد یا … باید سعی کنید این عوامل را شناسایی و در حین انجام کار یا مطالعه آن را از محیط اطراف خود دور کنید. مثلا اگر عامل انحراف ذهنی شما موبایل است، سعی کنید آن را خاموش و در دورترین نقطه از محیط خود قرار دهید.

  نتیجه گیری برای تمرکز بهتر

  یادتان باشد اگر هدف خود را به‌درستی انتخاب کرده باشید و این 5 گام را در زندگی خود پیاده‌سازی کنید، میزان انحراف ذهنی شما کم و تمرکز شما به‌مراتب نسبت به قبل، بیشتر می‌شود و در مسیری قرار خواهید گرفت که می‌توانید، آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید.

  تمرکز حواس

  برای مشاهده مقاله افزایش تمرکز، اینجا کلیک کنید.

  (امیدوارم این مقاله از سایت آموزشی بهارمن براتون مفید بوده باشه و بتونید این 5 گام رو در زندگیتون پیاده‌سازی کنید. لطفا نظرات و پیشنهاداتتون رو جهت بهبود مقالات برامون کامنت کنید.)

  (نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  3 دیدگاه در “تمرکز حواس در 5 گام اصولی

  1. نرگس مددیان گفت:

   باسلام خدمت مجموعه فعال بهارمن بویژه الهه عزیز بابت این مقاله مفید وارزشمند من شاغل هستم و شغل من از کارهای حساس و دقیق هست که باید براش وقت و انرژی بذارم اما خانواده من هم جزو الویت های زندگیم هستند وقتی مقاله رو خودندم یاد برنامه ریزی خودم تو زندگی افتادم که در کنار شغلم و رسالت کاریم برای زندگی وخصوصا بچه هام برنانه داشتم و طبق روتین خودم تونستم هم به فعالیتهای شخصی‌مث ورزش بپردازم هم سرکاربرم و هم درکتار بچه هام باشم و نتیجه این برنامه ریزی رو در طولانی مدت ببینم …

   1. الهه گفت:

    ممنون مرگش عزیز …این عملگرایی شما واقعا عالیه ..موفق باشید

   2. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام نرس عزیز
    با برنامه ریزی و تمرکز دقیق امیدوارم به موفقیت برسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *